v Isoleer de meterruimte Laat de winter uw water niet verrassen Regel uw verwarming goed S Het wordt niet warm genoeg. Geisers kunnen bevriezen Ventileren Warmteschild Warmte toevoeren Extra bescherming Waar zit de meter? JÉ Verwarming aan! Voorschriften Let op tocht! Vorstbeveiligers 15 a 16 graden Ft I li 'VRIJDAG 16 JANUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 11 US. Warmte binnen houden scheelt geld lijk dat dc verleiding om dat wel te doen groot is bij extreme winterkou, maar juist in de winter werken veel gasapparaten op hoge loeren en is verse lucht extra hard nodig voor de verbranding van gas. APELDOORN Wanneer strenge vorst ons land in de greep heeft en de eerste ijsmeesters in elf Friese steden hun meetlatje alweer door een zelfgehakt wak hebben gestoken, wordt er vaker dan anders nagedacht over stookkosten en de vraag hoe warmte in dergelijke barre tijden in huis kan worden gehouden en daarmee de gasrekening binnen de perken. Want ook bij de lagere gasprijs levert elke bespaarde kuub nog bijna een halve gulden op. Eigenlijk bent u dan al te laat. Voordat Koning Winter z'n witte deken over Nederland drapeert, moeten de nodige maatregelen al genomen zijn om met een niet al te rigoreuze zwiep aan uw thermostaat te kunnen zorgen voor aangename kamertemperaturen. u dat uw buitendeuren kieren? Leg er een opgerolde handdoek of oude deken tegenaan. Dat houdt veel vrieskou builen de deur Toch zullen alle gasbedrijven u ver tellen nu ook met alles dicht te stoppen. In uw tocht- en kierenjacht Helaas blijken CV-lcidmgen nog wel eens langs ventilatieroostcrs te lopen. Ook in zo'n geval geldt dat die roos ters nooit dichtgestopt mogen wor den in ruimten waar gastoestellen staan Het is dan het verstandigste om de CV-leiding tegen vorst te be schermen door middel van isolatie. wel een paar maatregelen te noemen, die voorkomen dat de stookkosten bij extreme weersomstandigheden de pan uitrijzen. Zo kunt u bijvoorbeeld doorzichtig plastic folie aan de bin nenzijde van het raam bevestigen. Veel plezier kan men ook hebben van een warmteschild achter de CV- radiatoren. Vooral als zo'n radiator voor een glas pui is geplaatst of tegen een met geïso leerde muur. Het scherm voorkomt veel warmteverlies. In praktisch elke doe-het-zelf winkel zijn hiervoor materialen te koop en in geval van nood kunt u altijd nog een plaat picp- Natuurlijk kunt u ook beginnen uzelf dik in te pakken. Comfortabele wollen sokken en warme truien. Zonder al te hoge stookkosten kan men zich dan toch behaaglijk voelen in huis. Verder is het uiteraard zaak onnodige warmteverliezen te voor komen. Kieren en spleten kunnen met allerhande materialen, kranten. lompen en duurdere tochtbestrij- dingsspullen goed gedicht worden Achter de voordeur kan een gordijn gehangen worden en zorg er ook voor dat de brievenbus de kou, met uw huis in blaast Dat kan heel simpel en heel goedkoop voorkomen wor den door een doek aan de binnenkant van de brievenbus te hangen En weet Als u CV-leidingen isoleert,bespaart u gas en voorkomt u bevriezingsgevaar. kunt u ook te ver gaan Het is goed om tocht te voorkomen en de koude zoveel mogelijk buiten te houden, maar ventileren blijft beslist noodza kelijk. Ieder mens heeft namelijk frisse lucht nodig. Zorg dat een venti- latierooster in de deur of het raam van de keuken kan blijven functione ren. Verwarmingsketel en geiser hebben eveneens verse lucht nodig. Ventilatieroosters, die hiervoor spe ciaal zijn aangebracht mogen nooit dichtgestopt worden! Het is begrijpe- Daarvoor zijn legio mogelijkheden en uw gasbedrijf is altijd bereid u hierover te informeren. Nog beter is het natuurlijk om voor de winter de betreffende CV-leiding te verleggen, zodat de koude buitenlucht er niet meer langs stroomt. Uiteraard zijn er naast warme sokken, dikke truien en de bestrijding van onnodige warmteverliezen nog schuim achter de radiator zetten of een isolerende deken van minerale wol. Natuurlijk, het zijn geen oplos singen die de schoonheidsprijs ver dienen, maar