Von Sion voor Oskam en Gemeenschap Oudeschild Verrassende ontknoping van „jeugdige" avond Voorlichtingsmiddag voorkoming misdrijven IMiei entiti naar Welpen rond het kampvuur. Griezelen met de musical van het R. K. Jongerencontact. Vrijdag a.s. houdt de afdeling voorko ming misdrijven van de Rijkspolitie een voorlichtings- en informatiemiddag in ,,De Buureton". De onderwerpen die aan de orde komen zijn inbraakpreven tie en agressieve colportage (verkopen aan de deur). Er is een gesproken in leiding, een spannende film en voor lichtingsmateriaal. Het duurt van 14.00 tot ongeveer 16.00 uur en de toegang is gratis. Zo te zien gaat het we! lukken met de speeltuin in De Mars. Oudeschild De Gemeenschap Oudeschild werd vertegenwoordigd door voorzitter Klaas Veenbaas en secretaresse Gré Zegers-Zijm. Beide toonden zich hoogst verrast door de toekenning, vooral gezien het feit dat de G.O. in het afgelopen jaar geen bijzonder in het oog springende activiteiten had Het jeugdorkest van de muziekschool klonk stevig en swingend. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI n D c de opbouw van de kraampjes, verzorg den de geluidstechniek (Gert Jan Moens en Marcel Bakker), assisteerden bij het klaarzetten en opruimen van de voor de podiumpresentaties benodigde spullen en hadden eigenhandig een or- ginele erepoort vervaardigd. Hun marktstalletje was attractief door de uitstalling van het complete vereni gingsarchief van Niek Slijderink sr. Op het podium liet Scouting Texel zich eveneens van de beste zijde zien door liefst drie verschillende opvoeringen. De kabouter-afdeling opende de avond. De kinderen waren speciaal voor de gelegenheid getransformeerd in echte" kaboutertjes, met baardjes en puntmutsjes. Zij brachten een liedje ten gehore en stonden onder leiding van Marga van Heerwaarden. De wel pen deden een traditioneel scou- tingspel, waarbij zittend om een kamp vuur een lied over de wilde dieren werd gezongen. De bruine beer, grijze wolf en zwarte panter werden met maskers herkenbaar gemaakt voor het publiek. De omvangrijke groep verken ners en gidsen tenslotte, liet zien wel ke activiteiten ze jaarlijks met Scouting Texel verrichten: millieuweekend, oud papier ophalen, actie ,,red gereed schap", JOTA-zendmanifestatie, enzo voort. Een indrukwekkende lijst en treffend ten tonele gebracht. Sportclubs Ook gaf een aantal sportclubs acte de presence. Tennisclub Deuce", die zich de laatste jaren van het 75-jarig bestaan mag verheugen in een grote toeloop van (jeugd-) leden, was zowel op de markt als op het podium te zien. In het kraampje werd de meeste aandacht opgeëist door een spelletje, waarbij men kon trachten met een rac ket schuimrubberen balletjes door rac- ketvormige gaten te mikken. Op de planken demonstreerden enkele jeugd- tennissers welken slagenrepertoire zij in een paar jaar tijd hebben leren beheer sen, met deskundig commentaar van trainer Wim Soederhuizen. Ondanks de beperkte ruimte lukte de de monstratie goed. Datzelfde kon wor den gezegd van de MST-afdeling kara te. Voor veel toeschouwers zal dit een eerste kennismaking met een onbeken de sport zijn geweest. Mocht karate nogal eens worden geassocieerd met een „agressieve vechtsport", de negen karateka's onder leiding van Johan Hil- len toonden het tegenovergestelde van deze bewering door de uitvoering van zeer gedisciplineerde bewegingen. Ook de MST-afdelingen gymnastiek (GVT) en judo (Shima) waren verte genwoordigd met demonstraties. On der toeziend oog van trainer Nico Sto ter lieten de jeugdige gymnasten Emile Keijzer, Joost Brügemann en Mark Jan Mulder een brugoefening zien. Houdgreep De judoka's toonden hun hele scala aan been-, heup- en schouderworpen, in combinatie met het spectaculair aandoende valbreken. Alle deelnemers moesten het aan het einde van hun optreden ontgelden tegen een mini- judoka, die er zelfs in slaagde com mentator Peter de Hoogh te vloeren en in de houdgreep te nemen. Teza men met de overige MST-afdelingen was de meersportenvereniging ook op de markt te vinden. De aaneengescha kelde kramen sprongen in het oog door een lopende gevelreclame en vi deopresentatie. Het was opvallend hoeveel clubs zich van video apparatuur bedienden. Het podiumprogramma kende ook een groot muzikaal aandeel. Een uit veer tien muzikanten bestaand jeugdorkest van de Texelse muziekschool zorgde voor een swingend en stevig intermez zo. Vooral de electrische gitaren en drums waren verantwoordelijk voor een degelijke rocksound. De