Voetbalclubs vechten tegen terugloop jeugdspelers erdiende winst Texel gen Wieringerwaard Tweede nederlaag van zaalvoetballers Gamma etbaioitslagen Onnodig gelijkspel Boys tegen Petten iallers Brandweer ste ij toernooi Oosterend onderuit tegen Wherevogels Scheids zag alles Oosterend (ZA) bijna onderuit Wijziging tijden training Smash Geslaagd Minivoetbal-toernooi bij Boys was succes Nieuw seizoen schaakclub Den Hoorn Geslaagd PAG 21 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 m schitterend schot in de kruising zette Koos Tjepkema Texel op voorsprong. (Foto Arend Nijkamp) ;en door Texel goed gespeelde srdiend met 2—0 gewonnen strijd tegen Wieringerwaard Texel een gedeelde derde Is op de ranglijst. Texel heeft punt achterstand op SRC dat jor van ZAP, en vier punten ichfe 'erstand op Kolping Boys, dat slotfase met 2 1 van Go id won. Wieringerwaard en jndia T staan gelijk met Texel. startte zonder de geblesseerden Uriot en Gerrie Plaatsman. Rob de Stap speelde daarom middelste fenvelder. Paul van Exel verhuisde rechterspits-plaats en Piet ster fungeerde als spits. De eerste was een open wedstrijd met liets in het voordeel. De Texel- illen werden niet in doelpunten zet, mede door het voortreffelijke zerk van Herbert de Haan. De l-achterhoede moest attent blijven gevaarlijke counters van Wie- rwaardVoor Wieringerwaard was hschuïven van Nicol Schermer en Tjepkema soms een groot prö- Afstandschoten van Simon en beide verdedigers brachten resultaat. Martin Koorn kopte 18 oktober 1986: 'B, afdeling Noordholland :-svo/z 1-1 l>Z2-Purmerend 2 1-3 «oren: •A1-0osterend A1 2-1 Boys B1-Zwaluwen B1 0-4 B2-Texel B1 1-6 te'end B1-HRC B3 0-7 «SB2-ZDH B1 5-0 «o B1-De Koog B1 1-1 'B2-HCSC B4 5-2 W C3-0osterend C1 4-2 jC1-BKC C1 0-10 <V C4-Texel C2 0-16 DC1-Tex. Boys C1 0-0 fraai in maar zag de bal op de lat be landen. Bij een aanval over rechts kwam de bal bij de goed opgekomen Koos Tjepkema, die vanaf de rand van het strafschopgebied niet twijfelde en hard en zuiver inknalde: 1 0, tevens de ruststand. Na de thee bleef Texel tegen de wind in het beste van het spel behouden. Van Wieringerwaard-kant werd het spel iets harder. Texel kwam wat meer onder druk te staan, waardoor voorin wat meer ruimte ontstond. Texel maakte op dit belangrijke moment 2 0. Een schitterende pass van Si mon Brand bereikte de snel ingekomen Martin Koorn die yrij voor de Wieringerwaard-keeper niet aarzelde en bekwaam inschoot. Tien minuten voor tijd moest Piet Monster met een blessure het veld verlaten. Invaller junior-lngmar Moerbeek mocht hier door zijn debuut maken in het Texelse elftal en deed dat goed. Na een slechte wedstrijd, meer praten dan voetballen, heeft Texel se Boys een winstpunt overgehou den uit de wedstrijd tegen Petten. Gezien de mogelijkheden is dat weer een punt te weinig. Door Dirk Roeper namen de Boys in de eerste helft een 1—0 voorsprong. Onnodig balverlies op het middenveld gaf Petten de gelegenheid de gelijkma ker te scoren. Keeper Kees Kooy voor kwam een achterstand door de straf schop die de scheidsrechter Petten ca deau deed, uitstekend te stoppen. In de tweede helft waren de beste kan sen voor de Boys. Twee zekerschijnen- de doelpunten door goede acties van Ronald van de Wetering en Gerard Boogaard werden echter met veel ge luk door Petten-verdedigers van de doellijn gehaald. Met nog een kwartier te spelen kwam Petten, tegen de ver houding in, middels een zacht rollertje op een 2—1 voorsprong en dreigde weer onnodig verlies voor de Boys. In valler Van Heerwaarde wist met een goed doelpunt het ene winstpunt toch nog binnen te halen. leam van de Texelse brandweer Izondag eerste bij het zaalvoetbal- nooi dat was georganiseerd door tendweer uit Wieringen. Hieruit k dat de Texelse brandweermensen in sportief opzicht er wat van kun- eerste wedstrijd verliep aan