Profploegen brachten hard voetbalspektakel VeeI goals in uitverkocht toernooi ireatievoor DINSDAG 30 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Henriëtte Bever Beeld uit de finale: topscorer Gijs Steinmann van FC Den Bosch schiet dwars door het Irma la Douce-muurtje en scoort de gelijkmaker. Deze en andere foto's: Arend Nijkamp) In de jongste editie van het Siem Bremer-zaalvoetbaltoernooi werd meer strijd op de stroeve zaalvloer van sporthal Ons Genoegen geleverd, dan ooit het geval is geweest. Dat had alles te maken met de nadrukkelijke aanwezigheid van een zestal selecties van Nederlandse profclubs. De veldvoetbal- lers wensten geen meter voor elkaar onder te doen en dat leidde menigmaal tot harde confrontaties. Winnaar was voor de tweede achtereenvolgende maal het Noordhollandse team Irma la Douce, dat na een enerverende finale via strafschop pen FC Den Bosch de baas bleef. In Irma la Douce was de Noordhol landse top (buiten Volendam) verza meld, een goed op elkaar ingespeeld gezelschap. De routiniers Johan Gast en Job Dragtsma zorgden voor een ij- zersterke organisatie, terwijl aanvallend vooral Harry van Oosten op dreef was. Het was vooral de katachtige keeper Michel Wentzel die de ploeg door de kruisfinale sleepte. Terecht zou hij de bokaal voor de beste doelman ontvan gen. De stand bleef mede door Went zel lang gehandhaafd op 1—1. Vijf mi nuten voor tijd kon worden geprofi teerd van een man méér-situatie, die was ontstaan nadat RKC-doelman Ge- rards uit het veld was gestuurd. Leo van Veen verving hem en gaf een de monstratie van de bal met de voeten vasthouden en afschermen voor de te genstander, zonder dat hij hem in z'n handen hoefde te pakken. De zo ver kregen tijdwinst bleek niet voldoende. Johan Gast scoorde en strafte een wanhopig aanvallend RKC in de laatste minuut zelfs verder af: 3—1. Finale Niet het favoriete RKC, maar het taaie Irma la Douce dus in de finale tegen Den Bosch, onder het toeziend oog van eregast burgemeester Schipper. Op de eerste toernooidag waren de teams elkaar al tegengekomen, welke ontmoeting uitmondde in een 3-2 ze ge voor de profs. Een tegenvaller voor Irma la Douce was het ontbreken van Job Dragtsma, die in de kruisfinale te gen RKC een spiertje in zijn boven been had verrekt. Het gemis werd schijnbaar probleemloos opgevangen. Na enige kleine kansen voor beide par tijen opende André Tielens in de twaalfde minuut de score voor Irma la Douce. Zijn schot door het midden leek niet onhoudbaar, maar de goed keepende lange Jan van Grinsven kreeg de bal niet te pakken. Tien minuten voor tijd kwam Den Bosch weer op gelijke hoogte, vreemd genoeg nadat Bosschenaar René van Eek een twee minuten-straf had gekre gen. Tot tweemaal toe schoot toernooi-topscorer Gijs Steinmann de bal uit een vrije trap onhoudbaar tegen de touwen. De tweede poging werd goedgekeurd: 1-1. Publiekslieveling Regi Blinker. De grote dosis strijdlust zorgde voor veel spektakulair zaalvoetbal. De meeste teams legden het ac cent op de aanval, waardoor het voltreffers regende en de massaal toegestroomde toeschouwers vol op aan hun trekken kwamen. Zij konden zich weer vergapen aan talloze befaamde spelers, van wie een aantal inmiddels oude beken den voor de Texelaars is geworden. Verheugend was het daarom dat een nieuw gezicht, de jeugdige Re gi Blinker van Feijenoord, tot beste speler werd uitgeroepen, overigens samen met good-old Leo van Veen J van RKC. Blinker had met kwikzil- verige acties veler voetbalharten gestolen. Beide sterspelers bereikten met hun ploegen niet de finale. Feijenoord mocht de handen dichtknijpen dat het de kruisfinales haalde. Daarin werd het met een duidelijke 5-2 score afge- troefd door het geroutineerde FC Den Bosch, dat als eerste in de poule