Texel-promotie drie kwartier op de buis Prijsdalingen in 1986 in de landbouw Amerikaanse musical in theater Klif 23 Ook uitverkoop bij uw juwelier MARTIN TROMP LAND BOUW 1 Schrijven voor gevangenen Poolexpeditie zonder vorst 25 tot 50% korting Doorgereden na aanrijding Handwerken voor „55 ers" Noortje Roll nu wé in Texelse woltrui Zaalvoetbalprogramma Brommer tegen auto Explosief PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI Handwerk decembe Teso-kapitein Jan Staal weet heel even de ogen van miljoenen tv-kijkers op zich gericht Presentator Erik de Zwart luistert belangstellend toe met op de achtergrond de kaart van Texel, die vele malen nadrukkelijk in beeld verscheen De Veronica Omroep Organisatie bezorgde Texel een reclamespot van ongekende omvang. De drie kwartier durende uitzending van het op Texel opgenomen program ma „Nederland Muziekland" was niet slechts een aaneenschakeling van opnamen van vrolijke artiesten op diverse locaties, maar zat te vens barstensvol informatie en beelden van het eiland. In een tijd dat veel mensen zich bezinnen over hun vakantiebestemming voor de aanstaande zomer, lang geen slechte zaak. Het programma wordt door circa vier miljoen kij kers bekeken. De uitgelaten stemming die bij de tv- ploeg heerste tijdens de opnamen heeft doorgewerkt in de montage. Er waren diverse shots te zien van fraaie wolkenluchten, waarop sommige me dewerkers met uitgekeken raakten Wat ook merkbaar was in het eindre sultaat waren de aanwijzingen van WV-directeur Dekker en de andere Texelaars die bij de opnamen waren betrokken. Veronica presenteerde Texel zoals het ook door de VVV wordt ge daan: gevarieerd (voor jong èn oud) De plaatselijke groep van Amnesty In ternational houdt haar maandelijkse schrijfavond vanavond van 20.00 tot 21.00 uur in de Openbare Bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg en in de Trompstraat in Oudeschild. Er zijn voorbeeldbrieven en luchtpost- vellen aanwezig Aan autoriteiten in Peru en Bulgarije wordt gevraagd Poli- carpio Condon Vargas en Kostadin Kalmakov vrij te laten, daar zij zijn op gesloten als gewetensgevangenen. Policarpo Varga in Peru is in juni 1986 „verdwenen" en zijn verblijfplaats is onbekend. Kostadin Kalmakov is lid van de Pinkstergemeente en werd ge vangen gezet nadat hij protesteerde te gen de gevangenhouding van gewetensbezwaarden In de bibliotheek kunnen zij, die vana vond niet kunnen, brieven afhalen. Bij het maandblad „Wordt vervolgd" zijn voorbeeldbrieven gevoegd die meege nomen kunnen worden om thuis te qua natuur en vertier. Presentator Erik de Zwart lichtte dat nog nader toe, tussen de optredens van de artiesten door. Aan de hand van de kaart van Texel voorzag hij de Eigenlijk had het moeten vrie zen en sneeuwen, maar even goed waren ze best tevreden, de dertien verkenners van Scouting Texel, die vorige week een vierdaagse „poolexpeditie" op Texel tot een goed eind brachten. De „expeditie" onder leiding van Niek Slijderink junior was een Wampex-achtige trektocht door de westelijke kuststrook van het ei land, waarbij onder primitieve om standigheden werd gegeten en geslapen en waarbij allerlei kleine problemen moesten worden opge lost. De jongens (van 11 - 15 jaar) moesten zich verbeelden dat ze bezig waren het het bereiken van de pool, naar het voorbeeld van Scott en Amundsen driekwart eeuw geleden. De Scoutingjon- gens hadden het wel wat makkelij ker dan de poolvorsers van destijds. De meegebrachte sneeuwbrillen waren niet nodig, de temperatuur was hoger dan ooit in het poolgebied voorkomt en ook het overnachten was een minder grote beproeving. De eerste nacht werd doorgebracht in een schuur van Staatsbosbeheer, de tweede nacht in tenten op een boerenerf aan de Slufterweg en de derde nacht zelfs in het club gebouw van Scouting aan de Bernhardlaan in Den Burg. Daar waren ze op de terugtocht van de „pool" (de vuurtoren) heenge gaan met de bus van Robert Aris van Boven De foto werd vorige week bij het invallen van de duisternis ge maakt, toen de groep in de regen zijn potje kookte op het