rovincie straks akkoord iet 'uifponden bungalows? „Transportbedrijf is uit jasje gegroeid" Beumkes mag naar Van der Gracht iscussie met PvdA-statenleden Koopman uit de brand, maar.... ondernemers-aktiviteitênj Onbekwame reclamemakers Rechtbank deed uitspraak DAG 28 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 provinciebestuur zal binnenkort een nieuw standpunt in nen wat betreft het zogenaamde „uitponden" van reatie-eenheden, zoals dat onder meer op Texel wordt ge- nst. Het tot dusver geldende stringente uitpondverbod srhoudt ondernemers ervan tot het bouwen van bunga- jen s en appartementen. meer vrijheid op dit punt, zodat beide gemeenten elkaar hierover in de haren zitten. Een bindende regel moet uitein delijk worden neergelegd in het bestemmingsplan voor de Waddenzee en dat zal de provincie nu moeien doen. Renee Brokerhof zei dat het Texelse standpunt (twee booreilanden gedurende beperkte tijd) aardig past bij de provincieopvattingen. Terpstra herinnerde eraan dat het tegemoetko mende Texelse standpunt werd ingege ven door het besef dat de Helderse werkgelegenheid in het geding is. Nu blijkt echter dat de booreilanden (in tussen zijn het er al vier!) hier niet worden neergelegd voor reparatie, maar gewoon worden geparkeerd om dat de booraktiviteit in de Noordzee afneemt wegens zakkende olieprijzen. Om die reden zou het parkeren in de Waddenzee helemaal niet moeten wor den toegelaten. Dat dient te gebeuren in de IJmond of ander minder kwets baar water. Over de eigen vuilverwerking, die door Gijs Oskam aan de orde werd gesteld, konden de statenleden weinig meede len, omdat ze zelf niet bij de proble matiek waren betrokken. Renee Bro kerhof sprak slechts de veronderstel ling uit dat een eigen composeerinstal- latie op Texel erg duur zal worden en daardoor onmogelijk. Peter Bakker drong aan op steun voor onderzoek dat moet uitwijzen of een eigen instal latie mogelijk is. .uitponden" wordt bedoeld dat ansicreatie-eenheden direct aan parti jen worden doorverkocht als de woningen. De provincie is daar nstander van omdat zij wil dat de jalows worden verhuurd aan toe- en niet alleen maar dienen als tobjekt voor projektontwikkelaars. jusver wordt dan ook geen goed- gegeven aan recreatieprojekten m aarbij niet de garantie wordt ge- dat de huizen toeristisch wor- verhuurd en dus niet worden verkocht. Stagnatie ka ng die regel geldt, zal de bouw recreatie-eenheden op Texel (zoals appartementencomplex in het arti- •gebied in De Koog) stagneren, wen is voor de betrokken onderne- alleen aantrekkelijk als de eenhe- mogen worden verkocht; verhuren rendabel. Dat in het plan De momenteel wel grote aantallen jntiehuizen worden gebouwd, komt Ett? jat het uitpondverbod daar als ge- van afspraken in het verleden niet laatste jaren is vrij algemeen besef gegroeid dat het in de i ktijk weinig uitmaakt of een '«igalow wordt verhuurd of ver- ht. Want bijna altijd gaat ie- nd die een bungalow of appar ent koopt tot verhuur over. ist niemand kan zich permitte- zo'n huis alleen voor zichzelf te ruiken. Omdat voortgezette re- jtiebouw van belang is voor de kgelegenheid, wordt momen- druk op de provincie uitgeoe- om het uitpondverbod te la- jvallen en te vervangen door regeling, waardoor de verhuur zomerhuizen in zekere mate is arandeerd. was de PvdA-gedeputeerde Kees rer die dinsdagavond in jeugdher- Panorama vertelde dat de provin- binnenkort gaat discussiëren over tegemoetkomende verhuurclausule laats van het stringente verkoop- lod. Hij antwoordde daarop op vra- die werden gestéld door zijn par- inoot Dirk Terpstra en Peter Bakker PSP tijdens de openbare A-vergadering, die