(jroen £wart>- iOOjaarjong van „Ik zeg wel eens: ga er zelf eens in wonen" Jeugd hielp mee bij herinrichting park iüisn JAN VAN DER HAVE KEURT BUNGALOWS OP TEXEL s Botsing „Elisabeth" en kotter in de mist Wel en geen vrijstelling voor bouwplannen Granaat Lezing over kleding in De Schakel ^DE PHIUPS i VIDEO- WRITER 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.167 VRIJDAG 27 MAART 1987 TEXELSE^COURANT Verschi|nt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs <19.20 per kwartaal: los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties. Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr. 67 34.60.398 De sleepboot „Elisabeth" van Leo Visser en Zoon uit Oudeschild kwam dinsdagmiddag op de Wad denzee in aanvaring met een Wie- ringer kotter, de WR 22. Deze kot ter liep daarbij zware schade aan het voorschip op. Bij de „Elisa beth" bleef de schade beperkt tot een scheurtje in de kopfinder (de uiterste punt van het voorschip). Persoonlijk letsel deed zich niet voor. De aanvaring vond omstreeks drie uur plaats in dichte mist ter hoogte van de op de Texelse rede geparkeerde boorei landen. Het slechte zicht (niet meer dan 50 meter) was de belangrijkste oorzaak van de botsing. De radiokana len van beide schepen stonden niet op elkaar afgestemd, zodat zij eikaars aan wezigheid pas bemerkten toen het al te laat was. Met volle kracht achteruit varen was een vergeefse noodmaatre gel. Er werd direct contact opgenomen met de Rijkspolitie te water in Den Helder, die verbaal van het gebeurde opmaakte. De „Elisabeth" had gister middag juist de douane-formaliteiten voldaan in Den Helder en ging op weg naar Hamburg voor een sleepopdracht. Het vertrek werd door de aanvaring met een dag uitgesteld. M. Th. Boom uit Oudeschild heeft vrijstelling van de voorschriften van het bestemmingsplan Oude schild aangevraagd voor het bou wen van een zomerwoning bij zijn huis. Mits hij daarbij aan bepaalde voorwaarden voldoet, gaan B en W daarmee akkoord. De bouwplan nen van J.G.W. Sieger voor een berging bij zijn zomerwoning aan de Hollandseweg werden echter afgewezen. Het algemene beleid is erop gericht re creatief verblijf te concentreren en dus zelfstandig recreatief verblijf in de ker nen te weren. Dit betekent dat de bouw van zomerwoningen ook wordt tegengegaan. In het plan Oudeschild is deze bepaling eveneens opgenomen, maar daar kan vrijstelling worden ver leend als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Zo mag geen afbreuk worden gedaan aan de gebruiksmoge lijkheden van naastgelegen gronden en gebouwen, er mag niet meer dan één bijgebouw op het erf aanwezig zijn en de bebouwing mag niet meer dan de helft van het achtererf in beslag ne men. Verder moet de mening van be langhebbenden, dat zijn meestal de buren, worden gepeild. Als aan ge noemde voorwaarden is voldaan én de buren geen bezwaren hebben, zullen B en W de vrijstelling geven. Op grond van het bestemmingsplan buitengebied werd besloten geen me dewerking te verlenen voor het bou wen van een berging bij een zomerwo ning van J.G.W. Sieger aan de Hol landseweg. In zijn geval waren er geen redenen om van het bestemmingsplan af te wijken. Er blijkt zich in het zuidelijk deel van het Texelse strand nog altijd flink wat munitie te bevinden. Dinsdag werd een brisantgranaat aangetroffen, ter hoogte van paal 8. Het projectiel werd op een veilige plek opgeborgen en zal door de Explosieven Opruimingsdienst tot ontploffing worden gebracht. 0e keuken Voor advertenties, abonnementen, etc tjfogeveld b De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burq telefoon (02220) 2741. na 18 00 uur 4881 Reddene. