Cjrocn ZwartsJexehin het 3ebr. Van Beek willen -fuil afvoeren per schip Rabobank KI Bungalows supersnel onder de pannen Zeehond in fuik verdronken Bibliotheek duurder Nieuwe riool onder oude brug Gemeente koopt schilderij niet Acht bromfietsen uit het verkeer Doorrijder aangehouden t Pensioen en y de fiscus Opgericht 15 september 1887 - Nr. 10.131 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 De recreatiebungalows aan De Krim schieten als paddestoelen uit de grond. De telekraan van Meyert Boon hijst een dakdeel op zijn plaats. i stankoverlast. VERZEKERINGEN Blefoon 02220 - 4341 kantoortijd: 4894, 4389 of 25 - 616. advertenties, abonnementen, etc.: •ieveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. dictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat n Burg, telefoon 02220 - 5564. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 719,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. bewoners, die hebben geklaagd. Hoe denken de anderen er eigenlijk over?" Van Asselt meende dat vooral het ge schrijf over dit probleem tot waardeda ling van de huizen zal leiden en de niet klagende bewoners zijn daarvan dus slachtoffer.... Ate Rienstra (CDA) wilde de boot ook wat afhouden. Hij zag geen taak voor de gemeente of de gemeenteraad om deze kwestie als „scheidsrechter". An dere geluiden kwamen van de PvdA- fractie. Hans Roeper zei dat in elk ge val de klachten moeten worden opge lost en dat het onderzoek degelijk moet zijn, zonder overmatige haast. Wethouder Schilling zei dat de resulta ten van het onderzoek over een paar weken in huis zijn. Hij vond dat d§ ge meente in deze kwestie niet alleen zijn wettelijke taken moet vervullen, maar ook sturend en bemiddelend mag op treden om de zaak tot een goed eind te helpen brengen. Ik wil verder gaan dan we strikt wettelijk verplicht zijn, maar op een gegeven moment houden onze mogelijkheden wèl op". Dinsdag werd in een visfuik in de Waddenzee bij Texel een dode jonge zeehond gevonden. Het dier moet in de fuik verstrikt zijn geraakt en ver dronken. De zeehond was ongeveer een half jaar oud en blijkens de gele merktekens afkomstig van een zeehon denopvang in Duitsland. De tarieven van het lidmaatschap van de openbare bibliotheek worden per 1 januari verhoogd. Dan moeten leden van 25 tot 64 jaar ƒ21,50 betalen en le den van 65 jaar en ouder ƒ12,50 per jaar. Mensen die lid zijn kunnen met één lidmaatschapskaart zowel in de bi bliotheek als in de bus lenen. Voor le den van de openbare bibliotheek in Den Burg houdt dit in dat zijn in de bibliotheek een bewijs van inschrijving kunnen afhalen en op vertoon hiervan in de bus een eigen kaart krijgen. Voor de goede gang van zaken moeten de geleende materialen weer op dezelfde plaats worden ingeleverd. Bij graafwerkzaamheden in de Bin- nenburg waar momenteel het riool wordt vervangen kwam een ge metseld gewelf tevoorschijn dat een der bruggen van de Burg gracht moet zijn geweest. Deze ringgracht omsloot het hele dorps centrum. Later werd in de ge dempte gracht een riool gelegd, dat dus onder de bruggen door liep. De aan het licht gekomen -brug of dam vertoonde aan de bovenkant een gat en was dus niet compleet. De foto toont het gat in het brug- gewelf, terwijl beneden een werk nemer van het aannemingsbedrijf Texel bezig is met het aanbrengen van betonnen rioolonderdelen op de bodem van de vroegere Burg gracht... De graverij in de Binnen- burg. leverde nog een verrassing op, want ter hoogte van de Her vormde kerk kwam een veertig centimeter lange, blijkbaar niet ontplofte granaat tevoorschijn, die afkomstig moet zijn uit de Russe noorlog. Hoe het ding zo diep on der de grond terecht is