(groen £wart>- tOOjaar van narij GroeT": samen sterk oor groepen op Texel i Nog geen beslissing Razende Boi-pian Vervoer Teso steeg 6.87% in 1986 Voorlopig geen „herstel" zandsuppletie HEMA GESLOTEN. Toeristenbelasting scholen onterecht apaciteit veerdienst perkt Excentrische ligging handicap Man door vloer politiebureau /8000j- voor Tesselhuus Eeuwfeest School met de Bijbel Féést Paardenvrienden Voorverkoop Nico Verhey ALLES HALVE PRIJS Carita Dinsdag 13 januari is uw wegens inventarisatie BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.145 VRIJDAG 9 JANUARI 1986 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.. Harry de Graaf, Pelikaan- g 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. or advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burq efoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,20 per kwartaal, los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr 36 25 01 742. NMB nr. 67 34 60 398 je Texelse jeugdhotels, (jeugd) herbergen en kampeerboer- erijen hebben de handen ineen geslagen en zich verenigd in samenwerkingsverband: GroeT. Het initiatief heeft tij- ens de eerste maanden van het bestaan al tot enkele suc- esjes geleid. it meest opvallende feit was de roering van groepstarief door Te- Een ander belangrijk resultaat de totstandkoming van een bro- ure over de mogelijkheden die xel aan groepen biedt en die hal- rwege deze maand verschijnt, st gemeentebestuur heeft GroeT roepsovernachtingsaccommoda- s Texel) inmiddels erkend als Ifstandige gesprekspartner in orkomende gevallen. GroeT behoren uitsluitend groeps- ernachtingsaccommodaties die lid van de Texelse Vereniging van Lo- sverstrekkers (TVL). Voorts moet t andere voorwaarden worden vol- an: de bedrijven moeten beschikken sr minstens 30 bedden onder één k en voldoen aan de voorschriften it betrekking tot bijvoorbeeld brand- iligheid, gemeentelijke exploitatiever- nning, enzovoort. Illegaal gasten udende accommodaties kunnen dus en lid zijn. Alle bij de TVL aangeslo- groepsovernachtings- ommodaties zijn lid van GroeT, ewel twintig bedrijven. Zij betalen vaste contributie van f50— per r. De accommodaties beslaan sa- m meer dan duizend slaapplaatsen, orzitter An van Hardeveld (herberg norama): ,,Op het geheel van het ntal toeristische bedden niet zo'n rot aantal, maar het is wel een spe- ieke sector. Onze bedrijven kennen voorbeeld een goede bezetting in or- en naseizoen, dus hebben we nen vaak andere belangen te idedigen," Concurrentie aeT heeft drie ruim omschreven elstellingen: 1. verbetering van het Ddukt; 2. verbetering van de concur- itiepositie ten opzichte van andere reatiegebieden; 3. verbreding van seizoen. Met name aan punt twee rdt hard gewerkt. Het steekt Van ids dinsdag wordt de veerdienst ier onderhouden door de éxelstroom" omdat het onder- udswerk aan de dubbeldekker Mo- igat moet worden voortgezet. Vroe- r gaf dat in deze stille tijd van het ir geen problemen, maar de voersontwikkeling is nu ook in de nterse maanden zodanig dat de ca- citeit van de enkeldekkers soms te- tschiet. Met name is dat gebleken november j.l. toen de dienst ook X één enkeldekker werd onderhou- n en het herhaaldelijk gebeurde dat ike aantallen auto's bleven staan, n factor van tijdelijke aard werd arbij overigens gevormd door het tra vrachtvervoer in verband met de ngalowbouw in De Krim. Teso-directie gaat na in hoeverre t mogelijk is twee enkeldekkers te en varen als de Molengat buiten ge- jik is. Ari van Hardeveld. Hardeveld en de zijnen dat op veel en treeprijzen en andere tarieven op Texel geen groepskorting wordt gegeven. ,,De draagkracht van de ouders is de laatste jaren verminderd, zodat schooi en