beslist wel maatregelen die zoden aan de dijk zetten bij het in de hand houden van stookkosten. Tenslotte deze tip nog: ga eens een keer langs bij uw gasbedrijf om u goed te laten adviseren over de wijze waarop uw kostbare warmte zo lang mogelijk binnen blijft. RIJS WIJK - De watermeter is erg gevoelig voor vorst In de meter bevindt zich namelijk altijd een kleine hoeveelheid water, ook na hel aftappenDie kan uiteraard bevriezen. Wanneer de meter ruimte echter goed géisoleerd is, zal dit over het algemeen wel meevallen. De aarde straalt namelijk warmte uit en door isolatie kan deze welkome warmte in de meterruimte blijven en bevriezing van waterrestanten in de meter voorkomen. Al in de herfst kunt u kieren en naden dichtmaken met tochtstrips. Heeft u een gemeenschappelijke meterruimte - bijvoorbeeld met meer mensen in een flat - zorg er dan voor dat de toegangsdeur gesloten is. Waarschuw het woningbedrijf als dit niet het geval is. Bevriezing van een waterme ter buiten het huis kan voorkomen worden door er op te letten dat het bovendeksel en vooral het tussendek- sel optimaal afsluiten. Sluit het tus- sendeksel met goed, leg er dan bij voorbeeld een passend gemaakt stukje vloerbedekking op. Ook kunt u de onderkant van het tussendeksel met isolatieplaten bekleden. Een derde mogelijkheid is op het tussen deksel plastic zakken, gevuld met iso latiemateriaal, te leggen. Het belang rijkste is ook nu weer: aardwarmte vasthouden Extra bescherming hel "inpakken" van de watermeter en de hoofdkraan met isolatiemateriaal. Alleen als de vorst lang aanhoudt, moet ook nog warmte worden toege voerd naar de meterruimtc. Tenmin ste, wanneer tochtvrij maken en iso leren niet goed genoeg mogelijk is. Hang in een kleine meterruimte dan bijvoorbeeld een looplamp; voor gro tere ruimten is een verwarmingsele ment geschikt. Sommige electroni- sche winkels en installateurs verko pen ook electrisch verwarmingslint met stekker en thermostaat. Met dit lint kunt u zonder gevaren de water meter. de hoofdkraan en de leidingen omwikkelen. Koning Winter krijgt dan absoluut geen kans meer! Meierpul buiten hel huis. Bovendeksel en tussendeksel moeten goed sluiten. Soms blijft het echter moeilijk de meterruimte afdoende tegen tocht te beschermen. Dan moet u extra maat regelen nemen. De hoofdkraan en de watermeter in de meterput onder de deurmat kunt u als volgt beschermen: leg enkele zakken met isolatiemate riaal bovenop de meter en de hoofd kraan. Uit de grond kan dan wel aard warmte worden toegevoerd, maar deze verdwijnt met naar boven: vliegt dus met de lucht in. Zitten de water meter en de hoofdkraan bijna tegen de vloer waarop u loopt, dan kunt u ze maar beter goed inpakken. Dat kan ook weer met isolatiemateriaal. Welk materiaal maakt met zoveel uit: als het maar geen vocht opneemt! Noppenfolie, vaak gebruikt als ver pakkingsmateriaal, of een isolatie deken zijn hiervoor prima geschikt. Warmte toevoerende watermeter, de hoofdkraan en leiding met elek trisch verwarmingslint omwikkelen. Misschien klinkt het u vreemd in de oren, maar lang niet alle bewoners weten in hun woningen de plaats te vinden waar de watermeter geïnstal leerd is. Om een eventuele speurtocht niet al teveel tijd in beslag te laten nemen, kan men het beste kijken in de meterput, die veelal onder de mat voor de voordeur zit Succes heeft men ook vaak in de meterkast, in een gemeenschappelijk ruimte (in geval van flats en appartementen) of in de meterput buiten het huis. Misschien kunt u het zich nauwe lijks voorstellen, maar het kan gebeuren dat na isolatie van een woning andere vertrekken dan de woonkamer niet warm genoeg worden. Dat komt omdat de radia toren in de woonkamer sneller dan voorheen zorgen voor voldoende warmte. Er is gewoon minder warmte van de CV-ketel nodig om voor een langere periode een behaaglijke temperatuur in dit vertrek te houden. De CV-ketel is dan te kort in bedrijf om ook de rest van het huts warm te krijgen. Zeker wanneer het daar minder geïsoleerd is. U kunt dit pro bleem