kijk stroef omdat de jongens nog it met elkaar hadden samen- ild. Maar naarmate het toernooi ging het steeds beter en de winningen bleven dan ook niet uit. die gelijk met de Texelse dweer opging ,,Doeschot R", was toeilijste tegenstander. De nul echter goed vastgehouden. De wedstrijd tegen Wieringen stgewonnen worden. Ook dit was probleem, deze tegenstander met 3—0 opzij gezet. Zo kwam indelijk de grote beker mee naar iiland. Uitslagen: I-Warmen huizen 3 0; ingermeer-Texel 1-3; Texel-Haren pel 3—0; Texel-Doeschot R 0—0; l-Oudorp 3 0; Texel-Wieringen Oosterend heeft de thuiswedstrijd tegen Wherevogels uit Purmerend met 3—5 verloren. Bij de rust was de stand 2—2 bereikt. Na rust hiel den de ploegen elkaar lange tijd in evenwicht maar uiteindelijk trok ken de bezoekers aan het langste eind. De wedstrijd begon bijzonder goed voor de Oosterenders. Na ongeveer een kwartier spelen bracht Erwin Ko ning zijn ploeg aan de leiding. Koning klopte op snelheid de trage Wherevogels-defensie en had alleen voor de doelman ook geen problemen met scoren. Even later herhaalde Piet Koning dit staaltje door via een snelle solo nummer twee in de touwen te schieten. Halverwege de tweede helft kreeg Oosterend de eerste tegenslag te incasseren. In een rommelige situatie in het SVO-strafschopgebied werd wat getrokken en geduwd en de bal ging op de stip. De strafschop werd keihard in de bovenhoek geschoten en Oosterend-doelman Robert Daalder was kansloos. Niet veel later kwam Wherevogels zelfs op gelijke hoogte toen de Oosterend-goalie een hoge lob volkomen verkeerd beoordeelde. Nog leek er niets aan de hand voor de thuisploeg die steeds de betere kansen I 19 oktober 1986 sse KNVB: 'Wieringerwaard 2—0 'B, afdeling Noordholland: De Koog 8-0 •n-Tex. Boys 2—2 fckhout-ZDH 6-0 tend-Wherevogels 3—5 '2-Schagen 2 afgelast .^exel 3 afgelast 2-Succes 5 2—0 fócht 4-ZDH 2 afgelast 2-Zeemacht 5 0—2 3-Texel 4 7—0 3-Kaagvogels 4 2—2 frend 2-Geelzwart 4 1 —3 'oren: 'A1-SRC A1 afgelast 7-1 Scheidsrechter Jaap Kager uit Den Burg kreeg zondagmiddag het gedenkwaardigstecompli- ment uit zijn carrière als fluitist. Tijdens de wedstrijd Texelse Boys 3 - Kaagvogels 4 bemerkte Kager dat Boysspeler Gerrit Veeger, ken nelijk aan zijn gezicht geblesseerd, buiten het veld was gaan staan. Het bleek dat Veeger een haartje achter zijn contactlens had gekre gen, maar spoedig weer zou kun nen doorspelen. Veeger's woorden waren nauwelijks koud of een ruk wind blies de lens uit zijn handen. Het spel werd hierop stilgelegd en een klassieke zoekpartij werd gestart. De spelers van koploper Kaagvogels toonden zich van hun sportiefste zijde en hielpen volop mee. Na enkele minuten kon het kruipende gezelschap opgelucht weer opstaan, de lens was gevon den. De vinder: scheidsrechter Ka ger. Waarop de Kaagvogels- aanvoerder de volgende histori sche woorden tegen zijn man schappen sprak:Mannen, voet ballen en mondje dicht, want de scheids ziet vandaag alles!" kreeg. Bepaald pech had Piet Koning die opnieuw na een sterke solo er in slaagde de gehele defensie van de Purmerenders te ontregelen, maar zijn uiteindelijke doelpoging op de paal zag eindigen. Na rust sloeg Wherevogels onmiddel lijk toe. Uit de eerste de beste aanval na de aftrap scoorden'de bezoekers. De Oosterend^defensie had blijkbaar nog niet in de gaten dat de wedstrijd al begonnen was. De klap kwam blijk baar hard aan, want vanaf dat mo ment bleef het rommelen in dé verde diging van de thuisploeg. Jitze Beinte- ma bracht zijn ploeg via een hard schot wel weer op gelijke hoogte maar Wherevogels bleef toch voortdurend gevaarlijk. De genadeklap kwam voor SVO toen de bal opnieuw op dé stip kwam te liggen na een overtreding in het strafschopgebied. De strafschop werd feilloos verzilverd. Even later werd het zelfs 5 3 toen de Oosterend-defensie opnieuw stond te