Hoe nodig is het bijvoeren van vogels? mm /U3END4 Voor het weekend I Wildbeheereenheid dagelijks in touw Parkeren op Elemert? Niet alleen nu voeren om later te kunnen afschieten VERVOLG VAN PAG.l Doorgereden Vaste data Theatershow Heddy Lester in Kampanje 24 en 25 januari 1987 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Brand/ambulance Rijkspolitie Kustwacht Eierland PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 JANUARI VR|, De wildbeheereenheid Texel heeft een speciale werkgroep voor het bijvoeren van de vogels in de winter. Negen vrijwilligers werken thans met man en macht om de dieren de winter door te helpen. Staatsbosbeheer doet dat niet omdat de situatie nog niet urgent wordt geacht zolang er geen sneeuw ligt. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten voert wèl alvast een beetje bij. Zijn de watervogels nu in nood of niet? In het verleden heeft de wildbeheer eenheid Texel (W.B.E.I enige bekend heid gekregen door het beschik baarstellen van zeven ,,wild- en en weidevogelredders" aan boeren en het staatsbosbeheer. Deze apparaten zor gen ervoor dat dieren die in het gras nestelen worden opgeschrikt en weg vluchten voordat de cyclomaaier hen bereikt. Daarnaast helpt de wildbehee reenheid de boeren met het verjagen van rotganzen van de cultuurgronden naar het opvangcentrum Hoeve „Zee burg", waardoor de schade aan de graslanden tot een minimum wordt be perkt. Vroeger werden de ganzen afge schoten, maar sinds twee jaar is dat verboden en worden ze verjaagd met seinpistolen. Ook verleent de wildbe heereenheid Texel medewerking aan nationaal en internationaal onderzoek naar houtsnippen, die hier erg veel voorkomen, en aan onderzoek naar eendachtigen, met name het trekwild. De mensen van de wildbeheereenheid vinden dat de natuurlijke selectie een handje geholpen mag worden door se lectief jagen. Zij beschouwen jagen als De werkgroep van de W.B.E. voert niet alleen op bovengenoemde plaat sen, maar ook op diverse plekken waar men concentraties ziet van vo gels. Dit hoeven niet alleen eendachti gen te zijn; er wordt ook voer verstrekt aan vinken, merels, groenlingen, me zen etc. en Schilling voorzien de plannen al in een meer „besloten" inrichting van zo wel Groeneplaats als Vismarkt. Teleurgesteld Kees Koorn van de stichting Dorps- herstel uitte er zijn teleurstelling over dat zijn stichting het plan niet ter inza ge had gehad, terwijl de stichting toch een vorm van medewerking had gege ven. Verder was er op een brief die op 23 augustus door de stichting was gestuurd nooit antwoord gekomen en een volgende brief was zoekgeraakt. De leden van de raadscommissie ga ven vervolgens hun oordeel. Ate Rienstra ging met het plan akkoord maar hij wilde voorlopig geen parkeer plaatsen in het park. Eerst diende maar eens worden onderzocht of daar behoefte aan is. Een rijwielstalling moest wel in het park komen; er ont staat dan meer bedrijvigheid en wordt het park bij avond minder onheilspellend. Erna Eelman-van der Kooi wees erop dat het huidige aantal parkeerplaatsen in deze omgeving in elk geval in stand moet blijven; er is behoefte aan, op zo korte afstand van de winkels. Voor sommige mensen liggen de parkeerter reinen buiten het centrum te ver. Dat geldt niet alleen voor slecht ter been zijnden, maar ook bijvoorbeeld voor mensen uit het buitengebied die veel boodschappen tegelijk doen en dan een heel eind moeten slepen. Jan van Asselt zei dat de raad zich al tijd tegen parkeren in het park heeft verzet en hij zag geen reden waarom dat verzet moet worden opgegeven. Tegen een rijwielstalling in het park had hij geen bezwaar. Parkeren op de Groeneplaats mocht