Texel danste de sterren van hemel Verzet tegen steun voor stroomkabel Sportieve recreatie voor logiesverstrekkers „te koop" s Gemeente Texel past goed op zijn riolering 98rS "".S?"SSTT?' X Casino-dames weer zaalvoetbalkampioen? I8r Oosterend verliest met 1-0 van Dindua Cocksdorp blijft baas over Zeevogels AARIl ilNSDAG 24 MAART 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Voor een goedgevulde Burge meester De Koninghal danste Texel zaterdagavond de sterren van de hemel. Verschillende dansgroepen gaven acte de présence en de ge toonde stijlen liepen uiteen van klassiek tot modern, van volksdans tot wals. Voor de veiligheid waren twee brandwachten aanwezig, na dat brandweercommandant Van Wilsum 's middags zelf een onder zoek had ingesteld.... Gerard van der Kooi van de Dansgroep Oude Dansen was de speaker van de avond. Zijn kostuum gaf hem het uiterlijk dat bij dat baantje paste. Als eerste kondigde hij de volksdansgroep aan het een Mexicaans nummer, de Jarabe Tapatio. De dansers waren prachtig gekleed. De vrouwen droegen kleurige schorten en de mannen grote sombrero's. De jazz-afdeling van GVT volgde met een moderne dans op mu ziek van Chris de Burch. In stijlvolle zwarte pakjes werd bewogen op de ta- ■k melijk luide, maar wel goede muziek. L IJ De choreografie was aantrekkelijk, II maar er zou nog wat geoefend worden I' in het op één lijn blijven. Af en toe e ging het niet helemaal gelijk. vordo De speaker kon nu zelf de baan op, «'am daar het de beurt was aan de dans- zijn plaats is. Bij het begin van de Seringenwals door de dansgroep Oude dansen gin gen een paar leden te vroeg van start. In de ogen van het publiek zullen alle walsen wel enigszins op elkaar geleken hebben, maar volgens de kenners zijn er toch grote verschillen. De Wadden- dans werd gedanst op muziek uit de operette „Die lustige Witwe", vooral voor het oudere publiek erg aantrekke lijk. De afdeling Jazzballet van GVO had er een soort toneelstukje van ge maakt: het nummer „Tourist attracti on" van Chris de Burch gaat over de verhouding tussen toeristen en de oor spronkelijke bewoners van een gebied. Een gedeelte van de dansertjes beeld de die bewoners uit, de rest speelde voor toerist. De tekst werd heel leuk en origineel weergegeven in beweging. Zelf gemaakt Uit Armenië en Hongarije kwamen de volgende twee dansen van de volks dansgroep. Op zigeunerachtige muziek werden de kleine stapjes, stampen en kreten in lange rijen of kleinere cirkels met verve uitgevoerd. Zeker ook een hoogtepunt van deze avond was het optreden van GVT in zelfgemaakte en ontworpen kleding, op „Judgement day" van Steve Winwood. De gele en '.wwSKiShKSaE De dansgroep Oude Dansen walste in prachtige [roep oude dansen. Het heeft stijl, dat lalsen in de mooie klederdracht, laarbij de heren hoge zwarte hoeden (ragen en de dames hun gouden kap- |en. Na de Tante Doortje wals kwam (e Slufterwals, op muziek van het be ende ,,An der schonen blauen Donau". Pe volksdansgroep Texel liet de Bul- Éjaarse ,,RSka" zien, een dans in een [lange rij met veel voetgestamp. Er Jverd goed en vol overtuiging gedanst, Jlleen jammer dat er niet wat vrolijker j gekeken kon worden. De Joegosla vische ,,Shopsko" bracht ook geen pchje op de gezichten van de dansers, jioewel de luide joechei-kreten wel de len vermoeden dat het een vrolijke pans moest zijn. Klassiek lassiek ballet (van de Balletgroep Texel) is wel het moeilijkste op het ge- iied van dansen. In prachtige witte tostuums werd de dans van de Prin- iessen uitgevoerd, niet helemaal vlek- -keloos, maar dat kan van dit onderdeel y ook nauwelijks worden verlangd. Het getoonde was van een dusdanig ni- eau dat hulde voor de balletlerares op kostuums. oranje pakken met een Japans karakter op het hesje getuigden van gevoel voor eenheid, originaliteit en smaak. Daarbij zorgde een uitstekende choreo grafie en een goede, vrij gelijkgaande uitvoering ervoor dat het een absoluut succes werd. Uit het perfect op één lijn blijven bleek dat er terdege geoe fend was op dat belangrijke punt. Slappe lach Na de pauze hervatte de dansgroep oude dansen de uitvoering met de Vic- toriawals en Frühlingsboten. Deze stijl