blazers kwamen beter aan hun trekken in een orkestachtig nummer als ,,The Hustle". De andere nummers waren „Tijuna jump", ,,How deep is your love", „Ho tel California" en „Got to get you into my life", alle herkenbare populaire me- De karatejeugd hield velen in de ban lodieën. Op de markt was de muzische vorming Texel vertegenwoordigd door de balletvereniging Er werd daar on der meer reclame gemaakt voor een musical die in april in samenwerking met de muziekschool wordt opge voerd. Nasty girls Een andere muzikale bijdrage was af komstig van de jeugdclub Oudeschild. Die bracht een uit drie onderdelen bestaande mini-playbackshow, die als enige handicap had dat de muziek niet hard genoeg was. Het playbacken lag er zodoende wel heel erg dik bovenop, en kwam het echt op de showkwalitei ten van de deelnemertjes aan. In dat opzicht was het optreden van de drie jeugdige Nasty Girls" heel overtui gend. Rommeliger was een enthousi ast duo met „We gaan naar Texel". Een aandoenlijke „blondie" had zich met danspasjes goed in haar rol inge leefd en besloot de show met het be kende Denis". Griezelsteyn Het R K-jongerenkoor zorgde aan het eind van het programma voor een uit smijter van kaliber met de musical „Spoken op Griezelsteyn". Een leuk verhaal, goede rolkennis, over het al gemeen keurig gezongen, humoristi sche momenten, kortom alles wat een toeschouwer zich op een „Von Sion" avond maar kan wensen werd hier ge boden. Een uitvoering van goede kwa liteit dus, waarin Joost Brügemann opvallend acteertalent aan de dag leg de bij het uitbeelden van het jongetje Dennis en Fulco Zegel van kaptein Bonkepoot een pracht creatie maakte. Het Gezamenlijk Kerkelijke Jeugdwerk waartoe RK Jongerenkontakt behoort, werd op de jeugdmarkt vertegenwoor- digd door de Doopsgezinde jeugdc Texel. Via zelfgemaakte collages w het werk van de club aanschouwd gemaakt. Van de overige bij de Sti ting Jeugd- en Jongerenwerk betr ken organisaties waren uitsluitend kraampjes ingericht. Met hulp van I dermateriaal, video en dia's presenti den de peuterzalen, Speel-O-theek Texel en de op Texel zieltogende N, (Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie) zich. De resterende kraampjes kwamen voor rekening v; twee sportverenigingen met een om vangrijke jeugdbrigade: ponyclub De Kleppertjes en ZPC TX '71. Beide lie ten via veel fotomateriaal de uiteenk pende activiteiten aan de massa zien wei te 6 E a de cores atsti e nol iet gi net e Marskrame Enigszins los van de markt stond de presentatie van buurtvereniging De Marskramer. In de aankomsthal trok première van een maquette van de binnenkort in De Mars te realiseren speeltuin, nadrukkelijk de aandacht. I De maquette was op schaal gemaakf door Leo Bakker en Rien de Wilde. Marskramer-voorzitter André Balk zeil te hopen dat half februari kan wordeT begonnen met de aanleg van de eera buizen voor het „communicatiepro- ject" van Ben Witte, een der speeltuin-onderdelen, hier en daar reeds als „uniek" bestempeld. Ter plaatse kreeg Balk van burgemeester A. Schipper de toezegging dat die di mj(j( speetuin zal openen. Aan het eind vi pesE het programma, vlak voor de uitrei king, werd het publiek nog op hum» ristische wijze herinnerd aan de Dul bele von Sion"avond van vorig jaar. Gelein Jansen tenslotte las in oud- Tessels de „notulen" van vorig jaar voor en ook dat bleek een geslaagde greep. ..Jullie zijn tè erg", zegt de zojuist met een ..Dubbele Von Sion" geëerde Gijs Oskam. SOW-voorzitter Erik van der Spek luistert toe. terwijl Klaas Veenbaas en Gré Zagers de erepenning voor Gemeenschap Oudeschild koesteren Gijs Oskam, voormalig hoofd culturele zaken, en het bestuur van de stichting Gemeenschap Oudeschild hebben de „Dub bele von Sion"erepenningen 1986 gekregen. Zowel Oskam als de G.O. verdienen de Texelse cultuurprijs niet zozeer op basis van een in het afgelopen jaar geleverde prestatie, maar wegens jarenlange inspanningen op welzijnsgebied. De uit reiking vormde vrijdagavond in De Lindeboom de enigszins verrassende ontknoping van een ongebruikelijke feestavond, die in het teken stond van het jeugdwerk op Texel. bruikelijke „Von sion"sfeer met zich meebracht. Voorheen bestond het pu bliek immer uit genodigden: Veelal no tabelen en bestuursleden. „Kritiek van iemand uit de zaal in de trant van „dit is degredatie van de „Dubbelde von Sion"avond vind ik onterecht. Het jeugdwerk op Texel zou ik gewoonweg niet op een andere wijze kunnen pre senteren", aldus Jan Kramer, die