Heerlijk dagje uit met schip ,,De Zonnebloem 3STE BOOTTOCHT 'N GROOT SUCCES ir Gordon-cursus weer van start Buurman heeft last van Vergulde Kikkert Motorcrossers streden om kampioenspunten Zwemmarathon en driekamp TX '71 Aan boord van het vrolijk versierde schip werd veegezongen. *11 imiNSPAG 7 APRIL 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ziek, bekende meezingers ,,van toen" en aanstekelijke vrolijkheid steeg de stemming al meteen tot ver boven het tweede dek. Janny Craanen had zelfs een speciaal lied bedacht: ,,Vaar met de Maasvallei" op de melodie van ,,Geef mij maar Amsterdam". Dat ging er in als (Tesselse) koek. Later op de dag, op de terugreis, kende de gezel ligheid helemaal geen tijd meer. De Flierefluiters maakten kennelijk bij hun medereizigers artistieke gevoelens los, want enkelen grepen ook zelf naar de microfoon. De heer Sijp Langeveld droeg uit het blote hoofd een rijmpje over een harembroek voor, mevrouw M. A. v.d. Berg-Witte stal de show met een ter plekke bedacht reisverhaal op rijm, C. Oosterhof bracht in duet met Janny Craanen een gevoelige bal lade en inspireerde op zijn beurt ,,de koninging van het Texelse levenslied" Zij knoopte er een gloedvolle potpourri aan vast waarin niet alleen plaats was voor meedeiners als ,,Daar bij die mo len" en ,,Als de klok van Arnemui- den", maar ook zelfs voor „Sinterklaas is jarig". Toepasselijk was het nieuwe lied „Want over 't Marsdiep". Vóór het echter zover was, was al een volle dag op de (woelige) baren verstreken. Een dag waarop het binnen gezellig was en buiten mooi weer, hetgeen ieders zon nige humeur ten goede kwam. Vooraf werd nog gevreesd dat de strakke zuid-oostenwind de oversteek over het Wad parten zou spelen, maar dat viel reuze mee. Op de heenreis was het schommelen geblazen, maar gesneu velde kopjes en schoteltjes en zeezieke passagiers vielen niet te noteren Grote taart Naast een muzikaal onthaal was ook sprake van een gastvrij onthaal in de vorm van koffie met gebak. Niet zo maar gebak, maar parten uit een schitterende grote taart met het vignet van De Zonnebloem op reuzeformaat. De taart (en gebak) werd gratis be schikbaar gesteld door de onderne mersvereniging Oudeschild en vervaar digd door Ruud Boom, chefkok van Verzorgingshuis Sint Jan, bijgestaan door Anton Kooyman. De koks waren zes uur met het karwei bezig geweest. Ook ander proviand was in de keuken van Sint Jan voorbereid, zoals de slaatjes en de soep die bij de lunch werden verstrekt. De koffie en bijbeho rende zaken waren gratis aangeboden door Albert Heijn. De rest (broodjes, hapjes, drankjes) werd in de goed ge outilleerde kombuis van de Maasvallei bereid. In dit onderscheepse vertrek was het een drukke bedoening van af wassende vrijwilligsters en komende en gaande serveersters en obers. Hun taak was te zorgen dat niemands in wendige mens tekort kwam, maar van de reis zelf hebben de meesten maar weinig gemerkt. Vanuit Oudeschild werd koers gezet naar Den Helder, een oversteek die liefst anderhalf uur in beslag nam en waarbij een laagvliegende marine- helicopter de nodige aandacht trok. Dit ondanks dat in de thuishaven een loods aan boord was gestapt, A. Har der uit Julianadorp. Kapitein Snijder en stuurman P. Muiters hadden nog een derde plaats een prima prestatie. Zondag deden dertig kinderen van TX '71 mee aan een recreatieve driekamp in zwembad „De Ven nen" te Hippolytushoef. Totaal werd 8300 meter afgelegd, bij- eengezwommen door Marleen Keijser (1550 m), Ronnie Witte (1250), Mariska Buren (1600 m), Remko Veeger (1150 m), Patricia Den Brok (1450 m) en Ed win van Lubek (1300 m). „Oudeveer" uit Breezand en „Normer ven" uit Hippolytushoef waren de an dere deelnemers aan de recreatieve driekamp. Met weinig beschikbare mensen heeft de organiserende vereni ging „Normerven" toch een uitsteken de zwemmiddag weten te houden. Er werden leuke spelletjes