Okidoki volbracht moeilijke opdracht iccesvolle formule voor iiljartkampioenschappen Snelle oogmeting met geavanceerde apparatuur Palmpaasoptocht start bij Fanfaregebouw „Integendeel" vult gat in theatermarkt Nieuwe leden voor vrijwilligersgroep 7 API) (DAG 7 APRIL 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 11 een aantrekkelijke partij tus- e Texelse biljartmatadoren van Heerwaarden en Piet de if kwam zondagavond tegen acht een einde aan de Texelse tkampioenschappen, die inclu- voorronden al sinds maandag bruari duurden. Van Heer- irden won, en pakte daarmee de zoveelste maal in zijn spor- loopbaan de Texelse titel in ispelsoort libre bij de heren. De it van de kampioenschappen, jdit jaar meer deelnemers trok- dan bij voorgaande edities, d algemeen een succes jemd. jrootste voordeel werd gezien dat oorrondes werden afgewerkt in de en, waardoor de deelnemers in de genheid waren om dichtbij huis partijen te spelen, In De Cocks- ijp was dat Topido, in De Koog De jsnol, in Den Burg De Zwaan en en Grooten Slock, in Oudeschild Stoombootkoffiehuis en in Den irn Loodsmanswelvaren. In deze ;te gelegenheid speelden zich ook kruislfinalewedstrijden af De Istrijden voor de dames werden al- jal in De Twaalf Balcken in Den j gespeeld. Dit systeem functio- de goed en leidde er bijvoorbeeld dat veel huisr tuin- en keuken- rters hun keus uit het stof haalden n het betreffende café in hun dorp het trainen sloegen. Mede door trainingsijver werd het gemiddel- iveau door de organisatie als rede- eed betiteld. Ook in de laagste |sen werd vaak aantrekkelijk ieeld, en werden stootbeelden op is verbluffende wijze opgelost, de uitbreiding van het aantal klas- ri was een pluspunt. In het librespel d de indeling naar speelsterkte vier files tot resultaat, waarbij de klasse Vh tot 4 moyenne nieuw was. driebanden was eveneens gesplitst yvee klassen. De organisatie draaide het stuwende werk van Wil en ea van Hintum van Loodsmanswel- ■en, terwijl de Sportraad (Peter de ioghl eveneens een steentje bij- ieg. In Den Hoorn werd de organi se gesteund door de vrijwilligers Ton cuts, Cees Slegtenhorst, Klaas de uw, Ruud van Faassen en Arie Dij- die het telwerk verrichten en ook •r Hein van Heerwaarden die hielp het opzeten van de spelindeling. Verrassend It driebanden kende een verrassende (nnaar in de persoon van Jan Venne- die slechts verloor van favoriet ^t de Graaf, maar alle andere partij- i in winst omzette. En dan te beden- in dat Venneman zich aanvankelijk lilde opgeven voor de laagste drie- Bndenklasse.... Cor van Eendenburg Jverde in de finale van de klasse tot li moyenne een prestatie waar hij elf van schrok. Door een serie van 17 eramboles op het groene laken te to- pren, werd hij voor zijn tegenstander or Bakker onbereikbaar. Dergelijke se- Jas zijn voor de kanonnen Hein van Meerwaarden en Piet de Graaf slechts pn peuleschilletje, zo toonden zij in finale aan. Al jaren betwist dit duo fet Texels kampioenschap in een on- erling duel en dit jaar was dat dus liet anders. De Graaf dwong zijn ■eeuwige rivaal" tot een offensief, insdag 7 april n de openbare bibliotheek in Den urg en op het adres Trompstraat 15 Oudeschild houdt Amnesty Interna- onal schrijfavond voor politieke ge- ngenen; 20.00 uur. Voensdag 8 april an 11.00 tot 12.00 uur wordt in de I Muziekschool schoolconcert gegeven. |fenaf 14.00 uur worden in Den Hoorn oor ZDH spullen ingezameld voor de Dmmeltjesmarkt. )e beheerscommissie voor d'Ouwe JLO vergadert om 20.00 uur in het ge- jknamige gebouw. )e initiatiefgroep Vrije School Texel leeft een cursusbijeenkomst in Het kaartenhuis „Het kind van 0 tot 7"; !0.00 uur. donderdag 9 april In peuterspeelzaal Spelemaer in d'Ou- ue ULO wordt vanaf 20.15 uur een Jingo-avond gehouden, toegankelijk Voor ieder. IVrijdag 10 april De CNV Texel houdt