,,lk wist niet dat ik door Texelaars ben gered" „Goed op onze Bof passen" Co-piloot Kious, jaar later: Vliegtuigmodellen in Vliegveldrestaurant Bruinvis aangespoeld Veldrit door Dennen in stromende regen Coopertest Nauta boek beeld l bij „Pamassus" Atletiektraining Hulpstrandvonder Hans Be/man: PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER f verwonderlijk want Kioüi destijds in shocktoestand! HaroI Kious (tweede van rechts) in het Sta/ag Luft III krijgsgevangenenkamp m Sagan. De B 17 bommenwerper van Kious, Griffin, Paul en de zeven inzittenden die het niet overleefden, werd ontdekt toen garnalenvisser Alfons Boom er met zijn netten in vastraakte. De duik club Phileas Fogg bracht in november vorig jaar onderdelen van het toestel, zoals motoren en propellers boven wa ter. Toen verkeerde men in de veron derstelling dat het Vliegende Fort" ,,Rose O'Day" heette, maar dat blijkt nie te kloppen; het toestel was naamloos. De berging van de onderdelen was voor Jaap Bakker een stimulans om zijn naspeuringen met kracht voort te zetten. De wil om ooit nog eens con tact te krijgen met de vliegenier die hij in zijn jeugd de haven had zien opdra gen na de geruchtmakende reddingac tie vanaf de Teso-veerboot, werd bijna een obsessie voor hem. Hij deed vori ge week dan ook geen oog meer dicht, nadat hij een ansichtkaartje van Willem Bakker uit Amerika had ont vangen met de kreet „Kious gelokali seerd!" Bakker was met vrouw en kindren in de Verenigde Staten voor een vakantie van drie weken waar hij een week logeerde bij Kermit Jones, de oorlogsvlieger wiens toestel destijds werd neergschoten en in het Hoornder Nieuwland terecht kwam. Jones werd door Bakker opgespoord en hoorde tot de officiële geallieerde genodigden die de 40-jarige herdenking van de bevrij ding op Texel meemaakten. De in een voorstad van Denver wonende Jones had Bakker bij die gelegenheid uitge nodigd eens op bezoek te komen. Speuren.... Terwijl hij bij Jones verbleef ondernam Bakker pogingen om achter de verblijf plaatsen te komen van Paul, Griffin en Kious. Eenvoudig was dat niet, want het drietal bleek niet te zijn aangeslo ten bij een der vele veteranenclubs. Kious kon echter worden achterhaald omdat hij lid is van een organisatie van ex-krijgsgevangenen waarmee vooral dank zij bemiddeling van Jones contact kon worden gelegd. Zo kwam Willem Bakker achter het postbusnum mer van Kious en via de „Amerikaan se 008" lukte het toen ook het tele foonnummer te krijgen, al moest daar voor een heel verhaal worden afgesto ken omdat zo'n nummer niet zomaar wordt gegeven. Kious bleek in Albu querque te wonen, de hoofdstad van de staat Nieuw Mexico, ruim een uur vliegen van. het in Colorado gelegen Denver. Het telefoongesprek dat Bak ker toen met Kious had, was voor bei den de gebeurtenis van het jaar. Kious bleek helemaal niet te weten dat hij door Texelaars uit het water was ge haald en herinnerde zich dus ook niets G:-0: 293.9 SUBJECT: Kon-Re cover able Remains Larson, Bliven, C riffin and myself. Larson eind Bliven were drowned accordinc to th9 Germans. This is a likely story as everyone landed in deep v/ater except myself. I went back in quite away to tackle Set. Griffin's chute, and Lt. Kious was. picked up by a ferry almost drovmed. I did not see the ship after I started watching the chutes belov. me; however, Lt "Kious said it blew up as it hit the water. It was on fire when, we jumped. I know that the men you asked about did not jump. It would have been impossible for the men to have to survived the crash'. The two other survivors, Lt. Harold E. Kious and S/S£t Braden C. Griffii}, furnished information on Casualty Questionnaires, substantially the same as that contained in