Texel worstelt met winter Motoren „Waalenburg" terug naar Texel w TX 8 ternauwernood aan zware aanvaring ontsnapt .WAT IK ZEGGEN WOU.: Hatha-yoga cursus Zon, maan en hoog water WVC onderzoekgroep onderwaterarcheologie naar maritiem museum Lezing: De vrouw in de muziek Winkeldiefstal Geef een andere plaats! B&-W positief over regeling winkelsluitingswet Training Christelijke kinderwerkers Vrijdag 16 januari 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 9 TX 8 tijdens de eerste tocht in 1985. Wil" MtM LtZLKS «Z'LN <tAANT»OOAOEU«'.>CC WM Ot AtOM t l;4f| 3e opvarenden van de kotter TX 8 .Cornelia Irene" van Dirk Krijnen (wamen dinsdagmiddag met de ichrik vrij, nadat een aanvaring net het marinebevoorradingsschip .Zuiderkruis" slechts ternauwer nood was voorkomen. Het marine chip was bij een manoeuvre in iet Schulpengat precies tussen de TX 8 en Wieringer kotter WR 17, jie in span lagen te vissen, joorgevaren. Het vistuig liep hierbij nauwelijks ïoemenswaardige schade op. 3irk Krijnen zocht vrijwel direct radio- ontact met de kustwacht om melding te maken van het geval en woensdag middag deed hij aangifte bij de rijkspo- itie te water in Den Helder. Volgens een communiqué van de marinevoor- ichtingsdienst zou de bijna-aanvaring ijn veroorzaakt door een plotselinge toerswijziging van de twee vissende totters. De .Zuiderkruis", die op dat ioment op weg was naar thuishaven len Helder, was hierdoor gedwongen im volle kracht achteruit te gaan en in draai over stuurboord te maken, im een aanvaring te voorkomen. Met lestopte motoren en stilstaande as, 'reef het marineschip vervolgens tus- ten beide schepen door, niet bemer- tende dat het vistuig werd overvaren. Dirk Krijnen houdt er een andere le ting op na. Volgens hem is er geen iprake van een plotselinge verandering kan koers door de TX 8 en de WR 17 van C. de Visser uit Den Oever). De vissers hadden de Zuiderkruis" al op anderhalve mijl afstand zien aankomen ïn wachtten af welk schip het zou ijn. Gebruikelijk is dat de coasters en mder scheepvaartverkeer dat van het Schulpengat gebruik maakt, weten dat je kotters in de aanloop van het gat ip kabeljauw aan het vissen zijn, en iaarom op geruime afstand uitwijken. Het marineschip week echter niet uit. Toen het tot op een halve mijl was ge- naderd, gaven de vissers waarschu wingssignalen met het rode licht en met de schijnwerper. Toen dat niet hielp werd nog een geluidsalarm gege ven. Vervolgens werd in allerijl één mi nuut lang op volle kracht gedraaid. De „Zuiderkruis" deed hetzelfde pas op het allerlaatste moment, waarna het marineschip tussen de in span vissen de kotters door dreef, aldus het com mentaar van Dirk Krijnen. Op een paar gaten in de netten na, werd geen schade opgelopen, maar de schrik zat er stevig in. „Wat wil je als zo'n groot ding met veertien mijl per uur het Schulpengat binnenkomt, 't Schip is wel zo'n 120 meter lang en dat zie je dan recht op je afkomen. Een aan toonbare koerswijziging heb ik niet ge zien", aldus de Oudeschilder kottervisser. De extreme kou heeft in het hele land voor overlast gezorgd. Texel is niet gespaard gebleven, hoewel het tot woensdag nog meeviel. De Wo ningbouwvereniging meldde bevro ren leidingen en de gladheids- bestrijding door gemeente, rijkswa terstaat en het waterschap stonden tot dusver niet voor ernstige problemen. De chef buitendienst van de gemeen te, Piet Bolier, vond dat het tot dusver wel meeviel. „Wij hebben 8 mensen die bij toerbeurt twee dagen wacht hebben. Zij beginnen om vier uur 's morgens met controleren". Als de wachter gladheid constateert gaan er twee chauffeurs en twee opstappers op pad om te strooien of te schuiven. De gemeente heeft zijn gebied ver deeld in een „snelle" route een een „langzame" route. De snelle route loopt in de richting van De Cocksdorp en vandaar naar Oosterend. Een twee de wagen maakt