evarieerde zangavond an gezamenlijke koren Straks te weinig geld voor flankerend beleid? Noodslachtplaats moet tevreden zijn met /191.000t- Fout „WAT IKZÉGGEN WOU [indrukwekkend RTllik/RIJDAG 13 MAART 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 JÊ Het is zeer de vraag of straks vol- 1 doende geld beschikbaar kan wor- 3 den gesteld voor het zg. flankerend bejaardenbeleid. Om die reden moet de gemeente terughoudend k I zijn met het ontwikkelen van nieu- r| we activiteiten op dat gebied, om- g i dat anders de kans groot is dat er I over een paar jaar weer mee moet a 1 worden gestopt. Dit deelde wethouder P.A, Zegers mee in de dinsdagavond gehouden raads vergadering naar aanleiding van vragen van Gerbrand Poster (Texels Belangl in de rondvraag. Poster wilde weten waarom Hans Zijm van het beveili gingsbedrijf Best van de gemeente geen subsidie krijgt om de door hem verhuurde alarmapparatuur voor be jaarden goedkoper te maken en de Stichting Sociaal Alarm wèl. Poster was het met Zijm eens dat op deze manier een vorm van concurrentiever valsing ontstaat. Zijm is nu gedwon gen aan zijn huurders een hoger be drag in rekening te brengen. Zou ook hij het bedrag van 76,50 per maand per aansluiting krijgen, dan zou hij de draadloze alarmontvangers voor dezelf de prijs kunnen aanbieden als de Stichting Sociaal Alarm. Niet verboden Een belangrijke uitspraak van Zegers was dat de gemeente deze subsidie aan het particuliere bedrijf wel zou mógen geven, maar het wordt niet verstandig gevonden, want het flanke rend bejaardenbeleid Iwaartoe het ver strekken van draadloos alarm aan al leenwonende bejaarden valtl verkeert nog in experimenteel stadium; Van ge deputeerde Korver had Zegers de waarschuwing gehad op te passen met het ontplooien van nieuwe bejaar- denacitiviteten omdat er straks wel eens geen geld voor zou kunnen zijn. Zegers vond het daarom op dit mo ment onverstandig om de subsidie verstrekking uit te breiden door ook geld te geven aan Best, afgezien van de problemen die kunnen ontstaan als de gemeente bij de uitvoering van het flankerend beleid met allerlei bedrijven in zee gaat waardoor een onoverzich telijke „lappendeken" dreigt te ont staan. Zoals bekend heeft Hans Zijm inmiddels een brief aan de gemeente raad gestuurd waarin hij verzoekt om dezelfde subsidie als door de gemeen te is gegeven aan de Stichting Sociaal Alarm. Deze brief komt de volgende raadsvergadering aan de orde. Bodewoning De bodewoning bij het raadhuis staat al sinds augustus leeg. Gerbrand Poster verbaasde zich daarover want in het raadhuis heerst grote ruimtenood en het was de afspraak dat de bode woning bij de kantoorruimte van het raadhuis zou worden gevoegd. De bur gemeester zei dat inmiddels is geble ken dat de ruimtenood met de bode woning niet alleen is te lenigen. Uit breiding van de werkruimte in het raadhuis is nog volop in discussie. Men wil eerst de totale oplossing uit werken alvorens wat met de bodewo ning te gaan doen. In de april- vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch be leid zal de oplossing van het ruimte probleem aan de orde worden gesteld. Slag van Wuis Jan van Asselt had gehoord dat het pad naar het strand bij Hotel Opduin („Slag van Wuis") met financiële steun van de gemeente zal worden verlegd en vroeg waarom daarover niet wordt gepraat in de raadscommissie voor financieel-economisch en tech nisch beleid. De burgemeester legde uit dat het zover nog niet is omdat de besprekingen over aanleg en financie ring nog aan de gang zijn. Als de be trokken partijen elkaar gevonden heb ben, komen de voorstellen