te vens de onderdelen van de avond aan elkaar praatte. Kraampjes Toch had wellicht tegemoet kunnen worden gekomen aan de bezwaren van de traditionele „Von Sion"gangers. De meeste „hinder" werd namelijk veroor zaakt doordat de kraampjes aan de zij kanten van de schouwburgzaal waren geplaatst. Hierdoor was van een voor tdurend geroezemoes sprake, waarin het podiumgebeuren enkele malen kopje onder ging. Pas halverwege de cultuurshow kwam verbetering in die situatie toen het volume van de ge luidsinstallatie drastisch werd opge schroefd. Een compromis, in de vorm van verplaatsing van de stalletjes naar de aangrenzende zaal, zou veel voor delige effecten hebben gehad. Niet al leen was het nooit stil in de zaal, ook was het aan de zijkanten dringen ge blazen. Zo ongeveer de aanblik van een drukbezochte Koger braderie tij dens het hoogseizoen. Met name de vele jeugd (het zag groen van de pad vindertjes) kon moeilijk blijven stilzitten en drentelde continu heen en weer. Voor wie zich er niet aan stoorde, een kostelijke avond. De zaal bood - juist door de minimarkt - een zeer levendi ge aanblik. Een avondje rustig genie ten van wat Texel zoal aan cultuur heeft te bieden, was er echter niet bij. Maar, zoals Kramer al zei, dat kon men ook niet verwachten. Scouting Een flink aandeel was er voor Scou ting Texel, zowel qua podium- en marktpresentatie als in organisatorisch opzicht. De scoutingleden hielpen met Aan beide uitverkiezingen lag een kleine reglementswijziging ten grondslag. Hierdoor is het voortaan ook mogelijk personen en vereni gingen te eren, die zich in lengte van jaren bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeen schap. Het gaat dus niet meer al leen om een prestatie in één jaar. In dat licht bezien kan de toeken ning in beide gevallen dikverdiend worden genoemd. Oskam heeft zelfs al enige malen op de nominatie gestaan, maar heeft daar zelf altijd een stokje voor gestoken. Een dergelijke toe kenning zou op grond van de reg lementen onjuist zijn. Nu Oskam (sinds voorjaar 1986) niet langer op bestuursniveau bij het sociaal- cultureel werk op Texel is betrok ken, greep het bestuur van de nieuwe Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) z'n kans. Gijs Oskam kan feitelijk worden be schouwd als de geestelijk vader van het cultureel werk. In 1953 gaf hij de aanzet tot de totstandko ming van de Culturele Raad, die in 1959 werd omgedoopt in de Stich ting Cultureel Werk en later in de Welzijnsstichting. Tijdens de „Von Sion"uitreiking werden de sport hal, het Eierlandsche Huis en de muziekschool als belangrijkste re sultaten van Oskam's inspanningen gememoreerd. „Bovendien heeft hij de nieuwe naam Welzijnspen- ning bedacht voor de „Von Sion" penning, hetgeen met al die naamswisselingen kosten bespaart. Alleen daarom al zou Oskam hem dit jaar verdienen", grapte SOW- voorzitter Erik van de Spek. Os kam regeerde gevat: „Er is ten on rechte van de reglementen afgewe ken, jullie zijn „té erg" geweest. Maar niettemin heel veel waarde ring voor deze toekenning. ontplooid. Wellicht dat de G.O.- bestuurders hun met lange jaarlijkse in spanningen als heel gewoon beschou wen, het SOW-bestuur dacht er dus duidelijk anders over. „De G.O. doet naast culturele uitingen zoals een mu sical, zoveel méér. Er wordt bijvoor beeld een krantje uitgebracht, nieuwe inwoners worden verwelkomd, kortom belangrijke bijdragen voor een zeer hechte gemeenschap, aldus een toe lichting van llian de Kleijn-Odinga, se cretaresse van het SOW-bestuur. Overigens was het bestuur wat betreft de keuze voornamelijk aangewezen op eigen waarneming. Vanuit de Texelse bevolking en verenigingen waren na melijk nauwelijks nominaties aangedragen. Organisatie In het eerste jaar dat het SOW-bestuur de verantwoordelijkheid van de „Dub bele von Sion"uitreiking droeg, werd de organisatie van de avond in handen gelegd van één der participerende stichtingen: de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk. Onder leiding van jeugdwerker Jan Kramer werd voor de avond een opzet bedacht, die nogal afweek van de „Von Sion'-traditie. In de schouwburgzaal van De Lindeboom was enerzijds plaats ingeruimd voor een informatiemarkt over het jeugd- en jongerenwerk op Texel. Anderzijds vonden op het podium korte optredens plaats van jeugd van diverse verenigin gen en organisaties. De zaal was als gevolg hiervan nogal overbezet door tal van jeugdleden, wat een zeer onge-

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2