Scheepvaartmuseum wordt opgeheven Nauta neemt pand Van der Slikke over VtNIl Voorstel college: Vletingen geven nog geen Dewijs voor geluidshinder Jerde winst in successie Dor handbalsters Noningen Vogelenzang-complex: Competitie-avond klaverjasclub Vaste data Waar was deze boerderij? VRI fclNSDAG 20 JANUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Lt de eerste klap een daalder Bard is, bleek afgelopen zondag en de handbalsters in Noord Iharwoude speelden. Bij de Irste de beste MST-aanval werd In sprongschot gestopt door de lepster, de wegspringende bal \rd door dezelfde speelster alert bgepikt en nu laag ingeschoten. Innen de minuut 1—0. t leek te wijzen op een gemakkelijke ^ak, maar door stug en goed verdedi- n van de tegenstander en te weinig ■epte in het aanvalsspel van MST I «am men niet verder dan een 3—1 |jorsprong bij rust. De nog niet al te ote routine van de ploeg viel in de tlveede helft op doordat de sto- r ngsspeelster kans zag tot tweemaal t >e een break-out tegen MST te force- I >n. De stand werd gelijk. Door ge- I oncentreerd ploegspel en individueel crms heel gevarieerde acties, bleef ST gevaarlijk. Ze kwamen door een looi stuitschot vanuit de tweede lijn pnieuw op voorsprong. De voor rong werd vrijwel direct daarna uit- jebouwd met het mooiste doelpunt [an de wedstrijd: een verrassend, looi ogende wisselcombinatie tussen Irie speelsters, afgesloten met een ituitvalworp vanaf de cirkel was verde- liging en keepster te machtig. )e tegenstandsters probeerden de :aak te forceren door met behulp van Ie keepster een overtal situatie te reëren. Dit leidde tot een wat ragisch-komische situatie. Een MST- peelster onderschepte een te haastig jegooide bal, speelde snel door naar jen vrijlopende speelster die op het noment dat ze de bal in het lege doel :ou werpen letterlijk besprongen werd van twee kanten. Tegelijk liepen twee indere speelsters het doel in om het :e verwachten schot te blokkeren. Al leen dat laatste al behoort te worden lestraft met een strafworp, nog afge- :ien van een tijdstraf voor het onbe- iouwen springwerk. De scheidsrechter akte echter danig van slag door deze uitennissige verdedigingspraktijken en 9' ;af MST slechts een vrije worp. Het naakte gelukkig niet veel uit en met 5 werd een voorlopige tweede plaats verdiend. Door de aankoop van het pand van Van der Slikke kan Nauta zijn vleugels verder uitslaan en kunnen zowel de boekhandel als de foto/vi- deo/audio-afdeling zich beter en meer specialistisch presenteren. satie en uitbreiding. Doordat de boek handel met tijdschriften, wenskaarten, schrijfwaren e.d. naar de overkant van de straat verhuist, kan het bestaande bedrijf verder specialiseren in beeld en geluid. Beide sectoren stonden elkaar de laatste jaren letterlijk in de weg en ook uit reacties van klanten was op te maken dat de boekhandel minder goed paste bij de beeld- en geluidssector dan door Nauta wel eens is verondersteld. Per 1 maart neemt de firma Nauta het pand op de hoek Weverstraat- Parkstraat over waarin nu nog de supermarkt van de firma Van der Slikke is gevestigd. De boekhandel van Nauta zal naar het nieuw ver worven pand worden overgebracht en zelfstandig, voor eigen rekening en risico worden voortgezet door Daan Welboren die tot dusver (sinds bijna 17 jaar) in loondienst was bij Nauta. In een ander deel van het pand zal Jan de Haan uit De Cocksdorp een delicatessen zaak vestigen en de ruimte van ca. 100 m2 op de bovenverdieping staat nog te huur. Hoewel het al maanden een publiek geheim was dat Nauta het super marktgebouw van de firma Chardick let in oktober verrichte meetonderzoek naar mogelijke geluidsoverlast lie de bewoners van het woningcomplex Vogelenzang van de eronder jevestigde Supermaas-supermarkt van J. Maas ondervinden, heeft niet aangetoond dat er normen zijn overschreden. De proefnemingen richtten ^ich echter slechts op de normen die zijn gesteld voor de geluidsisolatie :ussen woningen onderling. In deze normvaststelling is geen