m (jroen jjwartj- tOOjaar van narij Driehonderd congresgangers deze week op Texel te gast Oosterend: twee keer schoorsteenbrand Zuiveringsheffing voor recreatiebungalows veel te hoog? (amerlid Evers dijk bij prominente sprekers promotie Duttende zeehond Mishandeling Kamstra blijft in aktie tegen Uitwaterende Sluizen Doorgereden Dakota maakt koffie- en theevluchten naar Texel Ooievaar landde op vliegveld Alarm om kassa Bom in boom? Filmganger stopt Kwartet „Beaux Four" geeft koffieconcert *pril GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.170 DINSDAG 7 APRIL 1987 or advertenties, abonnementen, etc. nqeveld b De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 jactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 ten werktijd deze week tot en met dinsdag a^ Tessa de Graaff, sterstraat 48, Den Burg, telefoon 02220 - 4392 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /T9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr 36 25 01.742; NMB nr 67 34 60 398 Evers dijk jnderdag en vrijdag zijn zo'n driehonderd directeuren van gemeente- Brken en afgevaardigden van aanverwante organisaties op Texel bijeen por het voorjaarscongres van het NIDIG. het Nederlands Instituut voor Ijrecteuren en Ingenieurs van Gemeentewerken. Het congres vindt aats in hotel De Lindeboom. Onder de vijf prominente sprekers die le- igen in het kader van het thema „Beheerst beheer" houden, bevindt ch tweede kamerlid drs. H. Eversdijk. )e organisatie is geheel opgezet en [gewerkt door de Texelse dienst ge- entewerken, die van het NIDIG- ifdbestuur min of meer de vrije Ind heeft gehad bij het kiezen van it thema en uitnodiging van sprekers, hdverantwoordelijk voor het gast- ■erschap is ir. Ton Doppenberg, di- Rteur gemeentewerken Texel. Hij ■emt driehonderd congresgangers En behoorlijk goede opkomst. De Intrekkingskracht van Texel als lokatie jjkt daarbij een belangrijke factor te Ei. Het feit dat minstens de helft van E bezoekers er een weekendje Texel an vastknoopt, spreekt wat dat be eft boekdelen. Over de organisatie égt Doppenberg: „De moeilijkheid is It we op Texel maar een kleine fenst gemeentewerken hebben. Het bs een uitdaging om het zelf te pen, om te laten zien dat wij op Ixel zoiets op poten kunnen zetten. [ét heeft veel tijd en energie gekost, dewerkers hebben er een deel van n vrije tijd aan opgeofferd, maar het ithousiasme hier is groot." De laatste igen is volgens Doppenberg sprake een „wild-west situatie". Hij be- lelt hiermee niet dat er een organisa- ische puinhoop is ontstaan, maar it tijdens de laatste drukke voorberei- gen nog allerlei puntjes op de i eten worden gezet. Steeds meer rsoneel van gemeentewerken is bij organisatie betrokken, voort- istuwd door een kern van vijf perso- n. Naast Doppenberg zijn dat Piet Betty Wichers (contactpersoon lor de congresgangers!, Jan Frederici rvoerl en Joke Goedhart (drukwerk ontwikkeling van het thema). congres als een eer moet worden be schouwd. Doppenberg: „Ach, in zeke re zin wel ja. Het komt natuurlijk maar zelden voor dat jouw gemeente aan de beurt is, als je in aanmerking neemt dat eens per twaalf jaar de eigen pro vincie wordt aangewezen. In elk geval is het zo dat je vakmatig de aandacht trekt: we presenteren onszelf aan de mensen uit de eigen en aanverwante vakkringen. Je probeert de bijzonder heden, het specifieke karakter van de gemeente Texel te benadrukken. Maar wat de precieze effecten zullen zijn, is moeilijk te zeggen. Sowieso is er spra ke van mond tot mond reclame voor dat deel van de congresgangers dat nog niet eerder op het eiland is geweest." gespitst op het toekomstig beheer van het fysiek milieu in Nederland. In de voorbereidingsperiode is Doppenberg bij collega's in Noordholland te rade gegaan of Texel met dit thema op het goede spoor zat. Dat bleek zo te zijn. Het sluit (uiteraardl aan bij de taken van de NIDIG-leden, die over het alge meen zijn belast met ruimtelijke orde ning, milieubeheer en openbare wer ken. „Beheerst beheer" haakt in op het actuele gegeven van de bezuinigin gen. De gemeentelijke budgetten wor den kleiner, terwijl de taken toenemen. Dat geeft noodzaak