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, De Koog, telefoon 02228 - 266 De keuring van bungalows en vakantiehuisjes op Texel is in volle gang. Nadat vorig jaar de accommodaties zijn gecon troleerd die via bemiddeling van de VVV worden verhuurd, worden momenteel de overige onderkomens die in de ac- commodatielijsten van de VVV worden genoemd, onder de loep genomen. ,,Het loopt gesmeerd", aldus de ANWB- inspecteur Jan D. van der Have uit Zoetermeer, die maan dagmiddag op Texel is begonnen en dagelijks een twintigtal bungalows, appartementen of vakantiehuisjes van binnen en van buiten beoordeelt. Als hij er vrijdag mee stopt zijn nog niet alle objecten op Texel bezocht; het restant wordt in mei onder handen genomen. Van der Have persoonlijk zet er wel een punt achter, want hij gaat met pensioen. Het karwei wordt in mei afgemaakt door zijn opvolger Max van der Velde die van hem de kneepjes van het vak heeft geleerd en de inspectieronde meemaakt, die nu op Texel wordt gehouden. Van der Vel de heeft er een goede leermeester aan. Van der Have hakt al tien jaar met dit bijltje en heeft het beoorde lingssysteem voor particuliere vakantie objecten zelf helpen ontwerpen. Dat gebeurde samen met de provinciale VVV Zeeland die in 1977 het initiatief nam om ook vakantieonderkomens die geen deel uitmaken van bungalowpar ken te classificeren en daarbij een be roep deed op de deskundigheid van de ANWB. In de loop der jaren volgden I andere vakantiegebieden dit voorbeeld en nu - eindelijk - ook Texel In Zee land werd het systeem geïntroduceerd om definitief af te rekenen met de Rippenhokkenperiode" waarin het [voorkwam dat de toerist onvoldoende waar voor zijn geld kreeg en ook hele maal niet wist waarin hij terecht zou komen als hij niet eerst was wezen kijken. Hogere eisen Op Texel is van kippenhokken als toe- ristenverblijf al lang geen sprake meer, maar veel huisjes zijn nog wel voor verbetering vatbaar, soms door enkele eenvoudige ingrepen. „Sommige ver huurders zijn een beetje bedrijfsblind. Jaren geleden hebben ze zo'n huisje of appartement gebouwd en ingericht en heel vaak kon het in die tijd best door de beugel. Maar in de loop der jaren zijn toeristen kritischer geworden. In hun eigen huiselijke omgeving zijn ze gewend geraakt aan meer gerief en zelfs luxe. In hun vakantie willen ze zich niet behelpen als ze een huisje huren, anders kunnen ze net zo goed gaan kamperen". Geen eenheidsworst Van der Have legt er de nadruk op dat het niet de bedoeling is om te stimule ren dat alle vakantiehuisjes op Texel straks „luxe" zijn ingericht, in tegen deel. Verschillen in kwaliteit zijn zelfs gewenst om zoveel mogelijk tegemoet te kunnen komen aan individuele wen sen en budgetten, als tenminste aan zekere minimumeisen wordt voldaan. Een huisje dat het kwaliteitscijfer 1 krijgt is voor veel mensen best aan trekkelijk. Alles wat echt nodig is zit erin, zij het in eenvoudige uitvoering. „Verhuurders die niet tenminste een één halen hebben het nogal bont ge maakt", aldus Van der Have. Aan zo'n huisje bleven bezwaren die tegenwoor dig niet meer te accepteren zijn en dergelijke onderkomens neemt de VVV Texel niet meer in de lijsten op. Het staat wel vast dat dit als een knuppel achter de deur heeft gewerkt voor de (sporadische) verhuurders die niet aan de normen konden voldoen. Nadat de classificatieplannen door de VVV bekend waren gemaakt, hebben ze de nodige verbeteringen aange bracht om hun welkome bron van bij verdienste in stand te houden. Sterrenjacht In veel meer gevallen voldeden de huisjes wél aan de minimumnormen, soms zelfs ruimschoots, maar zijn de verhuurders op „sterrenjacht" gegaan. Voor het eerst sinds jaren hebben ze hun huisje of appartement kritisch be keken en zijn aan het schilderen, tim meren en vloerbedekken geslagen. Menig Bruynzeelkeukentje met stenen aanrechtblad is door iets moderns ver vangen, rotan stoeltjes werden inge ruild voor modern Scandinavisch gre nen, tegen het grauwe behangetje werd een schrootjeswand getimmerd, het sanitair werd vervangen of uitge breid en het omstreden televisietoestel