Twaalf Texelaars blikken terug en vooruit Ambtenaren hebben veel begrip getoond Wedstrijden IJshond mooier dan Elfsteden" ,,M'n eerste gedachte: nu mis ik dinsdag de raad..." „Fijn dat De Zonnebloem nu ook op Texel bestaat" De dokter zei: volgen de foto ben je veria mi „Moor ons was '86 Jaar van yps en downs" Feestelijke jaarwisseling Garna/envisser A/fons Boom: JANUARI Nel Eelman-van 't Veer: Schaatser Kees Kikkert: FEBRUARI Ans Gieles: APRIL MAART Marc van Heerwaarden: MEI Teso-matroos Dirk Kuiter: JUNI PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER^ Precies een jaar geleden stond in deze krant een somber ar tikel over garna/envisser A/fons Boom uit Oudeschiid. Hij was zijn tijdelijke vergunning kwijt, mocht in het nieuwe jaar niet meer vissen en dreigde dus brodeloos te worden. Een jaar later blijkt echter dat zijn kotter TX 10 ,,De Vrouwe /Vaantje" niet werkeloos aan de kade heeft gelegen en dat hij en zijn gezin allerminst een behoeftig zijn. Hoe zit dat? Alfons verklaart dat met een uitspraak die je maar zelden uit de mond van een visser hoort: ,,Dat heb ik te dan ken aan de ambtenaren; die hebben veel begrip getoond voor de situatie. Ik heb mogen doorvissen omdat on derhandelingen gaande waren over de ze kwestie tussen de Nederlandse Vis sersbond en de Directie van de Visse rijen, dus het ministerie. Hangende die besprekingen hebben ze het mij en mijn collega Geert Ellen van de TX 39 die in precies dezelfde positie verkeert, niet moeilijk willen maken". Vergunning onderweg Ik had dus bij de ingebruikname van mijn nieuwe schip een vergunning voor drie jaar gekregen. In die periode moest ik proberen een bestaande ver gunning van een ander over te nemen. Dat lukte niet, vooral omdat de voor waarden en regels die aan overname waren verbonden, heel stringent wa ren. Het beleid was erop gericht het aantal vissers in de Waddenzee flink terug te brengen; nieuwkomers waren niet welkom. Dat was volgens mij strij dig met de beleidslijn om het aantal vissers op 97 te handhaven. Er is na dien heel wat afgepraat en onderhan deld. Het resultaat was een harde uit spraak, dat het aantal vissers in de Waddenzee ca. 97 mag blijven. De vergunningen voor Ellen en mij schij nen nu onderweg te zijn, maar ik juich pas als ik dat papier in mijn handen .heb. We gaan maandag maar weer eens naar Den Haag." Tevreden zijn ,,lk zie de toekomst van de garnalen visserij niet somber in. Je zult magere en vette jaren blijven houden, maar garnalen zijn er voorlopig genoeg. Die Het aftellen kan beginnen: nog enkele uren en dan zit 1986 er op. Een jaar waarin op Texel weer veel gebeurde. Grote gebeurtenissen die breed werden uitgemeten in de krantekolommen: soms voi dra matiek, zoals de stranding van de kustvaarder Compass i, soms tragisch, twee grote branden zijn nog diep in het geheugen gegrift, soms met een glimlach, neem bijvoorbeeld het tv-optreden van zin gende dominee Kees de Jong, dan weer opzienbarend, zoals de ontdekking van een illegale alcoholstokerij, nu en dan ook schok kend zoals een nachtelijk spoor van vernieling door jeugdige van dalen. En natuurlijk maakte ieder van ons op het persoonlijke vlak de nodige hoogte- en dieptepunten mee. In elk geval was 1986 lang en afwisselend. Een volledig overzicht geven is onmogelijk, daarom vindt u op deze pagina's een willekeurige greep uit het nieuws van twaalf maan den. Evenzovele Texelaars die op de een of andere wijze, direct of zijdelings, bij dat nieuws waren betrokken, geven een persoonlijke toelichting op de betreffende gebeurtenis, vertellen hoe het hun tussentijds is vergaan, blikken vooruit en spreken een wens uit voor 1987. kleine visserij van ons is niet te verge lijken met de grote Noordzeevisserij. Wij hebben ook een andere mentali teit. We vissen om te leven, niet an dersom. Het hoeft van ons niet zo groot. Het probleem van de overbevis- sing is