in het water gedaan en het touwtrekken was aan leiding tot groot enthousiasme. Tot besluit werd een estafette gezwom men. Alle kinderen kregen een herin nering aan deze geslaagde middag. nooit met het schip op de Waddenzee gevaren. Zij zijn in vast dienstverband van Rederij Stiphout, die zes boten van het type „Maasvallei" bezit en er daarvan jaarlijks vier voor enkele maanden aan De Zonnebloem ver huurt. Normaal gesproken worden de schepen ingezet op dagtochten vanuit Zuid-Limburg; de „Maasvallei" doet 's zomers dienst op het traject Maastricht-Luik. De Waddenzee is echter wat anders dan de Maas, van daar dat deskundige hulp nodig was. De Helderse Koopvaarderschutsluis was de plaats waar op ongebruikelijke wijze de eregast van het reisje aan boord kwam. Burgemeester Schipper daalde via een laddertje langs een sluismuur af aan dek, waar zijn vrouw hem stond op te wachten. Op dat mo ment wist men al dat het aanvankelijke reisdoel, het Alkmaardermeer, niet zou worden gehaald. Met een niet hogere snelheid dan tien kilometer per uur gleed het schip door het water van het Noordhollands kanaal zuidwaarts. Tussen 't Zand en Sint Maartensvlot- brug, ter hoogte van de verkeersafslag naar Schagen, werd het verste punt bereikt en rechtsomkeert gemaakt. Veel meer dan water, dijk, kale polder en autosnelweg had de route niet te bieden, maar daar ging het ook niet om. De hoofdzaak was dat 118 Zonnebloem-gasten een lekker dagje uit beleefden en in deze opzet slaagde de debuterende organisatie volkomen. Organisatie Dat kon de heer A. P. F. J. Bruijninck, districtshoofd Noord-Holland van De Zonnebloem, uit eigen ervaring bea men. Omdat het de eerste maal was, maakte hij persoonlijk het dagje mee. Bruijninck toonde zich diep onder de indruk van de Texelse organisatie „Perfect hoe men hier met elkaar ac tief is geweest. Vooral de grote mede werking die de afdeling van alle kanten heeft gekregen, is opvallend. Kennelijk heeft zo'n eiland toch een sterkere ge meenschap dan elders, want daar duurt het over Het algemeen langer voordat men de organisatie van een bootreis aankan" Bruijninck drukte zijn erkentelijkheid uit door het overhandi gen van orchideeën voor alle medewerkers. Ans Gïeles, voorzitster van de afdeling Texel, toonde zich net als haar mede bestuursleden Riëta Keijser (secretares se) en Dolly van den Oever (penning- meesteresse), vaste vrijwilligsters en medewerk(st)ers voor één dag, bekaf maar opgelucht. „We zagen er vrese lijk tegenop, maar het is allemaal prachtig verlopen. Voor de mensen was het een leuk dagje uit, maar voor ons was het een dag hard werken. Je zweet je rot, maar we waren goed op elkaar ingespeeld. Ja, de vaartocht is zeker voor herhaling vatbaar, al heb ben we daar nog geen afspraken over gemaakt." De dag werd op feestelijke wijze af gesloten met een hartverwarmend ont haal op de haven. Temidden van wui vende familie en bekenden stond de boerenkapel van KTF gereed en maak te met vrolijke deuntjes een einde aan een in alle opzichten zonnige dag. Op Texel begint binnenkort weer de Gordon-cursus „Effectief omgaan met kinderen" Op woensdag 29 april is de eerste bijeenkomst. De cursus bestaat uit tien wekelijkse avonden van elk drie uur. De kosten bedragen inclusief lesmateriaal ƒ160,—. Voor opgave en in lichtingen kan men zich wenden tot de regionale contactpersoon Tine Beemsterboer uit Heerhugowaard, tel. (02207) 14347. In de cursussen wisse len theorie en praktijk elkaar af. De vaardigheden zijn gebaseerd op de op vattingen van de Amerikaanse psycho loog Tomas Gordon over opvoeden. De meeste opvoeders blijken te laveren tussen de autoritaire en de anti- autoritaire methode. In de cursus leren ouders zó met hun kinderen praten dat kinderen ook naar hen kunnen luiste ren en omgekeerd. :htend vroeg was het inschepen geen simpele klus. De oprichting van de Texelse afdeling, in februari vorig