S/'Stt. Paul's report. Interment records reveal that the remains of one (1) parachutist, S/3ct 'alter L. Eliven and another crew membersS/Sct. Audrey/ H. Burnett, washed ashore at. Texel Island, Holland, and. v;ere interred in U3LC Keuville-En-Condrozthus accountinc for all para chutists except L/Lct Robert J. Larson v:ho was reported by the Germans as havinc drowned. Repeated investigations conducted in the referenced area in connection with the re covery of U.S. deceased, have failed to locate the remains of subject casualties or ascertain their ultimate disposition, .-ill attempts to associate referenced deceased with unknowns recovered from the coastal areas of the Zuider Zee have proved necative. From facts herein presented, it is concluded that Lts. Ralph A. Felton, Jr., Villiam Ti. Hylton, V.'illiam D. Toole, T/Srt Zlio Traverso were killed upon crashine with their air craft and S/Sct Robert J. Larson v/as drowned after parachuting into the Ilorth Sea near Texel Island, Holland, and their remains have never washed ashore or were reduced to a state v/hicft precludes recovery or identification. Reference is made to: 0(JG Form 371; I_riCR #3721; Casualty Questionnaires; Statement, S/S£t Paul; On file in the Office of The Quartermaster General, V.ashin^ton, D. C. 2. It is recommended that the remains, based upon the at ovo infnTjKatto-. and research, be declared non-recoverable. C.I.'. CTEINSifcK Captain QRC Fragment uit het officiële rapport dat door de Amerikanen werd gemaakt van het neer schieten van de B 17 bij Texel met de verklaring van sergeant R. Paul. De B 17 was op de terugweg van een geslaagde bonbardementsviucht naar Hamm. Met „ship" wordt het ei gen vliegtuig bedoeld. Jaap Bakker wist de hand öp dit oorspronkelijk geheime stuk te leg gen dankzij bemiddeling van Johan Graas uit Assendelft, die zich ook bezig houdt met het onderzoeken van de luchtoorlog boven Nederland. In het restaurant van het vliegveld Texel wordt momenteel een collec tie vliegtuigmodellen geëxposeerd, gemaakt van plexiglas. Ze zijn ge maakt door oud-Texelaar Bob Dros (40) uit Amsterdam, bekend als drummer van de groep Barrelhou se, die zich in zijn vrije tijd met plexi-kunst bezig houdt. Hij heeft zelfs een bedrijfje in het leven geroepen dat zich met het maken en verkopen van plexiglasmiddelen bezig houdt: „Bel Air Models". Hij trok op Texel al eens de aandacht met (platte) insectenmodellen die van deze door zichtige, moeilijk te bewerken kunststof waren gemaakt. Sinds kort werkt hij ook driedimensio naal. Veel succes had hij met muziek instrumenten van plexiglas en nu ko men dus vliegtuigmodellen aan de or de. Bob laat de vliegtuigjes (schaal 1 100) een toernee maken langs de Ne derlandse luchthavens, te beginnen op het vliegveld Texel waar ze ongeveer een maand te kijk en te koop zullen staan. Op niet elk vliegveld zullen Erik Boon uit De Cocksdorp vond vrij dag op het strand bij de vuurtoren een dode bruinvis, die kort tevoren moet zijn gestorven. Het kersverse kadaver (een bijna volgroeid vrouwtje van on geveer een meter lengte) werd overge dragen aan het Natuurrecreatiecen- trum. Het NRC zal het dier ter be schikking stellen van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Dat gebeurt krachtens een afspraak die is gemaakt met dit museum, waar men in de stu die van walvisachtige dieren is gespecialiseerd. steeds dezelfde modellen worden ge toond. Bod Dros zorgt dat in elk geval enkele toestelletjes zijn te zien van ty pes die op het betreffende vliegveld zijn gestationeerd. Op Texel is daarom gezorgd voor een Pilatus Porter van het Paracentrum en een Piper Chero kee van Tessel Air, naast een serie zweefvliegtuigen, die het belangrijkste deel