(jroen ijwartj- tOOiaar jong van narij iVT-bestuur voelt zich tekort gesteund Vrouw (30) stal voor f3300— aan textiel Familie Van der Schans bestaat" 300 jaar ijpver twee weken weer ledenvergadering Onverwacht snelle terugkeer ijsvelden Hissen dijk en duinenrij De teerfeugel Hema bezig met betere beveiliging Duinkanters in Buterigge!" Granaat gevonden Texeltoerist Camping voor Gehandicapten? GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.152 DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 r advertenties, abonnementen, etc ^geveld De Rooy B.V.. Postbus 11. 1790 AA Den Burq, [efoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Idactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Muien werkti|d deze week tot en met dinsdag as.: Tessa de Graaff, Tilsterstraat 48, Den Burg. telefoon 02220 - 4392 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr 67 34 60.398 Het bestuur van S.V. Texel is demissionair. Alle bestuursle den hebben hun functie ter beschikking gesteld omdat zij iaar hun mening onvoldoende vertrouwen genieten van de eden. Het onverwachte besluit werd genomen op basis van jen stemming aan het einde van een roerig verlopen buiten- lewone algemene ledenvergadering, maandagavond in de 5VT-kantine. Voor 16 februari is een nieuwe vergadering vastgesteld, waarin de leden en nieuw bestuur moeten dezen. iij de stemming spraken 29 van de ijftig aanwezige leden wèl hun ver- rouwen uit in het bestuur, zes leden ladden geen vertrouwen en vijftien le erden een blanco stembriefje in. Na :ort beraad oordeelde het bestuur dat ip grond van de uitslag verder functi- jneren niet mogelijk is en trad af. Of iezelfde bestuursleden zich opnieuw leschikbaar stellen, is nog onbekend. Vanuit de leden volgden teleurgestelde n soms emotionele reacties, Nico Er- rvich meent dat het bestuur de weg /an de minste weerstand heeft bewan- jeld. Hij sprak van „een impulsief jesluit" en vindt dat er een afkoe- ingsperiode nodig is. Erwich stelde voor dat de oud-voorzitters/ereleden 3. Bakker en G. J. ten Cate tezamen •net enkele leden zullen bemiddelen Dm uit de nu ontstane impasse te ge- •aken. Bij monde van voorzitter Rein Stam zegde het bestuur toe zich met genoemde personen in verbinding te stellen. De aanleiding tot het uitschrijven van de buitengewone algemene ledenver gadering werd gevormd door een aan tal constateringen die door een „be leidscommissie" op papier waren gezet en aan het bestuur waren overge bracht. Deze commissie, bestaande uit de SVT'ers Gert Pansier, Rob Dapper en Klaas Dirk Koorn, houdt zich in op dracht van het bestuur bezig met het [maken van een beleidsplan voor de komende jaren. Knelpunten De eerste fase hiervan was het op een rijtje zetten van de organisatori sche knelpunten, die zich voordoen bij het huidige bestuursbeleid. Het bestuur schrok echter zodanig van de conclusies die de commissie aan de gesignaleerde knelpunten verbond, dat het de mening van de leden hierover wilde horen. Een deel van de conclu sie luidt woordelijk: „Het bestuur van SVT dient zich terdege te realiseren De plotseling weergekeerde vorst ging gepaard aan een zeer snelle terugkeer van ijsvelden op de Wad denzee. Behalve fraaie panorama's leverde dat soms ook problemen op. Vrijdagmiddag bijvoorbeeld kon het 85 meter lange binnenvaart schip Fossa" niet op eigen kracht de haven van Oudeschild binnen komen en had assistentie nodig van de RP 20 van de Rijkspolitie te water uit Den Helder. De politieboot was toevallig onderweg naar Oudeschild en moest alle 1200 paardekrachten aanwenden om de Fossa" de