'erstelde eidereenden itgezet in Waddenzee jPtgg -l:CM Jeugdjournaal maakte opnamen Geen overdekt terras aan de Stenenplaats HM Zon, maan en hoog water ƒ32.500,— voor brandstoftanks T\issen dijk en duinenrij Vuurtoren wach ter Programma voor Koninginnedag 'AART, -^VRIJDAG 27 MAART 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 in elo '1,95 '2,50 '0,50 '0,95 '1,95 Koog straat „Het is niet allemaal triest afgelopen", aldus Henk Brugge van het Natuurrecreatiecentrum, naar aanleiding van het uit zetten van achttien eidereenden die de olieramp van januari te boven zijn gekomen. Hij doelde daarmee op de eerdere uitzendingen van het NOS-journaal en het jeugdjournaal, waarin de duizenden slachtoffers van de olievlek te zien wa ren. Van het uitzetten van de herstelde eenden werden opna men gemaakt die in het jeugdjournaal van dinsdag werden uitgezonden. Het NRC had zelf het jeugdjournaal gewaarschuwd dat het de eenden ging Uitzetten. „We vonden dat ze daar ook beelden van moesten maken, als een soort afsluiting van een project", aldus Henk Brugge. ,,Na al die sombe re beelden van die dode en ten dode opgeschreven vogels kon iedereen nu zien dat het niet allemaal zo triest is afgelopen". Al die tijd die de achttien eidereenden in opvang hebben gezeten hebben zij droogvoer in de vorm van zg. eendekorrels" gegeten. De NRC- medewerkers vreesden in eerste instan tie dat hierdoor de aanpassing van de maag aan het natuurlijke voedsel (kok kels en mossels) problemen zou kun- ™3n gaan geven. Deskundige professor vart zei op een zaterdag gehouden fijeenkomst voor vogelopvangcentra Jat dat geen moeilijkheden veroor zaakt, omdat de eenden tijdens het vogels een risicogroep vormen die va ker dan gewone wilde" vogels terug gemeld worden, wat dan weer alle maal extra werk betekent. Het NRC moest speciale ruimte in de computer van het vogeltrekstation reserveren voor de verwerking van deze eidereen- dengegevens. Ook de kosten voor de ringer komen daar dan nog bij, wat het extra duur maakt. Zoiets is niet op te brengen voor vogelasiels", aldus Brugge. ,,Maar omdat we toch heel graag een inzicht willen hebben in hoe de opvang heeft gewerkt, hebben we gevraagd of de vogelbescherming het voor ons wilde betalen. Die stemde toe en het wordt nu gefinancierd uit de opbrengst van Wedden Dat" van afgelopen winter". Landelijk zitten er nog zo'n 250 eider eenden in asiels. Deze opvangcentra in januari binnengekomen. De meeste vogels zaten zó onder de olie dat ze niet meer te redden waren en die zijn afgemaakt. Alleen ongeveer 60 exem plaren, die maar licht vervuild waren en enkel zeer verhongerd, werden op genomen voor revalidatie. Aan de ge volgen van de honger en de parasieten die de vogels verzwakten, zijn nog zo'n veertig eenden gestorven. Met de achttien die zijn overgebleven en kon den worden uitgezet, werd niet bijge dragen aan het herstel van de popula tie. Waarom doet men dan toch al die moeite? Henk Brugge zegt daarover: ,,Als je die beesten hier ziet binnenko men, zo onder de olie en totaal ver hongerd, dan wil je je voor elke vogel wel uitsloven. Helaas hebben we door de ervaring van jaren geleerd dat je er maar een paar kunt redden. Voor de rest is het alleen maar uitstel en ver lenging van een langzame dood. Als je je best doet, kun je er een paar red den en voor de rest moet je realistisch blijven, hoe moeilijk dat soms ook is. Natuurlijk brengen wij met die twintig niet de totaalstand van de eidereen- denbevolking weer op peil, maar we hebben er toch een paar kunnen hel pen en we leren er zelf heel veel van over de opvang van olieslachtoffers. Daarnaast heeft het ook een educatie ve functie: we kunnen het publiek met voorbeelden voorlichten in het NRC over de gevolgen van een olieramp". Coördinatie ,,De groep vogels die het nu gered