Emplooi voor werknemers in „eigen" gebouw?" 411 SI A „Texelaar blijft Derde prijs voor dameskooi Spoedig „echt" noodlokaal bij IJskaschool Vaste data EENDRACHT8 MEI OFFICIEEL DICHT TX 25 was zinkende Omvangrijke controle Aanrijding PAGINA 2 TEXELSE COURANT II DINSDAG 18 NOVEMBER Bij de Redmer IJskaschool mag een noodlokaal worden geplaatst, zodat de ruimtenood van de school spoedig tot het verleden zal behoren De totale kosten bedragen ƒ32.000—waarin het rijk ƒ15.000— bijdraagt. Er vanuit gaande dat de gemeenteraad ermee akkoord zal gaan heeft het college het lokaal onmiddellijk na het verkrijgen van de ministeriële goedkeuring besteld. Het is de bedoeling dat het noodlokaal te zijner tijd plaatsmaakt voor een permanent lokaal. De IJska school telt momenteel 66 leerlingen. Dinsdag 18 november De Folklorestichting houdt de najaars vergadering in Theodorahoeve, aan vang.20.00 uur. In de LBO-kantine aan de Emmalaan hebben de Hervormde vrouwengroe pen hun Ringavond; 20.00 uur. In de Thijsseschool heeft de werk groep „Dialect" van de Historische Vereniging een bijeenkomst; 20.00 uur. De avond van de federatie van Doops gezinde zusterkringen wordt verzorgd door Nel Harting met een lezing over „De reislust van de dames Tinne"; 20.00 uur. Om 19.45 uur begint in de muziek school een „meespeel-studeeravond" van Musica Texla. Woensdag 19 november Het Katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht een creatieve avond, aanvang 20.00 uur. Entree voor niet- leden: ƒ5,—. Donderdag 20 november De Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg hebben in de LBO-kantiene een creatieve avond; 20.00 uur. Voor De Blijde Rijders wordt om 20.00 uur in De Lindeboom een informatie avond gegeven (lezing over heden daagse fokkerijproblematiek). Er is kans dat een deel van de Eendracht-werknemers na de sluiting van de fabriek onder de nieuwe eigenaar in hetzelfde gebouw weer aan de slag kan. De Melkunie, eigenaresse van het gebouw, probeert dat te stimuleren door met een lagere prijs genoegen te nemen als de nieuwe eigenaar de verzeke ring kan geven dat hij personeelsleden kan overnemen, zodat deze dan niet gedwongen zullen zijn om op Texel ander werk te zoeken of te gaan werken bij een van de overkantse zui velfabrieken van de CMC. Dat niemand van de 16 vaste men sen, die nu nog bij De Eendracht werken gedwongen ontslag zal krijgen, stond reeds in een vroeg stadium vast. Voor de meesten van hen is het echter een groot be zwaar dat zij moeten verhuizen of dagelijks heen en weer reizen, hoe wel de kosten en de tijd die daar mee zijn gemoeid worden vergoed. Dat de Eendracht gaat sluiten was voor de werknemers geen verrassing, want daar was al geruime tijd sprake van. Donderdag viel echter in de vergadering die de directie had met de ondernemingsraad, het definitieve besluit en werd als „richtdatum" voor de sluiting 8 mei 1987 genoemd. Het is echter mogelijk dat de deuren een paar weken later (uiteindelijk eind juni) dichtgaan, om puur technische redenen. De produktie van Goudse 16 kg-kazen, waarmee De Eendracht zich de laatste jaren bezig hield, wordt na melijk overgenomen door de CMC- fabriek in Lutjewinkel. De technische voorzieningen die daarvoor in Lutje winkel moeten worden getroffen, zijn op 8 mei misschien nog niet klaar. Overigens kan deze fabriek de Texelse produktie er makkelijk bijhebben. Als de 31 miljoen liter melk die jaarlijks door De Eendracht werd ontvangen, naar Lutjewinkel wordt overgeheveld, verwerkt die fabriek jaarlijks totaal 180 miljoen liter. Texelaar Naast de „gewone" Goudse 