Eilanden willen niets veten van „Waddenwet Siem de Waal (72) plotseling overleden Tineke en Annemarie clubkampioen 1986 faddenpiuim" voor stichting Rein water n VERVOLG VAN PAG.l r. Grijns Waddenruiters en Kleppertjes Fancy Fair in Drijverschool Aanrijding op Pontweg Nieuw materieel voor De Bolder GHM Nel Bruining derde vrouw in wintertriathlon Gemeentelijk beroep vandaag behandeld NSDAG 28 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 gemeentebesturen van de waddeneilanden zullen fel pro steren tegen een speciale wettelijke regeling voor de Wad- tnzee. Ze zien de noodzaak daarvan niet in en menen dat verschillende belangen in het waddengebied voldoende jn beschermd door de bestaande regels, onder andere ischtens de gemeentelijke indeling en het gezamenlijke •stemmingsplan. afwijzende uitspraak werd unaniem slaan tijdens het jaarlijks overleg van Overlegorgaan Waddeneilanden estaande uit de eilandelijke college's B en W) dat donderdag en vrijdag gfd gehouden op Ameland. een eventuele speciale wettelijke jeling voor het waddengebied heeft minister onlangs onder druk van de imer een notitie gemaakt, maar sruit is niet af te leiden welke zin :'n regeling heeft. De eilandbesturen dat ze met name met hun istemmingsplan hebben bewezen dat zorgvuldig kunnen omgaan met de tuurlijke en andere waarden in het en als de minister daar anders «r dekt, moet hij dat maar motive- =n dergelijke avond zou worden ge- oudenKijk nog maar eens goed uw buurman", zei voorzitter Bert Deze constatering werd echter aelativeerd door eraan te herinneren deze ontwikkeling al jaren gaande zonder dat dit al te dramatische ge- olgen heeft. Twintig jaar geleden wa rneer dan twee keer zoveel agra ils als nu. Ir. Grijns ging uitvoerig in pde complexe overschottenproble- itiek en de falende pogingen om ergen boter en andere overschotten iiug te dringen. De voorraden groeien steeds. Zeer ingrijpende, andere maatregelen zijn onvermijdelijk om het ischijnsel te keren. Liberalisering ktgaand quoteringsbeleid leidt op Sii duur tot een onwerkbare, bureau- ratische toestand. Het plotseling vrij van de prijzen zou echter tot snramp leiden, zodat men geleidelijk «sar een meer liberale situatie moet werken.'Dat heeft verstrekkende ansequenties voor de inkomens, de ng uit de landbouw zal dus «oeten doorgaan. Voorlopig kan er ïhter geen sprake van zijn dat de su lheffing wordt afgeschaft, waarbij «lacht moet worden dat bij de huidi- jesuperheffing de voorraden toch Mg zijn gegroeid. Wat betreft de akkerbouw merkte liijns onder meer op dat het probleem an de overproduktie van granen ono- iosbaar is als niet tenminste 20 tot I)% van de grond een andere bestem ming krijgt. algemene zin gesproken moet de ng van de problematiek worden gezocht in nieuwe produkten, verede- (verwerking) van bestaande pro- lukten, nieuwe gewassen, kwaliteits verbetering van bestaande gewassen si kostprijsverlaging. Hij was niet pes simistisch. ,,Als de druk groot genoeg komen er nieuwe mogelijkheden." ren, zo wordt geredeneerd. Recreatieverordening De eilandgemeenten nemen bij het re gelen van hun zaakjes graag zelf het initiatief. Daarom werd besloten dat de eilanden ook zelf een recreatieverorde ning zullen vaststellen, waarbij ook de kustgemeenten van de Waddenzee be trokken zullen worden. De verordening zal bindende regels inhouden inzake mogelijkheden en beperkingen voor de recreatie in de waddengemeenten, zo veel mogelijk uniform waarbij uitzonde ringsbepalingen voor sommige ge meenten niet zijn uitgesloten. Een in grijpende verandering van de bestaan de praktijk belooft het niet te worden. Het spreekt vanzelf dat de respectieve lijke gemeenteraden uiteindelijk bepa len hoe de regels zullen luiden. Als de gemeenten zelf niet zo'n verordening vaststellen, zal dat door één van de hogere overheden gebeuren en dat wordt door de betrokken gemeente