verhelpen door één radiator in de woonkamer eerder uit te scha kelen met een thermostaatkraan. De ketel doet er dan langer over om de woonkamer te verwarmen. De rest van het huis wordt dan ook warm genoeg. Een iets minder comforta bele oplossing is om één van de radia toren gewoon met de hand dicht te draaien. Als het alleen bij strenge kou niet warm genoeg wordt in minder geïsoleerde ruimten, is dit natuurlijk wel de voordeligste oplossing Als uw geiser tegen een buiten muur van de woning bevestigd is, kan de kou bij een korte afvoerpijp gemakkelijk bij de waterspiralen van de geiser komen. Binnen de kortste keren is het water in die spiralen bevroren. Door uitzetting van het bevroren water kunnen de spiralen bovendien al snel kapot barsten. Is het erg koud in het vertrek waar de geiser hangt, is het beter om de waakvlam uit te doen dan aan te laten De waakvlam heeft namelijk lucht nodig voor de verbranding en de aangezogen koude lucht stroomt dan langs het waterdeel van de geiser beneden de waakvlam. Meer dan eens bevriest het waterhuis daardoor. Het beste is natuurlijk om te zorgen dat de geiserruimte warm genoeg is. Kan dit met, doe dan in ieder geval de waakvlam uit en tap het water uit het toestel af. In de handleiding van de geiser staat hoe dat moet. Heeft u een gehuurde geiser, bel dan even met het gasbedrijf en vraag hoe het water afgetapt kan worden. Let daarnaast vooral op leidingen en toestellen, die een plaats hebben in onverwarmde en/of tochtige ruim ten: de buitenkraan bijvoorbeeld en leidingen in dc garage of schuur. Deze toestellen en waterleidingen kunnen in veel gevallen met een aparte kraan worden afgesloten en afgetapt. Bent u lange tijd niet thuis in de winter, laat dan de verwarming in uw woning aan. Als dat onmogelijk is, sluit dan de hoofdkraan en tap alle leidingen af. Het cv-systeem moet dan ook afgetapt worden. Na het slui ten van de hoofdkraan draait u hier voor de kranen in de woning open, die weer gesloten worden wanneer de laatste druppel water eruit is gevallen. Laat de tapkraan na het aftappen geopend. Als u terug komt. draai dan eerst de tapkraan dicht en open dan de hoofdkraan. Let hier vooral ook op in niet verwarmde vakantiewoningen! Tenslotte dit nog: tap de geiser vol gens voorschriften van de fabrikant af Bent u niet meer in het bezit van deze voorschriften, vraag er dan naar bij uw woningbouwvereniging als het huis gehuurd wordt of bij de erkende installateur wanneer de woning uw eigendom is. Heeft u een huurgeiser? Raadpleeg dan uw gas bedrijf. Tip spoel de WC door nadat de watertoevoer is afgesloten en strooi wat zout in het waterslot van de pot Ga ook even na of u verzekerd bent tegen schade, veroorzaakt door bevriezing van uw waterleiding! RIJSWIJK Wanneer de wintermaanden eenmaal zijn aan gebroken en de. temperaturen van de ene op de andere dag onder het vriespunt kunnen dalen, is het beslist niet overbodig naast het slijpen van de schaatsen en het afstoffen van de warme winteijas, ook eens na te denken over mogelijke verve lende "verrassingen", die het winterse vorstduiveltje voor u en uw woongenot in petto kan hebben. Zo weet eigenlijk iedereen wel dat in de koudste maanden waterleiding en watermeter gemakkelijk kunnen bevriezen wanneer ze onvoldoende beschermd zijn. Overbodige kosten en veel narigheid zijn dan al snel het onvermijdelijke gevolg. Pech, die echter beslist vermeden wordt wanneer waterleidingen en watermeters voor het binnenvallen van de vrieskou goed gecontroleerd zijn. En daar mankeert het nog wel eens aan! Kijk, om te beginnen, bijvoorbeeld in de herfst eens na of de hoofdkraan van uw waterleidingsysteem nog wel optimaal werkt. Draai de hoofd kraan voor zo'n inspectiebeurtje dicht en het aftapkraantje open De hoofdkraan moet goed sluiten en mag absoluut niet lekken. Na korte tijd mag er beslist geen druppel water meer uit het aftapkraantje komen. Is dat inderdaad het geval, dan kan de controlebeurt afgesloten worden met het sluiten van de aftapkraan en het heropenen van de