in de raadscommissies. Ook Riet Huitema van het CDA kreeg het advies nog even geduld te hebben nadat zij gevraagd had hoe het ziet met de golfbaan bij De Krim. In de krant hebben allerlei publicaties gestaan, maar de gemeenteraad weet officieel nog van niets; alleen de raadscommissie is vertrouwelijk ingelicht. Wethouder Daan Schilling zei dat er op dit moment geen reden is om de gemeenteraad in te schakelen, want de provincie gaat nog niet akkoord met het golfbaanplan. Zodra in Haar lem groen licht wordt gegeven, komt het plan bij de gemeenteraad op tafel want er zal een voorbereidingsbesluit genomen moeten worden om de afgif te van een artikel 19-vergunning (met gelegenheid om bezwaar in te dienen) mogelijk te maken. Volle overgave bij leden van kinderkoor De Wadden singers, ondersteund door enkele grote broers en zussen van de Rose Harmony Singers, Voor de bouw van de noodslachtplaats zal van gemeentewe ge niet meer dan f191.000,— beschikbaar worden gesteld. Een voorstel van Gerard van der Kooi van de Partij van de Arbeid om daarnaast ook nog de rente uit te keren die het gereserveerde geld het afgelopen jaar heeft opgebracht, kreeg alleen de steun van de PvdA-fractie en Erna Eelman van de VVD en werd dus met tien tegen vijf stemmen verworpen. Zoals bekend bestond het aan de slachtplaats uit te keren bedrag uit f116.000die-de gemeente destijds heeft gekregen bij de liquidatie van de Vleeskeuringskring Den Helder en een subsidie van f75.000— uit de algeme ne middelen. Naderhand moest het plan voor het slachtcomplex aanmerkelijk worden in gekrompen, omdat de slagers die in het complex hun slagerij wilden onder brengen de zaken financieel niet rond konden krijgen en zich moesten terug trekken waardoor alleen maar een noodslachtplaats zou worden ge bouwd, waarmee een veel lagere in vestering was gemoeid. Evengoed ging de gemeente ermee akkoord dat voor dit kleinere project toch het oorspron kelijk toegezegde subsidiebedrag werd beschikbaar gesteld. „Onjuistheid" De Stichting Noodslachtplaats meende echter ook nog recht te hebben op de rente van het liquidatiegeld van f116.000,— over het afgelopen jaar en verzocht de gemeenteraad per brief dit alsnog te willen regelen en daarmee een „onjuistheid" van het college recht te zetten. Erna Eelman-van der Kooi van de WD zei het daarmee eens te zijn. Uit de stukken had zij opgemaakt dat de sub sidie een maximum van f75.000,— was, maar dat het bedrag van f191.000,— waarover per 1 januari vo rig jaar werd gesproken, ook een ren tebestanddeel bevat. Er is inmiddels een jaar rente bijgekomen en dat geld zou er dus nog bijmoeten. Erna Eel man merkte nog op dat bij realitering de Texelse noodslachtplaats de vijfde in het land zal zijn, die aan de nieuwste eisen voldoet, een onmisbare voorziening voor de veehouderij die ook in weekenden en 's nachts direct ter beschikking staat. Gerard van der Kooi van de PvdA dacht er ongeveer hetzelfde over. Hij gaf toe dat je verschillend kunt denken over het „recht" op rente, maar wilde het voordeel van de twijfel aan de slachtplaats gunnen Namens het college liet wethouder Piet Zegers weten hiervoor niets te voelen. Een totale subsidie van f191.000,— voor een investering van rond f250.000,— is mooi genoeg, te meer daar de agrariërs zelf helemaal geen geld steken in het project. Bij het huidige financieringsplan is rendabele exploitatie mogelijk, al is het geen vetpot. Hogere slachtprijs Dat de agrariërs zelf niet bijdragen werd door Erna Eelman bestreden. De exploitatie van de slachtplaats wordt namelijk sluitend gemaakt door de slachtprijs te