Toch animo voor feest op koninginnedag Octopoetsie overhandigt ,,schoonhoud"stickers NIDIG-congres Texel niet overal schoon.. VERVOLG VAN FVVG.l Lekkende gasfles Vernieling auto-antenne Zaalvoetbalprogramma Jaarvergadering Ouderenbond Diefstal van trilmachine Granaat gevondenf^ Mars-jeugd plantte bomen bij spee/tui :cc WH an Gemeente kiest voor IBM Bromfietslicht gestolen Oudheidskamer PAGINA 2 is o.a. ondervoorzitter van de Tweede Kamer en is voorzitter van de vaste kamercommissie voor verkeer en wa terstaat. Uit dien hoofde bekleedt hij een sleutelpositie ten aanzien van voor Texel belangwekkende zaken zoals de kustverdediging. Eversdijk zal de con gresgangers in politiek opzicht infor meren. Zijn lezing begint om 12.15 uur en is getiteld Beheer van het fysieke milieu: een politiek probleem?" Moge lijk zal het kamerlid beleidsuitspraken over planologische problematiek doen. Van de politicus is bekend dat hij een interessante spreker in het openbaar is. De spits wordt afgebeten door drs. G. J. te Wechel, hoofd van de afdeling Financiën en Economische Zaken van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die ingaat op de financiële positie van de gemeenten ten opzichte van het rijk. Zijn lezing begint om 10.45 uur. een ander kopstuk is ir. W.C. Reij, directeur-generaal milieu hygiëne van het ministerie van VROM. Zijn lezing „Doelmatiger milieubeheer: gemeentelijk milieu-management nieu we stijl" vangt om 11.15 uur aan. Op de tweede dag dus onderwerpen die rechtstreeks op Texel betrekking heb ben. Prof. dr. ir, T. Goemans van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft gaat in op het beheer van de Texelse kust op langere termijn, dr. N. Dankers van het RIN op Texel praat over het beheer van de Waddenzee. De eerste lezing begint om 11.30 uur, de tweede om 12 00 uur. Voorafgaand aan deze lezingen heeft het NIDIG algemene le denvergadering gehad vanaf 9.30 uur. Ontspanning In het programma zal veel plaats zijn voor ontspanning, met op de eerste dag onder meer een bezoek aan het Natuurrecreatiecentrum, een rondrit en een diner-dansant in hotel Opduin. Op de tweede dag is 's middags een rond vaart met Teso-veerboot Texelstroom die de marinehaven in Den Helder aandoet, waarbij een demonstratie door de marine zal worden gegeven. Het congres begint donderdagochtend om half elf en wordt vrijdagmiddag om vier uur afgesloten. Tussen de be drijven door zal dus voldoende gele genheid zijn om informeel met elkaar van gedachten te wisselen. Het is niet zo dat de congresgangers op de kosten van de gemeente Texel een geheel verzorgd tweedaags uitje voorgeschoteld krijgen. De totale be groting van ƒ80.000 exclusief over nachtingen moet door de congresgan gers voor het grootste deel zelf wor den opgehoest, door eigen bijdragen en geld uit de algemene NIDIG-pot. De gemeentelijke subsidie van ƒ12.500,— dekt de kosten voor lunch, ontvangst en deel van het vervoer. Donderdag belde een man uit Ooste rend naar de politie dat hij een lekken de gasfles in zijn tuin had gezet. Hij wilde de fles gaan gebruiken, maar bij het installeren ging iets fout, waardoor gas ontsnapte. De brandweer werd ge waarschuwd die de fles voor de zeker heid meenam. Vrijdag zag een 43-jarige vrouw uit Den Burg dat de antenne van haar au to was vernield. De wagen stond ge parkeerd op de hoek Zwaanstraat/ Warmoesstraat. De schade is ongeveer ƒ75- Woensdag 8 april: 17.15 u. Texel 6-ZDH 3 (j) 17.55 u. Casino 3-ZDH 2 (j) 18.40 u. Oosterend-Topido 1 ID) 19.30 u. Gamma 2-Res. Schagen 