,,We lopen toch graag met droge allemaal voeten Nog kwestie van tiji voor iokale omroep HENK LEBER DIENDE 40 JAAR WATERSCHAP rr Cursussen tekenen en schilderen uitgesteld Verkoop handwerk bij bazaar iMH kerk PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER Henk Leber in de Eierlandse polder: „zijn" land. „Als ze me toen hadden gezegd, dat het veertig jaar zou duren had ik nooit van z'n leven ja gezegd. Maar achteraf ben ik best te vreden. Ik heb er mooie herinneringen aan en mijn blik is er door verruimd. Met stoppen heb ik dan ook geen moeite". H.J. (Henk) Leber, uit Eierland heeft geen spijt dat hij veertig jaar lang deel uit heeft gemaakt van het Waterschap-bestuur. Aanvankelijk bij het Waterschap Eierland, waarvan hij zelfs dijkgraaf was, en na de fu sie in 1970 als heemraad bij het Waterschap Texel. Zaterdag werd Leber 65 jaar. Van avond, tijdens de vergadering van hoofdingelanden in het Polderhuis in Den Burg, wordt wegens het be reiken van deze leeftijd afscheid genomen van een kalme, gewe tensvolle bestuurder. Veertig jaar is een unieke termijn voor een Waterschap-bestuurslid. Niet al leen door het uithoudingsvermogen van de betreffende bestuurder, maar ook omdat toetreding tot dat bestuur niet zómaar geschiedt. Factoren als re putatie en bekwaamheid spelen een voorname rol, voordat iemand wordt benaderd om zich kandidaat te stellen. Geen wonder dat in het Waterschap- bestuur veelal personen zitting heb ben, die zich maatschappelijk al jaren hebben bewezen. Ter illustratie: de jongste hoofdingeland van het tegen woordige algemeen bestuur is 33 jaar. Vroeger was het ander. Henk Leber: ,,Als jong broekie - ik was 24 - kwam ik in 1946 terecht in een oud bestuur. Tenminste, het waren toen in mijn ogen oude mensen. Maar ik werd er goed opgevangen en voelde me snel thuis". Hunsingo Het lijkt helemaal frappant dat juist Le ber werd gevraagd, als men weet dat hij nauwelijks twee jaar zelfstandig boer was. Na het overlijden van zijn vader, die in 1910 van Groningen was gekomen en zich op Texel had ge vestigd, had hij de boederij „Hunsin go" aan de Postweg voortgezet. Dat was in 1944. Leber oudste broer was bloembollen gaan telen en zijn tweede broer ging te pionieren in de Noord oostpolder, zodat Henk als derde zoon uit een gezin van vier jongens (de vier de zoon emigreerde) en twee meisjes logischerwijs als eerste in aanmerking kwam om het bedrijf voort te zetten. Tot op de dag van vandaag is akker bouw de belangrijkste bron van bestaan, met ruim veertig hectare land. Voorts heeft Leber lange tijd koeien gehouden, melk- en mestvee. Als 23-jarige was Leber dus al zelfstan dige boer. Kennelijk genoot hij als op volger van zijn vader voldoende ver trouwen om binnen twee jaar als hoofdingeland bij het Waterschap Eier land te worden gevraagd. Leber weet niet op welke gronden men hem toen heeft uitgekozen, maar vermoedt dat het feit dat zijn vader voordien ook ac tief (heemraad) was in het Waterschap-bestuur heeft meegewo gen. Hij hapte uit een soort natuurlijke intresse toe. Leber: „Als boerenzoon ben je auto matisch betrokken bij de waterbeheer sing. Het land moet niet te nat en niet te droog zijn, daar leven de boeren mee. Als het in de jaren vóór de ruil verkaveling flink had geregend en je kwam over de Ruigendijk in Waalen burg, dan stond die hele polder blank. Er lag een grindpad richting Den Burg, met in het midden een verhoogd paar- denpad. Met zoveel regen kon je al leen