'u 1987 voor f2,3 miljoen an nieuwe investeringen Zondagopenstelling lokte een recordaantal Texelaars Com pass-expositie succes Cursus patchwork ü- Ju en Arthur Kleefden Ardenner pperstcamp jOAG 21 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT tog 12 oktober was het zover. De Vertrokken naar Vught, waar indag en dinsdag een oefenpro- -inma werd afgewerkt. Op de onder- '"sport en kamperenf konden daar to nodige punten worden behaald. :e$tvan het puntentotaal moest in I ^dennen worden behaald. Dage- werd een tocht van ongeveer 25 ^ter afgelegd, langs diverse ton en met een grote variatie aan phten. Spannend en moeilijk was nderdeel Abseil", waarin met ouw moest worden afgedaald een rotswand. Landbouwplastic nderdeel waarbij de jongens veel dden was het vlotvaren op een bescherming toegepast. De kwaliteit van de tanks is thans zodanig, dat ver vanging nodig is. Het risico van bo demverontreiniging kan dan eveneens worden voorkomen. Basispost mobilofooninstallatie f5000,—Voor de verbinding tussen de basispost en de verschillende wagens wordt gebruik gemaakt van een mobi lofooninstallatie. Een goede, betrouw bare basispost is een essentieel onder deel in deze verbinding. De afgeschre ven en storingsgevoelige basispost dient vervangen te worden. Vervangen brandweerwagen f184.000,—. De Commer Walk Tru van 1966 is noodzakelijk aan vervanging toe, zoals reeds in het overzicht van juli 1983 is aangegeven. Onder andere door het moeilijk verkrijgbaar zijn van onderdelen ontstaat duur onderhoud. Door de algehele toestand van de wa gen is deze slechts met kunstgrepen door de A.R-keuring te krijgen. De aanschaf wordt geraamd op f364.000,—. De aanschaf dient op een zodanig tijdstip plaats te vinden dat in 1987 f184.000,— en in 1988 f180.000,- wordt besteed. Verbeteren kruispunt Kogerweg- Nieuwlanderweg bij Buitenheim f75.000,— Ter bevordering van de ver keersveiligheid zal het kruispunt moe ten worden aangepast. Zoutopslag Overkapping zoutopslagplaats f25.000,—. De opslag van strooizout geschiedt in een ommuurde opslag plaats in de buitenlucht. Momenteel wordt het zout afgedekt met zeilen. Vernielingen en/of onachtzaamheid bij het afdekken maken dat de weers invloeden regelmatig vrij spel hebben op het zout, waardoor ongewenste klontvorming ontstaat. Op die manier is de laatste jaren veel zout verloren gegaan. Daarom is het aanbrengen van een overkapping zeer aan te bevelen. Renovatie Bernhardlaan 1e fase f200.000,—. Door het intensieve ver keer waaraan vooral het busverkeer bij draagt verkeert de Wegverharding van de Bernhardlaan (gedeelte Waalderstraat-Schilderend) in deplora ble toestand. Het toenemende zware verkeer vereist een aangepaste weg constructie, waardoor naast herbestra ting een verbetering van de wegfunda- tie nodig is. De eerste fase is geraamd op f200.000,— de tweede fase op f250.000,-. Freesmachine voor timmerwerkplaats f33.000,—. In de timmerwerkplaats be hoeft het machinepark uitbreiding. In verband met de eisen die tegenwoor dig met name aèn de verbindingen worden gesteld is de keus gevallen op een freesmachine. Vermeldenswaard is dat de bestaande machines in 1987 zijn afgeschreven en dat deze nog in prima staat verkeren. Terreinwagen t.b.v. strandexploitatie en gladheidsbestrijding f40.000,—. Voor de werkzaamheden t.b.v. de strandexploi tatie en in de winterperiode de glad heidsbestrijding wordt gebruik ge maakt van de terreinwagen. In ver band met de te stellen eisen aan dit materiaal is het noodzakelijk de terrein- Johrt Stevens Hinksen Arthur Hutjes vermoeid maar voldaan na terugkeer. wagen (bouwjaar 1979) te vervangen. Vervanging vrachtauto f165.000,—. Om het autobestand" op een aanvaard baar kwalitatief peil te houden is het noodzakelijk een in 1984 afgeschreven vrachtauto met kraan te vervangen. Deze vrachtauto wordt gebruikt voor de aan- en afvoer van zwaar materiaal