erf van Harry Tielemans aan de Ruigendijk. kijker van informatie over de locaties. Kort maar krachtig lepelde De Zwart wetenswaardigheden op die hem door de Texelse betrokkenen in het oor wa ren gefluisterd. In twee gevallen ge beurde dat door interviewtjes met Texelaars: op de „Molengat" met Teso-kapitein Jan Staal en in het Mari tiem Museum met Cor Ellen. Voorts waren diverse Texelse jongeren herken baar bij de binnenopnamen in Paal 9, De Twaalf Balcken en de Jelleboog Nu maar afwachten of de „gemoede lijke gezelligheid" van deze laatste ge legenheden aan het eind van het pro gramma de potentiële vakantieganger zal weten te lokken. Volgens Cor van Heerwaarden en Dit- mar Breidenbach van Klif 23 zal het er „super-Amerikaans" toegaan. Zij heb ben de show enkele weken geleden in het ART Theater gezien en troffen daar dezelfde sfeer aan als bij de echte grote Broadway-shows, die het tweetal tijdens een recente vakantie in Ameri ka in New York heeft bezocht. Dezelf de kwaliteit wordt bereikt met een klei ne bezetting, namelijk zeven musical- acteurs en een pianist Alle (Ameri kaanse) acteurs zijn professioneel en hebben een opleiding genoten in de Verenigde Staten. Van Heerwaarden en Breidenbach zochten direct na de voorstelling in Amsterdam contact met de Amerikanen. De voorstelling draai de twee maanden met succes in het ART Theater en zou per 4 januari wor den beëindigd De groepsleden bleke i bereid een weekend later naar Texel te komen. Het verhaal van de musical is simpel. Een onervaren, maar talentvol meisje uit de provincie trekt naar New York met als enige bagage balletschoentjes Zij wil dolgraag een beroemde Broadway-ster worden, maar voor het zover is zal zij een strijd moeten uit vechten met een al aan de top staan de grote ster. Het meisje Ruby krijgt een rol in een musical die zich op een boot afspeelt, vandaar de titel „Dames at sea". De landbouw op Texel heeft in 1986 een vrij goed groeiseizoen beleefd. Praktisch alle gewassen kwamen met bruto-goede kilogrammen op brengsten. Wel traden op alle fronten prijsdalingen op. Dit alles heeft te maken met de overschotten die er binnen de E.E.G. en op de wereld markt zijn. Een verdere inperking van de hoeveelheden zal plaats vinden door heffingen en kwantumbeperkingen. heeft gekend. Er is voldoende ruwvoer van gemiddeld goede kwaliteit gewon nen hetgeen een goede basis gaf voor de stalperiode van de runderen. De laatste akkerbouwgewassen werden begin mei aan de grond toevertrouwd. De groei verliep daarna vrij voorspoe dig. Bij de oogst kwamen er daardoor goede kilogramopbrengsten. Vooral de granen hebben geprofiteerd van de zonnige maar toch koele zomer. Win- tergerst dat het eerst werd geoogst, gaf goede tot zeer goede opbrengsten aan korrel per ha. Ditzelfde zagen we later bij de oogst van zomergerst Meerdere percelen gaven meer dan 7000 kg korrel per ha. Ook de winter tarwe kwam met goede opbrengsten te voorschijn. Zelfs werd op een aantal bedrijven meer dan 10.000 kg per ha geoogst. Het voor akkerbouwers toch wel belangrijkste gewas pootaardappe- len kwam aan veldgewas knollen on geveer op hetzelfde niveau als gemid deld de laatste jaren. Bij het rooien bleek reeds dat er meer uitval zou zijn in verband met schurftaantasting. De knollen waren met zo mooi. De suiker bieten hebben achteraf toch niet die opbrengsten aan kilogrammen gegeven dan was voorspeld. Met 51 ton netto per ha bleef dit gewas vier ton bene den de verwachting. Wel was het sui kergehalte goed, op enkele bedrijven tot 19%. Gemiddeld zal het suikerge- Hoewel de Texelse veehouders daarvan met zoveel in hun bedrijfsvoering zul len merken, komen er regels ten aan zien van het gebruik van organische mest. Per 1 januari 1987 krijgt iedere veehouder een referentiehoeveelheid mest toegewezen om het milieu zo weinig mogelijk verder te belasten Uit alles blijkt dat het ondernemer zijn in de landbouw er in 1986 niet gemakke lijker op is geworden 1986 begon met een vrij koud, nogal laat voorjaar. Het grasland kwam erg dor uit de winter vandaan. Meerderen