rekening Brf gehouden met geluiden die op andere wijze worden veroorzaakt, zoals in dit geval werkzaamheden in de supermarkt. Derhalve zal uit aanvullende etingen moeten blijken of de grenzen die in de hinderwetvergunning ijn gesteld, al dan niet worden overschreden. (gebroeders Van der Slikke) zou over nemen, was pas donderdag j.l. defini tief overeenstemming bereikt. Al jaren bestond bij de gebr. Van der Slikke het voornemen het wat rustiger aan te doen. Aanvankelijk wérd dit be reikt door de winkel te verhuren maar toen dit fout afliep, werd noodge dwongen zelf de bedrijfsvoering weer ter hand genomen. Het exploite ren van de supermarkt was echter, mede door de leeftijd van Dirk en Charles van der Slikke en om gezond heidsredenen van een van hen, een steds grotere belasting De verkeersmaatregelen van de ge meente, die met de herinrichting van de Parkstraat werden genomen en die negatieve gevolgen voor de super markt hadden, namen het laatste opti misme voor de toekomst weg. Kort na de jaarwisseling werd dan ook besloten tot definitieve opheffing van het bedrijf, na bijna 75 jaar door twee generaties Van der Slikke te zijn geëx ploiteerd Mede door de medewerking van Makelaarskantoor Eelman werden de zaken zeer snel afgerond. De op heffingsuitverkoop begint woensdag 21 januari. Expansie De extra ruimte betekent dat Nauta over kan gaan tot ingrijpende reorgani- De verdere specialisering in beeld en geluid die nu mogelijk is, betekent dat de presentatie en het assortiment van vooral kleurentelevisies, hifi stereo apparatuur (waaronder compact disc- spullen) zal worden vergroot en verbe terd. Voor service en reparatie wordt een technische dienst opgezet, waar met geavanceerde elektronische appa ratuur zal worden gewerkt. Op fotogebied wordt een traditie her steld: Het in eigen beheer afdrukken van (kleuren)foto's. Tot 1976 werd al het fotowerk in eigen donkere kamer afgewerkt. Daarna nog alleen speciaal vakwerk in zwart-wit. Nauta heeft nu besloten tot de aanschaf van een zo ogenaamd minilab, betrekkelijk kleine maar zeer moderne, geheel computer gestuurde apparatuur waarmee binnen een paar uur perfecte kleurenfoto's worden afgeleverd. Dat gebeurt niet meer zoals vroeger in een donkere ka mer maar de gehele installatie staat gewoon bij daglicht in de winkel. Verwacht wordt dat voor half april de hele reorganisatie zal zijn voltooid. B en W willen het Scheepvaartmu seum in de voormalige Doopsge zinde Vermaning van Den Hoorn opheffen en in het gebouw een an dere toeristische attractie onder brengen. De collectie zal worden overgebracht naar het Maritiem Museum in Oudeschild Ook zal worden onderzocht of de Oud heidskamer in Den Burg door vrij willigers kan worden beheerd. Het personeel dat door beide maatere- gelen vrij komt, kan worden inge zet bij het beheer van het Maritiem Museum, waar momenteel een er nstig personeelsprobleem heerst. Afgezien daarvan zal het nodig zijn op korte termijn twee tijdelijke krachten voor het Maritiem Museum in dienst te nemen, in afwachting van het nieu we musembeleid dat de gemeente in de loop van dit jaar zal uitwerken. Voor de twee tijdelijke krachten (een gedetacheerde WSW-kracht voor kas sawerkzaamheden voor 6 maanden en een museaal medewerker voor 7 maanden) is f42.000,— nodig. Dit be drag willen B en W als eenmalige sub sidie verstrekken aan de Stichting Texels Museum. Deze uitgave zal ten laste worden gebracht van de saldi reserve. In het Maritiem Museum heerst thans een noodsituatie voor wat betreft de personeelsvoorziening. Een seizoen kracht, een gedetacheerde WSW-er en een werknemer van de Stichting Texels Museum ontvangen jaarlijks 40.000 mensen in een museum dat nog in opbouw is. Dit is in feite on mogelijk. Om het museum, onderhand één van de beroemdste Texelse trek pleisters, in stand te houden, zijn drin gend extra mensen nodig. De perso neelsvoorziening op de lange termijn wordt geregeld in het totaalplan voor het Maritiem Museum dat in oktober van dit jaar klaar