Gronings dialect uurtje de voertaal in Ba!eken SFEERVOLLE OPNAMEN RADIO NOORD Bungalows VERVOLG VAN PAG.l Macabere herinnering Vrouwencabaret met gemeentesubsidie in d'Ouwe ULO Dienst voor belangstellenden Lezing Maarten Biesheuvel in RSG Saxofoonkwartet in De Lindeboom Wi Ponycentrum Elzenhof kwaliteitster Ke krijgt kwaliteitster |etni TEXELSE COURANT woordt Men moet gewoon een beetje wennen aan de gedachte dat tegeno ver baten ook wel eens kosten staan. Examen Menige verhuurders, vooral de vrou wen onder hen, hebben met enige spanning de komst van het ANWB- inspectieteam afgewacht. Ze leefden naar het moment toe alsof het een zwaar examen was. De examinato ren" bleken echter erg vriendelijk en geruststellend te zijn Vooral Van der Have heeft de afgelopen tien jaar pri ma leren omgaan met de mensen, zo als we dinsdag constateerden toen we een deel van een inspectietocht mee maakten. Er worden geen verwijten gemaakt, wel adviezen gegeven. De verhuursters staan er dan open voor en noteren soms ijverig wat er allemaal nog beter kan. Sommige fouten zijn heel duidelijk en kosten dan ook veel punten. Een doodzonde" is bijvoorbeeld als het beschikbare meubilair niet is af gestemd op het aantal mensen waar voor de bungalows wordt aangeboden. ,,Een vrouw in Den Hoorn had twee makkelijke stoelen in een huisje dat aan zes mensen wordt verhuurd. Dat is niet aanvaardbaar" Veel punten kost het ook als één van de slaapplaatsen in de woonkamer is. ,,Dat betekent dat geslapen moet wor den in een ruimte waar gekookt en ge rookt is. Dat is onjuist." Misschien wel het allerbelangrijkste is de privacy die de gasten kan worden geboden. Geen inkijk vanuit andere huizen, voor alle ramen gordijnen en een ouderslaapkamer die afgescheiden is van die van de kinderen. En als het toilet of douche niet alleen ter be schikking staat van huurders van het betreffende huisje maar ook door an deren gebruikt kan worden, kan de be treffende huurder het wel helemaal vergeten want dan volgt onherroepelijk afkeuring, hoeveel luxe ook verder in het huisje aanwezig is. Bergruimte De kwaliteit van een recreatief onder komen wordt op tientallen punten ge toetst. Er wordt gelet op de onder- houdstoestand van in- en exterieur, de sfeer, verwarming (kachel of c.v.), lig ging (in straat, complex of vrijstaand - de plaats op Texel doet er niet toe) op de aanwezigheid van terras of balkon, parkeermogelijkheden en de aanwezig heid van een berging van minstens 5m3. Aan dat laatste mankeert het vaak. Recreanten nemen tegenwoordig veel spullen mee naar hun huisje zoals rijwielen, bolderwagen, vishengels, groot speelgoed en sportartikelen die ergens opgeborgen moeten kunnen worden. Anders staat het voor de be nen in de meestal niet zo grote huis jes. Over het beoordelingspunt ,,sfeer" zou te twisten kunnen zijn. Wat de één sfeervol vindt, is voor een ander afstotend. Volgens Van der Have is ook op dit punt toch wel objectieve beoordeling mogelijk. Er wordt geen bezwaar gemaakt tegen de bloemetjes op gordijnen of kitchversiering, maar wel of alles een beetje op elkaar is af gestemd: liever geen bonte uitdragerij. Van de eethoek wordt bepaald of deze eenvoudig, redelijk of goed is, want afhangt van de kwaliteit van het meu bilair. De oude old finish stoelen die van oma zijn gekregen, scoren niet hoog. In dat verband heeft Van der Have nog een behartenswaardig advies dat te maken heeft met de mentaliteit van de verhuurder. ,,Het komt nog voor dat ouwe rommel die de mensen zelf niet meer gebruiken, in het zomer huisje wordt gezet. Want het is toch maar voor de verhuur. Die tijd behoort voorbij te zijn. Een goed gastheer zet zijn gasten juist het beste voor." Televisie Vroeger speelde de aanwezigheid van televisie geen rol in de beoordeling. Thans is dat wel het geval. Haast elke recreant wil wel eens naar de tv kij ken, ook al zeggen ze van niet. Extra punten worden gescoord als naast de gewone bedden