20.25 u. ZDH-Jelleboog 21.15 u. Gamma 3-Oosterend 2 22.05 u. Ver.Schilders 4-Oosterend 7 Zaaldienst: Casino Donderdag 9 april: 17.15 u. Texel 8-Texel 7 (j) 17.55 u. Gamma 2-Texel 5 (j) 18.40 u. Gamma-Casino 3 ld) 19.30 u. Rab-Mantje 2 20.25 u. Oosterend 3-Ver.Schilders 21.15 u. Nioz 2-De Koog 22.05 u. Oosterend 6-Texels Lamsvlees Zaaldienst: Texel Vrijdag 10 april: 17.00 u. res (j3) 17.30 u. Nissan 2-De Koog (j) 18.15 u. Ver.Schilders 3-Texel 2 19 05 u. Texel 3-Topido 3 20.00 u. Texel-Topido 20.50 u. Citroën-Casino 2 21.45 u. Casino-Oosterend 1 22.35 u. Mantje-Gamma 2 Zaaldienst: Nissan Maandag 13 april: 17.15 u. Texel 1-Casino 1 (j) 18.00 u. Topido 2-ZDH ld) Zaaldienst: Alkema TEXELSE COURANT DINSDAG 7 APRil b|NSD/ Wethouder Schilling pakte de sticker meteen op het gemeentelijke straatvuilkarretje Wethouder Daan Schilling kreeg vrijdagochtend een pakket stickers ilAïlOt l uit handen van het achtarmige k/j. f schoonmaakmonster Octopoetsie. fl) Het was een stuntje van Vinke I Schoonmaakbedrijf ter gelegen- heid van het 25-jarig bestaan. De (I J door Harry Tielemans ontworpen Vv 'Ï-VTV^ j- sticker met de kreet „Houdt Texel dfiï*' J schoon!" was bedoeld om te wor- '7 i den geplakt op alle gemeentelijke openbare afvalbakken. Maar of dat - gaat gebeuren is twijfelachtig want - de gemeente had zelf al een vignet in de maak, dat voor die afvalbak ken was bestemd. In overleg zal nu worden bepaald wat er gebeuren moet. De Tielemans-sticker werd vrijdagoch tend echter meteen gebruikt, want toevallig stond Anton Hartog op de Groeneplaats met het wagentje waar mee hij straatvuil opruimt en de wet houder plakte er direct een sticker op. Later in het raadhuis verklaarde Schil ling blij te zijn met bedrijven als Vinke die in de loop der jaren „stiekum" zijn gegroeid en nu voor een flink stukje werkgelegenheid zorgen. De gemeente geeft graag alle steun aan uitbreiding van werkgelegenheid, maar helaas ver dwijnen er meer arbeidsplaatsen dan erbij komen. Slechts een enkele keer lukt het door gemeentelijk toedoen een bedrijf naar Texel te halen, zoals de palingkwekerij van Texvis. Blij is de gemeente ook met activitei ten die gericht zijn op een schoner mi lieu. Een schoon eiland betekent een visitekaartje waar een wervend effekt vanuit gaat. Het landschap komt er beter door tot zijn recht en in een reeds schone omgeving zullen mensen ook niet zo makkelijk rommel neergooien. Co Vinke vertelde dat de stickers niet alleen voor de gemeente zijn bestemd maar ook voor particulieren die er hun afvalbakken mee willen opsieren of die de kleine of grote sticker gewoon als oproep ergens willen opplakken. Het besef dat het leefmilieu schoon moet zijn, wordt steeds algemener, vertelde Schilling in de daarop volgen de discussie. Wel moet onderscheid worden gemaakt tussen „uiterlijk" vuil in de vorm van achtergelaten rommel en bodemverontreiniging e.d. waar men op Texel gelukkig nauwelijks mee te maken heeft. Beter nog dan reini gen en opruimen is te voorkomen dat vuil en rotzooi wordt achtergelaten. Dat is een kwestie van mentaliteit en opvoeding. Wat dat laatste betreft ziet De ANBO, afdeling Texel, houdt op vrijdag 10 april zijn jaarvergadering in dienstencentrum De Buureton aan de Molenstraat. De vergadering begint om half drie 's middags. Na afloop zal Nan Huisman Tzn. een serie dia's ver tonen over diens rondreis door Ameri ka en daar interessante verhalen bij vertellen. Op de agenda staat onder meer de benoeming van afgevaardig den naar de Gewest-vergadering op 15 april