verhogen. Bij aanvoer van ongeveer 30.000 kg per jaar zal die prijs met 20 cent per kilo worden opgetrokken. Door de gedwongen af slanking, zodat nog maar de helft van het oorspronkelijke plan moet worden gefinancierd, is het voor de Stichting Noodslachtplaats niet makkelijker ge worden. Omdat met de gewone slachtplaats die uit het plan werd ge schrapt, ook de meefinancierende sla gers verdwenen zijn, is de exploitatie last hetzelfde gebleven. Dat argument maakte echter geen in druk. De reactie van Zegers kwam er op neer dat de gemeente royaal ge noeg over de brug komt. Dat stand punt werd namens de CDA-fractie ook door Nel Eelman-van 't Veer vertolkt. „Nu er alleen een noodslachtplaats komt is f191.000,— genoeg". Ontwikkelingsproject De familie Van Karsen krijgt geld uit de gemeentelijke ontwikkelingspot als extra steun van de actie die is gevoerd voor een kindertehuis in Brazilië. Ze gers deelde mee dat het college die middag aldus had besloten, hoewel de aanvraag van Van Karsen eigenlijk te laat was ingediend. Motie B en W zijn er geen voorstander van dat de gemeenteraad zich door het aannemen of steunen van moties be moeit met zaken van landelijk politieke aard. Een uitzondering was gemaakt voor een motie van de gemeente Ter schelling die was gericht tegen de voorgenomen privatisering van werk zaamheden, die thans door Staatsbos beheer en andere overheidsbedrijven worden verricht. Die plannen worden zeer schadelijk voor de werkgelegen heid op de eilanden geacht. Henk Beumkes van de PvdA constateerde dat plaatselijke politici nu met het be- e«VEN «AN LEZERS - BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID WW OC RECK*TC Bij het verlaten van het fietspad bij Oosterend moest ik als fietser even stoppen alvorens over te steken rich ting Oesterstraat. Ik stopte niet, maar had daarbij niet opgemerkt dat een tankauto, die in dezelfde richting reed, naderde. Op het moment dat de tank auto passeerde reed ik de weg op. De tankauto trok een aanhanger voort en het scheelde maar een haartje of ik was in de verdrukking gekomen. Door de „driver" werd ik er op attent ge maakt dat ik in de fout was gegaan. „Ja", zeg ik, „maar wat doe jij hier om deze tijd (12.45 uur) met dit spul?" „Ik kom van de boot en ga naar huis te eten", luidde het antwoord. „Nou", was mijn verweer, „als ik je baas was, gebeurde dit niet, 't is toch te gek om met zo'n tankwagen door de smalle dorpskern te rijden en daar te parke ren, alleen omdat je zonodig onder de middag met die wagen naar huis moet om te eten. Wat zit erin? 't Ding stinkt ook nog". „Jij bent gek", zei de „dri ver". Van fouten moet je leren, zoals ik van mijn verkeersfout. Maar ook het mee naar huis nemen van een tankwagen onder de middag of in het weekend (zoals ook gebeurt), in plaats van deze bij het betreffende bedrijf achter te la ten, is fout. In een dorp als Oosterend horen gevaarlijke ladingen of stoffen die tot onaangename situaties kunnen leiden, niet thuis. C. J. Ellen, Oosterend. leid van hun eigen partij om de oren worden geslagen. „Honderden vaste banen gaan verloren omdat het karwei moet worden afgemaakt", sprak hij dramatisch. Erna Eelman was er nog niet van over tuigd dat de privatisering zoveel werk gelegenheid kost. Als het budget voor dit werk beschikbaar blijft en het werk voortaan alleen maar door énderen ge beurt, zou het kunnen meevallen. Daarover bestaat echter geen duidelijk heid en om die reden steunde ook Er na Eelman de motie. Tine Krijnen had er bezwaar tegen de Terschellinger motie zonder meer te onderschrijven, want deze belicht al leen de gevolgen