ook kinder bedden beschikbaar zijn zonder extra kosten, evenals een box en kin derstoel. Goede vloerbedekking is ook gunstig voor punten, maar het hoeft niet persé zachte vloerbedekking te zijn. Plavuizen, eventueel met een los se mat voor de behagelijkheid scoren ook hoog en zijn zelfs heel praktisch. Keukens Wat betreft de keukeninrichting zijn de ANWB-inspecteurs gestuit op enorme verschillen. Van het eerder genoemde sobere granieten aanrechtje met een voudige kastjes tot luxueuze keukens die vooral in huizen van Duitse eige naars werden aangetroffen. Een koel kast van meer dan 140 liter levert meer punten op dan een kleinere. Het keu kengerei, serviesgoed en glaswerk moet in elk geval toereikend zijn voor het aantal personen en krijgt punten naarmate het eenvoudig, redelijk of goed is. Een afzuigkap hoort er ook bij, vooral de keuken in verbinding staat met het woonvertrek, wat bijna altijd het geval is. De slaapkamers moeten zo ruim zijn dat je je kunt kleden zonder overal te gen op te botsen. De matrassen en de ledikanten krijgen de aandacht en scherp wordt ook gelet op de kwaliteit van de dekens. Dekbedden scoren in elk geval hoog en het kost punten als de dekens er oud uit zien of gaten vertonen. Waar over het algemeen veel aan mankeert is het zg. slaapkamergarni tuur, waarmee wordt geboeid op hang/legkast, nachtkastjes en bedlampjes. Wat betreft het zeer belangrijke sani tair wordt gelet op het beschikbaar zijn van warm- en koud water, de wc (die beter niet in dezelfde ruimte als de douche kan zijn), verwarming (ev. in de vorm van een warmtestraler), scheerstopcontact en op de betegeling. Bestellen mag ook schriftelijk!" Deze (nood)kreet vanachter de bar in taveerne De Twaalf Balcken kreeg zaterdagavond nauwelijks bijval, het vele ,,sssst" ten spijt. Het caférumoer weigerde te ver stommen toen medewerkers van de regionale omroep Radio Noord met de opnamen van hun Groningse programma begonnen. De bezorgdheid van de barkeepers was echter overbodig, zo bleek la ter bij navraag. Zowel technici a/s programmamakers toonden zich uiterst content over de sfeervolle entourage en spraken van een gestaagd programma. Presentatrice Lenie 't Hart (inderdaad, van de zeehondenopvang in Pieterbu- ren) was vol lof: ,,Dit café is een hele gezellige lokatie en bovendien waren de gasten leuke praters, zodat het een heel aardig programma is geworden. Ons programma wordt meestal uitge zonden vanuit café's, dus die cafége luiden horen er gewoon bij. Voor ons zelf is het een kwestie van goede con centratie, dan let je niet op het ru moer". Normaal gesproken wordt dit Groningse programma op lokatie opge nomen en direct uitgezonden. Dat was ditmaal niet het geval, maar toch ont brak de spanning van een live uitzending niet. Het programma werd namelijk wel in één keer op de band gezet om aanstaande zaterdag in on gewijzigde vorm te worden uitgezon den. Slechts een raadsel (vast programma-onderdeel) zal in de studio nog aan de opnamen worden toege voegd. Het Radio Noord-team moest zich zaterdagavond aan een strak tijd schema houden en de zaakjes tech nisch in orde hebben. Kennelijk was het huiswerk goed gemaakt, want zo op het oog verliep alles zonder hape ringen, één schoonheidsfoutje (een op verkeerde snelheid afgespeelde tune) daargelaten. De gesprekken met Texe laars van Groningse afkomst verliepen vlot en de verbindingen met de repor ter onderweg gaven geen storingen. Verantwoordelijk daarvoor was NOS- technicus Peter Moosdorp die in een auto vol apparatuur van het facilitair bedrijf van de NOS op straat vóór het café de zaakjes regelde. Ook de kwali teiten van de programmamakers dwon gen bewondering af. De twee presen tatoren en een verslaggever blonken uit door een vlotte babbel en zorgden met hun vraagstelling vaak voor een verhoging van de sfeer. Gronings dialect En de stemming was al prima. Om ze ven uur, vlak voor de opnamen aan vingen, was De Twaalf