jaarvergadering in ..De Schakel"; 20.00 uur. Het Nederlands Saxofoonkwartet geeft een uitvoering in De Lindeboom; 20.15 uur. Entree ƒ10,— per persoon. door een serie van 43 in de tweede beurt. Een ,,ketser" maakte aan zijn voortvarende uitlooppoging een onge lukkig einde. Van Heerwaarden ant woordde met series van 28 in de derde en 52 in de vijfde beurt en had met 86 tegen 52 weer het initiatief, dat hij niet meer uit handen zou geven. De in vlot tempo gespeelde finale eindigde in 130—95 in het voordeel van Van Heerwaarden. Uitslagen: Klasse 0-1 Vi: 1 Cor van Eendenburg 10 pnt, (1,473 moy 2. Cor Bakker 8 pnt. (1,611); 3. L Ofrein 4 pnt. (1,388). Klasse 1 Zi -2 V21. Jan Daalder 8 pnt. (2.228); 2. Dirk Leegwater 4 pnt. (2.282); 3. Henk Aubertijn 4 pnt. (2.127). Klasse 2Vz-4: 1. Rob Bakker 8 pnt. (3,869); 2. Willem Vendel 8 pnt., (3,686); 3. Gerard Appelman 8 pnt. (3,311). Klasse 4 en hoger: 1. Hein van Heer- waarden 8 pnt. (8,125); 2, Piet de Graaf 6 pnt. (7,348); 3. Henk Grootjen (5,523). Driebanden, 2e klasse: 1. Willem Pijn- acker 7 pnt. (0,52); 2. Nico Tessel 6 pnt. (0,436); 3. John Everwijn 6 pnt. (0,329). Driebanden, 1e klasse: 1. Jan Venne man 10 punt. (0,594); 2. Piet de Graaf 9 pnt. (0,834); 3. Willem Vendel 8 pnt. (0,580). In totaal namen naar schatting zo'n 95 deelnemers aan de Texelse biljartkam pioenschappen deel. Vrouwen Vorige week eindigden al de biljartkam pioenschappen voor vrouwen, die resul teerden in een overwinning voor Marijke Na wekenlange strijd werden deze heren biljartkampioen V.l.n.r. Cor van Eendenburg. Rob Bakker, Willem Pijnacker. Jan Daalder, Hein van Heerwaarden en Jan Venneman Hennink in de B-poule en Janneke Kampstra in de A-poule. Tot aan de laatste partij toe, was nog geen enkele zekerheid over de eindstand. Uiteindelijk, na een spannen de finale tussen Janneke Kampstra en Ruth de Ruwe'zegevierde Janneke voor de vierde maal op rij in de A-poule. De nieuwkomer Marielle Aubertijn behaalde de hoogste serie, met 12 caramboles. Geen kampioene, maar toch het hoogste gemiddelde had Ruth de Ruwe (1.30). Ook in de B-poule was het spannend tot de laatste partij. De finale moest de beslissing brengen. Janny Vonk verde digde haar titel tegen Marijke Hennink. Marijke werd echter kampioen door geen enkele partij te verliezen. De twee de, derde en vierde plaats moest bepaald worden aan de hand van een totaal ge middelde, want alle drie dames hadden zes punten. Eindstand A-poule dames: (resp. car, beurten, gemiddelden, hoogste serie, gewonnen, verloren, punten) 1. Janneke Kampstra 161 141 1.14 8 4 1 8 2. Ruth de Ruwe 160 123 1.30 9 3 2 6 3. Kitty Bakker 166 135 1.22 9 3 2 6 4. Corinne Bakker 160 147 1.08 8 3 2 6 5. Mariélle Aubertijn 160 180 0.88 12 1 4 2 6. Ans Vlas 140 160 0.87 5 1 4 2 Eindstand B-poule: 1. Marijke Hennink 100 130 0.76 6 5 0 10 2. Guus van Sambeek 84 88 0.95 5 3 2 6 3. Janny Vonk 93 126 0.73 7 3 2 6 4. Reinette Zegers 76 126 0.60 6 3 2 6 5. Ingrid Uffelie 56 153 0.36 5 1 4 2 6. Marian van Slooten 55 169 0.31 3 0 5 0 Organisatie, arbitreren en schrijven was in handen van Jeannette Korff, Hanny Tim- mer en Cora Groen. Opticien Bakker in Den Burg heeft een autorefractometer aange schaft, een geavanceerd elektro nisch apparaat waarmee in enkele seconden oogafwijkingen nauw keurig kunnen worden gemeten. Direct na de meting toont het ap paraat op een beeldscherm het re cept voor de benodigde bril en dat recept kan ook nog worden afge drukt op een papierstrook. Ook de eventuele cylinderafwijking van het oog wordt aangegeven en boven dien wordt het aldus geproduceerde recept in het geheugen van het appa raat opgeslagen, zodat het later weer tevoorschijn kan worden geroepen. Tot dusver werden oogafwijkingen bij de opticien doorgaans vastgesteld met een proefbril, waarbij de klant een aantal verschillende