andere groepsleidingen kritisch zijn geworden met het uitzoeken van een bestemming. Mede door de boottarie ven wordt Texel duur gevonden, wat blijkt uit de terugloop van het aantal lagere scholen dat naar Texel op werk week gaat". Van Hardeveld vindt dat voor scholen vaker een uitzondering moet worden gemaakt. GroeT is in overleg met de gemeente over afschaffing van de toe ristenbelasting voor scholen. Van Har develd: ,,Wij vinden dat een oneigen lijk gebruik van deze heffing. De scho len komen hier op werkweek, om te werken dus, en niet als toerist.'" Doorbroken Tot voor kort was het zo dat scholen vijftig procent van de te betalen toe ristenbelasting terugontvingen. Door toedoen van GroeT is deze tendens in middels doorbroken. De recente verho ging van de toeristenbelasting met vijf cent werd voor de scholen namelijk niet doorberekend. Die krijgen nu dus méér dan de helft terug, namelijk 45 cent en blijven derhalve (zoals vóór de verhoging) 40 cent per overnachting betalen. Met B en W wordt gesproken over verdere verlaging en liefst afschaffing. Ook vindt binnenkort een gesprek plaats met Teso-directeur Hoogerheide over een verdergaande reductie voor groepen op het bootkaartje. NS-arrangement Nieuw is voorts een interessant klin kend arrangement, dat is aangegaan met de Nederlandse Spoorwegen. Een deel van de twintig in GroeT verenigde bedrijven neemt hieraan deel. Het NS- aanbod behelst dat voor f99,— per leerling Nederlandse scholen een vijf daagse schoolreis naar Texel boeken op basis van zelfverzorging. Het aan bod is geldig voor alle soorten van on derwijs. Bij het arrangement zijn de kosten van trein^ bus- en bootvervoer inbegrepen, alsmede de huur van fiet sen op het eiland. De NS verzorgt te vens de mailing" (verzending van de informatie aan de scholen). De aanbie- Scholieren op werkweek, een vertrouwd verschijnsel op Texel ding, waarvan 9000 scholen in kennis worden gesteld, geldt met ingang van het lopende jaar. Terschelling Met dit zogeheten .groepsreizenarran- gement" zijn elders in het land al erva ringen opgedaan. Op Terschelling bij voorbeeld wordt er al twee seizoenen mee gewerkt. Volgens Van Hardeveld is de stijging van het aantal boekingen als rechtstreeks gevolg hiervan lang niet kinderachtig. Er zou sprake zijn van jaarlijks circa 75 groepen extra. Lees verder pagina 9 De veerboten van Teso hebben het afgelopen jaar 646.688 eenheden vervoerd tegen 605.113 in 1985, een toename dus van 6,87%. 1986 gaat daarom de Teso-geschiedenis is als het jaar van de grote ommekeer, na een langdurige periode van te ruglopend vervoer. De groei deed zich vooral voor in de tweede helft van het jaar met als be langrijke uitschieter augustus toen het vervoer 14.82% hoger was dan in de zelfde maand vorig jaar. De belang rijkste categorie, de personenauto's, steeg van 471.921 naar 503.773, dus met 6,74%. Het aantal vervoerde vrachtauto's steeg van 34.167 naar 35.271 (3.23%); de opleggers van Hoewel het opgespoten strand tussen De Koog en De Slufter sneller wegspoelt dan werd verwacht, is Rijkswaterstaat niet van plan al snel met een nieuwe zandsuppletie te beginnen. „Dat gebeurt pas als al het zand is weggespoeld en dat duurt nog wel een tijdje," aldus de heer J. Reeder, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. De 34-jarige Henk van Wijk uit Den Burg, die dinsdag op het po litiebureau iets wilde regelen, kreeg de schrik van zijn leven. Op de plek waar hij stond zakte hij plotseling met beide benen door de vloer, tot bijna over zijn mid del. Met de voeten kwam hij in het water terecht dat zich in grote plassen onder de vloer bleek te bevinden. Het merkwaardige on geluk, waarbij geen