komedie ondertoon Professionele met cynische Familie verschanste zich gezellig op Texel 1 Nioz-toneel van grote klasse: Stembiljetten te weinig.... Voorjaarsverkoop Welfare-afdeling Vernieling Toon Kortooms houdt lezing Werk van Texelse kunstenares op grote tentoonstelling NRC weer op TV Weer succesvolle trekkingsavond vj jubilerend SV Tex 5 Cor Ellen zondag J op Duitse televisie y Anafw -^„naaiftyj. r ',r, 11,1 i.-i Vrijdagavond bracht „Comedia de la Nioz" het stuk „Pretti ge Feestdagen" in de prachtige zaal van het Niozgebouw. De komedie van Alan Ayckbourn had twee bedrijven en duurde de hele avond, maar het kon haast niet lang genoeg duren. De meer dan honderd toeschouwers genoten van een profes sioneel avondje toneel van grote klasse. Ongeveer dertig mensen maakten gebruik van het gratis vervoer per bus van Den Burg naar het Niozgebouw en terug. Een familie heeft een groot feest voorbereid voor de kerst. De fami lieleden houden allemaal voor zich zelf en de anderen vol dat het heerlijk is om deze feestdagen zo met elkaar door te brengen. Onder tussen komt duidelijk naar voren dat de onderlinge verhoudingen al lerminst goed zijn. Het onvermo gen om naar elkaar te luisteren en wezenlijk contact met elkaar te hebben uit zich, doordat de perso nages vluchten in televisiekijken, drank, ontrouw, verdriet, haat en jaloezie. Aan het eind van het stuk blijkt er geen uitweg te zijn. Men is nog net zover als in het begin. Humoristische situaties doen de zaal brullen van het lachen, on danks de cynische ondertoon. Ayckbourn houdt een spiegel voor en de realiteit blijkt zowel grappig als wrang. De regie was van Maarten van Arkel. Hij vertelde dat het stuk vorig seizoen al in repetitie was genomen, maar toen wegens ziekte van één der spe lers werd gestaakt. Eind december werd de zaak hervat en verliep het ver der zonder problemen. Comedia de la Nioz heeft een aantal jaren eenacters gebracht, waarbij gestreefd werd naar een zekere kwaliteit. Het stuk van vrij dagavond was dus avondvullend en het is gelukt ook hierin de inmiddels vermaarde Nioz-kwaliteit te brengen. Het decor moest aangepast worden aan de zaal. ,,Het is eigenlijk een col- loquemzaal met een breed, ondiep po dium", aldus regisseur Maarten van Arkel. ,,Het decor heeft een extra ver dieping en het was te moeilijk om dat bouwsel naar De Lindeboom te versle pen, waar we anders altijd optreden. Daarom moesten we het wel hier hou den en hebben we die bus laten rij den." Bertus Heerschap en Antoon Goes ontwierpen en bouwden het schitterende décor: een huiskamer met als stemmige hoofdkleuren wit en blauw. Het geheel zag er verzorgd en professioneel uit. Wilde vrouw De heer des huizes, Robbert, is een verveelde jetset-achtige man, uitste kend gespeeld door Maarten Mulder. Zijn huwelijk is in een sleur geraakt. Zijn vrouw Belinda (een prima rol van Alietta Schrama), verwijt hem constant dat hij te weinig aandacht aan haar schenkt en zich begraaft in zijn hobby: knutselen. Hij reageert en luistert nauwelijks. ,,Goed schat", en dan gaat hij z'n gang weer. Anneke Bol speelde Robberts zuster Fleur: wild, grof, aan de drank en getrouwd met de slappeling Bernhard (Marcel Wernand). Anneke Bol wist Fleur ty perend neer te zetten. Bernhard is een stotterig onzeker type, die helemaal leeft voor zijn poppenkastspel. Wer- nard bracht deze rol zo ijzersterk, dat hij alle anderen zou hebben weg gespeeld, ware het niet dat die ande ren stuk voor stuk tegenspel van for maat boden. Vooral