volle en sierlijke walsen zijn niet spec taculair om te zien. Toch wisten ze het publiek geboeid te houden. La danse pas Ie disque was een klassieke de monstratie van vijf meisjes op spitzen (balletschoentjes met een harde neus" waarmee op de tenen gedanst kan worden) aan de barre, een lange stok waaraan vastgehouden wordt tij dens de oefeningen. De toeschouwers kregen een indruk van het vreselijk moeilijke dansen op spitzen en de zware belasting die dit geeft voor de jonge meisjesbenen. Halverwege wisten ze het even niet meer, waar een aanval van slappe lach op volgde. Klassiek ballet was voor het eerst re zien bij Texel danst. Het ging verder foutloos. Het klassieke ballet staat blijkens deze uitvoering op goed niveau. Zo ook de jazzdans. GVO deed een langzame moderne dans op prachtige muziek van Andreas Vollen- weider. De verschillende kleding gaf toch eenheid omdat het allemaal in de kleur blauw was. Er werd goed ge danst in dit nummer, maar het verschil tussen de wat oudere meisjes en de jongere was wel duidelijk. De volksdansgroep bracht „Loree" uit Armenië en „Ziemoesjka" uit Rusland. Deze laatste dans heeft meer tempo en is wat levendiger dan de anderen. Dat sprak het publiek zeer aan. De vier jaargetijden van Vivaldi vorm den de prachtige basis voor het ballet „Adagio'. Deze mooie klassieke dans werd in stemmige zwarte pakjes keurig gelijk uitgevoerd. Wiener melange Hoewel de stijl wat meer aanslaat bij een ouder publiek, hebben de walsen van de Dansgroep Oude Dansen toch stuk voor stuk klasse. Ook nu weer, de Sint Bernhardwals en de Wiener melange, op allerlei bekende Weense walsmelodieën. Jazzdans GVT heeft zich op zwaarder materiaal gestort, na eerdere succes sen in den lande. The code of silence van Billy Joel en Cindy Lauper is mu ziek voor zo'n moeilijke choreografie en GVT wist er mee om te gaan. Een absoluut hoogtepunt van de avond kan de professionele uitvoering door deze dames worden genoemd. Origi nele bewegingen, snel, soepel en toch op een lijn afgewisseld met tekstuit- beeldende gebaren, maakten het ge heel tot iets waarvoor het publiek zo wat op de banken ging. Een langdurig en hartelijk applaus was de beloning voor de vele repetities die aan dit werk Donderdagavond kan in de damesafde ling van de Texelse zaalvoetbalcompe titie de beslissing in de strijd om het kampioenschap vallen., Koploper Casi no treedt dan in sporthal Ons Genoe gen om half acht in het strijdperk te gen rivaal Gamma. Al enkele jaren is de titelstrijd een onderonsje tussen de ze twee teams en telkens trokken de Casino-dames aan het langste eind. Ook nu beschikken zij over de beste papieren, met een voorsprong van twee punten. Als Gamma echter weet te winnen, krijgt de competitie nog een zeer spannend verloop. xploitanten van logiesverstrekken- de bedrijven kunnen met ingang 'an dit seizoen recreatiewerkers uren van de Texelse Sportraad, ie organiseren en leiden in of bij et bedrijf dan activiteiten van de eest uiteenlopende aard: gedu rende één of meerdere dagen per eek, een dagdeel per week of 'slechts één of enkele uren. Zoals bekend heeft de recreant steeds oeer belangstelling voor actieve en portieve besteding van zijn vakantie. In het Toeristisch Aktieplan wordt op die trend gewezen en op de noodzaak om mogelijkheden te bieden. Grote lo- jiesverstrekkers op Texel maken al ja ren gebruik van het mobiele team dat de Sportraad elke zomer op het eiland stationeert voor het organiseren van port en spel ten behoeve van de jasten. De sportraad wil deze dienst iu ook aanbieden aan kleinere bedrij ven. Het ligt voor de hand dat dit moeilijk ligt voor mensen die slechts snkele huisjes of een kleine camping exploiteren, maar in vele gevallen kan fan worden samengewerkt met andere [kleine bedrijven in de buurt, zodat 1 ^roor de gasten van verschillende be drijven uit de omgeving iets op poten kan worden gezet. De Sportraad heeft nu een folder gestuurd naar praktisch alle logies verstrekkers, waarin de mogelijkheden worden aangegeven. Daaruit blijkt dat niet alleen gedacht moet worden aan voetbal- en andere sportevenementen, maar ook aan fiets- en wandeltochten, spelletjesmiddagen, bromfiets- en