over dat paardenpad lopen. Daar klopt iets niet, zo had ik als kwajon gen toen al snel in de gaten. Want op het ogenblik hadden we in Eierland nergens last van. Het bleek dat het gemaal Waalenburg niet lozen kon". Algemeen belang Naast deze betrokkenheid, vond Leber ook dat hem was gevraagd het alge meen belang te dienen en wilde de verantwoordelijkheid niet weigeren. Bij zijn benoeming op 28 augustus 1946 was A.J. Keyser dijkgraaf van Eierland, spoedig opgevolgd door Johannes de Graaf. Waterschap Eierland was met 3260 hectare grond de op één na grootste van Texel. Het werk werd ver richt door vier man personeel en één hoofd, die zowel secretaris, penning meester als opzichter was. Dat ge beurde al sinds jaar en dag door de fa milie Van Hoorn, die volgens Leber „niet weg te denken was bij de polder Eierland". Leber noemt Adriaan van Hoorn, die diens vader was opgevolgd „de steun en toeverlaat van het Waterschap-bestuur". De werkzaamhe den waren dezelfde als nu: zorg voor waterbeheersing, onderhoud van we gen, dijken en sloten, gladheidsbestrij- ding etc. Er was alleen minder perso neel en minder machines. „Je had spullen nodig, maar kon niet altijd het goede kopen. Daarom leenden we wel eens wat van ingelanden. Toen had een klein waterschap nauwelijks een trekker, tegenwoordig kun je een kraan aanschaffen", schets Leber. Goeie pak Het toenmalige polderhuis van Eierland was gevestigd in de Kikkertstraat in De Cocksdorp. Dat was een kantoor aan huis bij Van Hoorn. De vergaderingen van het algemeen bestuur vonden al tijd plaats in hotel De Hoop, maar met het dagelijks bestuur (dijkgraaf met heemraden, zonder ingelanden) ge beurde dat ook wel eens op maanda gochtend in café De Zwaan in Den Burg. ledereen ging dan toch - „in het goeie pak" - naar de markt. De bijeen komsten duurden nooit lang. Tegen woordig zijn de vergaderingen van het dagelijks bestuur in principe eens in de twee weken, maar als het nodig is we kelijks op dinsdag. Dijkgraaf De Graaf werd opgevolgd door Klaas Kalis. Leber volgde diens spoor en werd per 1 oktober 1961 heemraad in het dagelijks bestuur. Toen Kalis de leeftijd kreeg om af te treden werd Leber benaderd om zich beschikbaar te stellen voor de hoogste positie. Hij weigerde. „Ik had mijn handen vol. Het bedrijf gaf veel druk te, het gezin telde mee en ik had ook een aantal andere bestuursfuncties, zo als bij de LTB, melkfabriek en veever zekering", aldus Leber. Sijp Keyser (van de Korenschoof) werd toen dijk graaf, maar bleef dat slechts kort we gens gezondheidsredenen. Weer werd Leber gevraagd en hij „dorst niet nog es nee te zeggen". Per 1 oktober 1967 was Leber dijkgraaf van Eierland. Delta-hoogte Het belangrijkste werk waar Leber in die periode bij betrokken was, was het op Delta-hoogte brengen van de Eier landse zeedijk, vanaf polder De Een dracht tot de vuurtoren. De uitvoering van dit project (alsmede de aanpassing van het gemaal) was al gestart vóór Lebers aanstelling als dijkgraaf, de af ronding geschiede onder zijn bewind (in 1969). „Het was een belangrijk stuk werk, dat het gevolg was van een goed gezamelijk optreden van het hele bestuur en bewoners van de polder. Onze wens om de dijken omhoog te hebben kreeg van hogerhand, de pro vincie, namelijk weinig steun. Als wij als polder dat zo graag wilden, dan moesten we er zelf maar voor zorgen. Aan deze eis konden we onmogelijk voldoen. Geen geld, geen mensen en bovendien zou tegen de zee niet te