Te weinig spanning n thrïIDer „Celia1 140.000e bezoeker in Natuurrecreatiecentrum PvdA statenleden op openbare avond Vrouwengilde houdt creatieve avond lijkverpleging houdt •weede gespreksavond Prijzen afhalen s oudje klei Goede resultaten voor Texelse lopers Felle bowlingstrijd gjj fJSDAG 18 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het Natuurrecreatiecentrum bij De Koog bereikte vrijdagmid dag een verheugende mijlpaal: de 140.000e bezoeker van dit jaar meldde zich bij de kassa. Dat betekent dat 1986 een re cordjaar wordt, waarmee het tot dusver drukste jaar 1981 ruimschoots wordt overtroffen. In 1981 passeerden 137.016 bezoe kers de poorten van het NRC. Die belangstelling was voor een groot deel te danken aan de rechtstreek se televisieuitzending die de Evan gelische Omroep toen vanuit het centrum verzorgde. Van dat ,,EO-effekt" of andere bij zondere aanleiding was dit jaar geen sprake. De grotere toeloop was nu in verhouding met het voor het eerst sinds vele jaren weer ge groeide aantal toeristen op Texel. Het over het algemeen fraaie zo merweer was geen stimulans om op museumbezoek te gaan, maar dat er desondanks toch meer men sen in het NRC zijn geweest dan vorig jaar, bewijst de grote aan trekkingskracht die het centrum blijkbaar heeft, al zou de toeloop bij slecht weer waarschijnlijk nog groter zijn geweest. Er was dan ook alle reden om vrijdag middag een klein feestje te bouwen toen zich even na drie uur een groep mensen aandiende, waarin de 140.000e moest zitten. Besloten werd niet die ene persoon, maar de hele groep in de bloemetjes te zetten. De groep bleek een negen leden tellende buurtvereni ging te zijn uit Den Dolder in de pro vincie Utrecht. Het zijn mensen die woonachtig zijn aan een weg in het buitengebied tussen Den Dolder en Lage Vuursche. Een van de leden is K. W. Hoencamp, eigenaar van een stu- kadoorsbedrijf. Hij is getrouwd met Ti- nie Gieze (43), geboren op Texel als dochter van aannemer Ben Gieze. Het is dus te raden wie op het idee kwam neelvereniging Sint Jan heeft zaterdagavond in ,,De Linde- jom" met redelijk succes het stuk „Celia" opgevoerd. De et helemaal volle zaal heeft zich ongetwijfeld geamuseerd, aar de thriller was niet het toppunt van toneelschrijfkunst het spel van Sint Jan was over het algemeen niet sterk >noeg om dat nadeel te compenseren. Het ontbrak vooral het begin aan vaart, waardoor het opbouwen van de span hg te traag verliep. De PvdA afdeling Texel houdt dinsdag 25 november in herberg Panorama een openbare politieke bijeenkomst over de relatie tussen landelijk, provinciaal, en gemeentelijk beleid. Vier PvdA staten leden zullen een toelichting geven op het verkiezingsprogramma van de PvdA voor de komende verkiezingen van provinciale staten van Noordholland. In een forumdiscussie kunnen vervol gens vragen worden gesteld. Daarbij komen in ieder geval de volgende on derwerpen aan de orde: 1. recreatiebe- leid (ontwikkeling van het aantal slaap plaatsen op Texel, verkoop (uitponden) van recreatie-appartementen en kam peren bij de boer); 2. gezondheidszorg (eerstelijns gezondheidszorg, bejaar dentehuizen, verpleeghuis, etc. en het functioneren van RIAG's); 3. ruimtelij ke ordening en woningbouw (kleine kernenbeleid (huizenbouw in de bui tendorpen), contingentenverdeling, po sitie vliegveld Texel, natuur en land- schapsbeleid en Waddenzeebeleid (parkeren boortorens, opsporing van olie of gas). Belangstellenden zijn welkom. De ver gadering begint om 21.00 uur, vooraf gegaan door een optreden van de Texelse groep Mananan (Ierse liederen en muziek). Het katholiek Vrouwengilde houdt woensdagavond in de Witte Burcht" een creatieve