voor het onderhoud van straten, riole ringen en wegen en tevens voor het afvoeren van straat- en plantsoenvuil. Aanpassing bushaltes Pontweg f60.000,—. Verschillende bushaltes langs de Pontweg hebben geen uit- voegstrook waarop de bussen kunnen staan bij het in- of uitstappen van pas sagiers., De bussen staan nu stil op de rijbaan, waardoor gevaarlijke situaties ontstaan. Om dit probleem en andere, waaronder het aanpassen/verbeteren van de fietspadoversteekplaatsen, op te lossen is genoemd bedrag nodig. Kogerstraat Reconstructie Kogerstraat f120.000, Ten gevolge van de aanleg van riole ring in de Kogerstraat (een tiental jaren geleden) is de ondergrond verzakt. Hierdoor zijn ernstige beschadigingen aan het wegdek ontstaan. De enig mogelijke oplossing is een algehele re novatie van de Kogerstraat, waar de (zeer slechte) asfaltconstructie vervan gen wordt door bestrating. Vernieuwen plafonds, incl. isolatie en koven, alsmede het verplaatsen van lichtarmaturen in drie oude lokalen van de openbare basisschool te Oudeschild f19.400,—De plafonds in bedoelde leslokalen bestaan nog uit geverfde de len. Het is gewenst de plafonds aan de tegenwoordige eisen aan te passen. Zij zullen worden verlaagd en afge werkt met gipsplaten en isolatie. Het energieverbruik zal daardoor ook lager zijn. Aanbrengen twee zonneschermen ba sisschool Den Burg f8.200,—. Door de integratie bij de openbare basisschool Den Burg is de bestemming van het oostelijk lokaal in het voormalig gym nastieklokaal gewijzigd. Nu enige tijd in dit lokaal is gewerkt heeft men be hoefte aan zonneschermen voor de twee ramen aan de oostkant. Vervanging verlichtingsarmaturen in de gang van de basisschool Midden- Eierland f2.500,—. Door breuk e.d. zijn enkele armaturen in de loop van de tijd vervangen. Vaak zijn de gebruikte modellen dan niet meer verkrijgbaar en zijn andere aangebracht.'Nu zijn er weer enkele stuk en moeten worden vervangen. Voor het aanzien is het ge wenst alles uniform te maken. Verfwerk muren basisschool Den Burg f9.400,—. Dertien jaar geleden zijnm de buitenmuren met wit overgesausd. De toestand van dit verfwerk verkeert in een zodanige staat dat dit opnieuw moet gebeuren. Saus- en verfwerk van de gangen Kompasschool f6.800,—. Door gebruik is het saus- en verfwerk slordig gewor den. Het is noodzakelijk het nodige saus- en verfwerk te verrichten. Aanbrengen siervogels op gevel basis school Den Hoorn f1.500,—Op de ge vel is als kunstwerk een serie vogels aangebracht. Eén vogel is los en van de overige moet de bevestiging verbe terd worden. Lokale omroep Nieuwe accommodatie voor de lokale omroep en de bejaardenomroep ,,De Lichtboei" pro memorie. Momenteel zijn deze instellingen nog onderge bracht in de kelderruimte van de open bare bibliotheek. Die wil echter graag zelf over deze accommodatie beschikken. Verbreding basiseducatie pro memorie. Tweede fase strandbewakingsmateriaal, zijnde twee boten en twee geluids installaties f49.450,—. In 1986 zijn als proef een tweetal polyester boten en één geluidsinstallatie aangekocht. Nu deze proef geslaagd is, is voor 1987 de tweede vervangingsfase opgenomen.- Regeling kunstuitleen pro memorie. Uitgangspunt is, dat dit de gemeente geen geld mag kosten. Derde fase renovatie speelgelegenhe- De 40.000ste bezoeker werd net niet gehaald, maar daar hadden de medewerkers van het maritiem museum. Stichting Texels Museum en Stichting Juttersmuseum ook niet opgerekend. Wel overtroffen de drommen volk die zondagmid dag een bezoek brachten aan het maritiem museum hun stoutste verwachtingen. De eenmalige zon dagopenstelling met als lokkertje de foto-expositie over de stranding van de Compass 1, trok ongeveer 420 belangstellenden. Het meren deel hiervan was Texelaar. Kassier Jan Moens en zijn collega- museumbewaarders glunderden: de meest gedurfde schatting had 250 be talende bezoekers .bedragen. Die