met het oog op tomende statenverkiezingen werd ouden en waarbij een viertal PvdA- -jlenleden aanwezig was. tenlid Renee Brokerhof vertolkte rbij het tot dusver ingenomen pro- iestandpunt: ,,Op Texel is in ver- id met de beperkte draagkracht van natuur niet zoveel recreatiebouw !r mogelijk. Wat er nog bij kan, ter beschikking staan van re- inten. Het is niet de bedoeling van provincie om alleen maar tweede ningen van de grond te brengen die ïen als winstobjekt voor de betrok- ondernemers". Gedeputeerde Kor- voegde daaraan echter onmiddellijk dit tot dusver star gehanteerde idpunt ter discussie wordt gesteld, jverleg met Texel. uitponden" was overigens maar van de onderwerpen die deze tod, die een algemeen politiek ka- had, aan de orde werden 1 De belangstelling voor de bij- itomst die aansluitend op de jaar- gadering van de PvdA Texel werd touden, was zeer gering. Naast de in geestverwanten die er toch al ®n, was slechts een handjevol an- geïnteresseerden komen opdagen, statenlid Margreeth de Boer tilde kniet zwaar aan. Volgens haar was belangstelling voor deze feingsavond niet slechter dan el- in de provincie, althans als de otte van het inwonertal in aanmer- werd genomen. Booreilanden PWN-zinker Er werden enige harde noten gekraakt naar aanleiding van het verdwijnen van de waterfabriek van Texel. Het kwam mooi uit dat gedeputeerde Jan van Ark aanwezig was, lid van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrij ven. Zoals bekend zal deze raad de volgende maand vrijwel zeker akkoord gaan met de aanleg van een drinkwa terzinker. Van Ark liet blijken vierkant achter de zinker te staan en legde uit dat hij gezien de cijfers geen andere keus heeft. Dat de huidige waterfa briek weg moet, vindt iedereen ge zien de enorme kosten die met de wa- terproduktie gepaard gaan van zelfsprekend. Er moet hyperfiltratie voor in de plaats komen of een zinker. Het staat nu vast dat hyperfiltratie per jaar 7 ton meer kost en dat er een gi gantisch verschil is (700.000 kWu te gen 4.2 miljoen kwu per jaar) in ener gieverbruik tussen zinker en hyperfiltra tie. Maximale inzet van windenergie kan hoogstens 1.4 miljoen kwu bespa ren. Die enorme meerkosten staan in geen enkele verhouding tot het werk- gelegenheidsvoordeel van de hyperfil tratie van slechts twee arbeidsplaat sen. Doorslaggevend in de menings vorming was dat uit de inmiddels ge houden aanbesteding is gebleken, dat de kosten van de zinker even hoog zijn als door het PEN was geraamd, waar mee de door de gemeente gepresen teerde Haskoning-cijfers onderuit zijn gehaald. Bureau Haskoning was er vanuit gegaan dat de investering voor de zinker wel 15 miljoen zou moeten zijn en in dat geval zouden als gevolg van de hogere kapitaalslasten, de kosten van zinker en hyperfiltratie on geveer gelijk liggen. Maar zo lag het dus helaas niet en ook de belangen van ,,Texvis" die gratis „brijn" wil heb ben om pekelkreeftjes in te kweken, wegen niet op tegen het enorme prijs verschil. Van Ark zei dat voor hem ook het energiegebruik een belangrijke rol had gespeeld. Voor hyperfiltratie op Texel zou jaarlijks voor drie miljoen gulden aan fossiele brandstoffen moe ten worden verstookt. Volgens PvdA-raadslid Hans Roeper zou de rekensom anders uitvallen als ervan was uitgegaan dat de waterpro- duktie op Texel geen continu proces hoeft te zijn. In de winter (met veel gratis windenergie!) kan water worden gemaakt dat in de Hogeberg wordt opgeslagen, zodat het 's zomers kan worden gebruikt. Slecht water? Volgens Fridt Blanken had het Texelse drinkwaterprobleem veel „breder" bestudeerd moeten worden. ,,Er valt water genoeg op Texel. Het