Groen ^wartrjexeh in het hart-, Gedaanteverwisseling Heemskerckstraat Texel muziekland Rabobank Teso-idee: Texel met kunst gaan promoten lewoners gaven mening over reconstructie Zeel kustafslag Joor stormen Pensioen en de fiscus Fietsende vrouw (68) bij aanrijding omgekomen Klassiek bij de koffie in De Vergulde Kikkert Plannen nog in vaag stadium Schade bij aanrijding GEEIM KRANT Te laat open Joyriding GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.142 DINSDAG 23 DECEMBER 1986 idactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75. De Koog, telefoon 02228 - 266. ]0i advertenties, abonnementen, etc.: angeveld 8- De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Heemskerckstraat in Oude- ihild zal binnen enkele maanden in gedaanteverwisseling onder aan. De thans zeer brede, rechte n daardoor tot hard rijden uitnodi- ende weg wordt voorzien van een ocht, er komen bomen waardoor en schijnbare versmalling ont laat, er zullen op enkele plaatsen verkeersplateau's" (een soort rempels) worden aangelegd en er omt een vijf meter brede „vent re g" waarop ook geparkeerd kan /orden. e bewoners van de Heemskerckstraat aan in grote lijnen met dit plan ak- >ord, zo bleek gisteravond bij een oorzitting die door de gemeente in orpshuis 't Skiltje werd gehouden en aarvoor alle bewoners een persoonlij- e uitnodiging hadden gekregen. Op llerlei details was ook kritiek te verne- len maar die werd gespuid op de be- mde Oudeschilder wijze, zodat er eel wat te lachen was. e in het geding zijnde belangen zijn verigens nogal strijdig. Voor de aan e Heemskerckstraat gevestigde bedrij- e stormen van de afgelopen eek hebben aanzienlijke lustafslag veroorzaakt. De meeste chade ontstond dinsdag toen de torm gepaard ging met een water- oogte die aan de westkant van et eiland 2.20 meter boven NAP ereikte. Bij paal 9 sloeg toen drie ot zeven meter duin weg, van het pgespoten zand bij De Koog ver- ween vijf tot tien meter en van iet eerder opgehoogde strand ten loorden van de Slufter werd vier ot tien meter door de golven ierzwolgen. londerdagochtend woei het nog aan- ienlijk harder en bereikte de wind tus- en vier en vijf uur zelfs orkaankracht. )p veel plaatsen langs het strand loeg toen opnieuw twee tot drie me er weg en op het land woeien hier en laar bomen om en werden takken af- lerukt. Ter hoogte van Den Burg gin- jen enkele langs de Pontweg staande ibelen tegen de grond. Eén van de (omen kwam bij het kruispunt Kees- )mlaan dwars over de weg te liggen, naar werd door voorbijgangers opzij ©trokken. In Everstekoog werd het lak van een houtën gebouwtje afge likt; het dak kwam twintig meter ver- lerop in het akkerland terecht. Op an- lere plaatsen werden door de wind inkele strandhuisjes, een mobiel toilet in andere betrekkelijk lichte construc- ies door de wind gegrepen. \ls het effect van de storm van 3 de- :ember wordt meegeteld is de afgelo- )en maand aanzienlijk meer kustafslag feroorzaakt dan gemiddeld in deze tijd /an het jaar. Tussen paal 26 en 27 f/erd van het strand meer dan zestien neter afgeslagen en het duin bij paal ging op enkele punten ruim 14 meter achteruit. n tegenstelling tot het zuiden van het and was op Texel geen dijkbewaking todig. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1986. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. VERZEKERINGEN Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894, 4389 of 02225 - 616. ven hoeft de verandering niet zo no dig, want de betrokken ondernemers zijn bang dat zij straks met hun grote vrachtwagens niet meer uit de voeten kunnen. Maar de gewone" burgers stellen overwegend prijs op een wat rustiger straatbeeld. Dieper riool De reconstructie van de Heems kerckstraat hangt nauw samen met de aanleg van de nieuwe riolering, zo werd uitgelegd door ambtenaar Ed Momberg van gemeentewerken die na mens het gemeentebestuur de hoorzit ting leidde en die werd bijgestaan door zijn collega Achterberg. Laatstgenoem de vertelde dat het nieuwe riool