grens werd dus ruim gepasseerd. Onder de vele Texelaars bevond zich een groot aantal dat nog niet eerder een stap in het museum had gezet. Bij een vol gende gelegenheid zullen zij waar schijnlijk graag terugkomen, want het maritiem museum was zondagmiddag dé plek voor ontmoetingen tussen ei landgenoten. De sfeer van die zondag in januari toen het strand bij paal 11 zwart zag van de Texelse toeschou wers voor de zojuist gestrande Com pass 1, herleefde even. Wellicht was het niet toevallig dat juist afgelopen zondag een forse oceaandepressie een eind kwam maken aan de schijnbaar eindeloos voortkabbelende nazomer. Windkracht zeven langs de kust, dat leek er tenminste weer op. Het jutters- bloed begon weer sneller door de ade ren te stromen. In dat kader bezien vormde de foto-expositie, met bijdra gen uit alle lagen van de eilandelijke bevolking, onbeleefd gezegd een „op warmertje" voor dat wat de zee de ko- den voor de jeugd f10.000,—. Er is nog steeds behoefte aan renovatie van de diverse in de gemeente aanwezige speelgelegenheden. Daarnaast dienen ook nieuwe speelgelegenheden te wor den ingericht in de nieuwe wijken en moeten diverse speeltuinen aangepast worden aan de huidige behoeften en wensen. De gemeentelijke adviescom missie speeltuinen en spelgelegenhe- den adviseert hierbij. Uitgangspunt blijft ook nu dat de buurt een eigen inbreng heeft in de vorm van inspraak bij de plannen, vrijwillige arbeid, toe zicht en dagelijks onderhoud. Investeringen Maritiem Museum pro memorie. Voor het Maritiem Museum is vorig jaar min'of meer toegezegd dat voor gevraagde investeringen een meerjarenplan in werking was getre den. Nu er gewacht wordt op een be leidsplan voor dit museum is het ver standig om nu geen onderdeel ter in vestering aan te wijzen maar om een p.m. post op te nemen. Invaliden Voorzieningen voor invaliden o.a. bij strandslagen pro memorie. Aankoop van een tractor voor De Bol der (vervanging) f30.000,—. De aanwe zige machine is versleten en afgeschre ven. Het netto gemeentelijk aandeel in de investering bedraagt 20% of f6.000,-. Twee motormaaiers voor De Bolder (vervanging) f4.000,—. De huidige mo tormaaiers zijn afgeschreven en tech nisch aan vervanging toe. Het netto gemeentelijk aandeel in de investering bedraagt 20% of f800,—. Aankoop van vier tafelboormachines voor De Bolder (vervanging) f3.200,—. De aanwezige boormachines zijn afge schreven. Het netto gemeentelijk aan deel in de investering bedraagt 20% of f640,-. Aanpassen magazijnruimte De Bolder f35.000,—. Het netto gemeentelijk aan- mende koude maanden brengen zal. Ellende Bert Koning van het maritiem museum voelde deze sfeer goed aan: ,,Het is wel een beetje een publiekstrekker door de ellende van een ander. Het zal je schip maar zijn. Maar aan de andere kant: de stranding en alle beroering daarna zijn voldongen feiten. Waarom zouden we daar dan niets mee mogen doen?" In juli kaartte hij het idee om een fototentoonstelling te houden aan bij directeur Jan Kuiper van de Stich ting Texels Museum. Deze was direct enthousiast. De herfstvakantie bleek een uitgelezen tijdstip. Enerzijds lagen de gebeurtenis sen nog vers in het geheugen en is er weer stormachtig weer op komst, an derzijds is de stranding ook echt een herinnering geworden. Alleen de bo demplaat van het schip ligt nog in het zand, alle andere wrakstukken zijn van het strand verdwenen. Geen wonder dat zondagmiddag vele verhalen te beluisteren waren. De jut ters Jan en Klaas Uitgeest, Hans Bre mer en Jaap Bakker bevonden zich als afgevaardigden van de Stichting Jut tersmuseum continu in de menigte, maakten vele praatjes en gaven desge wenst toelichting. Jutter Cor Ellen was in het juttersgedeelte helemaal in zijn element. Niet eerder mocht hij zoveel Texelaars in zijn domein verwelkomen. De spontane reactie van de eilandbe woners maakte de „eigen" expositie dubbel