van de collectie vormen. Zaterdag werd in de stromende regen een veldrit op de fiets gehouden in de Dennen. Direct na de start gingen Theo Boom en Evert Koopman er van door. Na vier ronden moest Boom door een demarrage van Koopman los sen. De winnaar van de vorige veldrit, Richard Koopman, startte door materi- aalpech achter in het veld, maar wist in de loop van de wedstrijd op te ruk ken, zodat hij drie ronden voor het eind zelfs de toen op de tweede plaats rijdende Theo Boom voorbij ging. Evert Koopman kon hij' niet achterha len, zodat het voor hem een tweede plaats werd. De uitslag was: 1. Evert Koopman, 2. Richard Koopman, 3. Theo Boom, 4. Hans van Osch, 5. Willem Keijser, 6. Jan Buis, 7. Piet Roeper. Richard Koopman deed zondag mee aan een veldrit in Den Helder en fi nishte daar na lang op de tweede plaats gelegen te hebben uiteindelijk als vierde. Op het veld van de Texelse Boys kan men zaterdag om half 5 's middags de conditie meten bij de maandelijkse Coopertest, georganiseerd door atle tiekvereniging Texel. Deelname is gratis voor leden van AV Texel. Niet-leden betalen 72,—. Na afloop ontvangt iedereen een scoretabel. Jl ^Kondernemers-aktiviteiten; VI Nauta Boek Beeld heeft zich aan gesloten bij een landelijk netwerk ie onafhankelijke boekhandels binnen |a inkooporganisatie „Samen Sterk".! a der de naam „Pamassus, 'n goed 5. boek, 'n goede zaak" treedt mem ar buiten. n Pamassus is de naam van een beis Griekenland, waarop volgens de o« fei levering de muzen zetelden, de ins et tiebron voor iedere dichter. ve Anno 1986 is het de naam voor ee' I5- groep zelfstandige boekverkopers,! fe hen vindt men een voorraad vanfein raire en ontspannende boeken, ms wt ook lectuur over hobby en ontwikt'bo ling. Daarnaast heeft de Parnassus' 0- boekhandel een grote keuze tijdseft re ten op elk gebied. Door gezamenf Ier inkoop en assortimentsbepaling kan |- men nog beter dan voorheen de kla lie ten van dienst zijn. Een prettige wi'Moi keisfeer, goed vakmanschap en een optimale bestelservice staan hierbij !a| voorop. sg Deze week verspreidt Nauta voordi jjr eerste keer de Pamassus Boekenwij na een boekje met een greep uit het uil ij i gebreide boekenaanbod. Regelmate zal men deze Boekenwijzer bij de ji Texelse lezers bezorgen, Bovendien <k profiteren de klanten van de Parnass m boekhandels van diverse landelijke akties. lai De speciale Icob voordeelaanbiedin# ije van laaggeprijsde boeken en bijz'ontk uitgaven worden gehandhaafd. ji it Deze week vervalt de woensdag^ öc dagtraining voor de jeugd van de ;i A.V.T. Vanaf volgende week weerf®'' s male training. Kious wilde graag met Bakker praten maar dan bij hem thuis nodigde Bakker uit op zijn kosten te vliegen. Willem ging daar maar graag op in en zo was hij woensdi zi de hele dag bij Kious, die voor de: gelegenheid ook twee andere oud krijgsgevangenen had uitgenodigd werd een hartelijke ontmoeting me voor alle betrokkenen interessante hullingen. Kious" bleek een maandjjo vangen te hebben gezeten in het roemruchte „Stalag Luft III" in Sa Dit speciaal voor geallieerde officie opgezette krijgsgevangenenkamp kend geworden door de spectaculsef ontsnappingen, waarop de film „TnSe great escape" is gebaseerd. In 1981 heeft Kious dit kamp, dat; genwoordig in Pools gebied ligt, a nt eens bezocht. Dat hij niet op het kwam om ook naar Texel te gaan, om de eenvoudige redenen dat hij dit eiland niets anders wist dan dal er door Duitsers was gevangen maakt. Toen hij hoorde dat hij aan Texelaars die de Duitsers hadden g: trotseerd zijn leven had te dankeni18 de hij alsnog naar het eiland, temt daar twèe van zijn drie redders (Gii en Boekei) nog in leven zijn. Hij'kc digde aan volgend jaar alsnog naai eiland en komen