Eerst red ik de katten; dan mijn viool Violist Gerard Smeenk: Mesterij 260 stieren in nieuwe schuur 'Agnes' Boot duikclub als blusboot Theatervoorstelling in De Vergulde Kikkert Sky Channel zond „Ronde" uit Cursus tekenen en schilderen Zwemclub naar Marinebad Zon, maan en hoog water Opvallende uitbreiding in deze tijd In bioscoop/theater De Vergulde Kikkert vindt zondag voor de eerste maal sinds de opening eind november een grote theater voorstelling van een overkants ge zelschap plaats. Vanaf 20.30 uur treedt het Theater van het Woord op met een stuk van de beroemde 19e eeuwse schrijver Oscar Wilde: ,,Salomé" Het is een omstreden stuk met een bijbels thema, n.l. de onthoofding van Johannes de Doper aan het hof van Herodes. Het centrale motief in dit drama wordt gevormd door de passie van Salomé (de stiefdochter van Hero des) voor het onbereikbare. Oscar Wil des kijk op het gegeven is op zijn beurt weer bewerkt door regisseur Pe ter van der Linden. Volgens theater exploitant Rob Valkenburg zal een mo dern en visueel aantrekkelijk Via de satellietzender Sky Channel werd op de middag van nieuw jaarsdag een reportage van ruim een uur uitgezonden over de cata maranronde om Texel. Het was hetzelfde programma (van John de Mol-produkties) dat eerder door Veronica op de buis werd ge bracht, echter aangevuld met wat extra reclame en informatieve toe ristische beelden van Texel. De to taalindruk was uitstekend en zal ongetwijfeld werken als een effek- tieve reclamespot, vooral door het zeer gelukkige tijdstip van uitzen ding. Sky Channel kan worden ontvangen door iedereen die op de kabel is aangesloten. Op Texel zijn dat er uiteraard nog maar wei nig, maar het aantal mensen el ders in het land dat de reportage (met Engels commentaar) heeft gezien, moet in de honderdduizen den lopen. Er is zelfs sprake van miljoenen kijkers als ook het bui tenland wordt meegerekend. VRIJDAG 9 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Iedere maand staat bij de openbare bibliotheek in Den Burg een mu ziekinstrument centraal. Er wordt dan een expositie over gehouden en er is een avond met levende muziek tijdens de uitleen. Sinds 6 januari staat een viool in het middelpunt van de belangstelling. De viool is een zeer oud strijkinstrument, moeilijk te bespelen, maar geliefd bij veel Z^mensen. De laatste jaren neemt het aantal vioolleerlingen bij de mu ziekscholen in ons land toe. Gerard Smeenk uit De Cocksdorp speelt al 37 jaar viool met vee! plezier. De 48-jarige onderwijzer Smeenk woont vanaf 1961 op Texel. Hij is in Zutphen geboren en is op elfjarige leeftijd begonnen met vioolspelen. ,lk zat toen op een kerkkoor en de leider daarvan vond mij nogal muzi kaal. Hij had een klein driekwartsvi ooltje en vroeg of ik daarmee geen vi oolles wou nemen. Thuis had de fa milie Smeenk het niet erg breed, dus werd dit aanbod met beide handen aangegrepen. Gerard kreeg drie jaar les van A Huisman uit Zutphen. Doordat de HBS veel van zijn tijd opeiste, en omdat zijn grootmoeder waar hij bij inwoonde een hekel had aan het geluid van de viool, kwam er van oefenen niet veel meer. Pas vlak voor zijn eindexamen pakte Smeenk viool weer op, toen een leraar wis kunde hem vroeg voor het Zutphense Symfonie orkest. Gerard ging hieraan meedoen en dat beviel goed. ,,Het vereist discipline want je moet dan precies de voorgeschreven muziek spe len", aldus Gerard. Zigeuner In de driekwartsviool zat weinig geluid. Van de eerste violist van het Zutphens symfonie orkest leende hij een grotere /iool, die hij later van zijn eerstverdien- de geld kocht. Het is een „Magini", een Italiaans instrument. ,,Magini was een leerling van de beroemde Stradiva rius. Zijn violen zijn niet zo duur en hebben een veel zachter geluid. Daar om zijn ze niet zo geschikt voor solo- muziek, maar kamermuziek kun je er prachtig mee spelen", volgens Smeenk. ,,Deze viool is eens door een zigeuner uit elkaar gehaald en die heeft het bovenblad uitgevijld. De toon is daardoor dieper geworden, maar de handelswaarde lager". Smeenk vertelt dat hij zeer aan dit in strument is gehecht. Bij brand red ik eerst de katten en dan de viool". Hij heeft dan ook veel beleefd met deze viool. Ik