werken zijn. De kustverdediging op die plaats is verschrikkelijk moeilijk. Het was een heel getouwtrek met de pro vincie. Zelfs is er bij de provincie nog even over gedacht om het gebied rond de vuurtoren in zee te laten verdwij nen. Ook bij die „oplossing" zou de kust „open" blijven. Na bemoeienis van Rijkswaterstaat heeft die de boel in handen genomen en kwam de dijk er. Dat was een verademing. We wa ren gewend om voor dijkwacht te wor den opgeroepen, maar nu moet er heel wat gebeuren willen we naar de dijk", zegt Leber. Koningin Misschien wel het mooiste moment beleefde hij in zijn periode als dijk graaf: een ontmoeting met koningin Juliana. Op 18 juni 1969 bracht de vorstin een bezoek aan Texel. In de rondleiding was een kijkje op de Eier landse Delta-dijk opgenomen. Dijkgraaf Leber had de taak haar daarbij te ver welkomen en te begeleiden. Leber sprak Hare Majesteit, die in gezelschap was van burgemeester Sprenger en Bart Weijdt van Rijkswaterstaat, kort toe in het zojuist aangepaste gemaal van polder Eierland. De gebeurtenis liet een onvergetelijke indruk achter. Als dijkgraaf maakte Leber de samen voeging van de Texelse waterschappen tot één van nabij mee. Er waren zes waterschappen: de grootste was De Gemeenschappelijke (30) Polders (6065 ha), vervolgens Eierland (inclusief De Eendracht) van 3260 ha. en de vier kleinere, Waalenburg, Prins Hendrik polder, Hoornder Nieuwland/De Kuil en het Burger Nieuwland. De fusie was opgelegd door Provinciale Staten van Noordholland en niet iedereen was daar even blij mee. Positief Leber: „Eierland heeft zich positief op gesteld. Voorheen werkten de water schappen niet samen; ieder was op zichzelf, je leek elkaar niet nodig te hebben. Dat gaf weieens een pro bleempje. De Laagwaalderweg moest bijvoorbeeld eens worden verbeterd. Eierland kreeg bericht van de Gemeen schappelijke Polders: of we wilden meebetalen, want de Eierlandse boe ren maakten druk gebruik van de weg. Daar trapten we niet in. De andere waterschappen betaalden tenslotte ook niet mee aan de dijkverhoging. De si tuatie was zo gegroeid, niet alleen op Texel maar in het hele land. Voor de provincies was dat een onwerkbare si tuatie. Gelukkig heeft het gezonde ver stand gezegevierd en is de fusie vrij vlot tot stand gelopen. Texel was zelfs de eerste! Dat had tot gevolg dat an dere waterschappen bij ons een kijkje kwamen nemen. Achteraf gezien was dat een prachtig voorrecht. We had den nooit contacten met de Noordhol landse waterschappen, maar sindsdien is er een uitstekende samenwerking. Vooral de nieuwe dijkgraaf, Marius Roeper (die dijkgraaf van de Gemeen schappelijke Polders was), heeft zich als een ambassadeur opgeworpen". In de nieuwe constructie werd Leber, als ex-dijkgraaf van het op één na groot ste waterschap, waarnemend dijkgraaf. De laatste jaren was hij weer gewoon heemraad. Het nieuwe waterschap bleek prima te functioneren, alle inge landen kwamen aan hun trekken. Ge- J- Af vraagd of hij niet bevreesd was voor een soort overheersing van Gemeen schappelijke Polders vertegenwoordigers, antwoordt Leber: „Vanaf het allereerste begin konden de mensen van het dagelijks bestuur het erg goed met elkaar vinden. De hoofd ingelanden ook, dus dat is allemaal enorm meegevallen". Papier Beschouwend na bijna zeventien jaar Waterschap Texel: „De overgangsperiode is achter de rug, maar het besturen van een water schap is beslist niet makkelijker gewor den. Er komt namelijk verschrikkelijk