Cjroen kwartsJexehin het harL, .astenverhoging weegt :waar voor ingelanden Onroerend goed-belasting met slechts 3% omhoog Rabobank S begroting Waterschap aangenomenmaar: Bakker Spectra Deze week voordelig! nu f39,95 nu f95 „Weerman" Kees van der Werf overleden - Pensioen en de fiscus Voorverkoop bij CARITA Alles halve prijs! HALVE PRIJS Carita's Boutique 2 in 1 ledactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. luiten 'werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren Den Burg, telefoon 02220 - 5472. ostgiro 652. ankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 labobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.141 VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. arenlang was het vaststellen van de begroting van het Wa lschap Texel een fluitje van een cent. Maar in een tijd van knibbelen, waardoor zeker de agrarische beroepsbevolking auwelijks het hoofd boven water kan houden, is van een hamerstuk" geen sprake meer. De door het dagelijks istuur voorgestelde verhoging van de polderlasten voor I87 met 4,69 procent, ontmoette dan ook nogal wat eerstanden tijdens de vergadering van het college van Dofdingelanden. iet alleen vanuit het algemeen istuur waren kritische geluiden te oren, ook was een aantal ingelan- in naar het Polderhuis getogen n blijk te geven van hun onge- stheid omtrent de jaarlijks stij- snde lasten. Voor zeventien toe- oorders schiet de publieke tribune het Waterschap-onderkomen ihter tekort, zodat het unieke feit ch voordeed dat moest worden itgeweken naar een zaal van hotel e Lindeboom. Na een lange ver- adering werd de voorgestelde be- oting met slechts vier tegen- emmen geaccepteerd, lor een goed begrip; van een soort loerenprotest" was geen sprake, leleer werd de ongekende belangstel- veroorzaakt door verontrusting: is at werkelijk nodig dat het Waterschap deze financieel moeilijke tijd lasten- rhogingen doorvoert om enkele uit- ven mee te kunnen dekken? Zijn de- uitgaven wel zo noodzakelijk als kgraaf en heemraden doen voorko- sn? Kan niet elders in de begroting irden bezuinigd, zodat de ingelan- n eens bespaard kunnen blijven van gere polderlasten? agen die met hoorbare instemming n de belangstellende ingelanden lor enkele van de, uit hun midden inoemde, hoofdingelanden inderdaad in de orde werden gesteld. Een voor aam struikelblok vormde de voor- istelde aanschaf van tractor en MBK- iaai7 bagger- en klepel-) machine lor een bedrag van f210.000,-. In un algemene beschouwing toonden heren J. Uitgeest en G. Jimmink :h hiervan tegenstanders. Slechte ruil et name Uitgeest was geïrriteerd. Hij ndt dat er sprake is van een slechte Met de MBK-machine (een instructie waaraan diverse werktui- Espressokoffiezetter Imaakt 2 tot 8 kopjes Philishave 3 kops N WINKELVOL IDEEEN De huishoudafdeling van Bakker's Ijzerhandel. gen kunnen worden gekoppeld) kun nen tal van werkzaamheden worden uitgevoerd, zoals het maaien van ber men en slootkanten, klepelmaaien (op dijken), graafwerkzaamheden, bagge ren en takkenknippen. Voor de meeste van deze functies heeft het Water schap echter al werktuigen in bezit en die worden niet eens volledig benut, aldus Uitgeest. De aanschaf van een „hypermoderne" en dure MBK- machine acht hij daarom overbodig. Ook deze machine zal teveel stil staan en als hij wel wordt'gebruikt, is hij misschien gelijktijdig nodig om voor een ander karwei te worden ingezet. Dijkgraaf Jac. Dijt en hoofd technische dienst H. Ph. Vonk weerlegden deze zienswijze. Volgens hen kan er nu juist een veel efficiënter beheer worden ge voerd, zodat op jaarbasis zelfs een besparing van f40.000,- zal worden bereikt. De