een halve meter lager komt te liggen dan het oude, waardoor het nieuwe weg dek ook minder hoog wordt. Dat laatste werd algemeen toegejuicht. Door een lager wegdek zal de water overlast, die in veel huizen wordt on dervonden, verminderen. De wens werd geuit om zo snel mogelijk ook de Loodssingel een dergelijke niveauverla ging te geven, want hier staan onder Veel woningen maandenlang plassen water. Dat heeft ook te maken met de samenstelling van de ondergrond, die uit leemachtige, weinig doorlatende ,,prut" bestaat waarin - zo beweerden meerdere bewoners met stelligheid - de geplante bomen beslist niet zullen groeien, tenzij grote gaten worden ge graven waarin eerst goede grond wordt gedaan. Opdonders Niet iedereen was blij met de ver keersplateaus die in het wegdek zullen worden aangebracht om de snelheid van de auto's af te remmen. Eigenaars van vrachtauto's dachten dat hun ma terieel bij het rijden over de drempels telkens een „opdonder" zou krijgen met schade als gevplg. Er was zelfs iemand die zeker wist dat door de tril lingen het servies uit de kasten zou trillen, wat mede veroorzaakt werd door de aard van de eerder genoemde ondergrond. Uitgelegd werd dat de ge plande plateaus niet zijn te vergelijken De 68-jarige mevrouw C. T. de Porto-Boom uit Oudeschild werd zaterdagmiddag om vijf uur op slag gedood toen ze fietsend op de Schilderweg wilde oversteken en werd geschept door een uit de richting Den Burg komende auto. Het ongeluk gebeurde nabij de zuivel fabriek, op het punt waar het onver harde Skillepaadje op de Schilderweg uitkomt. Mevrouw De Porto en haar man die in de richting van hun woon plaats fietsten verleenden eerst door gang aan een auto die uit de richting Oudeschild kwam en meenden toen voldoende gelegenheid te hebben om de weg te kruisen. Ze hadden de snel heid van de uit Den Burg komende Opel Kadett echter niet juist ingeschat, met het genoemde tragische gevolg. De met matige snelheid rijdende 22-jarige automobilist heeft op het laatste moment nog wel hevig ge remd, maar kon niet voorkomen dat de vrouw werd geschept en weg geslingerd. Op het moment van het ongeluk was het invallende duisternis en het regende hevig, zodat het zicht slecht was. Op tweede kerstdag wordt in bioscoop/theater ,,De Vergulde Kik kert" een koffieconcert gehouden, aanvang half twaalf. De entree hier voor bedraagt een tientje per persoon, kinderen half geld. Alle luisteraars krij gen een gratis kopje koffie. Het betreft een klassiek concert met fluit en gi taar. Fluitiste is Anneke van Eijsden, haar gitaarcompagnon is nog niet bekend. met de verkeersdrempels die elders op het eiland zijn toegepast. Het worden stukken wegdek van 10 tot 20 meter lengte, die 10 centimeter hoger zijn dan het overige asfalt, met zeer flauw hellende betonnen op- en afritten. Rijwielpad Een echt rijwielpad ligt al lang niet meer langs de Heemskerckstraat. Meerdere bewoners wilden die rijwiel- route terug, maar Momberg vertelde dat dit strijdig is met het algemene streven om binnen de bebouwde kom aparte fietspaden te vermijden. Lang met iedereen zag net nut in van de ge plande ventweg, die evenwijdig aan de Heemskerckstraat zal lopen en die breed genoeg zal worden om te parke ren. In de Heemskerckstraat zelf zal een stopverbod van kracht worden. Geopperd werd de in- en uitritten van de bouwmaterialenhandel Rab te ver plaatsen naar de Schilderweg, dus naar de andere kant van het Rab- terrein, maar volgens de aanwezige heren Rab stuit dat op grote prakti sche bezwaren en het zou tot een wei nig efficiente situatie leiden. Wensen Alle bewoners werden in de gelegen heid gesteld persoonlijke wensen naar voren te brengen wat betreft de uit voering van de reconstructie. Velen maakten er gebruik van, waarbij werd gevraagd om parkeerhavens, het ,,ruim" houden van inritten zonder be lemmerende bomen, het vrij houden van het uitzicht e.d. Van meer alge meen belang was de tip om het ge meentelijk.stuk grasland tegenover de Gamma Bouwmarkt