besturen ongewenst geacht. Pluim Het Overlegorgaan Waddeneilanden deelt jaarlijks de ,,Waddenpluim" uit. Dat is een prijs voor mensen of instan ties die zich op bijzondere wijze voor de Waddeneilanden hebben ingespan nen. Besloten werd de Waddenpluim ,(in de vorm van een fraai wandbord van Makkumer aardewerk) toe te ken nen aan de Stichting Reinwater. Dit in verband met de succesvolle strijd die deze stichting heeft gevoerd tegen de zoutlozingen in de Rijn door de Franse kalimijnen. De vervuiling van de Rijn is één van de belangrijkste oorzaken van de aantasting van het natuurlijk milieu van de Waddenzee. Als de wadden- pluim aan een persoon wordt toege wezen is er een weekend op één van de Waddeneilanden aan verbonden. Bij de stichting Reinwater is dat moei lijk, zodat besloten is deze organisatie een eenmalige bijdrage van 72000,— te geven, naast het dubbeltje per eiland bewoner dat jaarlijks wordt overgemaakt. Vorig jaar kreeg minister N. Smit- Kroes van Verkeer en waterstaat de Waddenpluim. Van de gelegenheid om op één van de eilanden een weekend door te brengen heeft ze echter geen gebruik van gemaakt. Overtrokken De eilandelijke college's hebben ook besloten in gesprek te treden met de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee naar aanleiding van de „ongenuanceerde" uitspraken die van die kant zijn gedaan inzake de recrea tieve ontwikkeling op de eilanden. De waddenvereniging had zich nogal kri tisch uitgelaten over ongeremde groei van de recreatie, de voor de natuur ongunstige pogingen tot seizoensver lenging, e.d. De uitspraken hebben de afgelopen zomer aandacht gekregen in de landelijke kranten en de eiland besturen zijn daarover nogal boos ge weest. Men wil dat de vereniging zich in ieder geval aan de feiten houdt en één Van die feiten is dat de groei van de verblijfsrecreatie vanaf 1972 prak tisch achterwege is gebleven. De vere niging had al vernomen dat de ge meentebesturen geïrriteerd waren en heeft laten weten dat sommige uit spraken door de pers verkeerd zijn ge citeerd. Het gesprek met de wadden vereniging zal in de loop van de vol gende maand worden gehouden. In verband daarmee is het volgende over zicht gemaakt van de ontwikkeling van het aantal toeristische slaapplaatsen op de verschillende eilanden sinds het 5C begin van de zeventiger jaren. 1973, 1984 1986 Schiermonnikoog 5,482 5.414 5.500 Ameland 29.914 29.974 29.834 Terschelling 17.695 18.887 19.277 Texel 35.513 37.774 39.743 Vlieland 7.664 6.850 6.956 De ..groep ridders" die de prijs voor de meest originele voorstelling kreeg. Tineke Kossen met haar pony Pascal en Annemarie van der Linden met haar paard Avenir werden zondagmiddag uitge roepen tot clubkampioenen na afloop van de tweede editie van de onderlinge wedstrijden van rijvereniging De Wadden- ruiters en ponyclub De Kleppertjes. naar de „groep ridders" bestaande uit Frauke de Weijer, Martina Jimmink en Marieke van de Blaak. De prijs voor het best rijdende niet gekostumeerde drietal ging naar Ingrid Dros, Marielle Beers en Stephanie v.d. Brink. In de Jan Drijver basisschool in Den Hoorn wordt zaterdag 1 november van 's morgens 11 tot 's middags 2 uur een fancy fair gehouden. Daarbij is onder andere een rommeltjesmarkt, een tweedehandsboekenkraam, een rad van avontuur met veel prijzen en een „planten- en stekkieskraam". Te vens zijn er koffie en door de kinderen zelf gebakken cake en koekjes verkrijg baar en treden de kinderen ook op met muziek en spel. Bovendien wer den er tijdens de lessen foto's van de kinderen genomen, die zaterdag in een kraampje te koop worden aangeboden. Het doel van de fancy fair is de school meer financiële armslag te geven bij de organisatie van „leuke dingen". Op de kruising Keesomlaan-Pontweg botste donderdagmiddag om vier uur een 59-jarige vrouw uit Den Burg met haar Opel tegen een 28-jarige automo bilist uit De Koog. De