is een kwestie van opvangen en opslaan. Er had wel wat anders te bedenken ge weest dan die pijp door het Marsdiep, waardoor we straks drinkwater krijgen van slechte Noordhollandse kwaliteit". Tijdens de discussie met de statenle den kwam ook nog het kleine kernen- beleid van de provincie aan de orde. Brokerhof zei dat Texel wat dat betreft soepel wordt behandeld. In alle dorpen mogen nog wel wat huizen worden bijgebouwd. Grote bouwstromen wor den echter alleen in de centra toegela ten, zodat daar voldoende „draagvlak" blijft voor scholen en andere voorzie ningen. Er zijn overigens subsidies be schikbaar om „knelpunten" op te los sen, die voortkomen uit het kleine ker- nenbeleid. Nieuwbouw in kleine dor pen kan de instandhouding van het plaatselijke winkelapparaat bevorderen, maar volgens vragensteller Mark Fonds moet daarvan niet te veel worden ver wacht. Dat de mensen hun bood schappen in Den Burg gaan doen is ook het gevolg van de toegenomen mobiliteit. Bovendien moet rekening worden gehouden met de verandering van de leeftijdsopbouw van de bevol king; er komen minder kinderen en meer ouderen. Het betrekkelijk nieuwe RSG-gebouw leek aanvankelijk te klein te zijn ontworpen, omdat bij de inge bruikname de noodlokalen niet konden worden gemist. Thans staan de nood- lokalen leeg; het gebouw was dus af gestemd op een prognose die juist is gebleken. Gijs Oskam had vragen over het beleid inzake verzorgingstehuizen. Hij vond dat meer rekening moet worden ge houden met de bindingen, die de be jaarden hebben met hun omgeving, zodat men ze niet ongelukkig moet maken door ze in andere plaatsen in grote tehuizen onder te brengen. Wil de Vries (van het verzorgingshuis Sa men Eén-Gollards) waarschuwde tegen de bezuinigingen op personeel in de verzorgings- en verpleeghuizen. Door gebrek aan personeel kan alleen nog de meest noodzakelijke „basiszorg" worden gegeven; tijd voor het nodige sociale kontakt is er niet meer. Peter Bakker wees op de noodzaak van nieuwe werkgelegenheid op Texel ter compensatie van de tientallen ar beidsplaatsen die verdwijnen als ge volg van de reorganisatie bij de PTT, Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat, op heffing van zuivelfabriek en waterfa briek. Bij dacht aan huisvesting van provinciale diensten en vestiging van gezondheidsinstituten. Volgens Mar greeth de Boer wordt bij de provincie terdege ingezien dat Texel nieuwe ar beidsplaatsen nodig heeft. Om die re den heeft het eiland „speerpunten- geld" gekregen voor de aanleg van een passantenhaven en de aanleg van het fietspad van de Rommelpot. Koopmans terrein aan de Achtertune. (Foto: Dirk Kuiter). Menig voorbijganger op de Achtertune in Oosterend zal nieuwsgierig een blik werpen naar de plek waar in mei van dit jaar de schuur en het woonhuis van de familie A.P.C. Koopman door brand volledig in as wer den gelegd. Op de plaats van de toen rokende puinhopen is een beton nen terrein aangelegd, waarop de vrachtwagens en opleggers van Koop- mans transportbedrijf worden geparkeerd. Na de doorstane ellende flo reert het bedrijf dus nog steeds en heeft zelfs de activiteiten uitgebreid. Niet iedereen is echter even blij met deze voortzetting. Een voordeel van de nieuwe situatie is dat de overlast van geparkeerde vrachtwagens aan de smalle Achtertu ne een stuk is teruggedrongen. Wan neer er niet gewerkt wordt (op zon- en feestdagen) biedt het terrein aan de Achtertune voldoende ruimte om alle vrachtwagens te parkeren. De opleg gers en tractoren kunnen dan op een terrein even verderop aan de Nesweg worden geplaatst. De parkeerproble- matiek stond vóór de brand regelmatig ter