,,Van vluchtelingen tot heuse Hongaarse opstand zonder resultaat Met in hun bagage slechts een paar kleren arriveerde 30 jaar geleden het Hongaarse echtpaar Nagy op Texel H ids ez Vakanties van het Rode Kruis Postagentschap gesloten Hervormde Gemeente Eierland discussieert ov instandhouding 2' Aan het einde van de tweede wereldoorlog werd Hongarije door de Russen bevrijd. Die verlossing bleek al snel meer weg te hebben van een aflossing, want opnieuw werd Hongarije bezet, maar nu door de Russen, in 1946 stelden die Matyas Rakosi aan als de grote leider in Hongarije. Rakosi ontpopte zich als een trouw volgeling van Stalin, die op dat moment in Rusland de scepter zwaaide. Er werden in de daaropvolgende jaren talloze zuiveringsacties gehou den, waarbij honderdduizenden Hongaren .verdwenen". Bovendien ging de economie kapot door veel te snelle industrialisering. Na de dood van Stalin in 1953 kwam een veei gematigder communist aan de macht: Imre Nagy, een man die razend populair was bij het volk, dat bij zijn komst opgelucht adem haaide. Rakosi slaagde er echter binnen twee jaar in het Kremlin ervan te overtuigen dat zo'n populaire premier echt niet door de beugel kon en Nagy werd in 1955 vervangen door Rakosi, die Nagy zelfs buiten de partij stelde. Dat was de aanzet voor de latere opstand. Veei intellectuelen in Hongarije zagen in Imre Nagy de ideale leider van hun land. In februari 1956 verklaarde Chroetsjov dat Stalin voor veel gruwelen verantwoordelijk was geweest en ontluisterde hem. Die ommekeer in Rusland had ook een gevolg voor Rakosi in Hongarije, die im mers een soort kleine Stalin was. Hij werd vervangen door Erno Gero, hoewel dat voor de Hongaren nauwelijks een verbetering be tekende. Wei stond die toe dat Imre Nagy in de partij terugkeerde. Half oktober slaagden de Polen erin Chroestsjov zover te krijgen hen te verlossen van de Stalinistische politiek, die daar werd ge voerd! Dat was aanleiding voor de Hongaarse intellectuelen, schrij vers en studenten, om een manifest op te stellen en dat via Radio Boedapest aan het volk kenbaar te maken. Dat mocht niet en dat leidde tot de Hongaarse opstand, die op 23 oktober begon toen agenten van de geheime politie op een groep betogers het vuur openden. De daaropvolgende week leek het erop dat de Russen evenals in Polen een week eerder de tanks terug zouden trekken uit Hongarije. Imre Nagy werd opnieuw geïnstalleerd als premier en de Hongaren begonnen alweer met het plannen maken voor de weder opbouw van hun land. Begin november maakten de Russische tanks echter rechtsomkeer, reden terug naar Boedapest en schoten een groot deel van de stad in puin. Veroveren of vernietigen", luid de de opdracht aan de Russische commandanten. Duizenden jonge mensen vonden de dood op die zwarte zondag, de vierde november van 1956. Imre Nagy werd samen met enkele metgezellen terecht gesteld en Erno Gero werd wegens slecht beleid tijdens de opstand ontslagen. De nieuwe man werd Janos Kédér, eveneens een door gewinterde communist, die heden ten dage nog immer aan de top staat in Hongarije. Na het ..verraad van de Russen", zoals velen het neerslaan van de opstand zagen, verlieten tweehonderdduizend Hongaren uit angst voor een nieuwe Rakosi-achtige periode hun land. Twee ervan waren Dyzsö en Irene Nagy. Een jaar daarvoor ge trouwd en geen familie van Imre. INagy is Hongaars voor ..Groot"). Het echtpaar belandde op Texel en is daar gebleven. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI1 op gaan, krijgen ze hun zin, terwijl miljoenen zwijgend toekijken", aldu mevrouw Nagy, die wel inziet dat hier beter is geregeld dan in Hongi waar niemand met spandoeken de straat op mèg. De Nagy's hebben hun leven de wereld van twee kant mogen bekijken en houden er eigel ideeen op na ,,lk voel me niet ooj s en niet westers", zegt Irene Nagy, daarom kan ik goed zien dat in hi oosten en westen de politieke systi men voor- en nadelen hebben )rie< 9s a Welvarend op Tex Het gaat tegenwoordig goed met echtpaar Nagy. Ze hebben een wel rend bedrijf en kennen op Texel vri alleen vrienden ,,Aan de Texelaars heb ik veel te danken", verklaart D en voegt daar lachend aan toe: ,,a was het alleen maar omdat ze mijn to's en tractoren kopen!" Definitief terug naar Hongarije wil echtpaar met meer, ook al zou het land plotseling volmaakt democrati worden. ,,We zijn Nederlanders ge den met Nederlandse kinderen en Nederlands bedrijf. Trouwens, het valt ons hier uitstekend op Texel", besluit Dyzsö Nagy, vanuit zijn ger lijke huis aan de Ruigendijk een ve betekenende blik werpend op het norama van het duingebied ten no den van De Koog. lilllllHlllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll liet iwa lier ians Zoel \da jaar laar oen net Jans üj g iijet and Win end 3en ja il Da ;ot f en ;erd P d TexeL Zelfstandig De bestemming zou dus Texel zijn, maar omdat het merendeel van de vluchtelingen inmiddels een bestem ming had gekregen moest er het één en ander worden geregeld om het echtpaar naar het eiland te krijgen. Lap zelf zorgde samen met de toenma lige burgemeester C. De Koning ervoor dat minister van Binnenlandse Zaken Samkalden persoonlijk zijn toestem ming gaf voor de komst van de Na gy's. Dinsdag 22 februari arriveerden Dyzsö en Irene bij de familie Lap, waar ze voorlopig zouden inwonen Ze vonden hun bedje gespreid want Lap had er voor gezorgd dat Dyzsö de vrijdag daarop al meteen kon beginnen als monteur bij landbouwmechanisatie- bedrijf De Graaf en Schoorl in Den Burg. Ook nu nog weet Irene zeker dat het een groot voordeel was opge nomen te kunnen worden in een Ne derlandse familie: ,,Het zou veel moei lijker zijn geweest als we eerst een tijd in een opvangtehuis hadden moeten doorbrengen". Die periode bij Lap thuis duurde ongeveer vijf maanden. Dat was een tijd van gewenning, veel heimwee en aanpassing aan de Neder landse gewoonten. Er moest volop Ne derlands worden gepraat, zodat men aan het eind van die periode zelfstan dig op het eiland boodschappen kon doen. Dyzsö herinnert zich het in die tijd bijzonder moeilijk te hebben gehad omdat hij telkens terugdacht aan zijn vaderland. Toch twijfelden Irene en hij er geen ogenblik aan juist te hebben gehandeld en beten ze door totdat de heimwee afnam. In 1966 vertrok Cor de Waard met zijn bedrijf naar het vasteland. Dyzsö Nagy werd gevraagd mee te gaan, maar zag het niet zitten wéér op een andere plek opnieuw te beginnen. Het gezin Nagy woonde toen aan de Boogerd in Den Burg en Dyzsö zag kans een oude schuur aan de Pijpersdijk te huren, waarin hij zijn eigen bedrijf begon. Sa men met zijn vrouw knapte hij de schuur op en zette er onder andere een puntdak op. In datzelfde jaar werd zoon Robert geboren. Die heeft nu de HAVO gedaan, gevolgd door een vak opleiding voor de autohandel en volgt momenteel het VWO. Het nu twintig jaar oude bedrijf van Nagy groeide uit tot een volwassen automobiel- en landbouwmechanisatie- bedrijf met de vertegenwoordiging van Citroën op Texel, tegenwoordig ge vestigd aan de Ruigendijk bij De Koog. Van meet af aan deed Irene de boek houding. Een uit nood geboren bezig heid, want ze hadden eenvoudig geen geld voor een boekhouder. Later lever de die zo aangeleerde vaardigheid een flinke besparing op. Honkvast Het bedrijf wordt door Irene en Dyzsö samen geleid. Zakelijke bijeenkomsten in Nederland worden gezamenlijk be zocht. Naar het buitenland gaat Dyzsö alléén. Zo kwam hij in Thailand, Ja pan, Amerika en andere landen waar leveranciers van zijn auto's en tractoren zetelen. Irene zag buiten Nederland tot