een rondje in Den Burg, gaat naar de veerhaven en ver volgt zijn weg naar Den Hoorn en De Koog. De langzame route omvat de kleinere straatjes in Den Burg en de rest van de buitendorpen. Vóór acht uur pro beert men ook de fietspaden schoon te hebben, als eerste de fietspaden van Oudeschild en De Koog, omdat die het meest gebruikt worden door de schooljeugd. Zoutopslag „Voor bejaarden hebben we een speci ale regeling", aldus Bolier „Om half 8 's morgens gaan onze mensen in Den Burg en de buitendorpen naar de be jaardenoorden voor gladheidbestrij ding". De zoutopslag van de gemeente is nog niet overdekt. In de laatste be grotingsvergadering is wel een besluit genomen en als alles goed gaat kan in de zomer worden begonnen met het maken van een overkapping „Voorlo pig dekken we alles af met zeilen, ver zwaard met autobanden,maar als er veel wind staat, waait dat wel eens op en dan komt er vocht bij het zout. Dat vormt grote klompen die de strooier kunnen verstoppen. Laten we het af kloppen, want dat is tot nu toe nog niet gebeurd". Samenwerking „We zijn ongeveer zes keer uitgerukt", zegt Jan Vonk, opzichter bij Rijkswa terstaat, de instantie die beide havens, de wegen rond de Mokbaai en het amfibisch oefenkamp, de strandslagen paal 12, Jan Ayeslag en Westerslag en de noordpunt van Texel met het terrein om de vuurtoren ijsvrij moet houden. „De samenwerking met de gemeente is uitstekend", vindt Vonk: „zij doen de gladheidscontrole en geven dan aan ons door waar we heen moeten. We hebben ook een afspraak met hen over Oudeschild. Wij doen daar een stuk van hun gebied en in ruil daar voor mogen we zout bij de gemeente halen. Dit werkt uitstekend". Henk Vonk (geen familie van die ande re Vonk) is hoofd van de technische dienst van het Waterschap, die met behulp van twee strooiauto's met schuivers, een tractor met schuiver en voor extreme gevallen een hydraulische kraan zo'n 160 km wegen schoon houdt. „Bij deze strenge vorst helpt strooien niet meer", aldus Henk Vonk: „het bovenlaagje ontdooit, maar be vriest meteen weer tot een spekgladde ijskorst en dat is niet de bedoeling. Het enige dat we kunnen doen is zor gen dat de zaak sneeuwvrij blijft door te schuiven. Maar het is hier nog niks Dnder auspiciën van de School roor Lichamelijke en Geestelijke ïewustwording Delphi" wordt iet ingang van 3 februari de atha-yoga met lesuren uitgebreid. oga is een oosterse leer. Ze wil de iens leren leven in harmonie met ichzelf en met alles om hem heen, edemens, plant en dier. Het bestaat it lichamelijke en geestelijke oefenin- en. ,,Het is echter geen wondermid- lel tegen kwalen, maar houd je je er [serieus mee bezig, dan zal je de wer- [king van yoga zeker ondervinden. Er [zijn vele soorten yoga". Wanneer men over yoga hoort spre ken, wordt daar meestal de Hatha- yoga mee bedoeld. Het is een licha melijke vorm van yoga. In de Hatha- yoga zijn twee dingen belangrijk: asa- na's houdingen) en pranayama's 1= beheersing van de adem). Hatha- yoga richt zich op alle zintuigen, orga nen, klieren, bloedvatensystemen, ademhaling, spieren, zenuwen en bot ten. Op het totale lichaam dus, maar ook op het denken, concentratie en geestelijke bewustwording. Door rust en controle proberen te ervaren, hoe een stukje van jezelf te verdiepen. De yogalessen worden gegeven in Den Burg in het centrum voor fysiothera pie, Schoorwal 59, op de dinsdagmor gen. Voor informatie: Nicoline Kruysi- fix, telefoon (02230) 43211 De zon komt 21 januari op om 8.36 uur en gaat onder om 17.06 uur. Maan: 22 jan. L.K.; 29 jan. N.M. Springtij: 17 jan.; doodtij: 25 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild' Vrijdag 16 januari 9.11 en 21.34 Zaterdag 17 januari 9.45 en 22.08 Zondag 18 januari 10.20 en 22.45 Maandag 19 januari 10.54 en 23.21 Dinsdag 20 januari Woensdag 21 januari Donderdag 22 januari Vrijdag 23 januari Zaterdag 24 