v- -rr (jtoch Zwart:-100 jaar jon a van fiart: «.««.e* Jongeren bouwen voor jongeren Proces in Compass-zaak tegen leverancier gasolie Eerste wijk draait Directeur AH in museum onthaald Testperiode kabel-tv succesvol „Port Natal" wordt gesloopt Uitbreiding Ouwe ULO begonnen Getuigen gezocht Boerenkool-diner Scouting Texel Botsing bij parkeren Vrije school organiseert lezingen Nog geen tariefs verhoging Teso Poging tot braak Oskam voorzitter van historische vereniging OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.144 DINSDAG 6 JANUARI 1987 Voor advertenties, abonnementen, etc. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq Abonnementsprijs/19,20 per kwartaal; los 90 cent telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 weg 75 De Koog telefoon 02228 266 Harry de Graal, Pelikaan- J J O Rabobank nr. 36 25 01.742. NMB nr 67 34 60.398 Het gebouw „Port Natal" in As sen, waarin vele Texelse mannen de laatste oorlogsmaanden door brachten, zal worden gesloopt. Het moet plaatsmaken voor de nieuw bouw van het algemene Wilhel- mina-ziekenhuis. „Port Natal" werd in de dertiger jaren gesticht als psychiatrisch ziekenhuis. In de oorlog deed het dienst als verblijf plaats voor Nederlanders, die volgens de Duitse bezetter elders ongewenst waren. Na de oorlog werd het weer psychiatrisch ziekenhuis en maakte deel uit van een aantal van deze zie kenhuizen, dat onder beheer staat van de stichting ,,De open Ankh". Het Wilhelmina-ziekenhuis staat mid den in Assen en de directie ervan diende enkele jaren geleden een plan voor verbouwing in. Die verbouwing was vrijwel even duur als nieuwbouw en men besloot tot dat laatste. De nieuwbouw zal plaatsvinden op de plaats waar nu het „Port Natal" complex is gelegen, temidden van een bos Wanneer met de sloop wordt aangevangen is nog niet bekend. Op de weg van Oosterend naar Den Burg, ter hoogte van de school van De Waal, deed zich maandag rond half één 's middags een aanrijding voor. Een 20-jarige bstuurder van een Ford, woonachtig te Oosterend, reed in de richting van Den Burg, toen een tegemoetkomende automobilist een in haalmanoeuvre begon. De Oosterender schrok en belandde doordat hij plotse ling hard remde tegen een boom. De bestuurder die uit de richting Den Burg kwam, beweerde tegenover de politie dat het inhalen nog gemakkelijk kon. De politie vraagt de bestuurder van het blauwe bestelbusje, dat werd inge haald contact op te nemen tel; (02220) 2644. De Ford werd beschadigd aan de mo torkap, de bumper en het rechter spat bord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Kabouters, welpen, gidsen, verkenners, sherpa's, rowans, voortrekkers en hel pers van Scouting Texel worden door de leiding van Scouting Texel uitgeno digd om zaterdag om zes uur 's avonds aanwezig te zijn op de jaarlijk se „boerenkoolfuif". Gezamenlijk kan dan worden genoten van een onver valste, zelfbereide maaltijd van verse boerenkool Een op de parkeerplaats bij Albert Heijn in Den Burg geparkeerde Peugeot werd licht beschadigd toen een Texelaar er met zijn Citroen tijdens het parkeren tegenaan reed De man deed zelf aangifte van de bosting. De initiatiefgroep Vrije School Texel wil meer bekendheid geven aan de vorm en inhoud van het Vrije School Onder wijs. Daartoe worden lezingen en cur sussen gehouden. De eerste lezing wordt gehouden op vrijdag 9 januari in De Schakel, Burg wal 10 De titel is „Kind mogen zijn om mens te worden. Vrije Schoolon derwijs in deze tijd". De inleider, Gunnar Erik Gijbeis is zelf vrije schoolleerkracht en zal spreken over de invloed die de kindertijd en het onderwijs hebben op het verdere leven van de mens. De lezing begint om 20 15 uur en de entree bedraagt Een begin is gemaakt met de uitbreiding van dorpshuis d'Ouwe ULO, waarmee een totaalbedrag van rond f500.000— is gemoeid. Het werk wordt als leerlingbouwplaats uitge voerd door Bouwbedrijf Duin, waarbij geprofiteerd wordt van de rijkssubsidieregeling Jongeren bouwen voor ion geren". Die leerlingenbouwplaats omvat te- vens de bouw van woningwetwo ningen aan de Mulderstraat in Oosterend. Het totale project is dan groot genoeg en biedt zodani ge bouwkundige diversiteit dat ef ficiënte en zinvolle inzet van jonge leerling-bouwvakkers mogelijk is. Bij het project zijn totaal zes leerlingen betrokken. Ze bouwen in de meest let terlijke zin aan een jeugdprojeci, want de uitbreiding van het dorpshuis is overwegend een aangelegenheid van het jeugd- en jongerenwerk. Aan de achterkant van d'Ouwe ULO, dus aan de Wilhelminalaan, komt