van de maatregelen op dat waddeneiland. Er zou een mo tie van de eilanden gezamenlijk moe ten komen. Volgens Barendregt was dat niet nodig aangezien de motie zodanig is ver woord dat Texel er zich ook in kan vin den. De burgemeester vertelde dat er al een gezamenlijk geluid van de wad deneilanden is. Het overlegorgaan waddeneilanden heeft zijn bezwaren voorgelegd aan het coördinatiecollege voor het waddengebied, waarin het rijk is vertegenwoordigd. Regio getroffen Barendregt trachtte wat weg te nemen van de politiek lading van de woorden van Beumkes, Hij zei geen bezwaar te hebben tegen bezuiniging en privatise ring, maar vond dat deze maatregelen in dit geval onevenredig zwaar de re gio treffen. Dat kan met name op Texel niet worden geaccepteerd omdat daar al veel werk verdwijnt als gevolg van de opheffing van de zuivelfabriek, de werkvermindering in de landbouw, e.d. Het schrappen van banen bij over heidsbedrijven kan beter in Den Haag gebeuren. Die mening is onlangs ook ter kennis gebracht van Bert de Vries tijdens zijn verkiezingsbezoek aan Texel en hij kon dat geluid wel onderschrij ven. Als er afgeslankt moet worden, moeten de departementen niet buiten schot blijven. Peter Bakker drong erop aan dat de gemeente toch met eigen cijfers komt om de gevolgen van de privatisering voor Texel duidelijk te maken. De bur gemeester kon dat wel onderschrijven en zo werd besloten de Terschellinger motie te steunen en er een „eigen" geluid aan toe te voegen. Niet ingegaan werd op het verzoek van de „Stichting Nooit Meer Tsjerno- byl" om financiële steun te geven aan een demonstratie en blokkade op 26 april bij de kerncentrale in Borssele. Dit om de eis tot sluiting van de bestaan de kerncentrales kracht bij te zetten en de voorgenomen (maar uitgestelde) bouw van nieuwe centrales in Neder land te voorkomen. De stichting had zich tot Texel gericht omdat deze ge meente zich ooit tot „kernwapenvrije gemeente" heeft verklaard. Hans Roe per van de PvdA legde uit dat er in derdaad verband bestaat tussen kern centrales en kernwapens, In centrales wordt de splijtstof voor kernwapens gemaakt. In de blokkade en de monstratie van de stichting zag Roeper echter geen heil. Peter Bakker (PSP) dacht daar anders over. Hij zag wel in dat het niet zou lukken de gemeente raad tot het geven van steun te bewe gen. Daarom had de plaatselijke PSP- afdeling besloten een bijdrage te geven. Burgemeester Schipper beloofde, naar aanleiding van een vraag van Tine Krij nen, nog te zullen meedelen in hoe verre in de bestaande rampenplannen rekening wordt gehouden met een stralingsramp zoals die van Tsjernobyl. was zuiver, maar de totaalindruk was wat vlak. Meer variatie had geen kwaad gekund. Ook drie geestelijke liederen, maar met een totaal andere klankkleur, bracht het Texels Vrouwenkoor o.l.v. A. Groen. Dameskoren lopen het gevaar schel te klinken, maar daarvan was woensdagavond geen sprake. Een en kele onzuivere inzet daargelaten, was het totaaloptreden geslaagd te noemen. Dirigent Hans Kievits had twee koren onder zijn hoede. De zwaarste kluif was voor Advendo. Dit gemengde koor van bescheiden omvang zong twee nummers van Bach en één van Handel. Grote concentratie was hier voor vereist, maar met name het zwa re „O Haupt voll Blut und Wunden" kwam goed uit de verf. Kievits andere koor, The Gospeltrain, deed deze naam in eerste instantie weinig eer aan. Na twee geestelijke liederen werd echter ouderwets uitgepakt met een aanstekelijke negro-spiritual. Ongetwijfeld was het meeste volume afkomstig van het Oosterender ge mengde gezelschap Soli Deo