Groen £wart>- lOOjaar jong van harij 3arkeren op Elemert nplaats van in park? DDA werkt mee aan gouden vliegveldfeest Werkloosheid nam in 1986 verder af WINTER- CONCERT CROSSBAND ft Oude Texelse films en Westfries toneel in „Vergulde Kikkert" Arbeidsbureau verwerkte 500 vacatures Onderhoudsmensen beter behuisd Leerlingen Muziekschool laten horen wat ze kunnen ARI OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.149 VRIJDAG 23 JANUARI 1987 rl bor advertenties, abonnementen, etc.: Ingeveld b De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq ■lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan- reg 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17 636 Rabobank nr 36.25 01.742, NMB nr 67.34.60.398. e raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid >elt vrijwel niets voor het parkeren van auto's in het park, r compensatie van het verlies van parkeerplaatsen op de te construeren Groeneplaats. at bleek op de woensdagavond shouden inspraakbijeenkomst op it raadhuis, waar de commissiele- sn reageerden op aan- en opmer- ngen die door de burgerij naar Dren werden gebracht. Hoewel Bt merendeel van de insprekers" ist geen bezwaar had tegen par- sermogelijkheden in het park, liet raadscommissie zich toch heel kerig uit. Van die kant kwam het rorstel om het busstation met di- cte omgeving aan de Elemert an- ers in te richten, zodat déér veel leer auto's kunnen worden gepar eerd, zonder dat het busverkeer last van heeft. Wethouder Schil- ng beloofde dat deze mogelijk- eid zal worden onderzocht. imelijk eensgezind schaarden zowel jmmissieleden als insprekers zich wel hter het voornemen om het huidige intal parkeerplaatsen op de Groene- aats (50) terug te brengen tot 15 S I. Want onder andere als gevolg van vele geparkeerde ,,blik" is dit plan rans onvoldoende knus en leefbaar, is nog wel even tijd om de plannen herzien, want het college heeft asloten de inrichting van park en roeneplaats pas na het komende zo- ierseizoen aan te pakken. Dat is ook leegedeeld aan de kermisexploitan- in, zodat die weten dat ze in dit jaar elk geval nog op de Groeneplaats recht kunnen. Na de herinrichting in dat waarschijnlijk ook nog wel, laar het college wil het reconstructie- lan zeker niet persé op de kermisbe- ngen afstemmen, temeer daar in kringen van exploitanten stemmen zijn opgegaan om de kermis te verplaatsen naar De Koog, Winkeltjes in ijskast De omstreden dagwinkeltjes op de Groeneplaats waarvan in een eerder stadium sprake was, komen niet meer op de tekeningen voor. Het huidige ontwerp is echter zodanig dat ze niet worden uitgesloten. Als het wenselijk zou zijn, kunnen ze dus later worden toegelaten. Eén of meer herkenbare" punten zijn volgens ambtenaar E. Momberg gewenst. Dezelfde ambtenaar toonde publiek en commissieleden twee tekeningen: één met beperkte parkeermogelijkheden op de Groeneplaats en veel parkeergele genheid in een deel van het park ach ter het raadhuis en een andere met een autoloos park en veel parkeer plaatsen op de Groeneplaats. Hij gaf duidelijk de voorkeur aan het eerste ontwerp en noemde het zelfs zonde van het geld als het tweede plan zou worden uitgevoerd omdat dit te weinig verschilt van de huidige situatie. Hij probeerde aannemelijk te maken dat door geparkeerde auto's in het park op een verdiept uit te voeren deel achter het raadhuis de gebruikswaarde van dit deel wordt vergroot. Thans is het een onaantrekkelijk terrein waar niemand komt. Het ontwerp voor de Groeneplaats laat de bestaande bomen in stand; er komen er zelfs nog