Groen wufts fexels in loet k)uvf~> Machten laten weinig los 1 Icoholstokerij draaide jaar ongemerkt Hond tussen de schapen - lie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- Verschijnt dinsdags en vrijdags. 5, De Koog, telefoon 02228 - 266. y 1 1 A 7 JL Abonnementsprijs H9.20 per kwartaal; los 90 cent üa ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. M Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 COURANT stziet er niet naar uit dat politie, douanerecherche en de cale inlichtingen- en opsporingsdienst spoedig alle details achtergronden zullen weten van de illegale alcoholstoke die ongeveer een jaar lang ongemerkt is bedreven in een erderij aan de Kadijksweg bij Den Burg. De verdachte per- nen die nu nog vastzitten laten bij de verhoren weinig los. der de aangehoudenen waren twee elaars: een 47-jarige agrariër uit De en zijn 24-jarige zoon. Zij zijn de waars van de boerderij waarin de ;erij was ondergebracht. Zij waren ermiddag alweer op vrije voeten, andere verdachten zijn twee Bra iders die zondagochtend, toen de werd gedaan in de stokerij ter itse werden gepakt en een uit Is- afkomstige man die illegaal op el verbleef en die nu het land idt uitgezet. De overige twee zijn banders die in hun eigen woonom- ing werden aangehouden, oprollen van een illegale stokerij is uniek feit in dit deel van het land. gelijke stokerijen functioneerden tot (tisch uitsluitend in de grensprovin- Limburg, Brabant en Zeeland. De •st noordelijke plaats waar de poli- net succes tegen zo'n fabriekje op was tot dusver Coevorden. Half jaar 53ns douanerechercheur J.R.O. unsman kan worden aangenomen de stokerij aan de Kadijksweg sndenlang, mogelijk wel een half min of meer continu heeft ge- 8id met een wekelijkse produktie rond 4000 liter. Toen de ambtena- van douanerecherche en FIOD ssisteerd door mensen van de ltselijke rijkspolitie zondagochtend '11.20 uur de inval deden, was men Ijuist op tijd want de alcoholfa- k verkeerde in stadium van afbraak gelijk omdat de daders het vermoe- hadden dat de politie hen op het or was. Aan de inval was een voor- iiding van drie weken vooraf ge il, Er was zelfs een (nogal opval- de) luchtverkenning van boerderij omgeving uitgevoerd om aan de I van uiterlijke details zekerheid te on omtrent de illegale activiteit die binnen moest afspelen en om te ih hoe het gebouw bij een inval est worden genaderd om een zo et mogelijke kans te hebben om nsen op heterdaad te betrappen, in het zondagochtend zover was de stokerij dus al gedeeltelijk ge- nontéerd. Onder andere was de er dan zes meter hoge destilleerko- een essentieel onderdeel van de allatie, afgevoerd en men was juist één der destilleerketels met be hulp van een takel via een luik in de gevel naar buiten te werken. Grondstoffen (suiker en gist) werden nog maar in zeer kleine hoeveelheden aangetroffen en ook van het eindpro- dukt, dus de alcohol van 96% was nog maar een restje aanwezig. Verder was alles er nog, zoals de gistbakken met een capaciteit van 25000 liter, stookapparatuur, opslagtanks alsmede bedden en andere voorzieningen die erop wijzen dat enkele mensen hier permanent verbleven om de installatie draaiende te houden. De stokerij is in middels geheel ontmanteld. Aanne mingsbedrijf Willem Bakker kreeg op dracht alle materialen uit het gebouw te verwijderen en af te voeren voor na der onderzoek. Bekend beeld De inrichting en capaciteit van het ille gale bedrijf voldeed ongeveer aan de standaardopzet die in de zuidelijke grensprovincies herhaaldelijk is aange troffen. De alcohol wordt geprodu ceerd door water, gist en suiker in de juiste verhoudingen en temperatuur bij elkaar te brengen. Na 36 tot 48 uur wordt een sterkte van ca. 8% bereikt, waarna het natuurlijke proces stopt omdat de gist sterft. Het alcoholper centage wordt dan verder opgevoerd door herhaaldelijk destilleren. Van groot belang hierbij is niet alleen het bereiken van het promillage van 96, maar de alcohol moet ook vrij zijn van giftige bestanddelen, zoals metylalco- hol. Over het algemeen produceren de illegale stokerijen een goed produkt dat in kwaliteit niet afwijkt van de al cohol die legaal wordt gemaakt. Het misdrijf bestaat dan ook puur uit ont duiking van de zeer hoge accijns die door de staat op consumptie alcohol wordt geheven. Die accijns bedraagt tegenwoordig 731,78 per liter zuivere alcohol, zodat het niet moeilijk is uit te rekenen dat grote bedragen in het ge ding zijn bij een weekproduktie van 4000 liter. De illegale alcoholproduktie is een wijdverbreide ondergrondse acti viteit in de zuidelijke provincies, waar achter een hechte en beproefde orga nisatie schuilgaat. Die organisatie is in het zuiden voortgekomen uit kringen van botersmokkelaars. Toen in de bo tersmokkel de klad kwam, werd door velen op alcoholproduktie overgeschakeld. Duistere kanalen De alcohol vindt via duistere kanalen afzetgebied in België