veel papier op ons af, de bureaus lo pen over. Het besturen neemt veel tijd in beslag, je moet regelmatig afvragen of het eigen werk niet in de problemen komt". Vooruitblikkend: „Door die papierberg is de huisvesting in het Polderhuis te krap, daar zal wat aan moeten gebeuren. De gemalen zijn alle geautomatiseerd en functione ren prima; de waterhuishouding is in evenwicht. Het probleem op Texel is echter, dat er over het algemeen te weinig water is. Er wordt een te grote hoeveelheid in zee geloosd. We moesten dat eiflj kunnen opslaan. Verder zijn de w& hoognodig aan vernieuwing toe. smalle weggetjes en bermen zijnb gereden door steeds zwaarder verkeer". Over het bestuur: „Het is helemaal niet erg als er m mensen namens het „Gebouwd"! tegenwoordigers uit niet-agrarische sectoren, red.) bijkomen. Dat is t democratische zaak, die het Waterschap-bestuur in de jaren i tig vlot heeft doorgevoerd. Wel v.. dat Gebouwd geen overhand moei krijgen in de toekomst, Het Water schap moet uitgaan van de oudeg dachte van agrarische samenhang,, Waarom? De agrariërs hebben veel lang bij zaken die een waterschap regelt". En over besturen: „Samenspraak is heel belangrijk, 'J moet niet eigenwijs zijn, maar proti ren iedereen op één lijn te krijgen, het Waterschap is dat niet moeilijk wordt geen politiek bedreven zoals een gemeente. De onderlinge verb; dingen, zeker ook met het persons zijn prima, ledereen streeft één bels na, namelijk het algemeen belang, lopen toch allemaal graag met droj voeten". Het tijdstip waarop de vrijwillige medewerkers van de lokale om roep daadwerkelijk kunnen gaan uitzenden, is zeer nabij. Dat kan worden opgemaakt uit mededelin gen die voorzitter Cor van Poelje van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) gisteravond tijdens de vergadering van het algemeen bestuur deed. Bovendien lijkt ook de nieuwe lokatie voor de studio, waarnaar de omroep driftig op zoek is, eveneens een kwestie van enkele weken. Met de gemeente wordt hierover druk onderhandeld. Voorzitter Van Poelje zei dat de ver gunning om via de kabel te mogen uitzenden, in december wordt ver wacht. Tezelfdertijd is de aanvraag om via de ether te mogen uitzenden in be handeling in de Eerste Kamer. Over de snelheid waarmee deze procedure zal worden afgewikkeld, kon door officiële instanties geen uitspraak worden ge daan, maar het SLOT-bestuur hoopt dat ook dat begin 1987 bekend zal zijn. Als de ether-aanvraag wordt toe gewezen, zal voor deze mogelijkheid worden gekozen. De doelstelling van de lokale omroep is immers om ieder een op Texel te bereiken. Met de kabel kan (voorlopig) uitsluitend Den Burg worden bereikt. Uitzenden via de ether heeft geen ge volgen voor Kabeltex BV, het Texelse bedrijf dat kabel-t.v. en -radio gaat ex ploiteren. Kabeltex kan eenvoudig het signaal van de zender „oppikken" en de programma's van de lokale omroep op deze wijze tóch op de kabel uitzen den. Tijdens de vergadering benadruk te Van Poelje dat Kabeltex voor wat betreft overname van het signaal geen strobreed in de weg zal worden ge legd. „Kabeltex heeft reclame gemaakt door bekend te maken dat ook de lo kale omroep op de kabel komt. Wie zijn wij dan om dat vervolgens te gaan verhinderen", aldus Van Poelje. Mediawet In de afgelopen tijd was verwarring Het hoogtepunt in Lebers carrière bij het Waterschap: els dijkgraaf van Eierland begeleidt hij koningin Juliana de trap op naar het poldergemaal. De cursussen tekenen