mo torrally's, vliegerfeest, nachtwandelin gen, survivaltocht, camping-triathlon, filmavonden, muziek, zang- en danssa- menkomsten, strandspelen, zwembad feesten en zelfs kleuteropvang. "Een recreatiewerker kost per week to taal f465— alles inbegrepen. Wat een kortere periode gaat kosten, staat nog niet precies vast; langere tijd is in elk geval naar verhouding voordeliger. De recreatieleiders gaan zelfstandig hun gang bij het uitvoeren van de overeen gekomen taken, zodat de exploitant er geen omkijken naar heeft. Hij hoeft ook niet voor materialen te zorgen. Tot dusver is gebleken at de gasten zeer gunstig reageren op activiteiten die voor hen worden georganiseerd. Met name het bezighouden van de kinderen wordt enorm op prijs gesteld en er gaat dan ook zeker een wervend effect vanuit. Steeds meer vakantie gangers laten hun beslissing om voor een bepaald bedrijf te boeken mede afhangen van de vraag of er bijvoor beeld voor hun kinderen wat wordt georganiseerd. Werven De Sportraad is thans bezig met het aanwerven van recreatiewerkers, onder meer bij de academies voor lichamelij ke opvoeding, CIOS, HBO voor jeugd7 cultuur- en agogisch werk, NWIT en pedagogische academies. Gehoopt wordt dat ook Texelaars zich als recreatieleiders zullen aanmelden bij de Sportraad. Plaatselijke bekendheid blijkt een groot voordeel te zijn. Texe laars zouden eventueel ook een rol kunnen spelen bij de sportieve recrea ties in de kleine vakanties buiten de zomervakantie. Zowel logiesverstrekkers die er over denken recreatiewerkers in te huren als mensen die zelf recrea- tiewerk willen doen, kunnen zich vervoegen bij projectleider Jitze Beintema. telefoon (022201 3041 (toestel 239) of (02220) 5114. vooraf moeten zijn gegaan. Dijenkletsen De laatste bijdrage van de Volksdans groep op deze avond waren de Bar- buncul, Smederevka en Tarantella. De eerste dans was heel anders qua stijl dan wat de volksdansgroep daarvoor had laten zien. Wel weer de zigeuner achtige muziek, maar nu met „dijen kletsen", dus behalve klappen en stampen ook het klappen op de dijbe nen en enkels. Origineel en speels er tussendoor. In de Tarantella zit veel vaart, wat het publiek kon waarderen. Dansen tot je doodgaat, dat was het motto. De avond werd besloten door GVT, die begonnen met een nogal warrig stukje uit het wereldberoemde „Chorus line" getiteld „I can do that". Al dansend werden alle deelnemers van de uitvoe- Het plan van B en W om bij te dra gen in de aanleg van een electrici- teitskabel naar het strand van paal 17 heeft verzet opgeroepen bij de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Wethouder Barendregt besloot daarom het voorstel terug te ne men om er in collegeverband over te praten. Belangrijkste bezwaar van de commis sieleden was dat de gemeente met twee maten meet als in dit geval fi nanciële steun wordt gegeven terwijl exploitanten op andere strandslagen (zoals paal 9 en paal 28) alle kosten van de kabelaanleg zelf hebben moe ten dragen. Het was de bedoeling dat in het geval paal 18 waar nu nog met hinderlijke aggregaten wordt gewerkt, door de gemeente f14.000— wordt bijgedragen terwijl de beide belanghebbende strandexploitanten elk een nog aan zienlijk hoger bedrag op tafel leggen Belanghebbend is ook de Kustzeilvere- niging die hier zijn bases heeft; deze vereniging zou aan de gemeente jaar lijks een tegemoetkoming van duizend gulden betalen. Per saldo zouden de jaarlijkse lasten voor de gemeente dan op slechts f490,— komen. De commissieleden lieten vrijdag direct weten hier een stokje voor te willen steken. „Ik was stomverbaasd", aldus Dirk Terpstra van de PvdA, die vond dat de kabelaanleg best door de twee ring op het toneel gehaald, waarna één massaal dansende menige het pu bliek groette en dankte voor de aandacht. In tegenstelling tot veel andere gemeenten ligt het rioleringsstelsel er op Texel over het algemeen goed bij. Er is in de loop der jaren het nodige geld gestoken in vernieuwing en aanvulling zodat zeker geen sprake is van ernstige achterstanden, al zijn wel regelmatig grote geldbedragen nodig voor vervanging. Elders wordt de riolering vaak stief moederlijk