Balcken goed gevuld. Het vermag geen verwonde ring wekken dat voor de eerste maal in het bestaan van het bruine café het Gronings dialect de voertaal was. De Texelse Groningers waren dus in de meerderheid en samen met de vaste zaterdagmiddag-gasten die waren blij ven hangen en geïnteresseerde bezoe kers zoals medewerkers van lokale om roep en ouderenomroep De Lichtboei, was er sprake van een volle bak. Al spoedig bleek dat het programma slechts was te volgen voor wie goed het Groningse dialect kon verstaan. Wie van de overigen niet over een tolk beschikte of zich ver van de stamtafel hield, was voor goed begrip van het besprokene op slag kansloos. De zaal- versterking was zacht afgesteld en kon dus geen helpend handje toestekend. Na een korte uitleg van presentator Winus van der Laan klonk om kwart over zeven de begintune, gevolgd door een openingswoord van Lenie 't Hart en een eerste flits van de reizende re porter Jaap Nienhuis. In een onna volgbare vloed van woorden vertelde hij hoe het is om van Groningen naar Texel (,,een compleet land op zich zelf") te komen. De ervaring om in een sneeuwstorm het Marsdiep over te steken was een heel bijzondere ge weest. Met muziek werd dit intro afgesloten. voorproefje Met deze snel uitgevoerde opening werd een voorproefje gegeven van de rest van het programma, dat zeer nauwkeurig was ingedeeld. Vaste on derdelen (zoals de onderbrekingen van de reizende verslaggever, maar ook on derwerpen als de moppenrubriek) wer den op tevoren vastgestelde momen ten afgewisseld met gesprekjes en mu ziek. Het Groningse uur is een succes formule, verklapte Lenie 't Hart Het programma trekt elke zaterdagochtend naar schatting 300.000 luisteraars in de provincies Friesland, Groningen, Dren te en Overijssel, het meest natuurlijk in Groningen. Het is daarmee het dichtst- beluisterde programma van Radio Noord. Een schot in de roos was de keuze van de gasten. Uit de 35 Texelse Gro ningers hadden de programmamakers er enkele geselecteerd voor een kort vraaggesprek en anderen waren uitge nodigd om bij de opnamen aanwezig te zijn. De eerste gaste, mevrouw Kee- tie Kok-Driegen, was niet te stuiten. De oud-Groningse, die dertig jaar lang PAGINA 2 Een macabere herinnering aan de scheepsramp bij Zeebrugge werd vori ge week drijvend in het water nabij de Texelse veerhaven gevonden door Frans Hovenkamp. Het is een plastic draagtas, afkomstig uit de tax free- shop van het rampschip. Dezelfde tas sen zijn onder meer ook in Zeeland aangespoeld. Op vrijdag 3 april treedt de vrou wencabaretgroep Eigen Wijf' uit Heerhugowaard op voor de vrou wenbond FNV. Deze groep brengt ,,Het feest van Nel" op de planken. Het stuk speelt zich af in de feestruim- te van een wooncollectief, waarin vier oudere vrouwen ieder op haar eigen manier terecht zijn gekomen. Via deze personages wordt een beeld verkregen van wat de vrouwenbeweging voor vier individuele vrouwen betekend heeft. Tijdens het feest treedt een ca baretgroep van jongere vrouwen op. Zij zetten op luchtige wijze vraagtekens bij de huidige vrouwenbeweging. Daarmee is de discussie geopend, zo wel voor de speelsters als voor de toeschouwers. Mede omdat de vrouwenbond deze avond gedeeltelijk gesubsidieerd krijgt uit de emancipatiepot van de gemeen te, hoopt ze dat veel vrouwen van de gelegenheid gebruik maken kennis te maken met deze vrouwengroep. De avond wordt gehouden in de voor- speelruimte van D'Ouwe ULO. Om half negen is de koffie klaar. De voorstel ling begint om negen uur. Na afloop is er gelegenheid om over de inhoud na te praten. Zondagavond 29 maart is er een dienst voor belangstellenden in de Gerefor meerde kerk te Den Burg. De commis sie, die deze diensten organiseert, is erin geslaagd om de groep Exodus" uit Den Helder naar Texel te laten ko men De dienst begint om 19.00 uur. Na alle plussen en minnen verrekend te hebben, wat elke avond na afloop van de inspectietocht gebeurt, ont staat