van hem nog wel wat uitgebreid worden. Verder wilde hij een taxistandplaats buiten het cen trum. Schilling maakte tegen dat laatste bezwaar: de route van café naar taxi zou langer worden, met kans op onrust langs deze route. Peter Bakker deed het voorstel om de Elemert in te richten als autoparkeer plaats en de bussen te laten aanko men en vertrekken in insteekhavens langs de Elemert. Hij vond dat de hui dige ruimte op het plein voor het no tariskantoor niet erg efficient wordt gebruikt. Hans Roeper tenslotte zei dat de ge bruikswaarde van het park zal verho gen als door kappen voor wat meer licht wordt gezorgd. Ook Roeper wilde parkeermogelijkheden zoeken op de Elemert. Verder herinnerde hij aan de PvdA-suggestie om op de Groene plaats of in het park een „Franse mu ziektent" te plaatsen, als minder voor vandalisme gevoelige vervanger van de te slopen muzieknis. Uit verkeerstech nisch oogpunt had hij bezwaar tegen parkeren in het park. Het zou een on rustig beeld geven in de „kop" van de min of meer als wandelpromenade be doelde Parkstraat. iets dat nodig is voor het reguleren van het natuurlijke evenwicht. Sommi ge mensen denken dat zij alleen de vogels helpen om ze later weer af te kunnen schieten. „Dat is pertinent niet waar", vertelt Willem Munnikhui- zen, secretaris van de wildbeheereen heid Texel. „Wij helpen ook vogels waarop niet wordt gejaagd en daar komt nog bij dat de jacht sinds afgelo pen vrijdag is gesloten. Wat betreft de W B E. Texel had dat reeds op 12 janu ari moeten gebeuren, omdat een goed jager het niet in zijn hoofd zal halen te gaan jagen als de conditie van het wild door winterse omstandigheden slecht is". Bevriezing Twee jaar geleden is de W.B.E. op be scheiden schaal begonnen met winter- bijvoeding. Aanvankelijk gaf dit proble men omdat de schillen en rotte appels die werden gevoerd bleken te bevrie zen. Om sneller en efficiënter te kun nen werken in geval van een plotseling invallende winter werd de werkgroep „winterbijvoeding" opgericht. Deze werkgroep bestaat uit negen vrijwilli gers die voor het invallen van de win ter al bij elkaar komen om in grote lij nen te bepalen wat men gaat doen bij strenge vorst. In de eerste plaats werd besloten dat men alleen „hardvoer", dat wil zeggen rogge en tarwe, zou gaan voeren. Dit is niet goedkoop en daarom werd in eerste instantie een beroep gedaan op zes grote jachtcom- binaties voor gratis voer. Jachtcombi- naties zijn groepen van vijf tot tien personen, die gezamenlijk de kosten van een jachtgebied betalen. Dit be roep bleek niet vergeefs, want er werd 300 kilo hardvoer aan de werkgroep geschonken. Van het landelijk comité winterbijvoeding kreeg men een be drag van ƒ100,— plus een toezegging dat er nogmaals ƒ100,— gegeven zal worden als dat nodig blijkt. Het bestuur van het K.N.J.V. Texel gaf ƒ100,— en de vrijwilligers van de werk groep brachten zelf ƒ125,— bijeen. Er kwam nog een gift van ƒ200,— van een jachtcombinatie en hiermee ging de werkgroep van start. Wie, wat, waar? De werkgroep is op dinsdag 13 januari begonnen met het bijvoeren van de watervogels. Door de strenge vorst lag binnen de kortst mogelijke tijd het meeste water dicht en moest worden uitgekeken naar plaatsen met open water waar concentraties van eend achtigen te venxrachten waren. Dat bleek te zijn bij „De Bol", de bas sins bij de waterfabriek in Oudeschild en in de kuil bij de Hors. Door de moeilijkheden bij de PEN-centrale ver oorzaakten de pompende brandweer onrust onder de watervogels, maar die is inmiddels weer geluwd. De vogels die zich hier vooral ophouden zijn; smienten, Hollandse wilde eenden, kuifeenden, wintertalingen, tafeleen