een aantal bij: een rijtje voor het raadhuis. De bestrating wordt in het midden ver hoogd uitgevoerd. Toch ontstaat er méér ruimte voor de kramen van de maandagse markt. In samenhang met de Groeneplaats worden Binnenburg en Hogerstraat opnieuw inqericht, met het soort bestrating dat ook in de Parkstraat is toegepast. Reactie Van de 80-jarige heer P. de Graaf uit Bussum was een schriftelijk pleidooi gekomen voor de inrichting van de Groeneplaats en dat op dezelfde uit gangspunten was gebaseerd als het gemeentelijke plan, zij het dat De Graaf èlle auto's wilde weren en de Groeneplaats tot historisch middel punt" wilde maken, ,,een visitekaartje waarop volop gelegenheid zou zijn Zaterdag 31 januari verzorgt de Historische Vereniging een avond in ,,De Vergulde Kikkert" waarbij oude Texelse films zullen worden vertoond. Na de pauze zal het to neelstuk ,,De klucht van de koe" door de Schager toneelvereniging OZOZ worden opgevoerd. De historische films van Texel werden gemaakt in de jaren dertig door de toenmalige redacteur van de Texelse Courant, Duinker. Het zijn 16 mm films van goede kwaliteit, die allerlei actuele gebeurtenissen uit die dagen in beeld brengen, zoals de ingebruikneming van de veerboot „Dokter Wagemaker", de aanleg van het vliegveld, de ramp met het ss „Oakford", de burgemeesters wisseling, maar ook andere minder met „nieuws" verwante onderwerpen. Jaap Bakker uit Oudeschild zal mon delinge toelichting geven. „De klucht van de koe" is een stuk van Bredero en in het Westfries „ver taald" door Jan Pannekeet. Het werd al een keer of negen opgevoerd, onder meer op de zg. Westfriezendag en trok steeds uitverkochte zalen. Het stuk wordt geregisseerd door de provinciaal toneeladviseur Jos van Dijk, die het een nieuwe extra dimensie wist te ge- 'ven. Het gegeven van de eenacter is simpel, maar vooral het spel, de West- friese uitdrukkingen en het prachtige jdecor maken het tot een boeiend stuk. Gemeend wordt dat het Westfriese di alect de Texelaars als regel geen moei te zal geven. Daarvoor is de verwant schap met het Texelse dialect te groot. Korte inhoud: Een dief steelt een koe van een boer, die tevens kastelein is. De slechterik weet het zo te plooien dat die boer zijn eigen koe op de markt verkoopt. Dat gebeurt in op dracht van de dief. Vervolgens gaat de dief er met het geld vandoor. Pannekeet heeft het stuk vrij bewerkt. Het origineel was op rijm en dat heeft dij gehandhaafd, maar op een manier die niet geforceerd aandoet. Het is geen deuntje geworden. De entree voor deze avond bedraagt '5,-. Kaarten kunnen vooraf bij De Vergulde Kikkert worden verkregen als mede bij 't Centrum, Weverstraat 4 te Den Burg en uiteraard 's avonds aan de zaal. In mei zal het vijftig jaar geleden zijn dat het vliegveld Texel (toen nog „De Vlijt" geheten) in gebruik werd genomen. Ter gelegenheid daarvan zullen allerlei activiteiten worden georganiseerd; sinds enke le weken houdt zich daarmee een speciaal comité bezig. De plannen behelsen onder meer een historische Fly Inn waarbij allerlei oude vliegtuigtypen naar Texel zullen komen en voor het publiek van nabij te be wonderen zullen zijn. Samengewerkt wordt onder meer met de 5 jaar bestaande Dutch Dakota Association die met de eigen DC 3 present zal zijn en inmiddels meerdere organisaties in het buitenland bereid heeft gevonden om ook met oude toestellen te komen waaronder een zestal Dakota's. Het is de bedoeling ter gelegenheid van het jubileum een tentoonstelling in te richten die een beeld geeft van het vliegveld Texel in