een puntentotaal dat bij teminste 300 in principe recht geeft op een classificatie die ligt tussen 1 .eenvou dig") en 5 (,,zeer luxe"). Dat is echter geen keiharde regel. Als de inspecteur het gevoel heeft dat het eindresultaat volgens die rekenmethode onbillijk is, kan het cijfer worden bijgesteld. Een kleine rol speelt daarbij de hoeveel extra" die in een bungalow wordt aangetroffen en die in eerste instantie niet in de beoordeling is meegenomen, zoals de aanwezigheid van radio, open haard, vaatwasmachine, diepvriezer, te lefoon, fietsen, grill, wasmachine, lig bad, extra toilet en garage. Zo kan een huisje in bijvoorbeeld klasse 4 (,,luxe") worden ingedeeld hoewel in eerste in stantie niet de daarvoor benodigde 500 punten zijn gehaald. Grove onvolko menheden kunnen door die extraatjes echter niet worden goedgemaakt. De kwaliteit voor het laagst beoordeelde onderdeel is bepalend voor het eindresultaat. De belangstelling voor de lezing, die schrijver Maarten Biesheuvel vrijdag avond in Den Burg zal houden is zo groot, dat besloten is de bijeenkomst niet te houden in de bibliotheek, maar in de aula van de Rijksscholengemeen schap. Al direct na aankondiging van de lezing meldden zich meer dan tweehonderd belangstellenden. De avond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Vrijdag 10 april is er een optreden van het Nederlands Saxofoonkwar tet in De Lindeboom. Het program ma staat in het teken van het impressionisme. Het Nederlands saxofoonkwartet werd in 1969 opgericht rond sopraansaxofo nist Leo van Oostrom. De andere drie leden zijn Ed Boogaard (altsaxofoon), Adri van Velsen (tenorsaxofoon) en Alex de Leeuw (baritonsaxofoon). Naast het spelen van Frans repertoire houdt het kwartet zich bezig met het opbouwen van een eigentijds Neder lands repertoire. Diverse componisten hebben muziek speciaal voor dit kwar tet geschreven. Het programma dat zij op Texel zullen uitvoeren, staat in het teken van het impressionisme. Dat is een kunststro ming die rond de eeuwwisseling in Frankrijk ontstond en zich afzette te gen het realisme en het romantische. Het impressionisme drong ook door in de muziek en de componisten probeer den stemmingen en indrukken in hun muziek uit te beelden, waardoor een vrij ritme en een melodie zonder een Presentatrice Lenie 't hart lacht hartelijk om het verhaal van de Groningse Texelaar dominee Donker Gast burgemeester Schipper tuisten aandachtig toe. evenals mede-presentator Winus van der Laan {links! en oud-Groninger, de heer Beukema zondagsschooljuf in Den Hoorn was, vertelde honderduit over haar leven en Lenie 't Hart had de grootste moeite om het gesprek binnen de tijdslimiet in goede banen te leiden. Mevrouw Kok sprak erover hoe ze in de oorlog bij haar tante was verzeild geraakt en toen op het eiland is blijven hangen: ,,Op Texel tref je zomaar es jongens, hè. Dan vroegen die: loop mee, dan gaan we kijken hoe de zee licht..." Mentaliteit Dominee Donker, uit Oosterend was eveneens een interessante gesprekspartner, met wie onder meer de verschillen in mentaliteit tussen Groningers en Texelaars werden besproken. Mevrouw Druif vertelde in een kort gesprekje aan Lenie 't Hart dat het toch wel duur is om te leven op Texel. Zowel de bedragen die zij voor haar boodschappen moet neertel len als de bootkosten noemde ze be zwaarlijk. Deze negatieve reclame werd ruimschoots goed gemaakt door de man van de buitendienst" Jaap Nienhuis. In zijn korte reportages maakte Nienhuis vol vuur melding van Texelse wetenswaardigheden, zoals de schapenteelt en de Oudeschilder ha ven. Eerstgenoemde onderwerp bracht hij via zijn draagbare zender vanuit een boerderij, bij het tweede moest hij zijn fantasie gebruiken. Het bereik van de zender bedraagt niet meer dan twee kilometer, dus was het niet mogelijk om vanuit Oudeschild in De Twaalf Balcken ,,in te breken". De informatie was er niet minder om, zodat het aan Texelpromotie in het