dachten zelfs dat het gras volledig was doodgevroren. In de praktijk viel dit erg mee toen er warmte kwam. In en kele dagen groeide het gras voorspoe dig en kon redelijk op tijd met de voe derwinning worden begonnen. De eerste snede gaf geen hoge opbrengst omdat de zode op meerdere percelen hol was. Vreterij van emelten en rouw- vlieglarven was daar één van de oorza ken van. Gelukkig herstelde alles zich en kwam er op tijd regenwater waar door Texel geen echte droogteperiode daalt nog alle jaren; wel blijft de hoe veelheid melk ongeveer gelijk, waarbij dan de superheffing buiten beschou wing wordt gelaten Het aantal melkle veranciers daalde van 159 in 1980 naar ongeveer 125 in 1986. Hoewel de landbouw op Texel, evenal: in andere delen van de E.E.G., moeilij ker tijden tegemoet gaat, zijn en blij ven er voor de Texelse ondernemers mogelijkheden De structuur van de meeste bedrijven is goed evenals het vakmanschap. Met deze twee belang rijke aspecten kan zeker met vertrou wen 1987 worden ingegaan. Aanpas sen en bijsturen al naar gelang het ge tij verandert, zal daarbij noodzakelijk blijven. Dit was eerder zo, dit zal ook in de toekomst blijven voor onderne mers in de landbouw en andere bedrijfstakken- Staande en Polshorloge van De meest aantrekkelijke aanbiedingen worden door het miniatuurtreintje in de etalage vervoerd De show is een satire op de Ameri kaanse musicals uit de jaren dertig en veertig, met onder meer de dansduet- ten van Ginger Et Fred. „Een vermake lijke impressie van Broadway, waarbij de kijker wordt meegenomen in een wervelwind van glitter en glamour, lie verdjes en lovertjes, droom, hoop en verwachting Uw voeten blijven in be weging van de ouverture tot de slot- scene", aldus een reclametekst Cor van Heerwaarden is van plan voorstellingen buiten de eigen theater activiteiten in Klif 23 te laten plaatsvin den Als alle tafels uit de voorzaal worden verwijderd ontstaat een klein theater waar ongeveer zestig mensen kunnen plaatsnemen. Van hen wordt een entree verlangd van vijftien gulden per persoon. Beide avonden is de aan vang half negen. halte zo rond de 17 uitkomen. Melkproduktie Voor het eerst in de geschiedenis kwam de gemiddelde produktie van de gecontroleerde melkkoeien boven de 6000 kg. Hoewel Texel binnen Noord holland met meer de eerste maar de tweede plaats inneemt blijft de pro duktie toch goed te noemen. Sterke kansen bij de melkproduktie zijn de vet- en eiwitgehalten Het aantal melk koeien is in 1986 weer beneden de 6000 stuks gedaald. In 1985 waren er nog 6110 melk- en kalfkoeien, in 1986 is dit gedaald naar 5945 stuks. De ver wachting is dat dit aantal in de ko mende jaren nog verder zal dalen, we gens de hogere melkproduktieverwach- ting per koe en de inperking door de verhoging van de superheffing. Wanneer we de cijfers bekijken van 1980 en 1986 van het totaal aantal run deren dan blijkt dat het aantal onge veer gelijk blijft, namelijk 12.235 stuks in 1980 en 12.360 stuks in 1986. Het aantal stuks melkvee wordt vooral op gevangen door een uitbreiding van het aantal stuks mestvee. Schapenhouderij Bij de schapenhouderij zien we een verdere daling van het aantal dieren. Waren er in 1980 nog 22 185 schapen bij het C.B.S. opgegeven, dit aantal is in 1986 gedaald tot 14.690. Ook het aantal bedrijven dat nog schapen heeft is gedaald van 201 in 1980 naar 158 in 1986. Vooral de jongere ondernemers in de landbouw zien dat het rende ment van de schapenhouderij tegen valt, waardoor ze deze bedrijfstak af stoten In de praktijk blijven de prijzen te laag voor de te verkopen dieren en dit dan ten opzichte van de kosten van grond, gebouwen, mechanisatie en arbeid Bedrijfseconomisch gezien, ondanks de ooipremie, blijft deze be drijfstak voor de niet-fokbedrijven een te laag rendement opleveren. Prijsstij gingen of produktievergrotingen per dier of per ha blijven dus noodzakelijk. Bloembollen Het areaal bloembollen neemt nog jaarlijks toe op Texel Hoewel het ren dement verschillend is, kan met goede soorten een redelijk tot goed inkomen worden gehaald. Stonden