den, toppereenden, zwarte zeeëenden en een enkele eidereend. Een tot nog toe onbekend gebleven automobilist(e) veroorzaakte dinsdag middag in de Warmoesstraat een aan rijding en reed vervolgens door. Bij een te krappe passeermanoeuvre werd een geparkeerd staande Mercedes van een bouwbedrijf uit Oosterend, rechtsach ter aangereden, aldus de verklaringen van kinderen die het zagen gebeuren. De Mercedes liep enige schade op. De politie heeft de zaak in onderzoek. Per dag wordt zo'n 250 kilo gevoerd op ongeveer 62 plaatsen. Merels en lijsters hebben het momenteel slecht omdat zij geen graanetens zijn. Hun menu bestaat uit bessen, wormen en slakjes. Op het moment komen zij rond de woonhuizen beter aan hun trekken dan op de voederplaatsen. Groenlingen komen wel op de voeder plaatsen maar eten liever zaden van bijvoorbeeld de rozebottel. Van de andere dieren lijden de hazen nog het minst van de winter. Gras, bietenkoppen en de schil van diverse houtsoorten zijn overal nog wel aan wezig voor hen. Dankzij de vele voe derplaatsen komen ook de fazanten nog wel aan hun maaltijd. De patrijzen hebben problemen omdat zij door hun natuurlijke schuwheid moeilijk op de )%i voederplaatsen te krijgen zijn De ko nijnen hebben het erg zwaar. Zij kun nen de worstels van de helmplaten door de vorst niet meer bereiken leen geluk voor Rijkswaterstaat en het S.B.B.) en het „schillen" afknagen) van de verschillende houtsoorten gaat steeds moeizamer naarmate ze hoger moeten reiken. In één van de jachtge bieden wordt geëxperimenteerd met het leggen van hooibaaltjes, nadat vo rig jaar bijvoeren met gemalen bieten kopen mislukte, omdat dit bevroor. Wintergerst Het Texelse wild heeft veel profijt van de percelen met wintergerst, dat bestemd is voor het afdekken van bol lenvelden. Er wordt daar druk op ge- fourageerd door eenden en houtdui ven. De concentraties van vogels op de voederplaatsen brengt een risico voor hen mee: er komen roofvogels op af. Met name de sperwer komt aan zijn maaltijd door een aanval te doen op de etende vogels. De meeste ganzen zijn inmiddels van Texel verdwenen. Alleen een honderd tal grauwe ganzen overwintert hier en de rotganzen die nu nog aanwezig zijn kan men verspreid over het hele eiland aantreffen op graslanden. De scholeksters zijn grotendeels ver dwenen. Er zijn nog enkele exemplaren gezien met grote ijsklonten aan het li chaam. Deze vogels zijn ten dode opgeschreven. Samenwerking De uit jagers bestaande wildbeheer eenheid Texel wil af van het vooroor deel dat zij alleen maar voert om later weer te kunnen schieten. „Wij wensen geen polarisatie, maar samenwerking als er dieren in nood zijn. Wij willen overleg met andere natuurbescher mingsorganisaties om samen te kun nen helpen". Door de werkgroep „win terbijvoeding" doet het W.B.E. onge twijfeld veel voor de vogels. Dit kost geld. Voor wie steun wil verlenen door middel van een geldelijke bijdrage: Ra bobank nr. 3625.22.537. Dat geld wordt uitsluitend gebruikt voor de aan schaf van hardvoer. Niet nodig Piet Postma van het Staatsbosbeheer zegt dat het met dit weer nog niet no dig is om bij te voeren. „Kijk, als er sneeuw ligt, wordt het anders. Nu kunnen de vogels zich nog wel red den. Wij houden wel enkele wakken open, zodat ze kunnen drinken. In de eendekooi bij De Koog wordt natuurlijk wel bijgevoerd, want daar hebben we zo'n honderd staleenden. Nu zitten er veel meer eenden dan anders. Die ko men op het open water af en ja, dan voer je hen automatisch ook. Er zitten er nu wel duizend, vooral veel smien ten. Maar echt nodig om op grote Donderdag 22 januari De gemeenteraad komt in extra verga dering bijeen om te