discussie. Na de verwoesting van hun pand hebben A.P.C. Koopman, zijn vrouw en zoons echter niet over wogen om hun bedrijf op een andere plaats voort te zetten. Het oude terrein werd al snel vol gelegd met zgn. Stelcon-platen, betonnen tegels van twee bij twee meter met stalen ran den. Voorts werd de aangrenzende twee onder één kap woning aan de Achtertune van D.J. Trap gekocht. De fëPnilie Koopman zal spoedig de ene woning gaan betrekken, de andere blijft verhuurd aan de huidige be woonster mevrouw Bas. Momenteel woont de familie Koopman in bij zoon Arie aan de Kerkstraat. „Ons bedrijf bestaat nu 34 jaar. Daarvan zitten we verhalen over de negatieve klank van het woord wachttijd. Kijk eens hier, beste reclamemakers, jullie worden onder meer ingehuurd om een bepaalde boodschap op crea tieve wijze te vertalen naar het pu bliek. Dat het woord „wachttijd" ne gatief overkomt is een conclusie die een gemiddelde bezoeker van de basis school ook nog wel had kunnen trek ken. De, kunst is juist een negatieve klank om te bouwen naar een positief geluid. Veel reclamebureaus hebben daarvoor tegenwoordig creatieve teams in huis. Hoe is het reclamebureau in vredes naam omgesprongen met het TESO account. Werd er geredeneerd: ach die Texelaars slikken het wel als we er maar een beetje professioneel omheen kleppen? Werd er misschien een crea tief team op de MAVO gevonden, een copywriter met een voldoende voor Nederlands en een ontwerper met een zeven voor tekenen? Kan het zijn dat een budget van vier ton eigenlijk wat beneden de waardigheid van Het Bu reau was? Ik vraag maar, want ergens moet er een reden zijn voor zoveel ge brek aan creativiteit. Waarom heeft men zich niet wat meer verdiept in wat er werkelijk gebeurde tijdens de lange wachttijden. De oplossing voor het communicatieprobleem had zich dan betrekkelijk makkelijk aangediend. Natuurlijk waren er heel wat ménsen die zich te pletter verveelden in de lan ge rij voor de boot. Maar er waren er ook heel wat die er iets van wisten te maken. Die een tafeltje en stoeltjes uit de auto of caravan haalden en een flesje bier opentrokken. Of die een partijtje volleybal speelden naast de rij wachtende auto's. Is in dit verband een heading met als strekking: „Uw eerste partijtje volleybal speelt u nu op Texel, want in Den Helder heeft u er geen tijd meer voor" niet aardig? Niks geen gezeur over wachttij den of over het feit dat er misschien af en toe toch nog eventjes gewacht moet worden. Gewoon het probleem speels vertalen. Een laatste advies aan TESO. Neem een ander reclamebureau. Dat advies is meer waard van vier ton, maar ik verstrek het bij deze geheel gratis. Frits Beutick, Amsterdam. En ja hoor.... Eindelijk zie ik na lange tijd weer eens een Texelse Courant en wat blijkt? Het noodlot heeft onverbiddelijk toegesla gen. „Boodschap kwam wel over maar werd niet begrepen", meldt de krant van 21 november over de TESO promotiecampagne. Het betreffende artikel heb ik met toenemende verba zing gelezen. Kennelijk was de bedoeling van de vier ton kostende campagne, om duidelijk te maken dat de wachttijden bij de boot, door het in gebruik nemen van het tweede dek van de dubbeldekker, in het vervolg tot het verleden beho ren. Een duidelijke reclamedoelstelling die blijkens het onderzoek door bureau „Interview" niet gehaald is. Als een reclamedoelstelling niet wordt gehaald, is een campagne mislukt. Zo simpel ligt dat. Of het vervoer door deze campagne wel of niet is toegenomen doet verder niet ter zake. Feit is dat de boodschap die TESO wilde overbren gen niet is overgekomen. Als ik lees op welke wijze men de campagne gestalte heeft