SP#RT jarnalen zijn gèk op onge scholSetjes. aalvoetbal Schaakclub in de ban van eindspel Vittali-Witte Eilandcompetitie volleybal 1/2 -1/2 enk van der Veer promoveerde op proefschrift over ho/stand in Waddenzee Henk van der Veer (links) werd bij zijn drie jaar durende scholonderzoek vooral terzijde gestaan door Hans Witte en Magda Bergman. het ondiepe water van de Waddenzee worden op vrij grote jonge scholletjes door garnalen opgegeten. Garnalen rinen daar de belangrijkste oorzaak van sterfte onder de j holletjes zolang ze niet groter zijn dan dertfg millimeter. ilblijkt uit het proefschrift waar- NlOZ-medewerker Henk van der er uit 't Horntje onlangs aan de ksuniversiteit van Groningen omoveerde tot doctor in de Wis- ide en.de Natuurwetenschap- i, Gedurende drie jaar bestu- erde Van der Veer de factoren de overlevenskansen bepalen ijonge schollen in de Wadden- tvanaf het moment dat deze als en van één tot anderhalve cen- ater door de zeegaten binnen ben tot aan het moment dat ze jaar later weer naar de Noord- strekken en dan een lengte van jeveer twintig centimeter heb- mbereikt. andere oorzaak van sterfte on- de jonge schol is de hoge wa- rtemperatuur en het daardoor la- zuurstofgehalte van het ondiepe iter op de getijdeplaten in mei ljuni en verder is komen vast te jan dat in een bepaalde periode t' binnentrekkende schollarven t0 :rden opgevreten door de dan Missaal optredende ribkwallen en (kwallen. Kinderkamer conclusie lijkt voor de hand te lig- de Waddenzee een alles be- 1UI Ve veilige omgeving is voor de tolletjes, maar het proefschrift toont het tegendeel waar is. Door genoemde oorzaken verdwijnt chts een fractie van het totale aan- binnengekomen larven. De Wad- nzee is een buitengewoon veilige derkamer, waar de noordzeevisserij ne' i ook het grootste belang bij heeft. de schollen in hun eerste kwetsba- jaren niet in de Waddenzee zouden Een scholletje van twintig millimeter met typische happen uit de vinnen, veroorzaakt door aanvallen van garnalen. kunnen verblijven en dus belaagd zou den worden door de vele in de Noord zee levende roofvissen, zouden er wei nig overblijven. Wisselingen De hoeveelheden 3-jarige schol die jaarlijks de Waddenzee verlaten en naar de Noordzee trekken en daar ter beschikking staan van de visserij wis selen enorm, maar niet zo sterk als bij andere vissoorten. Dat heeft nauwe lijks iets te maken met de condities in de Waddenzee maar wordt vrijwel uit sluitend bepaald in het vroegste ei- of larvestadium in de Noordzee. Schollen planten zich 's winters voort in het zuidelijke deel van de Noordzee. Daar worden de eieren afgezet die zwevend in het water worden meegenomen met de reststroom in noordwaartse richting langs de kust. Die eieren komen intus sen uit en de larven vestigen zich in ondiepe voedselrijke zeeën, voorname lijk de Waddenzee, waar ze dus pas na drie jaar weer uitkomen. Het ene jaar kunnen wel zes keer zoveel schollen worden geboren als het andere jaar. Zowel wetenschappers als vissers we ten dat de temperatuur er iets mee te maken heeft. In een koude winter worden veel meer larven geboren, zo dat te verwachten is dat de scholstand over enkele jaren groot zal zijn als ge volg van de strenge winters van 1983/'84 en 1985/'86. Regulering In jaren met grote geboortegolven wordt in de Waddenzee een groter percentage larven en jonge scholletjes door garnalen en kwallen om zeep ge bracht dan in jaren met kleinere larven- aanvoer. De pieken worden dus wat afgevlakt. In zijn proefschrift spreekt Henk van der Veer van „dichtheidsaf- hankelijke mortaliteit" dus sterfte die naar verhouding groter is bij een gro ter aantal