,,ik denk dat ik dit jaar niet op het ereschavotje kom" Catharina Witte voor vierde keer naar Europees kampioenschap ^drukken, een onderdeel van het powerliften. 28 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De trainingen zijn vlak voor het kampioenschap extra zwaar. Rob van Beurden, haar trainer/begeleider, kijkt in de spiegel of de verrichtin gen correct uitgevoerd worden. vot, voor een heel groot publiek, begin ik dan te lachen". e 29-jarige Catharina Witte uit Oudeschild zal op 7 december ior de vierde maal meedoen aan het Europees kampioenschap jwerliften, dat in Luxemburg wordt gehouden. De spontane ve stte, die eerder een eerste, tweede en derde plaats in dit kampi- inschap wist te behalen, denkt dat er dit jaar geen plaatsje op it ereschavot inzit. steund door haar nieuwe vriend ib van Beurden en fysiotherapeute inriëtte Timmermans, zal ze er ech- alles aan doen om, in de onderde- ikniebuigen, bankdrukken en dead- i enkele records in haar klasse tot Ikilogram te verbeteren. at in 1982 voor haar als hobby be- in, heeft ze één jaar terug tot haar ark gemaakt. Op 1 december runt ze sportschool precies- een jaar. Om t te vieren houdt de Sportschool ndag een bankdrukwedstrijd voor ie reen. Het bemachtigen van de Euro- 1 se titel in 1984 was de kroon op ir prestaties. Verder werd ze de I tste vier jaar kampioen van Neder- id, waarin ze alle vier records (knie- ligen, bankdrukken, deadlift en to- alklassement) zowel beneden als bo- ;n de 90 kilogram heeft gebroken, ak twee derde plaatsen in een we- Idkampioenschap waren haar deel, aar aan de wereldkampioenschappen edit jaar in Brazilië worden gehou- in, zal ze om financiële redenen niet innen deelnemen. Erepenning In het jaar dat ik tweede werd bij de uropese kampioenschappen, kreeg ik ok de Dubbele Von Sion. En toen ik uropees kampioen werd, heb ik uit anden van wethouder Zegers de ere- enning van de gemeente gekregen, ij was vroeger mijn onderwijzer op de int Jozefschool, maar ik was niet erg sliefd bij hem. Hij vroeg zich altijd af, at er van mij later terecht moest men. u, je ziet het, sinds vorig jaar hebben en Ben, mijn vroegere echtgenoot, e sportschool van Marien van der 'ikke overgenomen. Van de ene op andere dag liet hij de leden per (ief weten, dat hij met de sportschool sstopt was. Dat was voor ons de inleiding om de school, inclusief de krachttoestellen, halters, etc. over te nemen. Op' de wedstrijden, en ook bij het laatst gehouden wereldkampioen schap voor heren in Scheveningen, in formeer je bij de collegiale sport schoolhouders naar tweedehands spul len. Zo breid je steeds meer uit en wordt het steeds aantrekkelijker ge maakt voor de mensen die hier komen trainen. Wanneer ik naar Luxemburg vertrek, zijn de taken hier goed ver deeld. Het geeft een gerust gevoel als je het spul vertrouwd kan achterlaten. Henriëtte Timmermans geeft hier de aerobiclessen, René Giljou verzorgt de bokslessen en de conditietrainingen worden gegeven door Ben Zegeren. In de sportschool wordt dus niet alleen aan krachttrainingen gedaan", aldus Catharina. Eerste wedstrijd Haar eerste wedstrijd, het Noord- Hollands kampioenschap in 1983, was gelijk een gewonnen wedstrijd. Een stimulans om in deze tak van sport door te gaan en maar één ding voor ogen zien: de top zo snel mogelijk bereiken. ,,Die eerste wedstrijd in Noord- Scharwoude herinner ik me nog goed. Doordat ik geen concurrentie had, won ik die wedstrijd vrij gemakkelijk. Ik woog toen 106 kilogram, waardoor ik in de klasse boven de 90 kiloaram uitkwam. Van die wedstrijd zijn nog vi deobeelden gemaakt, die laten zien dat ik de techniek nog lang niet onder controle had. Ik begon altijd bruut te tillen, zonder te kijken naar wat ande ren precies deden. De techniek, want het powerliften is niet alleen maar bru te kracht, beheerste ik pas veel later. Nu train ik altijd met Rob en Henriëtte, omdat zij dan op mijn fouten kunnen wijzen. Je traint ook veel lekkerder, wanneer je met z'n tweeën of drieën bezig bent. Rob interesseert zich bo vendien bijzonder