ontstaan door ontevredenheid. Die mensen gingen geen groter en sterker schip bouwen omdat ze anders geen eten meer hadden, maar omdat ze bij de grootsten wilden horen. Het is best mogelijk om het probleem van de overcapaciteit in de visserij op te lossen: allemaal wat minder. Dat vergaderen met het mes op tafel, dat staat me tegen. Mijn wens voor 1987 is dan ook dat de mensen wat meer tevreden zullen zijn en zullen in zien dat er genoeg is voor iedereen." Op 29 april werden de in maart ge kozen gemeenteraadsleden geïnstalleerd. Tot de vier nieuwko mers behoorde Nel Eelman-van 't Veer, deel uitmakend van de CDA- fractie. Veel heeft zij haar woordje nog niet kunnen doen, want sinds begin september staat het raadslid als gevolg van een auto-ongeluk aan de vaste wal buitenspel. ,,M'n eerste gedachte was: nu kan ik dinsdag niet naar de raadsvergadering. De lokale omroep stond toen op de agenda en voor dat onderwerp had ik veel informatie verzameld. Ik ben er voorstander van dat de omroep op de kabel mag uitzenden en dat wilde ik goed beargumenteerd verdedigen." ,,lk belandde in het ziekenhuis met het idee dat het hooguit een weekje zou duren. Maar toen bleek dat ik een be schadiging had aan de kleine herse nen, de hersenstam. Dat viel dus hele maal niet mee. Het ongeluk (buiten m'n schuld) was gebeurd op 6 sep tember en pas na zes weken in het Gemini-ziekenhuis in Den Helder kwam ik weer thuis. Ik heb ontzettend veel leuke reacties gehad: veel kaarten en bloemen, waaronder een prachtig boe ket van het gemeentebestuur." De winter van 1985-86 was voor de schaatsliefhebbers een gouden pe riode. Wekenlang kon er onafge broken op natuurijs worden ge schaatst. Massaal werden lokale ijsbanen en landelijke toertochttra jecten bevolkt met als historisch hoogtepunt de tweede Elfsteden tocht in successie. Tot de 18.000 deelnemers behoorde een twintig tal Texelaars, onder wie de eilande- lijke schaatskampioen Kees Kikkert uit De Westen. ,,Als er in 1987 weer een Elfsteden tocht komt, kan ik niet meedoen om dat ilf niet ben ingeloot als lid. En of deelname er ooit nog inzet? Ik betwij fel het want bovendien ben ik over de dertig en ze laten de jonkies meer aan de beurt komen. Misschien rijd ik zwart mee. Het is zo'n mooi evene ment, daar kan geen toertocht tegen op". De Zonnebloem, de vereniging voor alle gezindten (vh. alleen RK) die zich inzet voor zieken, gehandi capten, vereenzaamden en oudere alleenstaanden, opereert landelijk al zo'n 40 jaar, maar kende tot dit jaar geen afdeling Texel. Op 5 maart werd de Texelse Zonnebloem in De Schakel gepresenteerd, na op 20 januari officieel te zijn opge richt. Initiatiefneemster en voor zitster is Ans Gieles uit Den Burg. ,,De reacties van een aantal andere or ganisaties die zich op Texel met het zelfde werk bezighouden, waren niet enthousiast. Er wordt al genoeg ge daan op Texel voor oudere mensen, zeiden ze. Nou, dan hebben ze aan mij een verkeerde, dan wil ik juist doorzet ten. Waarom? De Zonnebloem is een landelijke organisatie en dan is het fijn dat er ook op Texel een afdeling bestaat, al verschillen we qua werkter rein niet veel van de andere hulporga nisaties. De Texelaars krijgen nu ge makkelijker de kans om mee te doen aan de nationale Zonnebloem activiteiten, zoals de bekende bootreizen." ,,Een kennis van mij in Schagen is al jaren bezig met het Zonnebloem-werk, "Op het ogenblik doe ik het wat rusti ger aan wat het schaatsen betreft. De drukte met het schapenbedrijf speelt daarin mee. Ik ga dus niet meer naar Alkmaar om te trainen. Dat heb ik een jaar fanatiek gedaan met de trainings groep Zwanewater. Eén centrale trai ning en een marathonwedstrijd per week en voor de rest zelf minimaal vier maal per week op het ijs trainen. Als je op Texel woont, lukt dat ge woon niet". Misschien nog wel mooier dan de Elfstedentocht vond ik de wedstrijden die op Texel werden