Bernhards rade loosheid als zijn enige zekerheid (de poppenkast) belachelijk wordt ge maakt, was van grote klasse. Onbehouwen Degene, die Bernhards droomwereld doorbreekt is de onbehouwen, zelf in genomen ex-bewaker, oom Harko. Ber tus Heerschap speelde die rol overtui gend. Hij hangt voortdurend voor de televisie, belust op programma's met veel geweld. Hij vindt iedereen maar een slappeling. De platvloersheid wordt fantastisch weergegeven door Heerschap. Belinda's zuster Maria is een zielig type. Aan de ene kant ver langt ze wanhopig naar een man, maar aan de andere kant is ze er nog niet aan toe. Deze puberale problemen en het met zichzlef in de knoop lig gen, werden door Karin Parlevliet uit stekend vertolkt. Schrijver Eddy is een niet zo succesvol type, sloom, verveeld en allang uitgekeken op vrouw en kinderen. Rogier Daan karakteriseerde hem uit de kunst. Zijn zwangere vrouw Betty, een rol van Cynthia Winkelman, loopt voortdurend achter hem aan en hengelt naar aan dacht. De schrijver Paul (Bouwe Kui pers) is als buitenstaander via Maria verzeild geraakt in het gezelschap. Hij is een charmeur en wordt de speelbal van alle vrouwen, omdat het lijkt alsof hij naar hen luistert. Schijn en beleefd heid bedriegen echter, want ook hij is slechts met zichzelf bezig. Maria is verliefd op hem. Fleur probeert wat met hem, waar hij niet op ingaat en Belinda flirt met hem, waar hij wél op ingaat. Uiteindelijk wordt hij neerge schoten door oom Harko, als hij, beu van alle familieleden, 's ochtends vroeg de trein wil halen. Harko wan trouwde hem al steeds, daar hij Paul steeds betrapte met wéér een van de vrouwen op schoot, wat lang niet al tijd Paul's schuld was. Paniek breekt los na het schot. Paul is niet dood en roept al ijlend om Belinda in plaats van Maria. Als iedereen weg is om hem naar het ziekenhuis te brengen, zijn Robbert en Belinda samen over. Rob bert is druk bezig met de cassettere corder die door de schietpartij kapot is gegaan. Belinda probeert weer met hem te praten en nog steeds heeft hij geen aandacht voor haar en luistert hij niet echt. Er is niets wezenlijk veranderd. Biggetjes Het was lang niet alles kommer en kwel in dit stuk. Het publiek kon me nigmaal brullen van het lachen, met name om de stuntelaar Bernhard en zijn poppenspel. Hij deed een voorstel ling van de drie biggetjes, waarbij Fleur en Harko als toeschouwers fun geerden. Betty was zijn assistente en moest de poppen aangeven. De hoofdrolspelers in zijn poppenkast wa ren drie volkomen identieke biggen die alleen Bernhard uit elkaar kon houden Lachtranen werden in de zaal wegge wist toen hij zich vreselijk kwaad maakte op assistente Betty, die big één, twee en drie om de haverklap door elkaar haalde. Ondertussen zaten Rob en Eddy, die vaak naar elkaar Toen woensdagavond zeven uur de laatste mensen wilden gaan stemmen in de Bijenkorf te Oosterend bleken de stembiljetten op te zijn. Om zeven uur werd door de voorzitter het stembureau officieel gesloten zoals verplicht en de ongeveer vijftien mensen die voor die tijd binnengekomen waren en geen biljet meer konden krijgen, mochten wachten tot de inderhaast uit Den Burg gehaalde stembriefjes er waren, waarna zij alsnog een geldige stem konden uitbrengen. Iets dergelijks is ook eens in De Koog gebeurd, waar stembiljetten te weinig waren om dat onverwacht veel toeristen hier hun stem kwamen uitbrengen. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 MAAr1 De talentvolle acteurs en actrices van Comedia de la Nioz in actie trokken, aan tafel te knutselen. Dat de verstandhouding tussen de twee man nen zo goed was, kwam waarschijnlijk omdat zij eigenlijk beiden een zelfde sleurhuwelijk hadden en daaruit pro beerden te vluchten in hobby's. Tevreden Toen het doek voor de laatste maal viel, bleef een enthousiast en tevreden publiek achter, dat ruimschoots had gekregen waarvoor het was gekomen. De souffleuse Anneke Ter Borg was niet of niet merkbaar nodig geweest. De grime van Juulke Swarthof paste uitstekend bij de karakters en was niet overdreven, een fout die helaas door veel grimeurs gemaakt wordt. Belich ting en techniek was van Joop Strin ger, een ex-Nioz-stagiair. Hij had pro fessionele apparatuur tot zijn beschik king en wist er prima mee om te gaan. Ook even aandacht voor de pauzemuziek: sfeervol, rustig en niet overheersend. De prachtige poppen van Bernhard's puppenspiel waren ge maakt door Majella Reijnders. Naast drie gelijke biggen had zij een prachti- De Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt donderdag 26 maart van 9.00 tot 12.00 uur een voorjaarsver koop in het Rode Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat te Den Burg. Er wor den onder andere Noorse sokken, ge borduurde tafelkleden en gehaakte kleedjes verkocht, gemaakt door deel nemers van de Welfare-organisatie. Ie dereen is van harte welkom. ge grote boze wolf gemaakt, een ko misch teckeltje en een postbode. De regie van Maarten van Arkel liet niets te wensen over, afgezien van de wens dat Comedia de la Nioz op deze kwali teitsvoet verder gaat en de volgende keer méér publiek trekt Bij Chinees restaurant ,,Azië" aan de Groeneplaats te Den Burg is een pilaar met een stenen leeuwtje vernield in de nacht van zondag op maandag. Ge zien het gewicht moeten zeker twee personen de vernieling hebben veroor zaakt. Eventuele getuigen kunnen zich melden bij de politie, tel. (02220) 2644. Woensdag komt de bekende schrij ver Toon Kortooms naar Texel om voor de Plattelandsvrouwen, afde ling Texel een lezing te houden met als titel: ,,Mijn geesteskinderen". Toon Kortooms is in 1916 in Deurne geboren en bijna al zijn boeken hande len in -die streek (de Peel). Enkele van zijn bekendste werken zijn: Liefde in Peelland", „Beekman en Beekman", „Zon over de Peel" en „Mijn kinderen eten turf". Dat laatste boek is eigenlijk een autobiografie. De bijeenkomst wordt gehouden in de kantine van het LBO-gebouw te Den Burg en begint om 20.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Nesrin During uit Oosterend is uitge nodigd voor een grote internationale tentoonstelling in Gouda die door de firma Van Nelle wordt georganiseerd. De tentoonstelling heeft als thema „theepotten". Nesrin During heeft spe ciaal hiervoor werk ontworpen en ver vaardigd. De tentoonstelling is te zien in museum Het Catharina Gasthuis in Gouda en duurt tot 20 april. Het mu seum is te vinden aan de Achter de Kerk 4 en is open van maandag tot en met' zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Nesrin During heeft voorts een solo tentoonstelling vanaf 16 mei in galerie Grafiker in Haarlem en zal over onge veer een maand haar verbouwde ate lier in Oosterend heropenen. Vanavond is het Natuurrecreatiecen- trum alweer op TV te zien, ditmaal in het jeugdjournaal, dat om kwart over zeven op Nederland 2 te zien is. Er zal aandacht worden besteed aan het rin gen en uitzetten van de eidereenden, die na de olieramp in januari in het centrum weer op krachten zijn geko