UIMA j róós zijn op eigen Tesselse dialect Lammetjes bij de vleet GELEIN JANSEN OVER SUCCES SKEURKLENDER Diefstal uit caravan Spiegel kapot 'Klenders' vlogen de winkel uit - I 1! NSDAG 6 JANUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 van de werkgroep dialect hopen van niet en doen er alles aan om de profetische woorden in het boek van dr. S. Keyser uit 1951 geen waarheid te laten worden. Keyser waarschuwde dat onder in vloed van zich op het eiland vesti gende overkanters, het toerisme en betere scholing in het jaar 2000 van het Tessels dialect weinig meer over zou zijn. Wellicht dat het uit brengen van de „Tesselse skeur- klender" voor de generatie van 1987 aanleiding vormt om het Tes selse dialect niet verloren te laten gaan. Tussen 30 oktober en 9 december wer den uit een caravan op een camping bij De Cocksdorp een aantal luxe arti kelen gestolen Verdwenen waren een kleurentelevisie, een videorecorder, een kruimeldief, een koffiezetapparaat en een wereldontvanger Van de caravan raakten twee ramen beschadigd, maar onduidelijk is hoe de dief of dieven waren binnengekomen. Gedupeerde is een 39-jarige Amsterdamse, die dins dag aangifte deed van de diefstal Op het parkeerterrein aan de Vogelen zang in Den Burg werd op oudejaars dag van de auto van een 32-jarige Texelse de buitenspiegel vernield Dinsdag 6 januari De Stichting Ondersteuning Welzijns werk heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een openbare bestuursvergadering; 20.00 uur. Wellicht wordt de interesse voor het Tessels door de kalen der in een stroomversnelling gebracht. In de winkel van Langeveld en De Rooy, waar de kalender als gratis geschenk t.g.v. het 100-jarig bestaan van de Texelse Courant kan worden afgehaald, was vorige week een ware stormloop op de klenders". Na één dag waren al 1250 exemplaren de deur uit. Inmiddels zijn ruim 3000 scheurka lenders onder de Texelse bevolking verspreid Abonnees halen niet al leen een exemplaar voor zichzelf maar voorzien ook (studerende) zoons en dochters aan de over kant en familie in het buitenland Dat stuitte menigmaal op het pro bleem dat men bonnetjes, die uit de krant van 23 december dienden te worden geknipt, te kort kwam. In alle gevallen kon daar wel een mouw aan worden gepast. ,,De één komt ze halen voor een tante in Australië, de ander voor opa en oma in het bejaardenhuis, het is ondoenlijk om dat allemaal na te gaan. Sommigen hadden de krant al in de open haard gedaan en an deren binden de Texelse Couran ten in en willen er niet in knippen. Er zijn zodoende heel wat extra kranten verkocht; die hele oplage was op een gegeven moment uit verkocht", aldus de LenR- verkoopsters Thalia en Petra. Voorts bellen vele aan de vaste wal woonachtige abonnees op met de vraag of zij de kalender opgestuurd kunnen krijgen. Wie erom vraagt, krijgt inderdaad gra tis een kalender toegezonden. Ie meeste mensen die ik spreek piekeren er niet over om de ladjes te gaan afscheuren. Ze zetten hem juist in de boekenkast. Texelaars blijken er een grote waarde aan te hechten dan ik er n toeken. Gewoon lezen, scheuren en weggooien". Dat zegt Ge in Jansen, initiatiefnemer en voornaamste samensteller van de \zer dagen veelbesproken Tesselse skeurklender" over zijn \esteskind. Samen met de andere leden van de werkgroep ,,dia- :t" van de historische vereniging hoopt hij dat de belangstelling or het eigen eilandelijke taalgebruik sterk zal toenemen. moveerde en dat in boekvorm is uitge geven Keyser stelde basisregels op voor de spelling van het Tesselse dia lect en voegde daar een uitgebreide vocabulaire aan toe. Zaligmakend