januari Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Eén der motoren nog in oude glorie in het voormalige gemaalgebouw van Waalenburg. Het betreft het type P30 met een vermogen van 53 pk bij 240 toeren per minuut, met één cilinder. De motoren hebben vijftig jaar de polder Waalenburg drooggehouden en zijn daarom van cultuurhistorische waarde. Bovendien vertegenwoordigen ze een stukje technische archeologie". Ze horen tot de eerste dieselmotoren die door Thomassen werden gefabriceerd Ze hebben bovendien educatieve waarde, want door de eenvoudige ..open" constructie is goed te zien hoe ze werken. De motor is bovendien prachtig om naar te kijken, vooral dank zij het vele koperwerk en het indrukwekkende v/iea- wiel. (Foto J. Nauta) Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat zullen de motoren van het voormalige gemaal Waalenburg naar Texel worden teruggehaald, waarbij de kosten van transport en van de restauratie die de huidige feitelijke eigenaar heeft uitgevoerd uit de gemeentekas zullen worden vergoed. Daarmee is to taal ƒ15.000,— gemoeid. De Stichting Juttersmuseum zal er voor zorgen dat een van de motoren wordt tentoongesteld in het Maritiem Museum in Oudeschild. 11.24 en 23.56 11.49 en 0.30 en 12.13 1.05 en 12.38 1.47 en 13.12 Over de motoren, die door het ge meentebestuur van grote historische en educatieve waarde worden geacht, is de afgelopen jaren veel te doen ge weest. Ze waren eigendom van het Waterschap en lagen na het slopen van het gemaalgebouw in de voormali ge TEM-loods op het industrieterrein Wezenland. Op een gegeven moment zijn ze door mensen van de gemeente weggegeven, zonder toestemming van het Waterschap. Het toenmalige colle ge werd door het Waterschap dan ook verantwoordelijk gesteld voor de ver dwijning. De motoren waren terecht gekomen bij de heer Van de Wetering in Boxtel die één van de motoren revi seerde waarbij meerdere zoekgeraakte onderdelen werden vervangen, zoals een luchtketel, bronzen kraan met vei ligheidsventiel, uitlaatdemper, olietank en zuigerveren. Terug In overleg met het Waterschap zegde het college toe dat als het Waterschap dat wilde, de motoren door de ge meente zouden worden teruggehaald, als er teminste gegadigden zouden zijn, die ervoor zouden zorgen dat de motoren worden tentoongesteld. Van de Wetering bleek niet onwelwillend, toen de gemeente in 1982 liet weten dat de motoren eigendom zijn van het Waterschap, dat ze ten onrechte van het eiland waren gegaan en dat ze te rug moesten. Hij wilde echter dat de door hem gemaakte kosten zouden worden vergoed. Dat gaat nu dus ge beuren, hoewel de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid, alsmede de gemeente raad als geheel nog een oordeel moe ten vellen. De twee motoren werden op 31 au gustus 1931 door de N.V. machine- en Motorenfabriek Thomassen en Co uit De Steeg geleverd aan het toenmalige nog zelfstandige waterschap polder Waalenburg voor het nieuwe gemaal, dat 27 oktober 1931 feestelijk in ge bruik werd genomen. In 1973 ging één der motoren onherstelbaar kapot en werd toen vervangen door een electro motor. Enkele jaren later werd besloten het gemaal Waalenburg op te heffen omdat de polders Waalenburg en Het Noorden voortaan gecombineerd zou den worden bemaald, door het nieuwe gemaal „Krassekeet". In 1980 werd het gebouw gesloopt hoewel er inmiddels stemmen waren opgegaan om het uit historische overwegingen in tact te la ten. Pompen en leidingen werden in 1981 door het Waterschap verkocht; de motoren bleven achter tot de ge noemde verdwijning in 1982. Medewerking Als de raad besluit de motoren naar Texel terug te halen, is de Stichting Juttersmuseum bereid tot allerlei vor men van medewerking. Gecontroleerd zal worden of de motoren compleet zijn, het transport van Boxtel naar Texel zal worden begeleid, er zal een plek in het maritiem museum worden