en schilderen gaan wegens gebrek aan opgave deze herfst niet door en zijn gepland voor de laatste week van januari. Cursus duur 8 weken. Afhankelijk van de voorkeur van de deelnemers op maan dag 26, dinsdag 27 en/of woensdag 28 januari. De avondcursus van 19.30 - 21.30 uur en eventuele middagcursus van 13.30 - 15.30 uur in d'Ouwe ULO. Wie te zijner tijd een herinnering wil ontvangen kan zich nu reeds opgeven bij cursusleider Frans T. Voskuil, tel. (02220) 3296. In „De Schakel" naast de Neder lands Hervormde kerk in Den burg wordt vrijdag een bazaar van de NH kerk gehouden. De bazaar begint om tien uur 's mor gens en duurt de hele dag. De voor naamste activiteit is de verkooop van zelfgemaakt handwerk. Voorts worden zelf gebakken brood, rommeltjes, ge bak en hapjes ter verkoop aangebo den. Ook koffie is verkrijgbar. Op de bovenverdieping zijn 's middags van half vier tot half zes kinderspelletjes. De dag krijgt 's avonds om acht uur een vervolg met een bingo met mooie prijzen. Wie nog spullen heeft die voor de bazaar kunnen worden gebruikt wordt verzocht zich in verbinding te stellen met Rienk Gaasbeek, telefoon (02220) 3052. ontstaan door het feit dat de lokalt omroep twee aanvragen voor zend machtiging had lopen. Dat kwam doordat de mogelijkheid om via de ether te mogen uitzenden, plotselin weer geheel open was. Tijdenlangl ken de vooruitzichten slecht, maar door enkele veranderingen in de Mediawet is de weg weer vrij. De voornaamste wijziging is dat het rij! niet meer financieel zal bijdragen. 1 hét rijk is het zo heel wat simpeler: toestemming voor de ether te veria nen. De lokale omroepen zullen zijn aangewezen op de gemeenten en/d eventuele andere inkomstenbronnen Voor uitzending via de ether heeft) PTT drie eisen gesteld: een zendart ne van maximaal 38 meter boven 4 grond, een vermogen van ten hoog 50 Watt en een vertikaal gepolarisa de antenne. Die geeft minder storii en kan worden ontvangen via autor dio en draagbare radio. SLOT- bestuurslid Piet Hoogerheide deelft mee dat met de PTT onderhandelt gen gaande zijn over het benutten de PTT-mast in Den Burg voor dit doel. De PTT is akkoord, maar op technische gronden is afwijzing no; mogelijk. De lichte constructie van) mast kan niet veel méér windvang ondervinden. Lokaft Ook een nieuwe lokatie van waaruil uitzendingen zullen plaatsvinden, lijl slechts een kwestie van tijd. Het SLOT-bestuur wil hierover nog geer mededelingen naar buiten doen, om dat met de gemeente nog wordt oi derhandeld. Van Poelje was overige: vol lof over de medewerking van oe gemeente-ambtenaren en wethouda Zegers: „Die is grandioos. Sinds wt de toestemming voor de kabel heb ben, gebeurt er opeens van al.—. De studio bevindt zich momenteeli de kelder van de openbare biblioth* De ruimte wordt gédeeld met i omroep De Lichtboei. Hoe de onda linge verhouding na toewijzing van( nieuwe locatie wordt, is nog ondutó lijk. Het is daarom moeilijk een t ting op te stellen. Toch moet een nieuwe begroting voor 1 november de gemeente zijn ingediend. VandM dat de becijferingen zullen zijn gefe seerd op de huidige situatie. Van Ps je deelde mee dat ook andere finao: Ie bronnen worden gezocht. De SLÖ heeft een brief laten uitgaan naar ft Lionsclub, om bij de verdeling van geld voor liefdadige doelen ook eeis te denken aan de lokale omroep, dif per slot van rekening voorziet in e algemene behoefte op Texel. Medewerken

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2