glazen kreeg voor gezet en zelf moest zeggen wanneer het beeld het scherpst was. De klant hoeft nu helemaal niets meer aan te geven. Hij moet alleen in het apparaat kijken, dat door de opticiën op het midden van de ogen wordt gericht en automatisch wordt dan de kromming van de ooglens vastgesteld en wordt zelfs een tekeningetje van de oogbol geproduceerd, waarop de eventueel af wijkende brandpuntafstand is aangege ven. De oude meetmethode vergde al gauw een kwartier of een half uur en was bij jonge kinderen vaak onmoge lijk, omdat die niet goed kunnen aan geven of ze een beeld scherp of min der scherp zien. De autorefractometer die Bakker heeft aageschaft, is van het Japanse merk Nikon en is het beste type dat momenteel op de markt is. Het apparaat betekent een investering van ca. ƒ40.000,—. De Palmpaasoptocht van Den Burg (zondag aanstaande) begint niet op de Groeneplaats zoals in voorgaan de jaren maar bij het Fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. De tocht gaat daar om precies 13.30 uur van start zodat ieder om 13.15 uur gereed moet staan. Op tijd vertrekken is belangrijk in ver band met de muzikale medewerking van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Het korps moet om 14.30 uur alweer in Oudeschild zijn om de Palmpaasop tocht aldaar te begeleiden. In de afge lopen jaren stak het met zo nauw, om dat het fanfare optrad in Oudeschild en de Margaretha Sinclair drumband in Den Burg, of omgekeerd Sinclair is momenteel echter niet in staat een drumband op de been te brengen en moet dus verstek laten gaan, zodat het fanfare in zowel Den Burg als Ou deschild optreedt. De Palmpaasoptocht in Den Burg wordt financieel mogelijk gemaakt dank zij geld uit het nog altijd beschik bare kassaldo van de voormalige dorpscommissie. Alle deelnemers aan de optocht die met een „serieus" ver sierde stok meedoen, kunnen rekenen op een surprise Omdat het aantal deelnemers niet vast staat, is met leve rancier Peter Bakker van de Hema ge regeld dat hij een eventueel te veel aan surprises terugneemt. Opticien Gerard Bakker aan het werk met zijn nieuwe refractometer. De klant rechts kijkt in het apparaat en op zowel beeldscherm als prinstrook verschijnt het resultaat van de me ting, tevens het recept voor de bril. Gevaarlijke Japanner" Johan Hoogerheide ligt te slapen, terwijl Lilian integendeel de kinderen bezighoudt. „Integendeel", de Texelse theater groep gevormd door Johan en Lili- ane Hoogerheide is momenteel weer op toernee langs de eilande- lijke basisscholen. De groep brengt een zelfvervaardigde theater voorstelling voor de jongste groe pen (tot en met groep 4). Daarmee wordt een gat in de markt gevuld, want voor deze categorie is op theatergebied nauwelijks of geen aanbod. Johan en Liliane zijn hiervoor net als vorig jaar benaderd door de commissie schoolvoorstellingen. Die verzocht een programma van ongeveer een half uur in elkaar te draaien over het thema „bang zijn". „Integendeel" ging op het verzoek in en treedt nu op tegen slechts een onkostenvergoeding. „Wij maken theater voor onze lol", aldus het tweetal. In vergelijking met vorig jaar is het aantal scholen uitgebreid; ook de leerlingen van de Kompas- school kregen nu de gelegenheid. Het thema is vervat in een verhaal waarin allerlei voor kinderen herkenbare ele menten zitten verwerkt, zoals een pop, bang zijn, dromen, etc. Het speelt zich af in Japan en dat gegeven leent zich mooi voor het gebruik van bijzondere kleding en voorwerpen. Hoofdperso nen zijn de „gevaarlijke Japanner" me neer Pong en diens buurvrouw me vrouw Ping. De pop meneertje Punt speelt een dubieuze rol. Liliane moet hiervoor „buikspreken". Uiteraard komt aan het eind alles weer op zijn pootjes terecht en dat is het tijd om na te pra ten. De kinderen mogen vragen stellen en een kijkje achter