men. Vrijdag was het NRC ook al te zoen in een School TV-uitzending van de NOS. Ook in dat programma kreeg de vogelopvang aandacht en waren er beelden van de nog steeds in het NRC verblijvende zadelrob. Daarnaast werd de nodige reclame gemaakt voor de zeehondenopvang. Bij het NRC wordt het betreurd dat alle fragmenten, waarin nadrukkelijk ook de zeehonden crèche in Pieterburen als opvangpunt werd genoemd door de programmama kers uit het filmmateriaal zijn geknipt. Hierdoor zou bij Lenie 't Hart en haar medewerkers in Groningen een ver keerde indruk kunnen ontstaan, terwijl de laatste tijd juist goed wordt samengewerkt. kaar brengen, hoe zou dat aflopen? Het liep dus goed af. De kennismaking met het stameiland Texel is zo goed bevallen dat de meesten van plan zijn nog eens terug te komen, maar dan met mooi weer, want de hele middag regende het pijpestelen, zodat het ei land er nogal somber bij lag toen een drie uur durende rondrit met de bus sen van Robert Aris van Boven werd gemaakt. Er was nog stralende zonneschijn toen het gezelschap 's morgens om elf uur op het eiland arriveerde en zich begaf naar de plaats waar het driehonderd jaar geleden allemaal begon: het fort De Schans bij Oudeschild. Daar werd een foto gemaakt, die alle familieleden nog dezelfde dag als herinnering mee kregen. In hotel De Lindeboom was de lunch. Bert van der Schans gaf een toelichting op de zojuist gereed geko men stamboom van de Van der Schansen, waarvoor de gegevens zijn gehaald uit het rijksarchief in Haarlem en waaraan ook is gewerkt door me vrouw Bakker van de Historische Vere niging Texel. Bestuurder A. van Opstal van die vereniging sprak een wel komstwoord, waarbij hij wetenswaar digheden over Texel en uiteraard over de geschiedenis van het eiland. „Zelfs de oceaan hebt u gebruikt als springschans om het Van der Schans festijn mee te maken", aldus Van Opstal, die daarbij doelde op de bui tenlanders onder de aanwezigen. Ze ven personen kwamen uit Engeland en vanuit de Verenigde Staten (Minneso ta) was speciaal voor deze gelegenheid Albertus van der Schans overgeko men. Van Opstal riep de Van der Schansen op lid te worden van de historische vereniging en liet voor ie der een exemplaar achter van het tijd schrift van de vereniging alsmede het boekje „Texel in het verleden". De drie uur durende rondrit over het eiland was vooral door de toelichting die door de heren Van Boven werd verzorgd een interessante belevenis. Het stamland was groter en veelzijdi- ger dan de meesten zich hadden voor gesteld. De dag werd in De Linde boom afgesloten met apéritief en di ner, waarna de familieleden met de boot van acht uur huiswaarts keerden. Vrijdagavond was de beurt aai# spelers van Texel 4 om in het fc_ van de jubileumverloting de tw de trekkingsavond te verzorg»' Achteraf mag geconcludeerd»' den dat het een succes is gewf en 1 over 'ent Ook nu weer was een deurprijs ii gesteld voor 500 gulden fruit en groente bij de Vitaminebron van van Etten. Door middel van een knock-out systeem werd de wim naar voren gehaald. Diverse S.V. leden werden geheel onverwachts] voren gehaald om een bepaalde c: dracht uit te voeren. Het 250-kop; publiek kon kiezen uit het Ja dan goed uitvoeren van de opdracht.il houdt het langst de bal hoog: Un Schermer, weet Willem Koorn hei tale zondagprogramma met tijden teams uit zijn hoofd? Scherprecht werd Edward Bonne, die de niet 11 makkelijke taak had om de opstel van Ajax feilloos weer te geven. Z falen leverde nog een groep van man