persoonlijk let sel ontstond, was te wijten aan een luik, dat door het vocht totaal was verrot. Dat al weer snel een zandsuppletie op handen zou zijn, is gesuggereerd door het NOS televisiejournaal van dinsdag avond, waarin aandacht werd besteed aan de versnelde verdwijning van het zand dat in 1984 op het strand tussen De Koog en de Slufter werd gebracht. Voorgerekend werd dat als dit weg gespoelde zand nu zou worden aange vuld, dat ongeveer acht miljoen gulden zou kosten. Maar dat betekent niet dat dit ook werkelijk zal gebeuren, in tegendeel. Kostbaar ,,Het is zinloos en bovendien ook naar verhouding kostbaar om zand te gaan opspuiten voordat het zand dat er nu nog ligt is verdwenen. Hoe meer zand tegelijkertijd op het strand wordt ge bracht hoe goedkoper het is per kubie ke meter", aldus Reeder, die inmiddels aan de hand van metingen van zijn dienst heeft vastgesteld dat van de drie miljoen kubieke meter zand die in 1984 werd opgespoten alweer twee miljoen kuub in zee is verdwenen. Vol gens dezelfde verhouding zou aanvul ling van de zandsuppletie (die totaal 712 miljoen heeft gekost) ongeveer 78 miljoen vergen. In 1984 werd ervan uit zo steil meer is en daardoor minder snel verdwijnt. Een prognose over het verdere verloop is volgens Reeder moeilijk te geven. Het kan nog wel vijf jaar duren voordat al het zand weg is, maar als er één of twee keer een storm opsteekt met een tij water van meer dan drie meter plus NAP, kan het wel een jaar eerder zover zijn". Snel De NOS-reportage is overhaast tot stand gekomen. De televisieploeg stond dinsdag onaangekondigd voor de deur, omdat het dienstkringkantoor in Den Burg een paar dagen telefo nisch onbereikbaar is geweest wegens storing. In ieder geval was Texel 's avonds weer op de televisie, voor de zoveelste keer in korte tijd. Er werd onder meer op gereageerd door aan nemer Boskalis die de zandsuppletie ten noorden van De Koog heeft aan gelegd en binnenkort naar Texel komt om de huidige situatie te beoordelen, kennelijk uit zakelijke belangstelling, gegaan dat de zandsuppletie het een jaar of acht zou uithouden. Dat is dus tegengevallen. Verwacht mag echter worden dat het wegspoelen van het zand nu minder hard gaat dan in het begin, omdat de zg. vooroever nu niet 11.417 naar 13.699 (19.98%); de bus sen van 2191 naar 2318 (5.79%); de caravans van 11.772 naar 12 571 (6.78%). De enige categorie met ach teruitgang werd gevormd door de aan hangwagens waarvan er 14.069 wer den vervoerd tegen 14.453 in 1985, dus 2.65% minder. 7December Ook de laatste maand van het jaar heeft zijn bijdrage geleverd aan de gunstige ontwikkeling. Er werden 36.898 eenheden overgezet tegen 32.973 in december 1985, een toena me van bijna 12%. Voor een belangrijk deel was dat te danken aan de aan merkelijk drukkere kerstvakantie. In de periode kerst-nieuwjaar werden 13% meer personenauto's vervoerd dan in dezelfde tijd het jaar tevoren. Maar ook in de rest van de anders stille de cembermaand was het belangrijk druk ker, wat gold voor alle categorieën. Het vervoer van personenauto's nam toe van 25.059 tot 27.532 oftewel 9.86%, het aantal vrachtauto's steeg van 2342 naar 2565 (9.52%), de opleg gers van 932 naar 1214 (30.25%), de bussen van 24 naar 35 (45.83%), de caravans van 55 naar 76 (38.18%) en de aanhangwagens van 331 naar 448 (35.34%). Met name in de kerstperiode diende het vervoer zich soms pieksgewijs aan, waardoor zelfs de dubbeldekker het aanbod enkele keren niet direct kon verwerken en er gedurende enkele uren wachttijden ontstonden De vervoersgroei over de hele decem bermaand is voor een deel te verklaren door de toegenomen bouwactiviteit op Texel, niet alleen in De Krim maar ook