voor powerliften. Hij. Roken Sponsor Bij de komende kampioenschappen kom ik uit voor ASHAI uit Noord- Scharwoude. Deze vereniging wordt gesponsord door een sportzaak uit Amsterdam; die geeft veel power- lifsters de mogelijkheid om aan belang rijke wedstrijden mee te doen. De con tributie bij ASHAI bedraagt 35 gulden per jaar. Als ik alle wedstrijden indivi dueel bezoek, moet ik aan deelname kosten ongeveer 200 gulden per jaar betalen. Ik ga dit jaar niet naar het wereldkam pioenschap in Brazilië. Uit eigen zak kan ik het niet betalen en ik heb geen grote sponsor die mij zoveel geld geeft. Mantje is mijn privé-sponsor. Hij betaalt alleen mijn sportkleding, waar ik al heel blij mee ben. Met de Neder landse delegatie, bestaande uit 10 mei den, gaan er ook twee bondscoaches en twee officials mee. Deze officials zijn twee afgevaardigden van de KNKB (Koninklijke Nederlandse Krachtsport Bond), en moeten als scheidsrechter fungeren. Veel meiden hebben problemen met wegen. Een paar jaar terug mocht je nog enkele kledingstukken aanhouden. Tegenwoordig heeft de bond een nieu we stelregel en moet je dus in een apart kamertje naakt gewogen worden. Ik ben de enige van Texel, die naar dit kampioenschap gaat. De drang om te winnen is heel groot, maar de Engelse powerliftster Jacky Pepper wil ook winnen. Zij is mijn sterkste tegenstan der en grootste concurrent. In ieder Europees- en Wereldkampioenschap (behalve in 1984) is zij mijn meerdere geweest. Behalve Jacky komen nog enkele „kanjers" naar dit kampioen schap, waardoor ik denk dat ik dit jaar niet op het ereschavot kom". „Aan het voedsel stel ik geen eisen, ik eet gewoon wat de pot schaft. Dat houdt wel in dat ik vers voedsel eet en geen blikvoer. Vooral veel rauwkost, want daar ben ik dol op. Ook bruin brood met veel hagelslag vind ik heel lekker. In wit brood zitten lang niet zo veel voedingsstoffen dan in bruin brood. Eén biertje kan je met twee bruine boterhammen vergelijken. Niet dat ik veel bier drink, maar zo nu en dan neerp ik wel eens een pilsje. Van nature ben ik een „spa-mens". Zoiets went zeer snel, op den duur raak je er zelfs verslaafd aan. Aan de sporters verkoop ik ook veel drankjes. Een spe ciaal drankje, dat door veel sportmen sen wordt gebruikt is Isostar. De stof- „Ik ben gestopt met roken met behulp van acupunctuur. Hierdoor heb ik veel meer lucht gekregen, wat ten voordele van mijn prestaties is gekomen. Mijn verrichtingen als sportvrouw worden door het publiek gewaardeerd, waar door ik het niet kan maken om te blij ven roken. Ik moet hierbij wel vermel den, dat de leden me hebben aange moedigd, want anders was ik nooit gestopt. Ook in de wedstrijden word ik gesteund door mijn supporters. Zoiets motiveert heel sterk, wat in de presta ties tot uitdrukking komt. Als ik een goede prestatie heb geleverd, geeft mijn vader daar weinig om, tenminste zo lijkt het. Later hoor je dat hij op de markt, zo trots als een pauw, de Er wordt niet alleen aan krachttraining in de sportschool gedaan. Geconcentreerd geeft Catharina een korte aerobic-demonstratie. bestudeert veel boeken over dit onder werp en hij correspondeert met een bekende Amerikaanse coach. Hierdoor heeft hij een behoorlijk technisch in zicht gekregen en is mijn steun en toeverlaat bij de wedstrijden. We trai nen altijd samen, want het kan erg pijnlijk zijn als je met 100 kilo op je nek niet staande blijft". Sfeer Dat er een goede sfeer in de sport school hangt, blijkt wel uit de mensen die alleen voor de gezelligheid komen. Een complete zithoek met televisie en een barretje zorgen voor de mogelijk heid, dat de sporters na een lange in spanning hier nog even kunnen bijko men en napraten. Ook de meiden van aerobics vinden de „praathoek" een goede ruimte voor de persoonlijke con tacten. Om hun conditie op peil te houden, voeren ze iedere dinsdag en vrijdag, op harde muziek van o.a. de Communards, hun oefeningen uit. Voor een grote spiegel kunnen ze zelf hun fouten corrigeren. „Je moet de sporten voor een breed publiek interes sant maken. De jongste