avond. De aanvang is om 8.00 uur. De avond wordt door ei gen leden verzorgd door o.a. verwer king van verse en droge bloemen tot bloemstukjes, kraaltjesbreien, kerst kaarten maken, bakken en spelletjes doen. De verwachting is een ontspan nen avond, die gratis is voor de leden. Niet-leden betalen ƒ5,—. Informatie: (02220) 3061. dagavond hield de afdeling wijkver- e9ing van het Groene Kruis de eerste Spreksavond voor ouders en verzor- lfsvan peuters. Onderwerpen waren Ontwikkelingsfasen van kinderen |in2 tot 4 jaar. Omdat veel sprekstof overbleef, wordt dinsdag 'november een tweede avond ge- Wden. De bedoeling is dat daarna 1,1 groep wordt gevormd die in princi- ■éérimaal per maand bij elkaar komt "een bepaald aspect van de peuter de belichten. Opgeven voor de ^ede avond vóór 24 november: '"ene Kruis 3241, tussen 16.30 en 30 uur. Directeur Jan Kuiper overhandigt aan voorzitter Karei Hoencamp en aan de andere leden van de buurtvereniging een pakketje ter gelegen heid van de 140.000e bezoeker. reno om het leven heeft gebracht om dat hij teveel wist. Het is Celia, die hem als zodanig ontmaskert en als ge volg daarvan bijna zelf wordt vermoord. Kwetsbare hoofdrol Een van de moeilijkste en voor de to taalindruk heel belangrijke rollen werd vertolkt door Gooitzen Kedde als Da vid Granger. Zijn spelopvatting was se rieus, zijn rolkennis goed, maar het mankeerde aan variatie en voordracht, waardoor de wisselende gevoelens die hij kenbaar moest maken onvoldoende uit de verf kwamen. Zijn spelvaardig- heid ontwikkelt zich echter in gunstige zin. Het krampachtige dat zijn acteer- trant in vorige stukken kenmerkte, is er al aardig af maar het kan nog wat „losser", wat genuanceerder en de rap uitgesproken teksten mogen best eens door een pauze worden onderbroken. Er moet dus meer uit zijn te halen en dat kan de regisseur als een uitdaging beschouwen. Joost Coutinho zagen we als de chauffeur Moreno, die tame lijk vaardig speelde, zij het soms een tikje te sloom en te goedig (wat niet paste bij het minder fraaie karakter waarvan hij later blijk geeft). Nogal storend was het mallotige snorretje dat de grimeuze hem had aangemeten en waarmee het in dit geval ongewenste „Bromsnor"effekt nog werd versterkt, tenzij het stuk Celia als persiflage be doeld is geweest. Bloedspuwend Aan dat laatste ging je ook denken bij de scene waarin Moreno bloedspu wend en met een tuinschaar in zijn rug de kamer inwankelt en dood neer valt. Dat was net even te dol en er werd dan ook meer om gelachen dan gehuiverd. De dames Louisa Cortland en Martha Brand, vriendinnen van Ce lia, waren rollen die in goede handen waren van respectievelijk Toke Graaf- Visser en Marianne Zegers-Bakker. Eerstgenoemde toonde het routinespel dat de vaste bezoekers van Sint Jan van haar gewend zijn en Marianne Ze gers die blijkens de tekst een hautain kreng moest zijn, kweet zich met over- om het eiland Texel te kiezen als doel voor een driedaags gezelligheidsreisje. ,,Dat plan werd op 3 januari om half drie 's nachts geboren", aldus Tinie Hoencamp-Gieze, maar pas in novem ber hadden we allemaal de gelegen heid om het reisje te maken, ledereen vindt het erg leuk. Bijna niemand was ooit eerder op Texel geweest. Ze keken er echt van op. Het eiland is veel gro ter dan ze verwachtten en dat er zo veel bos is, hadden ze ook nooit ge dacht", aldus Tinie Hoencamp, die er van overtuigd is dat meerdere leden op eigen gelegenheid nóg wel eens naar het eiland zullen trekken, voor wee kend of vakantie. Dat heeft ook te ma ken met de goede ervaringen die zijn opgedaan in hotel ,,De Wael" van de familie Plaatsman, waar het volgens alle leden „vreselijk goed" was