een uitbouw voor de administratie van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk en waarin ook de drukkerij en computerruimte wordt ondergebracht. De containers waarmee de administratie zich nu be helpt, kunnen dan verdwijnen. Bunker Een bijzonder onderdeel van het uit- areidingsproject bestaat uit een onder- De afgelopen jaren is het nogal eens voorgekomen dat Teso per 1 januari de tarieven verhoogde. Teso heeft het personeel laten weten, dat dit deze keer niet het geval zal zijn. Hieruit is de conclusie getrokken dat dit jaar he lemaal geen tariefsaanpassing zal plaatsvinden, maar het gejuich daar over is volgens de Teso-directie te vroeg. Of en in hoeverre de tarieven zullen worden verhoogd, zal pas over enkele maanden worden bepaald. Op dit moment is het niet mogelijk omdat de vereiste financiële gegevens nog niet op een rijtje staan. Tussen 27 en 29 december werd inge broken in een huis aan de Westerweg, een tweede woning. Er was schade aan de deur, maar er werd niets ver mist. De politie heeft een onderzoek ngesteld. Zaterdag ontdekte de eigenaar van een luis aan de Oosterenderweg eveneens lat onbekenden ongenood op bezoek varen geweest. Een raam was gefor ceerd, maar er werd ook niets vermist. grondse „bunker" met twee oefen ruimten voor popgroepen. Het dak van deze volkomen geluiddichte ruimte die de volgende maand zal worden ge bouwd in een kuil van meer dan vier meter diep, komt een halve meter on der het maaiveld. Daar bovenop ko men het nieuwe kantoor en de entree voor het open jeugdwerk, een grote berging voor het dorpshuis en een keuken annex berging ten behoeve van de bar. De totale investering van een half mil joen wordt grotendeels door subsidies gedekt. Krachtens de regeling „Jonge ren werken voor jongeren" wordt /T50.000,— ontvangen. Bijna f125.000,— komt uit de pensioenreser ve van de voormalige Welzijnsstichting en /30.000,— wordt ontvangen uit het provinciale fonds voor jeugdaccommo- daties. Waarschijnlijk zal het Nationaal Jeugdfonds („Jantje Beton") een hal ve ton bijdragen en het ziet ernaar uit dat ook nog enkele andere fondsen over de brug zullen komen, waaronder het Anjerfonds dat enkele duizenden guldens bijdraagt voor de inrichting van de ondergrondse oefenruimte. Sluitend Het laat zich aanzien dat minder dan anderhalve ton geleend zal moeten worden. De lasten daarvan kunnen volgens een overtuigend financieel „plaatje" worden opgevangen In ieder geval zal de exploitatiesubsidie die de gemeente aan d'Ouwe ULO geeft, niet omhoog hoeven. Volgens Jeugdwerkbegeleider Jan Kra mer is heel wat werk verzet om al dat geld bij elkaar te krijgen. „Ik wist niet dat er zoveel fondsen waren, waar je een beroep op kunt doen". Het werk bestond uit het opsporen van de geld bronnen en het verschaffen van de ge gevens (jaarrekening, begroting, ex ploitatierekening) die de subsidiegevers nodig hadden om te bepalen of het project voor steun in aanmerking kwam. Dat was enigszins gecompli ceerd omdat de betrokken organisaties na de taakscheiding gemeente/wel- zijnsstichting nieuw is en dus nog geen jaarrekening konden overleggen. Dat vergde de nodige toelichting, maar op 23 december waren alle aan vragen de deur uit en spoedig was er zoveel zekerheid dat het verantwoord was de aannemer opdracht te geven. Verwacht wordt dat de uitbreiding in het begin van de zomer in gebruik ge nomen zal kunnen worden, meer dan twee jaar nadat de sektie jeugd- en jongerenwerk het initiatief nam en de voorbereidingen startte. Ali Abedhaghadi (/inks) krijgt de presentjes van Jaap Bakker en Cor Ellen van het juttersmuseum. Ali Abedhaghadi, directeur van „Compass Freight Ltd", nam vrijdag in het Juttersmuseum enkele presentjes in ontvangst die hem door Jaap Bakker namens de Stichting Juttersmuseum werden aangereikt. Het be drijf van de in Engeland woonachtige Ali was eigenaar van de een jaar geleden op het Texelse strand roemloos aan haar eind gekomen coaster Compass 1. Ali kreeg van de stichting een grote kleurenfoto van het gestrande schip en een legpuzzel van de Teso-veerboot, omdat hij het juttersmuseum destijds twee sloepen van de coaster had geschonken. Abedhaghadi verblijft met zijn vrouw en haar zuster op Texel in De Koog, bij kennissen die hij vorig jaar opdeed bij een bezoek in verband met de stranding. Het is al de tweede maal dat hij op het eiland vakantie houdt. Tevens houdt hij zich tijdens zijn ver blijf op het eiland in samenwerking met advocaat mr. drs. J. K. Feikema, bezig met het terugkrijgen van een on derdeel van