nu toe alleen haar vaderland Honga rije, waar ze jaarlijks heengaan, voor het eerst in 1969. Zij had een vreemde- ,,De Nederlanders hebben hart voor de noden van anderen", zegt Irene nu, ,,wij hebben veel steun ontvangen van de omgeving en toen we eenmaal een woning voor onszelf hadden gevon den, kregen we kleding en een dres soir van de Nederlanders" Die woning was een huisje in de Vogelmient bij De Koog. Als één van de grote aanpassingen aan de Nederlandse samenleving gold voor Irene het thuisblijven van de vrouw, terwijl de man werkt. ,,Een goede gewoonte", vindt zij nog steeds, ,,op die manier kun je klaar staan voor de kinderen." In vergelijking met haar Hongaarse voorgeschiedenis een enor me overgang, want in dat land werkt de vrouw steevast buitenshuis De laatste jaren probeert men dat van re geringswege tegen te gaan. De werk lust van de Hongaarse vrouwen deed het geboortecijfer kelderen en onge veer zes jaar geleden woonden er nog maar negen miljoen mensen in dat land (tegen tien miljoen in '56), waar van meer dan 40 procent ouder dan zestig was. Tegenwoordig wordt men voor elk nieuw kind door de Hongaar se regering beloond met een soort Van de ruim tweehonderdduizend Hongaren, die eind 1956 na de mislukte opstand vluchtten, belandden er twintigduizend in Joe goslavië. De overigen kwamen in doorgangskampen in Oostenrijk terecht. Mede op verzoek van de Verenigde Naties toonden veel westerse landen zich bereid een aantal van hen op te nemen. De meeste vluchtelingen vertrokken vanuit Oostenrijk naar Canada, de VS en Brazilië, maar een aantal gaf er de voorkeur aan zich dichter bij huis, in een West-Europees land, te vestigen. Meer dan driedui zend kwamen naar Nederland. Twee van hen arriveerden 22 februa ri 1957 op Texel: Dyzsö Nagy en zijn vrouw Irene Kalaczka. Al ruim twintig jaar heeft het echtpaar Nagy een bloeiend auto- en landbouw- mechanisatiebedrijf in De Koog Dyzsö en Irene hebben op Texel twee kinde ren grootgebracht en zijn volledig inge burgerd in de eilandelijke gemeen schap. Dyzsö maakte reizen naar plaat sen over de gehele wereld en geza menlijk gaan ze jaarlijks naar Boeda pest; niet uit weemoed of heimwee, maar eenvoudig om daar in de be roemde geneeskrachtige baden het Nederlandse klimaat van zich af te spoelen Twee Hongaarse mensen, die na dertig jaar van aanpassen, incasse ren en doorzetten niet meer voorgoed van Texel af zouden willen. Twee men sen ook, die in hun leven de wereld van twee kanten mochten bekijken en daardoor de kans kregen een heel ei gen visie op die wereld erop na te houden. Monteur Na de oorlog werd Hongarije door de Russen bezet Opgegroeid op het plat teland ging Dyzsö Nagy in Boedapest om daar te werken als ,,universalmon- teur", een monteur zonder specialisa tie. Hij woonde en werkte tien jaar lang in Pest, het vlakke deel van de stad op de oostoever van de Donau waar zich de meeste winkels en bedrij ven bevinden In 1955 trouwde hij met Irene Kalaczka en ging met haar inwo nen bij haar moeder aan de Tisza-utca (-straat), waar Irene ook verbleef tij dens de opstand in oktober 1956. Dyz sö lag toen wegens een blindedarm- ontstekinhg in het ziekenhuis van Boedapest. Irene herinnert zich een bezoek aan haar man in het ziekenhuis, waarbij ze op straat talloze met bloed besmeurde lijken zag liggen Bij de terugkeer van de Russen op 4 november werd een neef van haar door een Russische gra naat gedood. De vlucht Nadat de huidige president van Hon garije, Janos Kédér, in november 1956 was geïnstalleerd, besloot het echtpaar Nagy Hongarije te verlaten. Op 31 de cember passeerden zij de grens Hongarije-Oostenrijk. In laatstgenoemd land werden zeven weken in barakken nabij Eisenstadt doorgebracht. Van de schamele meegebrachte bagage, die voornamelijk uit