tot beheersing en stellen van prioriteiten. Vijf sprekers zullen ieder een verschillend aspect hiervan nader belichten: drie in alge mene zin en twee toegespitst op loka le problematiek. Donderdag komende de algemene le zingen aan de orde, waarbij de meeste aandacht zal uitgaan naar de spreek beurt van drs. Eversdijk. Deze CDA-er Lees verder pagina 2 Noordholland jarlijks wordt een provincie aangewe- in om het NIDIG-congres te organi- ren. Noordholland was dus voor I87 aan de beurt en in eerste instan- i viel het oog op Den Helder. Bij na- ïr inzien bleek deze gemeente echter j|7er onvoldoende slaapaccommodatie beschikken... Hierdoor kwam de lo- itie Texel in beeld en dat werd als aantrekkelijke mogelijkheid beschouwd, zowel wat betreft overnachtingsgele genheid als omgeving. Alleen had de Texelse organisatie het probleem dat er weliswaar genoeg bedden beschikbaar zijn, maar dat de accommodaties nog al over het eiland zijn verspreid. Toen in de laatste gemeenteraadsver gadering werd gediscussieerd over de beschikbaarstelling van een gemeente- lijke subsidie als tegemoetkoming in de congreskosten, noemde burgemeester Schipper als argument vóór een finan ciële bijdrage, dat het binnen de ge meentegrenzen halen van het NIDIG- Doppenberg toont een nummer van het vakblad „Gemeentewerken" waarin in zeer ruime mate aandacht aan Texel is geschonken. Het blad belandt bij vele beleidsmakers op tafel. Ook tij dens het congres zelf zal met hulp van de Stichting Texelse Produkten Promo tie Texel worden gepresenteerd, o.a. bij de ontvangst door het college van B en W. Naast NIDIG-leden (directeuren van gemeentewerken en/of leidingge vende ambtenaren op hetzelfde terrein) zijn voorts uitnodigingen verstuurd naar zusterverenigingen zoals de Vere niging van gemeentesecretarissen (VGS), de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren, etc. Ook een or ganisatie als de ODRP, het Organisa tiebureau voor Documentatie, Reorga nisatie en Personeelsbeheer waarmee gemeentewerken mee samenwerkt, komt op de gastenlijst voor. Wellicht dat het congres een buitenlands tintje krijgt, als ook de vergelijkbare institu ten in het omringende buitenland ge hoor geven aan hun uitnodiging. Ook worden vertegenwoordigers van de landelijke pers en vakbladen verwacht. Het thema is „Beheerst beheer", toe- Toeristen vonden vrijdag op het strand ten zuiden van de vuurtoren een zee hond en stelden het Natuurrecreatie- centrum hiervan op de hoogte. Het NRC nam contact op met de kust wacht. Bij nadere inspectie bleek het om een gezond dier te gaan, dat slechts een dutje deed op een zand bank, De in het NRC vertoevende za delrob, die uit Skandinavische wateren in onze streken verzeild raakte, is in middels zover op krachten gekomen dat hij tussen de zeehonden in het bassin mag zwemmen en is dus voor het eerst door het publiek te bewonde ren. Er wordt nog bekeken waar, op welke wijze en wanneer het dier in zee zal worden teruggezet. Een 26-jarige inwoner van Den Burg kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een klap in zijn gezicht van een man uit De Koog, waardoor twee tanden uit zijn gebit werden geslagen. Tegen de Koger zal proces verbaal worden opgemaakt. De brandweer op het dak van de familie Drijver aan de Achtertune Binnen twee dagen moest de brandweer twee keer uitrukken voor schoorsteenbrand in Ooster end. In beide gevallen was sprake van een deerlijk vervuild rookka naal dat door de brandweer met een „ramoneur" werd schoongemaakt. Het eerste brandje was vrijdagavond tegen negen uur bij de familie Johan Duinker, Nieuweschild 3. De houtka chel in de huiskamer begon ineens stinkende rook uit te braken, boven uit de schoorsteen stegen vonken op en het gedeeltelijk uit een dubbelwandige stalen buis bestaande rookkanaal werd Is het juist dat een exploitant van recreatiebungalows per huisje ^210— per jaar verontreinigingsheffing betaalt? Of moet hij als bedrijf worden aangeslagen, waarbij de hoogte van de heffing afhangt van de hoeveelheid gebruikt drinkwater? Een 63-jarige man uit 't Homtje meld de bij de politie dat zijn grijze Ford was aangereden, terwijl deze gepar keerd stond voor het CIV-gebouw op 'iet haventerrein van Oudeschild. De ader was doorgereden. De Ford liep anzienlijke schade op aan het rechter- ortier. Eventuele getuigen kunnen ich melden bij de politie (02220) 2644. 