behartigd door de gemeen ten. In tegenstelling tot sporthallen, zwembaden en andere prestigieuze projecten valt aan rioleringswerk wei nig eer te behalen. Het geld gaat let terlijk de grond in; niemand ziet er wat van en een goed riool vindt iedereen vanzelfsprekend. In de donderdagavond gehouden ver gadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid ging met van harte akkoord met het beschikbaar stellen van f234.000 voor de verbetering van de riolering in Oudeschild. Het gaat om de zogenaamde vierde fa se; over de derde fase is al beslist; die wordt dit voorjaar uitgevoerd. De fa sen één en twee werden al in de ze ventiger jaren uitgevoerd. De nu aan de orde zijnde fase voorziet in de ver vanging van de gresriolering in de De Houtmanstraat en een gedeelte van de Loodsingel. Daarbij wordt ondeugdelijk materiaal vervangen waardoor een eind komt aan verzakkingen en ver stoppingen en bovendien wordt de berging" (de opnamecapaciteit) van het riool groter. De vijfde en laatste fa se komt in 1988 aan de orde. Directeur gemeentewerken Doppen- berg vertelde donderdag dat met de geleidelijke vervanging van het riole ringsstelsel op Texel al in de zeventiger Het zaterdagteam van Oosterend heeft zaterdag onnodig twee pun ten laten liggen bij Dindua. In een gelijkopgaande wedstrijd liet Oosterend zich vooral in de tweede helft teveel opsluiten, waardoor Dindua gevaarlijker werd en uit één van die gevaarlijke acties scoorden ze. Oosterend miste in deze wedstrijd spits Rien Brouwer waardoor voorin te weinig stoot kracht was. Al meteen na het beginsignaal van de goed leidende scheidsrechter bleek dat beide partijen via aanvallend voetbal tot resultaten wilden komen. Het ge volg was een aantrekkelijke wedstrijd met kansen voor beide doelen. Ooster end had een licht veldoverwicht, maar Dindua werd gevaarlijk via snel uitge voerde counters, die echter bekwaam werden gekeerd door de Oosterender defensie. De beste kans om op voor sprong te komen was na ongeveer een half uur spelen, toen Aart van de Brink goed doorging over rechts en zijn strakke voorzet net gemist zag door Ben Witte. Hierna ontstonden nog wat kansen voor beide doelen maar bij het rustsignaal was het nog steeds 0—0. Na rust wilde Oosterend gauw een beslissing forceren en was daar ook jaren is begonnen, wat landelijk gezien nogal bijzonder is. Een tegenvaller is dat de levensduur van de riolering minder lang is dan wel eens is ge dacht. De verwachting bestond des tijds dat een riool wel veertig tot zestig jaar meekan, maar over het al gemeen zijn de rioleren uit de vijftiger jaren thans hard aan vervanging toe, onder andere een gevolg van de agres sieve stoffen in het afvalwater. Het vervangen van riolering is te be schouwen als een continuproces. De gemeente is nooit kinderachtig ge weest als het ging om het uittrekken van geld voor dit doel. Sinds 1975 is voor miljoenen in de grond gestopt. Nog niet zo lang geleden werd beslo ten een rioolgeldverlaging die toen mogelijk was niet door te voeren maar het vrijkomende geld te gebruiken voor nieuwe rioolinvesteringen. exploitanten (elk f25.000,— betaald kan worden. Omdat ze met zijn tweeën zijn verkeren ze nog in een gunstige positie Bij paal 9 heeft Vla ming als enige exploitant alle kosten (54.000,— moeten betalen, paal 28 moest opdraaien voor f58.000—, ex ploitant Henk Koopman betaalt f45.000,— en het paviljoen Camel Club is bezig met een plan voor kabelaanleg dat f43.000,— vergt. Terpstra veron derstelde dat het belang dat de Kust- zeilvereniging heeft bij stroom op het strand, aanleiding is geweest voor de tegemoetkomende opstelling, maar hij vond die benadering principieel on juist. Als de kustzeilvereniging steun nodig heeft, moet dat gaan volgens de regels van het sociaal cultureel plan. Peter Bakker (PSP) liet zich ook afkeu rend uit. Erna Eelman van de WD veronderstelde dat de kustzeilvereni ging die duizend gulden per jaar niet zal kunnen betalen omdat het een ver eniging is die elk jaar subsidie nodig heeft. Ook zij vond dat de twee ex ploitanten de totale kosten van de ka bel behoren te dragen. Barendregt slaagde er niet in een over tuigende verklaring te