/10.000r van zomerzegels voor het Maartenhuis AGEND4 „Accent leggen op bezinning Urn afkomstig /an crematie? 'ernielingen Vat met brandbare inhoud aangespoeld Hissen dijk en duinenrij Nog effies om kieke Zitting Diëtiste Goos Westerlaken per 1 januari hoofd van „De Nieuwe Skuul" Vaste data Voetbal en wensen op het Boysveld Tabor College Koor geeft uitvoering Zon, maan en hoog wate MSPAG 30 DECEMBER 1986 )p het Texelse strand spoelen oms de merkwaardigste dingen an, maar wat Ernst Jan Graaf uit Je Cocksdorp zondag op het —trand bij de Krim vond, was toch "~vel heel bijzonder: een urn, blijk baar afkomstig van een crematie, ■let was een plastic bus met schroefdeksel en een doorsnee /an elf centimeter. Op de urn stond de tekst „Gilroes crematori um" alsmede enkele onleesbare tekens en de datum 28-11-86. In de urn zat een natte substantie, maar nog niet kon worden vast gesteld of dit de as van een over ledene was. De Texelse politie lliheeft de urn overgedragen aan de Rijkspolitie te water die de her komst zal trachten te achterhalen. Het komt wel eens voor dat de as van overledenen vanuit een schip of vliegtuig over zee wordt uit gestrooid. Mogelijk is de urn van een dergelijke plechtigheid af komstig en is hij per ongeluk in het water terecht gekomen. b afgelopen dagen werden in Den urg meerdere vernielingen ingericht. i de nacht van eerste op tweede irstdag werden twee ramen inge- ooid van een als atelier in gebruik ijnde garage aan het Achterom, ei- endom van mevrouw J. Swarthof. Swee dagen later werden bij hetzelfde .uebouw opnieuw drie ruiten vernield, ^ovendien werd een deurkruk kapot jemaakt. Bisterochtend werd ontdekt dat onbe kenden hun vernielzucht hadden bot- jevierd op de auto van Hans Jaspers -jp het parkeerterrein van de Vogelen zang. Het slot van het linkerportier A/as geforceerd en vervolgens was de stuurkolom vernield. Gisterochtend bleek ook dat een fiets die in de Burgwal stond kapot was ge maakt. Bovendien was met de fiets te gen een raam geslagen. "Zaterdag werd bij de politie aangifte gedaan van joyriding. Een bestelwagen van Albert Heijn die op de parkeer plaats van deze supermarkt aan de Wilheiminalaan stond, was door onbe kenden meegenomen en na een rit achtergelaten op het parkeerterrein aan de andere kant van de laan. Blijkbaar was het slot met een valse sleutel opengemaakt. De wagen was vrij i ernstig beschadigd. Onder andere was de uitlaat (waarschijnlijk bij achteruitrij- den over een obstakel) zodanig ver- wrongen dat deze om de achteras van de auto was gedraaid. Sil Boon uit De Cocksdorp vond zater dag op het strand een vat dat hij mee nam naar huis. Daar ontdekte hij dat er een brandbare vloeistof inzat met de geur van gewelde peulvruchten Bovendien lekte het vat, zodat Boon begon te vermoeden dat hij iets ge vaarlijks had gejut. Via de politie werd gemeentewerken benaderd, die voor afvoer naar een veilige plaats zorgde. TEXELSE COURANT Mevrouw Van der Eijk overhandigt de beschikking aan Maartenhuis-hooid Piet Hoogenboom. De Stichting Comité Zomerzegels heeft f10.000— beschikbaar gesteld voor het Maartenhuis in De Koog. Het geld zal worden gebruikt voor de verbouwing en modernisering van een der keukens van deze woon- en werkgemeenschap van geestelijk gehandicapte kinderen. Die keuken kost weliswaar veel meer dan f10.000— maar het staat vast dat ook kan worden gerekend op uitkeringen van andere fondsen. Het toegezegde bedrag werd dinsdag middag in het Maartenhuis officieel aangeboden door mevrouw A. van der Eijk-Bierens van het plaatselijke comité zomerzegels aan Piet Hogenboom, die sinds 1983 