let 2 PK door de Dennen Acties in novembermaand moeten loterij stimuleren «HP i lische tocht voor paardenliefhebbers deed regen en wind vergeten Texelse sportvissers deden goed mee op Afsluitdijk Te ruime bocht Bedrijf sloot te laat Koopman won eerste cyclecross Mooi weekend rond menwedstrijden Helft van loten SVT nu verkocht lubbelspan Mercurius en Oberon met op de bok koetsier Willem sDAG 28 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT ii |fs vermoedende mens, die zaterdag verlangend naar rust een tiling door de Dennen maakte, werd regelmatig opgeschrikt worbijdravende enkel- of dubbelspannen. Dankzij de welwil- medewerking van Staatsbosbeheer was het voor meer dan f aanspanningen mogelijk gemaakt een dwars door het bos <d parcours te rijden. Behalve dat op deze wijze de rust ten enkele wandelaar werd verstoord, schonk de aanwezigheid klassieke rijtuigen met de zwoegende paarden ervoor aan bezoeker van de Dennen het gevoel zich in een niet- \Mtoriseerd tijdperk te bevinden. moei hadden zeker niet alleen wstaandersKoetsiers van de rij- (deelnemers aan de open sa- stelde menwedstrijden) en passagiers vertoefden ook in een wereld. Die droom werd he at en toe wreed verstoord ais paden harde wegen kruisten en arden geconfronteerd met dood- auto 's. Onder de passagiers aden zich de bokrechters, die jg of koetsier en paarden zich regels hielden en de groom koetsier) die waakte over de \aid van de aanspanning en de sin de hindernissen bepaalde. In lijtuig achter het enige vierspan if op de bok Piet Daalder de leid- strak in handen hield, vertoefde ymeester ASchipper. Achterin van Willem Goënga zat een 'stilist van de Texelse Courant... echter was A. van der Tooren uit ieningen. Hij was door De Blijde stuk elastiek aan de kraag van zijn jas je bevestigd. Bokrechter Van Tooren wierp gedurende de rit op gezette tij den steelse blikken naar het hoofddek sel, dat echter geen centimeter van plaats veranderde. Vanaf de start bij de manege aan de Akenbuurt was het hoefgetrappel op het asfalt regelmatig geweest en was het 2 pk voertuig in hoog tempo naar de bossen gereden. Vanaf het moment dat het verharde pad werd verlaten en het groen rond om dichterbij was, zodat dikwijls zwie pende takken moesten worden ontwe ken, was de trend van de paardenhoe ven nog nauwelijks hoorbaar en leek de stormachtige wind van even daar voor gereduceerd tot een vriendelijke bries. De manen van Mercurius en Oberon wapperden gelijkmatig en de dieren leken in deze natuurlijke omge ving vol overrompelende herfstkleuren eerder te dansen dan te draven. „Oppassen jongens! Dóórstappen, een en wel met zo'n zorgvuldig uitgekiende snelheid dat twee seconden voor het verstrijken van de maximum tijdsduur de achterkant van het rijtuig het witte bordje met „finish" passeerde. Na de rust ging het regenen. Grote druppels hemelwater trotserend maande Willem zijn dubbelspan aan tot grotere spoed, met als gevolg dat de passagiers achterin bij flinke kuilen en bobbels op het pad heel even een halve meter boven hun zittingen zweefden. Echt problemen gaf dat al leen wanneer dat op momenten ge beurde dat even gebukt moest worden om de begroeiing te ontwijken. Intussen stuurde de koetsier op vaardi ge wijze het paardenkoppel door de Dennen. Hoewel door elkaar geschud en soms zelfs half hangend over de plaats waar Willems schootsrok had moeten zitten vertelde de bokrechter met rustige stem die ochtend om half vijf uit Zoeterwoude te zijn vertrokken zodat hij de boot van vijf over zes uit Den Helder kon halen. Wat een mens allemaal niet over moet hebben voor zijn hobby. De rook van Willems sigaar gleed met een bijna mechanisch ritme in grote wolken over het rijtuig. Alleen de stoomfluit ontbrak. Het échte begin „Als we klaar zijn met het vierde tra ject begint het pas écht", zei groom Marit even voor het einde van traject D. Ze kreeg gelijk. In traject E waren vijf hindernissen verwerkt, een soort ft Zicht vanaf het rijtuig. Op het andere rijtuig is duidelijk zichtbaar dat op de bok links de koetsier en rechts de bokrechter zit, en achterin