geven voor de afwijking van de tot dusver toegepaste gedragslijn Hij wees erop dat de ge meente meer dan in andere situaties belang heeft bij stroom op het strand omdat daar een hoofdpost van de strandbewaking is en het ook mooi is als de hinderlijke aggregaten verdwij nen. Dat laatste argument werd door de commissieleden direct onderuit ge haald door eraan te herinneren dat ook bij de andere strandpaviljoens aggrega ten zijn verdwenen dank zij de kabel. Erna Eelman kon nog vertellen dat de exploitanten van paal 9 en 28 wel om een tegemoetkoming hebben gevraagd in de kosten van kabelaanleg maar dat is geweigerd. Of de duizend gulden per jaar voor de kustzeilvereniging een extra last is, is de vraag De vereniging gebruikt nu een aggregaat en dat kost ook geld, misschien zelfs wel meer. wel dichtbij als de spitsen Jan Eelman en Ben Witte in deze fase niet wat ge luk gemist hadden. Na een kwartier ebde het offensief van Oosterend weg en lieten ze zich onnodig vastzetten door een goed spelend Dindua. In de ze fase van de wedstrijd werd veel te veel balverlies geleden in de opbouw en leek het wachten op een doelpunt van Dindua. Dat doelpunt kwam ook: een strakke voorzet van de rechtsbui ten van Dindua werd door een inko mende speler van Dindua met geluk ingeschoten: 1—0. Na dit doelpunt speelde Oosterend een alles of niets offensief, zette Dindua muurvast op ei gen helft en ging met extra spitsen spelen. Dit offensief bracht tal van goede kansen maar geluk en de afwe zige spits Rien Brouwer waren nu echt een gemis. Voorlopig zit Oosterend in de race voor de tweede plaats in de wachtkamer maar kan volgende week in de thuiswedstrijd tegen Meervogels het verloren prestige terugwinnen. Wie zaterdag Cocksdorp tegen Zeevogels zag spelen, had meer het idee dat de winter was begon nen in plaats van de lente. Gedu rende de gehele wedstrijd sneeuw de het. Door deze sneeuwval werd het veld steeds zwaarder te bespe len en ondervonden veel spelers last van gladheid. Voor beide doelen speelden zich bij herhaling hachelijke situaties af. Cocksdorp kreeg in de eerste helft de meeste doelrijpe kansen en het was vooral de spits van Cocksdorp die er bij herhaling niet in slaagde zijn tegen stander uit te spelen door steeds een mannetje teveel te willen nemen. Toch was het Zeevogels dat de score open de door de midvoor die in de twin tigste minuut uit een voorzet ongehin derd kon inkoppen. Voor Cocksdorp een tegenslag, gezien de veldverhou- ding en tot overmaat van ramp viel Maarten Boon kort hierna geblesseerd uit. Hij werd vervangen door Johan Moens. Het was voor Cocksdorp goed dat Bep Vonk op het middenveld zijn medespelers van bruikbare passes voorzag en voor rust zorgde. In de 35e minuut kwam Zeevogels goed weg door een hard schot van Theo van Moonen dat via de vuisten van de keeper op de paal belandde. Sneeuwval Na de zeer korte pauze, vanwege de sneeuwval begon men aan de tweede helft. Al in de eerste minuut kwam Cocksdorp goed weg toen Dennis Vonk de bal vlak voor de doellijn moest weghalen. Zeevogels, gesterkt door dit wapenfeit, bleef komen en Cocksdorp moest terug. Het was voor al te danken aan doelman Rob Vonk dat de durpers in deze fase overeind bleven. In de twintigste minuut kwam Cocksdorp op gelijke hoogte, toen uit een combinatie van Lieuwe Koorn en Bart Wijsman spits Roberto Casciola alleen voor doel verscheen en scoorde: 1—1. Door deze tegenvaller raakte Zee vogels aangeslagen, terwijl Cocksdorp moed putte uit de treffer. Vijf minuten later was het Theo van Maanen die vanaf de rechterzijde de bal hoog voorzette, Roberto Casciola ging de lucht in en kopte op magnifieke wijze de bal in de linkerbovenhoek, wat 2—1 betekende. In het laatste kwartier moest Cocksdorp terug en kwam Zee vogels met en flink slotoffensief. Uit vijf corners op rij kwam Cocksdorp tweemaal goed weg omdat Piet Dou- ma in beide gevallen de bal van de doellijn haalde, nadat de doelman ge passeerd was. Toch bleef Cocksdorp overeind en haalde de winst binnen op Zeevogels, die tweede staan in de competitie. Aanwinst Roberto Casciola scoort veel voor SVC.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5