heden en verleden. Er zal een videofilm te zien zijn met dit thema en daarin zullen oude filmfrag menten worden verwerkt. Van de ope ning van het vliegveld is destijds een reportage gemaakt maar het organisa tiecomité zou ook graag gebruik ma ken van allerlei filmopnamen die in de loop der jaren door amateurs op het vliegveld zijn gemaakt. Op het publiek wordt het beroep ge daan zowel foto's als films tijdelijk voor deze tentoonstelling en videoreportage beschikbaar te willen stellen. Men wordt verzocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met het comité lid Piet Standaard, Molendwarsstraat 8, telefoon 02220-4761 of met haven meester ed de Bruijn, telefoon 02225-267. voor volksspelen, ontvangsten kermis e.d. Jook Nauta zei akkoord te gaan met de geplande parkeerplaatsen in het park. Volgens hem zou het park dan gebruikswaarde krijgen. Afgezien van enkele mensen die er hun hond uitla ten, komt er haast niemand in het on aantrekkelijke park. Als hier auto's en ook fietsen gestald mogen worden ontstaat er levendigheid van komende en gaande mensen. Die gedachte werd door Gerard van der Kooi (niet het raadslid) onderschreven. Hij zag de fietsen graag gestald direct achter het postkantoor en het Meubelhuis. Groen houden Jaap Huisman vertolkte een heel an dere gedachte. Hij kon zich wel voor stellen dat de ondernemers in het park auto's willen toelaten, maar niet iede reen is ondernemer. Volgens hem moet Den Burg zo groen mogelijk worden gehouden. Met name het park dient een rustige, groene plek te blijven. Exploitant M. de Vries van „De Linde boom" had bezwaar tegen de taxistandplaats die ook in het nieuwe plan vlak voor zijn hotel is gepland. De taxi's zelf geven geen hinder, maar wel de hier elkaar ontmoetende wach tenden, komende uit de richtingen van de respectievelijke café's. Later bleek dat daar waarschijnlijk een mouw aan is te passen: de taxistandplaats zou voor het raadhuis kunnen komen, op de strook die overdag voor trouwauto's is gereserveerd. Jaap Huisman zei dat het aantrekkelijk maken voor het publiek het eerste doel moet zijn bij de herinrichting van Groeneplaats en park. Dat betekent volgens hem dat auto's geweerd die nen te worden. „Anders is straks de begraafplaats rond de kerk nog het enige groene gebied". Jaap Vlaming deed de suggestie de auto's te laten parkeren op het bussta tion Elemert en het busstation te ver plaatsen naar het centrum. Die kant wilde Schilling niet op. „Bus sen hebben ruimte en vrij baan nodig." Theo Timmer, sprekend namens de stichting Dorpsherstel, kwam met een alternatief plan om de Groeneplaats gezellig en sfeervol te maken. Volgens hem, moet het nu „overdonderend" grote plein meer beslotenheid krijgen, onder meer door het afschermen van de grote opening die wordt gevormd door de doorbraak naar de Elemert, waardoor tot dóórrijden wordt geprik keld. En Vismarkt en Groeneplaats moeten duidelijker apart te onderschei den zijn. Ook zette hij vraagtekens bij het gebruik als urinoir van de Waag, waardoor dit gebouw geen aantrekke lijk centraal punt is. Volgens Momberg Lees verder pagina 2 De werkgelegenheid op Texel heeft zich in het afgelopen jaar gunstig ontwikkeld. De tendens, die een jaar eerder werd ingezet, werd daarmee voortgezet. Gemiddeld stonden in 1986 432 personen als werkloos gere gistreerd. tegen 514 in het jaar ervoor en 600 in 1984. Voor dit jaar ver wacht directeur A. Maasdam, van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Den Burg, handhaving van de werkgelegenheid op het huidige peil. Maasdam