(groen Zwarte- tOOJaarvan narij oncrete antwoorden van atenleden en De Vries Bes/issing over golfbaan binnen enkele weken Gedeputeerde belooft spoed: rGoede infrastructuur noordkop noodzaak" Statenleden id el rob Gemeente moet zelf noodcamping beheren - Van Gelder (links! en plaatselijk CD A-voorzitter Kees Hin bij de zojuist binnengebrachte zadelrob. <*RI 19j 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.160 DINSDAG 3 MAART 1987 M advertenties, abonnementen, etc jeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Son (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Qn werkti|d deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf Pelikaan- [75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60 398 De gemeentelijke noodcamping aan de Westerweg zal niet meer door de Recreatiestichting worden beheerd, zo heeft het bestuur aan B en W kenbaar gemaakt. Belangrijkste aanleiding voor het besluit is het opstappen van beheerder Willem van Zaanen, die dit werk tien jaar heeft gedaan. Verwacht wordt dat het moeilijk zal zijn een opvolger met vergelijkbare kwaliteiten te vinden, die onder dezelfde condities kan worden ingezet. Bovendien vindt het bestuur het beheren van een noodcamping een zaak van algemeen toeristisch belang die beter niet door een particulier be drijf als de RST kan worden behartigd, temeer daar er nogal wat rompslomp aan is verbonden. Een rol werd ook gespeeld door het feit dat er het afge lopen seizoen nogal wat kritiek is ge weest op de wijze waarop de nood camping werd beheerd, met name wat betreft het verwijzingsbeleid van de kampeerders die hier zo kort mogelijk dienden te blijven. Zo werd (volgens de RST absoluut ten onrechte) veron dersteld dat de RST er op uit was de kampeerders zoveel mogelijk naar de eigen campings te verwijzen. B en W hebben laten weten „met ge mengde gevoelens" van het besluit te hebben kennis genomen en zullen nu zelf voor het beheer zorgen. De provincie zal spoed betrachten bij de beslissing over de bij vakantiecentrum De Krim aan te leggen golfbaan. Gede puteerde W.T. van Gelder vertelde gistermiddag tijdens een bezoek aan De Krim dat hij de Provinciale Planologische Dienst om nadere motivatie heeft gevraagd van het afwijzen de standpunt dat door deze instantie tot dusver is ingeno men. Die uitleg moet binnen een paar weken op tafel liggen, zodat gedeputeerde staten direct daarop hun definitieve hou ding kunnen bepalen. Daarbij zal ook nog eens worden nagegaan of de plaats voor de baan nog veranderd kan worden. De provincie staat van harte achter het idee om op het eiland een golf baan te stichten; alleen tegen de nu gekozen plek bestaan bedenkin gen, omdat het 45 hectare grote terrein dat grenst aan het bunga lowgedeelte van De Krim voor een deel een natuurbestemming heeft. De initiatiefnemers moeten binnen twee maanden weten waaraan zij toe zijn; anders komen de financië le mogelijkheden in het gedrang. De golfbaan, in eerste instantie met negen holes, vergt een in vestering van 3,5 miljoen gulden. Bij eventuele uitbreiding tot 18 ho les komt daar nog anderhalf mil joen bij. De financiering is al rond, mede dank zij aanzienlijke steun van projectontwikkelaar Coltof die van plan is nog 300 bungalows te bouwen in De Krim. De mogelijk heid om deze snel te verkopen acht hij aanzienlijk groter als een golfbaan in de buurt ligt; ook de exploitatie van de bungalows door de respectievelijke eigenaars is dan lucratiever. Ten overstaan van het CDA-gezelschap en zich in het bijzonder richtend tot gedeputeerde Van Gelder hield EMK- directeur M. Warnaar gistermiddag in het Krim-restaurant een warm pleidooi voor de golfbaan maar gaf ook een in druk van de ontwikkeling van het