dieren. Het doel van de stu die was meer inzicht te krijgen in de grootte en de invloed van deze vor men van sterfte gedurende het eerste levensjaar van de schol in de Wadden zee en anderzijds het achterhalen van de oorzaken van die sterfte. Om daar achter te komen was een omvangrijk onderzoek nodig dat voornamelijk werd uitgevoerd op het Balgzand bij Den Helder en dat financieel mogelijk werd gemaakt door een bijdrage van „Biologisch Onderzoek Nederland" (BION) een van de sectoren van „Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek". Hoe pak je zoiets aan? Het antwoord van Henk van der Veer: „Met vallen en opstaan". Uit wat hij verder vertelt blijkt dat dit verre van overdreven is, want in de studie is veel energie gaan zitten en tegenvallers bleven niet ach terwege. Meevallers waren er ook. Het feit dat garnalen scholletjes eten werd min of meer bij toeval ontdekt. Uit een bak waarin zowel garnalen als scholletjes zaten, bleken de scholletjes ineens verdwenen te zijn. Later werd duidelijk dat de visjes, die dan kleiner zijn dan een postzegel, door garnalen worden gepakt en opgegeten. Zo'n aanval van een garnaal op een jonge schol slaagt niet altijd. Soms worden alleen wat happen uit vinnen gebeten. ^■Wdurend vissen met een boomkor onder verschillende getijomstandigheden moest een representatieve indruk geven van het „scholge- 7 de stroomgeulen en op de getijdeplaten. Heeft een scholletje eenmaal een leng te van drie centimeter bereikt, dan is hij te groot geworden voor de garnalen en heeft hij van deze kreeftachtige diertjes dus niets meer te vrezen. Balgzand Bij het veldonderzoek op het Balg zand, een representatief stukje Wad denzee, moest worden bepaald welke aantallen schollen zich hier vanuit de Noordzee vestigen. Dat gebeurde door eindeloos vissen met een fijn netje met een maaswijdte van twee milime- ter achter voor anker liggende schepen in de geulen rond het Balgzand. Per week werden 20 tot 40 trekken gedaan op verschillende plaatsen in de stroom geulen. Door het tellen van de vangst en door vergelijking van de vangsten bij opkomend en afgaand water, kon worden berekend hoeveel schollen achterblijven in het gebied en „via ein deloze rekensessies" kwam vast te staan hoeveel larven zich gemiddeld in een kubieke meter water bevinden. Door middel van tweewekelijks vissen op 36 plaatsen op de platen van het Balgzand met kleine boomkorren ach ter rubberboten werd vervolgens nage gaan hoeveel van deze larven uiteinde lijk op het Balgzand terecht kwamen en overleefden. Het wel en wee van de scholletjes werd op een proefge- biedje in de buurt van de wadtoren die het NIOZ op het Balgzand heeft weke lijks gedurende een heel etmaal in de gaten gehouden. Dat betekende voor de vier personen die bij het onderzoek waren betrokken, hard werken en wei nig slapen. Om er achter te komen welke aantallen scholletjes door garna len worden opgegeten werden de ma gen van garnalen op aanwezigheid van scholresten onderzocht. Henk van der Veer heeft in de loop van het onder zoek zo'n 2500 garnalenmagen open gemaakt, waarbij hij zocht naar de ge- hoorsteentjes van de verorberde schol letjes. Zo'n gehoorsteen (in grootte vergelijkbaar met een zandkorrel!) gaf niet alleen duidelijkheid over de aantal len verzwolgen scholletjes, maar ook over de leeftijd ervan. Want de grootte van het gehoorSteentje staat in ver houding tot de grootte van de schol. Stellingen Zoals gebruikelijk bij proefschriften is er een aantal stellingen aan toege voegd, die in dit geval een nogal waarschuwend karakter hebben. Van der Veer wijst bijvoorbeeld op sterk toegenomen biologische activiteit