er in 1980 290 ha bloembollen, deze oppervlakte is in 1986 uitgegroeid naar 343 ha Uit breidingen vinden we bij de narcissen, hyacinten en lelies. In 1986 is de bloembollenopbrengst vrij goed tot zeer goed geweest. Hoewel hier veel vakmanschap en tijd wordt gevraagd wordt het gemiddeld genomen, vrij goed betaald. Veranderingen Ook op Texel zien we dat het aantal bedrijven terugloopt. In 1980 waren er nog 384 geregistreerde bedrijven, ter wijl dit er in 1986 nog 339 waren. Na de mei-inventarisatie zijn er wederom ondernemers gestopt. Doorgaans komt de vrijgekomen grond bij reeds bestaande bedrijven om de bruto- opbrengsten per bedrijf te vergroten. De oorzaken voor stoppen en overne men zijn allen verschillend. In enkele gevallen worden de bedrijven overge nomen door nieuwkomers, mensen die het vertrouwen hebben om binnen de landbouw een inkomen te gaan halen Het aantal melkleveranciers op Texel De eigenaar van een beige Ford Tran bus constateerde dat zijn auto was aangereden Hij had zijn auto gepar-l keerd in het centrum van Den Burg.l Hoe en wanneer het precies is ge beurd wist hij niet en van de dader(^ ontbreekt ieder spoor De eigenaar heeft aangifte gedaan bij de politie.fi Donderdagmorgen start er weer eei nieuwe groep met handwerken in Buureton" Mensen van 55 jaar of i der, die nieuwe technieken op het bied van het handwerken willen lererl zijn welkom. Gebruikte technieken zi| patchwork, Perzisch ajour enz. De groep begint om 9.30 uur en werkt door tot 11.30 uur. he Ijaai rm t\ NOS-omroepster Noortje Roll ver- n b scheen op Oudejaarsavond onaange-lent kondigd tóch op de buis in een spectfee aal voor haar ontworpen en vervaar digde trui van het Wol- en huis in Den Burg. Eerder in was dit de tv-omroepster verboden door haar NOS-baas. Aanleiding daar van was een advertentie die het Texe^ 27 se winkeltje had laten plaatsen in landelijk ochtendblad, waarin werd gé< wezen op Noortje's verschijning in de r trui die avond De mini-rel liep met een sisser af en op 31 december was het dus zover dat Noortje Roll de be- r wuste trui ongehinderd kon aantrek ken Zonder bijbehorende advertentie vormde dat geen probleem. Woensdag 7 januari 17.15 u. Nissan-Casino 2 (j) 17.55 u. Texel 2-Topido (j) 18 35 u. Selec. C 19.30 u Nioz 2-Ver.Schilders 4 20.25 u. Gempo-Oosterend 7 21.15 u. Gamma 2-Gamma 3 22.05 u. Jelleboog 2-Albert Heijn Zaaldienst: Nissan Donderdag 8 januari: 17.15 u. Texel 5-Texel 4 (j) 17.55 u. ZDH 2-Gamma 2 (j) 18.40 u. Gamma 6-ZDH 2 19.30 u Gamma 4-Mantje 3 20.25 u. A O 2000 2-de Muy 21.15 u. Texel-Mantje 2 22.05 u. Gamma 5-A O 2000 3 Zaaldienst: casino Vrijdag 9 januari: 16 45 u. Texel 7-Texel 6 (j) 17.20 u. Vissers bouw-Oosterend 5 18.15 u. Texel 2-Ver.schilders 2 19.05 u. Alkema-Oosterend 2 20.00 u. Casino-Mantje 20.50 u. Nissan-A O 2000 21.45 u. ZDH-Oosterend 22.35 u. Rab-Citroén Zaaldienst: Gamma Maandag 12 januari: 17.15 u. Casino 3-Oosterend 2 (j) 18.00 u. Nissan-Casino 2 (d) Zaaldienst: Topido In eethuis Klif 23 in Den Hoorn wordt over anderhalve week de „pure" Amerikaanse musical „Da mes at Sea" opgevoerd. Op zater dag 10 en zondag 11 januari veran dert het restaurant in een klein theater, waarin een Broadway- achtige show met dans, glitter, glamour en muzikale verrassingen ten beste wordt gegeven. De show wordt uitgevoerd door een gezel schap van het Amsterdamse ART Theater. Een 52-jarige man uit Leverkusen reed met zijn Volkswagen vorige week maandag vanuit de Gasthuisstraat de Beatrixlaan op en raakte de bromfiets van een 16-jarige Texelaar De brom mer reed op de Beatrixlaan in de rich ting van de Emmalaan. De Volkswagen raakte licht beschadigd en de voorvork van de brommer werd verbogen. Nie mand raakte gewond. Zondag is er een explosief aangetrof- fenb in de duinen bij paal 9. Het pro jectiel zal door de duik- en demonteer- groep van de marine onschadelijk wor den gemaakt. Noortje Rolltrui nu geen probleem. schrijven. Voor meer informatie over schrijfacties kan men bellen met Jenneke Wassink, tel 4109.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2