re- creatieproject De Krim als geheel. Be- gonnen als eenvoudige camping op tien hectare grond gaat het er sinds 1975 steeds professioneler toe, met als laatste spectaculaire ontwikkeling de bouw van honderden vakantiewonin gen. Er zijn nu 150 huizen gebouwd en verkocht. In oktober begon de bouw; in juni kunnen ze in gebruik ge nomen worden. Van de huizen wordt 85 tot 95% door de eigenaars aan toe risten verhuurd in nauwe samenwer king met de EMK die op eigen terrein de centrale voorzieningen heeft gesticht waaraan de Krimhuizen hun aantrekkelijkheid voor een belangrijk deel danken. De verhuur loopt prima. In het hoogseizoen brengen de huizen f985,— tot f1045,— per week op. Het laagst is de huur tussen 2 januari en 10 april: f345,— per week, alles inbe grepen behalve toeristenbelasting. Kwaliteit Warnaar vertelde dat zijn Exploitatie maatschappij drie jaar geleden al door eigen onderzoek tot de conclusies kwam die nu ook staan in het Toe ristisch Actieplan. Met name de be hoefte aan kwaliteitsvoorzieningen en de mogelijkheden voor gasten om op het terrein op allerlei manieren actief en sportief bezig te zijn is onderkend en er is bij de inrichting en exploitatie rekening mee gehouden. De ontwikke lingen zijn nog lang niet ten einde. Zo juist is begonnen met de inrichting van een ponyboerderij, ruiterpaden zijn in aanleg en het vorig jaar in gebruik ge nomen zwembad zal zo spoedig moge lijk worden overkapt. Ook de golfbaan past in de filosofie. Het is vooral de categorie vakantiegangers die met „modaal plus" kan worden aangeduid, die geïnteresseerd is in dit concept. „Modaal plus" vormt een nieuwe doelgroep, want Texel moet het tot dusver zeer overwegend hebben van „modaal min". Ook uit concurrentieoverwegingen moet Texel de golfbaan zo spoedig mogelijk verwezenlijken; ook op andere waddeneilanden zijn initatieven. De Texelse golfbaan belooft echter zo aantrekkkelijk te worden dat hij ook nog de bijzondere aandacht zal trekken als elders in het land veel meer banen tot stand zijn gebracht. Om begrijpelij ke redenen legde Warnaar er veel na druk op dat de natuurlijke terrein gesteldheid van het gebied waar de baan moet komen, nauwelijks wordt aangetast. Er is maar een klein stukje (de plek waar het balletje uiteindelijk in het gaatje moet worden geslagen) waar intensieve grondbewerking nodig is en waar zich het bekende gemillime terde gras bevindt. Dat het gebied weinig wordt aangetast is mogelijk dank zij de zeer grote oppervlakte die voor de negen holes beschikbaar is. De 45 hectare waarop de baan in eerste instantie wondt aangelegd ligt bij de zg. Haneplas. Dat is geen echte plas maar een stuk bollenland. Bij eventuele latere uitbreiding van de golfbaan is de Haneplas zelf nodig plus nog een aangrenzend stuk agra risch land. Het gebied dat in eerste aanleg nodig is, hebben de initiatiefne mers in optie. Uilen en paapjes be Provinciale Planologische Dienst is vooral begaan met het lot van de fau na in het natuurgedeelte van het ge bied. Bij een inventarisatie in 1985 is onder meer geconstateerd dat er twee stellen paapjes broedden alsmede twee paren velduilen. Geen enkele andere instantie heeft tot dusver bezwaar gemaakt tegen de aanleg van de golfbaan. Ook de agra riërs gaan akkoord. Weliswaar zien de boeren liever dat het landbouwareaal in stand blijft maar in dit geval werd het beperkte agrarische belang onder geschikt geacht aan het grote recreatiebelang. e bezuinigingsmaatregelen in het onderwijs, verbetering in de infrastructuur in de kop van Noord-Holland, de kade- ïrlenging van de Oudeschilder haven, aanleg van een etspad naar Den Hoorn, vermindering van de subsidies jor dorpsherstel en een hernieuwde discussie over