Groen ^warL-J~exels in het hart romotiebijdrage moet nel op tafel komen Kabel TV voor de kerst in gebruik VTB wil afvoeren ook vuil naar overkant een sieraad met BRILJANT wfej j A< I SI .zegt zoveel meer VO zet te den onder druk Duitse beeldscherm reclame Ruiter breekt been NOORTJE ROLL a 't Wol- en Handwerkhuis hattduierkpis Raadsleden eisen promotiegeld TVO Aparte inzameling groene afval gunstig voor scheidingsinstallatie Origineel Sint Nicolaascadeau? GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.136 TEXELSE iactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat Den Burg, telefoon 02220 - 5564. „advertenties, abonnementen, etc.: qeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. DINSDAG 2 DECEMBER 1986 COURANT Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. bestuur van het Texels Verbond Ondernemers heeft zijn leden wezen op zeer ernstige conse- enties als het niet zou lukken de derhalve ton die bijgedragen oet worden in de Stichting VVV <el Promotie, snel op tafel te ijgen. Er is thans 7126.500 en ór de raadsvergadering van 16 cember moet daar dus 723.500 komen. zijn nogal wat leden die vrij hard- kkig blijven weigeren hun bijdrage te Idoen. In de donderdag gehouden fgadering van TVO liet het bestuur ten op hen extra druk te willen uit lenen al zijn de mogelijkheden daar- or nogal beperkt, enkele leden kwam het voorstel bij de penningmeester een lijst van betalende leden ter inzage te leg- waarvan de ondernemers kennis k nnen nemen, zodat zij hun collega's innen aansporen. Veel liever ziet het stuur echter dat de betrokkenen zelf ien dat zij niet achter kunnen blij- Men is daar van oordeel dat een I^iede aanpak van de promotie van eiland door de nieuwe VVV stich- g van onschatbaar belang is voor de hele economie van het eiland. Als TVO de overeengekomen anderhal ton niet weet op te brengen, ver- len ook de verplichtingen van de dere participanten en komt er van Texelpromotie in de nieuwe ge kste vorm dus niets terecht. Later makkelijker? t bestuur verwacht dat als de niet talende leden alsnog over de brug men, het de volgende jaren minder oeilijk zal zijn om de f150.000— bij- n te krijgen, vooral als de promotie spanningen resultaten gaan afwer- zodat niemand er meer aan twij- It dat het geld goed is besteed en it ieders belang er mee is gediend. jdens de vergadering kwam aan het :ht dat er nog vragen leven over de irdeelsleutel die wordt gehanteerd bij it bepalen van ieders bijdrage, waar- )or de weigerachtigheid voor een iel wellicht is te verklaren. Het istuur besloot de betreffende leden irsoonlijk nader te zullen informeren, verband met de deelname in de omotiestichting zijn de statuten van it TVO gewijzigd. De gewijzigde sta- iten zullen aan de leden worden legezonden. Toeristisch activiteitenplan let toeristische activiteitenplan dat ior het ingenieursbureau Oranjewoud opgesteld en dat een belangrijke lei- raad zal zijn bij de Texelpromotie, zal igin januari in De Lindeboom aan de den worden voorgelegd en half fe- rruari worden gepubliceerd, ij de bestuursverkiezing werd Klaas eenbaas gekozen in de plaats van de itredende Henk van Wijk. Veenbaas irtegenwoordigt de ondernemers van >/7</ 'udeschildVoorzitter Jaap Drijver en inningmeester Martin Tromp werden herkozen. Goedkope grond? In de rondvraag kwam van Jos van der Gracht het voorstel om met in schakeling van het Koninklijk Verbond van Ondernemers de gemeente te be wegen tot het beschikbaar stellen van industriegrond tegen een lager bedrag. Dat werd door meerdere leden onder schreven, waarbij als norm f25,— per m2 werd geopperd. Cor Dros sprak er zijn afkeuring over uit dat de VVV Texel zijn drukwerk (de Vakantiereisgids) bij een overkantse drukkerij heet laten maken. Texels" drukwerk is ook een vorm van promo tie. Naar aanleiding van deze grief zeg de het bestuur toe hierover de Texelse drukkerijen te zullen benaderen. Verhuurders van verblijfsakkommodatie worden momenteel telefonisch bena derd door een Duitse onderneming, die hen tracht te bewegen tot adverte ren via de Duitse televisie, ongeveer volgens het Nederlandse Viditel- systeem. De colporteurs werken vrij agressief en dringen aan op snel beslissen omdat anders de beschikbare ruimte is uitverkocht. De VVV laat we ten dat het verstandig is de boot af te houden, omdat het blijkens mededelin gen van de NBT in Keulen twijfelach tig is of een dergelijke wijze van recla me maken voldoende rendement oplevert. Bij een rit op haar pony, brak zondag op de Rozendijk een 10-jarig meisje haar been. De pony was bij een val partij op haar been terecht gekomen. Het meisje werd door de ambulance naar het ziekenhui in Den Helder gebracht. De heren