haven in te trekken. De manoeuvre in de toegangsgeul naar de havenmond nam ongeveer anderhalf uur in beslag. De min of meer on bestuurbaar geraakte Fossa" versper de de toegang en zou de in aantocht zijnde kotters de weg versperren. Me de doordat zich tussen de drijvende ijsschotsen en „snotijs" veel ijsplaten bevonden, werd het schip dwarsge- drukt en liep het gevaar de haventoe gang voorbij te drijven. Het schip van eigenaar J.A. van Emmerloot uit Maastricht, was geladen met 1300 ton zinksteen, benodigd voor de strand- hoofden die ten zuiden van paal 9 worden aangelegd door Rijkswa terstaat. Een grote schare belangstel lenden sloeg de actie vanaf het haven hoofd gade. De ijsvelden waren binnen een dag komen opzetten. In de loop van donderdag was de havenmond ge heel volgelopen. De oorzaak was het hogere tij van donderdagochtend, waardoor het nog niet weggesmolten ijs op de droogtes in de Waddenzee was losgekomen en met de naar noordoost gedraaide wind tegen Texels oostkust werd gedrukt. dat het vertrouwen van de leden ten aanzien van het bestuur duidelijk is af genomen, zo niet geheel verdwenen Rein Stam motiveerde de reactie van het bestuur als volgt: „Als de leden inderdaad deze conclusie zouden on derschrijven, dan is het niet in het be lang van de vereniging om stemming hierover uit te stellen. Zeker met alle jubileumfestiviteiten voor de boeg moet er duidelijkheid zijn. Het bestuur heeft de unanieme mening om nu het vertrouwen van de leden te horen". Gert Pansier zei namens de beleids commissie dat het bestuur onterecht paniekvoetbal is gaan bedrijven. Zon der contact op te nemen met de com missie werd de vergadering van maan dag uitgeschreven. Pansier zei dat het nog veel te voorbarig was om te gaan discussiëren over het bestuursbeleid. Er kunnen pas beslissingen worden genomen zodra het gehele beleidsplan is opgesteld. De constateringen uit de eerste fase van het plan waren slechts bedoeld om het SVT-bestuur over de vorderingen van de commissie te in formeren. Het beleidsplan zou pas, zo als met het bestuur was overeengeko men, ter sprake worden gebracht tij dens de voorjaarsvergadering in april. Werk afmaken Oud-voorzitter B. Bakker maande tot rust in de gelederen. Hij prees het bestuur voor het initiatief tot het in stellen van de commissie, maar vindt dat het bestuur zich niet moet laten intimideren door de eerste de beste voorlopige conclusie. Bakker adviseer de geduld te betrachten en de com missie haar werk te laten afmaken. Dirk Eelman zei dat het bestuur beter eerst overleg met de commissie had kunnen voeren. Het was voor hem on mogelijk om meteen ja of nee te zeg gen op basis van de tot dusver beken de gegevens. Luc van Lubek vond dat er geen stemming nodig was: „Schrap de conclusie en ga samen aan het werk". Het bestuur volhardde echter in het willen houden van een stemming, het genoemde gevolgen. Voor een lichtpuntje zorgde Jan Wil lem Hidskes, voorzitter van het SVT- jubileumcomité. Hij vertelde dat er in middels 962 loten aan de man zijn ge bracht en dat er dus nog slechts 38 loten zijn te slijten. De eerste trekking is op 20 februari en voor die datum lij ken alle loten dus de deur uit te zijn. door Klaas Bonne Ik zag haar al van verre zitten, Op het verlaten Noordzeestrand, Haar eens zo fraai gekleurde veren, Dik besmeurd met teer en zand. Hij deed geen poging weg te vluchten Naar haar domein, het zilte nat, Omdat zij doorde kou en honger, Daar geen kracht meer voor bezat. Zij keek mij met haar zwarte ogen, Angstig, niet begrijpend aan, En 't was als of zij mij wilde