ingericht voor expositie van één van de motoren en ook de opbouw van de motor zal door de jutters" worden behartigd evenals het beheer en het onderhoud. Het gemeentebestuur is daar zeer verheugd over, want nu is ruimschoots voldaan aan alle voor waarden die waren gesteld aan terug halen van de motoren naar Texel. Zo als bekend zijn de motoren inmiddels eigendom van de gemeente. in vergelijking met de andere Waddeneilanden". Buitenmuren Een woordvoerder van de woning bouwvereniging vindt het ook nogal meevallen. Over het hele eiland wor den bevroren leidingen geconsta teerd, alsmede storingen in C V-ketels. Hij adviseert iedereen de waterleidin gen af te tappen en de watermeters vorstvrij te houden door ze te isoleren met kranten of speciaal isolatiemateri aal. Vooral de leidingen en meters dichtbij buitenmuren of in koude ruim tes moeten worden beschermd Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. Burgemeester en wethouders zijn akkoord gegaan met een verbete ring van de werksituatie van de on derzoeksgroep van het ministerie van WVC, die zich bezig houdt met onderwaterarcheologisch onder zoek in de Waddenzee en het Mo lengat. De werkplaats van de groep is momenteel gevestigd in een klein onderkomen achter de pastorie in Oudeschild Men heeft gevraagd een deel van de wier- schuur bij het maritiem museum te mogen huren. Om de groep daar te kunnen huisvesten zijn in de schuur voorzieningen nodig zoals water- en electriciteitsaansluiting. De schuur is eigendom van de ge meente. Een nauwe samenwerking tussen de onderzoekgroep en het mari tiem museum wordt belangrijk geacht omdat onderwaterarcheologie deel uit maakt van de presentatie in het mu seum. Daarom zullen B en W de ge meenteraad adviseren geld beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van de genoemde voorzieningen in de wier- schuur. Bij die overweging is ook be trokken de eventuele vestiging op Texel van een regionaal depot voor het onderwaterarcheologisch onderzoek. Met de nieuwe huisvesting van de on derzoekgroep is een bedrag gemoeid van ƒ25.848,—Dat kan voor een deel worden opgebracht door een huurver hoging te berekenen aan het Texels Museum, dat de schuur in huur heeft. Drs. Th. J. Maarleveld, leider van de groep, heeft zich bereid verklaard de schuur van drie jaar van het Texels Museum te huren. Het resterende, on rendabele deel van de investering kan worden gedekt door het gemeentelijk fonds voor ontwikkeling en sanering. B en W maakten bij het besluit wel de kanttekening van mening te zijn dat de rijksoverheid aan het onderwaterarche- ologische deel van het maritiem mu seum financieel moet blijven bijdragen. Op dinsdag 20 januari houdt mevr. Hanny Roos voor de Vrouwenbond FNV een lezing met als onderwerp: „De vrouw in de muziek". Mevr. Roos laat, door middel van bandopna men, kennis maken met muziek uit verschillende tijdperken en zal duidelijk maken hoe de verschillende muziekstij len in elkaar overvloeien en elkaar op volgen. Speciaal gaat zij in op de oor zaken, waardoor er zo weinig beroem de vrouwelijke componisten en diri genten zijn. De avond wordt gehou den in de Buureton en begint om 8 uur. Belangstellende niet-leden zijn van harte welkom. De toegang is gra tis. Mochten de weersomstandigheden heel erg slecht zijn, belt U dan even de voorzitster of de avond doorgaat, (02220) 2185. Een inwoonster van Den Burg werd door een winkelier betrapt toen zij voor ƒ52,— aan cosmetica en kin derspeelgoed in haar tas verstopte, in een winkel in de Weverstraat. De win kelier waarschuwde de politie die de vrouw meenam naar het bureau voor verhoor. Wat ik zeggen wou is, dat het verheu gend is te vernemen, dat een goed bekend staand winkelier erin geslaagd is zijn vestigingspunt dat al jaren niet het beste was te kunnen ver plaatsen naar de Binnenburg. Dit is, meen ik, mede gelukt door bemoeienis van