de natio- aal park-status. Dat waren de belangrijkste gespreksonder- rerpen die gisteravond tijdens de CDA- arkiezingsbijeenkomst in De Lindeboom ter sprake kwa len. Concrete antwoorden van vier provinciale statenleden, nder wie lijsttrekker Wim van Gelder, en CDA- fjfctievoorzitter in de Tweede Kamer Bert de Vries, zorgden rvoor dat het predikaat „vruchtbaar" zeker op zijn plaats schiep statenlid ir. Jacques Ar- Uts meer duidelijkheid over de nsen voor realisatie van een etspad langs de Hoornderweg. Hij ii dat fietspaden langs een ge- ■arlijke weg, met veel school- en rerkverkeer, de voorkeur krijgen pven zuiver toeristische fietspa- en, al wordt het geld ervoor uit 'zelfde toeristische pot gehaald. Hoornder fietspad zou dus een ede kans maken. Inouts adviseerde vragensteller Wil- Bakker zo snel mogelijk een aan- ag bij de gemeente in te dienen, Bat op basis van het provinciaal fietspadenplan subsidie kan worden verkregen. Statenleden zouden bemid delend kunnen optreden in de richting van de ambtenaren op het provincie huis, zo voegde Arnouts er veelbeteke nend aan toe. De onderwijsbezuinigingen vormen een kwestie die vrijwel de gehele dag on der de aandacht van de statenleden werd gebracht, 's Avonds werd de pre sentie van politiek kopstuk De Vries aangegrepen om dit nog eens dunnet jes over te doen. Wethouder Piet Ze- gers overhandigde zoals hij had be loofd het door de Texelse ABOP- afdeling opgestelde „Rampenplan" et toeval wilde gistermiddag dat 'dens het bezoek van een groep !DA-statenleden aan het Natuurre- m ireatiecentrum daar juist een bij- onder dier werd binnengebracht, let was een zadelrob, die door krie Dijker uit Den Hoorn was ge- onden op het strand bij paal 8. ja'delrobben horen thuis in de noorde- •o jke poolstreken; kolonies bevinden ich onder meer op Jan Mayen-eiland. let jonge dier dat in maart vorig jaar noet zijn geboren, heeft dus een lan- ff reis gemaakt, maar zag er goed uit. ««^xiddelrobben kunnen anderhalf tot wee meter lang worden, ongeveer iven lang als de in onze streken leven- Ie gewone zeehond. Het lichaamsmo- lel is iets anders; de rug is boller. Kenmerkend is een hoefijzervormige vlek op de rug van volwassen dieren. Zadelrobben worden geboren met een fraaie witte vacht, die later plaatsmaakt voor de bekende gedekte kleur. Zadelrobben breiden zich mo menteel in de gebieden waar ze thuis horen, vrij sterk uit. Dat is mogelijk de verklaring voor het feit dat het „over schot" gaat zwerven en nu zelfs in on ze streken terecht komt. Ook elders aan de Nederlandse kust spoelde on langs een zadelrob aan die via het jeugdjournaal van het NOS in de pu bliciteit kwam en inmiddels is opge vangen in Pieterburen. Het bij paal 8 aangespoelde dier is hopelijk het laatste dat gebruik maakt van de thans nog zeer primitieve zeehondenopvang van het NRC. Gedeputeerde Van Gel der en andere provinciebestuurders wierpen gistermiddag graag een blik in de houten ton om kennis te nemen van het fenomeen. Dat sloot leuk aan op het verhaal over de zeehondenop vang dat zojuist was afgestoken door NRC-directeur Jan Kuiper. aan zijn bekende partijgenoot. Vanaf heden mogen de gevolgen van met name de vervangingsmaatregel voor de dagelijkse praktijk in het Texelse on derwijs, niet langer onbekend zijn in Den Haag. In het „Rampenplan" is per school uit de doeken gedaan wel ke fnuikende situaties kunnen ontstaan als leerkrachten ziek of afwezig zijn. Deetman Zegers zei te hopen dat De Vries hier door zal worden aangespoord om de kwestie bij de onderwijsdeskundigen uit zijn fractie, minister Deetman en de staatssecretaris aan te kaarten en te proberen om met een alternatief op de proppen te komen. De Vries herleidde het hele