kleren bestond, moest de helft met de plaatselijke bevolking worden geruild om aan voldoende voedsel te komen In de barakken arri veerden wel hulpvoedselpakketten, maar die waren dikwijls van dermate inferieure kwaliteit, dat de kachel er mee werd aangemaakt. Met de keuze naar welk land zou worden doorge reisd hadden de Nagy's het niet moei lijk. Een tante van Irene was ooit naar Nederland vertrokken en getrouwd met een Texelaar. Die Texelaar, E. L. J. Lap, was de enige familie van de Na gy's in het buitenland. Het Rode Kruis organiseert jaarlijks kanties in binnen- en buitenland vo mensen die extra verzorging of verf ging nodig hebben. Het Rode Krui; j gaat ervan uit dat die gehandicapte langdurig zieke mensen net zo goe< recht hebben op vakantie. Daarom heeft men bij deze speciale vakantii aangepaste accommodaties en pro gramma's. Tevens maakt men veel bruik van vrijwilligers, terwijl ook ar sen, verpleegkundigen en Rode Kri hulpen een grote rol spelen. Wie hiervoor belangstelling heeft, k bellen met mevrouw A. Swennen- Hogerwaard, (02220) 2123. Bij haar kan men inlichtingen inwinnen over kosten, vakantiebestemmingen en v voer en verzoeken om een aanmel- j dingsformulier. Aanmelden vóór 23 nuari. Het aantal plaatsen per vakai i tieproject is beperkt. Het postagentschap Oosterend is o vrijdagmiddag, 16 januari wegens ff j lieonstandigheden gesloten van 12. uur tot 18 00 uur. De instandhouding van de Nederlanj Hervormde gemeente De Cocksdorjj Eierland brengt grote financiële protp men met zich mee. Hierover zal wof| den gesproken tijdens de gemeente i avond die dinsdag 13 januari zal wo| den gehouden in het gebouw naasts kerk in De Cocksdorp, aanvang 20.(S uur. De discussie wordt geleid door dominee C. de Jong. subsidie met als resultaat dat het aan tal kinderen per Hongaars gezin intus sen is opgetrokken naar drie. Taal In 1958 werd Carla Nagy op Texel ge boren. Hoewel ze de Hongaarse taal van haar ouders leerde, werd ze op en top Hollandse. Ze werd lerares huis houdkunde en textiele werkvormen en werkt momenteel in Amsterdam. Aan het eind van de vijftiger jaren zag Dyzsö kans zijn positie te verbeteren door te gaan werken bij De Vries en Van de Wiel. Enkele jaren later werd hij chef-monteur bij Cor de Waard's loonbedrijf. Ondanks de moeizame ge wenning aan de Nederlandse taal was hij erin geslaagd tijdens die jaren ver schillende vakdiploma's te behalen. Door zijn werk en studies deed Dyzsö vooral in de praktijk kennis van de Ne derlandse taal op. Zijn vrouw daarente gen deed dit door veel te lezen. Be langrijk voor beiden waren de gesprek ken met elkaar, die voor een groot deel in het Nederlands werden ge voerd. In de loop van die dertig jaar werd uiteraard vrijwel volledig op het Nederlands overgeschakeld, hoewel Irene toegeeft weliswaar in de Neder landse taal te denken, maar soms toch in het Hongaars te tellen. van Hongarije, wordt door de Nagy's als verantwoordelijke gezien voor die verbeteringen ,,Geen nieuwe opstand" Het gaat ook met de Hongaarse bevol king beter en volgens Irene Nagy is het zeer onwaarschijnlijk dat er op nieuw in dat land een opstand uit zal breken. ,,Met een volle buik ben je eerder geneigd voor een zomerhuisje te sparen dan een politieke partij op te richten. Met een lege maag wil je de straat wel op", aldus Irene. Ook Dyzsö meent dat Hongarije met slecht af is met Kédér aan het hoofd: ,,Er worden tenminste geen enorme standbeelden van Stalin opgericht en grote portret ten van de leider door de straten ge sjouwd, zoals in de tijd van Rakosi". Maar verder voelt Dyzsö zich niet ge roepen een oordeel uit te spreken over politieke regimes in Hongarije of el ders. Irene zat haar vraagtekens bij het systeem van de Hongaarse samenle ving en ziet weinig goede dingen in haar