jaar, werd door andere hulpverlenende organisaties met enige scepsis onthaald. „Er gebeurt op Texel al genoeg op dit gebied", zo werd ge zegd. Een klein team van vrijwilligsters toog aan het werk en stuitte daarbij toch op „gaten in de markt Met „Door de harde muziek en de bij behorende kroeggeluiden worden wij tot diep in de nacht uit de slaap gehouden". Aldus Henk Vink, Gravenstraat 31 in Den Burg, in een brief aan de gemeenteraad waarin hij zich beklaagt over hin der die hij ondervindt van De Ver- guide Kikkert sinds dit etablisse ment naast bioscoop ook nog theater en horecagelegenheid is, geëxploiteerd door Rob Valkenburg. Vink schrijft dat Valkenburg het boven dien niet al te nauw neemt met de sluitingstijden. „Reeds tweemaal heb ben wij met behulp van de politie het café moeten laten sluiten". Vink wil dat de gemeente verlangt dat het ca fégedeelte van het bedrijf geïsoleerd wordt of anders overgaat tot sluiting, j Ook wil hij onderzocht zien in hoeverre B en W nalatig zijn geweest, gezien de nieuwe milieu- en hinderwetgeving. Hij dreigt een kort geding te zullen aanspannen als raad en B en W niet naar een oplossing zoeken. In dezelfde brief klaagt Vink ook over hinder van discotheek De Jelleboog. „Onderzoekt u eens hoeveel mensen uit de Binnenburg zijn vertrokken door overlast van deze disco. Het mag niet zo zijn dat mensen uit het centrum van Den Burg wegtrekken door deze horecaoverlast." B en W stellen voor dat zij de brief van Vink afhandelen, maar laten alvast we ten wel degelijk te kunnen optreden te lgen geluidshinder van café's en wel krachtens de Geluidshinderverordening of door sancties ingevolge de Hinder wet. In de weekenden zullen binnenkort geluidsmetingen worden gedaan in het centrum van Den Burg, wat alleen mo gelijk is bij rustig weer. Zo kwam het dat vrijdagochtend vroeg op de Oudeschilder haven ook mensen uit bejaardentehuizen en -woningen zich inscheepten. Steile loopplank Rond half negen was het een drukte van belang met af en aan rijdende bussen, taxi's en personenauto's. Met veel moeite en veel mankracht werden passagiers in rolstoel de steile loop plank naar het bovenste dek opge duwd. Om tien voor negen waren alle gasten aan boord, hadden ook de le veranciers van de benodigde etenswa ren hun aandeel afgeleverd en konden de trossen worden losgegooid. Naast de 118 „dagjestoeristen" was een gro te groep vrijwillig(st)ers mee om het iedereen naar de zin te maken. Voor hen zou het bijna een half etmaal zwe ten worden. Onder deze bemanning bevonden zich veel beroepsverpleeg kundigen en ook een arts. Dokter Klaas Eissen had eigenlijk vakantie maar spande zich de hele dag hard in. Met het oog op de risico's die kleven aan zo'n dagje uit is het verplicht om een arts en zowel op onder- als boven dek drie verpleegkundigen aan boord te hebben. De verpleegsters hadden het vooral druk met het helpen bij de toiletten en de dokter bij het gereed maken en rondbrengen van hapjes en drankjes (bereid aan de hand van tevo ren ingevulde dieetlijsten; ongelukjes bleven uit. Flierefluiters Aan boord was het direct flink gezellig. De organisatie had een gouden greep gedaan door Janny Craanen en vier van haar Flierefluiters een come back te laten brengen. Met accordeonmu- voor aeze mensen was net hard werken geblazen om 118 mede-opvarenden in het zonnetje te zetten. Zondag werd voor de eerste maal dit seizoen gestreden om de pun ten voor het MAB- motorcrosskampioenschap. De ju nioren en senioren reden samen, echter wel voor aprate klassemen ten. Pech had Peter Daalder die zich tijdens de training blesseerde, zodat hij niet meer aan de wedstrijd kon meedoen. De eerste manche leek een afgeteken de overwinning te worden voor [Man ning Kikkert, die zeer snel rond ging. Versnellingsbakproblemen, die hem de rest van de dag langs de kant zouden houden, gooiden echter roet in het eten, zodat de