in de Waddenzee als gevolg van de „be- De NIOZ wadtoren op het Balgzand bij laag water. Dit was de basis van waaruit Henk van der Veer het „veld"gedeelte van zijn scholonderzoek uitvoerde. spreekt: „Gezien de kwetsbaarheid van de levensgemeenschap van de Wad- mesting" van het water door allerlei afvalstoffen. Hij verwacht daarom pro blemen in de nabije toekomst. Het zuurstofgehalte van het water zal da len wat bij stijgende watertemperatu ren in de zomer tot sterfte onder de dieren zal leiden. Van der Veer heeft ontdekt dat de zuurstofwaarden in het gebied soms nu al minimaal zijn. Het is de vraag hoeveel beesten er nog meer kunnen leven, zonder dat de ene levensvorm de andere verdringt. Dat lijkt verband te houden met een andere stelling: „Alvorens besloten wordt het aantal mosselpercelen in de Waddenzee ver der uit te breiden dient te worden na gegaan in hoeverre deze uitbreiding strijdig is met de kinderkamerfunctie van de Waddenzee voor een aantal vissoorten". Zoals bekend is het RIN bezig met een dergelijk onderzoek en het ziet ernaar uit dat hieruit zal blijken dat uitbreiding van de mosselteelt in derdaad negatieve consequenties heeft voor bepaalde dieren, zoals vissen. Stelling nummer 5 die voor zichzelf denzee voor olieverontreiniging dienen olietankers uit de Terschelling-Eems vaarroute geweerd te worden". Traditiegetrouw hebben de laatste stel lingen niets met het onderwerp van het proefschrift van doen. Het zijn har- tekreten of grieven, die de aankomen de doctor op deze wijze kwijt kan. Van der Veer, die bijzondere interesse heeft voor het verzekeringswezen, zegt in stelling 6: „Het verdient aanbeveling om ook voor andere dan automobiel verzekeringen een systeem van no claim-korting in te voeren". En stelling 7: „Milieuaansprakelijkheidsverzekerin gen bieden gedupeerden geen zeker heid wat betreft schadevergoeding en dienen dan ook vervangen te worden door milieuschadeverzekeringen". In de achtste en laatste stelling uit Van der Veer zijn ergernis over de stankoverlast die mensen op campings en in woonwijken elkaar bezorgen met barbecues: „Het gebruik van barbecu es dient aan beperkingen onderworpen te worden". 'slagen: Nma 3-Jelleboog <nma 2-ZDH A&O 2000 2 berend 3-Citroën Schilders-Mantje 2 Muy-Rab klasse: ssan-Nioz 'ntje 3-Jelleboog 2 sino 3-Gamma 4 silo 4-Albert Heijn '0 2000 3-Gamma 5 'sterend 5-Texel 2 klasse: «terend 6-Nioz 2 3-Oosterend 7 jMT 3-Casino 6 g-Texels Lamsvlees 2-7 8-1 4-4 0-4 2-5 1-5 0-1 3-3 4-2 0-2 5-1 6-3 3-2 0-4 3-3 6-3 Junioren 1: Texel 1-Texel 3 5—5 Texel 2-Oosterend 1—0 Nissan 2-Casino 3—1 Casino 2-ZDH 3—1 Junioren 2: Texel 5-ZDH 2 6-1 Junioren 3: ZDH 3-Texel 8 4-0 Programma: Donderdag 13 november: 17.15 u. Casino 3-Texel 4 junioren 17.55 u. Casino 2-Gamma junioren 18.40 u. Casino 3-Oosterend dames 19.30 u. Rab 2-Gamma 6 20.25 u. Oosterend 4-ZDH 2 21.15 u. Casino 2-Topido 22.05 u. Ver. Schilders 4-Gempo Zaaldienst: A&O 2000. Vrijdag 14 november: Hoofdklasse A: Schager Weekblad-Gamma 17.00 u. Casino 5-Texel 7 junioren 17.30 u. ZDH 1-Oosterend junioren 18.15 u. Ver. Sch. 2-Ver. Sch. 3 19.05 u. Casino 5-Vissers Bouw 20.00 u. ZDH-A&O 2000 20.50 u. Oosterend 2-Casino 21.45 u. Alkema-Oosterend 1 22.35 u. Jelleboog-Nissan Zaaldienst: Mantje. Maandag 17 november: 17.15 u. Gamma-Nissan 2 junioren 18.00 u. Nissan-Casino 3 dames Zaaldienst: Vissers Rnnvw Een enkele keer komt het voor dat op de schaakclub een zó fascine rende strijd tussen twee spelers gaande is, dat veel van de aanwe zige schakers op borden buiten het gezichtsveld van de betreffende spelers, zoeken naar de beste zet ten. Als op het bord waarop de partij écht