in Velsen en de bestuursverkie zing. Voorzitter S. de Waard en pen ningmeester P. van Heerwaarden zijn aftredend en herkiesbaar. Gisteren deed een 78-jarige bollenkwe- ker uit De Koog aangifte van diefstal van een trilmachine van het merk „Sachs" uit een schuur bij ,,Vre- destein" aan het Oude Dijkje. De waarde wordt geschat op ƒ600 en schoon houden van Texel als be langrijke taak wordt gezien. Het jubileum van het Vinke-bedrijf werd verder gevierd met een drukbe zochte receptie in het Havenrestaurant van 't Homtje. Een bloemetje was 's morgens bezorgd bij Bob Bakker van Bakkers Ijzerhandel, een bedrijf dat te boek staat als Vinke's oudste en trouwste klant, waar al 25 jaar de gla zen worden gelapt. In het prinselijk jubileumjaar doet Den Burg heel duidelijk mee. Er zijn zo hier en daar nog wat knel punten, maar verder werken vele mensen uit de diverse wijken naar 30 april toe. Naast de muziek van de toren en de koninginnemarkt, gaat de aubade nu ook definitief door. De CVO-, Thijsse- en Jozef school zullen hieraan hun zingende medewerking verlenen. De kinderspelen in de Parkstraat gaan om 10.00 uur van start tot 12.00 uur, evenals de 5- en 7-dorpenfietstoer- tocht. De versierde optocht houdt vele mensen bezig in creatieve zin. De kinderspelen voor de oudere jeugd zijn in handen van Jan Kramer en z'n medewerkers van het jeugd- en jonge renwerk. De stratenloop belooft zeer spannend te worden met de vele Texelse deelnemers. Ondanks het niet in kunnen schakelen van de Texelse re creatiesportleiders, gaat het wijk tegen wijk-spel toch door. Teleurgesteld is de commissie over de toegedane toezeg ging van de gemeente om een plaats voor de Meierblis aan te wijzen. Was Den Burg vroeger „verrijkt" met een tiental blissen, nu is het bijna „Meier- blisloos" door de vele wetjes, voor schriften en regels. Toch zal Den Burg op 30 april een Meierblis hebben. Voor 11 maart was bericht beloofd over een Meierblislocatie door de gemeente. Tot nu toe heeft het comité echter niets gehoord. Enthousiaster en meelevender reageren de middenstand en banken van Den Burg. Zij hebben al vele prijzen be schikbaar gesteld of financiële tegj moetkomingen toegezegd. De vergadering in „De Schakel" derdag 9 april gaat niet door. Vooil formatie contact opnemen met del wijkpresident. Aan de Postweg ten noorden van tankstation werd vorige week een tiergranaat gevonden van dertig ce meter lang en acht tien centime! doorsnede. Het explosief zal onsch lijk worden gemaakt. Kinderen van woonwijk De Mars n Den Burg vierden zaterdag hun e/j boomplantfeest. Rondom de in aa zijnde speeltuin werden zo'n 900 boompjes en struiken geplant en zal straks een extra reden vormen zuinig op de beplanting te zijn. Ht startsein werd even na elf uur gei door Piet BoHer, hoofd buitendien gemeentewerken. Alle te planten groen was door de gemeente besi baar gesteld. Bo/ier had voor alle dige helpers zaterdag buttons mei bracht. André Balk, voorzitter van buurtvereniging De Marskramer, de eer te beurt de eerste boom te planten. De speeltuin zal op 9 mei\ fideel worden geopend door burgi meester Schipper. ook N pthulc Met d n ei iinne iea S onde iing Nau Ian h ie Pa aai iandi ens nd De sticker, verkrijgbaar in twee maten. ook de gemeente een taak. Het colle ge denkt momenteel over maatregelen om het hondepoep-probleem op te lossen en aan het her en der op Texel in de openlucht opslaan van strandpa viljoens, strandhuisjes e.d. komt mis schien een eind door het stichten van een centrale opslaggelegenheid. Vol