Schoor/, Hoep, Kuip t plaats werd gehesen. De kabeltelevisie van Den Burg zal nog voor kerstmis in bedrijf wor den gesteld. De eerste tweë weken zijn nodig voor het uittesten van de apparatuur en vervolgens kan voor de dan aangeslotenen de proefperiode van een maand beginnen. Gistermiddag is op een binnenplaatsje achter het bedrijf van de gebroeders Schoorl aan de Waalderstraat een schotelantenne met een doorsnee van 3.7 meter op zijn plaats gezet en ge richt op de zuidelijke hemel waar de ECS-satelliet staat. Van de Wetering bezig met het installeren van de grote schotelantenne, die door een kraan van Drijver op zijn tennesysteem te exploiteren, maar na onderhandelingen is besloten de be treffende PTT-machtiging over te dra gen aan Kabeltex. Iets dergelijks zou ook moeten gebeuren met de com plexen bejaardenwoningen Starkenburg en Bakkerstichting, Jan Reijstraat e.d. (maar daarover zijn besprekingen met de Stichting Bejaardenzorg nog gaan de). Het ziet ernaar uit dat practisch alle bewoonbare percelen van Texels residentie aan de kabel zullen liggen, met uitzondering van enkele wijkjes met zeer „dunne" woonbebouwing, zoals het industrieterrein bij de Maricoweg-Spinbaan en het Wezen land. Hier zijn de aanlegkosten te hoog in verhouding tot het aantal aan sluitingen, al valt er in sommige geval len wel wat te regelen als de betrokke nen financiële compensatie willen bieden. Verenigde Texelse Beurtdiensten wil met het gemeentebestuur pra ten over afvoer van huisvuil met schepen of vrachtauto's naar het vasteland. Directeur C. Beers uit Winkel zegt te beschikken over vol doende schepen en auto's om de capaciteit snel te kunnen aanpas sen aan het wisselende aanbod van huisvuil, waardoor een effi ciënte en betaalbare regeling kan worden getroffen. De heer Beers (van Beers expeditie OPGELET BREISTERS OPGELET BREISTERS Kijk woensdag 3 december vanaf 19.20 uur op Ned. 2 naar (NOS omroepster) Zij draagt een trui, gebreid door: ontworpen en Wêverstraat 45, Den Burg, tel. 2056. Wol met patroon bij ons verkrijgbaar. BREISTERS OPGELET BREISTERS OPGELET B.V. die de VTB enkele jaren geleden overnam) heeft zich begin oktober met zijn aanbod tot het gemeentebestuur gewend, maar hij heeft er geen ant woord of bevestiging van ontvangst op gekregen. Hij heeft daarom op nieuw een brief geschreven „aan het college van burgemeester en wethou ders alsmede aan de gemeenteraad van de gemeente Texel" waarin hij herinnert aan zijn aanbod. Het was hem opgevallen dat in de gemeente raad wel werd geproken over het aan bod dat inzake vuilafvoer per schip is gedaan door de gebroeders Van Beek uit Oudeschild, maar dat over het VTB-aanbod met geen woord werd gerept. Beers denkt nu dat zijn brief nooit in behandeling is genomen en hij wil dat dit alsnog gebeurt. Schepen genoeg De „Beersgroep" omvat meerdere ver voersbedrijven, waaronder dus de VTB. Die beschikken gezamelijk over een vijftigtal vrachtwagens (waaronder 10 combinaties die op het buitenland rijden) en over schepen met laadver mogens van o.m. 338, 175, 191, 242 en 330 ton. Beers heeft ook de nodige vervoersvergunningen en zou het ver voer van het Texels huisvuil voor zijn rekening kunnen nemen als zou blijken dat een eigen huisvuilverwerking op Texel onmogenlijk is. Compensatie Huisvuilvervoer zou een mooie com pensatie zijn voor het „gat" dat in de VTB-omzet valt als gevolg van het sluiten van de zuivelfabriek De Een dracht. De VTB vervoert dagelijks de door De Eendracht geproduceerde kaas naar het vasteland. Het stoppen van deze activiteit betekent dat een vrachtauto met de daaraan verbonden werkgelegenheid overtollig wordt. Van deze satelliet zullen de program ma's van Sky Channel, Music Box en TV 5 worden opgevangen en doorge geven aan de abonnees. Bij de schotel staan ook „gewone" antennes waar mee de televisieprogramma's van Ne derland 1 en 2 (in de toekomst ook 3) en de radio van FM en middengolf worden ontvangen en doorgegeven. In de huiskamer komt dus straks alles uit dezelfde kabel en de ontsierende an tennes kunnen dus van de daken verdwijnen. Muurvast De grote aluminium schotelantenne vangt veel wind, maar moet onwrik baar en nauwkeurig op de satelliet ge richt blijven. Er is daarbij minder dan een halve graad speling, zodat het no dig was om voor een bijzonder dege lijk voetstuk te zorgen in de vorm van vier zware betonnen palen, waarop het van zware stalen balken vervaardigde voetstuk werd gemonteerd. Het was eerst de bedoeling om de schotel zon der meer op het dak van het gebouw van Schoorl te zetten, maar dat kon niet omdat het dak zelf onmerkbare maar desondanks storende bewegin gen zou vertonen bij wind. Bijna alle mensen die straks via de ka