o.a. Monumentenzorg. Wat ik ver der zeggen wou, is dat het zo bijzon der jammer is dat een andere winkelier die enige malen door branden in zijn directe buurt steeds meer „uit de loop" is komen te liggen, eigenlijk geïsoleerd raakt. Ik moet bekennen dat ik hem daardoor zelf ook weieens „vergeet". Ik meen zeker te weten dat ook hij zich wel zou willen hervestigen, ook al zal niet iedere plaats voor hem ge schikt zijn. Maar wat te denken van die speelautomatenhal b.v. op de Groeneplaats? Jarenlang stond het pand leeg en toen ik onlangs aan bo vengenoemde winkelier vroeg waarom hij daar niet naar toe was gegaan, ver telde hij mij dat hij het wel geprobeerd heeft, maar dat projectontwikkelaar Jarino er zóveel voor vroeg dat het geen haalbare kaart was. Enkele maan den later hoorde hij tot zijn verbazing dat dit pand toen wél voor een veel la gere prijs was verkocht! De V.V.V. kon het al heel snel doorverkopen en een gedeelte ervan huren en zo kreeg Texel zijn speelhol! Ik zou menen, en velen met mij zijn die mening toegedaan, dat we daar midden in Den Burg beter een goede winkel zouden kunnen gebruiken! Het is spijtig te moeten constateren dat zo'n winkelier buiten zijn wil en/of schuld en zonder wezenlijk bestuurlijk meedenken, kennelijk wordt vergeten omdat hij niet meer „in de loop" zit. Ik vrees dat men als winkelier zich te gen zoiets met werkelijk kèn verweren. Het is een goede gewoonte om met het nieuwe jaar onze goede wensen uit te spreken. Wij wensen geloof ik allen deze winkelier meer in het cen trum van Den Burg te zien en ik zou de plaatselijke meedenkende overheid dan ook met klem willen vragen, uit naam van zeer velen: geef Artima wat vestigingsplaats betreft een betere kans! E. van Woerden-Havelaar, Eierland. B W hebben positief gereageerd op een voorstel tot uitbreiding van de winkelsluitingsverordening. De huidige winkelsluitingsverordening is een „seizoenregeling". Hierdoor kunnen winkels in de periode van 15 mei tot 15 september buiten de wette lijk toegestane tijden geopend zijn. De ze regeling geldt alleen voor De Cocksdorp, De Koog en Den Hoorn, voor zover het toeristische detailhandel betreft (consumptiegoederen, foto- en filmartikelen, bad- en zwemkleding, watersport- en strandartikelen, brief en prentbriefkaarten, souvenirs, rookar tikelen, tijdschriften of boeken en drogisterij-artikelen) Winkels buiten de genoemde dorpen, of die niet het genoemde assortiment voeren, mogen dus niet geopend zijn buiten de toegestane tijden. De Koog Promotion heeft de raad ver zocht winkelopenstelling mogelijk te maken op eerste paasdag en koningin nedag. In de vergadering van 11 maart 1986 is besloten dit verzoek wat be treft koninginnedag welwillend tege moet te treden, maar het was niet mo gelijk dit nog op korte termijn te regelen. 14 dagen-regeling Om voor de komende jaren wel for meel te regelen wat op korte termijn niet lukte, is het mogelijk een zoge naamde „14 dagen-regeling" vast te stellen. De vrijstelling geldt dan voor het hele eiland en voor alle winkelbe drijven, dus geen beperkingen meer zoals bij de seizoensverordening. Voor dat tot aanwijzing van een of meerdere dagen kan worden overgegaan moet eerst de Kamer van Koophandel wor den gehoord. Deze heeft in een brief van 19 augustus 1986 positief over de verordening geadviseerd. B&W stellen voor tot vaststelling van de verorde ning over te gaan. Deze maand begint een vervolg op de training van Christelijke kinderwerkers van begin 1986, bedoeld voor iedereen die zondagsschool of bijbelclubs voor kinderen leidt. De onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer: Gods verlossingsplan, een kind helpen gelo ven, bijbelgebruik en bidden, zang en muziek. De trainingen worden gegeven door Johan en Tineke Tensen. Voor informatie bellen naar 02220-5313.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5