wat eten, drinken, slapen en service be treft. Het gezelschap was met een ge huurd busje naar het eiland gekomen, wat erg praktisch bleek te zijn. Gezellig en confortabel kon zo het „hele" ei land worden bekeken: de Slufter, vuur toren, Russenbegraafplaats, Den Burg, Oudeschild etc. etc. Er werd ook een uitgebreide strandwandeling gemaakt, waarbij het gezelschap onder de in druk kwam van de wijdse ruimte die het „kleine" Texel heeft te bieden. Een volslagen onverwachte verrassing was uiteraard de ontdekking dat een van de leden de 140.000e NRC- bezoeker was. NRC-directeur Jan Kuiper huldigde dus de hele groep, leder kreeg een NRC- tas met fraaie foto's en posters en het plantenboekje „De wilde planten van Texel" van Adriaan Dijksen en Johan Reydon. Onder het genot van een „juttertje" werd in het NRC-restaurant nog een tijdje gezellig nagepraat en besloten alle leden van de buurtvereni ging om zich te laten inschrijven als begunstiger van de „Zeehondenop vang Texel". Voor een „regionaal" museum als het Natuurrecreatiecentrum is een bezoekersaantal van 140.000 per jaar opmerkelijk hoog. Het bekende scheepvaartmuseum in Amsterdam komt niet verder dan 80.000 bezoekers en het Westfries museum (met 18 man personeel!) registreert ongeveer 35.000 bezoekers per jaar. De aantrekkelijkheid van het Natuurrecreatiecentrum op Texel is voor een belangrijk deel te danken aan de levende zeehonden die daar in hun bassins kunnen worden bezichtigd. Blijkens een enquête komt 32% van de mensen in de eerste plaats om die zeehonden. „Celia" is de naam van een langzaam aan lager wal gerakende weduwe, die graag ziet dat haar enige zoon David trouwt met een meisje van de rijke fa milie Kilburn. Dat lijkt ter lukken, want de jongen verlooft zich inderdaad met de betreffende dame, maar al tijdens het verlovingsfeest blijkt al dat het niet van harte gebeurt en dat David de nei ging heeft het oog op een ander te la ten vallen, zoals het dienstmeisje Ka- thy. Moeder tracht in te grijpen door het meisje te ontslaan. Kort daarop wordt het lijk van Kathy bij het tuinhek gevonden, met ingeslagen schedel. Verder speelt de chauffeur Moreno een aanvankelijk raadselachtige rol in het verhaal. Hij maakte óók een afspraakje met Kathy, chanteert Celia en wordt op gruwelijke wijze met een snoei- schaar vermoord. Zoals het behoort in een thriller blijken de moorden uitein delijk bedreven te zijn door de minst voor de hand liggende persoon: de re chercheur Carlin, een man met een ziekelijke eerzucht die Kathy heeft ge dood omdat ze hem dwarszat en Mo- oudje en zondag exposeerde Paula uit Hoorn met haar collectie poppen in verzorgingste- St. Jan. De poppen zijn door zelf ontworpen en vervaardigd, twee jaar geleden kwam haar thuis met een boek uit de bi- over poppenmaken. Paula las werd meteen enthousiast. De die ze de daaropvolgende maakte uit zeifhardende klei kwalitatief zodanig dat ze na maanden reeds door het „Pop- werd uitgeroepen tot gi/de- Sindsdien zijn haar bij 3 tentoonstellingen prijzen toe- De kleren voor haar poppen en maakt ze eveneens zelf iten worden gemaakt door van Heerwaarden uit Zwaag, die één van de oud-Hollandse mark- In Hoorn ontmoette. Hij maakte andere een biechtstoe/tje en en- is bidstoeltjes voor haar. Henk is 'n broer van Wim van Heerwaarden, directeur van het Sint Jan verzor- i}9shuis, die haar uitnodigde voor de i weekend gehouden expositie. Spe- tal daarvoor waren drie oudjes gekleed in typisch Texelse kieder- 'ttht naar voorbeelden uit het boek iLant van TexseT', van J. A. van der is. Op de foto één van de oudjes een gebedenboekje. De poppen dertig centimeter hoog. Scène uitCeiia". Van links