vrouw die van uit de Keesomlaan de voorrangskrui sing naderde en de Pontweg richting De Koog wilde opgaan, had de van de boot afkomstige V.W. Golf niet zien aankomen. De Opel liep aan de linker achterkant beschadigingen op, de Golf werd aan de voorkant zwaar beschadigd. De sociale werkplaats De Bolder mag voor meer dan een ton investeren in niéuwe bedrijfsmiddelen, zo adviseerde de commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid van de ge meente donderdagavond tijdens de vergadering. Het door directeur Fraan- je van De Bolder van een duidelijke uitleg voorziene investeringsoverzicht werd unaniem goedgekeurd. Wel was er bij Erna Eelman (VVD) verbazing gerezen over de kosten van een nieu we bestelauto (743.000,— waarvoor bij eerdere overzichten 730.000— was opgegeven. Fraanje legde uit dat men had afgezien van het plan een tweedehand bestel auto aan te schaffen, het wordt nu een nieuwe. Voorts stonden onder an dere op het verlanglijstje van De Bol der een vandiktebank van 720.000,— een omsnoeringsmachine met trans portband van 712.000,— en twee bak fietsen, die samen 76.000,— gaan kosten. Al deze investeringen zijn be doeld als vervanging van bestaande hulpmiddelen. Fraanje legde er de na druk op dat door de verplicht vroege aanmelding van investeringen soms naderhand drastische wijzigingen no dig zijn. Bij de pony's verwierf Tineke 294 pun ten, direct gevolgd door Ingrid Dros met haar pony Hunter die 293 punten kreeg en daarmee het reserve kampi oenschap verwierf. Reservekampioen bij de paarden werd met 250 punten Anne Marie Reiding op Safir. Bepalend voor het eindresultaat van dit jaar waren de puntentallen van de nu gehouden wedstrijd en van de wedstrijd die in april werd gehouden. De weergoden werkten zondag niet erg mee. Er vielen een paar „beste" buien waardoor het terrein aan de Ro- zendijk in de Dennen glibberig was. Vooral bij de dressuurproeven was dat hinderlijk. Naast dressuur werd er ook gesprongen en een bijzonder onder deel was het „Klavertje 3"rijden waar bij het zowel ging om mooi lopen als om originele aankleding. Wat betreft de uitslagen van het sprin gen bij de pony's (categorie „niet fe deratie", dus ruiters die nog niet op het vasteland mogen springen) kan worden gemeld dat de eerste prijs ging naar Kirsten Zoetelief op Yellow; twee de werd Gideon Boogaard op Robin en derde Marjan van der Geest op Pat ty. Bij de federatiepony's (nog niet gesprongen) was de eerste plaats voor Siegrid Collou op Dandy. Pony's fede ratie B springen categorie B en C: 1. Lieneke Roeper op Patty, 2. Chloë Weel op Storm. Pony's federatie B springen cat. D: 1. Annet Kossen op Martin, 2. Sanna Pelgrim op Devil, 3. Tineke Kossen op Pascal. Paarden: B springen: 1. Annemarie van der Linden op Vadim; 2. Annema rie van der Linden op Avenir; 3. Anne Marie Reiding op Safir. Pony's L sprin gen cat. C en D: 1. Andrea Keijser op Myra, 2. Marieke Dros op Luckey. Po ny's M. springen cat. d: 1. Corrien Duin op Lady D. Een extra prijs voor stijl werd toegekend aan Annet Kossen op Martin. Uitslagen dressuur pony's: Rijbaan 1, proef B: 1. Marian van der Geest op Patty, 2. Tessa Blom op Prinses, 3. Ariëtte Commijs op Dominant. Rijbaan 2, B dressuur: 1. Marielle Beers op Noëll, 2. Ingrid Dros op Hun- ter, 3. Wendy Beers op Ceasar. Rijbaan 3 klasse L: 1. Colette Kikkert op Patrick, 2. Thirza Weel op Jonas, 3. Jacqueline Jimmink op Curfew. Pony's L 2: 1, Hannita de Wit met Ta- varez, 2. Annet Kossen op Martin, 3. Ellis van Egmond op Cinderella. Rijbaan 4 klasse B, paarden B: 1. An nemarie van der Linden op Avenir, z. Kees Timmer op Mister, 3. Jan Vosjan op Pirouëtta. Paarden L: 1. Annemarie van der Lin den op Vadim. Pony's M: Evelien Eelman op Lindy. Bij het Klavertje 3-rijden ging de prijs voor de meest originele voorstelling Vanmiddag om 12.00 uur heeft in Pieter Maritzburg in Zuid-Afrika de