heeft was maar weinig vervuild", ver telt Henk Brugge. ,,ln andere asiels hebben ze wèl meer vogels opgevan gen, die er erger aan toe waren en daar zitten ze nu met problemen. Er is helaas een slechte coördinatie tussen de verschillende opvangcentra in Ne- Er komt geen overdekt, verwarmd terras met windscherm bij de kof fieshop en ijssalon van Mans Se- gers aan de Stenenplaats. De plan nen hiervoor zijn door het college van B en W om planologische re denen afgekeurd. De belangrijkste reden van deze afwij zing is dat de drie meter brede uit bouw van het terras het zicht tussen Weverstraat en Hogerstraat belemmert. De bottleneck" die zo ontstaat, wordt ruimtelijk gezien ongewenst geacht. Wat betreft de overkapping (een uitschuifbaar kunststof dak) en het gevel-aanzicht waren er geen be zwaren. Het plan is dan ook niet voor niets tot driemaal toe, sinds de eerste ontwerpen half mei 1986, goedgekeurd door de welstandscommissie. De teke ningen moesten meerdere keren de commissie passeren wegens bouwkun dige wijzigingen. Deze commissie toetst echter niet op planologische voorschriften en dat was nu juist het struikelblok. Sinds hij zijn eerste plan nen indiende heeft Segers al die tijd de indruk gehad dat er geen proble men waren. ,,Er is me inderdaad tot op de dag van de afwijzing nooit ge zegd dat de planologische mogelijkhe den wèl aanwezig waren, maar ander zijds is me ook nimmer medegedeeld dat ik fout zat met deze plannen. Tot aan januari 1987 heb ik aan de plan nen gewerkt en heb regelmatig met de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente overleg gevoerd", vertelt Mans Segers. Hij betreurt het dat hij niet eerder op de hoogte was van de planologische bezwaren, want dan had hij de plannen niet in zo'n ver stadium doorgevoerd. De financiën en bouwop dracht waren in principe al geregeld. Dat de plannen niet voldoen aan de gemeentelijke eisen kan Segers op zichzelf wel billijken, maar dat hij zo lang in het ongewisse is gelaten, zit hem niet lekker. Over deze kwestie heeft hij inmiddels met de burge meester overleg gehad. Terras-nota Of Segers stappen zal zetten om het terras alsnog te realiseren, is nog on duidelijk. Hij zal hiervoor eerst de on langs uitgekomen terras-nota" van de gemeente bestuderen. Het was Se gers' bedoeling om de pui van de kof fieshop (aan de Stenenplaats) uit te bouwen tot aan de bestaande luifel, die één meter uitsteekt, en het open terras vóór de ijssalon, ook aan de Stenenplaats, te overkappen. De pui zou daar niet met één meter worden verbreed, maar met drie meter, bij een lengte van 5.25 meter. De pui zou to taal kunnen worden opengeschoven. Het terras zou worden verwarmd en daardoor bij slecht weer nog prima te exploiteren zijn. Behalve de verbete- De zon komt 1 april op om 7.16 uur en gaat onder om 19.12 uur. Maan: 29 maart N.M.; 6 april E.K. Springtij: 31 maart; doodtij: 8 april. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 maart 7.06 en 19.02 Zaterdag 28 maart 8,17 en 20.07 Zondag 29 maart 10.07 en 22.03 Maandag 30 maart 10.47 en 22.46 Dinsdag 31 maart 11.15 en 23.21 Woensdag 1 april 11.27 en 23.48 Donderdag 2 april 11.41 en Vrijdag 3 april 0.09 en 12 03 Zaterdag 4 april 0.23 en 12.25 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. ring van de exploitatie, was er voor Segers nog een reden tot de verbou wing: verfraaiing van het aanzicht. Die zou volgens hem uitstekend passen in de herinrichtingsplannen voor Den Burg-centrum en de goedkeuringen van de welstandscommissie duiden daar ook op. Planologisch bleek er echter een addertje onder het gras te zitten. De situatie van het huidige ter ras verandert nu niet; de tafeltjes en stoelen (die aan ongeveer 30 personen plaats bieden) blijven staan zoals ze al tijd stonden. De pui en entree van de ijssalon aan de zijde