stuntelen bij een aanval van Wherevo gels. In de slotfase bleef Oosterend proberen een beter resultaat te beha len maar zover lieten de bezoekers het niet komen. Het zaterdagteam van Oosterend heeft in de uitwedstrijd tegen S.B.C. (Scha- gen) een goede eerste helft, een bar slechte tweede helft gespeeld en mocht achteraf de handen dicht knij pen dat de eindstand 1 1 werd. Oosterend begon overtuigend en zette tegenstander S.R.C. meteen vast op eigen helft. Dit resulteerde in tal van kansen met als eerste hoogtepunt na vijftien minuten spelen een kopbal van Martin Land die van de lijn werd ge haald door de laatste man van S.R.C. De Schagenaren stelden hier weinig aanvallende acties tegenover omdat de Oosterend ploeg in een vroeg stadium stoorde. Oosterend bleef vol op de aanval spelen en vooral in deze fase van de wedstrijd was het SRC-keeper Kater die zijn ploeg overeind hield. Kansen voor Rien Brouwer (vrije trap) Jan Eelman (kopbal), Joost Brouwer (goed doorgelopen na een vrije trap van Martin Land) waren telkens een prooi voor de SRC-keeper. De ruststand was dankzij deze doelman 0-0. Oosterend begon de tweede helft met de gedachte dat de beslissing nu wel snel zou vallen, maar dat pakte heel anders uit. SRC speelde het ,;Oosterend-spel" van de eerste helft en Oosterend, volkomen overdonderd, kwam niet meer in de wedstrijd. Voor al het SRC-middenveld (met oud Oosterender Piet Daalder) kon vrijuit de bal spelen en creërde tal van kan sen. Dat deze kansen niet werden benut, was te danken aan SVO-keeper Marco De Texelse voetbalverenigingen kampen met een sterke ver mindering van het aantal leden in het jeugdvoetbal. Verschil lende verenigingen proberen deze terugloop te verminderen door activiteiten te organiseren, jeugdplannen op te zetten, etc; Hiermee willen de verenigingen jeugdleden aantrekken èn behouden. Wanneer enkele verenigingen door zouden gaan ,,op het oude niveau" zou de mogelijkheid erin kunnen zitten dat de clubs na een aantal jaren geen jeugdafdeling meer hebben, met als gevolg dat in een later stadium er ook geen seniorenteams meer zijn. Een schrikbarend vooruitzicht. Het bestuur van S.V. Texel werkt al sinds 1981 met een jeugdplan. „Waa rom het grote jeugdledenverlies" was de kernvraag waarop het plan is geba seerd. Als oorzaken werden verschil lende zaken genoemd zoals slechte trainingsfaciliteiten en slechte begelei ding, altijd winnen bij gebrek aan be hoorlijke tegenstand en het selectiebe leid. S.V. Texel heeft als eerste club het selectiebeleid laten vallen en geko zen voor „hechte" teams. Selectiebe leid wil zeggen dat de jeugd ieder jaar wordt geselecteerd, de besten in het hoogste team en de anderen lager. Het gevolg hiervan is wel dat sportve reniging Texel geen kampioensfeams meer kweekt, maar elftallen waar spel vreugde en vriendschap voorop staan. Jeugdplan De allerjongsten (de zgn. F-pupillen) laat men kennis maken met de voet balsport door het in spelvorm aan te bieden. Na de F-pupillen worden de „vaste" teams, die zeker acht tot tien jaar samenspelen, samengesteld aan de hand van drie kenmerken. De jon gens moeten enige aanleg hebben, ze moeten aan teamsport willen doen en ze moeten het voetbal willen leren (trainen). Er wordt één jaar samen gespeeld in dezelfde samenstelling. Na goed observeren worden ze nogmaals bekeken aan de hand van de drie cri teria en wordt een team definitief sa mengesteld. Het is nu de bedoeling dat dit team bij elkaar blijft tot de se nioren. Wanneer enkele jongens niet aan de drie kenmerken kunnen vol doen, zullen zij in een team lager spe len met als gevolg dat een gedeelte de vereniging zal verlaten. Dit is het nor male verlies, en een gedeelte (laat bloeiers) zal in de toekomst inschuiven in de al eerder samengestelde teams, die. pok hun normale verlies zullen hebben (maar vaak