.Héérlijk om met al lie mensen te praten „1986 was beste jaar uit onze historie" „Als zendvergunning weer uitblijft, ga ik op piraat" Melkunie zegt niet: zoek maar wat anders „Spoedig mosselperceel van zes bunder...: „Problemen zijn hopelijk begin 1987 opgelost 'VV-informatrice Tine Zwieringa: Radiofanaat Dick Oudendag: SEPTEMBER NOVEMBER Kaasmaker Anne Rienstra: Luchthavenmeester Ed de Bruijn: AUGUSTUS B Mosselvisser Dirk Slik: OKTOBER Texvis-directeur Evert Liewes: DECEMBER FAMILIEBERICHTEN Dinsdag 30 december 1986 TEXELSE COURANT et voornemen van de VVV om het bureau in De Koog te luiten en af te stoten riep verzet op, vooral in kringen van oger ondernemers die dreigden niet te zullen meebetalen en de nieuwe stichting VVV Texel pro motie. Kernvraag was hoeverre hetnodig" was het kantoor in stand te houden Texe/s belangrijkste toeristencentrum. Besloten werd het antoor met financiële steun van de RST te handhaven. at de toeristen deze vraagbaak op rijs stelden, wordt met geestdrift be vestigd door informatrice Tine Zwierin- ja, die van juni tot september 's mid- ■ags in het Koger kantoor achter de -lalie stond, naast Carry de Kok, die 1 leze taak op de zaterdagmiddagen 1 vernam. Tine was van 1965 tot 1972 nformatrice. Daarna ging ze werken in Ie boekhoudafdeling van de VVV. ,Het was heerlijk om weer terug te I 'ijn achter de balie. Massa's mensen 1 lebben we kunnen helpen. De meeste [lanten zijn mensen die op de bonne- ooi naar Texel zijn gekomen en onder lak zoeken, logiesbemiddeling dus. De neest gestelde vraag die we moesten leantwoorden was: waar vind ik het latuurrecreatiecentrum! Veel mensen lenken dat het NRC in De Koog staat in we moeten dan zeggen dat ze een iaar kilometer zuidelijker moeten zijn. lee, dat vinden ze meestal niet erg, ils je het vriendelijk uitlegt. Verder heb veel foldermateriaal en ander druk- lerk gegeven of verkocht. Wat ook jeel voorkomt is dat mensen willen -eten hoe het met bepaalde treinver bindingen zit. Aan de hand van het spoorboekje zet ik dan de hele reis op japier. Andere veel voorkomende vra- ]en zijn: waar kunnen we een fiets huren en welke winkels zijn open op zondag. Ik kan ze altijd helpen, behal- bij klachten over het weer. Ik had het razenddruk. De mensen moesten vaak wachten, maar vonden dat niet ;erg als ik met een grapje in twee talen :hivertelde dat ik helaas maar een één- mansbedrijfje had. Soms kreeg je met bde gekste problemen te maken, maar ik vond het een uitdaging om eruit tq komen. Er kwam eens een oude man die hulpeloos op het strand was aan getroffen, omdat hij helemaal niets hoorde; zijn gehoorapparaat was de- fekt geraakt. De bekende medische diensten waren op dat moment onbe reikbaar. Via een contact in Alkmaar kwamen we uiteindelijk terecht bij Kees Oosterhof in Oosterend. Die zorgde voor snelle reparatie en die ou de man was toen zeer gelukkig. Mijn wens voor 1987 is dat ik ook de komende zomer dit werk weer mag doen. Het is énig." De stichting lokale omroep Texel (SLOT) beleefde een enerverend jaar. Wel of niet op de kabel mo gen uitzenden was zelfs een niet geringe politieke kwestie. Uiteinde lijk werd het sein op groen gezet en kon de nog resterende „harde kern" van radiomakers een zucht van verlichting slaken. Door de drastisch geslonken animo draaide nog slechts één programma: „Sportlokaal", dankzij stuwende kracht Dick Oudendag. In septem ber werd furore gemaakt met een