maar tegenwoor dig ook in Nederland. De stokerij zelf is het meest vatbaar voor ontdekking. Het hele samenstel van ketels, tanks, branders, grondstofvoorraden, e.d. neemt al gauw een paar honderd vier kante meter in beslag en het gebouw waarin de installatie staat moet een hoogte hebben van ca. negen meter omdat de destilleerkolom er moet kun nen staan. Verder moet de inrichting voorzien zijn van vluchtwegen, afvoer voor het afvalwater, onopvallende aan- en afvoerwegen voor respectievelijk grondstoffen en produkt en vooral ook een voorziening om de zeer typische gist- en alcoholdampen zo hoog mo gelijk in de buitenlucht af te voeren. Menige stokerij heeft zich in het verle den door zijn geur verraden. Aan al die eisen voldoet een afgelegen boer derij. Blijkbaar hebben de initiatiefne mers de kans op ontdekking extra klein willen maken door hun bedrijvig heid op Texel te vestigen, de laatste plaats waar men zo'n stokerij zou ver moeden, ondanks het risico dat dan ontstaat door veel langere aan- en afvoerwegen. De Texelse stokerij bevond zich op de zolder van de schuur. Beneden lagen aardappelen opgeslagen en van hieruit was de stokerijruimte via een laddertje te betreden. Politie en douanerecher cheurs vermoeden dat de verschillende onderdelen van de stokerij elders in het land zijn vervaardigd en op Texel zijn geassembleerd, nadat ze via de wagendeuren van de boerderij naar binnen waren gebracht. Wat op Texel afweek van het gebruikelijke beeld was dat de installatie geheel op olie werd gestookt, ook in de meest kritische laatste destilleerfase, waarbij door gaans van gas gebruik wordt gemaakt. Bij het onderzoek, dat onder leiding staat van de officier van justitie in 's- Hertogenbosch wordt getracht er ach ter te komen wie deze illegale alcohol produktie financierde, wie de exploi tanten waren, de stokers en de afne mers. Het onderzoek begon in Brabant waar men op het spoor kwam ,van de onwettige alcoholproduktie. Hoe dat spoor naar Texel leidde, wordt in het belang van het onderzoek niet meege deeld. Om te voorkomen dat de ver dachten onderling contact krijgen en daardoor het onderzoek kunnen be moeilijken, zijn ze op verschillende plaatsen in het land ondergebracht, onder andere Wassenaar, Alphen aan de Rijn en Haarlem. Routine... Voor douanerechercheur Schansman is het oprollen en onderzoeken van ille gale stokerijen routinewerk. De boer derij aan de Kadijksweg is het 56e of 57e geval (,,lk ben de tel zowat kwijt") in zijn loopbaan, die begon in de jaren dat de botersmokkelaars op alcoholproduktie overschakelden. Schansman geldt als expert die alles weet van de techniek van de alcohol bereiding en het milieu waarin de be trokkenen zich doorgaans ophouden. Hij vertelde ons dat de eigenaar van de boerderij meestal alleen als verhuur der van het gebouw met de zaak heeft te maken. Doorgaans zijn ze bezweken voor de financiële verleiding, want de alcoholbazen zijn bereid gemiddeld rond 73000— huur per maand te beta len voor een gunstig gelegen schuur. Niet alleen politie, douane en FIOD hebben beroepshalve belangstelling getoond voor de alcoholboerderij. Gisteren verschenen ook ambtenaren van de gemeente op het erf, volgens eigen zeggen om te bepalen of de hin derwet was overtreden Piet Bakker van het Hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen kwam kij ken hoe de stokerij zich heeft ontdaan van de duizenden liters afvalwater die wekelijks moeten zijn geloosd. Dat ge beurde op een vrij primitieve manier, via leidingen die in een put op het achtererf uitkwamen. Het water werd hier door de grond geabsorbeerd wat gezien de niet giftige en afbreekbare samenstelling van het afvalwater waar schijnlijk geen ernstige gevolgen voor het oppervlaktewater in de omgeving heeft gehad. Zaterdag hielp de politie bij het vangen van een hond die tussen de schapen liep op een weiland aan de Oostkaap. Dat was op tijd want er waren nog geen ongelukken gebeurd. De politie heeft met de eigenaresse van de hond contact opgenomen. Douanerechercheur Schansman met het meetinstrument dat in elke stokerij wordt aange troffen. Het is de snotneus" waarmee het soortelijk gewicht van het destillaat en dus het alcoholpercentage wordt bepaald. De achterzijde van de schuur aan de Kadijksweg die enkele jaren geleden door de huidige eigenaar werd gekocht als uitbreiding van zijn aan de Laagwaalderweg gelegen boerderij. In de opening van de wagendeuren is een ketel te zien die op het moment van de inval naar buiten zou worden getakeld. ,3 in de stokerij enkele uren na de inval. Links de oliegestookte verwarmingsketel. Op de grond rechts liggen isolatiedekens, waar- J*l afgevoerde destilleerkolom was verpakt. Een kijkje in een andere hoek van de illegale stokerij. Links gisttanks waarop matrassen liggen die als slaapplaats hebben personeel". gediend voor het

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1