minder sterk). Een positief gevolg van het beleid was dat in vijf jaar tijd het ledenaantal van de A-junioren (de oudste jeugd) met maar liefst vijftig procent groeide. Overstap Vervolgens kwam. er bij S.V. Texel een nieuw probleem aan de orde en wel de overstap van A-junior naar senio ren. Hier trad een ledenverlies van liefst tachtig procent op. Als grootste oorzaak wordt het verlaten van het ei land in verband met studie aangedra gen, waar Texel oplossingen voor pro beert te vinden. Op tafel ligt een nieuw voorstel dat vervangende trai ningen bij andere clubs inhoudt. Texel hoopt dan volgend seizoen misschien weer met twee A-juniorenteams van start te gaan. Jan van de Ploeg, jeugdvoorzitter van de Texelse Boys, gaf blijk van zijn ver ontrusting in de jaarvergadering van deze vereniging. Komend seizoen spe len de Boys met drie jeugdelftallen minder, omdat meer dan vijfentwintig procent van de jeugd heeft bedankt. Het meest gehoorde argument: „Geen zin meer". Een reden voor Van de Ploeg om beter in te spelen op de wensen van de jeugd. „We hebben mensen nodig voor het begeleiden van de jeugd, het is nog steeds zo dat de meeste elftallen met slechts één begeleider op pad gaan. Gelukkig gaat alles nog steeds goed, maar ik moet er niet aan denken als er eens wat gebeurt, want dan staat zo'n iemand er wel alleen voor en wat dan!" was zijn commentaar. De Boys heeft enkele commissies, waaronder een toernooi- en acitivitei- tencommissie, ingesteld om de sport- behoeften en wensen van de jeugd te verwezenlijken. „Want willen we in de toekomst niet afglijden naar een piep kleine vereniging, dan moeten we hier wat aan doen. De jeugd is over een aantal jaren de vereniging, dus de jeugd heeft het bestaansrecht in han den", aldus Jan van de Ploeg. Instuif Om meer jeugdleden te krijgen hield sportvereniging De Koog zaterdag een voetbalinstuif. Twintig jongens en meisjes mochten in het slechte weer hun bekwaamheid beproeven in ver schillende onderdelen. „De terugloop bij de jeugd is hier niet zo groot als bij andere verenigingen", aldus voorzitter van de jeugd, Jan van Beek. „De laatste vijf jaar spelen wij met drie jeugdteams, waarvan twee pupillen en één juniorenelftal. De jongsten van de pupillen spelen met acht man. Er kun nen dan meer teams worden gevormd, zodat er hier op Texel vaker in compe titie gespeeld kan worden tegen ande re verenigingen. Zo'n voetbalinstuif or ganiseren wij ieder jaar om het voetbal voor de jeugd wat aantrekkelijker te maken. De oudste van de junioren krij gen dispensatie om het juniorenteam volledig te maken, maar wanneer dit team genoeg leden bevat, aangevuld door nieuwe jeugd, stappen deze „ou deren" over naar de senioren." Gamma 1 heeft vrijdag in Heiloo haar tweede nederlaag geleden: 3—1 tegen Crawford. Gamma, zonder Louis Uriot en Gerrie Plaatsman, keek al vrij snel tegen een 1—0 achterstand aan. Een dekkings- fout stelde de Crawford-spits in staat 1—0 te laten aantekenen. Gamma pro beerde wel maar kon geen grip op de wedstrijd krijgen. Er werd door sommi ge spelers zonder de toelaatbare agres sie gespeeld. Bovendien bleek het ont breken van Louis Uriot in de spits (nog altijd) van grote invloed. Met slechts één spits, Marcel Uriot, kon Gamma nauwelijks gevaar stichtten in de Crawford-verdediging. Toch was Mar cel Uriot twee maal dicht bij de gelijk maker. Crawford zag vlak voor het ein de van de eerste helft kans om via een puntertje op 2 0 te komen. Na de wisseling van speelhelft bleek Gamma plotseling wel aanvallend te kunnen spelen en kreeg het een strafschop toegekend toen de hardwerkende John List vlak voor het Crawford-doel onderuit werd gelopen. Simon Brand knalde de strafschop snoeihard achter de Crawford-keeper: 2—1. Op dat mo ment, zo'n tien minuten voor het ein de van de wedstrijd, leek het erop dat Gamma de