van de Binnen- burg zullen wèl volgens plan mogen worden verbouwd. Woensdag is met het werk begonnen. Voor de vervanging van twee on dergrondse tanks met benzine en diesel op het terrein van gemeente werken, is ƒ32.500,— gereserveerd. Deze tanks voorzien alle gemeente lijke materieel, van auto's tot maai- machines, van brandstof. Bij het afgeven van de hinderwetver gunning voor de gemeentewerkplaats is door gedeputeerde staten geëist dat de ondergrondse brandstoftanks ,,ka- thodisch" moeten worden beschermd. Dit houdt in dat extra bescherming te gen de invloed van agressieve stoffen op de tankwand moet plaatsvinden. Uit een onderzoek is gebleken dat in de tanks al agressief grondwater aan wezig is, zodat de kathodische be scherming alleen niet voldoende is. Al gehele reparatie van de tanks kost bij na evenveel als vervanging, zodat het laatste de voorkeur verdient. In ver band met de kans op vervuiling van het grondwater wordt een snelle plaat sing aanbevolen. B en W hebben hun goedkeuring gehecht aan de vervan ging van de twee tanks. Het loslaten van de eidereenden werd gefilmd voor het jeugdjournaal Swennen ringt een vrouwelijke eidereend die wordt vastgehouden door Henk Brugge. wiel tenminste niet twee keer te wor den uitgevonden". De eidereenden zijn tweeënhalve maand verzorgd door Wiebe Sytsma en Henk Brugge. De vogels kregen eerst de kans tot rust te komen en te eten. Na vier tot vijf weken werden ze gewassen om ze van die olie te ont doen, waarna ze, na een etmaal dro gen, meteen buiten in contact met schoon water werden gebracht. Door zwemmen en poetsen (dat de vogels doen met hun snavel) herstelt de veerstructuur zich. Ook wordt de vet- klier geactiveerd die de vogels weer „waterdicht" maakt. Het water waarin ze zwemmen moet daarom goed schoongehouden worden en wordt daartoe constant rondgepompt en ge filterd. Na tweeënhalve maand was het verenkleed van de eidereenden dusda nig hersteld dat terugzetten in de na tuur was verantwoord. Ringer Kees Swennen voorzag de vogels één voor één van een ring, hij onderzocht of de conditie werkelijk zó was dat ze een kans maakten te overleven in de vrije natuur en ze werden gewogen. Daarna werden ze in speciale kartonnen dozen gestopt voor vervoer naar de Wadden zeedijk, waar de achttien vogels ter hoogte van het monument van Tiele- mans bij De Cocksdorp vrijgelaten werden De filmploeg van het jeugd journaal maakte opnamen van een ge lukkige Brugge en Sytsma die ,,hun" vogels gezond de vrije natuur inlieten. derland. Dat is jammer, want van el kaar zouden we veel kunnen leren. Wij op Texel hebben geen last van die naijver en we zijn best bereid onze toch wel rijke ervaring te delen. Geluk kig gaat men ook een gedeelte van dat „Wedden dat"geld gebruiken voor de coördinatie van de kustasielaccom- modaties. Dan kunnen de anderen baat hebben van dingen die wij en het NIOZ hebben ontdekt. Dan hoeft het Om ze te kunnen wegen worden de vogels een voor een even in een NRC-tes gestopt Wiebe Sytsma leest het gewicht af. et viel niet mee om de eidereenden te vengen.... broeden minstens een maand niet eten en zich dan ook weer aanpassen. Dit stelde de NRC-mensen gerust en ze besloten de vogels dinsdag los te laten. Risicogroep Om een inzicht te krijgen of de revali datie werkelijk succesvol is geweest, wilde men de vogels laten ringen. In Nederland houdt zich één instantie be zig met het ringen van vogels en dat is het vogeltrekstation in Heteren. Dit station coördineert alle „ringgege- vens" in heel Nederland en heeft men sen in dienst die de ringen aanbren gen, de zg. ringers. Heteren" weiger de echter in eerste instantie de aan vraag van het NRC omdat revalidatie- beschikken niet over zo'n goede ac commodatie en ervaring als het NRC. Die vogels zijn dan ook nog niet vol doende