is deze Algemeen Tesselse" woorden schat echter met, zo tekende Keyser daar zelf al bij aan. Omoe, oemoe, ommoe Gelein; ,,Neem bijvoorbeeld het woord pas draaide, hielden de leden zich be zig met het verzamelen en uitwisselen van sèèggies, bijnamen en woorden die niet in het Tessels woordenboek voorkomen. In de vorige winter wilden de leden meer diepgang. Tot dan toe werd er m het Nederlands gepraat over de sèèggies enz. We besloten om in het Tessels met elkaar te praten. Dat kostte in het begin wat moeite, maar toen die géne eenmaal was overwon nen, was het gezellig kletsen geblazen tijdens onze avonden", zegt Gelein. ,,Het is nu een hechte fanatieke club, die zeer gemotiveerd bezig is. We doen eerst een rondje sèèggies, dan een rondje vreemde woorden, dan ,,beename" We vertalen" Texelse verhaaltjes en anecdotes, luisteren naar bandopnamen en lezen voor. Dat de vraag of hij zélf eigenlijk bI een echte Tesselaar" is, rea- iert Gelein Jansen licht geprik- Id. ,,Wel meer mensen vragen e dat, maar ik ben heus een ech- hoor. Ik ben in 1947 geboren in lid-Eierland en ging in Den Burg school. Voor taal heb ik altijd langstelling gehad. Als je me er op straat tegenkomt, praat ik ceurig" Nederlands, maar als ik ider de boeren kom, dat is dat at Tessels. Ik voel me dan zelfs zwaard om anders te praten", al- is Jansen, op Texel bekend als )A-politicus en eigenaar van kle- ng/dumphandel De Twee Paard- 5. Gewoon Gelein („Glein") voor Ie Texelaars. ïlein toont zich onder de indruk van overweldigende golf reacties. De èsselse klender" wordt met alleen bij sjes opgehaald omdat hij gratis is, 3ar wordt beschouwd als een docu- nt dat in elke Texelse boekenkast uishoort en bewaard moet blijven. ;t „document" wordt nauwgezet orgebladerd, zo blijkt uit de vele op- erkingen die Gelein heeft gekregen er de inhoud van de kalender. Jorns betreft dat kleinigheden. Bij- orbeeld bij 9 en 10 mei staat „Kop- mit strik om zeuve uur". „Strik" oet „stik" zijn, dat is gewoon een ukfoutje, aan de achterzijde staat het goed. Of een foutje van mezelf, als tandarts J. ten Hooi Die voorlet- J. moet natuurlijk een A. zijn. De ensen vatten de kalender net zo /aar op als een boek", aldus Gelein nsen. Uiteenlopend j somt een lange reeks van uiteenlo- rnde reacties op: „Van een hoop Ia ensen hoor ik dat zij aan het herin- J iringen ophalen zijn geweest. Een lipaald sèèggie wordt dan in verband (bracht met een persoon die dat oeger placht te zeggen. Enkele men- n kwamen aandragen met uitdruk- ngen die zij zich herinnerden en die et in de kalender voorkomen, de „klender" vraag ik bijvoorbeeld lar bijnamen van Wéélders en Kóó- rs. Daar heb ik vrijwel direct reacties gekregen. Inwoners van De Waal )emdem ze vroeger Stoepschijters en )gers zijn Duunkmenen Volgens 'ee anderen werden de mensen uit l'4e. Koog echter Zandbuken genoemd. 5 ok kreeg ik een aanvulling op de Ou- 4 «schilders. Die worden Plompers ge- 4 )emd, maar ik kreeg al van twee jg inten te horen dat werd gesproken in Koekvreters. Omdat je in Oude- :hild altijd koek kreeg als je om een ikkie ging. Verder kreeg ik aanvullin- 5 ;n en benamingen voor maten, ge dichten en muntstukken. Ik ben door ensen uit het bedrijfsleven benaderd zij stapels kalenders konden krijgen u n als relatiegeschenk weg te geven ^in klanten die een goede band met xel onderhouden. En niet te verge- n: er hebben zich een paar nieuwe den voor de historische vereniging mgemeld". 