vragen, Wat heb ik jullie toch misdaan. Ik stond eventjes in tweestrijd, Wat ik wei of niet moest doen, En wat hier het beste strookte, Met het menselijk fatsoen, Tot slot koos ik daar op laag water, Voor het vonnis met de knoet. En met twee welgemikte slagen, Bracht ik haar een laatste groet, Ik smeet de stok weg en ging over, Tot de orde van de dag. Want ik heb ergens eens gelezen, Dat een man niet huilen mag. Politiemensen Peter de Vries en Aad Blom bezig met het registreren van de gestolen artikelen. Er waren twee forse tafels voor nodig om de gehele buit op uit te stallen. Een 30-jarige Texelse vrouw heeft bekend in zo'n vier maanden tijd voor f3300— aan textiel artikelen te hebben gestolen uit de Hema in Den Burg. De vrouw werd vrijdag betrapt door een andere klant, die de winkelleiding van de diefstal op de hoogte stelde. Toen vervolgens de politie werd ingeschakeld en de verdachte aan een verhoor onder wierp, kwamen ook de voorgaande diefstallen aan het licht. Bij doorzoeking van de woning van de Texelse kwam de gehele buit boven water. De vrouw bleek de spullen niet voor eigen gebruik te hebben ont vreemd, noch om door te verkopen. Alle prijskaartjes hingen er nog aan en de verpakkingen waren nog onaange tast. In totaal telden de betrokken politiemensen circa honderd verschil lende artikelen, variërend van sokken, truinen, nylons, shirts en andere kle ding tot handdoeken, lakensets en handtasjes. Volgens de politie was het een voor Texelse begrippen zeer grote winkeldiefstal. Bij de Hema stond de dievegge bekend als een gewaardeerde vaste klant achter wie men niet derge lijke praktijken zou vermoeden. Hema-bedrijfsleider Peter Bakker ver klaarde dat de aanhouding van de vrouw bij hem en het personeel als schokkend was ervaren. Momenteel is de beveiliging van de artikelen afhan kelijk van de oplettenheid van het per soneel. Ook enkele weken geleden werd al een regelmatige klant betrapt op winkeldiefstal. Het feit dat ook vaste klanten in de gaten moeten wor den gehouden, maakt de controle door het personeel moeilijk. Vandaar dat Bakker al enige tijd met de Hema- directie overleg voert over technische maatregelen voor de diefstalpreventie. De Texelse Hema-vestiging wordt op geen enkele wijze met electronische hulpmiddelen, magnetische prijskaart jes e.d. beveiligd. Testen Welke maatregelen zullen worden ge nomen is mede afhankelijk van testen bij andere Hema-vestigingen. De re cente winkeldiefstallen vormen dus geen aanleiding voor deze stappen om tot een betere beveiliging te komen, maar zijn wel indicaties dat er bij de Hema vrij veel wordt gestolen. Bakker: ,,De dervingscijfers van het afgelopen boekjaar zijn nog niet uitgewisseld, maar in verglijking met de andere Hema-vestigingen kan worden gecon cludeerd dat het ,,gat" op Texel groter is dan elders. Spoedige maatregelen zijn daarom gewenst". Voorts zal bin nenkort, vergroting van het toezicht, een nieuw klantenservice-punt in de winkel worden aangebracht. Electroni sche artikelen zoals uurwerken zullen hiernaar worden geplaatst. Op zaterdag 14 februari voeren De Duinkanters de klucht ,,ln de vergulde os" op. Deze klucht in drie bedrijven is geschreven door Johan Blaaser en wordt geregisseerd door Klaas Bonne, Het stuk wordt gespeeld in de ,,Bute- riggel" in De Koog, aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs is f7,50. Op het strand bij paal 8 is zondag door een bewoner van Den Hoorn een granaat gevonden van 30 centimeter lengte en met een doorsnede van 10 centimeter. De explosieven opruimingsdienst is ervan in kennis gesteld