hersteld om te kunnen worden uitgezet. De accommodatie van het NRC is gebaseerd op de gegevens die ringer Kees Swennen van het NIOZ in de jaren '70 heeft verzameld bij zijn onderzoek naar de omvang van met olie vervuilde vogels. ,,Het was een hele dure toestand om het zo te bou wen, maar we zijn nu echt optimaal in staat om te helpen waar mogelijk is, kijk maar naar die eidereenden", aldus Brugge. Verhongerd In totaal zijn er bij het NRC zo'n twee honderd slachtoffers van de olieramp door Klaas Bonne Vuurtorenwachter, nu zwaait nog je licht Over de zee en de stranden, Maar bezuinigingswoede bepaalt straks je lot, Gewrocht door beknibbelende handen. Je volgt nog de schepen naar noord en naar zuid, Je wijst op 't gevaar van de gronden. Je was vaak een baken voor mensen in nood, Wantje was er zo nauw mee verbonden In het holst van de nacht, als het achterland slaapt Dan doe je je werk op de toren, Trekt over de Noordzee en 't grillige wad Met een spookachtig schijnsel je sporen Je bent voor de zeeman nog altijd het punt. Waarop hij zich graag wenst te richten. Je bent toch een schakel in 't grote geheel, Het keten van wakende lichten. Maar als jij straks niet meer op de toren zou staan, Zou het licht zonder jou tóch wel branden, En zij die saneren zijn echt niet begaan Met werkloze lichtwachtershanden. De Waal Te De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (na 10.30 uur). Zaterdagmorgen wordt, wegens het milieuweekend, geen oud papier opge haald door de Scouting Texel in Den Burg. Het is wel mogelijk om oud pa pier zelf in te leveren bij de containers aan de Bernhardlaan. Op 30 april staat Den Burg heel wat te wachten. De commissie ko ninginnedag 1987, bestaande uit Dik Haker, Gert Pansier en Piëta Bakker-Drijver, heeft niet tever geefs geprobeerd het gebeuren nieuw leven in te blazen. Veel mensen in diverse wijken hebben toegezegd hun medewerking te zullen verlenen. Alleen de recrea tiesportleiders blijven hierbij achter.... Om 8.00 uur zal koninginnedag 1987 beginnen met muziek van de toren door het Koninklijk Texels Fanfare korps. Om 9.30 uur brengen kinderen een aubade van ongeveer twintig mi nuten voor het raadhuis, met on dersteuning van KTF. Van 10.15 tot 13.15 uur is er Koninginnemarkt. On dertussen zijn van 10.00 tot 12.00 uur kinderspelen in de Parkstraat. Vanaf 10.00 uur is de start van de vijf- of ze- vendorpenfietstoertocht voor jong en oud vanaf de Groeneplaats, georgani seerd door de Toerclub Taxi 2000. Het opstellen voor de grote versierde op tocht met medewerking van KTF is om 13.30 uur. In diverse wijken wordt al hard gewerkt aan de voorbereiding voor deze optocht. Hier en daar denkt men zelfs aan het meedoen met méér dan een praalwagen. De spelen voor de 10- en 16-jarigen zijn in voorbereiding. Tegenvaller De stratenloop zal om 16.30 uur van start gaan op de Groeneplaats. Het wijk-tegen-wijk-spel levert nog organi satieproblemen op. Alle recreatiesport leiders op Texel hebben een schriftelij ke uitnodiging gehad om hier aan mee te werken, maar er werd aanvankelijk nauwelijks op gereageerd. De commis sie heeft ze alle zestien nogmaals ge beld, waarna acht toezegden op de voorbereidende bijeenkomst te zullen komen, waar er later echter maar drie kwamen opdagen. De commissie Ko ninginnedag 1987 hoopt toch op vol doende enthousiaste mensen om dit probleem op te lossen. Geen oranjebal Ook is het nog niet gelukt in Den Burg een plek voor de Meierblis te vin den. De commissie, bij monde van Dik Haker, hoopt dat dit stukje folklore niet verloren zal gaan. Vanwege de on toereikende financiën is het Oranjebal van het programma geschrapt. Als er nog mensen zijn, die willen helpen of informatie wensen, kan Piëta Bakker- Drijver gebeld worden (02220) 4738.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5