en hoopt dan Grii^ en Boekel de hand te kunnen schudden. Jaap Bakker beschouwt dat momif als de kroon op zijn tienjarige speurkarwei. van allerlei details, zoals het van het fluitje aan Boekel. Dat niet zo keerde destijds in begon zich pas weer rekenschap geven van zijn situatie toen se krijgsgevangenschap was rikaanse oorlogsvlieger was bovendien gewond omdat hij het verlaten van zijn toestel nog het vuur van de Messerschmidts geraakt. worden er weieens op het strand ge worpen", aldus Hans Eelman, die er echter bij vertelde dat momenteel op de noordkant van de Bol het wrak van een boei ligt. Als hulpstrandvonder en min of meer beheerder van de Bol heeft hij dat inmiddels opgegeven aan de administrateur van de strandvonde rij, C. G. van Es. Hoewel Eelman provisie krijgt van eventuele opbrengsten van aan gespoelde goederen is het niet waar schijnlijk dat hij daar veel van over houdt. Meestal blijft er na aftrek van de bergingskosten niets over en van dat wat er wel overblijft verdwijnt het grootste deel in de schatkist. Geen strijdige belangen Volgens de veelzijdige ondernemer zijn de belangen van zijn duikbedrijf en zijn functie niet strijdig. „Duiken doe je in het water", was zijn simpele en af doende verklaring. Op 11 december wordt hem door de commissaris van de koningin de eed afgenomen, maar nu reeds is hij als hulpstrandvonder werkzaam. De acte van aanstelling kreeg hij van gemeente-ambtenaar Wout Stam. Van die acte maakte Eelman copieën, waarvan er één in het juttersmuseum hangt. Een cadeau voor de befaamde jutter Cor Ellen, als een waarschu wing. „Ik zit er maar niet over in", reageerde Ellen nuchter en soortgelijke reacties kreeg Hans Eelman van ande re jutters. Met de meesten heeft hij een goede verstandhouding. De wens om hulpstrandvonder te wor den ligt bij Hans Eelman in het verle den. Tien jaar lang voer hij als stuur man op de grote vaart en daar heeft hij volgens eigen zeggen een „natte interesse" aan overgehouden. De Amerikaanse co-piloot Harold Kious die in maart 1943 bo ven de Waddenzee werd neergeschoten en door beman ningsleden van de Teso-boot dokter Wagemaker werd gered, is teruggevonden. De nu 69-jarige effectenmakelaar leidt een welvarend bestaan in Albuquerque in Nieuw Mexico, waar hij vorige week bezoek kreeg van Willem Bakker (,,Spyk") uit Den Hoorn die hem daar had opgespoord. Het vinden van Kious was niet alleen voor Willem Bakker een verheugende gebeurtenis, maar nog meer voor ama teurhistoricus Jaap Bakker uit Oude- schild die al tien jaar naspeuringen deed naar het lot van de drie overle vende Amerikaanse oorlogsvliegers die met hun B 17 op 4 maart 1943 werden neergeschoten door vier Me 110 jagers. Die drie overlevenden waren de radio man Paul en de zijschutters Griffin en Kious. Bakker herinnert zich nog goed hoe hij er als 13-jarige jongen getuige van was hoe de in shocktoestand ver kerende Kious liggend op de handkar van de visafslag naar het Stoomboot koffiehuis werd gebracht, waar de Duitse commandopost was gevestigd. De twee anderen kwamen aan achter de dijk bij „Utopia" en werden bij Ger- rit Dekker in huis genomen. Redding Kious was met zijn parachute terecht gekomen ten noord-oosten van Oude- schild op korte afstand van de plek waar nu de asfaltfabriek staat. De drenkeling die zich van zijn parachute had ontdaan, werd opgemerkt door de bemanning van de „Dokter Wagema ker" die op het punt stond de haven van Oudeschild binnen te varen. Ze wilden de man gaan redden, maar duitsers aan boord verboden dat. Stuurman Kees Krijnen trok zich daar echter niets van aan, streek met goed vinden van kapitein Piet Vlas een sloep en roeide met Kees Boekel en Willem Griek naar de op zijn zwemvest drijvende