Groen "/fmrL-'J'exel s in het harL, 97.000r- voor IRC Zeehondenopvang Honderdjarige in de bloemetjes 1 De Lindeboom TVO heeft f150.000, - promotiegeld bijeen ijdrage van Prins Bernhardfonds opers aandelen rijgen geen bevestiging loedafname straks weemaal per week )iefstal uit huisjes Hotel-Café-Restaurant r r KERSTMIS 1986 Nog niet alle leden over de brug Geen direct voordeel van goedkopere lening Opgeblazen DINSDAG 16 DECEMBER 1986 Nr. 10.140 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 lactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren )en Burg, telefoon 02220 - 5472. advertenties, abonnementen, etc.: sveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. root was donderdagmiddag de vreugde in het Natuurre- eatiecentrum toen daar het bericht binnenkwam dat het rins Bernhardfonds een bedrag van f97.000— beschikbaar jeft gesteld voor de bouw van het nieuwe opvangcentrum oor zeehonden. Het betekent dat men in één keer praktisch elemaal uit de financiële zorgen is en dat niet alleen de reds in aanbouw zijnde eerste fase van de opvang, maar di- rct ook de veel duurdere tweede fase kan worden aange- ikt. De gehele zeehondenopvang zal in de loop van het ko- lende jaar in gebruik genomen kunnen worden. at betekent niet dat de financiële jdragen van de Vrienden van de ehondenopvang overbodig wor- >n, in tegendeel. Om het nieuwe intrum goed en fraai te kunnen richten is aanmerkelijk meer geld )dig dan wat thans beschikbaar Gehoopt wordt dan ook dat het idrag van f18.000— dat de zee- >ndenvrienden inmiddels aan do- ities hebben bijgedragen, verder blijven groeien. it Prins Bernhardfonds geeft finan ce steun aan non profit-organisaties het gebied van cultuur, natuur en lieu in Nederland, onder voorwaarde t het betreffende doel van nationale tekenis is. In september werd door t bestuur van de stichting Texels useum een aanvraag bij het Prins irnhardfonds ingediend. Verzocht ird om f113.585,50, zijnde de toen- alige raming van beide fasen van de oewel inmiddels voldoende wemparadijs-aandelen zijn verkocht ior het minimaal vereiste bedrag, blij- en de aandelen voorlopig gewoon te oop tegen dezelfde prijs. Ter bespa- ïg van portokosten krijgen de kopers ehter geen bevestiging. Zo spoedig logelijk wordt bekend gemaakt wan eer de gekochte aandelen kunnen orden afgehaald. e afname van bloed in het Groene :uis-gebouw ten behoeve van de ombosedienst van het Geminizieken- lis, wordt met ingang van het nieu- 3 jaar uitgebreid. In plaats van op oensdag kunnen de Texelaars die irvan gebruik maken, voortaan te- :ht op maandag- en donderdagoch- nd. Het tijdstip blijft ongewijzigd: in 9.00 tot 10.30 uur, na afspraak, e eerste maal dat in 1987 bloed kan orden geprikt is op maandag 5 nuari. ijdens het weekend werd in twee zo- lerhuisjes op een bungalowpark nabij ie Koog ingebroken. Uit één bunga- )w wordt een kleuten-tv vermist. En- !le weken eerder werd aan een huisje p hetzelfde terrein eveneens een on- ewenst nachtelijk bezoek gebracht. zeehondenopvang. De uitkering is dus wat lager, maar dank zij de bijdragen van de zeehondenvrienden zullen de fi nanciën evengoed rondkomen. In de aanvraag werd uitvoerig uiteengezet welke betekenis de opvang op Texel heeft in de strijd om het behoud van de zeehond en de natuureducatie. Een begeleidende brief van het ministerie van WVC onderstreepte dat de zee hondenopvang van het NRC van nati onale betekenis is. Verschillende taken Er is geen sprake van concurrentie met het opvangcentrum Pieterburen. Op Texel ligt de nadruk op educatie en daarom worden grote aantallen toe schouwers ontvangen, terwijl in Pieter buren sprake is van een echt zeehon denziekenhuis, waar de ernstigste ge vallen worden verpleegd. Beide centra hebben opvangmogelijkheid voor zee honden die er niet al te slecht aan toe zijn, waarbij er naar wordt gestreefd dat dieren die worden gevonden op de Noordhollandse kust en in de buurt van Texel, naar het NRC gaan en de overigen naar Pieterburen. De samen werking tussen Texel en Pieterburen is goed. Als in het Texelse centrum ernstig zieke dieren worden gebracht, worden ze doorgestuurd naar Pieterbu ren. Mensen van het NRC waren als