is er toch maar gekomen. Anderen gingen minder rigoureus aan het werk, wetende dat ze in elk geval voldoende comfort boden en beducht voor een investering van duizenden guldens die een flinke face lift van een bungalow al gauw betekent. Van der Have zegt met veel klem dat hij nooit zal adviseren tot ingrijpende verbouwingen. Bijna altijd zijn bunga lows, zomerhuisjes of appartementen door wat simpele ingrepen en toevoe gingen te verbeteren door het aanvul len of vernieuwen van roerende goede ren. Het zijn vaak kleinigheden. Voor beeld: in de meeste huisjes is geen koffiezetapparaat. Toch gebruiken prak tisch alle huisvrouwen tegenwoordig zo'n ding en dus hoort het in het huis je aanwezig te zijn. Ander voorbeeld: in veel huisjes bevindt zich bij de vaste wastafel (als die er al is) geen scheerstopcontact. Geen ramp want meestal kan het draadje van het scheerapparaat wel ergens anders wor den aangesloten, maar het is niet comfortabel en het gebrek is tegen la ge kosten te herstellen. Leeslampjes Hetzelfde geldt voor het aantal licht punten in het woonvertrek. ,,'s Avonds moeten alle leden van het gezin een handwerkje kunnen doen of een boek kunnen lezen. Naast de sfeerverlichting moet dus op meerdere plaatsen licht zijn waarbij gewerkt kan worden Een kwestie van één of twee goedkope spotlichten". Waarom heb ben die verhuurders zulke eenvoudige voorzieningen niet veel eerder getrof fen? Volgens Van der Have is dat het gevolg van de genoemde bedrijfsblind heid. Men is nooit op het idee geko men. Gasten klaagden niet zo gauw, vooral niet in de tijd dat er veel vraag was en de recreanten blij waren als ze nog wat konden huren. Het komt ook omdat verhuurders niet klantgericht denken. Ze gaan er van uit dat wat ze zelf voldoende of goed vinden, ook door anderen goed wordt gevonden. Beter is het om ervoor te zorgen dat aan alle redelijke behoeften die men sen in een gezinssituatie kunnen heb ben, wordt voldaan. Er zou heel wat ongerief vanzelf aan het licht komen als een eigenaar een tijdje zelf in zijn huisje gaat wonen, wat wel eens voor komt als iemand bijvoorbeeld zijn huis verbouwt. Allerlei kleinigheden worden dan gemist, zoals dat eerder genoem de scheerstopcontact. Maar ook aan de hand van de scoringslijst en met een kritische klantgerichte instelling kan makkelijk worden geïnventariseerd wat voor verbetering of vervanging in aanmerking komt. Rigoureus Voor het rigoureuze besluit van de VVV om de classificatie voor bunga lows en andere vakantiehuizen ver plicht te stellen, blijkt op Texel veel begrip te bestaan, maar heeft hier en daar ook wrok gewekt. Omdat ver huurders met een niet geclassificeerd onderkomen van de VVV-ledenlijst worden geschrapt voelen die zich voor het blok gezet. Ze zien op tegen de kosten. Bij de VVV is men echter van mening dat het best losloopt en dat de gestel de normen redelijk zijn. Praktisch altijd zal het voor verhuurders doenlijk zijn om te zorgen dat het huisje tenminste aan de eisen voor classificatie 1 beant- Lees verder pagina 2 Wethouder Zegers heeft woensdag in het park in Den Burg de eerste struik geplant op de Nationale Boomfeestdag. De kinderen van de Kompasschool namen het van hem over, om half elf gevolgd door de CVO-school. De herinrichting van het park is hiermee in volle gang. Ed Momberg is de gemeentelijke ont werper van de reconstructieplannen voor het park. ,,We willen proberen het park meer als verbindingsroute tussen de straten in Den Burg te laten functioneren. Het park moet weer als park gebruikt worden in plaats van als hondentoilet". De reconstructie maakt deel uit van het totale herinrichtings plan Den Burg-centrum. Er is gepro beerd meer licht in het park te bren gen door zo'n acht kleine en drie gro te, zieke bomen weg te halen. De klei ne bomen zijn inmiddels herplant in de wijk De Mars. De muzieknis is door de fanfare aan