4 n 4 1300 sèèggies ij de samenstelling van de kalender >n de 39-jarige Gelein putten uit 12 Zj. )00 sèèggies, die door de leden van d e werkgroep dialect al waren verza- j0ield. Daarvan is uiteindelijk slechts in fractie, 180 stuks, in de kalender •jpgenomen. Toch was het selecteren J een echt eenvoudige zaak. Gelein eeft namelijk geprobeerd zoveel mo- elijk data van een toepasselijk gezeg- te voorzien. Dat geldt voor bepaal- e evenementen zoals Ouwe Sunder- aas en de Catamaranronde om Texel. Isook voor de jaargetijden. In de lente aan veel sèèggies over de natuur en W: i de herfst (de slachttijd) is „eten" aak het onderwerp. Dit rubriceren en j^jelecteren zorgde voor heel wat uzzelwerk. Advertenties De oude advertenties aan de achter- ijde waren voor mij het makkelijkst. '4 lick Lemstra had die al eens uitge- ocht voor de historische vereniging, naar kon met die collectie weinig of ^Jiets doen. Nu kwam deze mogelijk- leid en heeft hij veel eer van z'n 4 rerk. Verreweg de meeste uitzoekerij i^at in de historische verhaaltjes. Daar j£ieb ik veel publicaties over Texel voor (noeten doorzoeken." De 17-jarige Simone Witte te midden van schapen en levenslustige ,,winterlammeren" in de behagelijke schuur van Driehuizen". .klender" siert, was gesitueerd op de Groene- is de formule voor een gezellige avond. Om de bijnamen liggen we bij voorbeeld af en toe dubbel van het la chen. Daarvan hebben we nu een om vangrijk archief, maar we publiceren ze niet. Er zitten hele kwetsende bij, van daar Een ander voorbeeld is één van onze leden, Willem Kikkert. Hij heeft Tesselse liedjes met zijn trompet op muziek gezet." Oude Texelaars Voor de historische vereniging staat binnenkort een groot karwei op stapel het interviewen van Texelaars van 80 jaar en ouder. Onder de leden van de werkgroep dialect is de animo groot. Tien hebben al toegezegd te willen meehelpen. In Oosterhesselen, de vori ge woonplaats van burgemeester Schipper, werd een dergelijk project door de gemeente opgezet. De burge meester heeft voorgesteld om het op Texel door de historische vereniging te laten uitvoeren aan de hand van een algemene vragenlijst. De vragen kun nen verder worden uitgesplitst naar bij voorbeeld beroep en geslacht. De ge meente heeft toezeggingen gedaan in zake het gebruik van archief- en per soonsgegevens. Gelein hoopt dat de gemeente ook financieel bijdraagt in de kosten van geluidsmateriaal. Bijdragen in de registratie van een uitstervende taal? Gelein Jansen en de andere leden Lammeren die geboren worden rond de jaarwisseling in plaats van in het voorjaar: vroeger was dat een bijzondere, toevallige gebeurte nis. Tegenwoordig laat men lam meren heel bewust midden in de winter geboren worden om ze aan de markt te kunnen brengen tegen Pasen, als het lamsvlees wegens de dan grote vraag meer dan twee keer zoveel opbrengt. Om zulke vroege lammeren te krijgen moet de ram begin augustus bij de ooien. Onder normale omstandigheden gebeurt er dan meestal niets omdat de ooien nog niet bronstig zijn Een be handeling met hormonen met behulp van spuit en spons brengt daar echter verandering in. Dertien dagen na deze behandeling (eind juli) krijgen de ooien belangstelling voor de ram (en omge keerd) zodat het tot dekken komt. In gemiddeld 70% van de gevallen leidt dat tot nakomelingen en die worden dus in het diepst van de winter gebo ren, zodat ze slachtrijp zijn op het mo ment dat onder normale omstandighe den andere lammeren ter wereld komen. Driehuizen Een van die bedrijven waar op deze manier wordt gewerkt, is de boerderij van M. A. Witte in Driehuizen waar momenteel 34 lammeren door de be hagelijke stal dartelen. Die dieren wer den geworpen door 16 ooien en er is dus sprake van een uitstekende pro- duktie, althans voor een Texels