Groen 'wartsjexels in het hartL Strijd tegen zinker ijkt verloren n ganzenpoep geen adëo-activiteit Waalenburgerdijk straks iep/oos Voïgende week begint kappen van 7500 bonnen WN-DIRECT/E ONTZENUWDE ARGUMENTEN Dumper gekanteld Aanrijding ,,Waar ter wereld ook..." Stroper klemgereden Jamin verkooppunt in Den Burg Schilderij Roelofs verkocht voor ƒ25.000- Oprichting éénaktergroep GEEF EEN AANDEEL ZWEMPARADIJS ALS CADEAU! Nr. 10.134 jdactie; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. jiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren in Burg, telefoon 02220 - 5472. advertenties, abonnementen, etc.: mgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. DINSDAG 25 NOVEMBER Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. strijd die de gemeente Texel voert tegen de plannen van it PWN om via een zinker onder het Marsdiep drinkwater iar Texel te brengen, is vrijwel zeker verloren. Dat werd steravond duidelijk toen in de Raad van Toezicht op de pro- iciale bedrijven twee uur lang over dit onderwerp werd ge- scussieerd. Van meerdere leden kwamen kritische vragen (tegenwerpingen maar de wijze waarop daarop werd ge ageerd door de PWN-directeuren Spreij en Haasnoot was nnelijk overtuigend. ich nam de Raad van Toezicht geen beslissing. Enkele leden Oden eerst met hun achterban aten en pas een oordeel geven 22 december als de Raad van «zicht opnieuw vergadert. Lan- uitstel wordt door het PWN iet verantwoord geacht omdat elk ar vertraging zes tot zeven ton isten verhoging betekent. warring binnen de Raad van Toe- cht ontstond omdat het ingenieurs- areau Tebodin in het weekend bij ver killende leden van de raad cijferma- riaal had bezorgd waaruit moest blij- n dat er naast de door het PWN ge flenste zinker betaalbare alternatieven nvoor de drinkwatervoorziening van waarbij onder meer werd gewe- n op hyperfiltratie en het ontziltings- steem zoals dat door een Israëlisch drijf is ontwikkeld. Volgens die cij- is zou de zinker zelfs de duurste lossing zijn. Een vertegenwoordiger het ingenieursbedrijf gaf een toe- hting die indruk maakte op sommige adsleden, maar protesten uitlokte de PWN-directie. Van die kant erd beweerd dat in de loop van de tijd veel meer alternatieve aanbiedin gen van allerlei bedrijven waren bin nengekomen: niet minder dan veer tien! Als Tebodin de gelegenheid kreeg te pleiten ten overstaan van de raad, zouden die andere bedrijven die gele genheid ook moeten hebben. Vaardig verweer Zover zal het echter niet komen, want de PWN-directeuren hadden geen moeite met het technisch en financieel bestrijden van de alternatieven. Dat lot trof ook de betogen die door wethou der N. C. Barendregt, burgemeester A. Schipper en Ir. E. Lieuwes van Texvis werden gehouden. Donderdag was een gemeentelijke af vaardiging al in Haarlem geweest om gedeputeerde Van Gelder en verschil lende mensen uit de Raad van Toe zicht een toelichting te geven op de wens om de waterfabricage op Texel te houden in het belang van de werk gelegenheid en het zeker stellen van het behoud van de PEN-centrale op lange termijn. Er was toen enige hoop ontstaan, die gistermiddag echter al snel de grond werd ingeboord. Aan het argument van de werkgelegenheid nkele maanden geleden deed ka nerlid Blauw van de VVD een ge- ichtmakende uitspraak over rot anzen. Omdat de vogels tijdens lun broedperiode in Noord- lusland verblijven veronderstelde at kamerlid dat ze via het daar ageten gras van de kernramp bij sjernobyl afkomstige radio- ctiviteit zouden hebben binnenge- legen. Blauw concludeerde daar- itdat de ganzenpoep, die ze in iat najaar over de Waddeneilanden arspreiden, radio-actief moest ijn. Naar aanleiding van die uit- praak werd op verzoek van de Yaddenzeevereniging een onder- nek op Texel ingestelde door de toninger bioloog Bernard Spaans, samenwerking met het VARA- 'dioprogramma „Vroege vogels", lit dat onderzoek blijkt dat er «ets aan de hand is. uitslag was volgens de bioloog norspelbaar, omdat bij rotganzen het i\ binnen anderhalf uur door het irmkanaal heen is en de reis van usland naar Nederland drie weken in neemt. Het onderzoek bracht derdaad geen verontrustende cijfers 'n het licht. Er was zelfs geen