\aad gaat akkoord met )Utomatiseringsnota J erbezettingsgeld niet gebruiken voor begrotingstekort" Toneelgroep succesvol met „Bellenbende' brandweerslangen $p merking almt na JAAR oorbereiding computeraanschaf op schema Diefstal uit kleding Een rode loper van Dronken jongen ingesloten Schoorsteenbrand aan Molwerk Franchimon tweede bij boscross NOODZAAK BLIJFT n|SDAG 18 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 beleidsnota voor de automatisering van de gemeente is edgekeurd door een raadsmeerderheid. De voorbereiding *Jir de automatisering verloopt precies volgens schema en behandeling van de betreffende nota in de gemeenteraad onnodige vertraging hebben opgeleverd, zo vonden ^teravond de leden van de raadscommissie voor algemeen organisatorisch beleid, tijdens de vergadering in het neentehuis. kesi dat bij die vergadering tevens eden van de commissie voor financieel, economisch en tinisch beleid aanwezig waren, een raadsmeerderheid worden ormd. Zodoende besloot voor- er en burgemeester A. Schipper aanwezigen te verzoeken hun jdkeuring te geven voor de nota aldus geschiedde. dat besluit was een levendige dis- sie over de inhoud van het rapport gevolgen van automatisering iraf gegaan. Uiteindelijk maakte van de raadsleden bezwaar tegen Iota, ook al omdat de raad bij issingen in de te volgen procedure opnieuw haar toestemming moet inen. Half miljoen automatisering wordt gecoördi- tr|lfd door J. A. Pennings, die het wrt in de vergadering van gisteren fffebreid toelichtte. De kosten van de imatisering worden geraamd op .000,—. Een bedrag dat onder an- Gerbrand Poster (Texels Belang) bracht te vragen of die hele ope niet een sprong in het duister is, de vorige computer van de ge- nte een miskoop was. De voorzit- ei dat de deskundige adviseurs ze- zijn van hun zaak. Henk Beumkes IA) merkte op dat die adviseurs bij orige aanschaf óók zeker van hun waren. De aanwezige raadsleden Z len echter gerustgesteld door de lemeester, bijgestaan door J. A. w.,nings. Duidelijk werd onder andere w men bij de keuze van de leveran- cier van software voor de computer omzichtig te werk gaat. Er is na de invoering van de automati sering nauwelijks kans dat men bestanden kwijt raakt omdat die bestanden worden beveiligd door ,,back ups", copie-bestanden in drie voud. Een ander soort van beveiliging is dat men van buitenaf niet kan „in breken". Volgens Pennings geldt dat echter alleen als de computer op één locatie wordt gebruikt. Bij de zogehe ten dislocatiejoopt men, wanneer de onderlinge computerverbindingen per telefoonlijn moeten worden gemaakt, dat risico wel. Het huidige gemeente- personeel kan de computer bedienén en het is niet te verwachten dat alleen door deze automatisering personeel zal verdwijnen of nieuw personeel moet worden aangetrokken. Pennings gaf toe, op een vraag van Erna Eelman- van der Kooi (VVD), dat men van de leveranciers een bepaald soort pro gramma's krijgt „opgedrongen". Daar aan is moeilijk te ontkomen, want spe ciaal voor dit doel ontworpen program ma's (het zogenmaamde maatwerk) is niet te betalen en bovendien zeer duur in gebruik, omdat een deskundige moet worden aangetrokken. Dienten gevolge is men bij de aanschaf afhan kelijk van wat er aan standaardsoftwa re te koop is. Kerstpakket Om het personeel vertrouwd te maken met het nieuwe materiaal worden ver schillende mogelijkheden overwogen. Zo zijn in andere gemeenten proeven genomen met het aan elk personeelslid verstrekken van een homecomputer, zodat thuis geoefend kan worden. De voorzitter merkte op dat het niet de bedoeling is het gemeentepersoneel dit jaar een kerstpakket met daarin een computer te schenken. Peter Bakker' (PSP) zei er geen bezwaar tegen te hebben