omschrijft 1986 als „in zijn algemeenheid redelijk gunstig verlo pen". In de bouwsector was sprake van een vrij constant aanbod van werk en het toerisme maakte een goed sei zoen door. Dat uitte zich bij beide ca tegorieën in een sterke vermindering van het aantal werkzoekenden. Totaal was eind vorig jaar 16.4 procent van de 3150 personen tellende afhankelijke beroepsbevolking op Texel werkloos. Bij de mannen was dit percentage 13 procent en bij de vrouwen 23,3 pro cent. In vrijwel alle sectoren daalde de werkloosheid; slechts het aantal men sen dat werk zoekt in de landbouw nam licht toe. Voorts was het aantal geregistreerde mensen dat langer dan een jaar geen werk heeft, verminderd. Een oorzaak hiervan is dat 57-jarigen zijn vrijgesteld van de plicht tot in schrijving bij een arbeidsbureau. Zoals gewoonlijk steeg de werkloos heid in de laatste maand van het jaar. In vergelijking met november waren 51 personen, waarvan 46 mannen, meer werkloos. Het is een normaal ver schijnsel dat bijvoorbeeld in de bouw voor de schilders wegens de weer somstandigheden onvoldoende werk is. Ook in andere sectoren zijn seizoensinvloeden merkbaar. Zo zijn onder meer de werkzaamheden in de lelies ten einde. Met het huidige wer kloosheidspercentage behoort Texel nog immer tot de hoogste van de pro vincie, al worden de verschillen met de andere gewesten kleiner. De werkloos heid in Noord-Holland bedraagt nu 15.1 procent (eind 1985: 16.0) en het landelijke percentage is 14.5 procent. Texel zit daar dus nog iets boven. Stabiele bouw Maasdam baseert zijn verwachtingen voor het komende jaar deels op de si tuatie in de bouw. Gezien de op stapel staande activiteiten, meent hij dat de werkgelegenheid zich stabiel zal gedra gen. Ook kan de stijgende lijn in het toerisme verder worden doorgetrokken, maart dat hangt mede af van het weer. Verder is het nog een open vraag wat er met de werknemers van de PEN-elektriciteitscentrale gaat ge beuren, als de aanleg van de zinker naar de vaste wal is gerealiseerd. In ie der geval lijken de medewerkers van de kaasfabroek die in mei zal sluiten, goed terecht te komen. De Texelse ar beidsmarkt zal naar verwachting dus niet worden geconfronteerd met een plotseling groot anbod van arbeidskrachten. Vraagbaak De uitbreiding van het arbeidsbureau met een zelfbediening informatiecentrum, tijdens het afgelo pen voorjaar, heeft nog niet het ver wachte effect gesorteerd. Gehoopt werd dat hierdoor het aantal vragen over sociale wetgeving, minimumlo nen, ontslagprocedures, enzovoorts, sterk zou verminderen, waardoor de GAB-medewerkers meer tijd zouden hebben voor hun eigenlijke taak: het binnenhalen van vacatures en het plaatsen van werkzoekenden hierop. Dat viel tegen. Uit enquête-onderzoek bleek dat de medewerkers even goed zo'n twintig informaties per dag ver strekten, wat op jarbasis neerkomt op circa 4500. „We blijven dus toch een grote vraagbaak voor de mensen. Ken nelijk is de oude gang van zaken er nog niet uitgeroest of is de taal in de folders niet voor iedereen begrijpelijk genoeg. De mensen horen het liever uit onze mond, zo lijkt het", aldus Maasdam. In het informatiecentrum is elke ochtend iemand aanwezig om in dien nodig te helpen. Met foldermate riaal wordt over allerlei zaken uitleg ge geven, voorts is informatie verkrijgbaar over opleidingen, is er een vakature- bank en kunnen videobanden worden bekeken. 