sprake in meer radio-activiteit in de ganzen- reep dan gebruikelijk. Tijdens de kern- «np bevonden de ganzen zich op Ne- Wands grondgebied en men neemt aan dat, mocht er in de dieren zelf radio-activiteit aanwezig zijn, die af komstig is van de fall-out in Neder land. In het voorjaar werden enkele dieren op initiatief van reservaatwach ter Piet Postma van Staatsbosbeheer op Texel gevangen voor onderzoek. Dat vond in Petten plaats en wees uit dat de radio-activiteit hoger was dan gebruikelijk, maar niet alarmerend ho ger. Onlangs zijn er rotganzen afge schoten voor een nieuw onderzoek na het verblijf in Rusland de afgelopen zomer. Dat onderzoek vindt momen teel plaats bij het voor Vétérinair On derzoek in Apeldoorn. werd niet zwaar getild omdat ervan wordt uitgegaan dat het verdwijnen van de waterfabriek niet meer dan twee arbeidsplaatsen kost. Als belang rijk bezwaar tegen de alternatieve voorstellen werd het energieverbruik aangevoerd, ook als met windenergie wordt gewerkt, omdat het nu eenmaal onmogelijk is om voor meer dan 25% van wind gebruik te maken bij de energievoorziening van een ontziltingsinstallatie. PEN-centrale Barendregt informeerde nadrukkelijk naar het toekomstige lot van de PEN- centrale als de waterfabriek als afne mer wegvalt en de rentabiliteit dus vermindert. Gereageerd werd met de opmerking dat het PEN al rekening heeft gehouden met het wegvallen van de waterfabriek, toen werd besloten de centrale te veranderen in een dieselcentrale. Van de kant van de gemeente is steeds naar voren gebracht dat de in vestering die een zinker betekent door het PWN veel te laag is geraamd, om dat onvoldoende rekening is gehouden met de zeer speciale problemen van de steeds in beweging zijnde zeebodem ter plaatse, nog afgezien van de tech nieken die nodig zijn om een aanlan ding te maken die waterstaattechnisch acceptabel is. Zinker aanbesteed Het PWN ging uit van een investering van 8 miljoen; de gemeente raamde 13 miljoen. Gisteren kon er echter op worden gewezen dat inmiddels de aan besteding heeft plaatsgehad waaruit is gebleken dat het" voor acht miljoen wél kan, waarbij de technisch directeur van het PWN uitvoerig inging op de techniek die bij de zinkeraanleg zal worden toegepast. Ir. Lieuwes, directeur van de Texvis kwekerij, deed erg somber over het lot van zijn bedrijf als dat straks niet meer kan beschikken over „brijn" het zoute water waarin pekelkreeftjes worden ge kweekt, een activiteit die werkgelegen heid voor vier personen zou opleveren. Essentie van zijn betoog was dat van de kant van de provincie een gebaar moet worden gemaakt om deze tegen valler te compenseren met als argu ment behoud en uitbreiding van de werkgelegenheid. Zowel Barendregt.als Lieuwes waren Op de Laagwaalderweg, ter hoogte van de Zaandammerdijk is donderdag omstreeks 16.00 uur een dumper ge kanteld. De trekker met zandbak, die door een 22-jarige Oosterender werd bestuurd, raakte bij het uitwijken voor een tegenligger in de berm. Bij het sturen uit de berm sloeg het noodlot toe. na afloop van de vergadering somber gestemd. Barendregt: „Ik beschouw de zaak als verloren. De enige voldoe ning die we hebben is dat we geen mogelijkheid onbenut hebben gelaten om de zinker tegen te houden." Lieuwes: „Erg jammer, we hebben het niet gered. Hartverwarmend is voor ons wel geweest de manier waarop de burgemeester, Barendregt maar ook mensen van de politieke fracties, zoals Terpstra, strijd hebben geleverd om het PWN tot andere gedachten te bren gen." Op de kruising Sommeltjesweg/Laag waalderweg deed zich zaterdag om streeks 18.15 uur een aanrijding voor, waarbij materiële schade werd veroor zaakt. Een 38-jarige man uit De Cocks- dorp.wilde vanuit de Sommeltjesweg linksaf slaan. Een 64-jarige Oosteren der, die op de Sommeltjesweg richting Oosterend reed, botste tegen de ach terkant van de afslaande auto. De politie zoekt getuigen, die het on geluk hebben zien gebeuren. De BMW van de 38-jarige Cocksdor- per werd aan de achterzijde bescha digd. De Ford van de 64-jarige Ooster ender had schade aan de linkervoorkant. Donderdag dreigde er iets mis te lopen bij het officiële afscheid van een Engels militair, die een