Gloria. Het jubilerende koor had de stemmen hoorbaar goed gesmeerd tijdens de re centelijk gehouden uitvoering en was vier nummers lang sterk op dreef. Het toegevoegde „Het dierconcert" vergde veel van de lage herenstemmen en was, mede door enkele speelse ele menten, een fraai hoogtepunt. Onder leiding van Soli Deo Gloria dirigent Jan Beijert brachten alle deel nemers het begrip „gezamenlijke zan gavond" letterlijk tot uitvoering. Met zijn allen op het altaar van de akoestisch uitstekende RK kerk werd de uitsmijter in de vorm van „Gods eer in de natuur" verzorgd. Het kleine koor Advendo o.l.v Hans Kievits bracht een zwaar repertoire met verve. n het einde van een lange winter lijkt Texels culturele leven nog lang iet uitgebloeid. Hoe langer de winter, hoe beter de kwaliteit, zo ben je :elfs geneigd te denken na de uitvoering van de jaarlijkse gezamenlijke :angavond van de Texelse koren. Woensdagavond in de roomskatholieke ;erk te Den Burg bleek overduidelijk dat de koren zonder uitzondering eihard hadden gerepeteerd om zo goed mogelijk voor de dag te komen, let resultaat was een gevarieerd avondje, waaraan een groot aantal Texe- aars veel plezier heeft beleefd. oewel de zangavond ditmaal op /voensdag plaatsvond in plaats van n het weekend, zoals in voorgaan de jaren gebruikelijk was, had dat geen invloed op de opkomst van publiek, zo constateerde Piet Bak ker tijdens zijn openingswoord. Daarmee werd aangetoond dat de Bvond in een behoefte voorziet. Niet alleen bij het publiek, ook bij de koren. Het ene gezelschap wil niet voor het andere onderdoen met als gevolg een kwalitatief goed programma. Absolute uit schieter naar boven was echter, zonder de andere koren tekort wil len doen, het optreden van de Ro se Harmony Singers. Met het lichtjes swingende „Mood in digo" van jazz-grootheid Duke Elling ton (en bewerkt door lemke Roos) werd getoond dat koorzang en show goed samen kunnen gaan. De koorle den vormden als het ware een jazz- rkestje, waarin op een gegeven mo- ent instrumentale soli met de eigen tem werden nagebootst, ien verrassend element, tot groot ver maak van het publiek. Voorafgaand lan dit nummer had de groep van mu- ikaal leidster Hanny Roos voor een absoluut hoogtepunt gezorgd. In „I lo- my love" showden de koorleden hun hele arsenaal aan stemmenmateri- aal en variaties, en dat was Enkele leden van de Rose Harmony Singers hadden in het begin van de avond al hun medewerking verleend aan het optreden van het kinderkoor De Waddensingers o.l.v. Wijkie van den Berg-Kooi. In het nummer „Edel weiss" begeleidde Hanny Roos op pia no en vertolkte de tweede stem. Deze inbreng zorgde ervoor dat er sprake was van een vol geluid. De zestien kinderen van het koor zongen enigs zins bedeesd, maar wel zuiver. Tijdens één nummer nam Cor Bremer een solo voor zijn rekening. De Waddensingers repeteren momenteel hard om de door Wijkie van den Berg geschreven kinder-Johannes Passion volgende maand uit te voeren. Messengers Bij het optreden van The Messengers viel de strakke leiding van dirigent J. van der Slikke op. Het koor stond bij zonder gedisciplineerd te zingen, met gelijke aanzetten en geen enkel vals nootje. Voor wie er gevoelig voor was, was het melancholieke „I heard the Voice of Jesus" zeker een hoogtepunt. Marjan Politiek was voor het eerst als dirigente van The Singers of the Lord actief tijdens de gezamenlijke zanga vond. De opvolgster van Peter Zwart liet het koor een drietal geestelijke lie deren ten gehore brengen, zonder in strumentale begeleiding. De uitvoering

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5