huidige machines zijn bo vendien aan vervanging toe. De aan schaf van nieuwe maaigarnituur was vorig jaar al uitgesteld, waarna na zorgvuldig afwegen de keus viel op een MBK-machine. In plaats van twee tractoren met werktuigen daaraan ge koppeld, komt er nu één tractor. Voor de bediening ervan was en is één man beschikbaar. Van overlapping van uit te voeren werkzaamheden is volgens Vonk geen sprake; deze volgen elkaar juist keurig op. Ingebruikstelling van de MBK-machine zal er dan toe leiden dat de kranen korter te hoeven worden in gezet bij het sloten maaien en er dus eerder kan worden gestart met de graafwerkzaamheden. Afvloeiing Hoofdingeland G. Timmer was wel voor de aanschaf van de MBK- machine, maar meende dat door de efficiëntere werkwijze één ar- Uniek beeld: door de ongekend grote belangstelling van ingelanden v verruilen voor de Schoutenzaal van hotel De Lindeboom. r de begrotingsvergadering moest het Waterschap het Polderhuis In zijn woning in De Cocksdorp is dinsdag op 77-jarige leeftijd de heer Kees van der Werf overleden. Van der Werf, die al geruime tijd ziek was, stond bekend als de „Weerman van Texel", die als zoda nig herhaaldelijk in de plaatselijke en landelijke publiciteit kwam, vooral in de jaren zeventig toen hij samenwerkte met Gerrit Eerenberg van het Vara-radioprogramma „Weer of geen weer". Meer dan veertig jaar was Kees van der Werf eigenaar-exploitant van café De Slufter vlakbij het gelijknamige na tuurgebied. Daar kwam een eind aan toen hij het bedrijf verkocht. Hij kreeg daar spijt van, werkte aan de afhande ling van de transactie niet mee, waar door de dwangsommen tot een zo hoog bedrag opliepen dat hij ze niet meer kon betalen, zodat het bedrijf gedwongen werd geveild. Hij verhuis de toen naar De Cocksdorp met als enige huisgenoot zijn onafscheidelijke hond Tommy en liet ook toen nog me nigmaal als weerman (met geen ande re hulpmiddelen dan een barometer) van zich horen. De laatste keer was nog geen jaar geleden toen de televi sie opnamen van hem maakte voor het programma „Moordkuil". Kees van der Werf, een kleurrijke fi guur in de Texelse samenleving, wordt vrijdag in De Cocksdorp begraven. beidsplaats in de buitendienst zou kunnen verdwijnen. Door „natuurlijke afvloeiing" gebeurt dat binnenkort met een personeelslid en Timmer stelde voor om geen ander hiervoor in dienst te nemen. De dijkgraaf ging hier niet op in, omdat de mensen in de buiten dienst hard nodig zijn voor de uitvoe ring van de drie hoofdtaken: waterke ring, waterhuishouding en wegbeheer. Ook de handhaving van deze taken werd ter discussie gesteld. Sommige sprekers stelden voor bepaalde taken af te stoten of uit te besteden. Vol gens J. Uitgeest zou bijvoorbeeld het maaiwerk kunnen worden afgestoten, de kraan-werkzaamheden op goedko pere wijze worden verricht door loon werkers en het storten van duikerbrug- gen door aannemers. De aanschaf van dure machines kan dan achterwege blijven. Wegen Voorts was het beheer van de wegen een doorn in het oog. Het steekt dat de sterk gestegen onderhoudskosten uitsluitend voor rekening van de inge landen van het Waterschap komen, terwijl het vaak andere categorieën zijn die het drukst van de wegen gebruik maken. C. Boot heeft hier een eigen mening over: „Mijn eerste gedachte was: de wegen moeten worden af gestoten naar de gemeente. Maar in tweede instantie vind ik dat toch niet. Ik denk dat het wegenbeheer bij het Waterschap in betere en goedkopere handen is. Dat komt door de organisa tiestructuur van het Waterschap, dat kwalitatief goed werk kan afleveren en snelle beslissingen kan nemen, het geen kostenbesparend werkt. Hopelijk