(groen jwartj-100jaar jong van Nieuwe diesels volgende maand in centrale Texelse bands willen erkenning kwaliteit Tentoonstelling S.B.D. lunitie op wad jitenlamp gestolen ^litiéversterking? „WAT IK ZEGGEN WOU.:' Lede ogen - lege banden Pilaar drie dagen tang platgespeeld Verkiezingen voor beheerscommissie d'Ouwe Ulo Gevonden voorwerpen op ijsbaan Reclameborden ontvreemd Getuigen gezocht Lezing voor Doopsgezinde zusterkring Groepsbrochure van de pers drijver Bouw heeft het centrale gebouw voorzien van een uitbouw waarin de nieuwe tracht. De vorst heeft vertragend gewerkt, maar aangezien de diesels ook wat later a daar. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.154 DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 advertenties, abonnementen, etc De Rooy B.V., Postbus 11 1790 AA Den Burg (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan 75 De Koog, telefoon 02228 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19.20 per kwartaal, los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17 636 Rabobank nr 36 25 01 742. NMB nr. 67.34 60 398 i het gebouw van de Schoolbegelei- ■ngsdienst in Den Helder is op dit loment een tentoonstelling ingericht /er de leesschrijfhoek et Ministerie heeft extra faciliteiten in de basisscholen verleend in het ider van de actie „Speerpunt Lezen". :e werkvorm staat dan ook sterk in belangstelling. de expositie is duidelijk te zien Ike materialen gebruikt kunnen wor- bij de verschillende fase van het proces en op welke manier een ischrijfboek ingericht kan worden, tentoonstelling is gericht op leer- hten van groep 1 t/m 3. |:len kan elke dag, tot eind maart, van alf 9 tot 5 uur terecht om deze ten- tonstelling te bekijken. De Schoolbe- eleidingsdienst is gevestigd op het Jibs Van Galenstraat 135. inwoner van De Cocksdorp ontdek- oensdag een hoeveelheid munitie het wad bij De Cocksdorp, waar- ijnlijk afkomstig van een lucht- ïachtoefening. Het is niet bekend of e munitie gevaarlijk is. De duik- en emonteergroep van de marine is aarschuwd. i beheerder van het bungalowpark be Parel" constateerde zaterdag dat buitenlamp was gestolen van een |ngalow. De eigenaar woont aan de erkant en zal aangifte doen als hij i Texel komt. De lamp moet in de Brste week van februari ontvreemd politie van Den Burg keek vreemd i toen een in uniform gestoken man ch bij hen aanbood voor werk. Het lleek om een labiele persoon te gaan, pnder vaste woon- of verblijfplaats, lie zich al eerder op Texel in uniform jepresenteerd had. De politie heeft ilèm terugverwezen naar de overkant. I ^y*^T^vaN-L£ZEftS^JMTgN^vERANTWOORO€LL|Kt«£'t) OC PCQ4XT< Toen ik afgelopen zondag een fietstochtje over de Waalenburgerdijk maakte, zag ik met lede ogen de ver woesting die de Staat daar meent te moeten aanrichten. Mijn ontstemming steeg echter ten top, toen ik wat verder met twee doorboorde banden stond. Oorzaak: op het pad achtergelaten doornen. Mijne heren van de Staat: Is het nu echt te veel moeite om na Uw arbeid even de resten van het pad te vegen? Mr. Thonis J. van der Weel, p/a Bernhardlaan 119, Den Burg. Een 6 cylinder Wörtsilö Va sa dieselgenerator van het 32-type, waarvan er over enkele weken drie in de electriciteitscentrale bij Oudeschild worden geplaatst. In de eerste week van maart zullen op Texel drie dieselgene ratoren uit Finland arriveren, bestemd voor de PEN-centrale bij Oudeschild. Omdat de op een dieplader staande machi nes te hoog zijn voor de veerboot, komen ze met een spe ciaal schip dat afmeert in de haven van Oudeschild. De ge neratoren zullen inmiddellijk worden geplaatst in het nieuwe gebouw waarmee de centrale momenteel wordt uitgebreid. Ondanks de vorstperiode is alles op tijd klaar. Op 23 mei moeten de nieuwe generatoren draaien. Het is de