gekomen is een raadsel. Burgemeester en wethouders hebben besloten niet over te gaan tot aanschaf van het schilderij van Willem Roelofs, dat vorige week in deze krant was afgebeeld en op 20 november wordt geveild bij de Amsterdamse kunsthandel Christie's. Het schilderij stelt een gezicht op Den Burg voor. De meerderheid van de raad heeft zich tijdens een besloten voortzetting van de dinsdag gehouden raadsvergadering achter het besluit van B en W geschaard. De-politie heeft dinsdag acht bromfiet sen van de weg gehaald tijdens een controle-actie. De brommers bleken geen van alle aan de eisen te voldoen. Van twee bromfietsen werden alvast verscheidene onderdelen verwijderd omdat ze waren opgevoerd. Een 20-jarige Texelse bestuurder van een auto bekende dat hij woensdag ochtend om 6.00 uur in de, Parnassi- astraat in De Koog twee geparkeerde auto's had aangereden en hierna was doorgereden. Omdat een getuige een deel van zijn kenteken had genoteerd, kon de dader dezelfde dag nog wor den aangehouden. Eén van de aangereden auto's werd onherstelbaar beschadigd, de tweede auto had aan de achterzijde plaatscha- de. Tegen de bestuurder is proces ver baal opgemaakt wegens doorrijden na een ongeval. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1986. i Wij adviseren u vrijblijvend over 7 demogelijkheden. De eerste recreatiebungalows op De Krim zijn reeds voorzien van dakpannen en dagelijks groeit het aantal dat in de laatste bouwfase is. Bouwbedrijf Deurwaarder uit Warmenhuizen werkt er met 75 man aanwaarvan er tien op Texel zijn aangenomen. Van de in totaal 193 te bouwen bungalows begin nen er al tientallen vorm te krijgen en voor de rest zijn veelal de fun deringen reeds gelegd. Omdat met opdrachtgever René Coltof is over eengekomen geen bungalows te bouwen die nog niet zijn verkocht, staan nog twintig bungalows slechts op papier. Volgens opzich ter Dekker en uitvoerder C. Hoep loopt de verkoop nog steeds en zal dat laatste twintigtal ook binnen afzienbare tijd uit de grond rijzen. De uit Callantsoog afkomstige uitvoer der is blij dat gedurende de eerste maand van de bouw nagenoeg geen regen is gevallen. In het huidige bouwstadium is dat niet erg meer. ,,We zijn veel banger voor wind. Tot windkracht zes is het lekker, maar daarna is het lastig om te blijven wer ken", aldus C. Hoep. Jan Kikkert werkt met een aantal mensen aan de riolering van het bun galowcomplex. Hij verzorgt tevens al het grondwerk en wordt bijgestaan door mensen van Meyert Boon, die met een telekraan werken. Volgende week worden in de eerste bungalow ramen en vloeren aangebracht en daarna start men met het installeren van verwarming, waarvoor CVI uit Den Burg zorg draagt. Half juni 1987 moet het hele bungalowdorp klaar zijn. Is de „eigen" Texelse huisvuilverwerking niet doorgaat, zul- ;B en W alsnog serieuze aandacht schenken aan het aan- od van de gebroeders J. H. en J. F. van Beek uit Oude- ihild die bereid zijn het Texelse huisvuil met beunschepen aar de centrale verwerking in Noordholland te brengen. daan voor verbetering van de weg- en spoorverbindingen. Met name de spoorverbinding is er sinds de jongste wijziging van de dienstregeling niet be ter op geworden. Hij stelde onder meer voor de intercitytreinen Amsterdam-Den Helder voortaan uit twee treinstellen te laten bestaan, waarvan er een vanaf Schagen direct doorrijdt naar Amsterdam zonder stop pen, terwijl het andere de „normale" dienstregeling velgt. Bij een retour ontstaat dan een tijdwinst van een half uur. Bovendien wordt in Amsterdam direkte aansluiting verkregen op andere intercity-treinen, waardoor zelfs een uur tijd wordt gewonnen bij het berei ken van verdere