de Compass 1. Het gaat om een deel van de koperen stuurko- lom, die nog in het bezit is van de po litie op Texel. Dat onderdeel behoeft niet te dienen als bewijsmateriaal bij de afhandeling van de verzeke ringsmaatschappij en zal in het kan toor van Ali een plaatsje krijgen. Gewirwar Over de afwikkeling van de Compass- zaak vindt nog steeds heel wat (juri disch) gewirwar plaats Inmiddels is via een labortoriumonderzoek in Amsterdam bewezen, dat de gasolie, die in Harwich werd ingenomen, voor een groot deel uit water bestond. Ver moedelijk is dat de oorzaak geweest van het uitvallen van de motor en indi rect van de stranding. Daarom is Com pass Freight Ltd. een proces begon nen tegen Transoil, de maatschappij die de olie leverde. Ook de maatschap pij, die de lading verzekerde heeft een claim ingediend bij Transoil. Compass Freight moet zelf voor het verlies van het schip opdraaien, omdat de verze keringsmaatschappij achteraf ontkende bepaalde onmisbare documenten te hebben ontvangen, zodat het schip niet verzekerd bleek De Compass werd in 1985 in Brake (Did.) aange schaft door het Engelse bedrijf. Het schip voer onder Duitse vlag met de naam „Ostara", maar moest na de ver koop van vlag veranderen. Om kosten- motieven werd het schip ingeschreven onder de Hondurese vlag. De motor werd in Bremen gereviseerd en na de eerste reis in Londen geïnspecteerd. Bij elkaar had het schip 160.000,— DM gekost. De tweede reis zou naar Ham burg gaan, maar eindigde bij paal 11 op het Texelse strand. Ali Abedhagha di kreeg het bericht van de stranding in Hamburg door en haastte zich naar Texel. Ander schip Intussen heeft het bedrijf een ander schip gekocht: de „Northumbria Ro se", varend onder Britse vlag. Drie be manningsleden van de Compass 1 zijn aan boord. Onder hen de kapitein, die niet over de vereiste papieren bleek te beschikken en nu als matroos vaart. Met ingang van het nieuwe jaar is de heer G A Oskam de nieuwe voorzit ter van de historische vereniging ge worden Oskam, die eind 1984 het ini tiatief nam tot de oprichting van deze vereniging op Texel, volgt daarmee D. Lemstra op. Na een testperiode van veertien dagen mogen uitzendingen van Ka- beltex b.v. (van de gebr. Schoorl en de firma Drijver) een succes wor den genoemd. De beeldkwaliteit is goed en er hebben zich geen noe menswaardige problemen voorge daan. De weinige reacties van de kant van de abonnees waren positief. Er zijn inmiddels 350 huizen in de wijk „Wilhelminalaan", die ondermeer de Wilsterstraat, Bernhardlaan, Thijsse- laan, Keesomlaan, een deel van de Weverstraat en de Julianastraat bevat, aangesloten. De bewoners hebben twee weken kunnen kiezen uit Neder land één en twee, Sky Channel, Music Box (wordt binnenkort Superchannel) en TV 5. Bij Gert Jan Schoorl, mede exploitant van de kabel-tv kwamen maar weinig reacties binnen, maar wat er binnenkwam was positief „Alleen vinden veel mensen het jammer dat er geen Duitsland opzit", aldus Schoorl. „Auteursrechtelijk is dat nog niet rond. We werken er aan, maar het is niet te zeggen binnen welke termijn dit zal lukken." Buitendorpen Het is de bedoeling dat binnen een maand wordt begonnen met het aan sluiten van de wijk „Citytheater" Ver volgens staat de wijk „De Mars" op het programma, met kort daarna het laatste gedeelte van Den Burg, de wijk „Kogerstraat" In totaal zijn dat zo'n 2000 aansluitingen. „Als het goed loopt met de abonne menten in Den Burg kunnen we gaan denken over de buitendorpen", aldus Gert Jan Schoorl. „De capaciteit van de schotel is vrijwel onbeperkt." Kabeltex b.v. maakt gebruik van een Siemens schotel. „Ik heb informatie ingewonnen bij collega's en die waren allemaal goed te spreken over dit merk", zegt Schoorl. „Het grootste probleem was eigenlijk het zoeken van de satellieten. En als er sneeuw viel was er storing. Voor dit laatste zoeken we een oplossing." Het liefst zou Schoorl de Duitse zenders er het eerst bij willen hebben. Maar zoals het er nu voorsstaat zal RTL, een Luxem burgse zender met Duitstalige pro gramma's waarschijnlijk eerder in de Texelse huiskamers verschijnen. Wij wensen u een goed 1987 MARTIEN VAN DE WETERING en medewerkers TEXELSE COURANT Drie van de bij de uitbreiding betrokken jonge bouw\akkers (de 16-jarige Martin de Ridder, de 17-jarige Eddy Maas en de JU-jarige Dennis Saai) gisteren gefotografeerd toen zij bezig waren mt de geïsoleerde vloer van de nieuwe administratieruimte. Ze doen het werk onder lei ding van Kees v.d. Werve.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1