gehouden door de Texelse IJsbond die opnieuw op poten is gezet. Het is wel mooi dat er een hele winter ijs ligt, maar er moeten ook wedstrijden zijn en deze mensen hebben daar voor, gezorgd. Ik wil wel meehelpen in de organisatie in plaats van weer mee te dingen om de eerste plaats. Alleen zou ik graag nog eens kortebaan-kampioen worden, dan kan ik die wisselbeker definitief houden". ,,We moeten natuurlijk eerst maar af wachten of het weer winter wordt in 1987. Dat wens ik van harte, want dan krijgt weer een heleboel jeugd de kans goed schaatsen te leren". via haar ben ik er toe gekomen om ook hier een afdeling op te richten. Dat doe je niet zomaar, want het kost heel veel vrije tijd." ,,Het is allemaal vrijwilligerswerk. In totaal zijn we nu met zeven personen, inclusief bestuur. Dolly van den Oever (van De Branding) is penningmeeste- resse en mevrouw Keijser-Schoen uit De Waal is secretaresse. Toen ik in het allereerste begin op de klaverjasclub om medewerking vroeg, reageerde zij direct heel enthousiast." ,,ln mei zijn we met een volle bus naar de bloembollenmozaïeken in Bree- zand geweest, er zijn 2350 loten ver kocht, op de nationale ziekendag heb ben we rozen uitgedeeld onder de zie ken en met de kerst zijn kaartjes ver stuurd. Verder zijn er een paar adres sen waar we regelmatig op bezoek gaan. 't Lijkt misschien niet zo bijzon der, maar een beetje aandacht wordt enorm gewaardeerd. Leren luisteren en je mond houden is dan het motto. De mensen willen dan vaak kwijt wat hen dwarszit." ,,Voor 1987 hoop ik op de medewer king van vrijwilligsters, zodat wij ons „Vervolgens was het een kwestie van langzaam de draad weer oppakken. Ik hoopte bij de begrotingsvergadering van december weer aanwezig te zijn, maar dat lukte helaas niet. De dokto ren raadden me dat af omdat het een te lange zit zou zijn. Een belangrijk deel van het raadswerk heb ik nu ge mist, al heb ik thuis wel aan de voor bereidingen meegedaan en meege schreven aan de algemene beschou wing. En natuurlijk heb ik de krante verslagen goed bestudeerd. Ook m'n werk als lerares op de CVO heb ik nog niet hervat. Dat is intern probleemloos opgelost, groep 7 krijgt nu al het hele jaar les van Wim Tinholt." „Het raadswerk is verder prima beval len en is goed te combineren met m'n werk. Ik heb altijd al veel dingen naast m'n werk gedaan, een kwestie van je tijd goed indelen. Dat is nodig ook, want als raadslid krijg je ontzettend veel leeswerk te doen. Als je daar niet enkele uurtjes per dag aan besteedt, red je het niet." „Of ik meteen in het nieuwe jaar weer van de partij ben, is nog onzeker. Ik hoop half januari te worden afge- schouwd door de dokter. Voor het ko mende jaar wens ik dat de stijgende lijn van het toerisme doorgetrokken wordt en dat we met z'n allen zullen streven naar een kwalitatieve verbete ring van deze sector. Daar profiteren alle andere sectoren van mee, zodat de werkgelegenheid verder kan worden verbeterd." werk kunnen voortzetten. Hopelijk sla gen we er volgend jaar in om ook de mensen van buiten de rusthuizen te bereiken, wat tot nu toe een probleem FF Tweede Pinksterdag, 19 mei 1986. Een stralende dag, voorbode van een lange, hete zomer. Eilandbe woners en toeristen trekken mas saal naar het strand. Voor één van hen zou het echter de zwartste dag van het jaar worden. Een duik in ondiep water werd Marc van Heer waarden (nu 19) uit Eierland bijna fataal. Hij kan het gelukkig naver tellen en is, ruim een half jaar la ter, weer volledig hersteld. „Met twee neven en twee vrienden was ik naar paal 17 gegaan. Het zee water was nog koud, zodat we in één keer „door" wilden zijn. Ik ben toen te steil naar beneden gedoken." „Ik had een raar gevoel in m'n nek. Geen pijn. Ik kwam weer boven drij ven maar kon helemaal niets, behalve om hulp roepen. M'n neven hebben me toen al drijvende naar de kant ge loodst. Dat ging heel voorzichtig, want