hoofdkraan. Is er iets mis, blijft het aftapkraantje bij voorbeeld gewoon doordruppelen, ga dan niet zelf klussen, maar neem zo snel mogelijk contact op met uw waterleidingbedrijf. Men heeft er daar deskundig personeel voor, uit gerust met het juiste gereedschap. Dan weet u tenminste zeker niet van "de drup in de regen" te komen Datzelfde waterleidingbedrijf zal on getwijfeld ook vertellen dat winterse tocht de allergrootste vijand is voor uw waterleiding. Bij strenge vorst in combinatie met harde wind - en dat is in Nederland beslist geen uitzonde ring - dringt ijskoude lucht door alle gaten en kieren Vervelend in alle ruimten van uw huis, maar uitge sproken slecht voor de ruimte waarin zich de watermeter, de hoofdkraan en de leidingen bevinden. Elders op deze pagina kunt u lezen hoe derge lijke tochtige ruimten, afdoende geï soleerd kunnen worden en hoe u watermeter, hoofdkraan en leidingen op simpele wijze een extra warm jasje kunt aandoen om te blijven functio neren in periodes met strenge vrieskou. Draai eerst de hoofdkraan van de waterleiding die hi Nu alle waterkranen openzetten en de gasgeiser volgens de voorschnjten aftappen. Tenslotte het aftapkraantje bij de hoofdkraan openen en de waterleiding geheel leeg laten lopen. Kans op bevriezing blijft wel bestaan voor sommige radiatoren in garages of schuurtjes. Voor enkele tientjes zijn vorstbeveiligers te koop, die de CV-ketel inschakelen als zo'n radia tor dreigt te bevriezen. Er zijn ook thermostatische radiator- kranen in dc handel, die niet beneden 8 graden celsius ingesteld kunnen worden. Ze staan dus altijd open wanneer de temperatuur beneden 8 graden komt. Wanneer de woning verwarmd wordt met gaskachels bestaat er geen kans op een bevroren installatie. Het blijft wel zaak om bevriezing van uw waterleiding te voorkomen! In ver trekken waar de waterleiding niet kan bevriezen, kunt u de kachel op een laag pitje laten branden. Nog één opmerking: beheert u tijde lijk de woning van overwinterende of vakantie vierende kennissen? Hou dan ook daar een oogje in het zeil En nogmaals: met vragen over de ver warmingsinstallatie kunt u altijd bij uw gasbedrijf terecht. APELDOORN - Het verwarmen van uw woning is door gaans een simpele aangelegenheid. De kamerthermostaat wordt op de gewenste temperatuur ingesteld of de gaskachel op een bepaalde stand gedraaid. Toch is het niet onverstan dig om vooral bij erg koud weer wat meer aandacht te besteden aan de regeling van uw centrale verwarming. Merkt u dat het moelijk warm te enkele graden lager te zetten. Een krijgen is in huis, stel de temperatuur van het ketelwater overdag dan zo hoog mogelijk in. Meestal is dat 90 graden celcius De thermostaat voor het ketelwater is op de CV-ketel gemonteerd Daarnaast kunt u, net zoals anders, de kamerthermostaat instellen op de gewenste tempera tuur. Om bevriezingsgevaar te voor komen, is het verstandig om ook in kamers die niet direct gebruikt worden de radiatoren open te draaien. Soms is een klein stukje voldoende om voor een temperatuur te zorgen die vorstaanvallen doorstaat. Gasbedrijven wijzen er altijd op dat de gasnota bespaard kan worden door 's nachts de kamerthermostaat zinvol en algemeen advies Maar bij strenge kou is het van belang dat radiatoren en leidingen in de nachte lijke uren niet bevriezen. Zet bij extreem vriesweer dan ook alle radia torkranen open en zorg ervoor dat de CV-pomp blijft draaien. Om hiervan verzekerd te zijn moet de thermostaat met verder teruggedraaid worden dan tot 15 a 16 graden. Op die manier heeft u de kamers 's morgens ook weer sneller op tem peratuur. Als u een aparte pomp- schakelaar heeft, schakel die dan tij delijk uit Is dit onmogelijk, stel de keteltemperatuur 's nachts dan in op 40 tot 50 graden De ketel zal dan vaker in werking treden en warm water door de installatie pompen. De kans op bevroren radiatoren en leidingen is dan uiterst klein Met een warmteschild achter de radiator houdt u de warmte in huis.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11