beslissen over het verstrekken van twee miljoen voor het zwemparadijs en over gemeentelijke deelname in de Recreatie Maatschappij Texel, aanvang 19.30 uur. Direct daar op volgt een openbare vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid, waar bij onder meer wordt gesproken over een hoger tarief voor kortparkeerders in de Parkstraat, het aangiftebiljet voor de toeristenbelasting en de motoren van het voormalige gemaal Waalenburg In verband met de renovatie van het interieur van het gebouw naast de Herv. kerk in De Cocksdorp is de bibli otheek van De Cocksdorp gesloten. Om 19,45 uur begint in Eben Haézer (Julianastraat 11) een trainingsbijeen komst voor christelijke kinderwerkers. De verzamelaarsclub houdt een voor ieder toegankelijke ruilbeurs in De Wit te Burcht, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 23 januari Om 14.00 uur is er bingo voor ouderen in De Buureton. De IJsclub Eierland heeft op de Rogsloot een wedstrijd voor de jeugd, aanvang 10.00 uur. Op de ijsbaan van Oudeschild begint om 19.00 uur een afvalwedstrijd voor het klassement van de Texelse Ijsbond. De jeugd van SVC-gym geeft om 19.30 uur een uitvoering in Het Eier- landsche Huis. Zaterdag 24 januari Scouting Texel heeft schaatsenruil- beurs in het gebouw aan de Bernhard- laan; aanvang 10.30 uur. Op de ijsbaan van De Koog wordt vanaf 11.00 uur door ijsclubleden gestreden om de lepe de Boer-trofee. Op de ijsbaan van Den Hoorn worden vanaf 14.00 uur kortebaanwedstrijden gehouden om het kampioenschap van Texel. In De Kaapsnol in De Koog is een ge zamenlijke uitvoering van De Koog (Gyvo) en ZDH; 14.00 uur. IJsclub Eierland heeft wedstrijden om het kampioenschap van Eierland: om 11.00 uur kortebaan en om 13.45 uur langebaan. In dorpshuis 't Skiltje herhaalt „Nieuw Leven" het stuk „Bedkwartet"; 20.00 uur. Zondag 25 januari Om 9.15 uur begint in de overdekte manege aan Akenbuurt een dressuurwedstrijd. Om 11.00 uur starten op de Rogsloot langebaanwedstrijden om het kam pioenschap van Texel. schaal te gaan bijvoeren is het volgens ons nog niet". De reactie hierop van Klaas Houwing, secretaris-penningmeester van de werkgroep winterbijvoeding: „Ik ben het er deels mee eens, maar in onze ogen is het al wèl nodig om eendach tigen bij te voeren. Als er sneeuw gaat vallen is het eigenlijk al te laat. De die ren moeten weten waar ze eten kun nen halen. Als er eenmaal sneeuw ligt, is het heel moeilijk om ze nog bij een te krijgen op voerplaatsen. We werken nu feitelijk vooruit. En je merkt dat het voeren van de eenden soortge noten aantrekt, want het zijn er iedere dag weer meer". Gerrit Boot, opzichter van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten, vertelt dat hij een beetje graan bij voert voor wilde eenden, meerkoeten en fazanten bij Dijkmanshuizen. „De graseters zoals smienten, zwanen en enkele ganzen hebben nog wel genoeg te vreten. Er lig geen sneeuw, dus we hebben nog geen extreme situatie". Brochures In een informatiefolder van de Konink lijke Nederlandse Jagers Vereniging staat dat alleen de watervogels hulp nodig hebben als het vriest. Als er echter sneeuw ligt, moeten ook de an dere dieren van voedsel worden voor zien. En er wordt met klem gesteld dat bijvoeding een bittere noodzaak is als het heeft gedooid en daarna is gaan opvriezen. Een brochure van de Stichting Vogel- verzorgingsfonds Friesland meldt dat windgaten in het ijs bij strenge vorst opengehouden moeten worden door om de rand van het wak stro of kaf aan te brengen, zodat vastvriezen van vogels aan het ijs voorkomen wordt. De Nederlandse Vereniging Bescher ming van Vogels in Zeist verstrekt fol ders over de juiste