de groom. Goënga en achterin groom Marit de Leeuw. uitgenodigd om als zodanig te bij de wedstrijden van zater- der Tooren volgde de oplei- bokrechter in Halfweg en zat lag naast Willem Goënga op de uiteraard - van diens rijtuig. De jiige Marit de Leeuw uit Den In was Willems groom (spreek uit: p). Ze bekleedde die functie voor eerst alleen en zat bij aanvang van Jjarathon startklaar, gewapend met |ffiopwatches. De marathon is het L farste, meest omvangrijke en veruit 'llaculairste onderdeel van de men- pjden. Twee uur lang wordt het pe gevergd van paarden, koetsier, wen rijtuig. In bedwang 'at wachten op het startsignaal ,jj Kt de jeugdige groom uit het rij- om de paarden Mercurius en Obe- Wj het tuig te pakken en in be- tg te houden, bij het voorgaande 'deel, de dressuur, werd er sterk tiet dat de paarden voortdurend Voorwaartse drang hadden. Dat 'Willem de dieren goed ingepraat jtze waren nauwelijks tegen te |en. Het startschot had nog niet lonken of de paarden liepen in pekte draf de eerste kilometer. Een N te snel, zo berekende de ""J'ig aan boord gesprongen Marit, ■inhield dat de rest van het eerste rustiger kon worden afgelegd, ■'genoemde journalist voelde zich jeen oorlogscorrespondent zich in Jchttiende eeuw moet hebben ge- 'I moeizaam pogend ondanks het 'pdige gehobbel van het rijtuig 'innigs aan het papier toe te jouwen. Hoofddeksel mooi het ook is om méé te doen de menwedstrijden, het enthousi- !van de deelnemers uit zich voor liet trachten te ontwijken van Jpnten, om toch maar een zo [mogelijke plaats in het eindklas- |t te,bewerkstelligen. Willem |9a had bij de dressurproef al heel ^afpunten gekregen omdat door [Jwind de bolhoed van zijn fwas gewaaid, wat ten strengste pen is. Daarom was de pet, die pens de marathon droeg, door J-lvan veiligheidsspelden en een stukkie vooruit!" De magische koet- sierstem van de menner zweepte de paarden op en de dieren bleken goed geprogrammeerd want ze volgenden de instructies nauwgezet op. Stap voets werd het tweede traject afgelegd miniparcours en tussen bielzen en den- nehout, met doorgangen die plaats boden aan één rijtuig plus enkele cen timeters. In die hindernissen moesten tevens zogenaamde voltes worden ge draaid, wat inhoudt dat de aanspan ning een bepaalde bocht moet draai en. Het was in elk geval zeer krap be meten en er vielen dan ook veel spaanders van de rijtuigen bij het schuren langs de staande bielzen. Wil- lem's rijtuig reed zich klem in de twee de hindernis. Marit de Leeuw mocht het rijtuig vertillen en slaagde daarin, ondanks de extra handicap van een wat onhandige journalist als hulp- groom. Die vergat tot grote hilariteit van de omstanders weer tijdig aan boord te klimmen en moest achter de Drie van de tien Texelse sportvissers vielen in de prijzen bij de snert- wedstrijd van H.S.V. De Snoek. De wedstrijd werd gevist bij windkracht acht met af en toe regen. Door de harde wind waren er hoge golven die de vissers dwong om boven op de dijk te blijven. Maar toch werd door de Texelse delegatie de drie uurs wedstrijd volgemaakt. Eerste in de wedstrijd was P.A. du Pau uit Hippolytushoef met 219 cm. Tweede werd W. Geel uit Den Helder met 209 cm en derde was P. Breed uit Den Oever met 192 cm. Van de 110 deelnemers was Texelaar Rein Kuyper achtste met 145 cm. Paul Ver hagen kwam met 101 cm op een elfde plaats en André de Geest was 21ste met 70 cm. Frans Bos en Cor Huis man vingen resp. 29 en 17 cm. De vijf andere Texelse deelnemers vingen niets. aanspanning aanrennen. De resterende hindernissen werden gelukkig met min der hand- en spandiensten van de in zittenden genomen zodat Willem na afloop dik tevreden kon zijn. Jammer alleen dat hij bij de vaardigheidsproef, het laatste onderdeel van de men wedstrijden, het parcours niet goed genoeg uit het hoofd had geleerd en een poortje miste, wat honderd straf- punten opleverde. In het eindklasse ment eindigde de aanspanning van Willem Goënga op de 22ste plaats, in de rubriek dubbelspan-paarden werd hij negende. Piet Daalder, eerste bij de menwedstrijden van Spaarnwoude, kwam met zijn