gelijkmaker zou scoren. Het kreeg een aantal kansen maar die werden niet afgemaakt. De Crawford- verdedigers maakten de nodige over tredingen, waardoor de gevaarlijke 1-2's van Simon Brand en Marcel Uriot Jeugd op het voetbalveld van De Koog bezig met de instuif. (Menzo) Drijver die een prima partij speelde. Toch was hij na ongeveer een half uur kansloos toen spits Kan bier alleen doorging en goed inschoot. Oosterend leek gebroken, maar had het geluk dat meteen na de aftrap de bal diepging en de sprintende Jan Eel man onderuit werd gehaald in het strafschopgebied: penalty. Martin Land zag de bal gestopt door de SRC- keeper. Deze had echter te vroeg be wogen. Ook de tweede penalty stopte de SRC-keeper, maar in de rebound was het toch raak. Hierna probeerde Oosterend nog van alles, maar de stand bleef terecht 1 1 Zaterdag zal er in de thuiswedstrijd te gen nnummer drie van de ranglijst Dindua uit een ander vaatje getapt moeten worden, anders ziet het er slecht uit voor Oosterend. Met ingang van woensdag zijn de trai ningstijden van volleybalverening Smash '68 in De Bijenkorf gewijzigd. De tijden zijn: Smash dames- Opel Rentenaar 19.15-20.30 uur: Smash da mes 1 20.30-21.45 uur en Smash heren 21.45-23.00 uur. steeds werden onderbroken en slechts vrije trappen voor Gamma resteerden. Crawford maakte de zaak een minuut voor tijd af. Met directer spel en meer felheid bij sommige spelers had er ze ker meer ingezeten voor de Texelse ploeg. Duidelijk is in ieder geval dat Gamma zich best in de top van deze afdeling kan handhaven, mits er met honderd procent inzet en concentratie wordt gespeeld. De stand aan kop: Sparta 5 8 21—12 Bupro Hout 5 7 19 15 WGW 5-7 11-11 Crawford 5 6 13—11 Gamma 5 6 11—11 Opvallend in deze stand is dat Gamma één van de minst gepasseerde verdedi gingen heeft, maar ook de minste doelpunten heeft gescoord. Dit geeft aan dat Gamma zuiniger met de ge creëerde kansen om dient te gaan. Woensdag speelt Gamma om 19.25 uur tegen koploper Sparta in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Het door jeugdleden van Texelse Boys georganiseerde minivoetbal- toernooi had donderdagmiddag een succesvol verloop. Er kwamen 34 jeugdige voetballers op draven, die -nog in de ban van de voetbalwedstrijd Hongarije - Nederland van de avond tevoren- naar hartelust streden op de kleine veldjes. De orga nisatie verdeelde de jeugd van 9 tot 12 jaar dusdanig over de teams dat er een hele competitie kon worden gespeeld. Winnaar hiervan werd het team met de naam „Ranokio". De jongsten, tot en met 8 jaar, speelden onderling diverse partijtjes, waarin me nigmaal heel aardig spel was te zien. Ook werd er gestreden om een penal tybokaal. De jongsten mochten hun schotkracht beproeven op jeugdkeeper Twan Roeters. Henk Pennings bleek hierin het meest bedreven. De oudste jeugd kreeg Ron Buisman als doelman tegenover zich. Hij werd het meest ge passeerd door Albert Zandstra. Voorts kregen alle deelnemers zoals beloofd li monade, en was er voor de ouders kof fie. De winnaars ontvingen stripboeken en cakes. Het was het eerste, maar beslist niet het laatste evenement dat door het jeugdcomité op poten is gezet. Schaakclub Den Hoorn begint woens dagavond het nieuwe seizoen in café Loodsmanswelvaren in Den Hoorn. De club kan nog enkele nieuwe spelers plaatsen en stelt nadrukkelijk dat een mindere schaakroutine geen enkel pro bleem is voor toelating. De avond be gint om 20.00 uur en belangstellenden zijn welkom. Voor meer informatie: 02226-364. Bart Eveleens uit De Cocksdorp slaag de aan de Streekschool te Heerhugo- waard voor het diploma techni- sche/electrische bedrijfsinstallatie. Op 17 oktober slaagde Annette Smit aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het doctoraal examen Franse taal- en letterkunde.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9