voormalig vaderland. Wat haar betreft gaan ze voortaan naar andere vakantiebestemmingen uitkijken, want een werkelijke binding met Hongarije heeft ze niet meer, nu haar moeder is gestorven. Toch houden beide Nagy's nauwgezet de gebeurtenissen in het vaderland bij door abonnementen op een damesblad en op een sportblad. Alleen al door Het echtpaar Nagy nu. het soort artikelen in het damesblad heeft Irene in de loop der jaren de ver anderingen in Hongarije kunnen mee beleven. Zo verscheen er onlangs een uitgebreide verhandeling over de ziekte Aids. Iets dergelijks zou tien jaar gele den nog onmogelijk zijn geweest. Alles anders Bij aankomst in Nederland dertig jaar geleden kwamen Dyzsö en Irene in een voor hen totaal vreemde wereld. Een andere taal, een ander volk, een ander systeem, kortom: een ander le ven. Eén ding stond hen op dat mo ment echter helder voor ogen: ze zou den zich kost wat kost aanpassen aan de nieuwe situatie. Om dat te bereiken werd in die eerste jaren van hun ver blijf in Nederland categorisch verme den contacten met andere Hongaarse vluchtelingen te leggen, ondanks uit nodigingen daartoe. Weliswaar ontbrak daarvoor ook de mogelijkheid door ge brek aan tijd en geld, maar tevens door het ontbreken van interesse. De blik was gericht op de toekomst, en die was Nederlands. Voor de kinderen betekende dat een oerhollandse viering van Sinterklaas met cadeautjes op 5 december en niet zoals in Hongarije met Kerstmis. Irene gelooft dat je je als immigrant aan moet passen aan de gewoontes in het nieuwe land. ,,Je hoeft toch niet van tien meter afstand aan mij te zien dat ik buitenlandse ben", zegt ze nuchter, ,,doe je dat wel, dan geef je aanleiding voor moeilijkheden". Vrijheid en democratie werden door de vluchtelingen uit een totalitaire staat als bijzonder aangenaam ervaren Vooral vrijheid was letterlijk een be vrijdende ervaring", vertelt Dyzsö en thousiast. Frank en vrij overal over kunnen spreken is werkelijk iets prachtigs." Kanttekeningen Bij de democratie in Nederland plaatst Irene enkele kanttekeningen. ,,Als tien mensen met een spandoek de straat lingenpas en Dyzsö kon met mee om dat hij alleen een vluchtelingenpas had en geen visum kreeg. Een jaar later waren ze genaturaliseerd en werden daar verwelkomd als Nederlandse toe risten. Nadien werd jaarlijks de achter gebleven familie een bezoek gebracht. Sinds drie jaar geleden Irenes moeder stierf, betekent dat familiebezoek niet veel meer, maar wordt Boedapest nog voornamelijk aangedaan wegens de daar aanwezige geneeskrachtige ba den, die door de Nagy's worden be zocht om kwaaltjes als gevolg van het Nederlandse klimaat" tegen te gaan. Want dat vinden beiden één van de weinige nadelen van Nederland: het vochtige, winderige weer. Bij een bezoek aan de Hongaarse hoofdstad wordt altijd een flinke voor raad Tokaji aangeschaft: een Hongaar se wijn, die uit gedroogde vruchten wordt vervaardigd. Uitgaanscentrum Boedapest was voor de laatste wereld oorlog Europa's uitgangscentrum bij uitstek. Het is prachtig gelegen aan de Donau en op de boulevard langs die rivier was het aangenaam flaneren. Het laatste decennium ontwikkelde de stad zich opnieuw als een toeristische trekpleister en zagen de Nagy's lang zaam de puinhopen van 1956 verande ren in nieuwe gebouwen. Het wordt nu alweer het Parijs van Oost-Europa genoemd. De laatste jaren telden de Hongaren een jaarlijks toeristenaantal van tien miljoen. Dat gegeven heeft invloed op de Hongaarse economie, die aanmerkelijk verbeterde. Ook trok het buitenlandse (westerse) investeer ders aan Janos Kédér, de president Het echtpaar Nagy dertig jaar geleden, met een ouderwets schooltaalboekje waarmee ze Nederlands leerden aap. noot. mies....

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2