willen geven, dan vraag ik mij oprecht af met welk dodelijk vermoeid reclamebureau TESO in zee is gegaan. Uit de vermelding dat de veerdienst nu met een groter schip wordt uitgevoerd, zou het Ne derlandse volk moeten concluderen dat er nauwelijks nog wachttijden bestaan. Heren toch. Mensen op de vastewal zijn jarenlang doodgegooid met berich ten over urenlange wachttijden in Den Helder voor de Texelse boot. Denkt u nu werkelijk dat één zo'n subtiele me dedeling het in de loop der jaren ont stane beeld kan wijzigen? Denkt u werkelijk dat mensen de tijd nemen om uw campagne met uiterste zorg te bestuderen om na een ingetogen mid dag van meditatie tot de conclusie te komen: „die slimme reclamejongens hebben het over een grotere boot, maar ze bedoelen natuurlijk kortere wachttijden." Wat een grenzeloze zelf overschatting! Als je wilt communice ren dat die afschuwelijk lange wachttij den tot het verleden behoren, doe dat dan. En kom niet aan boord met vage al 29 jaar aan de Achtertune. Waarom zouden we er nu dan zomaar moeten verdwijnen", aldus mevrouw Koopman. Koelwagens Het bedrijf is ook uitgebreid. De plan nen daarvoor dateerden al van vóór de brand. Enig nieuw materieel was toen al aangekocht. Nieuw is dat Koopman zich bezighoudt met koelverhuur. Hier voor werden een dubbelwandige koel wagen en een grote dubbelwandige koeloplegger aangeschaft. Met deze wagens wordt onder meer het vervoer van vis van de kotters naar de vis- afslag, bloembollen en bloemen naar de veiling in Aalsmeer verzorgd en zijn de wagens geschikt gebleken voor bij voorbeeld het bewaren van voorraden frisdrank bij grote evenementen. Voorts zijn er twee open opleggers aangeschaft en twee tractoren. Het bedrijf telt verder twee aanhangwa gens, twee enkele vrachtwagens en twee trailers. Er zijn mogelijkhede tot veelvuldig overkoppelen, waardoor veel combinaties kunnen worden gereali seerd. Het „trekkend materieel" is uit gebreid van twee stuks tot vijf. Me vrouw Koopman: „We pakken alle transport aan, behalve vee en hooi en stro. Maar in de toekomst kan daar best verandering in komen." De familie regelt alle zaakjes zelf en heeft één chauffeur in loondienst. Zoon Ruud kan door de nasleep van de brand nog niet volledig in het bedrijf meedraaien en komt langzaam weer op krachten. Het is overigens een onjuiste veron derstelling dat het nieuwe materieel is aangeschaft dankzij de verzekerings gelden. Met de verzekering is alles in middels afgehandeld, maar het uitge keerde geld is gebruikt voor de woning en het leggen van de betonplaten. De voortgezette activiteit en uitbrei ding valt niet bij iedereen in éven goe de aarde. Minstens één omwonende klaagt over geluidshinder van af- en aanrijdende vrachtwagencombinaties. Nog meer van invloed is het standpunt van de gemeente Texel. Het college van B en W vindt dat Koopmans transportbedrijf „uit zijn jasje is ge groeid en nog steeds verder groeit". Handhaving aan de Achtertune zou met de huidige omvang en werkwijze onmogelijk zijn. De familie Koopman zou volgens B en W moeten beseffen dat zij het bedrijf daar niet ongelimi teerd kan uitbreiden. „Het is uitge groeid tot een volwaardig transportbe drijf en dat voldoet niet meer aan de hinderwetvergunning op die plaats", aldus de toelichting. Al vóór de brand was er door de ge meente een hinderwet-procedure gestart, maar die moest worden on derbroken als gevolg van de gewijzigde situatie nè de tragische gebeurtenis. B en W hebben Koopman inmiddels een brief toegestuurd met een aantal voor schriften, die als een soort „overbrug ging" moeten worden nageleefd. De maatregelen betreffen enkele algemene bepalingen