vierspan in het eind klassement niet voor. Bij de vierde hin dernis braken zijn spoorstokken en werd de langboom verbogen. De pas sagiers, onder wie de burgemeester, zetten de tocht per auto voort. Een 71-jarige man uit Den Burg nam zondagmiddag omstreeks half drie de linkse bocht Jonkerstraat-Willem van Beierenstraat met zijn auto zo ruim, dat hij tegen twee betonnen paaltjes aanreed. Niet onopgemerkt door de politie reed hij met zijn, aan de voorzij de zwaar beschadigde, Opel naar huis. Naar aanleiding van twee positieve blaastesten werd er een bloedproef afgenomen. Doordat hij zijn bedrijf om half drie nog niet gesloten had, werd tegen een horecaexploitant in Den Burg zondag morgen proces verbaal opgemaakt. Zaterdag werd de eerste cyclecross- wedstrijd van de Wielerverenging Texel aan de Koekkoeksweg in de Dennen gehouden. Direct na de start liepen Evert en Richard Koopman weg van de andere renners. Op Theo Boom na werd het hele veld gedubbeld door de ze renners. Evert viel in de laatste ron de zodat Richard gemakkelijk kon win nen. Ook Peter Beers, die voor het eerst meedeed, kon goed meekomen. Uitslag: 1. Richard Koopman; 2. Evert Koopman; 3. Theo Boom; 4. Jacco Vinke; 5. Hans van Osch; 6.Jan Buis en 7. Peter Beers. De eerstvolgende cross is zaterdag 8 november om twee uur 's middags, waarna om drie uur de Atletiekvereni ging een crossloop houdt over vier en acht kilometer. De open samengestelde men wedstrijden, die zaterdag bij de manege aan de Akenbuurt werden gehouden, zijn voor de deelnemers ondanks de regen en de harde wind een groot succes geworden. Er viel nauwelijks een wanklank te horen. Op voorstel van De Blijde Rijders bleven vrijwel alle deelne mers een dag langer op het eiland om zondag gezamelijk een tocht te maken. De organisatie kreeg zondag goede tips om er volgend jaar een nog betere race van te maken. Zo werd voor gesteld de hindernissen in het vijfde traject van de marathon voortaan niet meer verspreid in het bos aan te leg gen, maar bij elkaar op één locatie zo dat het geheel wellicht meer publiek zal trekken. Dat publiek liet het dit jaar afweten. Ook werd voorgesteld vol gend jaar een burgemeester Schipper- trofee uit te reiken, omdat de Texelse eerste burger dit jaar meeging met het vierspan van Piet Daalder. Die laatste werd uitgebreid ingewijd in de kneep jes van het vak door de bekende men ner Piet van Delden. De wïsselbeker, beschikbaar gesteld door Goënga en sinds vorig jaar in handen van Ans Blom-de Graaf, ging naar J. Smit uit Wieringerwerf. De complete uitslagen zijn: totaal van alle rubrieken: 1. J. Smit (Wieringerwef); 2. J. Swart (Putten); 3. Ans Blom-de Graaf (Texel) en 4. Mebius Huitema (Texel). Enkel pony's: 1. J. Swart (Putten) en 2. Sjef Beers (Texel)'. Dubbel pony's: 1. J. Smit (Wieringerwerf) en 2. Th. Cillekens (Haarlemmermeer) Enkel paarden: 1. Ans Blom-de Graaf (Texel); 2. Mebi us Huitema (Texel) en 3. C. Pronk (Schagen). Dubbel paarden: 1. H. v.d. Nagel (Voorhout)l; 2. Jan Loerakker (Rijnsburg); 3. T. Vreugden- hil (De Lier) en 4. Frans Bakker (Texel). Extra prijzen: Pechprijs voor Aad Stiggelbout, omdat zijn rijtuig het tijdens de wedstrijd be gaf. Het snelst door de hindernissen kwamen bij de pony's J. Smit (in 168 seconden) en bij de paarden H. v.d. Nagel (in 181 seconden). Vijfhonderd van de duizend loten van de S.V. Texel-loterij zijn inmiddels verkocht. De actie van de noodlijdende 75-jarige voetbalvereniging startte precies een maand geleden. Het zes man sterke jubileumcomité hoopt de resterende helft ook in een maand tijd, dus eind november, te zijn kwijtgeraakt. Om dit resultaat daadwerkelijk te bereiken, geeft het comité deze week enkele aanzetten. Op de eerste plaats wordt getracht de lo- tenverkoop te stimuleren door nieuwe krantepublicaties, gelijk met een coupon in dezelfde krant. Artikel en knipbon verschijnen niet alleen in deze krant, maar ook in de bladen Helderse Courant, Hel ders Weekblad en Onze Krant. Ge hoopt wordt dat hiermee de groep „gokkers" wordt bereikt. De kans op prijs is bij de SVT-loterij vrij groot (1 op 