schaap. Er waren zelfs een drieling en een vier ling bij. Het is de bedoeling om net als vorig jaar zowel de schapen als de lammeren tegen Pasen voor de slacht te verkopen Vorig jaar brachten de schapen op dat moment van grote vraag ƒ250— op en de lammeren ƒ260,-, Bewerkelijk Dat lijkt zeer aantrekkelijk en de vraag ligt dus voor de hand waarom op Texel slechts enkele bedrijven op deze manier vroege lammeren produceren. Het antwoord is dat deze methode veel tijd en aandacht vraagt. Boven dien is er veel ruimte nodig want er is natuurlijk geen sprake van dat de lam metjes naar buiten kunnen. Als ze het in de winterkou al zouden uithouden, is het niet bevorderlijk voor de groei. Het bewerkelijke karakter van de me thode wordt geïllustreerd door het feit dat de betreffende ooien „uit de hand" moeten worden gedekt (op het bedrijf van Witte werd een vijftal ram men volgens een wisselsysteem op gesponsde ooien losgelaten) en dat de periode waarin de ooi zin in vrijen heeft slechts een uur of zes duurt, ter wijl het onder natuurlijke omstandighe den wel anderhalve dag duurt De schapenhouder moet er dus op het juiste moment bij zijn. Op het bedrijf van Witte ging er deze keer bijna iets mis. Door een telfoutje begon het lam men iets eerder dan wwas voorzien, de schapen waren toen nog buiten. Op 27 december bleek er plotseling een schaap met een drieling te zijn. Het dier liep er met twee rond, het derde diertje lag er verlaten en koud bij. Dit beest werd snel binnenshuis gehaald en opgewarmd en maakt het nu prima, evenals de andere lammeren die allen in de week na kerstmis het levenslicht zagen en in kwaliteit en ge wicht niet onder doen voor „natuurlij ke" lammeren. Gelein Jansen „onder de pomp" op de Stenenplaats De originele pomp die de omslag van de plaats en was de bron van vele Tesselse anecdotes. Keert die tijd ooit terug? oma. In Den Burg is dat in het Tessels omoe, in Oudeschild oemoe en in In totaal heeft Gelein in minder dan een half jaar tijd zijn ideeën uitge werkt, op papier gezet en aangeboden aan Langeveld en De Rooy. Directeur Henk van Wijk zag er een ideaal ge schenk ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Texelse Cou rant en de drukkerij in Voor Gelein een prachtige oplossing op een presenteerblaadje. Immers, er werden nu vliegen in één klap gesla gen: een goede drukkwaliteit was ver zekerd, evenals een hoge oplage en een lage verkoopprijs (nihil). Boven dien hoefde Gelein er zelf geen tijd meer in te steken. Achteraf slaakt hij een zucht van pure opluchting dat het zo is gelopen Hij wilde de kalender namelijk persé uitgeven. Om de prijs niet hoger dan een tientje te doen zijn, had Gelein de kalender eigenhandig moeten drukken. Een kennis had al aangeboden om te assisteren. De oplage zou in dit geval slechts een paar honderd zijn geweest Bovendien was de tijd gaan dringen. Door het personeel van de drukkerij en zetterij is derhalve keihard gewerkt om het produkt voor eind 1986 gereed te krijgen. Gelein toont zich tevreden over het resultaat („voor een kalender is het misschien zelfs tè mooi papier") en hoopt dat het een aanleiding is om er een jaarlijkse uitgave van te maken. Niet alleen zijn er sèèggies voldoende, maar ook kan de kalender mogelijk de functie van een Texelse culturele agen da krijgen. „De volgende kalender kan veel actueler zijn dan deze, als vereni gingen en organisaties ervoor zorgen dat ze ruim op tijd opgave doen van hun evenementen: bijv. de autocross, toneeluitvoeringen, jubilea van clubs, enzovoorts! Vreemde woorden „Het is voor mij allemaal begonnen met het opschrijven van