bestemmingen. De trein wordt daardoor aantrekkelijk voor veel mensen die nu de auto gebruiken en dat betekent ontlasting van de we gen, minder files en het mogelijk over bodig worden van grote investeringen in verkeersvoorzieningen. Naar aanleiding van deze brief bracht Hans Roeper (PvdA) naar voren dat de gewijzigde NS-dienstregeling vooral voor Texelaars een verslechtering is. Boot en trein sluiten slechter op elkaar aan dan ooit. Op de heenreis moet vrij lang worden gewacht totdat de trein vertrekt en op de terugweg komt de trein precies aan op het tijdstip dat de boot wegvaart en moet dus een uur worden gewacht. „Geen promotie voor Texel", vónd Roeper, die wilde dat hierover wordt gepraat met TESO, NS en de gemeenten van het gewest kop van Noordholland. Andere raadsleden grepen de brief van Van Gelder aan om nog eens te wijzen op de noodzakelijke verbetering van de wegverbinding in de noordkop. Klaas Barendregt onderschreef dat en vertel de dat dit onderwerp op de agenda staat van de gewestvergadering. Hij noemde de wegverbinding in de Noordkop uitgesproken slecht; Texel is daardoor meer geïsoleerd dan nodig is. Burgemeester Schipper zag één voor deel in het ongelukkige tijdstip van treinaankomst in Den Helder: „Je kunt dan een verfrissende wandeling maken en het busgeld uitsparen". Mevrouw Y. Spreekmeester en enkele andere bewoners van de woningen bo ven de Almarkt aan de Vogelenzang- Gasthuisstraat blijven aktie voeren om de geluidsoverlast die zij ondervinden terug te dringen. De gemeente heeft een geluidsonderzoek laten instellen en de bewoners informeerden naar de re sultaten. Mevrouw Spreekmeester heeft haar afkeuring uitgesproken over het feit dat de eigenaar van de super markt tot het eind van het jaar de tijd heeft gekregen om aan de voorwaar den van de hinderwetvergunning te voldoen. B en W hadden meegedeeld dat de resultaten van het geluidson derzoek onderweg zijn en dat het re delijk is dat Maas de tijd krijgt om de verschillende maatregelen te treffen. Verder, zo hadden zij geconcludeerd aan de hand van de geluidsmetingen, was de situatie niet zo onhoudbaar als door mevrouw Spreekmeester was voorgesteld. Voor andere huisvesting of schadeloosstelling door de gemeen te was dan ook geen reden. Jan van Asselt van Texels Belang had kennelijk ook zijn eigen gedachten over de ernst van de kwestie. „Het zijn maar enkele broeders Van Beek en het antwoord erop van het college was pas in de raadsvergadering op tafel gekomen na dat hij er achteraan was geweest. Zo iets was al vaker voorgekomen. „B en W weten het zelf zó goed dat de de mocratie in gevaar komt. Die gemeen teraad vinden ze alleen maar lastig", sneerde hij. Beumkes was bovendien ontevreden over het antwoord dat aan Van Beek was gestuurd. Volgens hem was met een beetje goede wil best te regelen dat huisvuil op deze manier naar de centrale verwerking wordt ver voerd. Met de stankoverlast op de ha ven zal het best meevallen als de schepen met rolluiken worden afgeslo ten. Beumkes vond het stankbezwaar nogal gezocht; momenteel wordt in Oudeschild via schepen regelmatig „stront" aangevoerd voor de land bouw en dat kan blijkbaar wel. Beum kes vond het idee van de gebroeders Van Beek zo gek nog niet en vroeg er serieuze aandacht voor, temeer daar de eigen vuilscheidingsinstallatie „van de firma Barendregt en Doppenberg" er nog lang niet staat. Voorbarig Ook andere raadsleden, zoals Tine Krij- nen en Gerbrand Poster van Texels Be lang waren niet gelukkig met de vol gens hen te voorbarige afwijzende reactie. Zolang er geen zekerheid is over de haalbaarheid van de eigen scheidingsinstallatie verdient het idee aandacht. Wethouder