hoofd is van het Maarten huis. Er werd een kleine plechtigheid van gemaakt in aanwezigheid van me dewerkers en pupillen. Afhankelijk De Stichting Camphill Werkgemeen schap in Zeist, sinds 1980 eigenaresse van het Maartenhuis, had zelf om een bijdrage gevraagd. Men is bij investe ringen min of meer afhankelijk van dergelijke giften, want tot dusver heeft het Maartenhuis, waar wordt gewerkt volgens de antroposofische beginselen van Rudolf Steiner, geen „financiële" erkenning gehad, waardoor geen rijks bijdragen worden ontvangen. Dat het Maartenhuis toch draait is te danken aan het feit dat de medewerkers op vrijwillige basis werken (voor kost, in woning en-wat zakgeld) en dat gebruik wordt gerr akt van de AAW- uitkeringer die de individuele pupillen krijgen. Dat is een onzekere en verre van ideale toestand. Tegen de weige ring van de rijkserkenning is de Camp hill Werkgemeenschap in beroep ge gaan bij de Raad van State en dat heeft succes opgeleverd, zodat het Maartenhuis binnenkort op een heel andere financiële basis zal werken. Brede doelstelling Het is niet de eerste keer dat aan een instelling op Texel een bijdrage van het comité zomerzegels wordt toegekend. In vorige jaren werd geld ontvangen voor onder meer het invalidentoilet van het maritiem museum, brandpre ventiemaatregelen in een dorpshuis, restauratie van het orgel van de r.k. kerk en voor het agrarisch museum in De Waal. Daaruit blijkt al dat de Stich ting Comité Zomerzegels een brede doelstelling heeft: steun wordt ver leend aan instellingen die actief zijn op het gebied van cultuur en volksge zondheid. De hoogte van de toegeken de bedragen is onder meer afhankelijk van dé vraag in hoeverre het voorge dragen project een landelijke dan wel meer lokale betekenis heeft. Het Maar tenhuis werd als een zaak van landelijk belang gezien. Het geld zal pas wor den uitgekeerd als de betreffende voorzieningen zijn aangebracht aan de hand van de rekeningen. Met het toekennen van de bijdragen heeft het plaatselijke comité zomerze gels geen bemoeienis. Dat comité, al jaren onder leiding van mevrouw A. van der Eijk-Bierens, stelt zich tot doel de verkoop van zomerzegels, kaarten, kalenders, briefpapier e.d. te bevorde ren. Dat gebeurt door jaarlijks gedu rende 14 dagen in het postkantoor een stalletje in te richten waar al deze pro- dukten te koop worden aangeboden. Voor de „bemanning" wordt gezorgd door vrouwen van diverse verenigingen. De 45-jarige Goos Westerlaken uit De Waal wordt donderdag hoofd van de kliniek voor alcoholverslaafden „De Nieuwe Skuul" aan het Molwerk. Hij vervangt de onlangs naar Amsterdam vertrokken André Delsing. Wat de benaderingswijze van de bewoners betreft zal er met de komst van Westerlaken weinig veranderen. Wel denkt hij dat meer het accent zal komen te liggen op bezinning: „Veel bewoners zijn bang voor hun eigen gedachten en moeten weer wennen aan stilte. Daarom zou elke dag een rustpunt moeten hebben, een uurtje van bezinning". door Klaas Bonne Nog even, dan zit zesentachtig er op, En er viel weer genoeg te beleven. Dus ik rakel nog even wat voorvallen op. Waarover de krant heeft geschreven. Wij kregen een nieuwe Schipper aan 't roer, Want Engelvaart wenste te stoppen En staat ondertussen al meer dan 'n jaar Bij paal zeventien matjes te kloppen. En Jannie Craanen haar stem is gestokt; Het is uit met haar mooie gezangen. Ze heeft haar versleten muziekinstrument Voorgoed in de wilgen gehangen. Maar we kregen er toch weer een dominee bij, Die in staat is een tophit te maken, Misschien komt hij ooit nog een keer op TV, Met een achtergrondkoor van