bedoeling ter gelegenheid van deze belangrijke ontwikkeling in de ge schiedenis van de elektriciteitsopwekking op Texel te zijner tijd open dag te houden voor publiek. Door de omzetting van de oorspronke lijk uitsluitend met stoomturbines wer kende elektriciteitscentrale in een die selcentrale, kan de elektriciteit aanzien lijk goedkoper worden geproduceerd. Mede daardoor wordt het verantwoord de eigen Texelse centrale te handhaven en dus geen kabel te leggen naar het vasteland. In de centrale draait sinds 1978 reeds een 4.6 Mw dieselgenerator naast de twee stoomturbines. De drie die er nu bijkomen hebben ieder een vermogen van 2.18 Mw en zijn in het gebruik nog aanzienlijk efficiënter dan de 4.6 Mw machine. De verwachting is dat straks in de centrale een jaarlijkse brandstofbesparing van 5000 tot 6000 ton wordt bereikt bij dezelfde elektrici- teitsproduktie. De nieuwe 6 cylinder diesels zijn gemaakt door het Finse bedrijf „Wartsila" in Vasa en zijn uit gerust met generatoren van het even eens Finse fabrikaat Stromberg. Voorkeur Toen motoren gekozen moesten wor den heeft het PEN uiteraard prijsop gaaf gevraagd bij meerdere bedrijven, waaronder Stork Werkspoor in Zwolle, maar de Finnen kwamen in dit speci fieke geval het meest gunstig uit de bus wat betreft brandstofverbruik, smeerolieverbruik, onderhoudsbehoefte en andere criteria die voor de econo mie van het elektriciteitsbedrijf van be lang zijn. Hoe voordeliger de Texelse elektriciteitsproduktie, hoe groter de zekerheid dat de centrale op Texel in stand kan worden gehouden met de daaraan verbonden werkgelegenheid. Overigens blijft die werkgelegenheid op den duur niet volledig in stand, want bij het besluit om de centrale niet door een kabel te vervangen, is er diesels, elk in een aparte cel. zullen worden onderge- De vorst heeft vertragend gewerkt, maar aangezien de diesels ook wat later arriveren dan eerst de bedoeling was. is alles op tijd ook vanuit gegaan dat het huidige per soneelsbestand van het Texelse bedrijf in zeven tot tien jaar wordt terugge bracht van 58 naar ongeveer 45 ar beidsplaatsen, waarvan ca. 26 in de ei genlijke centrale. Van provinciewege is de garantie gegeven dat dit zonder ge dwongen ontslagen zal gebeuren. De drie nieuwe diesels zullen lopen op dezelfde zware olie die ook wordt ge bruikt door de bestaande diesel. Ze kunnen zelfs werken op extra zware (goedkope) olie, dank zij speciale voorbehandelingsapparatuur. Stoom blijft Zolang de waterfabriek nog werkt, zul len de oude stoomturbines in stand worden gehouden. Zoals bekend wordt een deel van de stoom van de turbi nes gebruikt om de waterfabriek van warmte te voorzien. Na het verdwijnen van de waterfabriek komt de stoombe- drijvigheid in de centrale geheel stil te liggen, maar tenminste één van de stoomunits zal in tact blijven bij wijze van reserve. De andere wordt mogelijk gesloopt, als er tenminste een koper is die er een interessant bedrag voor wil betalen. Blijkt er geen markt voor te zijn, dan zou de gesloopte stoomunit niet meer dan de schrootwaarde op brengen en in dat geval laat men de installatie liever gewoon staan; ze zit ten niemand in de weg. De ,,stoomer- varing" van het personeel blijft in elk geval nodig. Onlangs is mevr. Beb van den Berg, vertegenwoordigster van de Texelse bevolking in de beheerscommissie van d'Ouwe Ulo, afgetreden als bestuurslid van deze commissie wegens het vol maken van de termijn waarvoor zij ge kozen is. Hoewel zij zich herkiesbaar stelt voor een nieuwe termijn, zullen verkiezingen gehouden worden om ook andere geïnteresseerden een kans te geven. De beheerscommissie hoort dan ook graag vanuit de burgerij of er mensen zijn die zich kandidaat willen stellen om zitting te nemen in deze commis sie. Kandidaatstelling