naar rechts Maria Kedde als David Granger en Loes Smit-van St gave van deze taak, zij het met een wel heel erg grote portie overdrijving, wat vooral opviel door de nuchtere manier van doen van haar tegen speelster Toke. Uitstekend spel werd ten beste gege ven door Lia Loef'-van Sambeek, die rap spelend de broodnodige vaart in het stuk bracht en vooral overtuigend was op emotionele momenten. Loes Smit-van Sambeek was als de hoofdfi guur Celia op dreef en maakte zelfs een geroutineerde indruk. Qua type en voordracht was ze iets te aardig en te moederlijk, wat afbreuk deed aan de bedoelingen van de schrijver, want Ce lia moest in eerste instantie een bazig en zelfs een nogal gemeen type lijken, geloofwaardig als moordenares. Op de acteerprestatie van Rika Rijk- Anema als de oudere huishoudster viel weinig aan te merken. Ze speelde vlot en heel natuurlijk zonder enig spoor van plankenkoorts alsof ze in haar ei gen huiskamer in touw was, in plaats van onder de toneelschijnwerpers. Kruideniersjongen Gerard Zijm was zeer aanvaardbaar als de moordzakenpolitieman Carlin. We liswaar acteerde hij wat krampachtig en afgemeten, maar was hier niet be zwaarlijk, omdat hij inderdaad een ge- frusteerde persoonlijkheid moest zijn, in staat tot verschrikkelijke dingen om levensidealen verwezenlijkt te krijgen. Menigeen in de zaal moest lachen toen een van zijn tegenspelers over s Zegers-Bakker als Martha Brand, Gooitzen beek als Celia. hem opmerkte: „Hij is nog helemaal de kruideniersjongen van vroeger", want Gerard Zijm is inderdaad een kruidenierszoon, al valt te betwijfelen of hij zich om die reden extra thuis- voelde in zijn rol. Tineke Kroes tenslot te leverde een prima bijdrage aan de avond door haar uitstekende spel als Nora Taylor, het meisje dat in dienst wordt genomen als opvolgster van de vermoorde Kathy. Volledigheidshalve noemen we ook nog Paul van Hoof, die aan het slot van het stuk alleen maar tevoorschijn moest springen om de misdadige Carlin in te rekenen, maar niets hoefde te zeggen. De regie was in handen van Willem Keijzer, geassisteerd door Paul van Hoof. Janny de Haan was souffleuse, licht en geluid werden verzorgd door Aad Zegers en Henk van Veen, de gri me was in handen van Rini Rijk-Koster en Lia Loef-van Sambeek. Een extra woord van waardering is op zijn plaats voor de toneelinrichting, waarvan Wim Smit en Henk van Veen veel werk hadden gemaakt, zelfs met inschake ling van plaatselijke kunstenaars als Antoon Goes en Arend Nijkamp. Bij de verloting van de Handwerkclub Starkenburgh zijn op deze nummers prijzen gevallen: rose 321, 349; groen: 959, 945, 922; blauw: 59, 17, 27; wit: 590. De prijzen zijn af te halen bij mevr. Huisman. Starkenburgh 58. larbij moet wel direkt in aanmerking arden genomen dat het opvoeren neen thriller van het soort als „Ce- al gauw teveel is gevraagd van to- slamateurs. Als er ook maar iets aan ning of rolkennis mankeert wordt het jiwekkend in plaats van sinister. Dat js bij de opvoering van Celia het ge- Irnet als extra manco het hinderlijke |l dat de bijrollen beter worden ver- Itdan de hoofdrollen. Afgelopen zaterdag liepen Ingrid van Lubek, Rob Bakker, Mike Nol- ting en Norbert Eelman, allen lid van Atletiekvereniging Texel, de eerste ronde van de crosscompeti tie van de afdeling Noordholland- noord. De verwachtingen in de ploeg waren niet al te hoog gespannen vanwege ziekte en niet al te veel trainingsar- beid. Daardoor was de verrassing des te groter toen Ingrid in een sterk veld van ongeveer dertig loopsters, over een afstand van 1 Zz kilometer beslag wist te leggen op de zesde plaats. Ver volgens kwamen Rob en Norbert aan de start. Zich niet