tot parkeerterrein te bestemmen. In het bestem mingsplan staat het nu te boek als „openbaar groen" wat door iedereen onzinnig werd gevonden, ook door de heer Momberg die dan ook zijn best wilde doen om daar verandering in te krijgen. Ook een rijwielpad „of iets wat daarop lijkt" werd bepleit, maar daar voelden de mannen van gemeen tewerken duidelijk niets voor. De nood zaak van de ventweg zal nog eens worden bekeken. Als hij er wel komt wordt er in elk geval éénrichtingsver keer van kracht. Het definitieve ontwerp voor het re constructieplan zal half januari klaar zijn. Gemeentewerken zal het dan la ten zien aan de bewoners die speciale wensen hebben geuit, zodat zoveel mogelijk met alle verlangens rekening kan worden gehouden. De werkzaam heden kunnen eind januari beginnen en in april of mei voltooid zijn. Een fraaier decor dan de wijdse, ruige Slufter zai Veronica's Nederland Muziekland" zelden hebben gehad. De nog niet zo bekende band Richenel" bracht er een uitgelaten versie van hun hitje Dance around the world": de dip van hun leven. strandpaviljoen Paal 9 (Gerard Cox) en Teso-veerboot Molengat (Maribel). Voorts werden her en der opnames gemaakt met presentator Erik de Zwart als hoofdpersoon. De Zwart zal het programma onder meer presenteren vanuit de Texelse vuurtoren. Verscheidene Texelse plekjes maakten de afgelopen dagen heel even deel uit van een andere wereld, namelijk „Muziekland". Al deze momentop names worden aaneengesmeed tot één programma dat op 3 januari via de beeldbuis ettelijke Nederlandse woonkamers zal amuseren: Veronica's „Nederland Muziekland" met een keur van Nederlandse artiesten op de voorgrond en Texel als attractief decor. zijn faam als het stukje Nederland met de meeste zonuren gaan waarmaken. De Texel-promotor kreeg gelijk. Het Of het een soort Texel-promotie „in het kwadraat" wordt, moet nog wor den afgewacht, zo heeft de ervaring geleerd. Er is voldoende beeldmateriaal „geschoten" om een compleet avond vullende documentaire mee te vullen, maar pas bij de montage komt met een heleboel knippen, passen en me ten vast te staan hoeveel „shots" daarvan uiteindelijk resteren. Bekaaid kan Texel er echter onmogelijk afko men, want een flink aantal artiesten playbackten hun hit op typisch Texelse locaties. Zaterdagochtend startten de opnames met de nog vrij onbekende formatie „Richenel" op de uitkijkpost bij De Slufter. Het had hard geregend, slechter weer was voorspeld en vanuit Hilversum werd gemeld dat het daar zelfs al sneeuwde. Het Veronica- produktieteam onder leiding van pro ducent Frans Meijer vreesde, in af wachting van de omvangrijke ploeg NOS-technici, dat de buitenopnames hierdoor vertraging zouden oplopen. VVV-directeur Jaap Dekker kwam tij dens de vier opnamedagen echter naar voren als een deskundig weervoorspel- ler. Pelleboer naar de kroon stekend, verklaarde Dekker optimistisch dat hij ook het weer had geregeld. Texel zou Texel zou eens vanuit een andere invalshoek moeten worden gepre senteerd dan gebruikelijk. Bijvoor beeld door iets opvallends te doen met kunst, zoals het opstellen van kunstvoorwerpen in het Texelse landschap of in een eventuele per manente „landschapstuin". Dit idee is afkomstig van Teso. Vol gens directeur Theo Hoogerheide verkeren de plannen nog in een „zeer prematuur" stadium. De ge meente Texel reageerde uiterst po sitief op Teso's opvallende ideeën. Teso-directeur Hoogerheide heeft een maand geleden het idee aangekaart bij burgemeester A. Schipper. Niet om di rect spijkers met koppen te slaan, maar om na te gaan of er bij de ge meente planologische of andere tech nische bezwaren tegen het plan bestaan. Inmiddels is door de afdeling culturele zaken een zeer positief advies uitgebracht omtrent de medewerking aan Teso bij het uitwerken van de plannen. Het college van B en W rea geerde eveneens welwillend. Wel heb ben B en W „een zekere voorkeur voor concentratie van eventuele te plaatsen voorwerpen". Volgens Hoo gerheide blijft het voorlopig