de schermen ne men. Zo leren zij spelenderwijs iets van het begrip „theater". Uit de reac ties tijdens het spel en na afloop (dins dag in Oosterend) bleek dat „Integen deel" in de roos heeft geschoten. De groep verdient verder een compliment voor het originele decor, bestaande uit beschilderde luxaflex en douchegor dijn, waarmee een schimmenspel werd opgevoerd. De vrijwilligersgroep van het Groene Kruis Texel bestaat alweer zo'n twee jaar en is inmiddels aardig ingebur gerd. Merkbaar effect hiervan is de toename van het aantal aanvragen. Door een tekort aan vrijwilligsters kan niet aan alle aanvragen worden vol daan. De vrijwilligersgroep zou daarom graag willen uitbreiden met nieuwe le den. ledereen met belangstelling voor vrijwilligerswerk is welkom. Voor vra gen en/of aanmelding tussen 16.30 en 17.30 uur bellen naar het Groene Kruis Texel, (02220) 3241. Theatergroep Okidoki voldeed vrij dagavond in De Vergulde Kikkert aan de zware eisen die de acteurs zichzelf hadden gesteld: een emo tievolle opvoering van een zelfbe dacht stuk op improvisatiebasis. Hoewel kindertoneel niet als iets minderwaardigs mag worden opge vat, heeft de groep hiermee het imago uitsluitend voor kinderen te kunnen uitblinken van zich afgeworpen. Het stuk „Het lot" werd gaandeweg indringender en had ronduit een huive ringwekkend slot, waarbij een ieder die zich door het spel voelde gegrepen, een schok door het lijf voelde gaan. Het Okidoki-zestal is er dus in geslaagd spanning op te wekken en dat is een compliment waard. De groep was enkele maanden geleden met niets begonnen en heeft door hard oefenen een mate van samenspel weten te bereiken waardoor aan de moeilijke opdracht die de groep zich zelf had gesteld, heel redelijk kon wor den voldaan. „Het lot" handelt over een treinka ping, maar dit gegeven dient slechts voor de vorm. Waar het de vijf actri ces en ene acteur om ging is het uit beelden van de zes personages die door een speling van het (nood)lot in een gijzelingssituatie belanden. Zes verschillende types en karakters die onvermijdelijk met elkaar (én zichzelf) in botsing komen als alle zekerheden rondom hen wegvallen. Een punkmeis je (Jacolien Eelman), een huisvrouw (Gerda Wolf), een zwangere jonge vrouw (Ans de Ridder), een dame (Ineke van Vliet), een oude mevrouw (José Rijkers) en een carrièremaker (Peter Zweedijk) zijn de personen die in dezelfde coupé belanden. Na een stroef begin (maar onwennigheid is nu eenmaal troef bij dergelijke toevallige ontmoetingen in een trein), waarin de karakters worden aangegeven, worden de tegenstellingen en innerlijke gevoe lens scherper zodra de trein stilstaat. In dit gedeelte had de spanning nog wat kunnen worden opgevoerd (waa rom staat die trein stil?), maar zodra bekend wordt gemaakt dat de trein is gekaapt, slaat de vlam in de pan. Oki doki is erin geslaagd de losse karakters samen te smeden tot een boeiend kijkspel, zoals blijkt uit de wijze waar op de personages met elkaar in con flict komen. Uiteraard bevatte het spel de nodige onvolkomenheden en daar van zullen de acteurs zelf zich waar schijnlijk nog het meest bewust zijn. Van meer waarde was de leerzame er varing dat de groep zélf theater kan scheppen. Voor het Texelse publiek, dat zelden of nooit met dergelijk spel wordt gecon fronteerd, was het eveneens een apart avondje uit, al moet je daar wel op zijn ingesteld. „Het lot" duurde nog geen uur, maar door de capriolen van de Amsterdamse mimespeler Sjoerd Schwibettus voor de pauze en het ontspannen gitaarspel van Mark Fonds en Jaap Dros tijdens de pauze en na afloop werd toch een zo volledig mo gelijk programma geboden. Licht en geluid waren in handen van Bertus van Vliet en Martin Maat. Angst en ontreddering sloegen toe tijdens ,.Het lot".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11