amfibi sche opleiding had genoten bij de mariniers van de Joost Dour/ein- kazerne. De man had het af scheidsgeschenk, dat hij wilde overhandigen per ongeluk laten liggen aan boord van de veerboot ,,Texelstroom" waarmee hij 's mor gens naar het eiland was geko men. Toen hij dat merkte was de veerboot alweer op weg naar Den Helder. Nu plegen mariniers zich niet door water te laten tegenhou den a/s zij een bepaald doel wil len bereiken en zo kon het gebeu ren dat halverwege Den Helder twee rubberboten met mariniers de veerboot benaderden om het pakje op te halen. De boot min derde vaart en matroos Rob Smidt liet het pakje aan een touwtje zak ken, zodat het razendsnel naar ,,De Mok" kon worden gebracht waar het nog op tijd door de En gelsman kon worden overhandigd. (Foto Dirk Kuiter). en 24-jarige stroper uit De Koog trok aandacht van twee jachtopzieners een hij enkele schoten op het terrein en het Kogerstrand loste. De stroper reeg de jachtopzieners in de gaten en rechtte in zijn auto te vluchten. Op k Boodtlaan, nabij het Koger voetbal rel, wisten de jachtopzieners de jon gman klem te rijden. Na overlevering ren de politie kreeg hij een proces ver- real. De politie nam een vuurbuks en konijnen in beslag. Deze konijnen 'in in overleg met de provinciale reedselcommissaris, ter beschikking het verpleeghuis in Den Burg fisteld. De ongeveer 7500 veldiepen aan de Waalenburgerdijk worden binnenkort verwijderd. Volgens Staatsbosbeheer is het niet langer verantwoord de bomen daar te laten staan, wegens de iepeziekte die veel bomen van deze soort heeft aangetast. De op de dijk aanwezige essen en eiken blijven wèl staan omdat de ziekte op die bomen geen vat heeft. Aannemer voor grond- en cultuurwerk Tatenhove zal in de loop van de volgende week aanvangen met het karwei, dat ongeveer vijf weken in beslag gaat nemen. Daarbij zal telkens een stuk van de dijk zijn afgesloten voor het fiets- verkeer. Omdat op sommige delen van de dijk alleen iepen staan zul len die delen deze winter helemaal kaal worden. In het voorjaar wor den jonge eiken en andere boom soorten aangeplant op de openge vallen plaatsen. Het was al lange tijd bekend bij Staatsbosbeheer dat veel iepen aan de Waalenburgerdijk ziek waren, maar vooralsnog was er geen geld voor deze ingreep. Wel werden telkens enkele bomen verwijderd. SBB heeft onlangs na lang beraad toch besloten het geld ervoor uit te trekken. De gehele operatie zal ongeveer ƒ80.000,— kosten. Daar staan geen in komsten tegenover uit verkoop van het hout. Het hout mag namelijk niet wor den verkocht als brandhout. In het verleden is gebleken dat het dikwijls werd opgeslagen, zodat de iepespint- kever (de verspreider van de iepeziek te) de kans krijgt zich erin te verme nigvuldigen en te verspreiden in de omgeving. Om dat te voorkomen wordt het hout van de iepen aan de Waalenburgerdijk direct na het kappen met een nieuwe machine van de firma Tatenhoven versnipperd en terug- gestopt in de grond waar de boom verwijderd is. In het versnipperde hout heeft de kever geen overlevingskansen en dat hout kan dienen als afweermid del tegen onkruid bij de nieuw te plan ten bomen. 300.000 iepen Op Texel zijn tijdens de ruilverkaveling in de vijftiger jaren 300.000 iepen ge plant. Deze soort is bij uitstek geschikt om op het eiland te groeien omdat de ze bestand is tegen zeewind. De ie- pespintkever blijkt moeilijk uitroeibaar zolang er nog iepen staan op Texel en daarom is men min of meer bezig de boomsoort uit te roeien. Het beestje huist onder de schors van de boom en legt daar zo'n honderd eitjes. De kever draagt de schimmelziekte en infecteert de boom daarmee. De larven trekken lange horizontale gangen vlak onder de bast en vliegen na het ontpoppen uit. Daarna vreten ze zich in de basten van andere iepen in en verspreiden zo de schimmelziekte. De momenteel heersende uiterst agressieve vorm van iepeziekte bestaat uit een schimmel, die zich in de houtvaten nestelt en de aan- en afvoer van water en voe dingsstoffen in de boom blokkeert. Daardoor sterven delen van de boom tegelijk af en binnen enkele weken sterft vaak zelfs de hele boom! De gekapte of omgevallen boom is een ideale nestelplaats voor