piloot. Zelfs was een Duitse soldaat aan boord, die met een zak doek het stopgat van de sloep moest dichthouden. De Duitsers op de Wa gemaker hadden de stop er namelijk uitgetrokken om te voorkomen dat de sloep gestreken zou worden. De Duitser kreeg echter kramp in zijn vingers, waardoor er toch een laag water in de sloep sijpelde, toen de Texelaars met hun geredde piloot de haven binnenroeiden. De drenkeling die even later door kou werd bevangen (uit naderhand opgevraagdse KNMI- rapporten bleek dat het water een temperatuur van 5 graden had), klampte zich zo krampachtig aan zijn redders vast toen hij in de sloep werd getrokken, dat hij met zijn nagels het vel van de handen van Krijnen krabde. Hij was zeer dankbaar en overhandig de als souvenir het reddingfluitje dat bij zijn zwemvest hoorde, aan Kees Boekel. Woedend De Duitsers waren woedend dat de Texelaars de Amerikaan, die zij als een „terreurvlieger" beschouwden, in veili- heid hadden gebracht. „Ik kreeg een slag voor m'n harses en een trap te gen m'n kont", herinnert Kees Boekel zich. J. Boom van de TX 88 en A. schagen van de TX 9 wilden .uitvaren om ook de vliegers die verderop in zee terecht waren gekomen, te redden, maar het uitvaren werd hen belet. Kees Boekel en Willem Griek, de mensen die de gewonde Harold Kious in maart 1943 uit het koude waddenzeewater haalden. Bij leven en welzijn zullen ze Kious volgend jaar op Texel ontmoeten. Kees Krijnen die als leider van de red dingoperatie werd beschouwd werd la ter in Den Helder door Duitsers opge wacht* en naar de havencommandant aldaar gebracht, omdat hij ondanks het verbod van de Duiters op de „Dokter Wagemaker" toch de Ameri kaan had gered. Het zou slecht voor Krijnen zijn afgelopen als de toenmali ge Teso-directeur van der Vlies niet tussenbeide was gekomen. Van der Vlies kende de Duitse commandant toevallig van de grote vaart en wist Krijnen vrij te krijgen, zodat het voor hem met een sisser afliep. Hans Eelman wordt 11 december beëdigd als hulpstrandvon der voor de Razende Bol. De Texelse makelaar nam zelf het initiatief nadat onlangs de zandplaat bij de Texelse gemeente was gevoegd. Feitelijk verandert er door de aanstelling wei nig, want Hans Eelman voer reeds regelmatig naar de Razen de Bol om daar een flink stuk te wandelen. Hij heeft beken de jutters „gewaarschuwd" dat op de Razende Bol gevonden goederen voortaan bij hem dienen te worden aangegeven. „We moeten goed op onze Razende Bol passen", aldus de nieuwe hulpstrandvonder. Hans Eelman komt graag op de Razende Bol: „Er zijn maar weinig mensen die weten hoe lekker het lopen is daar. Midden in de Noord zee met 's nachts alleen de vuurto rens van Den Helder en Texel zicht baar; prachtig." Behalve een makelaarskantoor heeft Eelman een duik- en bergingsbedrijf en mede in verband daarmee volgde hij de herindeling, waarbij de Razende Bol aan de gemeente Texel werd toegewe zen, op de voet. Als ondernemer zag hij meteen in dat er een stuk Texel bij kwam en stelde voor hulpstrandvonder te worden onder de burgemeesster, die de strandvonder van Texel is. Legale jutter Op de vraag of hij nu een legale jutter is, antwoordde Eelman: „Ja, hoewel je het ook om kan draaien: een jutter is een illegale standvonder". Voorts legde hij uit dat op de Razende Bol betrek kelijk weinig aanspoelt omdat de stro mingen er omheen draaien en niet zo als bij het langgerekte Texelse strand erlangs slepen. „Eigenlijk is het de kern van een draaikolk, die voortdu rend in beweging is omdat de stromin gen van eb en vloed er aan weerszij den langs gaan. Alleen lichte goederen Hans Eelman als duiker: geen strijdige be langen door functie van hulpstrandvonder.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2