diaken. Jarino moest zelfs voor straf in de hoek, En Het zich van achteren bekijken. Maar wist in de tijd dat de juf hem nog mocht, Vee! geld in zijn broekzak te strijken. Donderdag 1 januari In het gebouw van Scouting Texel aan de Bernhardlaan wordt van 17.00 tot 18.00 uur nieuwjaarsreceptie gehouden voor ieder, die betrokken is of bijzon dere belangstelling heeft voor het werk van Scouting. Zaterdag 3 januari Bij de Dennenweg (nabij Dennenoord) start de Winterbosloop om 14.00 uur. Inschrijven is tot uiterlijk 13.45 uur mo gelijk in de kantine van Dennenoord. Maandag 5 januari In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt een openbare vergadering van de beheers commissie d'Ouwe ULO gehouden, aanvang 20.00 uur. In de Doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 20.00 uur een uitvoering van het Amerikaanse Tabor College Choir; toegang gratis. Dinsdag 6 januari Het bestuur van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een openbare vergadering; 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt een Leerhuis bijeenkomst gehouden; 20.00 uur. Piet van Boxel uit Utrecht spreekt over „De toekomstverwachting van Joden en Christenen". Maandag 5 januari 1987 houdt de dië tiste, mevr. S. L. Goote, zitting in het Groene Kruis-gebouw van 13.30- 15.30 uur, alléén volgens afspraak via tel. (02220) 3241. I Daarmee samen hangt het andere punt, waarop Westerlaken de nadruk wil leg- I gen, namelijk het aanleren van zinvolle I gewoontes. „Alcohol drinken is een ge woonte, aangevuld om leegtes te vullen. Als die leegtes met een andere, constructieve bezigheid worden gevuld, zoals bijvoorbeeld lezen, zal de behoefte aan drinken afnemen", aldus het nieuwe hoofd van de „Skuul". Jellinek De kliniek op Texel is een dépendance van de Jellinek-kliniek in Amsterdam, waarin mensen worden behandeld tegen diverse soorten verslavingen, van alcoho lici tot heroïneverslaafden. Over het ge hele land heeft de Jellinek dependances, elk met een zelfstandige staf met eigen opvattingen en benaderingswijzen. In De Nieuwe Skuul op Texel worden uitsluitend alcoholverslaafden geholpen met de voorbereiding van hun terugkeer in de maatschappij. Daarbij wordt veel aan de verantwoordelijkheid van de be woners overgelaten. Die hebben verplich tingen, waarvoor ze zelf een weekinde- ling moeten maken. Die verplichtingen bestaan voornamelijk uit huishoudelijke taken. Tevens is een aantal uren in de week gereserveerd voor groepsgesprek ken en lessen. Er zijn veertien bewoners in de Skuul, die maximaal een half jaar blijven. Dikwijls komt het echter voor dat nieuwkomers al binnen zes weken moe ten worden teruggestuurd omdat voor hen in de Skuul geen kans op een we zenlijke verbetering is. Centraal Station Daar ziet Goos Westerlaken tegenop. „Vreselijk om iemand weg te sturen, want je grijpt dan fundamenteel in diens leven in. Waarschijnlijk gaat zo'n man te rug naar het Centraal station in Amster dam", aldus Westerlaken, die zijn nieuwe taak ziet als een hele klus. „Je moet voortdurend omgaan met neerslachtige mensen en oppassen dat je je kracht niet in een bodemloze put stort, maar aanwendt om anderen te stimuleren zon der er teveel bij betrokken te raken. Wil je het redden, dan moet je een bepaalde betrokkenheid hebben en tegelijkertijd af- Goos Westedaken: „Ik heb niet de illusie men sen te kunnen redden." stand kunnen nemen". Goos Westerlaken is een (in de Prins Hendrik polder) geboren Texelaar en be gon als onderwijzer aan de Texelse LTS. Vervolgens studeerde hij andragogie in Amsterdag met als specialisatie de bege leiding van volwassenen