de gemeente verkocht die het zal slopen. Het park-nieuwe stijl krijgt een soort stervorm, waarbij één, nu nog kleine boom als middelpunt zal dienen. Daaromheen komt een ronde gemetselde bank en de paden lopen vanuit dat cirkelvormige midden naar de verschillende uitgangen van het park. Het is de bedoeling dat het loop gedeelte door het publiek als een ver binding tussen de winkelstraten wordt gebruikt. In de planning zijn ook zit- hoekjes opgenomen, in de zon en uit de wind. Imkers De kinderen van de Kompasschool en de CVO-school hebben op deze boom feestdag het struikgoed geplaatst dat de omringende gebouwen aan het zicht moet onttrekken en de paden moet geleiden. Het plantgoed bestond uit wel vijftig verschillende soorten, van forsythia tot rododendrons. Onder de struiken zal een zg. „kruidenlaag" van vast planten worden aangebracht die de bodem zal bedekken, zodat minder geschoffeld hoeft te worden. Het landelijk thema van deze boom- plantdag is: ,,Boom en bij". Er is een brief naar de scholen uitgegaan, waar in een voordracht aangeboden wordt door de imkersvereniging Texel over dit thema en hun werk. Er is een begelei dende diaserie. De contactpersoon van de imkersvereniging regelt de afspraken met de scholen. Hondentoilet „Het liefst zouden we helemaal geen honden meer in het park heb ben", aldus Piet Bolier, chef buiten dienst bij de gemeente, naar aan leiding van de vele klachten over hondepoep in het park. „Er wordt nog gesproken over een hondentoi let, maar dat moet dan ook weer schoongehouden worden. Nee, we zijn er nog niet uit. Maar het zou jammer zijn als het park nu weer zo misbruikt zou worden door de hondeneigenaren...." Button In de beide scholen vertelde wethou der Zegers iets aan de kinderen die meegeholpen hadden. Hij zei dat het park het hart van Den Burg is en dat de gemeente vindt dat dat hart nodig moet worden verfraaid: „Jullie hebben eraan meegeholpen dat de mensen die er komen weer kunnen genieten van al dat mooie groen", aldus Zegers, die tussen de kinderen helemaal in zijn element leek te zijn. „Jullie moeten natuurlijk wel af en toe gaan kijken hoe mooi ze groeien. Over een paar weken zitten er vast al bloemetjes aan". Eén van de kinderen vroeg of de boompjes nu niet vernield zouden wor den door „stoute punkies". De wet houder hoopte van niet. „Daar moe ten jullie allemaal op letten en het moet ook in de krant staan dat dat niet mag!" Bolier nam het verhaal van hem over en maande de kinderen niet door de struiken heen te lopen of er takken af te rukken. Hij deelde aan een vertegenwoordiger van elke klas die meegeholpen had een vaantje uit voor in het lokaal en ook wethouder Zegers kreeg een vaantje. Alle kinderen kregen een button ter herinnering, een zakje chips en een klein plantje voor thuis. „Dan kunnen jullie thuis ook zien hoe mooi planten zijn", aldus Bolier, Vrijdag 27 maart wordt er een lezing gehouden met als titel: „De relatie van kleding met de ontwikkeling van het kind tot volwassene". Deze be schouwing gaat uit van de initiatief groep Vrije School Texel. De lezing is niet alleen gericht op moeders met kleine kinderen, want volwassenen zijn ook voortdurend in ontwikkeling en daarbij kan het bewust omgaan met kleding een hulpmiddel zijn. Het be gint vrijdag om 20.15 uur in De Scha kel te Den Burg. Kosten f4,— per persoon. van een bungalow op ,,Vredelust wordt geïnspecteerd. Links de heer Jan D van der Have en rechts zijn opvolger Max van der wuiug die kwaliteit en hoeveelheid pannen in de kastjes bepaalt. Wethouder Zegers wijst trots naar de forsythiastruik die hij net samen met enkele Kompasleer lingen heeft geplant. VDEOWRfTER De mogelijk heden van een tekstverwerker; de eenvoud van een schrijf machine. Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg Telefoon 02220 - 2741 PHILIPS

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1