volgde een volksdanscursus, en daar had ik hem mee naartoe ge nomen, want ik speelde ook af en toe mee in de begeleiding. Op een gege ven moment had ik hem even op tafel gezet omdat ik ging dansen, en toen is hij eraf gevallen. Er zat een barst in het blad, vreselijk", aldus Smeenk. Ge rard Balster uit Alkmaar zorgde voor perfecte reparatie. Van deze vioolbou wer heeft Smeenk nog niet zo lang geleden een altviool gekocht, een Bail- ly. Een Frans instrument met een war me diepe klank Gerard Smeenk speelt zonder een kussentje" onder de kin. ,,lk heb niet zo'n lange nek en zo heb ik veel meer gevoel," beweert de violist. Vroeger moest ik van mijn leraar met zo'n halsstuk spelen, maar nu doe ik het nooit meer." Vioolspelen is moeilijk. De een leert natuurlijk sneller dan de ander, maar het kost toch tussen de drie en vijf jaar voordat er echt wat gespeeld wordt dat het aanhoren waard is. De techniek is dan nog onbeholpen. Door jarenlange oefening moeten de vingers en het gehoor worden getraind. Smeenk heeft een klassieke muziek opleiding gehad. Hij speelt nu ook wel volksmuziek, maar dat doet hij louter op het gehoor. Zijn vioolleraar heeft dat altijd aangemoedigd. Ik mocht van hem uit mijn hoofd spelen. Hij kon het zelf alleen van papier", zegt Smeenk. ,,lk ben onlangs bij hem ge weest Hij is nu bijna blind en vindt het heel erg jammer dat hij niet uit zijn hoofd kan spelen" Leerlinge Ik componeer niet echt, maar ik heb een leerlinge en daar schrijf ik zelf het lesmateriaal voor", aldus Smeenk. Het leukst om te doen vindt hij het musi ceren in klassieke trio's of kwartetten. ,,lk speel al acht jaar samen met de gitarist Jan Beijert uit De Cocksdorp. We voelen elkaar helemaal aan", vol gens Gerard. ,,ln een kleine bezetting komt iedereen aan zijn trekken. Je kunt dan van tevoren je muzikale ideeën bespreken. In een orkest heerst discipline en daar is geen ruimte voor zoiets". Gerard Smeenk speelt zelden solo. Doordat veel moeilijke dubbelgrepen elkaar opvolgen in een solostuk, is het moeilijk zuiver te blijven spelen. Hij heeft geen vioolles meer, maar stu deert al spelende. Iedere maandag oe fent hij met Jan Beijert, om de week speelt hij mee in een groepje bestaand uit de hiervoor genoemde gitarist, flui tiste Coja van Arkel, pianiste Fien Wei- dinger en cellist Jan Nijman. Tussen door speelt hij nog met pianiste Wei- dinger samen. Vioolspelen is voor doordouwers", vindt Gerard Smeenk. ,,Het duurt lang voordat je resultaat hoort Je moet er echt een beetje eigenwijs voor zijn." Vrijdagavond 30 januari speelt Gerard Smeenk met Jan Beijert in de openba re bibliotheek tijdens de uitleen van 19.00 tot 21 00 uur. Bij deze informele uitvoering kunnen vragen worden gesteld aan de muzikanten. Nu de gemeente Texel is uitgebreid met 40.000 ha. watergebied, is men ook verantwoordelijk voor de hulp verlening en assistentie bij ongeval len in dat gebied. Brandweercom mandant D. van Wilsum maakte hiervan melding in een advies aan het college van B en W. Voor wat de haven van Oudeschild be treft kan vanaf de wal door de vrijwilli ge brandweer hulp worden geboden, zoals bij het leegpompen van een wa ter makend schip. Voor assistentie bij moeilijkheden op het water van de Waddenzee en het Molengat dient naar andere mogelijkheden te worden gezocht. In genoemd advies stelt Van Wilsum voor in die gevallen gebruik te maken van de ,,Brakestein", het mo torschip van de duikclub Texel Het schip is oorspronkelijk een blusboot met twee gescheiden motoren, waar van er één voor de aandrijving zorgt en de ander kan dienen om te zuigen en persen. Bovendien staat op het achterdek het statief voor een bluska- non. Het bleek eenvoudig te zijn van de ,,Brakestein" opnieuw een blusboot te maken. Onder de leden van de club zijn zes mensen die bevoegd zijn het schip te varen. Van Wilsum doet de suggestie met deze mensen een rege ling te treffen, ongeveer gelijk aan die voor de vrijwillige brandweer, zodat de zes oproepbaar zijn en inzetbaar voor hulpacties op het water. Tevens stelt hij voor een vergoeding aan de duik club te geven voor het beschikbaar stellen van de boot. Het advies aan B en W de brandweercommandant te machtigen hiervoor