3e DC 3 Dakota van de Dutch Dakota kssociation maakt zaterdag en zondag ren aantal retourvluchten Amsterdam- fexel met passagiers. De inzittende le ien van de DDA maken de vlucht ioor 799,— per persoon, inclusief ge- )ak, koffie, thee of frisdrank, die in iet vliegveldrestaurant op hen staat te «achten. Beide dagen wordt zowel 's horgens als 's middags een vlucht Bemaakt. Het antwoord op deze vraag is van groot belang voor de exploitanten van bungalowparken, want thans brengt het Hoogheemraadschap per huisje 7210— in rekening, hetzelfde bedrag als geldt voor een gezin in een gewo ne woning. Bij een bedrijfsmatige be nadering wordt de aanslag veel lager, want de hoeveelheid water die per jaar per bungalow wordt gebruikt, is nogal gering en recreatiebungalows gelden ook niet als bijzondere vervuilingsbron nen, die een hogere verontreinigings heffing rechtvaardigen. De heer R. Veenstra, eigenaar en exploitant van het 19 huisjes tellen de bungalowpark So What aan de Californiöweg heeft bezwaar ge maakt tegen de verontreinigings heffing van 7210,— per huisje hem opgelegd over 1985. Het bezwaar is door Uitwaterende Sluizen van de hand gewezen en Veenstra heeft nu de rechter ingeschakeld. De zaak dient 28 april in Hoorn. Als raadsman van Veenstra heeft de heer R. Kamstra uit De Koog zich op geworpen. Procederen tegen Uitwate rende Sluizen beoefent hij als een soort hobby, aanvankelijk in het belang van het eigen bedrijf, maar tegenwoor dig ook voor anderen. Hij heeft er al tien processen em bezwarenprocedures opzitten. „Daarvan heb ik er maar slechts één verloren", verklaart hij met trots. Kamstra was ooit eigenaar exploitant van jeugdhotel De Zilver meeuw. Maar sinds zijn dochter en schoonzoon dit bedrijf hebben overge nomen, heeft hij alle tijd voor juridi sche diepspitterij, die in elk geval veel jurisprudentie oplevert waarmee ande ren hun voordeel kunnen doen. Wat betreft particuliere bungalows, die in parken staan, zoals in De Krim, De Toes, Het Hoogelandt, De Parel en an dere „uitgeponde" projecten liggen de zaken duidelijk. De rechter heeft be paald dat voor deze huizen het gewo ne gezinstarief mag gelden (dus 7210,— I en dat dit geld mag worden geïnd via de beheerder. Maar zo re deneren Kamstra en Veenstra als de huisjes eigendom zijn van de exploi tant ligt het anders. Dan is er sprake van een bedrijf en zal het verschuldig de bedrag aan zuiveringsgeld moeten worden vastgesteld aan de hand van criteria die ook bij andere bedrijven worden aangelegd. Veenstra wil dat dit met terugwerkende kracht gebeurt. Het zou natuurlijk best kunnen dat de rechter er anders over denkt dan Kamstra en wél akkoord gaat met 7210,— per huisje, wat dus zou beteke nen dat geen onderscheid wordt ge maakt tussen burgerwoningen en be drijfsmatig geëxploiteerde recreatiehui zen. „Maar", zegt Kamstra. „Dan zal die regeling ook consequent moeten worden toegepast. Wat onder andere inhoudt dat de betalingsplicht pas be gint op de eerste dan van de nieuwe maand na aankomst van de eerste huurder, zodat de bungalows die 's winters leeg staan, pas in het begin van de zomer onder de heffing vallen". Kamstra voorziet nog veel problemen bij de heffing van zuiveringsgeld, vol gens hem vooral veroorzaakt omdat het systeem nooit rechtvaardig kan werken. Het zou veel eenvoudiger zijn de zuiveringsheffing van woningen, re creatiewoningen en bedrijven die geen bijzondere vervuiling veroorzaken, te laten afhangen van de hoeveelheid ge bruikt leidingwater, dat immers weer als afvalwater via het riool bij de zuive ring terecht komt. Het vaste bedrag van 7210— per gezin is niet eerlijk. Want een grote familie met volwassen kinderen die dagelijks werkkleding wast, betaalt even veel als een gezin van twee personen dat veel minder af valwater loost. Wat nu gebeurt is ei genlijk heel gek. Je betaalt voor elec- triciteit en water toch ook geen vaste bedragen? Het PWN zou het zuive