5) en dat moet gok lustigen aanspreken. „Een kwestie van een keer niet meespelen met de Duitse lotto of zo", aldus Aad Blom en Jan Willem Hidskes van het jubileumcomité. Ten tweede zullen op Texel circa vijf tien verkooppunten komen, verdeeld over alle dorpen. Daar kan direct een lot worden gekocht of een schriftelijke toezegging worden gedaan. Kleurige posters met een tekening van Antoon Goes vestigen de aandacht op de ver kooppunten. Voorts zullen alle senior leden rechtstreeks door leden van het comité worden benaderd en op de laatste plaats ook alle, al dan niet op Texel wonende oud-leden. Via deze vier extra actiemiddelen hoopt S.V.Texel de loten nog tijdens de Sin terklaastijd kwijt te zijn. De heren van het comité: „Het lijkt nu misschien nog ver weg, maar misschien moeten we op een gegeven moment zelfs zeg gen: op is op. Wie wacht tot februari kan dus achter het net vissen". Veiling Opvallend is dat de meeste loten (nl. 350) zijn verkocht aan de hand van de speciale lotenboekjes, waarvan er 4500 zijn rondgebracht. Ook is geconclu deerd dat de prijs van 7100,— per lot kennelijk minder zwaar weegt dan ver ondersteld. Van de incasso mogelijkheid (betalen in termijnen) maakten minder dan honderd kopers gebruikt. Voorts waren er nogal wat ondernemers die een „pak" loten meenamen. Groenteman Cor van Etten bijvoorbeeld sleet op de veiling waar hij dagelijks heengaat, tien loten onder de daar aanwezige handelaren. Blom en Hidskes: „Dat is wel jammer voor de trekkingsavond en teveel loten zul len we op deze manier ook niet mee geven. We lopen dan het risico de controle kwijt te raken". Voor wat betreft de inzet van de Texel- leden zelf, plaatsten de twee een kriti sche kanttekening. De indruk bestaat dat met wat meer volharding de ver koopresultaten per lid nog danig kun nen worden opgeschroefd. Aad Blom: „Op mijn werk, bij de politie, heeft ne gentig procent van de collega's een lot gekocht. Maar voordat die over de brug kwamen duurde het wel een dag of drie. Volhouden dus, een sfeertje kweken dat de mensen gaan kopen. Dat moet bij andere bedrijven of op ander werk toch ook mogelijk zijn. Als alle seniorenleden zich zo goed moge lijk inspannen raken we er 6 a 700 kwijt, dat is een simpel rekensommetje." René Kuiper Positieve resultaten zijn er ook: voet baller René Kuiper raakte in korte tijd vijftien loten kwijt. Hoe? „Via de agressieve methode aan de bar." Ook Jan Willem Hidskes paste een directe methode toe: hij benaderde toeschou wers tijdens een thuiswedstrijd van Texel 1. Op deze wijze bracht Hidskes zestig loten aan de man. Niet alleen de loterij krijgt aandacht van het jubileumcomité. Ook wordt druk gewerkt aan een reünie. Bertus Heerschap en Henk Boon zijn bezig met het opsporen van alle oud- seniorleden, zowel op Texel als aan de overkant. De dag zal vallen in het weekend van 16 en 17 mei. Voor de oude glorie valt dat mooi samen met het veteranentoernooi, terwijl de re ceptie op vrijdag 15 mei er aan kan worden vastgeknoopt. Het programma van de dag is afhankelijk van het aan tal reünisten. De voorbereidingen voor het jubileumboek zijn eveneens in volle gang. G. ten Cate en Rein Stam zijn hiermee bezig. Wie nog foto's, artike len of andere herinneringen heeft, wordt verzocht contact op te nemen met Ten Cate, R.P. Keijserstraat 6, te lefoon 2233. Coupon Voorts deed eredivisieclub PSV afbe- richt voor de demonstratiewedstrijd in juli. De ontmoeting past niet in het programma van de landskampioen. De wedstrijd tegen Sparta gaat voorals nog wél door. Voor de feestavond is de voetballende zanger Albert West met zijn show-orkest definitief gecon tracteerd. NOS-omroepster Noortje Roll presenteert de avond. De coupon waarmee een lot (of meer) kan worden besteld, staat op de advertentiepagina hiernaast. Jan Willem Hidskes wijst op de reuzethermometer aan dat meer dan de helft van de loten is verkocht. Op de achtergrond, in de doelmond, wordt ai druk gewerkt aan de verbetering van de accommodatie, waar de loterij-opbrengst voor is bestemd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7