was geëindigd. Blinker bleek in deze wedstrijd ondanks zijn fraaie acties nog inhoud te kort te komen om het spel naar zijn hand te zetten. Den k Bosch sprong effectiever met de aan- j valskansen om en had de matige Feijenoord-doelman Ricardo de Jong al j viermaal gepasseerd voordat Feijen- oord wat terug kon doen. i De andere kruisfinale was een botsing i tussen titelverdediger Irma la Douce "j en RKC, de profploeg die de meeste indruk had gemaakt. RKC had een team op de been gebracht met jon- gens die hun sporen zaalvoetbalgebied - hebben verdiend. De veldspelers Leo j van Veen, Gert Kruys en Peter Bos werden bijgestaan door enkele Bra bantse topzaalvoetballers. weekend op Texel aanwezig. De organisatoren van z.v.v. Gamma hebben kunnen profiteren van een klaarblijkelijk gewijzigde houding van de profclubs ten aanzien van zaalvoet ballen in de winterstop: dit lijkt meer te worden toegejuicht dan voorheen. Alleen moet de organisatie zich afvra gen in hoeverre de professionele club- teams in het toernooi moeten zijn ver tegenwoordigd. Er ontstaat door hun inbreng een wat ruwer type zaalvoet bal. Behalve in spektakel resulteert dat ook in irritaties. Onophoudelijk zeuren tegen de scheidsrechters en overtre dingen deden onplezierig aan. Arbitrage De spelers zélf maakten daar weinig problemen van. ,,Als je zelf speelt, valt die hardheid best mee", aldus de voor Feijenoord uitkomende André tijdens één der eerste wedstrijden op de tweede dag. Het Italiaanse team Clark Udine tracteerde daarin het nog .niet uitgeslapen Oost-Nederland/Turbo op een 3—1 nederlaag. Landgenoot Zucco nam enkele dubieuze beslissin gen en stuurde twee Oost-Nederland spelers voor twee minuten naar de kant, wat duidelijk in het verkeerde keelgat van de heren spelers schoot. Jan Artz, één der bestraften, was zo verhit dat hij na afloop de arbiter te lijf dreigde te gaan. Tussenkomst van offi cials verhinderde dat. Artz' commen taar: „Waardeloos dat zo'n internatio nale scheidsrechter de regels niet kent. De eerste dag heb ik hem nog wat dingen proberen uit te leggen. Op het eind van de dag gaf hij te kennen dat hij niet zoveel zin meer had. Laat hem dan liever wegblijven". Deelnemersveld Overigens kwam Oost-Nederland in de andere partijen sportief voor de dag. Het team bevatte bekende routiniers zoals de eredivisie-trainers Theo de Jong, Guus Hiddink en Theo Vonk. Het team was op het laatste moment versterkt met Ruud Mattu, die al eens de prijs voor beste spelers had gekre gen. Mattu zou eigenlijk bij Oud-Ajax meedoen, maar daar werd uiteindelijk geen prijs op zijn aanwezigheid en die van Gerard van der Lem gesteld. Hij liet weer fraaie staaltjes zien, zonder echt tot grote hoogte te stijgen. Bij dit team diende zich een nieuw fenomeen aan: sponsoring door een Texels be drijf. Turbo Amusement zorgde voor gloednieuwe tenues. Ook NMB Texel nam een team voor rekening: Volen dam. Bankdirecteur Hans de Leeuw had met Turbo-bazen Henk van Wijk en Jan Stolk een weddenschap af gesloten welk team het hoogst zou eindigen. Het toeval wilde dat beide kwamen te strijden om de vijfde en zesde plaats. Turbo won nipt, na penalties. De Volendammer balgoochelaars stel den met deze prestatie wat teleur. Aangevoerd door de gebroeders Zwart- hoed Johan Steur en Louis van Gaal slaagde Volendam er niet in om bij de eerste twee in de poule te eindigen en zodoende de kruisfinales te bereiken. Op de beslissende momenten kon het team niet doordrukken en liet dure winstpunten glippen. Vorig jaar kon den ze met Gerrie Mühren in de gele deren de zaken wél naar de hand zetten. Oud-Ajax De Volendammers zorgden wel voor Hectisch De al redelijk spannende partij kreeg een hectisch vervolg in de verlenging. Beide ploegen forceerden doelrijpe