een regeling te treffen, is door het college nog met opgevolgd. B en W willen alvorens een besluit te nemen de mening horen van de Rijkspolitie te Water, de kust wacht, het reddingswezen en de Ko ninklijke Marine. schouwspel worden opgevoerd, dat al in vele plaatsen in Nederland te zien is geweest. De entreeprijs bedraagt ƒ12,50 per per soon. Het filmprogramma van de zon dagavond vervalt. Bij voldoende deelname begint de laatste week van januari weer een se rie van 8 lessen tekenen en schilderen: tekenen maandagavond 26 januari; schilderen woensdagavond 28 januari. Er wordt gewerkt met eigen materiaal. Op de cursus schilderen: meestal olie verf of aquarel, naar stilleven, bloe men, figuur of portret. De cursus kan vanaf half mei verlengd worden met vier middagen buiten landschap schilderen. Wie nog wat moeite heeft met de eerste opzet en de vormbeheersing wordt aangereden te beginnen met de cursus tekenen. De opzet van deze cursus is het leren zien van het onder werp en dit schetsmatig kunnen weer geven. Beide cursussen worden ge houden in Dorpshuis d'Ouwe ULO, van 19.30 - 21.30 uur. Een eventuele middagcursus schilderen van 13.30 - 15.30 uur. Kosten ƒ65,—. Opgave zo spoedig mogelijk bij Frans T. Voskuil, Pontweg 118, tel. (02220) 3296. Zondag gaat de zwemclub voor de maandelijkse trainingsmiddag naar het marinebad in Den Helder. Be halve aan de normale conditietrai ning wordt deze keer ook aan dacht geschonken aan de nieuwe diploma's. De technische leiding van ZPC wil in maart proberen een aantal leden voor het basis- en nieuwe zwemvaardigheidsdiploma 1 af te laten zwemmen. Rommeltjesmarkt Ook in 1987 wordt de traditionele ZPC TX 71 rommeltjesmarkt gehouden. De geplande datum is zaterdag 6 juni. Al lerlei spulletjes worden na een tele foontje direct opgehaald: (02220) 3875. De zon komt 11 januari op om 8.45 uur en gaat onder om 16.50 uur. Maan: 15 jan. V.M 2 jan. L.K. Doodtij: 9 jan.; springtij: 17 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 9 januari 3.15 en 15.09 Zaterdag 10 januari 4 08 en 16.13 Zondag 11 januari 5.13 en 17.53 Maandag 12 januari 6.23 en 18.57 Dinsdag 13 januari 7.18 en 19.46 Woensdag 14 januari 8.02 en 20.26 Donderdag 15 januari 8.39 en 21.01 Vrijdag 16 januari 9.11 en 21.34 Zaterdag 17 januari 9.45 en 22 08 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. de bouw bedragen ƒ378.000,—. Hierbij moeten de aankoop van nuchtere kal veren, de voederkosten en de aan schaf van een voerwagen worden opgeteld Financiering In totaal een enorme investering, die Witte bij de bank gefinancierd kon krij gen Hij heeft in eerste instantie nog wel onderhandelingen gevoerd met een veevoer-fabrikant, maar kon niet tot een akkoord komen over de voor waarden. Achteraf betreurt Witte dat niet, want nu blijft hij eigen baas" en kan de bedrijfsvoering zelf uitstippelen. Momenteel wordt de ruimte nog niet maximaal benut. Naar schatting is dat over twee maanden het geval, als een deel van de aangekochte nuchtere kal veren voldoende is opgefokt". Het duurt volgens Cor Witte nog een half jaar voordat hij de eerste lichting meststieren ter slacht kan aanbieden. bij heeft. Ook de voerprijzen zijn overi gens gedaald. Tegenover lagere op brengsten (door de dalende vleesprij- zen) staan dus ook lagere kosten, constateert Cor Witte. Nuchter Een nuchter" kalf (van een week oud) is wél aan de prijzige kant: ƒ800,— Voor zijn mesterij koopt Witte nuchtere kalveren die in de bestaande schuur worden opgefokt (met o.a. kunstmelk) tot zij vier maanden oud zijn. De stierkalfjes komen met in de buitenlucht. In de nieuwe schuur wor den de stieren verder gehouden tot een leeftijd van ongeveer zestien maanden. Het mesten geschiedt in hokken, waarin ruimte genoeg is voor zo'n tien jonge stieren en zes oudere. De dieren worden verkocht aan Neder landse slachthuizen, waarna het vlees wordt geëxporteerd naar de andere EG-landen (Griekenland). In ons land zelf is geen markt voor dit vlees, dat van hoge kwaliteit is, met een lager vetgehalte dan ander rundvlees. Daar door is het vlees wel duurder. Cor Witte, die in 1978 met de mesterij begon, gaat op dezelfde voet verder met de melkkoeien. Hij wordt in het bedrijf