live-uitzending op de Groeneplaats rondom de succesvol verlopen Texelse kwarttriathlon. „Dat was onze eerste grote live uitzending, die niet uitsluitend via de zender van De Lichtboei de lucht in ging. Alle toeschouwers bij de finish op de Groeneplaats hebben het pro gramma kunnen horen en dat heeft veel enthousiaste reacties losgemaakt. Die dag ging het dan ook perfect. De reporters stonden via mobilofoons in contact met de mobiele studio op de Groeneplaats, zodat de gesprekken met deelnemers onderweg direct de ether in konden. Een pracht van een reclame voor de omroep voordat de politieke beslissing zou worden genomen". „Voor veel medewerkers raakte de lol van zelf programma's maken eraf, om dat die slechts in de bejaardenhuizen konden worden ontvangen. Ik heb steeds halsstarrig doorgezet. Alleen door veel te oefenen kan je een pro gramma van goede kwaliteit maken. Degenen die nu zitten af te wachten tot de lokale omroep via de kabel of de ether gaat uitzenden, moeten daar niet te gemakkelijk over denken. Ge- lukkig groeit het aantal medewerkers de laatste tijd weer. Als we straks „echt" de lucht ingaan, zal „Sportlo- nog steeds blij zal zijn, is voor mij de vraag. Het kon allemaal nog wel eens anders uitpakken dan de directie zich heeft voorgesteld." „Ik ben teleurgesteld in de houding van de verantwoordelijke statenleden. Zij hebben zich nimmer druk gemaakt over Texvis. Ons belang, het verzekerd zijn van warm water dat noodzakelijk is voor de palingmesterij, werd niet in de besluitvorming meegenomen." „Momenteel zijn we in overleg met het PEN, met wie Texvis het contract voor leverantie van warm water heeft. Er is nog geen definitieve oplossing, maar toch ben ik optimistisch. Er wordt bijvoorbeeld bestudeerd of de warmtevoorziening via de nieuwe die sels van de PEN-electriciteitscentrale bij Oudeschild aan Texvis kan worden overgedragen. Ik heb in elk geval alle vertrouwen in de PEN-directie. Uit de gevoerde gesprekken blijkt dat deze tot een oplossing bereid is. Hopelijk zijn de problemen begin 1987 ten einde, dan kunnen wij ons verder richten op de continu? teit van Texvis." Luchthavenmeester Ed de Bruijn (34) ziet tevreden terug op 1986. „Het was het beste jaar uit de geschiedenis van het vliegveld Texel. Nooit eerder zijn er zoveel vliegtuigen geland en opgestegen: 22.000 vliegbewegingen, dat is 3000 meer dan vorig jaar. Ook als we het over een groter aantal jaren bekij ken, zit er gestage groei in het aantal vliegtuigen dat hier jaarlijks landt." t|,,Voor 1987 reken ik ook weer op toe name, al zal het niet zo spectaculair zijn als in het afgelopen jaar. Vooral het aantal buitenlandse vliegtuigen dat naar Texel komt, neemt toe: een ver dubbeling in de afgelopen vijf jaar. Nee, dat gaat niet vanzelf. We doen veel aan promotie. Geen advertenties of andere dure acties, maar met cor rect dienstbetoon en allerlei kleine at tenties zorgen dat de vliegers die hier komen leuk worden ontvangen, zodat de mond tot mond reclame werkt. Die reclame ontstaat ook door de vlieg- feesten die we hier in de loop van de jaren meermalen hebben gehouden, door de fly-inns en door de artikelen die daarover in de luchtvaartpers ver schijnen. Het mooie van dat toene mende aantal vliegbewegingen is dat de exploitatie van het vliegveld nu na genoeg sluitend is, zodat rijk, provincie en gemeente niet langer tekorten hoe ven te dekken. Vroeger moest alleen de