die hier komt is 14 jaar, de oudste is 60. Veel men sen komen hier voor hun ontspanning, en voelen zich veel beter na een lang durige lichamelijke inspanning. De zithoek is ideaal voor mensen die nog even willen napraten. De televisie staat hier altijd aan en wanneer mijn favoriete programma „Theo en Thea" op de beeldbuis verschijnt, draai ik de knop van het geluid altijd even harder. Er komen hier zelfs mensen die niet sporten, maar alleen voor de gezellig heid. Ook sommige sporters blijven hier eerst een uur zitten voordat ze be ginnen met trainen. Ik train zelf altijd net voor zessen. Omdat de meeste mensen op dit tijdstip eten, is het niet zo druk in de fitnessruimte. Bovendien kom ik tot mijn beste prestaties, wan neer ik een hongerig gevoel heb. Een deel van het bloed is nodig voor de spijsvertering. Daardoor is het van be lang dat je voor de wedstrijd niet te veel eet, want anders wordt er te wei nig zuurstofrijk bloed naar de spieren gevoerd. Het gevolg hiervan is dat er teveel kracht verloren gaat". fen die hierin zitten, maken dit merk zo populair onder de actieve leden. Je leest dat topsporters meestal één week voor de wedstrijd veel koolhydraten, in de vorm van macaroni, tot zich ne men. Ik zie het niet zitten om voor de belangrijke wedstrijd zeven dagen ma caroni te eten. Eén avond voor de wedstrijd is een licht verteerbaar voed selpakket voldoende voor mij". Gewicht „Toen ik mijn carrière als powerliftster begon, woog ik maar liefst 106 kilo. Nu ben ik 40 pond lichter, dat vele voordelen met zich meebrengt. De bui tenwereld denkt meestal dat je een wild beest bent of zo. Door deze sport krijg je snel dat stempel opgedrukt, maar ik gebruik ook make-up en doe veel aan mijn uiterlijke verzorging, net als de meeste vrouwen. Ik heb pas bij Cocky's kapsalon nog een coupe de soleil laten inzetten. Ik vind die meiden met die brede schouders en zo'n groot achterwerk er niet uitzien, ondanks dat ik zelf ook zo geweest ben. In de wedstrijd moet verplichte wedstrijdkledij in de vorm van een supersuite worden gedragen. Deze kleding zit heel strak om je li chaam, zodat de ingewanden, bij het trekken van de gewichten, op hun plaats blijven. Zulke vrouwen lijken in zo'n pakje nog dikker dan ze in werke lijkheid zijn. Ik merk dat ik door mijn gewichtsverlies meer ruimte en lucht bij het trekken heb gekregen. Door het vele trainen, soms 14 uur per week, houd ik mijn gewicht op peil. Ik til nu wel veel minder kilo's in vergelijking met een paar jaar terug, maar de tech niek vordert snel, waardoor je deze sport langer kunt volhouden. Neem nu de huidige Nederlandse wereldkampi oene bij de vrouwen, Chris Dolman, cjie .is 39 jaar oud. Door haar techniek heeft ze het langer kunnen volhouden. Ook Gerard du Prie is met zijn leeftijd van 47 jaar niet de allerjongste meer. Toch deed hij dit jaar weer mee aan de wedstrijd om de sterkste man van de wereld. Hij wist daar zelfs een vijf de plaats weg te slepen. Ik blijf altijd zeggen: Als de wil er is, kun je een heel eind komen". grootste verhalen vertelt. Aan deze tak van sport wordt nauwe lijks publiciteit geschonken. Van het afgelopen wereldkampioenschap po werliften voor heren, dat in Schevenin gen werd gehouden, stond alleen de uitslag in de krant. Misschien wordt het powerliften commercieel niet ge waardeerd. Publiciteit rond mijn per soontje vind ik ook erg leuk. Behalve dit interview, heb ik ook nog een in terview voor de Playboy gegeven, maar dan niet in de functie van foto model natuurlijk. Ik praat heel gemak kelijk, als ik meer tijd had, liep ik de hele dag tegen je te kletsen. Dat komt misschien omdat ik tegen de tijd van het kampioenschap al meer zenuwen krijg. Gelukkig ben ik niet de enige uit het Nederlandse team, die hier mee te kampen heeft. Maar op het moment van tillen ben ik er helemaal. Al stort de wereld ineen, niets kan mij dan nog uit mijn concentratie brengen. De ze nuwen komen er pas uit bij het spelen van het Wilhelmus. Want op het scha-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7