als men op de afdelingen een beetje ging „hobbyen" met de nieuwe computer, zodat men er snel mee ver trouwd raakt. Net als de andere raadsleden ging hij ermee akkoord dat men voortgaat met de automatisering, al'was het alleen maar wegens de toe komstige kostenbesparing. V Opnieuw is uit kleding van een leerlin ge van het beroepsonderwijs een por temonnee gestolen. De scholiere uit De Cocksdorp had de portemonnee met M5,— in haar jas laten zitten, die zij aan de kapstok had gehangen. Onder luid getoeter van brandweerwa gens liepen Jo/anda Eiche/sheim en Marco Witte na hun trouwplechigheid ,,Wij zijn als gemeente verantwoordelijk voor goede werk omstandigheden van het personeel, maar evengoed dragen wij de verantwoording voor een juiste bsteding van de ge meentegelden", aldus burgemeester Schipper als voorzitter van de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid gisteravond in het gemeentehuis. Het was zijn reactie op de opmerking van Peter Bakker (PSP) die vindt dat ,,herbezet- tingsgelden" niet mogen worden aangewend om de begro tingsgaten te stoppen. opmerking van gemeente- dslid Henk Beumkes (PvdA) het ondemocratisch handelen B en W heeft op burgemeester indruk gemaakt. maakte het verwijt tïj- is de raadsvergadering vorige ek dinsdagavond naar aanlei- van een zijns inziens onte- ht antwoord, dat het college gegeven op een aanbod van gebroeders J. H. en J. F. van 8k uit Oudeschild om het Texels svuil per schip af te voeren en niet doorspelen van die brief irde raad. og ^burgemeester zei gisteravond als '9'1 feitter van de commissie A en O hij erg met die opmerking had Tevens werd bij de dis cover dat onderwerp gisteravond brief betrokken, die bewoners van Hoorn aan de gemeente hadden onden, waarin bezwaar werd ge- ikt tegen de voorgenomen verande- van de toegang tot de camping dsmansduin. Inhoudelijk werd op e brieven niet ingegaan tijdens de imissievergadering. Wel werden de cedures toegelicht die bij beide =ven waren gevolgd. Als reactie op irief uit Den Hoorn hadden B en >mf48en Hoorzitting belegd met de be- !il makende bewoners, waarna die illen Bakker stoorde zich eraan dat B en W met kennelijk gemak geld dat overblijft als gevolg van salarisverminderihg door arbeidstijdverkorting van gemeen tepersoneel, aanwenden voor algeme ne doeleinden. Tijdens de vergadering van de A en O-commissie kregen de leden een overzicht van de besteding van die herbezettingsgelden. Daarbij bleek dat een bedrag van ƒ265.000,— wordt gebruikt voor algemene doelein den. „We zullen met z'n allen krapper aanmoeten", verdedigde de burge meester dit beleid. Brandweer In de vergadering werd positief geadvi seerd inzake de nieuw aan te schaffen communicatiemiddelen voor de vrijwil lige brandweer. De huidige middelen zijn niet meer toereikend en de voorzit ter verzocht de commissieleden met de voorgenomen investering in te stemmen, omdat hij niet verantwoor delijk wilde zijn voor ongelukken als gevolg van technische tekortkomingen bij de brandweer. Na goedkeuring door de raad zal worden overgegaan tot de aanschaf van vijf mobilifoons met vier kanalen en voldoende zendvermogen en acht portofoons voor verbindingen in het veld. In totaal is met die aan koop een bedrag gemoeid van ƒ60.620 dat in vijf jaar zal worden afgeschreven. De gemeente Texel beëindigt binnen kort het lidmaatschap van de vereni ging van Waddengemeenten. Dat lid maatschap is volgens B en W zinloos geworden omdat de eiland- en kustge- meenten nu verenigd zijn in de Federa tie van Waddenzeegemeenten. Het streven is dat die federatie gezamenlijk standpunt inneemt tegenover rijk en provincie, waarmee overleg plaatsvindt in het CCW (Coördinatie College Wad dengebied). De commissie ging