ringsgeld kunnen innen door een toeslag op de waterprijs. Dat zou veel processen en administratieve romp slomp besparen. Op Texel houdt zich momenteel weer een ooievaar op. Gisteroch tend werd het dier door haven meester Ed de Bruijn waargeno men op het vliegveld waar het in het gras voor het kantoor rond scharrelde en zich blijkbaar niets aantrok van startende en landende vliegtuigen. Hij had wel last van meeuwen die de ooievaar zelfs achtervolgden toen deze in zuid westelijke richting wegtrok. zeer heet. De brandweer klom op het dak en liet de ramoneur een paar keer door de schoorsteen glijden waarbij het grotendeels reeds weggebrande roet werd losgemaakt. Om half acht zondagavond was het opnieuw raak in Oosterend, nu bij Jan Drijver aan de Achtertune. Hier viel het op dat de open haard plotseling opvallend hard begon te branden en dat dikke rook uit de schoorsteen kwam. Bovenin de pijp werd het zeer heet waardoor de schoorsteenpot zelf scheurde. De brandweer maakte op de beproefde wijze het rookkanaal schoon, waarbij beneden een teiltje vol roetresten werd opgevangen. Uit deze gevallen blijkt opnieuw dat eens per jaar vegen van een schoorsteen waarop een open haard of houtkachel is aangesloten, vaak niet voldoende is. Naar verhouding de meeste vervuiling ontstaat in voor- en najaar als de kachel of haard slechts af en toe wordt aangestoken, waardoor in de dan meestal koude schoorsteen veel meer stoffen condenseren dan bij ononderbroken stoken. Het sterkst is de vervuiling bovenin, dus in het koudste deel van de pijp. Een goedge bouwde, stenen schoorsteen kan een schoorsteenbrand overigens goed doorstaan, als de temperatuur ten minste niet al te hoog wordt. Meer dan eens gebeurt het dat een schoorsteen leegbrandt zonder dat ie mand er wat van merkt. In geval van schoorsteenbrand kan men het beste het rookkanaal aan de onderzijde af sluiten waardoor het vuur en dus de hitte wordt onderdrukt. Als op het rookkanaal een kachel is aangesloten is het vaak al voldoende om de lucht toevoer daarvan volledig af te sluiten. Zondagmidag meldde een jongetje bij de politie dat het alrm overging in de nieuwe boekhandel van Nauta. De ei genaar werd gebeld en het bleek om een onschuldig geluid van de kassa te gaan. Nauta zegde toe het systeem te zullen veranderen, zodat de alarmeren de pieptoon voortaan achterwege blijft. Nico Roeper van de Oorsprongweg in Eierland heeft de politie gewaarschuwd omdat hij meent dat in een boom op het erf van zijn boerderij nog een ex plosieve granaat zit Hij was daarvoor gewaarschuwd door zijn vader, toen hij de iep wilde kappen om ruimte te ma ken voor een nieuw te bouwen wo ning. Het projectiel is in de Russen oorlog in de stam geslagen Het hout is er nadien omheen gegroeid zodat uiterlijk niets meer van de blindganger is te zien. Roeper heeft het kappen nu uitgesteld in afwachting van experts van de explosievenopruimingsdienst. Wegens gebrek aan belangstelling stopt het filmgangerprogramma. Het mag betreurd worden dat op Texel niet voldoende liefhebbers zijn om dit initi atief rendabel te maken. Filmnieuws is dat „Flodder" wordt geprolongeerd. Van donderdag tot en met maandag draait deze succesfilm iedere avond om 20.30 uur en zondagmiddag is ma tinee om 14.30 uur. Het fluitkwartet Beaux Four" uit Amsterdam geeft zondagochtend a.s. een koffieconcert in „De nieu we aanleg" in De Cocksdorp, aan vang 10.30 uur. Gespeeld worden twee preludes en een suite voor fluit en orkest van Bach, Canon gique van Pachelbel, Flu te Quartet van Shakarian en kwartet voor vier fluiten van Reicha. Het op treden duurt twee keer een half uur. De toegang is gratis. Bezoekers kunnen rekenen op muziek van goed niveau, hoewel de leden van het kwartet (Patrick Dassen, Tessa Posthuma, Lilian Terwindt en Bas Uit- dehaage) amateurs zijn Het zijn studenten die ook deel uitma- kan van het ca. 50 personen tellend Amsterdams kamerorkest dat wordt gesubsidieerd door de gemeente Amsterdag en als tegenprestatie speelt op de nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur. Op de foto het Beaux Four"kwartet

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1