geassisteerd door zijn vrouw, terwijl ook zijn broer en buurman Mar- tien, die loonwerker is, tijdens sommi ge perioden van het jaar een helpende hand kan toesteken. De uitbreiding van het bedrijf houdt in ieder geval geen vergroting van het aantal ar beidsplaatsen in. Het accent van de bedrijfsvoering is verschoven van het melkvee naar de mesterij. Voor het verkrijgen van een volledig inkomen schiet de capaciteit echter tekort Daarvoor is het mesten van tussen de drie- en vierhonderd stieren noodzake lijk. Op zichzelf valt de omvang van het mestbedrijf dus wel mee, maar in combinatie met het houden van melk vee is het wel degelijk groot. Op Texel heeft verder alleen Klaas Eel- man uit Het Noorden stierenmesterij als hoofdfunctie van zijn bedrijf. Snelle bouw De snelle bouw van de nieuwe schuur dient geheel op het conto van het be drijf De Jong B V. uit Ursum te wor den geschreven. Het gebouw rust op stalen spanten en een betonnen fun dering, waarin zich een mestkelder van 1500 m3 bevindt. De aldus opgeslagen mest is geheel voor eigen gebruik. Langs de lange zijden van de schuur zijn de hokken opgesteld, met in het midden het brede voerpad. De schuur is voorzien van electriciteit en water. Geïsoleerd is het complex met, omdat de mesterij in tamelijk frisse omstan digheden moet plaatsvinden. Het ge bouw werd pas twee dagen voor de kerst overkapt. De bouw was namelijk even opgehouden door het stormweer in december, waardoor de bouwkraan niet kon functioneren. De kosten van In een tijdsbestek van vijf weken verrees bij „Agnes-hoeve" aan de Nieuwlanderweg een nieuwe schuur van niet geringe afmetingen. Het 80 meter lange en 14 meter brede gebouw zal worden gebruikt voor het mesten van stierkalveren. In totaal is er ruimte voor 260 jonge stieren. Het betekent een aanzienlijke uitbreiding en accentverschuiving voor ei genaar Cor Witte (35). Tot dusver hield hij. naast 50 melkkoeien, zo'n 80 meststieren. Wat beweegt een veehouder om in een tijd van dalende rundvleesprij zen, deze stap te zetten? De markt wordt momenteel namelijk fors beïnvloedt door het vlees van over tollig melkvee. Dat wordt afgesto ten als gevolg van de superheffing. Cor Witte: „Eerlijk gezegd waren de vooruitzichten op het moment van beslissen, augustus/september, beter. Toen waren de prijzen nog goed: ƒ8,50 per kg. Nu is de vleesprijs gezakt tot ƒ7,50. Het was een kwestie van de knoop door hakken. De schuur moest namelijk voor 1 januari klaar zijn, in verband met het inwerking treden van de nieuwe mestwet. Na die datum zou ik namelijk geen toestemming hebben gekregen om m'n bedrijf zover uit te breiden als nu. Het had dan slechts half zo groot mogen worden. Volgens mijn becijferingen is dat ongunstig, want bij een klei ner aantal stieren zit je met naar verhouding hoge vaste kosten". Fosfaat De nieuwe mestwet houdt in dat een bedrijf niet mag worden uitgebreid als het meer dan 125 kg fosfaat per hecta re produceert. Witte overschrijdt dit „kengetal" nu. Het bevreemdt hem overigens dat het rijk bij het bepalen van het aantal hectares niet het ge huurde land meerekent. Het kengetal zou dan beduidend lager komen te liggen. Witte voert nog andere redenen voor de uitbreiding aan. De misschien wel meest doorslaggevende is dat hij de stierenmesterij gewoon leuk vindt. Ik heb daar meer interesse in dan in da gelijks de koeien melken". Voorts ziet Witte een belangrijk efficiency- voordeel. Het voederen van de 80 stie ren die hij tot voor kort mestte, was namelijk een tijdrovend karwei. Het voer moest in de krappe schuur er naast met een kruiwagen worden rondgereden. De ruimte tussen de hokken in de nieuwe schuur is dusda nig breed, dat er een tractor met voe derwagen heen en weer kan rijden. Om een indruk te geven: elke stier heeft 2% kg krachtvoer per dag nodig, dus bij een maximale bezetting van de schuur gaat er dagelijks zo'n 700 kg doorheen. Tezijnertijd zal er bovendien vijf ton snijmais per dag worden aan gevoerd voor de dieren van een jaar en ouder. De mais wordt door Witte zelf verbouwd, het krachtvoer wordt betrokken bij de firma Bakker uit Ou deschild, die er dus een goede klant

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7