wijze van bijvoeren van vogels in de winter. Deze zijn tele fonisch te bestellen bij (03404) 25406. Vanaf 13.30 uur is er op de ijsbaan van De Koog gecostumeerd schaatsen. Maandag 26 januari De Stichting Texelse Sportraad heeft in het raadhuis een vergadering; 19.30 uur. Dinsdag 27 januari De afdeling Texel van Bloembollencul tuur houdt in De Lindeboom een bloembollendag met als thema „Kwaliteit". Lokale omroep. Tips inzake sport- en andere gebeurtenissen die interessant zijn voor de radio-uitzending bij Dick Oudendag, Zeebries 20 in Den Burg, telefoon (022201 3972 De Texelse AA-groep (Anonieme Alco holisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Scha kel bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meer dere gespreksbijeenkomsten. In de Helderse schouwburg wJB zondag 1 februari „Nu of nooit] de planken gebracht, het nieu theaterprogramma van Heddy Lester. Het stuk ging zeer onlai op 12 januari in Amsterdam in première. Er wordt een afwisselend program geboden van verhalen, komische s ches en liedjes, welke grotendeels baseerd zijn op persoonlijke ervarii van Heddy Lester. In de show zitti zowel momenten waarop kan won gelachen, als onderdelen die tot ni denken stemmen. De titel „Nu of nooit" verwijst daarnaar: het gaat der meer over gemiste kansen. De muzikale begeleiding is in hand van Frank Affolter. Peter Faber en Frans Mulder voeren de regie. De show begint om drie uur 's middai De toegangsprijs bedraagt ƒ12,50; houders van een CJP of Pas 65 en kinderen tot en met 12 jaar betalen ƒ7,50. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter R. A. van den Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, tel. (02222) 234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.00 - 12.30 uur en van 17.00 - 17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. T. Buningh, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. E. Marsman, tel. (020) 172212. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. •Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-77727. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zaterdag 24 januari 1987 Oosterend: In het kader van „Sa men op weg" de uitvoering van de musical „Het ondermaanse huis" om 19.30 uur in de Geref. kerk. Zondag 25 januari 1987 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. Mooi uit Den Helder Den Hoorn 11.00 uur ds. J. Mooi in de R.K. kerk De Koog 9.30 uur ds. De Jong De Waal 9.30 uur ds. Verbeek viering H. Avondmaal Oosterend 10.00 uur ds. Donker Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur ds. Verbeek GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur drs. Salakay 17.00 uur drs. Salakay, dienst voor belangstellenden, m.m.v. het Nieuwedieper visserskoor Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Donker gezamenlijke dienst in de Herv. kerk. 19.30 uur In het kader van „Sa men op Weg", de uitvoering van de musical „Het ondermaanse huis" in de Geref. kerk GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer kerkbusje Den Hoorn extra collecte Ned. Zondags schoolvereniging Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.30 uur Voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor zondag 10.45 uur, Herenkoor Tijdens de mis kindercrèche. De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 uur Woord-Communiedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: De regerende „Vredevorst" be vrijdt zijn volk. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: Hoe majestueus is Jehovah's naam! bahAi Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Inlicht.: tijdelijk tel. (02228) 896. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2