kansen, raakten paal en lat, maar von den bovenal twee voortreffelijke kee pers op hun weg. De slijtageslag, sterk geleid door scheidsrechter Harm Wijnstra, bleef onbeslist. Ook de eerste serie van vijf penalties bracht geen uitkomst. Uitgerekend topscorer Steinmann miste de eerstvolgende pe nalty, waarna Tielens zijn ploeg voor de tweede maal de wisselbeker be zorgde. Irma la Douce dus de enigs zins verrassende winnaar van het mis schien wel sterkst bezette tweedaagse kersttoernooi op Texel. Winterstop De nieuwe wijze van benadering van deelnemende teams heeft tot een suc ces geleid. Niet met spelers, maar met clubbesturen werd rechtstreeks contact gelegd en dat bleek te resulteren in degelijke afspraken. Vrijwel alle tevoren vastgelegde spelers bleken afgelopen Een vermoeid ogende Irma la Douce-aanvoerder gen weggekaapte wisselbeker boven zijn hoofd, plaudiserende PSV-trainer Guus Hiddink. Stafleu. ,,De scheidsrechters moeten juist soepeler fluiten", vulde medespe ler Ben Wijnstekers hem aan. Regi Blinker'meende dat de wedstrijden door eredivisie-scheidsrechters zouden moeten worden geleid. Ook andere deelnemers toonden zich kritisch inza ke de arbitrage. Dat het normbesef bij de spelers en scheidsrechters niet op gelijk niveau lag, was in elk geval duidelijk. De vele twee minuten-straffen waren er het be wijs van. De eerste dag sprongen de arbiters naar eigen oordeel nog vrij soepel met de zaalvoetbalregels (waar bij lichamelijk contact in principe uit den boze is) om. Na onderling overleg hanteerden de arbiters de reglementen de tweede dag strakker. Naarmate het toernooi vordert gaan de belangen om te winnen altijd zwaarder meespelen en de mannen in het zwart wilden voorkomen dat dat uit de hand zou lo pen. Niet alle profs konden deze op vatting evenzeer waarderen, maar zij wisten wel waar ze aan toe waren. ,,Wij profs janken pas als we goed on der de zoden worden gemoffeld, maar ik denk dat het qua zaalvoetbal correct is", zei de voor de eerste maal op Texel aanwezige Wim Rijsbergen (Oud- Ajax) voor de microfoon van speaker Paul Krüger. Italiaans De drie Nederlandse scheidsrechters Wijnstra, Mayers en Snabel hadden bij hun onderling overleg hun Italiaanse collega Franco Zucco niet betrokken. Juist rond deze fluitist ontstond heibel Job Dragtsma heft de voor alle profploe- Naast hem organisator Aad Blom en de ap- aantrekkelijke partijen. Het 5 5 ge lijkspel tegen Oud-Ajax was de leukste wedstrijd van de eerste dag. De Amsterdammers kwamen in voorgaan de jaren nógal eens matig voor de dag, maar kende ditmaal geen zwakke punten. John Rep speelde als herbo ren. Hij dribbelde er lustig op los en scoorde één der mooiste goals. De topscorer van vorig jaar, Marcel Boonstra, was als gastspeler aanwezig en schoot weer volop raak. De topsco- rerstitel was echter zoals gemeld weg gelegd voor Gijs Steinmann van FC Speaker Paul Krüger speelt ad rem in op de ter discussie staande arbitrage via een gesprekje met scheidsrechter Mayers. Den Bosch. Deze ploeg speelde als collectief sterk met een uitblinkersrol voor de balvaardige John de Bever (nummer 7). De leukste wedstrijd van de tweede dag was die om de derde en vierde plaats tussen Feijenoord en RKC, wel ke ook in 5 5 eindigde. De spelers maakten er een ontspannen show van. Het optreden van topclub Feijenoord (met Texelaar Rob van de Stap) was zonder meer een herhaling waard, ze ker als bij een volgende gelegenheid den een pijnlijk lesje in modern positiespel. De Italiaanse inbreng was net als in de voorgaande jaren onbevredigend. Weliswaar won Clark Udine tweemaal, maar bezat te weinig inhoud om het spel te maken. De buitenlanders geno ten echter wel de sympathie van het publiek. Uitverkocht Met name tijdens de finaledag heerste er