moet voor 1 maart plaatsvinden. Dit kan bij de ad ministratie van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk, postbus 143, 1790 AC te Den Burg, tel. (02220) 4300, waar ook meer informatie te krijgen is over doel en werkwijze van de beheerscommissie. Op 4 maart zal een openbare vergade ring van de beheerscommissie zijn, aanvang 20.00 uur in d'Ouwe ULO, waar uit de ingediende kandidaten een keuze gemaakt kan worden. Iedere Texelaar is welkom op deze vergade ring om mee te denken èn te stem men over de samenstelling van de beheerscommissie. ,,Wat is er na ..Bandpromotie" vo rig jaar nou eigenlijk gepromo veerd?... Helemaal niks" Een krachtig verwijt dat Kees de Jong van de Texelse band The Sassy Call zaterdagavond tijdens een optreden in café De Pilaar maakte in de richting van de eilandelijke horeca gelegenheden. Afgelopen weekend maakte De Pilaar een uitzondering op de regel dat de Texelse bands nauwelijks voor optredens in de Texelse café's worden uitgenodigd. Met zeer veel succes, want drie dagen lang was het café barstens vol en ging het publiek telkens „plat". De drie bands ,,The Q-Beat", ,,The Sassy Call" en Black Cadillac" maak ten meer dan duidelijk dat de tijd rijp is voor een grotere waardering van wat momenteel op Texels popgebied gaan de is. Deze waardering zou tot uiting moeten komen is een groter aantal op tredens in de Texelse café's, zo was van diverse zijden te beluisteren. De twee eerstgenoemde bands verdienen zelfs erkenning buiten Texel, gezien de kwaliteit van hun repertoire. The Q- Beat drijft al jaren op originele en strak uitgevoerde songs van gitarist Hans Hopman. Door de toevoeging van be kende oude rockers wist de groep een sfeer te creëren, waardoor ook de ei gen, minder bekende maar wel melo dieuze, nummers veel bijval kregen. De zaal werd vrijdagavond platgespeeld en dat gebeurde zaterdagavond bij The Sassy Call wederom. Kees de Jong schrijft knappe muziek en weet deze met zijn uitstraling zowel op zijn mede bandleden als het publiek over te bren gen. Vokaal èn instrumentaal klonk het optreden als een klok, met een bijzon dere rol voor gitarist Menno Keijser. Diens soli op een gloednieuwe Fender- gitaar waren van prima gehalte en werkten aanstekelijk. Bovendien leek hij in ,,de modernste uitrusting van zijn carrière" meer bij de band betrok ken te zijn dan voordien. Op en bij de ijsbaan van Den Burg zijn de afgelopen weken tal van kle dingstukken en andere waardevolle spullen achtergelaten: schaatsen (no ren), laarzen, leren jack, wanten, sok ken, mutsen, horloge, sjaals, etc. De spullen liggen bij ijsclubbestuurslid J. Hopman, Keesomlaan 5 in Den Burg waar ze uiterlijk 23 februari a.s. kun nen worden afgehaald. In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee reclameborden weggenomen van de gevel van een hotel in Oude schild. De borden vertegenwoordigen een aanzienlijke waarde. Mogelijk zijn ze uit baldadigheid verwijderd. De ei genaar deed aangifte bij de politie. Vrijdag ontdekte een 32-jarige inwoner van Den Burg dat zijn Peugeot was aangereden. Dit kan gebeurd zijn in Den Burg of bij veerhaven 't Horntje. De wagen was rechtsachter licht be schadigd door een roodgekleurde auto. Hij deed aangifte bij de politie die eventuele getuigen verzoekt zich te melden. Tel. (022201 2644. Oud-Texelse Nelie Martha van der Kooi uit Amsterdam houdt dinsdag 17 februari een lezing voor de fede ratie van Doopsgezinde zusterkrin- gen. Ze zal vertellen over haar werk in het gezondheidscentrum voor buitenlandse vrouwen in Amsterdam.' Het belooft een interessante avond te worden die voor elke belangstellende vrij toegankelijk is en gehouden wordt in de vergaderzaal bij de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Black Cadillac