500 vacatures Het aantal door het GAB behandelde aanvragen om personeel ligt tezelfder tijd hoog: er kwamen 500 vacatures binnen, precies volgens Maasdams verwachting. Hierop konden 418 perso nen worden geplaatst, waarvan 14 maal een werkzoekende van de vaste wal. Net als vorig jaar werd een plaat singspercentage van meer dan 80 pro cent bereikt, hetgeen een hoge score is. Maasdam denkt voor 1987 weder om 500 vacatures te kunnen binnenha len. „Heel de week staan de werkge vers op de stoep, ook nu in januari al. Onze contacten met de Texelse bedrij ven zijn goed, dat is een gegroeide si tuatie". Volgens Maasdam is in het ko mend jaar daarom geen groei van het aantal vacatures te verwachten: „We zitten aan de norm". In het kader van het arbeidsvoorzieningenbeleid heeft Maasdam van hogerhand te horen ge kregen dat de arbeidsbureaus meer be drijfsbezoeken moeten plegen. In de Texelse situatie zal dat volgens de di recteur echter niet tot meer aanvragen om personeel leiden. Uitzendbureaus Nutteloos zijn dergelijke bezoekjes ech ter niet. Uitzendbureaus gaan namelijk steeds meer op de Texelse markt ope reren, zodat het arbeidsbureau concur rentie krijgt. Derhalve is het belangrijk om het gezicht bij de bedrijven te la ten zien. Maasdam wenst overigens niet van concurrentie te spreken: „Het is om het even of mensen via ons of via een ander aan het werk raken". De activiteiten van uitzendbureaus ervaart hij niet als bedreigend: „Op Texel gaat het om niet meer dan tien vacatures voor vaste krachten per jaar.". Werkge vers die tijdelijk mensen nodig hebben, zijn echter soms geneigd een beroep te doen op zo'n uitzendbureau. Een ander verschijnsel is het contracte ren van een uitzendkracht voor een half jaar om zo de wettelijke proeftijd van twee maanden te omzeilen. Vooral financiële instellingen maken gebruik van die mogelijkheid. Twee maanden wordt te kort geacht om een goede in druk te krijgen van een nieuwe werk nemer. Als na een half jaar blijkt dat de nieuwe kracht niet voldoet, kan de uitzendkracht zonder verdere verplich tingen worden ontslagen en een ander worden aangesteld. Momenteel wordt op het haventerrein van het Horntje, vlak bij de onder- houdskade van Teso, een geprefabri ceerd gebouw geplaatst. Het zal een oppervlakte van 140 vierkante meter beslaan en biedt bedrijfsonderkomen aan de mensen van de Teso onderhoudsdienst. In het gebouw zitten twee kantoren, kantine, was- en kleedgelegenheid en douches. Voor de onderhoudsdienst waarbij gemiddeld zo'n 12 tot 14 men sen zijn ingeschakeld is het een uit komst, want het bestaande Teso- gebouw bood onvoldoende ruimte. Het gebouw wordt door Teso gehuurd van de firma J. Snel, die sinds maan dag ook met het plaatsen bezig is. Be gin volgende week is het klaar, (foto Dirk Kuiter). De Texelse muziekschool wil wat meer met diverse muzikale presta ties van de leerlingen aan de weg timmeren en houdt daarom regel matig voor publiek toegankelijke optredens in de voorspeelruimte van d'Ouwe ULO. Het eerstvolgen de „voorspeeluur" is donderdag avond, 29 januari, van half acht tot half negen. Viool; acordeon; gitaar; saxofoon- en orgelleerlingen zullen dan optredens verzorgen. Ook het kinderkoor van de muziekschool zal enkele liedjes ten ge hore brengen. De hierna volgende maandelijkse „voorspeeluren" staan gepland voor dinsdag 24 februari, woensdag 1 april en donderdag 16 april, aanvang telkens half acht. De avonden zijn gratis. De jaarlijkse „gro te" uitvoering vindt plaats op woens dag 27 mei in de Burgemeester De Koning-hal in Den Burg. Vrijdag 23 januari. De bij veel Texelaars populaire (flnc«»on burg Toegang gratis.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1