de ie- pespintkever en sinds 1980 is het ver boden ongeschild (niet van de bast ontdaan) iepehout in bezit te hebben. Het streven is op Texel de boom volle dig te verwijderen. Vorig jaar heeft het Waterschap op enkele wegen de daar staande iepen weggehaald en op di verse boerderij-erven zijn de bomen ook al verdwenen. Het einde is echter nog lang niet in zicht. Begin volgend jaar zal in Den Burg een verkooppunt worden gesticht van het bekende snoepconcern Ja- min uit Oosterhout. De Jamin- winkel wordt onderdeel van de su permarkt van Joop Maas aan de Gasthuisstraat en Vogelenzang. Het is de bedoeling dat Maas het complete assortiment artikelen van Ja- min gaat verkopen op franchising ba sis, dus voor eigen rekening en risico en met verplichtingen wat betreft het te voeren assortiment en de presenta tie daarvan. Een probleem bij het stichten van een dergelijke vestiging was tot dusver het vervoer. De pro- dukten, waaronder diverse soorten ijs, moeten dagelijks kunnen worden aan gevoerd. Maas zegt hiervoor een rege ling te kunnen treffen. Al eerder haal de Maas een vestiging van Brons bin nen zijn muren, ook op franchising basis. Het gebouw waarin onder meer de „Super" van Maas is gevestigd, on dergaat momenteel een vrij ingrijpende verbouwing. Hierbij ontstaat een over dekte winkelgalerij van waaruit alle in het complex ondergebrachte winkels bereikbaar zijn. Van die winkels zijn er nu nog twee te huur of te koop, resp. 50 en 150m2 groot. De hoofdingang van het winkelcomplex komt halverwe-. ge de openluchtpassage (ter hoogte van de monumentale boom) tussen Gasthuisstraat en Vogelenzang. Bloemen Kwekerij Eureka uit Het Noorden opent donderdag a.s. een „Bloe- menshop Eureka" in het gedeelte van het pand waarin eerst de Hurotex-winkel zat. Die zaak is op geheven en C.M. de Ridder van kwekerij Eureka heeft nu een stuk van 200 m2 overgenomen en ver bouwd waarbij een schei dingsmuur werd aangebracht als mede een fraai systeemplafond. Ook deze winkel krijgt straks aanslui ting op de overdekte galerij, wat bete kent dat mensen die in de bloemen- shop moeten zijn bijv. eerst in de win kel van Maas komen of omgekeerd. Hiervan wordt wederzijdse stimulering van de omzet verwacht. De bloemen winkel oogt zeer ruim, mede door de lichte kleuren waarin het eenvoudige interieur is uitgevoerd en waarbij een rijke collectie potplanten, snijbloemen en aanverwante artikelen zoals bloem vazen goed tot zijn recht komt. Kwe kerij Eureka gaat zich nu ook toeleg gen op het in opdracht vervaardigen van bloemstukken voor trouwerijen, begrafenissen e.d. Een opleiding voor dit werk heeft Regina Commandeur gehad die in Bloemenshop Eureka de scepter zwaait. Het schilderij „Gezicht op Den Burg" van W. Roelofs is donderdag bij Christie's Amsterdam B.V. geveild voor ƒ25.000,—. Wie de nieuwe eigenaar is wordt door Christies niet bekend ge maakt. Ons werd meegedeeld dat het een Nederlandse particulier was, die zelf in ieder geval niet van Texel af komstig is. Inclusief commissie heeft de nieuwe eigenaar ƒ29.000,— moeten neertellen voor dit Haagse school- schilderij van 47 x 74 cm, dat rond 1870 gemaakt moet zijn. Zoals bekend zijn op Texel stemmen opgegaan, die ervoor pleitten dat de gemeente het schilderij zou kopen. In besloten verga dering hebben b en w en raad echter afwijzend besloten. Naar aanleiding van de geslaagde één- akterdag van U.D.I. in oktober is een éénaktergroep gevormd. De groep wil één maal in twee jaar op Texel een éénakterdag organiseren. Gehoopt wordt dat deze terugkerende dag een vaste plaats gaat veroveren in het to- neelgebeuren op het eiland. Als eerste dag wordt 8 oktober 1988 aangehou den. Met alle toneelverenigingen wordt contact opgenomen om de belangstel ling te peilen. Daaraan wordt het ver zoek gekoppeld om uit iedere deelne mende vereniging en afgevaardigde zit ting te laten nemen in de werkgroep. Haal het speciale geschenkcertificaat woensdag a.s. tussen 14.00 en 18.00 uur in het RMT-kantoor, Kantoorstraat 10, tel. 02220-3211. Ook degenen die al eerder aandelen bestelden om deze als geschenk te gebruiken, kunnen geschenkcertifi caten afhalen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1