gister avond unaniem akkoord met het op zeggen van het lidmaatschap. Opklassificatie Tijdens de vergadering werd tevens de begroting voor 1987 besproken. Peter Bakker was gestuit op een ton die is uitgetrokken voor „opklassificatie". Het raadslid meende dat daarmee wordt bedoeld de nieuwe functiewaardering bij het gemeentepersoneel, waarbij te vens de mogelijkheid wordt, geschapen hoger ingeschaald personeel aan te trekken. De term opklassificatie bleek echter te slaan op herwaardering van gemeentebestuur, -secretaris en - raadsleden. Volgens burgemeester Schipper was geconstateerd dat de gemeente Texel „zwaarder" moet wor den ingeschat en vergelijkbaar is met een gemeente als Putten. Dat houdt in dat niet de schaal voor een ge meente van 8000 tot 14000 inwoners moet worden gehanteerd, maar die van 14- tot 24000. Vandaar dat de ver goedingen voor bestuur en raadsleden omhoog moeten waarmee totaal ca. ƒ100.000,— is gemoeid. In de nacht van vrijdag op zaterdag veroorzaakte een Texelse jongen die dronken op het wegdek van de Boodt- laan in De Koog lag voor gevaar en hinder. Hij kon of wilde niet weggaan, zodat de politie ingreep en hem ter ontnuchtering voor de rest nacht in de cel zette. Na een proces verbaal we gens openbare dronkenschap kon hij de volgende ochtend huiswaarts keren. In de schoorsteen van het huis Molwerk 27 ontstond gisteravond tegen 8 uur brand. De brandweer was snel ter plekke en maakte de gloeiende dichtberoete schoorsteen schoon met een rammon- neur. Het ontbreken van een luikje in een horizontaal deel van de pijp zorgde voor oponthoud omdat de rammonneur bleef steken en men een gat in de pijpwand moest boren om erbij te kunnen. in het raadhuis naar de bruidswagen op de Groenep/aats. Marco kwam on langs in het nieuws wegens zijn aan deel in Maarco-bouw, het nieuwe bouw- en timmerbedrijf. Hij is tevens bij de Texelse brandweer en daarom stond er vrijdagmiddag bij het raadhuis een erehaag van brandweerlieden in vol tenue. Bovendien hadden die de rode loper uitgerold in de vorm van enkele brandb/usslangen. In een door A.V. Wieringen georgani seerde boscross in Wieringerwerf die een ,,military"achtig karakter had, is Theo Franchimon als tweede geëin digd. De afstand over tien kilometer legde hij af in 36.19 minuten. Er na men tachtig wedstrijdlopers en twintig trimmers deel. Door de ruiterpaden, kuilen, hindernissen, greppels, e.d. kon gesproken worden van een zwaar parcours. AMNESTY INTERNATIONAL Zaterdag werd in dorpshuis De Bijenkorf door de toneel groep Oosterend het zelfgeschreven stuk ,,De Bellenbende" opgevoerd. Mogelijk door de toevoeging „geschikt voor kin deren van 4 - 104" was een ongekend groot aantal toeschou wers op de voorstelling afgekomen, zodat de zaalindeling te elfder ure nog moest worden aangepast. Zo'n toeloop, naar schatting meer dan 250 kinderen en volwassenen, had men in de verste verte niet verwacht. Na wat improviseren echter had iedereen een plaatsje gevonden en kon de voorstelling beginnen. Slotscène van het stuk Bellenbende": de koning en de koningin gelukkig samen in bad. (Foto: Rob Slootman). Het stuk is geschreven door Ina Schrama, Els Whyte en Aris Bremer. Ina Schrama tekende ook voor de re gie, terwijl licht, geluid en grime respectievelijk verzorgd werden door Maarten van arkel, Jacob Stoll en Le- nie Bremer. Ook het sprookjesachtige decor en de kleurrijke kostuums wer den in eigen beheer vervaardigd. Door knap gebruik te maken van de lich tinstallatie kon het podium verdeeld worden in drie verschillende locaties. Op deze manier zijn uiterst snelle scè newisselingen mogelijk, wat zeker bij een kindervoorstelling het grote voor deel biedt, dat er geen rommelige „tussen de bedrijven