probleem tot het maken van keuzes. Er moet in het onderwijs nu eenmaal voor één miljard worden be zuinigd, evenals er in andere sectoren sprake is van forse bezuinigingsopera ties. „Het zal uiterst moeilijk zijn om de minister van deze taakstelling te ontslaan. Het CDA is echter bereid om elk alternatief dat als minder schadelijk wordt beschouwd, te overwegen", al dus De Vries. Opvallend aanwezig was een negental vertegenwoordigers van de ABOP Texel dat met een spandoek met de leus „Het onderwijs staat met de rug tegen de muur" de vergadering bij woonde. Hun voorzitter Albert Hoven voerde het woord. Hij bespeurde bij De Vries „verhalen gericht op de wel vaart op korte termijn", hetgeen ten koste zou gaan van het geestelijk wel zijn. De CDA'er haalde fel uit naar de ze redenatie. De Vries: „Ik verzet me principieel tegen deze tegenstelling tussen welvaart en welzijn. We hebben ons hierdoor in de jaren zeventig laten verleiden en die fout moeten we nu niet weer maken. Eerst moet worden gezorgd voor economisch herstel. De lokomotief moet brandstof krijgen, an ders staan straks alle wagons stil." Sponsoractie Mevrouw Bakker haakte namens de Sint Jozefschool op de discussie in. Zij vroeg aan De Vries of de sponso ractie in de Tweede Kamer was door gedrongen en of de CDA-man het er mee eens is dat financiële steun van het bedrijfsleven „een absoluut on juiste manier van financiering is". De Vries zei de neiging te hebben terug te denken aan „vroeger", toen afwezig heid van een leerkracht wél intern kon worden opgelost. Mevrouw Bakker meent dat dit in de huidige tijd niet meer mogelijk is. Hoven: „Meneer De Vries, heeft u wel eens les gegeven aan zes groepen tegelijk?" De Vries kon niet anders dan concluderen dat er over dit onderwerp verschil van me tter ABOP-onderwijsprotest was nadrukkelijk aanwezig. Aanleidingde aanwezigheid van Bert de Vrieszinend derde van links. ning blijft bestaan. Infrastructuur Tine Krijnen constateerde een oneven wichtige werkgelegenheidsstructuur in Noord-Holfand. „De kop komt er be kaaid af. Maar dat is geen wonder als je het aantal vertegenwoordigers uit deze regio op de kieslijsten voor de statenverkiezingen in ogenschouw neemt", aldus Krijnen. Volgens het Texels Belang-raadslid zou een goede infrastructuur belangrijk bijdragen tot verbetering van de huidige situatie. En om de zaak op Texel te betrekken: „Veel Duitse toeristen komen via de dijk Enkhuizen-Lelystad de provincie binnen. Vervolgens hebben die de al lergrootste moeite om de E 10 te vin den." Als andere minpunten noemde Krijnen het bezit van slechts een enkel treinspoor en de plannen voor een tweede Coentunnel, welke ten koste zouden gaan van verbetering van de rijksweg A9 langs het Noordhollands kanaal. Krijnen haakte daarmee in op een voornaam onderdeel van het be toog van Wim van Gelder, eerder op de avond. De gedeputeerde signaleer de dat de rijksoverheid zich volledig concentreert op de randstad. „Hoewel blij met het besluit de Wijkertunnel en tweede Coentunnel vervroegd aan te leggen, ben ik niet blij met de motive ring ervan: namelijk in het belang van de randstad als forensentunnels. Men mag wel in het noorden wonen, maar wordt geacht in het zuiden te werken. Maar ik geloof in de potenties van het noorden en acht het ondenkbaar dat een aantrekkende economie uitsluitend door de bedrijvigheid in de randstad kan worden opgevangen", zo sprak Van Gelder. Hij wees erop dat in het CDA-verkiezingsprogramma Noord- Holland Noord een goed hart wordt toegedragen en haalde uit naar de VVD, die zich meer op de randstad richt. Rijksweg Statenlid Pieter Meinema gaf het ant- Lees verder pagina 4

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1