gemeente al jaarlijks 715.000,— tot 720.000,— bijpassen. Het vliegveld is niet alleen van belang voor de lucht vaart; het is ook een toeristische at tractie die de gemeente dus niets kost. Er komen hier vooral 's zomers mas sa's mensen kijken. De parkeerplaats, waar zo'n 200 auto's kunnen staan, is vaak te klein." „De belangrijkste gebeurtenis van het afgelopen jaar was natuurlijk het vlieg- feest. Niet alleen het publiek heeft ge noten, ook de instanties en bedrijven kaal" zeker als eerste vaste programma worden uitgezonden". „Hopelijk is snel een geschikte nieuwe lokatie bekend, dat heeft momenteel de hoogste prioriteit. Voor 1987 wens ik dat de lokale omroep een FM- zendmachtiging krijgt. Via de ether is toch het mooist, want dan kun je de hele Texelse bevolking bij het program ma betrekken. Als het niet zou lukken om komend jaar „echt" te gaan uit zenden, dan denk ik dat ik ga probe ren „Sportlokaal" via een piratenzen der in alle Texelse huiskamers te laten horen. Er zijn al een paar piraten die hebben toegezegd het programma uit te zenden, als wij zorgen dat we het op een cassettebandje aanleveren". die op één of andere manier medewer king hebben verleend zijn heel tevre den. Ik heb erg veel leuke reacties ge had, waaruit bleek dat men onder de indruk was van de organisatie en ik heb er dan ook heel wat relaties aan overgehouden. Ook het nieuwe jaar wordt belangrijk, want dan bestaat het vliegveld vijftig jaar. We gaan het gouden jubileum vieren in de periode 15-17 mei met een fly inn voor historische vliegtuigen. De eerste afspraken zijn al gemaakt. Het feest valt samen met het 5-jarig bestaan van de Dutch Dakota Associa tion, en door bemiddeling van die club zal een aantal oude Dakota's naar Texel komen. Waarschijnlijk komt ook een Catalina vliegboot en ik probeer ook iets te regelen met de marine om dat het in 1987 70 jaar geleden is dat het vliegkamp De Mok werd gesticht". „Mijn eerste wens voor het nieuwe jaar dat die festiviteiten zullen slagen en dat er weer veel promotioneel ef fect van zal uitgaan. Mijn vrouw, Mar leen, denkt daar misschien anders over. Als ik 's avonds laat met de tong op mijn schoenen het huis inkom, zegt die weieens: jij ook met je gepro moot.... Mijn tweede wens is dat ons parkeerterrein wordt verhard. Het is er nu een vieze bende met al die modder en plassen. Wens nummer drie is dat er iets aan het vliegveld zelf wordt ge daan om het minder gevoelig te ma ken voor water. Na veel regenval zijn we soms onbereikbaar omdat vliegtui gen er niet kunnen landen. Een ver harde startbaan zal voorlopig wel een wensdroom blijven, maar er zijn ook andere mogelijkheden om de grasmat wat steviger te maken. Mijn vierde wens voor 1987 is dat nu eindelijk een definitieve regeling wordt getroffen voor de douanefaciliteiten. We draaien al twintig jaar als internationale luch thaven met een ontheffing waardoor ikzelf als douane-ambtenaar kan optre-, den. Nog altijd dreigt het gevaar dat daaraan een eind wordt gemaakt, wat zou betekenen dat het vliegveld Texel geen aantrekkelijke bestemming meer is voor buitenlandse vliegtuigen. Want die moeten dan eerst naar een ander veld voor de douaneformaliteiten. Vooral dat buitenlandse verkeer - zwaardere vliegtuigen die meestal lan ger blijven - levert veel op. En wat ik bovenal hoop is dat ook het nieuwe jaar zonder ongelukken mag verlopen en dat de verstandhouding met de omwonenden goed