laten verleiden door het hoge aanvangstempo van een uit veertig personen bestaande groep, ruk ten zij in deze wedstrijd over 2 Vz kilo meter op tot resp. een zesde en veer tiende plaats. Als laatste mocht Mike zijn waarde bewijzen door in een groep van dertig personen de strijd aan te binden over vier kilometer. Ook hier weer knap opbouwwerk dat resulteer de in een dertiende plaats. De volgen de ronde zal worden afgewerkt in Den Helder waar de Texelaars hun plaatsen hopen te evenaren of zelfs te verbete ren. Mocht dit lukken dan zijn zij vrij wel zeker van deelname aan de lande lijke crossfinale. De bowlers van slagerij De Boer haal den dinsdagavond in de dinsdagleague hun eerste punt binnen tegen het goed draaiende herenteam van Coc- ky's Kapsalon. Het wisselvallig spelen de team van Hordifood had het moei lijk tegen de Strijkers, die zelf ook niet hun beste avond hadden maar toch nog twee punten haalden. Ook de Top Oldies kwamen ondanks hun nieuwe outfit niet goed los en konden maar een kleine 3 2 winst halen tegen de Pindrillers. De verschillende teams van de woens dag/donderdagleague voerden deze week een felle strijd. Bij Tabakshop 't Centrum bezorgde Anneriet Keijzer de 4—1 overwinning op de dames van het Kwartet. De dames van Cocky's Kapsalon werden geknipt en gescho ren door de Sportieve Boys van CBK, die een 5 0 overwinning behaalden. Bij Dubbel El was het Hans Lasthui- zen, die aan het hoofd stond van de 4—1 zegen op de Baanbrekers. Het Z-team liet zien dat ze ook best bowlen kunnen, toch bleek dat niet voldoende tegen het Reizenburo en ze moesten vier punten uit handen geven. De Wielewaal behaalde ook een over winning op de Sommeltjes. Bij THT was het Tine Witte die 2 punten wist af te snoepen van Graaf Spuiterij. De dames van Strandplevier 2 konden 2 punten halen op de heren van Hotel De Weal, waarbij Rob Beumkes helaas vroegtijdig uit moest stappen wegens een blessure. Ook de heren van Strandplevier 1 wisten twee punten te halen bij de da- •mes van DX 11, waarbij Janny Mets zich van haar goede kant liet zien. De Metrogangers hadden het zwaar te verduren tegen het zeer sterk spelende Eldorado, waarbij Max Hagendoorn in gbede vorm bleek. Gelukkig voor de Metro konden zij nog één punt in de wacht slepen. Peter Veldman was weer in topvorm donderdagavond en zijn team wist een kleine winst te boe ken tegen het wisselvallig spelende Lu we Boshoek. JPK draaide op volle toeren tegen het IBS. Klaas Veldman bracht zelfs nog een nieuw baanrecord op zijn naam met 225, maar de spelers van het IBS lieten de moed niet zak ken en w: ten nog een punt te halen. Team 2' nad het moeilijk tegen het met 2 man spelende Schuimkragen- team, dat drie punten wist weg te halen. Bij het damestrio ontmoetten De Pins het Klavervierteam. Roelie Holtewes speelde zeer goed en wist hierdoor drie punten binnen te halen voor de Pins. Corrie v.d. Slikke van CCM gooi de ook een mooie serie. Het resultaat hiervan was een klinkende 4—0 zege op» de T-Fords. Tabaksshop Mets bleek te sterk voor De Lollipops en haalde 3 punten binnen. Uitslagen: Dinsdagleague: Cocky's Kapsalon-Slag. De Boer 4—1 Hordifood-Strijkers 3 2 Top Oldies-Pindrillers 3—2 Woensdag/donderdagleague: Tabaksshop 't Centrum-Kwartet 4—1 CBK-Cocky's Kapsalon 5 0 Dubbel El-Baanbrekers 4—1 Reizenburo-Z Team 4—1 Wielewaal-Sommeltjes 4—1 Hotel De Weal-Strandplevier 2 3 2 DX 11-Strandplevier 1 3—2 Eldorado-De Metro 4—1 De Koogel-De Luwe Boshoek 3 2 JPK-IBS 4-1 De Schuimkragen-Team 24 3 2 Graaf's Spuiterij-THT 3 2 Dames Trioleague: CCM-T-Fords 4-0 Tabaksshop Mets-Lollipops 3—1 Klavervier-De Pins 1—3

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7