16 kg- kazen werd in De, Eendracht als speci aliteit de rauwmelkse „Texelaar"kaas gemaakt. De produktie daarvan (500 ton per jaar) wordt overgenomen door de CMC-fabriek in Opmeer, waar men beschikt over de voor dit procédé be nodigde „bactofuge". Als grondstof blijft de CMC gebruik maken van melk van geselecteerde Texelse bedrijven, zodat er wat dat betreft weinig veran dert. De vraag naar „Texelaar" is on danks de vele reclame, die ervoor wordt gemaakt, niet erg groot; er zit althans geen groei in. Er werken momenteel 25 personen bij De Eendracht. Daarvan zijn er zes in tijdelijke dienst, zodat de CMC die zonder verdere verplichtingen kan ont slaan; ze vallen buiten het sociaal plan, dat voor de anderen is op gesteld. Van die achttien anderen gaat er een in de VUT en twee naar de WAO, zodat men uiteindelijk met 16 werkzoekenden heeft te maken. In ver gelijkbare gevallen heeft de praktijk ge leerd dat een aanmerkelijk deel zelf an der passénd werk zal vinden, zodat wordt verwacht dat voor tien tot twaalf man emplooi gevonden moet worden. Afgesproken is dat dit op 15 december rond moet zijn. Wat de CMC betreft is dat geen probleem; de mensen kunnen aan het werk in Lutje winkel of Opmeer, maar het gaat om een groep die het hele leven of een belangrijk deel daarvan op Texel heeft doorgebracht of. via echtgenote zoda nig aan het eiland is verknocht dat ze hier veel liever blijven, desnoods in een andere baan. Het ziet ernaar uit dat bepaalde mogelijkheden in dit op zicht worden geboden door de nieuwe eigenaar van het fabrieksgebouw, dat thans te koop staat. Er zijn meerdere gegadigden. Er is een idee om de fa briek tot scheepsarcheologische werk plaats te maken in eigendom bij het ministerie van WVC, maar er hebben zich ook gegadigden gemeld die er een houtbewerkingsindustrie, respec tievelijk pharmaceutische industrie wil len vestigèn. Begeleiding Het personeel is inmiddels van de defi nitieve sluitingsdatum op de hoogte gesteld. De (zeer geringe) hoop die sommigen nog hadden dat dit tij zou kunnen worden gekeerd, is daarmee voorgoed verdwenen. Voor menigeen is het aanleiding om nu met kracht naar een andere baan te gaan uitkij ken. De werknemers waar het om gaat, variëren in leeftijd van 30 tot 58 jaar. De CMC heeft nadrukkelijk be loofd begeleidend te zullen optreden bij het vinden van ander werk en zelfs daarna. De CMC-personeelsfunctiona- ris en bedrijfsleider D. Boorsma zullen de komende dagen met de mensen in ventariserende gesprekken gaan voeren inzake ieders mogelijkheden en wen sen. De 42-jarige Boorsma zelf (sinds eind 1978 aan de fabriek verbonden) verwacht elders in het CMC-concern een functie te krijgen, maar hij weet nog niet welke. Jammer Hij betreurt de gang van zaken even zeer als de andere Eendracht-mensen. Het leiden van de kleine, overzichtelij ke fabriek en het wonen op Texel is hem prima bevallen. Hij wijst erop dat de Eendracht, waar regelmatig vernieu wingen hebben plaatsgevonden, zeer efficiënt draaide voor een dergelijke De brandweer heeft zaterdagmid dag de garnalenkotter TX 25 in de haven van Oudeschild leegge pompt nadat die wegens het niet dichtdraaien van de kraan van een iensput vol water was gelopen. Ei genaar Albert B/om ontdekte dat zijn schip zinkende was en sloeg alarm. Toen de pomp van de brandweer eenmaal in werking was gezet duurde het nog slechts tien minuten voor het grootste deel van het water uit het schip was en de kraan alsnog kon wor den dichtgedraaid. Bij het schoon maken worden „lensputten" ge bruikt om water weg te laten lo pen uit het