blijft." Mosselvisser Dirk Slik uit Oudeschild heeft na het verwerken van een forse schadepost als gevolg van het verbod om mosse len aan te voeren, reden om het nieuwe jaar met optimisme te gemoet te zien. Niet alleen mogen er ingaand januari weer mosselen worden gevangen omdat de besmetting helemaal weg is, ook heeft hij nu uitzicht op een eigen mosselperceel in de buurt van De Kaap. die gewoon in gebruik blijft, staat 's winters soms te weinig water. „Dat perceel heb ik dus gekregen van Ploeg, dat staat zwart op wit. Best mogelijk dat hij daar intussen spijt van heeft, maar het is een beslissing die moet worden nageleefd, al zullen de Zeeuwen dat niet leuk vinden. Ik heb gevraagd om een oppervlakte van zes bunder. Want dat is precies 1 promille van de totale percelenopprvlakte in de Waddenzee, die helemaal in handen van de Zeeuwen is. Zo maak ik duide lijk dat het niet teveel is gevraagd wat ik wil. Het stelt op het totaal niets voor. Ik hoop daarom ook dat de re sultaten van het wetenschappelijk on derzoek naar de mosselkweekmogelijk- heden in de Waddenzee mijn toe komstplannen niet belemmeren. Ik wil trouwens helemaal niet op grote schaal kweken. De manier waarop ik het nu doe, vraagt veel arbeid. Als eenmansbedrijf kun je dan een be hoorlijke boterham verdienen, maar als je zo groot wordt dat je personeel no dig hebt, wordt het minder. Bovendien moet je dan enorm gaan investeren en dan ben je al gauw dertig uur per week vopr de bank bezig in plaats van voor jezelf. Ik kan nu zonder al te gro te risico's een produkt van topkwaliteit brengen voor een lage prijs. Wat ik voor 1987 hoop is dat ik op deze ma nier mijn gang kan gaan en dat ik gespaard blijf voor rampen zoals in het afgelopen jaar". Tijdens de langdurige debatten over de begroting '87 in de ge meenteraad, sprak Ate Rienstra (CDA) zijn bezorgdheid uit over de Texelse werkgelegenheid in de na bije toekomst. Met name de ver dwijning van de waterfabriek en de zuivelfabriek stemden hem onge rust. Eén der werknemers van het laatstgenoemde bedrijf is Rienstra's zoon Anne (30). Blikt hij net zo somber vooruit als zijn vader? „Een andere baas zou zeggen: zoek maar wat anders. Maar de Melkunie staat erom bekend dat rekening wordt gehouden met de belangen van de medewerkers. Alle vaste krachten heb ben werk aangeboden gekregen bij Melkunie-fabrieken aan de overkant, in Lutjewinkel of Opmeer. De Texelaars die dat aannemen, zullen met een busje worden vervoerd, zo lang dat nodig is. Maar ja, de theorie klinkt meestal mooier dan de praktijk. Altijd heen en weer reizen, elf uur per dag van huis gaat ook zwaar wpgen op den duur." „Ik ga in principe eerst met de Melku nie mee. Dat is een keuze voor vastig heid; bij de Melkunie weet je wat je hebt, al weet je niet of je altijd op Texel kan blijven wonen. Momenteel voel ik er weinig voor om van Texel af te gaan, ik woon hier goed. Misschien dat in de toekomst verhuizen voor mij minder een probleem zal zijn, maar de komende twee jaar zie ik dat nog niet zitten. Het werken in die fabriek daar kan bar tegenvallen." „Twaalf vaste krachten hebben gezegd dat ze met de Melkunie zullen mee gaan. Vier komen er in Lutjewinkel en acht in Opmeer. Eentje wordt melkrij der en een paar gaan er in de VUT. De zes losse krachten komen wel op straat te staan. Er zijn gesprekken ge voerd, waarin ieder persoonlijk mocht zeggen welk werk hij bij de andere Het wordt