zal zijn. Het gaat nu dus om het overbruggen van de tus senliggende periode. Beide ,,museumonderwerpen" kwa men aan de orden in de donderdag gehouden vergadering van de raad scommissie voor welzijnsbeleid. De eenmalige subsidie voor de tijdelijke personeelsvoorziening werd daar una niem ondersteund, maar tegen het voornemen om het Hoornder scheep vaartmuseum te sluiten werden enkele bezwaren gemaakt Niet goed genoeg B en W vinden dat het Scheepvaart museum in Den Hoorn als museum te weinig voorstelt. De kosten zijn te hoog in verhouding tot de betekenis. Idus enkele bevindingen uit het rap- ort dat deskundigen van Provinciale 'aterstaat in Haarlem als resultaat van e metingen hebben opgesteld. De ietingen werden in oktober in op- racht van de gemeente Texel uitge roerd. Het onderzoek had ten doel de touwconstructie op enkele plaatsen te ^onderzoeken op de overdracht van ucht- en contactgeluid. Onderzocht werden de constructie tussen het ma gazijn (genoemd als een voorname tron van geluidshinder) en woon7 cq. laapkamers van de woningen nummer 19 en 23. Bij de metingen van de contactgeluid-isolatie werd gebruik ge maakt van een zgn. hamermachine", die op de vloer van het magazijn was geplaatst. Dit standaard-instrument bij dergelijke controles „pompt" als het ware een hoeveelheid energie in de vloer, die zich vervolgens via muren en plafonds elders in het gebouw voort plant. In de woningen 19 en 23 wer den de respectievelijke geluidsniveaus die hiervan het gevolg waren, gere gistreerd op een „octaafband". Alle meetresultaten werden uiteindelijk om gerekend tot isolatiewaarden. Het bleek dat alle waarden ruim voldeden aan de minimale isolatienorm (0 dB). Deze norm is enkele jaren geleden bij de bouw van het Vogelenzang complex vastgesteld. Hinderwet Ten tijde van de bouw was nog niet bekend welk bedrijf zich onder de wo ningen zou vestigen. De norm van 0 dB werd voldoende zwaar geacht, al dus een ambtelijke toelichting. Het plafond van het magazijn, oftewel de vloer van enkele woningen, heeft een massa van zo'n 4 tot 50CTkg per m2. De betonlaag is twintig centimeter dik. Nu uit de meetresultaten is gebleken dat aan de destijds door de gemeente gestelde bouwnormen wordt voldaan, en er desondanks klachten over ge luidsoverlast zijn, zullen de in de hinderwet-vergunning gestelde normen aan een nader onderzoek worden on derworpen. In het rapport van Provin ciale Waterstaat wordt geconcludeerd dat zich bronnen van geluidsoverlast bevinden in het magazijn en de winkel (m.n. het slagerij-gedeelte). Gesteld wordt om óf de isolatienormen te ver hogen en af te stemmen op de ge luidsniveaus in slagerij en magazijn, óf deze geluiden te reduceren. Hiervoor wordt een tweetal suggesties aange dragen: het hakblok in de slagerij zou bijvoorbeeld van de fundering kunnen worden ontkoppeld en daarnaast die nen aan de magazijnvloer voorzienin gen worden getroffen, waardoor het rijden met magazijnkarren minder ge horig zal zijn. Overigens zijn naar aan leiding van de verbouwing van een ge deelte van de winkel tot bloemenshop enkele geluiddempende aanpassingen tot stand gebracht. Zowel boven de bloemenwinkel als het magazijn werd een zwevend plafond aangebracht en in de shop ligt tapijt op de vloer. Bo vendien werd er aan de Vogelenzang afgezien van een nieuwe winkel ingang. Bezwaarschrift De werkzaamheden in de supermarkt veroorzaken niet in alle woningen ge luidsoverlast. Slechts de bewoners van de nummers 17, 19, 21 en 23 hebben hierover geklaagd. De bewoonsters van de twee eerstgenoemde wonin gen, mevr. A. Rijk en mevr. Y. Spreek meester, zijn tegen de afgifte van de hinderwetvergunning door de gemeen te aan de supermarkt bij de Kroon in beroep gegaan. Mevrouw Spreek meester toont zich tevreden met de voorlopige conclusies in het rapport. Deze komen volgens haar overeen met de argumenten die zij en mevrouw Rijk in het bezwaarschrift aan de Kroon hebben aangevoerd. Het rapport maakt duidelijk dat in de voorwaarden die door de