ruim. Gesteund door reservisten hield de po litie gisteren een verkeerscontrole waarbij in twee uur tijd tachtig auto's werden aangehouden. Meer dan de helft van de bestuurders bleek niet alle vereiste papieren bij zich te hebben. Bij enkele wagens werden gebreken geconstateerd. In één geval werd pro ces verbaal opgemaakt wegens het nipt fi inrtinnprpn \/an hot romlirht De zuivelfabriek De Eendracht werd nog in de zestiger jaren zeer ingrijpend verbouwd uitgebreid. Ook nadien hebben moderniseringen plaatsgevonden, waardoor zeker niet gesproken kan worden van een verouderd bedrijf. De onverbiddelijke wet van de ligheid heeft echter toch tot sluiting gedwongen, waarbij de grote vraag is welke gebruiker het fabrieksgebouw zal krijgen en hoeveel mensen daar uiteindelijk werk vinden. De vooruitzichten zijn wat dat laatste betreft niet hopeloos; het is zelfs mogelijk dat straks in het gebouw méér mensen aan de slag kunnen, dan thans het geval is. eenheid. De nationale ontwikkelingen op de zuivelmarkt dwingen echter tot grootschalige aanpak. De produktie- kosten moeten verder omlaag, wat al leen kan bij grote produktie-eenheden. Zo kan iets worden gedaan aan het nadelig effekt van de overproduktie en de superheffing. De CMC heeft in en buiten Noordholland al meerdere fa brieken gesloten en na de Eendracht zullen er zeker nog twee of drie vol gen. Texel heeft het nog lang volge houden, als gevolg van de toch wel bijzondere situatie waarin deze kleinste CMC-produktie-eenheid verkeerde. Over het sluitingsvraagstuk blijkt lange tijd onenigheid te hebben bestaan, ook in de top, maar rond een jaar ge leden werd toch wel duidelijk dat aan sluiting niet viel te ontkomen. Alleen de termijn stond nog ter discussie. Afvoer Sommige mensen denken dat TESO garen spint bij deze ontwikkeling. Die 31 miljoen liter melk zal per tankauto en dus per veerboot naar de fabrieken op het vasteland worden gebracht. Be drijfsleider Boorsma bevestigt dat TE SO daardoor wat meer vervoer zal krij gen, maar er staat tegenover dat de afvoer van de geproduceerde kaas en andere produkten- wegvalt, evenals de aanvoer van grondstoffen. In de prak tijk zal het verschil niet erg groot zijn. Nadeel ondervindt de VTB, die nu nog elke dag twee vrachtauto's kaas van de fabriek naar het vasteland brengt. Nieuwe auto's Voor het ophalen (om de de dag) en naar het vasteland brengen van de melk zullen de huidige tien tons tank auto's worden vervangen door twee nieuwe tankauto's met aanhangers, dit elk 33 ton melk kunnen vervoeren. Ook .het Hoogheemraadschap Uitwate- rende Sluizen ondervindt de gevolgen, jf, van de sluiting. De Rioolwaterzuive ringsinstallatie van Oudeschild Wordt voor het overgrote deel van zijn capa- ;n citeit belast door het afvalwater van de Eendracht. Die installatie was als gevolg van efficiencyverbeteringen bij de Eendracht (waardoor minder afval ontstond) toch al aan de royale kant. maar werkt straks alleen nog voor Ou deschild. De installatie zal moeten worden aangepast om goed te kunnen blijven werken, tenzij de nieuwe in dustrie die zich in de voormalige Een dracht vestigt een grote vervuiler blijk te zijn.... Een deel van de bedrijfsinventaris van De Eendracht zal naar een der andere CMC-fabrieken worden overgeplaatst, waaronder de „bactofuge" die werd aangeschaft om Texelaar-kaas te kun nen maken. De rest is te koop. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Tijdens zit ting uitsluitend te bereiken op tel. (02220) 4887. Mevrouw drs R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (05131) 417. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Voor informatie kan gebeld worden met C. Veth (02220) 3516. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. Op de Oosterenderweg, vlak bij Oosterend, deed zich zaterdagmiddag omstreeks 14.15 uur een aanrijding voor waarbij materiële schade werd veroorzaakt. Een 42-jarige man uit Oosterend moest vaart minderen om een inrit in te draaien, een achteropko mende 23-jarige andere Oosterender kon daarop niet tijdig remmen. De VW Golf van laatstgenoemde had linksvoor plaatschade. De Saab 900 van de 42-jarige had schade aan de achterkant. Het speelgoed bij de actio in de CVO-school ging grif van de hand De door de contactgroep Zuid-Afrika in samenwerking met de CVO-school georganiseerde speelgoedactie is zater dag een groot succes geworden. De CVO-school ging om 10 uur 's mor gens open en om half tien stonden er al mensen voor de deur te wachten. Er was veel speelgoed binnengebracht en de school stond aanvankelijk vol met de hoop aangeboden spullen. In de hal bij de ingang, de gang en de grote hal stonden afgeladen kraamp jes, die echter spoedig leeg raakten. De poppen vlogen over tafel", vertel de een uiterst tevreden Joke Vlaming van de contactgroep na afloop. Zij had zelf met haar gezin thuis een half jaar actie gevoerd door telkens een halve boterham zonder beleg te eten en dan een dubbeltje in een pot te gooien. Op die manier bracht ze f150,— bijeen. Dat bedrag werd zaterdag bij de op brengst van de speelgoedactie ge voegd. Het doel van de actie was de aanschaf van een waterpomp voor de Na een uur waren de gang en kleine hal reeds leegverkocht. Vooral ba byspeelgoed was in trek, maar ook grotere spullen als fietsjes en een voetbalspel gingen makkelijk van de hand. 's Morgens trad toneelgroep Okidoki op met een aan het doel van de actie aangepast programma. Bovendien konden de aanwezige kinderen erna meedoen met grimeren en aldus wer den er volop zonnetjes op wangen ge tekend. De opbrengst van de speel goedactie bedroeg meer dan f3500- De actie die door de organisatoren Samen spelen, samen delen" werd genoemd, bracht netto f3328— op. De helft daarvan is voor het scho lingsproject in Zuid-Afrika, dat al gem me tijd door de CVO-school wordt gesteund. Voor meer giften: giro 1966268 t.n.v. Contactgroep Zuid- Afrika. De Bond van Zangkoren in Noordholland hield zaterdag in het cultu reetcentrum van de koepelkerk in Purmerend voor het eerst sinds vier jaar weer een zang concours. Het Texels Vrouwenkoor onder leiding van Arie Groen nam daaraan deel en kreeg een derde prijs met een gemiddelde jurywaardering van 6. Gezon gen werden L'Esperance van Rossini, O Salutaris van Caplet en Occhi dolci e avi van Marenzio. Zoals het merendeel van de andere negen deelnemende kor zongen de Texelse dames in de B-categorie en verwierven in totaal 168 punten Er werden die dad 'n Schagen twee tweede prijzen en zeven derde prijzen uitge reikt. Eén zangkoor ging zelfs zonder prijs naar huis. De jury bestond uit Andre Kaart en Gerhard Wielakker en oordeelde streng over de amateur zangkoren. tè streng, vonden sommigen. Desondanks keerden de leden van het Texels Vrou wenkoor tevreden huiswaarts, want men had genoten van de zang van de am re koren. Het was voor hen de eerste deelname aan een concours. zwarte bevolking van Sovenga, een dorp nabij Pietersburg. Van die pomp stond zaterdag in de hal bij de ingang van de CVO-school een schaalmodel dat beschikbaar was gesteld door de Wilde Ganzen", de landelijke, hulporganisatie.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2