in verande ringsprocessen. Jarenlang werkte hij als lerarenbegeleider op free-lance basis. De laats' a tijd was hij cursusleider bij een vorm gscentrum in Bergen, waar vol wassenen meerdaagse cursussen kunnen volgen, variërend van management tot stervensbegeleiding. Al die tijd woonde hij op Texel en is blij nu ook weer werk op het eiland te hebben gevonden. Reeds zeven jaar geeft Westerlaken één middag in de week als gastdocent Ne- En Coltof, die wist met aantrekkelijk voer Zijn kippen de Krim in te lokken. Maar blijkt het straks toch een windei te zijn, Dan zitten ze kaal op hun stokken. En Joop heeft het geld voor zijn bad bij elkaar. Hij mag op het Kerckeland bouwen, Maar de raad vond het echt nog een beetje te vroeg, Om nu al met water te sjouwen. En Teso kreeg net voor het drukke seizoen, Toch eindelijk de brug van zijn dromen. Maar de oudjes die weten van het onderste dek, Nog steeds niet naar boven te komen. En Willem dacht even, het is voor elkaar En reed met zijn kraan naar de haven. Maar smeet in de raadzaal met bakken vol prut, Want hij mocht hem uiteindelijk niet graven. Ons achtergebleven gebied kwam aan 't gas. En kan nu schoner gaan stoken. Maar hij die de gasrekening even vergeet Staat weer gauw in z'n kachel te poken. En wij zochten een weg voor ons vuilnisprobleem. Want de belt wordt steeds hoger en hoger. En stinkt als 'n bok bij ongunstige wind, Aldus een bedwelmde betoger. Staatsbosbeheer hakte er lustig op los, En klom a/s een aap door het lover. En als hij niet snel uit de boom wordt derlandse les aan de bewoners van de Skuul. In die zeven jaar heeft die les zich echter ontwikkeld tot wat de leraar zelf „filosofieles over verantwoordelijkhe den" noemt. Aan de bewoners wordt uitgelegd hoe communicatiemisverstan den ontstaan en hoe de taal daarbij een belangrijke rol speelt. Door deze langdurige betrokkenheid bij de Skuul heeft Westerlaken goed zicht op de ontwikkeling van de kliniek. In de negen jaar van het bestaan van de Skuul vonden er nauwelijks veranderin gen plaats in de benaderingswijze, hoe wel de staf inmiddels op een grote erva ring kan bogen. Volgens Westerlaken is men wat strenger geworden bij het toe laten van bewoners en besluit men snel ler mensen terug te sturen. Wel doet men nog steeds een groot beroep op de eigen verantwoordelijkheid van de bewo ners en staat men geen therapeutische benadering voor, dus geen gewroet in het verleden van alcoholverslaafden, om dat dit volgens Westerlaken volslagen zinloos is. Illusie Het nieuwe hoofd van de Skuul voelt zich nog meer leraar dan hulpverlener: „Ik heb niet de illusie mensen te kunnen redden. Ze moeten zichzelf uit het moe ras trekken en daarbij wil ik ze wijzen op de mogelijkheden die ze hebben. En ik wil hun nieuwsgierigheid wekken." Hij wordt niet aangetrokken door het ver schijnsel alcoholisme en gelooft dat zijn kracht ligt in het werken met mensen. Hij is over het algemeen begaan met het lot van mensen en legt daarom veel overtuiging in zijn werk, of dat nu een alfabetiseringsproject is of als hoofd van de Nieuwe Skuul, dat maakt niet uit. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Tijdens zit ting uitsluitend te bereiken op tel. (02220) 4887. Mevrouw drs R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (05131) 417. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Op nieuwjaarsdag houdt voetbalvereni ging Texelse Boys haar nieuwjaarsre ceptie voor leden, donateurs en allen die de club een warm hart toedragen. Naast het overbrengen van de beste wensen kan er tevens onderling een balletje worden getrapt. De kantine staat hiervoor vanaf half drie open. Vóór aanvang van de receptie wordt de traditionele jeugdleiderswedstrijd gespeeld. De jeugdcoaches hebben zich verenigd in een ijzersterke forma tie, die het zal opnemen tegen de juni oren B1Deze prestigestrijd begint om Maandagavond a.s. treedt in de Doopsgezinde kerk in Den Burg het Tabor College Choir op. Dit uit studen ten bestaande Amerikaanse koor maakt momenteel een toernee door Europa. Er wordt een programma van hoge muzikale kwaliteit gebracht, bestaande uit psalmen, hymnen, spiri tuals en „carols". Begonnen wordt om 20.00 uur. De toegang is gratis. PAGINA 1 geschud, Dan is er geen veldiep meer over. De dranklucht trok op langs de Kadijkseweg, Hun koren staat niet meer te bloeien. Ze werden gezamenlijk lid van de knoop En houden het weer bij hun koeien. Het zand dat Boskalis op het strand heeft gebracht, Daar kunnen we haast weer naar fluiten. Maar we pakken straks Nee/ weer eens flink om haar nek, En krijgen weer geld om te spuiten. De Golfslagbewoners die maakten zich kwaad, En trokken steeds viezer gezichten. Want waarom moest Fik uitgerekend bij hen, Des avonds zijn poot komen lichten. Ons theewater krijgt straks een andere smaak, Want de voorkeur ging uit naar 'n zinker Wij waren er tegen, maar hij die 't bedacht, Die was toch weer net even linker. De bovenbewoners van kruidenier Maas, Die zaten vaak boos voor de ramen. Want hij stopte, aldus de geteisterde buurt, Vaaks decibels in de reclame. De kaasfabriek gaat in het nieuwe jaar dicht, Zo liet de directie ons weten. Die prachtige leuze: „Met melk meer mans", Die kunnen we dan wel vergeten. En vrouw Cupido Het zich niet kloppen door Drees, En laat hem al jaren betalen. Want zij wist in het rustige dorpje Den Hoorn, Op haar sloffen de honderd te halen. Maar Kees, onze weerman, voorspelt ons niet meer. Wanneer de depressies ons naderen. Met hem ging er weer 'n kleurrijk figuur Met oer-Texe/s bloed in zijn aderen. En een haas in het herfstige knollenland riep: Ik laat me niet zomaar verjagen. Maar de jachtclub verscheen en schonk haar karkas, In St. Jan aan de ouden van dagen. En zo zijn er nog ettelijke dingen gebeurd, Waarop wij ons mochten beroemen. Maar de krant is te klein voor mijn dichterlijk brein, Om ze allemaal op te gaan noemen. Dus we vegen de rest maar weer onder de mat, En hanteren nog even de stoffer. Maar wat niet weg valt te vegen, gaat mee in ons hart, Want dat is de betrouwbaarste koffer. De zon komt 31 december op om 8.4 uur en gaat onder om 16.37 uur. Maan: 31 dec. N.M.; 6 jan. E.K Springtij: 2 jan.; doodtij: 9 jan. Hoog water ter rede van Oudeschilc Woensdag 31 december 8.34 en 20.5 Donderdag 1 januari 9.30 en 21.4 Vrijdag 2 januari 10.24 en 22.3 Zaterdag 3 januari 11.13 en 23.1 Zondag 4 januari 11.54 en .- Maandag 5 januari 0.02 en 12.2 Dinsdag 6 januari 0.49 en 13.C Woensdag 7 januari 1.36 en 13.3 Donderdag 8 januari 2.25 en 14.1 Vrijdag 9 januari 3.15 en 15.C Zaterdag 10 januari 4.08 en 16.1 Aan het strand is het ongeveer ee uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur r hoogwater. Iedere zaterdagochtend haalt Scoutinc Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Em- malaan, Haffelderweg, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Mars Vanaf 14.00 uur wordt papier opge haald in het Marsplan. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald dooi oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 ur aan de straat 1 zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Str bosschool van 13.00 tot 15.00 uur.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11