elders op het eiland, waardoor met vrachtauto's en opleggers veel meer bouwmateriaal naar Texel wordt gebracht. In mei of juni zullen waarschijnlijk nadere beslissingen worden geno men inzake het geruchtmakende plan van Ir. Lievense uit Breda om een spaarbekken aan te leggen op de Razende Bol bij Texel. De studie van het raadgevend ingenieursbu- Namens een groep Texelse vrou wen is dinsdagavond een bedrag van 78.000,— overhandigd, bestemd voor de inrichting van de keuken van het Tesselhuus in De Koog. De vrouwen (echtgenotes van leden van de Rotaryclub Texel) hebben het geld bijeengebrach met de verkoop van het zelf samengestelde kookboekje met Texelse recepten, waarvan wegens de grote belangstelling een tweede druk moest worden gemaakt De eerste druk werd tezamen met allerlei andere zelfgemaakte artikelen te koop aangeboden op de markt op Koningin nedag in Den Burg, wat 74.334,30 opleverde. De resterende artikelen en de tweede druk van het boekje werd te koop aangeboden vanuit een kraam op de wekelijkse folkloremarkten. Tenslotte was 78.370,16 bijeen, waar van 78000,— dinsdagavond tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Rotary club in hotel De Lindeboom werd overhandigd door Jeanette van Abs en Suze Rey aan voorzitter Hans de Leeuw van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten. Het restant van 7370,16 blijft staan als startkapitaal voor een volgende actie. Dit jaar bestaat de school met de bij bel aan de Kotterstraat in Oosterend 100 jaar. Er wordt op 29 mei een reü nie gehouden van oud-leerlingen Die kunnen deze dag samen met hun vroegere klasgenoten stukjes opvoeren en een expositie van oude schoolfoto's bewonderen Voor deze tentoonstelling kunnen de organisatoren nog foto's gebruiken van oud-leerlingen, met na me oude klassefoto's. Deze kunnen worden gestuurd naar D. Kuiter, Koe- tebuurt 24, 1794 BP Oosterend. Er word dan een reproductie van gemaakt voor de expositie. Het origineel wordt weer teruggestuurd naar de eigenaar. reau Lievense is al geruime tijd ge leden afgerond maar dat is nog niet het geval met andere plannen voor energieopslag, zoals de on dergrondse methode, waarmee het plan Lievense zal worden vergeleken. Het is mogelijk dat zal worden geko zen voor het bovengrondse spaarbek ken, maar of dat op de Razende Bol zal worden aangelegd is twijfelachtig omdat gebleken is dat door deze ex centrische plaats hoge kosten worden opgeroepen. Voor de aan- en afvoer van stroom naar het bekken is name lijk aansluiting nodig op het landelijke 380 KV hoogspanningsnet. De dichtst bijzijnde plaats waar dat mogelijk is, is Amsterdam. Dat betekent dat een 380 KV verbinding door de hele provincie Noordholland moet worden aangelegd, die vervolgens via een kostbare zeeka bel het Marsdiep zal moeten kruisen. Een locatie in het IJsselmeer of op de banken voor de Zeeuwse kunt zou gunstiger zijn De afweging van voor- en nadelen van de verschillende moge lijkheden moet echter nog plaatsvinden. De feestavond van de „Vereniging voor Vrienden van het Paard" wordt zaterdag gehouden in restaurant Callu- na bij De Koog. De aanvang is acht uur. exclusief bij CARITA op Texel Vandaag, donderdag 8 januari kre gen wij bericht om u de totale monster-collectie (nov.-dec. winter collectie) van Nico Verhey aan te bieden tegen halve prijs. De collectie van Nico Verhey was nieuwjaarsdag en zaterdag 3 januari bij Veronica nog te zien op de t.v. Profiteer hiervan mee want op op. Boutique 2 in 1 The boutique with the best choice Weverstraat 5, Den Burg-Texel. De school met de bijbel uit 1927 een de Kotterstraat te Oosterend. Foto Dirk Kuiter

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1