vreemde Tes selse woorden. Het oude Tessels is een Fries of Westfries dialect met ver wantschap aan allerlei talen. Met hulp van naslagwerken zoals Franse, etymo logische, oud-Hollandse en Bargoense woordenboeken probeerde ik de zuive re, oorspronkelijke betekenis te achter halen. Soms bleek zo'n vreemd woord geen Texels dialect te zijn, maar bij voorbeeld een Bargoense uitdrukking, uit de boeventaal dus. Dat spelen met die woorden begon ik op een gegeven moment te gebruiken voor m'n Twee Paardjes-advertenties in de krant De rubriek „Onder de pomp" was al een tijdje uit de Tesselaar verdwenen, dus ik liet door Harry Tielemans twee paar den tekenen, die met elkaar zoge naamd de laatste geruchten bespra ken. In geschreven Tessels. Wat een commentaar dat losmaakte, enorm. In gezonden stukken met kritiek op de spelling, waarop ik dan weer in het Tessels reageerde. Want voor al m'n stukjes heb ik Het Tessels woorden boek erop nageslagen". Gelein doelt op het standaardwerk, waarop S. Key ser in 1951 te Leiden tot doctor pro- Oosterend ommoe. Keyser vermeldt al leen omoe. Maar in andere gevallen geeft hij wel meerdere mogelijkheden aan". Algemeen Tessels" bestaat dus niet? Gelein: „Het Tesselse dialect verschilt inderdaad per dorp en van familie tot familie. Het woordenboek geeft de meest voor de hand liggende uitspraak aan". Het Texelse dialect bevat niet alleen „op z'n Tessels" uitgesproken Neder landse woorden, maar ook geheel nieuwe woorden, waarvoor in het Ne derlands geen ander, woord te vinden valt die dezelfde gevoelswaarde uit drukt. Een vorm van taalverrijking dus Als voorbeeld noemt Gelein het werk woord „skééntere": „De maan skéénstert op de weg". Iedere Texelaar voelt dan automatish aan dat de weg in het maanschijnsel glinstert of schit tert ,,'t Is beiemaal", zegt Gelein. Dat is een vast sèèggie van hemzelf en be tekent dat het allebei kan. Vertesselsd Tessels is geen „dode" taal. Ook nieu we Nederlandse woorden worden in het dialect „vertesselsd". Hoe spreek je met de Texelse tongval televisie uit? Een Texelaar zegt „tillevisie" en niet iets anders „Maar om dat geschreven te zien vinden de Texelaars maar raar, terwijl hun gedachtengang bij het le zen van de krant wel helemaal Tessels is", constateert Gelein. Hij was met zijn advertenties de eerste die zich sinds Keyser's proefschrift met geschreven Tessels bezighield Gelein: „Er waren wel anderen die zich met het Tesselse dialect bezighiel den, zoals Janny Craanen bijvoor beeld Maar haar liedjes werden ge zongen, niet gepubliceerd.-Later klopte ook Niek Witte bij Gelein aan om zich bezig te houden met het opschrijven van woorden, gezegden en anecdotes in Texels dialect. De twee probeerden ook anderen voor hun hobby te inte resseren, maar het lukte niet om er ie mand vast bij te betrekken. Dat veran derde na de oprichting van de histori sche vereniging, op 20 februari 1985 Voorzitter Dick Lemstra vroeg of Witte en Jansen zin hadden om binnen de historische vereniging een afdeling dia- lecht te beginnen. Werkgroep Na een mededeling in de krant ver schenen tien mensen op de eerste bij eenkomst, in het najaar van 1985. Al dus kon de werkgroep dialect van start gaan en is inmiddels gegroeid tot zo'n vijftien personen. De opkomst tijdens de maandelijkse bijeenkomsten is tel kens hoog: gemiddeld twaalf man. De werkgroep komt elke derde dinsdag van de maand bijeen in de Thijsse- school in Den Burg, vanaf acht uur 's avonds tot om en nabij tienen. Het gaat er allemaal heel gemoedelijk toe, met koffie en thee. Toen de werkgroep

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9