geslaagd en nodigt uit om ook een volgende keer de deuren wijd open te gooien op zondag. De foto-expositie is nog tot 1 novem ber te zien en eventueel ook tijdens de kerstvakantie. Het maritiem museum gaat per 1 november dicht. deel in de investering bedraagt 20% of f7.000- Intern transport- en opslagmateriaal voor De Bolder f10.000,—. Het netto gemeentelijk aandeel in de investering bedraagt 20% of f2.000,—. Aankoop van een bestelauto voor De Bolder (vervanging) f20.000,—. De aan wezige bestelauto is halverwege 1987 afgeschreven. Het netto gemeentelijk aandeel in de investering bedraagt 20% of f4.000,-. Structurele voorzieningen t.b.v. scho nere dorpen en stranden pro memorie. Vervanging destructie-auto f175.000, Voor het afvoeren van destructiemate- riaal wordt een Dodge destructie-auto gebruikt. Deze kwalitatief slechte auto (bouwjaar 1978) is in 1983 reeds ingrij pend gerepareerd. Momenteel is de toestand van de wagen zodanig, dat vervanging niet langer uitgesteld kan worden. Reconstructie riolering Den Burg (5e fase) f410.000,—. Deze fase sluit aan op de eerste vier. Het betreft de ver vanging van de riolering in de Beatrix- laan, Elemert en Keesomlaan. Verbeteren riolering te Oudeschild (4e fase) f234.000,—. Het betreft de verbe tering van de riolering in de De Hout manstraat (vanaf de Barentszstraat tot de Loodssingel) en een gedeelte van de Loodssingel (vanaf de De Hout manstraat tot de De Ruyterstraat). Mevrouw Y. van der Werf in Den Burg start binnenkort met een cursus patch work, waarvoor nog belangstellenden kunnen worden ingeschreven. In deze cursus kan men deze kunstzinnige tex tiele handwerktechniek zodanig onder de knie krijgen dat men op eigen kracht verder kan ontwikkelen. Er zul len ongeveer vijf lessen worden gege ven in huis bij de docente (Bernhard laan 152, telefoon 02220-3759) waar men zich ook kan opgeven. gemeentebestuur streeft ernaar jaarlijks voor ongeveer jmiljoen gulden te investeren. Voor het komende jaar jt het zelfs iets meer: f2.291.940,—. De kapitaalslasten die uit voortvloeien zullen worden gedekt uit de saldi- nve (f404.250,— de algemene dienst (f1435.690,— en uit tarieven van gemeentewerken (f452.000,— Een recordaantal Texelaars, jutters of niet, bracht zondagmiddag een bezoek aan het maritiem museum. sgebruikelijk bij de begrotingsbe- J |e|ing krijgt de gemeenteraad weer lijst van investeringen die voor wenselijk en mogelijk worden lit met daarnaast een overzicht wenselijkheden die nog even moe- jfkunnen wachten. Bij het bepa- ,an de prioriteit heeft het college criteria gehanteerd: de investering - ten goede komen van een zo il mogelijke groep Texelaars, zoveel glijk werkgelegenheid opleveren en jij bepaalde investeringen aan- akkan worden gemaakt op subsi van hogere overheden, genieten investeringen de voorkeur boven ire. gemeenteraad kan bij de begro- isbehandeling veranderingen brengen in de lijst, maar moet Iwel aangeven op welke wijze eventuele daaruit voortvloeien- extra lasten moeten worden ge- t, Bij de investeringsoverzichten rdt onderscheid gemaakt tussen ""et-structureel" en „structureel". teerste betreft kleinere uitgaven n één keer worden betaald; bij ndere gaat het om investerin- waarvoor geld wordt geleend iaarbij men dus een aantal ja- f met rente en aflossing zit. iej niet-structurele deel van het steringsplan: e" we geluidsversterkingsapparatuur se, raai f16.500—Om van de klach- llj over de geluidsinstallatie in de J' naai af te komen zal, na ongeveer aar experimenteren, met de daarbij torende kosten en irritatie, een nieu- instaliatie aangeschaft moeten wor- Hiervoor zal een professioneel en (oefd systeem gekocht worden. I neentelijk monumentenbeleid IflOO—Dit krediet is een jaarlijks i igkerende post, die door de raad in kader van de begrotingsbehande- wordt beoordeeld. In voorgaande ais steeds f200.000,— beschikbaar ïd. Om budgettaire