Klaas Baren dregt gaf tóe dat het antwoord aan Van Beek „genuanceerder" had moe ten zijn. Zodra mocht blijken dat de Texelse huisvuilscheiding er niet komt, zal deze methode van vuilafvoer wor den bekeken. Barendregt voegde er echter aan toe dat het laden van vuil in Oudeschild op de nu voorgestelde wijze wel degelijk problemen zal ge ven. Dat geeft veel meer stankoverlast dan het lossen van de „strontsche pen" die volgens hem „stankloze" mest aanvoeren. Tine Krijnen zei dat dit technisch is op te lossen. Afvoer per TESO is ook niet ideaal. Beumkes meende dat het lossen van het afval bij de vuilverbranding in Alkmaar mo gelijk is met een eenvoudige hijsinstal latie. Hij hield vol dat de strontschepen die nu regelmatig in Oudeschild afme- reh wèl stinken. „Je valt er flauw, maar Barendregt is zeker aan die lucht gewend". Burgemeester Schipper be loofde beterschap wat betreft het doorgeven van ingekomen stukken aan de gemeenteraad. Briefschrijvers, zo bleek uit zijn verontschuldiging, die de gemeenteraad willen bereiken moeten hun schrijven richten aan „de gemeen teraad" en niet aan „léden van de gemeenteraad".... Let volgende week op het juweliersmagazine van Weverstraat 34 Den Burg Spoor en weg Een ingekomen stuk dat wèl direkt aan de raadsleden was doorgegeven, was afkomstig van de heer W. van Gelder uit Schagen die in het belang van de economische ontwikkeling van de Kop van Noordholland voorstellen had ge- 1 de dinsdag gehouden raadsvergade- •g kreeg het college van enkele I sdsleden het verwijt, te bot en te af- jzend op het aanbod van de gebroe id Van Beek te hebben gereageerd. Laadinrichting heren Van Beek schreven 27 sep- mber een brief waarin ze hef voor- el deden om het huisvuil in Oude- hild rechtstreeks vanuit de vuilniswa- laden in twee tot drie beun- hepen die door een zware duw- of jepboot zouden worden getranspor- ;rd. De bakken zouden beladen kun- n worden volgens het systeem dat wordt toegepast bij het laden van ïten. Omdat er altijd een bak klaar- lis een voorlopige opslag voor het lil niet meer nodig. Aan het eind van idag wordt de lading telkens afge- >kt met zeil totdat de bak vol is, aarna de volgende gereedliggende le- voor de kant komt. De gebroe- 3 Van Beek denken dat deze afvoer- drijvigheid werkgelegenheid inhoudt f lor twee tot drie personen en willen P) meigen havensleepboot „Bever" bruiken voor het verhalen van de Ze veronderstellen dat vuilaf- per auto vanaf Texel heel wat zal zijn omdat dan altijd ge- emaakt moet worden van de veerdienst. Bovendien zou dat in de zomer, als extra veel vuil worden vervoerd, wel eens pro- kunnen geven aan boord i.v.m. „Er is dachten wij drie eisen voldaan, n.l. de werkge- blijft op Texel, geen hoge in- voor een vuilscheidingsinstal- lie en er hoeft niet meer te worden aocht naar de plaats voor deze in flatie die eigenlijk op zo'n mooi ei nd nergens kan staan", aldus de ge- s Van Beek, die deze brief had- in gestuurd naar B en W en de le- ïnvan de gemeenteraad. j Achtergehouden? en W hadden de brief echter niet j inde raad doorgegeven, maar zelf in afwijzend antwoord gestuurd. Het is onmogelijk op uw suggesties I te gaan", zo schreven zij. „De af- oervan afval van ons eiland kan niet I er schip geschieden. De bestemming in het afval maakt dit namelijk on- ogelijk. De vuilverwerkingsinstallatie niet bereikbaar per schip". Ook werd ogemerkt dat het permanent laden in afval in de haven van Oudeschild 'ankoverlast zal geven en uit milieu- vgiënisch oogpunt ontoelaatbaar is. toral het PvdA-raadslid Henk Beum iswas nogal gepikeerd over deze sng van zaken. De brief van de ge-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1