en regels voor stalling van het materieel en de opslag van vloei bare brandstoffen en afgewerkte olie. Voorts is Koopman voorgesteld het be drijf te verplaatsen naar het industrie terrein aan de Slotskblk (achter het bouwbedrijf Elko Vermeulen). Volgens een woordvoeder van het gemeentelijk grondbedrijf voldoet deze locatie wel aan de hinderwet en het bestem mingsplan en zijn er bouwmogelijkheden. Niet acceptabel De gemeente overlegt over deze oplos sing met een zakelijk woordvoerder van de familie Koopman. Zij vindt deze locatie niet acceptabel. Het terrein zou te moeilijk met grote vrachtwagens be reikbaar zijn, onder meer door te krap pe bochten. Tijd is geld, en moeilijk manoeuvreren zou bijvoorbeeld een boot kunnen schelen. Ook is de ont sluiting onvoldoende. Volgens het grondbedrijf is aangetoond dat door aanpassingen aan het wegenverloop een bevredigende oplossing voor Koopman kan worden geboden. Koop man heeft als alternatief een locatie even buiten Oosterend voorgesteld. De gemeente heeft dit afgewezen, omdat dat volgens het bestemmingsplan niet mag. De Arrondissementsrechtbank in Alkmaar heeft uitgesproken dat schilder Rob Beumkes in dienst mag treden bij een ander bedrijf dan de Verenigde Schilderscoöpe ratie en dat het concurrentiebeding dat de Verenigde Schilders en Beumkes in 1979 sloten, gezien de omstandigheden niet geldig is. Dat betekent dat Beumkes in dienst mag treden bij Van der Gracht Schil ders in Den Burg, zodat een eind komt aan een periode van tien maanden, waarin hij in de WW en vervolgens in de WWV liep. Zoals bekend deed zich in februari van dit jaar bij de Verenigde Schilderscoö peratie een afsplitsing voor, toen het lid Jos van der Gracht met enkele an deren voor zichzelf begon. Het was de bedoeling dat ook Rob Beumkes met Van der Gracht zou meegaan, maar de coöperatie hield hem aan het „concur rentiebeding" dat was aangegaan toen de aanvankelijk zelfstandig werkende Beumkes in 1979 toetrad tot de coöpe ratie en daarbij zijn bedrijf aan de coö peratie verkocht. Volgens dat concur rentiebeding mocht hij niet zonder toestemming van de coöperatie voor zichzelf ooit nog een schildersbedrijf op Texel beginnen en zelfs niet in dienst treden van zo'n bedrijf. Onbillijk Beumkes achtte toepassing van dit ge ding onbillijk en daagde de Verenigde Schilderscoöperatie voor de rechter. Die heeft hem nu in het gelijk gesteld en de coöperatie veroordeeld in de kosten van het geding (ruim 72200,— De rechter kwam tot de conclusie dat Beumkes en zijn gezin met twee min derjarige kinderen afhankelijk is van zijn werk als schilder en buiten het ei land geen blijvend werk kan vinden. Het concurrentiebeding werd destijds gêkoppeld aan de verkoop van het be drijf Beumkes aan de Coöperatie. In de koopsom was een bedrag aan goodwill inbegrepen en het concurrentiebeding was bedoeld om ervoor te zorgen dat de Coöperatie het volle genot kreeg van de goodwill. Na zeven jaar is die goodwill echter niet meer gebonden aan de oorspronkelijke houder, temeer daar die bij de Coöperatie vrijwel uit sluitend als glaszetter bezig was en niet meer als allround schilder. De her innering aan Beumkes als allround schilder is voldoende vervaagd om te worden aangenomen dat de oorspron kelijke goodwill van Beumkes nu is overgegaan op de Coöperatie, zodat het dus ook geen zin heeft om te voorkomen dat Beumkes ergens an ders op Texel als schilder aan de slag gaat, zo werd door de Alkmaarse rech ter geredeneerd. Binnen enkele dagen zullen de Vere nigde Schilders beslissen of zij zich bij de uitspraak zullen neerleggen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5