noorden des lands zaterdag niet zal ontbreken. Strooppot De inbreng van presentator Winus van der Laan zorgde voor de humor in het programma. De moppenrubriek en het voorlezen van een streekverhaal (hier de historische anekdote van ,,De Strooppot") waren van zijn hand. Hij duwde enkele omstanders (van Gro ningse afkomst) de microfoon onder de neus. Tegen landbouwvoorlichter Jan Koolhof merkte Van der Laan op: ,,Als hier geen Groningers waren, dan hadden de Texelaars zeker geen vre ten?" Voorts was hij spelleider van ee* mini-woordspelletje voor vier personen onder wie burgemeester Schipper die zijn jongste jeugdjaren in het Groning se Losdorp doorbracht. Tot veler ver rassing liet Schipper horen zijn oude taaltje niet verleerd te zijn. Slechts de 81-jarige heer Beukema uit Den Burg wist, ondanks zijn lange verblijf op hej eiland, de juiste betekenis van het hem opgegeven woord feilloos te zeggen. Al met al een programma, waarbij de in de Balcken aanwezige Groningers zich prima hebben geamuseerd. Er werden leuke dingen gezegd en ge daan, zodat ook het Groningse luister publiek zich er zaterdag mee kan ver maken. De uitzending is tussen tien elf uur 's morgens en kan op Texel de Waddenzeezijde (bij goede weers omstandigheden) worden ontvangen. Dros en We igd a mg VRIJDAG 27 MAART IJD, Over de beoordeling kan met de i ANWB niet worden gediscussiet uitslag plus de eventuele adviezen verbetering kunnen ongeveer anj»J ve week na de keuring worden v* P men bij de VVV Veel meer dan het keuren van unit me, door één instantie beheerde t galowparken is het keuren van die bonte verscheidenheid van particu huisjes een boeiend en af en toef' amusant werk voor de insoenteni.||i| h leen al door de ontmoeting met alsj^fanel verhuurders en hun soms zeer uiti. SLr te lopende opvattingen. Dinsdagmitfc Hiesta kwamen Van der Have en Van da jjce-li de terecht in een zomerwoning inj scpaa buurt van Den Burg waar een brir fleurt houten wand enkele gaten vertoort jn der De verhuurder legde uit dat aand; 1 planken was geknaagd door een b j^et di daar enkele jaren geleden 's winter rjng ir een geit had gestaan. De gasten t: drijf t den er nooit wat van gezegd, ene D|aats had hij het zo maar gelaten. Het j |(e pa. nen wandje is inmiddels vervanger ejnc| door witte schrootjes winke kans ander vast vormverloop voor een vage, oj jaszal grijpbare structuur zorgde. Het lile», k|einc lands saxofoonkwartet zal werken t P')Pel gehore brengen van Pierre Lantier, Florent Schmitt, Paul Pierné, Bernk bfacl' van den Boogaard en Claude Pasp ?xc'u De aanvang is 20.15 uur en de toe- 's on gang kost HO,— per persoon. ondernemers-aktiviteiten j Omd op h het I Als enige op Texel heeft Ponyce Kees trum Elzenhof uit De Koog een past vermelding met ster gekregen vr, eers de Federatie van Nederlandse Ri fond scholen, wegens het goede mati ring aal, de verzorging van de pony's en de kwaliteit van de lessen. Hi De c ponycentrum staat onder leiding fond van gediplomeerd instructrice Je mee ny Kikkert-Glas. nen De FNRS is een vereniging van i ges en manegehouders, die waakt I over het belang van leden en hetv zijn van paarden en pony's. In de lo| der jaren is deze organisatie uitge groeid tot een soort inspectie-orgaal dat een bepaalde minimumkwaliteit eist van de bij haar aangesloten i ges. Voor extra goede kwaliteit kur aan' nen sterren worden toegekend. Zo ^at vermelding met ster is voor het pu bliek een garantie dat de lessen, der paarden en pony's en het materiaalW waarmee gewerkt wordt, in orde is Ponycentrum Elzenhof zit in de wina maanden van oktober tot met aanlf Oude Dijkje 16 in De Koog en in h^: zomerseizoen is de standplaats aan', i RncranHiA/Pn Hpt nnnurpntrnm v/v/nrffjls StUG kooi van voo Bosrandweg. Het ponycentrum wok' wel aangeduid als ,,de blauwe mare ge" omdat het materiaal en het zomeronderkomen in deze kleur zijn1 J uitgevoerd.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2