ziet de overheid dit in en worden de waterschappen financieel tegemoetge komen." Taal die door dijkgraaf Dijt min of meer werd ondersteund. Hij wilde niet mopperen op de subsidie die reeds voor de kwartaire wegen wordt ver strekt, „maar onderhoud is duur en de subsidie gaat niet omhoog". De dijk graaf zei blij te zijn dat het Waterschap ondanks de onduidelijkheid over het wegbeheer „de boel niet heeft laten slieren", omdat er in dat geval nu een enorm achterstallig onderhoud zou zijn geweest en de kosten helemaal de pan uit zouden rijzen. Privatisering Van uitbesteding en afstoting van ta ken wil Dijt niets weten. Hij rekende voor dat het Waterschap de vergelij king met de loonbedrijven aankan en dat het takenpakket van de technische dienst dientengevolge in tact moet blij ven. De dijkgraaf acht deze taken der mate belangrijk en één geheel vor mend, dat beknibbelen hierop niet aan de orde mag zijn. Privatisering raadde hij met klem af. Enkele hoofdingelanden lieten blijken dat de voorgestelde aanschaf van een computer, een arbeidsplaats dient uit te sparen. De voorgenomen uitbreiding van de technische dienst met één me dewerker (onder meer nodig voor het verzamelen van gegevens voor en be diening van de computer) wordt in de ze zienswijze overbodig geacht. Dijk graaf Dijt antwoordde dat de techni sche dienst op een „doe-Waterschap" als Texel een grote stempel drukt. „De werkdruk is zo hoog, dat we met de rug tegen de muur staan. Uitbreiding van de technische dienst is dus nood zaak", aldus Dijt. De computer zélf werd slechts flauwtjes ter discussie gesteld. Dijt benadrukte dat de appa ratuur nodig is om in te kunnen spelen op allerlei nieuwe ontwikkelingen waarmee het Waterschap wordt ge confronteerd. „We hebben eerst de Lees verder pagina 2 De gemeenteraad heeft woensdagavond ge plannen van het college om de onroerend goed-belasting met 8% te verhogen van de hand gewezen en met 8 tegen 6 stemmen besloten tot een verhoging met 3%. Dat betekent f68.000,— minder in komsten voor de gemeente, maar op voorstel van Dirk Terpstra werd dat in de begroting opgevangen door het bedrag van f218.278— dat was geraamd als bijdrage voor het grondbedrijf voor niet in exploitatie genomen gronden, terug te bren gen naar f100.000— en door de 8% rente waarmee was gerekend bij nog te dekken investeringsbedra gen op 7% te stellen. Eén en ander is meer in overeenstem ming met de realiteit en zo werd een flink bedrag vrijgemaakt om aan de begroting te kunnen sleutelen. Monsterverbond Dat de lagere OG-belasting erdoor kwam, was te danken aan een niet al ledaagse situatie in de raad: de Partij van de Arbeid en Texels Belang heb ben elkaar gevonden in hetzelfde ver langen en hetzelfde dekkingsmiddel. Peter Bakker van de PSP sloot zich daarbij nog aan: „Ik vind dit verbond tussen Terpstra en Poster zo bijzonder dat ik het graag steun". Het pleidooi van Barendregt dat de voorgestelde 8% verhoging van de OG-belasting reëel is omdat deze be lasting al drie jaar niet is aangepast en omdat de opbrengst na de hertaxatie ook is teruggelopen, maakte geen indruk. Reinigingsrecht Het plan van B en W om het reini gingsrecht met 18% te verhoging ging ook niet door. Terpstra wist het college en de meerderheid van de raad over te halen akkoord te gaan met 15% verho ging. Dat levert ongeveer f100.000,— op en dat is bestemd voor een onder zoek inzake de toekomstige vuilafvoer of vuilverwerking. Texels Belang wilde niet verder gaan dan een verhoging met 3%, maar dat voorstel werd ech ter met 11—3 verworpen. Een voorstel van Erna Eelman voor een verhoging met 13% kreeg geen steun, waarop het college het