op, waaruit tenslotte Cor Ro: de winnaar van de deurprijs werd Attrac Als speciale nostalgische attractie het vierde 250 Texelse glippertjes maakt, een lekkernij uit vervlogen den. Alles ging schoon op en zek< niet omdat het gratis was. De hei- kantine was overigens geheel inge in „nostalgische" sfeer. Decors, dt belangeloos waren afgestaan dooi LBO, zorgden voor en prima entot I ge. Het geheel werd nog eens mut.I kaal opgeluisterd door de welluiderM klanken van de Sea Side jazzband De tweede trekking, die zeer soep: verliep, leverde in de heer Visser i Twisk als winnaar op van een rijwflD ter waarde van 995 gulden. Driest di kamp ging met de tweede prijs radio-cassetterecorder naar huis Gert Coevert kon met het tennisra zijn conditie op peil gaan brengen De overige prijzen vielen op de lot nummers: 154, 694, 558, 202, 37, 20, 927, 134, 962, 511, 818, 403, 81 377, 999, 840, 115, 409, 838, 77, X 784, 531, 99, 367, 151, 646, 659, 55 636, 593, 206, 214, 817, 877 en 795 Het organiserend comité onder leidi van Willem Hoogendijk kon terug J op een zeer geslaagde avond, S.V. Texel op een stukje goodwill en de g| dige financiën. HL Op vrijdag 3 april is het de beurt e: het vlaggeschip van S.V. Texel. Als resultaten op het veld de kwaliteit t] de avond zullen weerspiegelen, dar belooft het heel wat te worden. Mocht er iemand zijn, die zijn oft».«| prijs nog niet heeft ontvangen, dan kan contact opgenomen word? -f met J. W. Hidskes (3572) of W. VW -2 senaar (3165). |f 1 i h Dat de Texelse strandjutter Cor Ellf ook internationale faam geniet kan worden afgeleid uit een optreden j wordt uitgezonden op de Duitse tv, komende zondag. Ellen is vanaf kw,5| over elf 's ochtend te zien via de in het programma „Altwerden in d< t Niederlanden". De opnamen hiervoo zijn in de nazomer van 1985 gemaal j Er werd gefilmd op het Texelse stras en in het juttersmuseum. „Ik moeS wel tachtig keer heen en weer fiets I voordat alles naar de zin was", hen' nert de jutter zich. Hij verkeerde in1 j veronderstelling dat de beelden zoel j worden gebruikt voor een uitzendir? die aan strandjutten zou zijn gewijd Het totale programma duurt drie kwartier. Met meer dan vijftig personen kwamen ze zaterdag naar Texel om daar met verwante Texelaars een familiedag te vie ren: leden van de familie Van der Schans. Het waren afstam melingen van voerman Sijbrand Cornelisz Cock die in Oude schild woonde, vlak bij het fort De Schans en daaraan zijn latere officiële naam ontleende. De bijeenkomst op Texel (georgani seerd door A. van der Schans uit Heemskerk en Bert van der Schans uit Beverwijk) werd gehouden ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de naam Van der Schans. Ondanks het wisselvallige weer van zaterdag werd de samen komst interessant, gezellig en leuk, derhalve een groot succes. De bijeenkomst van de Van der Schansen kan geen „reünie" worden genoemd, want dat woord heeft be trekking op een ontmoeting van men sen die elkaar als eens eerder hebben meegemaakt. De meeste leden van de familie Van der Schans die aan de uit nodiging gehoor gaven na te zijn op gespoord, kenden elkaar helemaal niet en was zelfs nooit eerder op Texel ge-° weest. De organisatoren zagen de dag dan ook met enige spanning tege moet. Vijftig mensen „zomaar" bij el- Do Van der Schansen (51 personen van het vasteland en zeven families van Texel) poserend voor de wallen van het voormalige fort De Schans. Bp Bril uis l ipbre

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2