gemeente zijn gesteld bij de bouw van het complex, onvoldoen de rekening is gehouden met de vesti ging van een supermarkt en de daar mee gepaard gaande hinder, aldus me vrouw Spreekmeester. Vooralsnog die nen de resultaten van de aanvullende metingen te worden afgewacht. Pas dan zullen ook de Texelse gemeente raadsleden zich over de zaak kunnen uitspreken. Op de afgelopen competitieavond van de klaverjasclub waren het deze keer Gerard Festen en Gerrit Smit die met de zeer hoge score van 7541 punten winnaars van de avond werden. Een goede zaak voor dit koppel dat dit sei zoen hoog in de competitiestand mee draait en in de tweede periode, waarin nog maar twee partijen te spelen zijn, ineens kanshebbers voor de overwin ning is geworden. Ook Henk Bakker en Cees Vinke waren deze keer goed op dreef door met 7080 punten als tweede te eindigen. Hun scores zijn dit seizoen nogal wisselvallig, maar in de stand staan zij met een elfde plaats toch goed genoteerd. Als derde eindi gen deze avond Harm de Vries en Cor Hoogenboom met 6918 punten, die hiermee hun hoge positie in de to taalstand weer met een plaats wisten te verbeteren en nu als derde staan genoteerd. Ook Peter en Maarten van Heerwaarden doen de laatste weken van zich spreken door ook nu weer hoog te scoren; met 6905 punten wer den zij vierde. Willem Koomen en Ro sa Harbers werden met 6794 punten vijfde. In de totaalstand begint de spanning aan de top weer terug te ko men, nu het echtpaar Jan en Corry Spaans hun grote voorsprong langza merhand al kleiner ziet worden. Willem Bakker en Nel Koomen zijn nu tot minder dan duizend punten genaderd. Ditzelfde koppel dat de leiding heeft in de tweede periode zal de laatste twee partijen nog goed hun best moeten doen om hun naaste belagers voor te blijven. Totaalstand na 56 partijen: Echtp. J. Spaans 91737 32 W. Bakker-N Koomen 90812 26 H. de Vries-C. Hoogenboom 90116 32 G. Festen-G. Smit 89651 25 F. Hopman-R. de Ruwe 89228 30 P. en M. v. Heerwaarden 88320 24 Echtp. F. Veeger 87502 26 J. Wiersma-J. Vinke 87204 27 2e periode na 27 partijen: W. bakker-N. Koomen 45815 14 G. Festen-G. Smit 45568 16 F. Hopman-R. de Ruwe 44498 19 Echtp. J. Spaans 43738 19 Vrijdagavond 23 januari is er een open drive, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 20 januari Het bestuur van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk heeft in dorpshus d'Ouwe ULO een openbare vergadering; 20.00 uur. De werkgroep dialect van de Histori sche Vereniging komt bijeen in de Thijsseschool. Ook belangstellende niet-leden zijn welkom; aanvang 20.00 uur. In Eben Haëzer in de Julianastraat heeft de Baptistengemeenten een bij belstudiebijeenkomst die voor ieder toegankelijk is; aanvang 19.30 uur. Woensdag 21 januari Op de ijsbaan van De Koog worden schaatswedstrijden voor de jeugd ge houden, start om 13.30 uur. Op de ijsbaan van Den Burg begint om 18.30 uur een klassements wedstrijd onder auspiciën van de Texelse Ijsbond. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Onder meer wordt gelegen heid geboden tot inspraak inzake de herinrichting van de Groeneplaats. De werkgroep stamboomonderzoek van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen op het adres Beartixlaan 21. Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Donderdag 22 januari In het raadhuis wordt een extra raads vergadering gehouden in verband met de gemeentelijke geldlening van twee miljoen voor het zwemparadijs; aan vang 19.30 uur. Aansluitend een open bare vergadering van de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid. In Eben Haëzer begint om 19.45 uur een trainingsbijeenkomst voor christe lijke kinderwerkers. In De Witte Burcht heeft de Texelse verzamelaarsclub ruilbeurs; toegang voor ieder. In verband met de renovatie van het interieur van de het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp is de aldaar gevestigde bibliotheek gesloten. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Gespreksleidster is Marja van Etten, aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. De afdeling wijkverpleging van het Groene Kruis Texel kent sinds 1985 een vrijwilligersgroep, waarvan de leden voor alle mensen die daar behoefte aan hebben klaar staan voor een praatje, boodschappen doen, een wan deling maken, etc. Aanvragen daar voor kunnen worden ingediend bij de leden van de groep of bij het Groene Kruis tussen half vijf en half zes 's middags op werkdagen, telefoon 02220-3241. Samenvoeging met het ook op de zee georiënteerde Maritiem Museum in Oudeschild ligt dus voor de hand. En kele jaren geleden is dat ook eens voorgestelde, maar toen kwamen er protesten van de Hoornder bevolking. Die wilden het museum als toeristi sche trekpleister niet missen. Dit be zwaar kan nu worden weggenomen door in de Vermaning een andere at tractie onder te brengen, bijv. een per manente kunstexpositie, eventueel in combinatie met kunstuitleen zoals ook in de begrotingsvergadering is voor gesteld. Hierover zal overleg worden gevoerd met de dorpscommissie van Den Hoorn en de Doopsgezinde Ge meente Texel, eigenaresse van het gebouw. In de commissievergadering uitten Ti ne Krijnen van Texels Belang en Ge rard van der Kooi van de PvdA beden kingen tegen het sluitingsplan. Tine Krijnen vroeg zich af of ook het Scheepvaartmuseum in Den Hoorn door vrijwilligers of op een andere goedkope wijze beheerd zou kunnen worden, zodat het eventueel kan blij ven bestaan. Wijlen de heer J. A. van der Vlis was er geen voorstander van dat de kunsthistorische collectie van het scheepvaartmuseum naar Oude schild gaat en dat had indruk op Tine Krijnen gemaakt. Ze wilde dan ook dat B en W in elk geval een kunsthistori sche expert raadplegen alvorens dit plan door te zetten. Ook de provinciale museumconsulent zou om advies ge vraagd moeten worden. Voorzitter we thouder Zegers kon direct meedelen dat de provinciale consulent van harte voorstander is van sluiting van het mu seum in Den Hoorn; hij heeft daar ja ren geleden al op aangedrongen. Het thans zeer gespreide museumbezit van de gemeente is hem een doorn in het oog. Erna Eelman-van der Kooi vond dat de Vermaning in elk geval niet leeg mag staan. Desnoods moet er een tijdelijke andere bestemming aan worden gege ven, bijvoorbeeld als galerie. Gerard van der Kooi was bang dat de gemeente met de genoemde museum- beslissingen vooruitloopt op het defini tieve beleid dat in de loop van dit jaar moet worden ontwikkeld; hij vond dat ongewenst. Het maritiem museum als expositieplaats van de kunst-collectie die nu in de Vermaning in Den Hoorn staat, noemde hij totaal ongeschikt. NRC-directeur Jan Kuiper liet blijken weinig te voelen voor handhaven van het scheepvaartmuseum in Den Hoorn, ook niet als het beheer goed koper zou kunnen worden geregeld. Het museum is niet aantrekkelijk ge noeg. Samenvoeging is beter. „Liever één goed museum dan twee matige". Dat het gebouw in Oudeschild onge schikt zou zijn voor de hoogwaardige kunstcollectie uit Den Hoorn werd door zowel Zegers als Kuiper ontkend. Blijkbaar wordt gedacht dat de kunstartikelen in het juttersgedeelte worden gezet, maar dat is natuurlijk niet de bedoeling. Ze komen in een ander deel van het gebouwencomplex onder de juiste klimatologische en an dere omstandigheden en met de col lectie zal zeer zorgvuldig worden omgesprongen. De verzamelaarsclub houdt donderdag avond weer een ruilbeurs in De Witte Burcht, aanvang acht uur, Eén van de verzamelaars, P. Bakelaar, heeft bij gaande foto in zijn collectie, maar kan de afgebeelde boerderij en personen niet thuisbrengen. Het fotootje is ver moedelijk afkomstig uit een tijdschrift, maar welk is evenmin duidelijk. Vol gens het onderschrift betreft het een boerderij die werd bewoond door Mej. de Wed. Y. Witte. Wie meent te we ten waar de foto is gemaakt, wie er op staan en omstreeks welk jaar het is, wordt verzocht contact op te ne men met P. Bakelaar, Lieuwstraat 21, telefoon (02220) 3339.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9