voorstel van Terpstra overnam. Terpstra had daarop aange drongen omdat hij vreesde dat bij te genstand van het college de stemmen zouden staken en er dus geen besluit genomen zou worden. Het voorstel van het college om de woonforensenbelasting met 6,25% te verhogen werd met algemene stem men gesteund. B en W kregen ook hun zin wat be treft het voorstel om de begraafrechten met 20% te verhogen, waardoor de werkelijke kosten van het begraven be ter worden gedekt. Gerbrand Poster wilde niet verder gaan dan 3% en Er na Eelman stelde 10% voor. Laatstge noemde kreeg geen steun. Het voor stel Poster kreeg alleen de stemmen van Texels Belang en werd dus met 11 —3 verworpen. Ruimte Om opbrengstverminderende wijzigin gen in de begroting te kunnen aan brengen en om bezwaren tegen het sociaal cultureel plan gegrond te kun nen verklaren, bracht de raad de nodi ge extra ruimte in de begroting aan. Naast de genoemde vermindering van de bijdrage aan het Grondbedrijf voor niet in exploitatie genomen gronden en het terugbrengen van het renteper centage in het investeringsplan, kwam van Peter Bakker het voorstel om uit het Fonds Stadsuitleg f50.000,— te halen voor reconstructie van de Bern- hardlaan. En Ate Rienstra wilde f13.276,— onttrekken aan het fonds voor herstel van tuinwallen en scha penboeten. Dit fonds was nogal ge groeid. Het bedrag dat Rienstra eraf wilde halen, was de rente die erbij ge komen was. Het dekkingsvoorstel van Terpstra werd door alle raadsleden ondersteund met uitzondering van de wethouders. Het zelfde gold voor het voorstel Bakker, maar het plan van Rienstra werd alleen door het CDA (exclusief de wethou der) gesteund en dus met 12 2 verworpen. De aanvankelijk omtreden opclassifica- tie waarover vooral Texels Belang en PvdA elkaar in de haren hadden geze- te, kwam nauwelijks meer ter sprake. Poster zei er tegen te zijn maar dacht dat de meerderheid van de raad het niet met hem eens was en liet het daarom maar zo, zonder stemming te vragen. „Voor de burgemeester is er volgend jaar weer brood op de plank", zei voorzitter Schipper. Visserijkade De gemeentelijke bijdrage van een half miljoervvoor de verlenging van de vis serijkade werd met algemene stemmen aangenomen, conform, de gewijzigde voorstellen van B en W. Erna Eelman stelde nog voor om de lening waar mee het krediet gedeeltelijk wordt gefi- nancieerd niet in 25 jaar maar in 15 jaar af te lossen, maar dat raadde Ba rendregt af. Die zei dat 25 jaar ook on geveer de levensduur van de kade is. Tine Krijnen drong erop aan in het ontwerp voor de kade alsnog meer veiligheidstrapjes op te nemen, waar door mensen die in het water vallen zich makkelijker in veiligheid kunnen brengen. Van Terpstra kwam het voor stel om te bewerkstelligen dat Rijkswa terstaat het onderhoud van de kade voor zijn rekening neemt. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1986. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. VERZEKERINGEN Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894, 4389 of 02225 - 616. Ja, u leest het goed. Vanaf vandaag, 18 december starten wij met een speciale voorverkoop voor onze vaste klanten. Dit houdt in, aldus Carita, alle restanten van haar najaar se wintercollectie Hier vallen natuurlijk ook onder on ze exclusieve Deense topmerken en onze exclusieve merken Esprit - Trader - Diesel - Scotch en Svola en vele anderen. Ook onze feest-collectie laten wij mee lopen in deze actie. Een goed advies: kom tijdig, want op=op. Vele groetjes van Carita en haar medewerkers The boutique with the best choice. Weverstraat 5, Den Burg-Texel.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1