bel radio en televisie ontvangen, heb ben zich opgegeven voor een proefpe riode van een maand, waarna ze pas definitief beslissen of zij een abonne ment zullen nemen voor 715,93 per maand, afgezien van de eenmalige aansluitingskosten van 7100,—. Van de mensen die zijn benaderd, is tegen de 80% met die proefperiode akkoord gegaan. Gert Jan Schoorl van Kabeltex B.V. is daarover tevreden. Hij houdt er overi gens rekening mee dat het aantal aan geslotenen dat zich definitief als abon nee zal opgeven beduidend lager is, afgaande op de ervaringen elders in het land. In aanmerking moet worden genomen dat Kabeltex de veel ge vraagde Duitse televisieprogramma's voorlopig niet zal doorgeven. Tech nisch is het via de satelliet wel moge lijk, maar in verband met auteursrech telijke beslissingen is het niet toegestaan. Kabelaanleg Het zal nog even duren voordat alle aansluitbare percelen in Den Burg zul len zijn aangesloten, want in nog lang niet alle straten is de kabel gelegd. Grofweg kan worden gezegd dat thans het centrum alsmede de noordoostelij ke helft van het dorp is „bekabeld". Ook de 99 woningen van de woning bouwvereniging (Bernhardlaan, Lieuwstraat en Tjakkerstraat) komen op het Kabeltex-net. De bestaande centrale antenne-inrichting van dit complex zal plaatsmaken voor het nieuwe systeem. Ook De Mars komt op de kabel. De VEM had hier het recht verworven om een centraal an- De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid veroordeelde in harde ter men het TVO, wat betreft de deel name in de Stichting VVV Texel Promotie. De afgesproken 7150.000,— is nog niet betaald. Uitgesproken werd dat vóór de begrotingsbehandeling in de ge meenteraad in december het TVO zekerheid geeft. Gerbrand Poster: „Als ze zich in het eerste jaar al niet aan hun contractuele verplich tingen kunnen houden...." Wet houder Bare.ndregt zei op vragen van Dirk Terpstra het TVO te zul len houden aan de afspraken. Als de ondernemers niet spoedig over de brug komen loopt het voort bestaan van de promotiestichting gevaar. Het voornemen van de provincie om op den duur overal in Noord holland composteerbare „groene" afval apart te gaan inzamelen is niet bedreigend voor het plan van de gemeente Texel om op het ei land een eigen vuilverwerkings installatie te stichten. Gescheiden inzameling kan zelfs de kosten van de installatie beperken. In Noordholland bestaat ongeveer de heeft van het huisvuil uit groente-; fruit- en tuinafval. Op het industrieloze Texel is het percentage „groen" afval zelfs nog groter: 5000 van de totaal 9000 ton huisvuil, die daar jaarlijks wordt opgehaald. Het is de bedoeling dat uiteindelijk in heel Noordholland het huisvuil op den duur wordt ver brand. Omdat betaalbaar te houden en om inhoud te geven aan het streven om zoveel mogelijk afvalstoffen op nieuw te gaan gebruiken, wil men er van tevoren wel het groenafval (waar van prima compost kan worden ge maakt) uithalen. Volgens het provinci aal bestuur moet dat bij de bron ge beuren, de mensen moeten het vuil dus in apparte zakken of bakken verza melen en aanbieden. Dat betekent wel dat er nieuwe vuilnisauto's moeten ko men voorzien van twee compartimen ten wat extra kosten betekent. Wat Texel betreft zal daar tegenover staan dat de bewerkingsfase in de vuilverwerkingsinstallatie kan worden overgeslagen zodat die goedkoper zou kunnen uitvallen. De gescheiden inzameling zal in 1989 gefaseerd per regio worden ingevoerd, te beginnen met Texel en West Fries land omdat in deze gebieden het huis- vuilprobleem het meest dringend om een oplossing vraagt. Ervaring met het gescheiden ophalen van huisvuil is on dermeer opgedaan in Purmerend en Duitsland. Gebleken is dat de mensen willen meewerken als de voorlichting goed is. Het is niet zo erg als een en kele keer wat „gewoon" huisvuil te recht komt tussen het „groen". Overigens zit de gemeente Texel nog te wachten op het provinciale groene licht om de plannen voor een eigen verwerkingsinstallatie verder te mogen uitwerken. Op ambtelijk niveau zou reeds welwillend zijn gereageerd op het verzoek. Even belangrijk is een uit spraak inzake de kostenvereffening, wat inhoudt dat de kosten van de Texelse installatie mede worden gedra gen door andere gemeenten. De tijd begint wel te dringen want de Texelse stortplaats is eind 1988 vol. Dinsdag 2 december In de r.k. kerk in Den Burg wordt een uitvoering gegeven door de „Poolse nachtegalen"; 20.00 uur. Donderdag 4 december Het Consulentschap voor de Rundvee houderij houdt een „kijk- en praatdag in „De Pelikaan", van 13.45 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 22.15 uur. Weverstraat, Den Burg.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1