genodigden in Pieterburen toen daar vorige week de nieuwbouw werd geopend. Momenteel is in het NRC de bouw van de eerste fase in volle gang. Die fase omvat, zoals bekend, twee ge scheiden zeehondenverblijven in de open lucht met bassins met een totale oppervlakte van 6x4 meter. Gevon den zeehonden kunnen hier goed wor den verzorgd. Isolatie De tweede fase bestaat uit een bouw kundig wat meer gecompliceerde uit breiding van het NRC-gebouw van 10 x 4 meter aan de oostelijke kant. In dit geheel overdekte verblijf kunnen vijf zeehonden tegelijk geïsoleerd worden verzorgd. Scheiding tussen de dieren is nodig om onderlinge ziektebesmet ting te voorkomen. Verder is er een behandelruimte waar de dieren bijvoor beeld injecties kunnen krijgen en er komt een afdeling waar het voedsel wordt bereid, niet alleen voor de zee honden van de opvang maar voor alle zeehonden in de NRC-bassins. De voedselbereiding gebeurt nu in een gang achter de aquaria, wat niet erg praktisch is. In de overdekte tweede ff Groeneplaats 14, 1791 CC Deft Burg - Texel Tel. (02220) 2041 ,De Lindeboom" al jaren een begrip op Texel. Gezellig dineren. Beide kerstdagen is onze keuken ge opend vanaf: 12.00 tot 21.00 uur. Vraag vrijblijvend naar onze kerstmenu's, wij zenden ze u gaarne toe. Aan de eerste fase van de zeehondenopvang wordt hard gewerkt. Op de voorgrond rechts de houten tonnen die tot dusver a/s verblijf dienen. fase bevindt zich slechts een klein bas sin. De zeehonden worden „droog" verpleegd. De financiële vooruitzichten zijn thans zo gunstig, dat verwacht kan worden dat de diverse ruimten in fraai en praktisch tegelwerk kunnen worden uitgevoerd. Gedachtig de doelstellingen van het Natuurrecreatiecentrum zal het publiek zoveel mogelijk in de gelegenheid wor den gestéld om iets te zien van de zeehondenopvang. De eerste fase kent wat dat betreft geen enkele beperking. Het gebouw van de tweede fase is niet toegankelijk, maar krijgt grote ra men, zodat de mensen toch een blik naar binnen kunnen werpen. In tegenstelling tot de eerste fase, die in eigen beheer wordt uitgevoerd, zal de tweede fase door een aannemer worden gebouwd. Het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) heeft de bijdrage van f150.000— voor de Stichting VVV Texelpromotie bijeen. Na de leden vergadering van eind november, waarin het TVO-bestuur druk uitoe fende op de ondernemers die nog niet aan hun verplichtingen hadden voldaan, kwamen voldoende beta lingen binnen om het reeds voor handen zijnde bedrag van f126.500,— aan te vullen. Genoeg is dat echter nog niet, want de pro- motiebijdrage is anderhalve ton, éxclusief BTW (19%). In werkelijk heid moet dus f178.500— worden betaald. Het TVO-bestuur verwacht dat de resterende f28.500,— aan het eind van het jaar zo goed als binnen zal zijn. Dat wordt geconcludeerd uit het tem po waarin de betalingen bij penning meester Koos Bremer binnenkomen. Circa 120 leden hebben nu hun bijdra- Vrouwtje Cupido uit Den Hoorn heeft zaterdag in goede gezond heid en met duidelijk plezier haar honderdste verjaardag beleefd. Het feest werd gevierd in de aan de Pontweg staande bollenschuur van haar 72-jarige zoon Jan, die het ge bouw speciaal voor deze gelegen heid ingrijpend had laten aanpas sen, zodat de familieleden en an dere gasten op het gebied van sa nitair, verwarming, vloerbedekking en andere voorzieningen niets te kort kwamen. Het feest had natuurlijk ook gehouden kunnen worden in een of ander hore cabedrijf, maar Jan Cupido houdt de zaken graag in eigen hand, mede om dat hij weet dat zijn moeder zich het meest op haar gemak voelt in een ei gen beschutte omgeving. Willem Wirtz en zijn medewerkers van hotel ,,Op Diek" voerden vanuit het bedrijf in Den Hoorn de nodige spijs en drank aan, zodat niemand tijdens de receptie en het diner (met 64 aanzittenden!) iets tekort kwam. Er was niets aan het toeval overgelaten. Daags tevoren was „generale repetitie" gehouden en kreeg mevrouw Cupido de gelegenheid alvast kennis te maken met haar tijde lijk feestverblijf. Zaterdag was ze al vroeg in de bollenschuur aanwezig, waar ze om energie te sparen rust hield tot vier uur 's middags. Op dat tijdstip diende zich het Hoornder