gens het bestemmingsplan is het plaatsen van deze artikelen in het ter rein verboden maar de gemeente is tot dusver terughoudend bij het afdwin gen van de naleving van de regels, omdat de bedrijven erdoor op kosten worden gejaagd die in sommige geval len niet te dragen zijn. Het feit dat de gemeente onlangs een speciale milieu afdeling in het leven heeft geroepen, wijst er ook op dat het schoon maken Naar aanleiding van bezoeken aan demonstraties bij leveranciers en gemeenten, die al automatisering hebben doorgevoerd, offertebeoor deling en gesprekken met de be trokken medewerkers, heeft het college besloten te kiezen voor IBM-apparatuur (type L+T) voor de automatisering van de gemeentelij ke administratie. Via de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid moet de raad en het college regelmatig op de hoogte gehouden worden over de vorderingen van de werkzaamheden. De aanschaf van apparatuur en programmatuur zal een half jaar voor de operationele da tum gebeuren. De invoering van gege vens vindt gefaseerd plaats. lautc >ianc Jauti jffro ..Bomen planten? Laat dat maar aan ons over! Het is te hopen dat spoedig een definitieve oplossing wordt gevon den voor goede verwerking van het Texelse huisvuil, want het storten op de steeds hogere vuilberg bij de Mokbaai blijft problemen geven, hoezeer de gemeentelijke reini gingsmensen hun best doen om de overlast zoveel mogelijk beperkt te houden. Ondanks het hek rond de stortplaats wordt allerlei lichte rommel, vooral plastic verpakking door de wind in de omgeving verspreid. Jan Kikkert van de naburige kampeer boerderij Hoorn en Burg weet ervan mee te praten. Op de gemeentelijke vuilniswagen, die hij dagelijks voorbij ziet rijden, staat tegenwoordig Houdt Texel schoon", maar de gemeente is zelf nog niet in staat het goede voor beeld te geven. Hoezeer het landschap in de omgeving van de belt kan wor den ontsierd door het vuil, bleek voor al bij het stormachtige weer van vorige week toen honderden plastic zakken en andere stukken licht afvall tegen de tuinwallen en boomsingels He werden geblazen, zoals de hierbij af; 'le< drukte foto toont. Overigens is het I orS harde bewijs dat al die rommel ook av( werkelijk van de gemeentelijke stort- en plaats komt niet te leveren, want er spoelt ook wel eens vuil aan op het strand en dat wordt door de wind o de dijk geblazen, zodat het ook in h$| hoogwaardige Texelse landschap te recht komt. Volgens Jan Kikkert is e' geen twijfel aan dat verreweg het meeste vuil van de stortplaats komt, anders zou juist in deze omgeving ni zo opvallend veel rommel liggen. Kik] kert heeft in het weekend mensen de gemeente gebeld met de uitnodi ging om de rommel persoonlijk te gaan bekijken. Het is niet de eerste keer dat hij actie voert tegen de stoi plaats. Toen werd besloten tot het aanleggen ervan op deze plaats, hoorde hij al tot de protesterenden, ziet dan ook reikhalzend uit naar hel moment dat de belt definitief wordt gedekt en het huisvuil op een betere manier wordt verwerkt of afgevoerd naar het vasteland. Van een bromfiets, die in de Teso- stalling bij de boot geparkeerd stond, is dinsdag tussen 7.00 en 18.00 uur een zg. koplampunit gestolen. De schade bedraagt ongeveer f45,—. Ge tuigen kunnen zich melden bij de pot- tie (02220) 2644. Vanaf maandag is de Oudheidskamer weer open, maar met gewijzigde ope ningsuren. Deze zijn nu maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uir en van 13.15 tot 15.00 uur.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2