door"situaties ontstaan. Poetsen en schrobben Het verhaal speelt zich af in twee lan den. In het ene land, Soppolonië, zijn de mensen gek op poetsen, schrob ben, boenen en soppen. Alles moet zo schoon mogelijk zijn. Natuurlijk heeft Soppolonië daarom ook een minister van Zeep- en Sopzaken. Koning Blasi- wir vult er zijn dagen met het blazen van zeepbellen, waarvoor het benodig de sop klaargemaakt wordt door zijn keukenprinses Lodalientje. Het andere land, Prutterije, is wat reinheid betreft de tegenpool van Soppolonië. Konin gin Viezuela van Prutterije is tevens een beroemd gewichthefster, en daar om moet zij dagelijks hard trainen. Haar belangrijkste minister heeft dan ook als portefeuille „Gewichtige Za ken". Haar naaste hulp is het kamer meisje Groezeltje, die met stoffige stof doeken nog enige orde probeert te scheppen in het paleis. Op de schei dingslijn van beide koninkrijken wordt de wacht gehouden door de grensposten Spie en Span van respec tievelijk Soppolonië en Prutterije. De inwoners van beide landen zijn echter absoluut niet op de hoogte van eikaars doen en laten. Op zekere dag dreigt in Soppolonië een accuut zeeptekort te ontstaan. Om te zorgen dat koning Blasiwir toch zijn bellen kan blijven blazen, verzamelt de minister van Zeep- en Sopzaken uit heel het land alle nog beschikbare zeep. Alles wordt opgeslagen in de troonzaal en Blasiwir is gerustgesteld. Aan de andere kant van de grens in Prutterije, is inmiddels alles en iedereen in rep en roer. Een grote zwerm zeepbellen is namelijk het koninkrijk binnengedreven. ledereen is nieuwgierig naar de herkomst van deze indringers. Grenswacht Span onder neemt dan samen met Groezeltje en de minister van Gewichtige Zaken een spionagereis naar het buurland om de bellenbron op te sporen. De spelers maakten hierbij op een handige manier gebruik van een deel van de zaal, wat het voor de vaak zeer jeugdige toe schouwers extra spannend maakte. In Soppolonië aangekomen vinden ze de hele zeepvoorraad van Blasiwir en weten alles mee te smokkelen naar Prutterije. Grenswacht Spie van Sop polonië ziet als enige hoe hun grootste goed geroofd wordt en slaat groot alarm. Wie wil weten hoe deze span nende gebeurtenissen zich verder ont wikkelen, moet gaan kijken naar de tweede voorstelling van de „Bellen bende" aanstaande zaterdag in De Lin deboom na de intocht van Sinterklaas. Daar zullen alle figuren weer tot leven komen. Koning Blasiwir (vertolkt door Ger de Jong), die blijkens uitspraken als „alleen voor beschuit kom ik eruit" ook in Soppolonië de Ster-reclame kan ontvangen. Natuurlijk zullen ook Loda lientje (Rie Koorn) en de minister van Zeep- en Sopzaken weer van de partij zijn, Wélke laatste volgens één van de jeugdige toeschouwers (hé meester!) een treffende gelijkenis bleek te verto nen met Henk Jansen. Het duo Spie en Span (Gerda Wolf en Rob Haak) is dan ook weer paraat om de gemeen schappelijke grens te bewaken. Groe zeltje (Guur Stoll) uit Prutterije zal weer heel wat op te ruimen hebben en de minister van Gewichtige Zaken (Aris Bremer) is vast nog even betwe terig als ooit tevoren. En misschien wordt koningin Viezuela wel wereld kampioene gewichtheffen. Met haar uitspraak „wat staan mijn jongens er weer prachtig bij vandaag", daarbij doelend op haar inderdaad fantasti sche spierballen, heeft de koningin (vertolkt door Els Whyte) zich zeker in Oosterend grote faam verworven. Kortom, Oosterend beleefde afgelopen zaterdag de première van de „Bellen bende" die gemeten naar het applaus zeer in de smaak viel bij jong en oud. Kinderen van 4 - 104 die de voorstel ling gemist hebben, krijgen aanstaande zaterdag gelukkig een herkansing.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9