bijzonder veel sfeer op de tribunes. Op een gegeven moment waren alle beschikbare kaartjes voor de tweede dag verkocht. De zaterdag bleek een minder gunstige dag, maar de sporthal was evengoed behoorlijk bezet. Het benodigde aantal toeschouwers om quitte te spelen (950) werd in elk geval ruimschoots gehaald: meer dan 1100 betalende bezoekers passeerden de kassa's. Vierhonderd kaartjes waren in de voorverkoop van de hand gegaan; de meisjes achter de kassa in de sporthal hebben dus een druk week end achter de rug. Een verbetering was de aanwezigheid van een betaalde garderobe, hetgeen de orde in de hal ten goede kwam. Bij de éntree was ook een plaatsje inge ruimd voor de loterij van SV Texel. Voorzitter Rein Stam en Ruud Mee- dendorp wisten slechts een enkel lot te slijten. Er zijn inmiddels meer dan 700 loten verkocht. Radio Belangstelling was er ook van de nati onale media. De Tros maakte zaterdag opnamen die zondagochtend in het sportprogramma op Radio 2 werden Bever onder handen. mmermans neemt de kuiten van Den Bosch-topper John de Simon Tahamata en Mario Been van de partij kunnen zijn. Nu kwam de ploeg op doorslaggevende momenten iets aan klasse tekort. Gamma Het scheelde maar weinig of niet Feijenoord maar thuisploeg Gamma zou de kruisfinales hebben bereikt. In het onderlinge duel miste Louis Uriot één van de twee penalties die Gamma kreeg toebedeeld. De score bleef mede daardoor steken op 1 —1 en Gamma's totaalscore op vier punten. Door een ongunstig doelsaldo viel het team zelfs helemaal buiten de boot en finishte als tiende. De Texelaars hadden zo graag willen aantonen dat zij vooruitgang in hun spel hebben geboekt doordat nu in de competitie aan de vaste wal wordt uitgekomen. Dat kwam in de re sultaten niet tot uiting, al scheelde het soms weinig. Gamma werd slechts door RKC weggespeeld, maar was een lastige tegenstander voor alle andere poule-genoten. De betaalde jeugd van PSV moest het onderspit delven met 3 2. De aankomende talenten hadden vorig jaar nog de kruisfinales gehaald, maar kwamen dit jaar tekort, ondanks de aanwezigheid van UEFA- internationaal Erik Viscaal en „ouwe rot" Huub Stevens. FC Utrecht viel tegen. De ploeg kende slechts in Ton Pattinama een zaalvoet balspecialist en moest het verder slechts hebben van hard werken. Niet gewend FC Twente kwam helemaal niet uit de verf. De ploeg bestond hoofdzakelijk uit jonge spelers, aangevuld met de meer ervaren Martin Koopman, Peter van der Hengst (AZ) en Hans Vos kamp (Go Ahead). De spelers waren duidelijk niet gewend om in de zaal te spelen, waren bovendien nogal timide en lieten zich te gemakkelijk voorbij snellen. De tweede toernooidag volgde geen herstel zodat Twente puntloos onderaan eindigde. Voor de jonge qar- uitgezonden. De aangekondige verslag gever van het voetbalweekblad Voetbal International werd niet gesignaleerd. Ter plekke werd ook radio gemaakt. Een uitgebreid team van de lokale om roep vervaardigde een drie uur durend programma, dat via ziekenomroep De Lichtboei werd uitgezonden. De uit zending bestond deels uit tevoren op- Ben Wijnstekers: één brok karakter. genomen gesprekken, terwijl het j laatste deel live de ether inging. Nico Erwich presenteerde een rechtstreeks verslag van de finale, bijgestaan door de vliegende reporter Gert Jan Moens die met zijn draadloze Hotex-microfoor' de spelersbanken afstroopte voor korte vraaggesprekjes. Helaas was het pro- gramma voor het publiek niet te volgen. De toeschouwers werden wel met re- i gelmaat geïnformeerd door de nieuwe speaker Paul Krüger. Deze Texelse pre sentator bracht het er uitstekend van- af. Geen overbodig commentaar maar John Rep frechtsI scoort één der fraaiste goals van het toernooi.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7