begrafenis plaatsgehad van oud-Texelaar Siem de Waal, die vrijdag middag plotseling overleed op 72-jarige leeftijd. Het bericht van zijn dood is door veel mensen op Texel als een schok ervaren, want Siem de Waal genoot op zijn geboorte-eiland gro te populariteit ondermeer als smal- filmer en verteller en schrijver van Texelse verhalen. In 1936 vertrok Siem de Waal als jon ge metselaar naar Zuid-Afrika waar hij samen met zijn eilandgenoot Jaap Graaf een aannemersbedrijf begon. Na veertien jaar werd het firmantschap ontbonden en ging Siem alleen verder, eerst in Pretoria later in Pietermaritz- burg. Hij kon zich al spoedig tot de zakelijk geslaagde emigranten rekenen die zijn geld voornamelijk verdiende met de bouw van flats waarbij hij als projectontwikkelaar tewerk ging. Avontuur Van een avontuurlijke en ondernemen de geest had De Waal al voor zijn emigratie blijk gegeven door sinds 1933 uitgebreide fietstochten te onder nemen door Europa en noord-Afrika, waarbij hij door de verkoop van an sichtkaarten in zijn onderhoud voor zag. Het leggen van internationale menselijke contacten bedreef hij als hobby, gebruik makend van het Espe ranto als hulpmiddel. Hij is in zijn hele leven blijven reizen. Niet alleen be- eiland, maar ondernam „ontdekkings reizen" naar meer dan tachtig verschil lende landen. Heel wat mesnen op Texel zullen zich met genoegen de ver halen en films en lezingen herinneren die hij naar aanleiding daarvan maakte. In tegenstelling tot andere emigranten was Siem de Waal genaturaliseerd in woner van Zuid-Afrika die niet van plan was ooit nog naar Nederland te rug te keren. Toch bleef hij in cultureel opzicht Nederlander (bij hem thuis mocht geen Engels of Zuid-Afrikaans worden gesproken) en bleef zich vooral met de dagelijkse gang van zaken op Texel intens betrokken voelen. Hij sprak weinig over politiek maar maakte leid van zijn nieuwe vaderland te steu nen. Hij ergerde zich aan de volgens hem oneerlijke voorstelling van zaken in de wereldpers met betrekking tot Zuid-Afrika en was van mening dat al les in Zuid-Afrika goed zou komen als anderen er zich maar niet te zeer mee zouden bemoeien. „De wereld moet Zuid-Afrika de tijd gunnen om zijn ei gen zaakjes te regelen", zo verklaarde hij in een interview in de Texelse Cou rant. Zijn solidariteit betuigde hij on dermeer door zijn geld niet in het bui tenland veilig te stellen. Dat standpunt werd op Texel door velen voor liefge nomen; de bewondering voor de een voudig begonnen, geslaagde emigrant was er niet minder om. Idealist Op de ULO-school op Texel was Siem de Waal matig in taal en slecht in re kenen. Als metselaar werkte hij onder andere bij „lange" Willem Boon die al tijd een bijzondere vriend van hem is gebleven. Hij leerde Esperanto in de overtuiging dat door deze wereldtaal de tegenstelling tussen de volkeren zouden kunnen worden overbrugd, een opvatting die hij deelde met de toenmalige redacteur van de Texelse Courant Gijs J. Duinker. De verslagen van de fietstochten door Europa en noord-Afrika waren van opmerkelijke kwaliteit, wat ertoe leidde dat hij de mogelijkheid kreeg om als journalist bij de krant in dienst te treden. De carrie remogelijkheden die daaraan waren verbonden leken hem echter weinig avontuurlijk en hij gaf de voorkeur aan emigreren. Zijn broer Jan kwam toen bij de krant. In het in opbouw zijnde Zuid-Afrika konden goede zaken wor den gedaan in de bouw. De wijze waarop hij van die mogelijkheid profi teerde noemde Siem zelf „speculatie". Er werd grond gekocht, daarop werden flats gezet en die werden vervolgens met dikke winst verkocht. Een aantal flats bleef in eigen beheer, voor ver huur. Ze kreqen namen als „Texel", „Burg", „Simonshof" en \A/aalhowon" In 1941 hoorde Siem de Waal tot de genen die gehoor gaven aan de oproep om te helpen bij de bevrijding van Europa. Hij vertrok naar Engeland voor de