mu ziekkorps DEK aan om een muzikale hulde te brengen. Omdat het hevig re gende gebeurde dat binnen. De muzi kanten brachten een repertoire dat af gestemd was op de smaak en de over tuiging van de honderdjarige: „Wilt heden nu treden", „De Heer is mijn Herder" (haar lievelingslied), „Boven de sterren", maar ook: „Oranje bo ven". Het genodigde gezelschap bestond merendeel uit familie: de vier kinderen, 13 kleinkinderen en 25 ach terkleinkinderen. Het jongste achter kleinkind was de 6 weken jonge Mir jam Garvelink uit Haarlem. De Hoornder bevolking had op bijzon dere wijze gelukwensen betuigd aan Texels oudste ingezetene. De avond te voren waren Ouwe Sunderklaas-spelers met een ereboog langs de deuren ge gaan, voorzien van het opschrift „Oudste inwoonster van Den Hoorn, een eeuw geleden op Terschelling ge boren, Hoornders kunnen haar felicite ren door op deze lijst hun naam te no teren". Velen hadden aan die oproep gehoor gegeven, en de volgende dag stond de boog in de feestschuur aan de Pontweg. Het was één van de vele gelukwensen, want naast zo'n 70 feli- citatiekaarten waren er tientallen bloemstukken en manden fruit. Om vijf uur 's middags kwam de burge meester met zijn vrouw om de hon derdjarige de hand te schudden. Ze namen met enige verbazing kennis van de vooral geestelijke vitaliteit van Vrouwtje Cupido. De vrees dat al het feestgedruis wel eens te druk voor haar zou kunnen worden, werd niet bewaarheid. Tot het eind (om half twaalf 's avonds) vertoonde ze geen spoor van vermoeidheid. Zoon Jan, die zijn machines intussen weer in de schuur heeft gezet, is dan ook erg vol daan over de moeite en de kosten die hij zich heeft getroost. Het omzetten van gemeentelijke le ningen in leningen met de huidige lage rente, levert op den lange duur veel voordeel op: over 15 jaar f350.000,—. Het eerste jaar is er echter nadeel omdat wegens ver vroegde aflossing f114.000— boete moet worden betaald. Het tweede jaar werkt dat ook nog door en is het voordeel slechts f20.000,—. Aldus hebben B en W meegedeeld aan de raad, naar aanleiding van vra gen die in de extra commissievergade ring van donderdag waren gesteld. Voor de beoordeling van de financiële mogelijkheden in het komende jaar is ook van belang dat de gemeente min der baatbelasting vangt dan was ge raamd. Er was op gerekend dat extra belasting ontvangen zou worden van de „onrendabele" panden die momen teel worden aangesloten. De aanleg- werkzaamheden zijn echter op 1 janua ri nog niet klaar en daardoor gaat de belasting ook pas in 1988 in. Dat scheelt f18.000— Daar staat tegenover dat als gevolg van de lagere energieprijzen f53.093,— wordt bespaard, waardoor het uitein delijke netto voordeel voor de begro ting f12.312,— is. ge volledig voldaan, ongeveer 30 on dernemers maakten inmiddels de helft van het verschuldigde bedrag over en 25 personen betaalden nog niets. De verwachting van het bestuur is mede gebaseerd op harde toezeggingen die een aantal ondernemers heeft gedaan. Na de bewuste vergadering werden herinneringen verstuurd aan degenen die nog niet hadden betaald, maar wellicht nog meer effect sorteerde de gelijktijdige publiciteit door uitspraken van gemeenteraadsleden en wethouder Barendregt. Als TVO niet vóór de be grotingsvergadering op 16 december (heden dus) met het afgesproken be drag op tafel zou komen, dan liep het voortbestaan van de promotiestichting groot gevaar, zo werd gesteld. Van de leden kwam tot gisteren f16.500, binnen, terwijl ook f8000,— van het Koninklijk Nederland Ondernemers Ver bond (KNOV) aan terugontvangen contributie werd verkregen. Volgens penningsmeester Bremer zijn voor enkele slecht bij kas zittende on dernemers tegemoetkomende regelin gen getroffen. Verder betalen enkele leden „uit principe" niet mee, wegens kennelijke aversie tegen de VVV. Deze mensen zullen nogmaals worden benaderd. De postbode zal vergeefs zoeken naar de brievenbus van een aan de Pont weg staande woning. Deze werd zon dagnacht namelijk geheel vernield. On bekenden lieten vuurwerk in de bus ontploffen. ï*-'" Vrouwtie Cunido ontvangt rleoeliikwensanvan hnrnamoaitar Srhimar an

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1