redenen k een bedrag van f150.000,— gesteld. noeid, maar innerlijk voldaan (den zaterdagavond John Ste- sen Arthur Hutjes uit Den j, allebei 17 jaar oud, terug van slopende week in de Arden- De twee leden van Scouting (I hadden tal van zware beproe- jen moeten doorstaan om te lieren het felbegeerde trapper- iigne te bemachtigen. In die op- slaagden ze niet, maar de weet ze het 12e Trapperskamp had- „overleefd", maakte veel goed. "slaagde er wel in het sport- Bgne te behalen. - Iname aan de Wampex van vorig spoorde de twee jongens aan om 'uithoudingsvermogen op |zoek7 kampeer- en sportgebied I tor op de proef te stellen. Zij von- ihun uitdaging in het loodzware perskamp Vught-Ardennen. Vier geleden deed voor het eerst een to duo daaraan mee, twee jaar ge- si gevolgd door een volgend twee scouts. Van hun voorgangers 'ton John en Arthur dat enige iróereiding beslist geen overbodige ■zou zijn. Dus gingen de jongens neters hardlopen en trainden ze na zomer bij Sportschool Texel om 'conditie en kracht te vergroten. (de moeders droegen hun steentje oude sokken en ondergoed werden weggedaan, maar speciaal voor werlevingsweek bewaard. Voor een ste eenmalig gebruik, als een soort iwerpkledingAls slimmigheidje in alle spullen in de rugzak verpakt tostic tasjes, zodat niets kletsnat worden. Inbraak- en brandbeveiligingsinstallatie Oudheidkamer f26.500,—. Ter beveili ging van het gebouw en de inventaris is deze voorziening gewenst. Investeringssubsidie t.b.v. uitbreiding dorpshuis De Wielewaal met dorpska mer, toneel, bergruimte en stoelenber- ging f57.000,—. Investeringssubsidie aanschaf zweefvliegtuig f7500,—. In 1984 kon de zweefvliegclub door de marktsituatie geen gebruik maken van de toegezegde investeringssubsidie. In verband hiermee besloot de wel- zijnsstichting in 1984 het bedrag aan te wenden voor de overige subsidie aanvragen. De toegezegde subsidie aan de zweefvliegclub is echter niet in getrokken. Alsnog honoreren van de toezegging is gewenst. Investeringssubsidie kleedkamer S.V.O. f18.750,—. De vereniging wil nieuwe kleed-waslokalen. Deze lokaliteiten zijn nodig geworden omdat de activiteiten van de vereniging zijn uitgebreid met vrouwenvoetbal. De hiervoor benodig de investering wordt geraamd op f75.000,-. Eierlandsche Huis Investeringsubsidie aanleg tennisbanen Eierlandsche Huis f27.500,—. Het be treft de realisatie van een tweetal ten nisbanen ten behoeve van de eigen bevolking en toeristen. Gezien het ge ringe voorzieningenpakket in dit ge deelte van de gemeente, wordt de rea lisatie als zeer positief gezien. De sport en recreatie in het noordelijk gedeelte wordt hier mede door gestimuleerd. Uitvoering volkshuisvestingsplan f100.000,—. Evenals de post gemeente lijk monumentenbeleid is dit een jaar lijks terugkerende post die door de raad in het kader van de begrotingsbe handeling wordt beoordeeld. Ook in voorgaande jaren werd een bedrag van f100.000,— beschikbaar gesteld. Het structurele deel van het investeringsplan: Vervanging twee tanks benzine/diesel gemeentewerken f34.000,—. De aanwe zige tanks werden aangebracht in 1962. Daarop is destijds kathodische rivier in Luxemburg, op een gegeven moment zat John op het voortdrijven de vlot, terwijl Arthur zijn longen uit het lijf rende op de oever. De jongens mochten geen horloge dragen en wa ren evenmin, in in het bezit van een kaart, aansteker en geld. Ze overnacht ten in zelfvervaardigde tenten van landbouwplastic. Deze hadden ze van te voren op Texel naar eigen model (wigvorm) gemaakt. Uiteindelijk haal den 16 van de 98 deelnemers het trap persinsigne. hiervoor moest zestig pro cent van het maximaal te behalen punten worden gescoord, oftewel 687 van de 1145 punten. John scoorde 623 punten en Arthur 577. John behoorde wel tot de vijftig deelnemers die het sportinsigne behaalden.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7