bij een vaag plan en waren de contacten met de gemeente slechts bedoeld om de mogelijkheden af te tasten. Landelijk dagblad Teso overweegt een dergelijk kunst evenement te organiseren in samen werking met een reclamebureau, kunstredactie van een landelijk dagblad en het ministerie van WVC. Gedacht wordt onder meer aan een permanente landschapstuin, waarin kunstvoorwer pen en alle Texelse flora worden on dergebracht. De gemeentelijke advies commissie kunst- en cultuurbeleid on derschrijft dit idee en heeft zelfs een lokatie op het oog: het duinpark bij het natuurrecreatiecentrum. Dat zou tevens voor het NRC een goede pro motie betekenen. Als reeds op Texel aanwezige kunstwerken worden be trokken in de plannen, zou kunnen worden overwogen een speciale „kunstroute" uit te stippelen. Ook de Texelse galeries kunnen dan worden benaderd in verband met te houden exposities. De commissie zegt verder haar medewerking toe voor de organi satie van een kunst-evenement en ad viseert de gemeente Teso waar moge lijk steun te verlenen, bijvoorbeeld bij subsidie-aanvragen bij het rijk, RO- procedures en ontheffingen, het ver strekken van gegevens enz. wolkendek werd uiteengedreven, de Slufter werd in de zon gezet, de „Ri- chenel"muzikanten-maakten een uit bundige show alsof zij aan de video clip van hun leven bezig waren en de televisiemensen raakten direct in de goede stemming. Uitloop Liefst dertig personen van Veronica en de NOS waren naar het eiland geko men om alles in goede banen-te lei den Toch duurden de opnames op de meeste locaties langer dan gepland, soms was er zelfs sprake van enkele uren uitloop. Zaterdag werden voorts St. Donatus (Koos Albers) en de Twaalf Balcken (André Hazes en de Deurzakkers) aangedaan. Zondagoch tend vroeg was het de beurt aan het Maritiem Museum met het zangeresje Nadieh. Deze opnames liepen enorm uit, zodat Anita Meijer pas 's middags om kwart over drie aan de rand van het zeehondenbassin van het NRC kon plaatsnemen. Museum-directeur Jan Kuiper had er uiteraard wel voor ge zorgd dat twee fleurig geschilderde kisten met het opschrift „Zeehonden opvang Texel" binnen het bereik van de camera's stonden opgesteld, 's Avonds was het de beurt aan disco theek de Jelleboog met Demis Rous- sos en Nancy Boyd en tv-presentator Hennie Huisman. Witte Wereld Jaap Dekker kwam zijn belofte aan Veronica geheel na: maandagochtend lag Texel bedekt met een laagje sneeuw en deze witte wereld was juist nodig bij de optredens van de Haven zangers en Maria Verano bij de molen van polder 't Noorden. Bij deze opna mes kwamen een arrestee (op wieltjes) en een nep-sneeuwbui te pas, maar al le trucjes waren in feite overbodig ge worden. De overige locaties waren Op het kruispunt Emmalaan-Elemert ontstond .vrijdagmiddag bij een aanrij ding plaatschade aan twee auto's. Een op de Emmalaan in oostelijke richting rijdende automobilist uit Den Burg botste achterop de auto van een plaatsgenoot die stilstond en linksaf wilde slaan, de Elemert op. In verband met Kerstmis en Nieuwjaar zullen de Texelse Couranten van 26 december en 2 januari a.s. niet verschijnen. Directie Texelse Courant Een 39-jarige café-exploitant in De Koog werd in de nacht van zaterdag op zondag bekeurd omdat zijn bedrijf om 03.00 uur nog open was. In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden uit de Drij verstraat de daar geparkeerde auto van een inwoner van Den Burg gepakt en hebben er een eind mee gereden. Op het kruispunt Waalderweg-Marsweg bleven de onbekenden steken omdat de auto daar in een ondiepe sloot te recht kwam, waarbij plaatschade ont stond. Voorbijgangers zagen de wagen daar zitten en waarschuwden de eige naar, die zondagochtend op weg was naar de kerk en de wagen nog niet had gemist. De joyriders konden mak kelijk met de auto wegkomen, want de portieren waren los en de sleuteltjes lagen in de wagen voor het grijpen. De foto toont de in de sloot zittende auto.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1