wordt gespeeld dan weer een zet wordt gedaan, haast iedereen zich die kant op om te zien welke keuze de hoofdperso nen hebben gemaakt. Een instem mend dan wel afkeurend gefluister golft door de omstanders die zich vervolgens weer naar de analyse borden begeven. Een dergelijke gebeurtenis voltrok zich maandagavond in De Lindeboom bij de hervatting van het afgebroken ge vecht tussen Rinus Vittali en Jan Wit te. Vittali stond daarbij voor de zware taak een eindspel met een pion minder remise te houden. Aanvankelijk leek het erop dat Witte naar een simpele winstvoering toewerkte. Het bleek ech ter dat Vittali de stelling bijzonder goed had getaxeerd, want tot ieders verrassina zaa hii kans af te wikkelen naar een studieachtig lopereindspel met een pion minder. De partij werd na middernacht opnieuw afgebroken en heel misschien zal Vittali een pun- tendeling weten te bewerkstelligen. Veel hangt echter af van zijn afgege ven zet, omdat Witte bij de geringste onnauwkeurigheid van Vittali onmid dellijk wint. Er gebeurde dezelfde avond nog meer opzienbarende dingen: Otto van Loo bond de strijd aan met zijn neef Cees van Loo, die lijdzaam moest toezien hoe Otto een belangrijk overwicht in het centrum verkreeg. In de mataanval werd Cees van Loo uiteindelijk onder de voet gelopen. Hoewel Ferry van Ta- tenhoven in de opening Wim Albers lelijk te pakken nam hij won na een luttel aantal zetten de kwaliteit zag hij toch geen kans het eindspel dat resteerde te winnen. Door middel van een taaie verdediging bereikte Albers tot zijn grote voldoening een punten- deling. Martien Witte moest zeer voor zichtig te werk gaan tegen E. de Vis ser die dreigde een vrije doortocht voor zijn vrijpion te creëren. Zover kwam het niet; Witte maakte eerst de vrijpion onschadelijk en won vervol gens het eindspel. Uitslagen: M. Vittali-J. Witte afgebr. J. Dros-P. Cornelisse 1—0 \A Hnpkman-H Rrnpkpma 01 Uitslagen 11 november: Autocentrale-Waterschap 2-0 Smash 2-Mantje Sport 0-2 Panorama-TESO 0-2 Seg./Eelman-v. Wijngaarden 2 0-2 Grooten Slock-RWS 0-2 Gemeente-RSG 0-2 40 Plus-Krim 0-2 Ass. Bremer-Haarstudio 2-0 Retsina-NCM 0-2 CVI-Leijdekkers 2-0 DA-Tevoko 0-2 Paal 9-Smash 1 0-2 Pilaar-Stuc. v.d. Woude 0-2 Bremakker-v. Wijngaarden 1-1 Casino-Klif 23 1-1 Grooten Slock-Mantje 2-0 Westerlaken-Molenkoog 1-1 Taveerne-Lindeboom 2-0 7 Provinciën-Zegel Mode 0-2 Verpleeghuis-Hannibal 2-0 Toekomst-Eelman/Seg. 2-0 P. Eelman-A. C. Bakker 0-1 E. de Visser-M. Witte 0-1 Th. Witte-R. Terpstra 1-0 W. Pranger-A. Terpstra 0-1 W. Albers-F. van Tatenhove T. van Lingen-K. Bruining 0-1 F. Eijgenraam-H. de Beurs 1-0 O. van Loo-C. van Loo 1-0 Programma dinsdag 18 november: Veld A mannen: 18.30 u. Almarkt-TESO Waterschap 19.05 u. RWS-Waterschap Almarkt 19.55 u. Graaf SpuitrIJs/Pinda Versluis 20.25 u. Timmers Bakk.-Versluis IJs/Pinda 21.05 u. Grooten Slock-Mantje Sport Stuc. v.d. Woude 21.45 u. TheodorahrStuc. v.d. Woude Kobeko 22.25 u. Kobeko-Molenkoog Theodorahoeve Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Eelmam/SegrHannibal Opel Rentenaar 19.05 u. Visser Bouw-Opel Rentenaar Retsina 19.45 u. Retsina-Leijdekkers Vissers b. 20.25 u. Smash-A&O TX 40 21.05 u. CVI-TX 40 A&O 21.45 u. Pilaar-Smash 1 P.A.S. 22.25 u. Paal 28-P.A.S. Smash 1 Veld C, vrouwen: 18.30 u. LoodsmanswelvrTevoko DA 19.05 u. Antiekhuisje-DA Tevoko 19.45 u. Westerlaken-Taveerne Casino 20.25 u. Casino-Zegel Mode Vinke 21.05 u. Vinke-Mantje Zegel Mode 21.45 u. 7 Provinciën-Lindeboom Molenkoog 22.25 u. Grooten Slock-Molenkoog 7 Provinciën Wedstrijdleiding: Guus Witte, tel. mooom /ii7i 985|JDAG 14 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5