opleiding en trok als lid van de Prinses Irenebrigade met de inva sielegers via Frankrijk en België naar Nederland. Eenmaal daar wist hij van een gelegenheid gebruik te maken om op Texel te komen op een moment dat de Duitsers daar officeel nog heer en meester waren. Hij werd er als een vorst ontvangen met een huldiging in het raadhuis. „Het mooiste moment van mijn leven", vertelde hij later. Terug in Afrika bezocht Siem de Waal tijdens vakantiereizen alle landen van dit werelddeel. Het sprak vanzelf dat hij meermalen op bezoek was bij ei- landgenoot pater Michiel Witte in Ke nia en zeer onder de indruk kwam van het werk dat deze .missionares daar verrichtte. „Weinig mensen hebben zo'n stempel op een land gezet. Ik vind het onbegrijpelijk dat op Texel nooit een straat naar pater Witte is genoemd, verklaarde hij in 1978 in een vraaggesprek met de Texelse Courant. Het gaf hem voldoening toen die „na latigheid" onlangs werd goedgemaakt. Plotseling Siem de Waal overleed vrijdagmiddag om vijf uur plaatselijke tijd. Het ge beurde toen hij in gezelschap van zijn zoon Kees een project bezocht en constateerde dat daar gestolen werd. Zittend in de auto in afwachting van de politie werd hij onwel. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar po gingen om de levensgeesten op te wekken vruchtloos bleven. Namens de familie is de begrafenis en de herden kingsdienst vanmiddag bijgewoond door Kees van Heerwaarden en Martin Zijm. Dat zij op zo korte termijn visa konden verkrijgen was te danken aan relaties en de vervangend zaakgelastig de in Den Haag die ondanks het wee kend wist te regelen dat de benodigde papieren zondagmiddag op de ambas- qaHp IfnnHpn v/vnrHpn afnphaalH Nel Bruining uit Den Hoorn is bij de vrouwen als derde geëindigd in de wintertriathlon van Assen. De 40-jarige atlete legde de 22 kilome ter hardlopen, 104 km fietsen en 40 km schaatsen af in 7Vz uur. Hoewel Nel Bruining in de Asser tri athlon van vorig jaar als eerste vrouw eindigde, was haar prestatie deze keer toch vergelijkbaar. Ze moest het nu onder meer opnemen tegen Lenie v.d. Hoorn die landelijk bekend is omdat zij de eerst aankomende vrouw was bij de laatste elfstedentocht. Lenie werd in Assen eerste. Nel Bruining: „In vergelijking met de eerste keer ging het lopen iets sneller, het schaatsen ook maar het fietsen ging veel minder hard omdat we het grootste deel van de rit de wind tegen hadden. Vooral bij het schaatsen was ik erg op dreef. Lenie v.d. Hoorn was veertien minuten eerder op het ijs dan ik maar tegen het eind van het schaat sen was de achterstand nog maar en kele minuten". Bij de wintertriathlon van Assen waren twee mannelijke deelnemers van Texel. Loek van Vliet volbracht de prestatie in ca. 6 uur en 45 minuten en werd 100e bij de senio ren. Bij de veteranen werd Dirk Bakker 25e met 7 uur en 15 minuten. Voor Nel Bruining wordt de wintertriathlon al gauw gevolgd door de marathon van New York, waaraan zij samen met Coby Bakelaar meedoet. Het tweetal vertrekt donderdagochtend. Vandaag wordt het beroepschrift behandeld dat de gemeente bij de Raad van State indiende over het betalen van de begeleidingskosten van kinderen die in Den Helder een school voor buitengewoon onder wijs bezoeken. Toen landelijk werd besloten dat de gemeente niet langer 80% van die kosten bij het rijk mocht declareren schafte de gemeente de vergoeding van de begeleiding af. Daarop gingen de ouders van de kinderen in beroep bij de provincie. Het oordeel van de gedeputeerden luidde dat de begelei ding van de kinderen noodzakelijk is en dat de gemeente aldus verplicht is die te verzorgen. Dat oordeel werd door de gemeente aangevochten bij de Raad van State, niet omdat de ge meente die begeleiding niet noodzake lijk vindt, maar omdat zij van de Kroon wil horen wie de kosten ervan moet dragen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5