een zg. dumpperceel dat hem is toegezegd door niemand min der dan oud-staatssecretaris A. Ploeg en dat door 's rijks opzichter precies moet worden aangewezen. Op dit per ceel kan Slik mosselen in voorraad houden en bovendien kan hij er 's win ters mosselen laten groeien volgens het ,,hang"systeem, een bewerkelijke methode die echter een kwaliteit waar borgt waarmee Dirk Slik al naam heeft gemaakt. Op de huidige kweekplaats^ Gedeputeerde Staten van Noord- Holland keurden in november het voorstel van de PWN-directie om een zinker door het Marsdiep naar Texel te leggen, goed. Drinkwater zal voortaan van het vasteland ko men en de produktie van de water- fabriek nabij Oudeschild wordt stopgezet. De beslissing kan grote nadelige gevolgen hebben voor de belendende palingkwekerij Texvis BV. Directeur Evert Liewes kijkt met gemengde gevoelens terug op een roerig eerste produktiejaar van zijn bedrijf. „Eigenlijk mag ik niet klagen. We heb ben een zeer geslaagd eerste produk tiejaar achter de rug. Alleen al in de cember hebben we twintig ton paling Melkunie-fabriek wil doen." „Er is kans dat ik aan ht werk kan in het Texelse fabrieksgebouw als daar een ander bedrijf in wordt gevestigd. Twee bedrijven hebben al veel be langstelling getoond: een farmaceuti sche (snoep)fabriek uit Borne (Overijs sel) en een houtdraaibedrijf uit Delft. Deze laatste lijkt een grote kans te ma ken, volgens mij is het voor 85 procent zeker. Binnenkort gaan we met een paar geïnteresseerde werknemers in Delft kijken. Ook in dit geval is de Melkunie heel sociaal: je kunt op haar kosten een omscholingscursus in de LTS volgen. Ook wil de unie de eerste twee jaar het verschil met de lagere lo nen in de eventuele nieuwe fabriek bij passen. Maar ja, je moet nog maar af wachten of dat nieuwe bedrijf goed zal draaien. Stel dat het niet lukt, dan sta je over een paar jaar weer voor het blok. Ik heb daarom een vrome wens: ik hoop dat er voor iedereen werk is, maar dat zal wel nooit lukken denk ik." Heden is na een langdurige ziekte vredig van ons heengegaan, mijn lieve man, onze vader en grootvader Dirk Brans echtgenoot van Dia M. Mantje, op de leeftijd van 81 jaar. Texel: D. M. Brans-Mantje A. Brans A. Brans-Huitema Dirk Jan Karin Sjirk Peter a.b. M.S. Breda: C. J. Brans Texel: Ada Brans 24 december 1986. Noordwester 12,*1791 HD Den Burg-Texel De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op de Algemene Begraafplaats te Oosterend. het bedrijf doen uitgaan. De afnemers tonen zich tevreden met de kwaliteit van ons produkt, het aantal afnemers is stijgende. We zijn in het voorjaar met de kweek gestart, dus kunnen we pas half 1987 op volle capaciteit draai en. Een kweekcyclus duurt namelijk ongeveer een jaar. De bouwfase is nu zo goed als afgerond en het bedrijf heeft twaalf man in dienst. Ja alles loopt goed, ik heb wat dat betreft po sitieve verwachtingen." „De PWN-directie heeft op zeer intelli gente wijze het zinkerplan weten door te drukken. In de pers en door de ge meente Texel werden goede argumen ten tegen de aanleg aangevoerd, maar die hebben allemaal niet gebaat. Maar of het PWN aan het eind van de rit Na een langdurige ziekte is nog vrij plotseling in volle vrede ontslapen onze geliefde broer en zwager Anne Terpstra God zij geprezen met ontzag Hij draagt ons leven dag aan dag Zijn naam is onze vrede. Fam. Terpstra

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 3