ik zei al dat ik dacht dat m'n nek was gebroken. Dichtbij op het strand zat toevallig een arts die op vakantie was en die heeft eerste hulp verleend." „In het Gemini-ziekenhuis bleek dat de vijfde wervel was gebroken en de wer vel eronder was verschoven. Op basis van de foto's meende de dokter dat ik verlamd zou moeten zijn. Ik heb enorm veel geluk gehad. Als de wervel iets meer naar binnen was verschoven, was de zenuw afgekneld en had ik nu in een rolstoel gezeten." „Vervolgens moest ik in tractie. Tot de volgende middag heb ik met een touw met gewichten aan m'n hoofd plat op bed gelegen. Daarna kreeg ik een soort kroon met vier bouten, twee bij mijn oren en twee op het voorhoofd. Daar heb ik tien dagen mee gelegen. Pas toen durfden ze de kroon vast te zetten met gips, tot aan m'n heupen. Na acht weken ging die kroon los zit ten, dat deed vreselijk pijn. De laatste vier weken heb ik daarom met een gipsen helm gelopen. Daarna heb^' nog een week een kunststof kraa dragen, om steun te geven aan d verslapte nekspieren. In decembei ik voor het laatst voor controle g< weest. Van dokter De Kok, de ne loog, en orthopedisch chirurg Bei mag ik nu alles weer doen." „Het ongeluk heb ik nu van me <ei zet, maar je beseft wel hoe slech t had kunnen aflopen. In het ziekei werd een jongen van Wieringen bd nengebracht, die met een crossm over de kop was geslagen. Die geheef verlamd en zit in een rolstij' Als je dat weet „Voor iedereen die in zee gaat zw men heb ik het advies zeer voorzi te zijn, zeker als je niet bekend be met de omstandigheden. En uiten wens ik iedereen een gezond 1987 toe." Voor Dirk Kuiter (39), sinds 1969 matroos bij Teso, is 1986 e' jaar van ups en downs geweest. Zowel de „ups" als de „downs" hadden te maken met de aanpassing van de aanleginrichtingen van de dubbeldeksveerboot die ongetw feld in het belang is geweest van de efficiency van het be drijf en die langdurige wachttijden tot geschiedenis heeft maakt, maar die voor het personeel zijn schaduwkanten h zal hebben, in het belang van de g( de sfeer. Als ieder met plezier zijn werk doet, profiteert de klant daai van. Helemaal gerust zijn we niet oil dat er andere reorganisatieplannen in studie zijn. We gaan ervan uit dat bj nen het huidige personeelsbestand \j doende vakkennis aanwezig is om a Teso taken naar behoren te kunnen vervullen. Dienstverlening is en blijft! ons doel, zowel ten behoeve van del Texelse klanten als de vakantiegange Wij doen ook in 1987 ons best. En mocht u toch wat te klagen hebben: mopper niet op ons maar wendt u t( de directie." „Een ontwikkeling zoals de dubbeldek ker is omstreden geweest, maar is niet tegen te houden of weg te denken. Ik sta er positief tegenover, vooral door het verdwijnen van de lange wachttij den. Waar het publiek wél rekening mee moet houden is dat het wel eens kan voorkomen dat de dubbeldekker voor onderhoud of reparatie uit de vaart is, zodat de dienst dan door één der kleine enkeldekkers moet worden overgenomen. Zo'n schip is al gauw te klein, zelfs in de stilste perioden van de winter want het vervoer neemt toe in alle delen van het jaar. Te hopen is dat er voldoende personeel zal blijven om in zo'n situatie twee kleine boten te bemannen. De aanpassing van de aanleginrichtin gen en de daarmee verband houdende reorganisatie heeft nogal wat onrust teweeg gebracht, onaangename span ningen die zich niet opnieuw mogen voordoen. Ik hoop dat de rust die Teso ons belooft in 1987 de overhand Wij verzorgen voor de jaarwisse ling uw salades, buffetten of gourmetschotel. Huzarensalade 6,50 p.p. Russische eieren f 8,50 p.p. Zalmsalade ƒ17,50 p.p. Buffet van Tesselse produkten ƒ27,50 p.p. Gourmet ƒ17,50 p.p. Gourmet royaal ƒ25,— p.p. Bel uw gastheer Jan C. Stolk voor informatie. HAVENRESTAURANT TEXEl maakt de jaarwisseling extra feestelijk

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2