overwinning naar Nico Bakker ging. De winst in de tweede manche ging naar Niels Koorn vóór Nico Bakker. Zij hadden allebei het voordeel van een krachtiger 250 cc motor en daarom bij de start een handicap van een halve minuut kregen. In de derde manche was het Willem Boersen die met z'n 125 cc Honda alle concurrenten de baas bleef en er de laatste ronde zelfs nog een schepje bovenop deed. Hij trok verdiend de overwinning naar zich toe. Bij de junioren was Kees Pol er na een langdurige blessure weer bij. Hij reed onder luide aanmoedigingen van vader Cees Pol drie keer naar een overwin ning, al was het door een hangende gasschuif en jeugdige overmoed zo nu en dan knap spannend. Grisha Kuhl- man werd drie keer tweede en nieuw komer Mark Pijper bleef op één derde plaats steken. Zaterdag heeft een jeugdploeg van ZPC TX 71 in zwembad „De Schots" te Den Helder meegedaan aan een zwemmarathon voor de jeugd t/m 14 jaar, gehouden door de reddingsbrigade Den Helder. Van de veertien deelnemende ploe gen leverde de Texelse ploeg met Uitslagen: Junioren: 1. Kees Pol 90 pnt; 2. Grisha Kuhlman 81 pnt; 3. Mark Pijper 25 pnt. Senioren: 1. Niels Koorn 84 pnt; 2. Nico Bakker 78 pnt; 3. Willem Boersen 76 pnt; 4. Frans Boersen 69 pnt; 5. Rinse Dijt 64 pnt; 6. Michael Kortenhoeve 61 pnt; 7. Nanning Kikkert 25 pnt. De prijzen werden beschikbaar gesteld door Maarten Hoogenbosch. De vol gende wedstrijd is op zondag 3 mei. een busreis naar de bloemenmozaïeken in Breezand, lotenverkoop en het inza melen van gebruikte postzegels, werd op bescheiden wijze aan de weg ge timmerd. Het eerste grote werk volgde nu: een dagtocht met één van de be kende Zonnebloem-schepen. De eerste voorbereidingen dateren al van een half jaar geleden. Weliswaar had het nationaal bureau van De Zonnebloem een draaiboek ter beschikking gesteld, maar elk gebied kent z'n specifieke (on)mogelijkheden, zodat het nodige moest worden gevergd van het aanwe zige organisatietalent. In eerste instan tie werd de aandacht gericht op de langdurig zieken en gehandicapten; degenen die niet meer buiten de deur komen en voor wie weinig anders wordt georganiseerd. Er werd contact opgenomen met het Texelse artseno- verleg en van de meeste huisartsen werd een adressenlijst verkregen. Brie ven werden verstuurd en bij positieve reactie brachten bestuursleden en vaste vrijwilligsters een bezoekje aan huis. De aldus ontstane groep was nog niet groot genoeg om de vervoerscapaciteit van de „Maasvallei" (160' personen) volledig te benutten en kon worden aangevuld met anderen. Zo'n 120 Texelaars, van wie een deel in velerlei opzicht tussen wal en schip valt, werden vrijdag in de boot genomen en in het zon netje gezet. Ruim een jaar na de oprichting hield de Texelse afde ling van De Zonnebloem, de organisatie die zich inzet voor hulpbe hoevenden van alle gezindten, voor de eerste maal een boottocht. Met deze dagjes uit op het water heeft De Zonnebloem faam ver worven. De afdeling Texel zorgde er vrijdag voor dat deze goede jaam méér dan hoog werd gehouden. „De mooiste dag van m'n leven", uchtte een deelneemster zelfs. >at was in alle euforie waarschijn- ijk iets overdreven, maar tekenend was die opmerking wèl. Je zult naar de hele dag, nee hele weken tussen de geraniums naar buiten zitten turen, in de stille hoop dat en van die voorbijgangers jouw luisje binnenstapt. Lang ziek, ge- landicapt, of op andere wijze lulpbehoevend, voor al deze men- ten die zelden of nooit de deur uit- aan en het leven weinig meer te >ieden lijkt te hebben, zet De Zon nebloem zich in. Met hulp van vrij willigsters die wèl regelmatig ie mands huis binnenstappen. De vol gende stap is naar buiten, of zelfs een hele dag weg, en de dankbaar heid die dat oplevert is enorm. Kok Ruud Boom met zijn reuze-taart Vandaar het oprechte „De mooiste dag van mijn leven".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7