en zal het explosief verwijderen. Op 10 april verschijnt het voor jaarsnummer van het toeristen magazine Texeltoerist. Met de voorbereidingen is inmiddels begonnen. Belangrijk onder deel van de informatie zal weer worden gevormd door de „tips", vermeldingen in twee talen van toeristische activitei ten, bezienswaardigheden en raadgevingen. Het is uiteraard van het grootste belang dat in het nieuwe nummer geen ver ouderde gegevens worden op genomen. Wij stellen organisa toren, exploitanten e.d. dan ook graag in de gelegenheid om ons van eventuele aanwij zingen of aanvullingen op de hoogte te stellen. Wij verzoe ken hen kontakt op te nemen met de redaktie, (per adres Texelse Courant) uiterlijk vrij dag a.s.. Op 21 maart a.s. wordt op Texel een bijzondere familiereünie gehouden. Het wordt een samenkomst van meer dan 65 per sonen, die behoren tot de familie Van der Schans. De meeste Van der Schansen wonen op het vasteland, maar omdat de oorsprong van het geslacht op Texel ligt, komen ze voor de reünie naar het eiland: 65 personen en daar komen dan de zeven op Texel woonachtige families Van der Schans nog bij. De RP 20 geeft volle kracht om de Fossa" de Oudeschi/derhaven binnen te slepen. Aanleiding voor de bijeenkomst, die wordt gehouden op initiatief van de heer A. van der Schans uit Heems kerk, is het 300-jarig bestaan van de naam Van der Schans. In het midden van de zeventiende eeuw woonde op Texel Sijbrand Cor- neliszoon, geboren in 1629. Hij was voerman en noemde zich in 1686 nog Sijbrand Cornelisz, Cock. Later veran derde hij van naam blijkens een hand tekening ,,Van der Schans" in een ak te uit 1688. Volgens de organisatoren Hendrik van der Schans Czn. naar Amerika en er zijn er ook in Engeland terecht gekomen. Nakomelingen van hen zijn ook present op de reünie. De reünisten komen 21 maart met de boot van half tien naar Texel en ont moeten de Texelse Van der Schansen op het veerhaventerrein van 't Horntje. Met een touringcar van Robert Aris van Boven gaat het gezelschap naar het fort De Schans, waar een foto wordt gemaakt. In hotel De Linde boom wordt rond het middaguur koffie gedronken. De heer A. van Opstal van de Historische Vereniging zal iets ver tellen over de geschiedenis van Texel. Aan de reünisten zal een boekje wor den uitgereikt met de stamboom Van der Schans. Na een lunch wordt een rondrit over het eiland gemaakt. De bijeenkomst wordt afgesloten met kof fie, apéritief en diner. van de reünie is te bewijzen dat deze naam is ontleend aan het fort de Schans bij Oudeschild. In die buurt woonde Sijbrand Cornelisz. Ook de in 1656 geboren zoon Jacob droeg de naam Van der Schans evenals diens afstammelingen, onder wie overigens ook nog we' de naam Smit werd ge bruikt. De latere leden van de familie stammen af van Cornelis Jacobsz van der Schans, geboren in 1682. De meeste Van der Schansen waren lood sen. De familie vertrok in het begin van de 19e eeuw naar Den Helder, maar een halve eeuw later keerde een deel naar Texel terug Niet alle Van der Schansen zijn in Ne derland gebleven. In 1876 emigreerde Dieter Stoll uit Eierland wil op zijn boederij ,,De Vrijheid" (Hoofdweg 86) een kleine camping voor gehandicap ten stichten. Hij denkt aan 24 eenhe den, waarvan de helft bestemd voor de gehandicapten en de overige voor verzorgers. Het bestemmingsplan staat een dergelijke camping niet toe. Stoll heeft de gemeenteraad daarom ge vraagd zich in principe uit te spreken voor medewerking aan de camping in afwachting van nadere planologische regeling.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1