tenslotte zorgde zon dagmiddag voor een memorabel optre den. Technisch van minder niveau dan beide andere, geroutineerde groepen, maar de blues-act van middelpunt zanger Cor Trap compenseerde veel. De band slaagde erin met eenvoudige, ritmische nummers de sfeer van het Chicago rond de eeuwwisseling op te roepen. De drie optredens waren een gunstige voorbode van de aanstaande Bandpromotie, op 28 februari in de Lindeboom. Wellicht dat de Texelse popmuziek dan werkelijk een promotie zal ondergaan. In elk geval is het de bedoeling om met de ..opwarmuitvoe- ringen" in De Pilaar een of twee keer per jaar terug te keren. ..GroeT", de nieuw belangenorga nisatie van exploitanten van groepsaccommodaties op Texel, heeft vorige week de reeds aange kondigde eigen brochure van de pers laten komen. Het is een nogal imponerend en kleurig drukwerk geworden van 32 pagina's. Dat was tegen naar verhouding lage kosten mogelijk door uit te gaan van de ,,Standaard"folder van de VVV Texel, waarin algemene informatie over het eiland is opgenomen, aan gevuld met .eigen" pagina's, die van specifiek belang zijn voor de gebruikers van groepsaccommoda ties op Texel, zoals jeugdherber gen, kampeerboerderijen en jeugdhotels. ,,Edukatieve groeps-schoolbrochure", staat op het aparte bandje dat aan de omslag is gehecht en waardoor de brochure zich onderscheidt van de ge wone Texelbrochure. De brochure maakt duidelijk welke mo gelijkheden en faciliteiten er zijn voor scholieren en andere in groepsverband recreërende (jeugdige) werkweek- en vakantiegangers op Texel. Allerlei prak tische wenken (o.a over reserveren, fietsen huren, excursies, vervoer, tarie ven e.d.) worden gegeven met bijzon dere aandacht voor het Natuurrecrea- tiecentrum dat speciale programma's organiseert voor scholen en andere groepen en dat allerlei informatie^ vragen- en opdrachtenmateriaal in voorraad heeft, waarmee men de leer gierige scholier van dienst kan zijn. Ook andere Texelse musea worden be schreven en er worden voorbeelden gegeven van programma's die geschikt zijn voor basis- en voortgezet onder wijs, inclusief de ontspannende onder delen zoals vliegers maken, bonte avond en play back-show. In de bro chure is verder een landkaart opgeno men die weliswaar minder kleurig is dan de VW-kaart maar dezelfde infor matie en detaillering geeft. Op die kaart zijn de verschillende bij GroeT aangesloten accommodaties aangege ven en al die accommodaties worden op een achttal pagina's uitvoerig be schreven, elk compleet met foto's en plattegronden Door de GroeT is de brochure inmid dels met veel instemming ontvangen De eerste honderden exemplaren gaan al direct de deur uit, onder andere naar adressen in België als uitvloeisel van reacties op VVV-promotie aldaar Zo'n 350 exemplaren worden gestuurd naar adressen die via het Natuurre- creatiecentrum zijn verkregen. Bij het begin van het nieuwe schooljaar zal de brochure aan zeer vele scholen worden gezonden.' Op de vorige week gehouden leden vergadering van GroeT werd een nota aangenomen waarin het standpunt van de organisatie is verwoord wat betreft gewenste wijzigingen van het bestem mingsplan buitengebied. De nota gaat binnenkort naar de gemeenteraad. De GroéT-organisatie breidt zich nog steeds uit. Onlangs sloten zich twee nieuwe leden aan en met een derde zijn besprekingen gaande. Zaken die het komende jaar de aandacht krijgen van GroeT" zijn onder meer: een uit te geven praktische handleiding voor groepsleiders, het groepstarief van Teso, betere bezetting in het hoogseizoen, de eventuele invoering van een centraal boekingssysteem voor de groepsaccommodaties, bewegwijze ring op het eiland, aanpassing van de toeristenbelasting en marktonderzoek.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1