IE Hotel De Pelikaan blijft bestaan 4 ,,Wij hebben er geen zooitje van gemaakt" ludheidskamer gestart net vrijwilligers Moderne zaak achter historische geve! 31 ii eiliger uitstappen lus langs Pontweg 3de togerstraat wordt eter begaanbaar Extra parkeerplaatsen Dsten f16.2007- Bioscoop-exploitant Valkenburg: Appartementenplan gehalveerd Toch meierblis voor De Cocksdorp PRU^PIJDAG 10 APRIL 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 verschillende bushaltes langs Pontweg moeten de AOT- issen op de rijbaan stilstaan, ardoor gevaarlijke situaties kun >en ontstaan. Om de betreffende in. en uitstapplaatsen veiliger te jiaken, moeten invoegstroken wor- jen aangelegd, voor een totaalbe- Jrag van f60.000,—. B en W hebben •jieraan hun goedkeuring gegeven. ing bushaltes komen voor aanpassing |n'aanmerking: bij de afslagen Zuidhaf- I Gerritsland, Califormëweg, Peli- (anweg, Pijpersdijk en de Schuma- ■rsweg. Het beschikbaargestelde be- jg dient tevens te worden aange- •nd voor het verbeteren van tspadoversteekplaatsen langs de mtweg en de Nieuwlanderweg. De pitaalslasten voor het eerste jaar be- agen f6102— uitgaande van een af- hrijvmg over vijftien jaar en een half- irlijks rentepercentage van zeven ocent. 3e op meerdere plekken slecht be- jaanbare Kogerstraat in Den Burg vordt binnenkort opgeknapt. Het gaat om het gedeelte tussen De Zes en de lenbuurt. De gemeenteraad is ge ragd hier f120 000,- voor beschik baar te stellen. extra parkeerplaatsen, die langs 'everstraat en Schilderend zullen wor- m aangelegd (als remedie tegen de ior de omgekeerde verkeersrichtmg de Parkstraat verminderde klan- stroom naar de bedrijven in deze geving) kosten ƒ16.200,—. Een be- g van f14.700— is geraamd voor irkeerplaatsen nabij Bloemisterij Kor- nhoeven en f1500— voor langpar- ■erplaatsen in Weverstraat/Schilder- id. De parkeerplaatsen zullen spoe- 3 worden aangelegd, gelijk met de irbestrating van Weverstraat en :hilderend. Exploitant Rob Valkenburg vindt dat zijn bioscoop-theater De Vergulde Kik kert voldoende is geïsoleerd. Hij ergert zich daarom aan buurman Henk Vink, die klaagt over geluidshinder en de gemeenteraad schriftelijk heeft gevraagd om maatregelen. Valkenburg is vooral geïrriteerd over de opstel ling van de brief, waarin de suggestie wordt gewekt dat hij en zijn personeel zich weinig aan de nachtrust van de buren gelegen laten liggen. ,,lk ben er niet voor bezig om me publiekelijk te laten afschilderen als iemand die er een zooitje van maakt", aldus Valkenburg. De fundering voor de eerste appartementenvleugel achter hotel De Pelikaan De plannen van Redespes B.V. uit Heemstede om hotel De Pelikaan bij De Koog te vervangen door een appartementen gebouw met 134 eenheden, gaan slechts gedeeltelijk door. Er worden nu twee vleugels gebouwd met 78 appartementen, waardoor het hotel niet hoeft te verdwijnen. Volgens het herziene plan wordt het hotel op de oude voet geëxploiteerd met de vroegere eigenaar Piet Keijser als bedrijfsleider. Het gebouw biedt te vens diverse centrale voorzieningen ten behoeve van de eigenaars van de ap partementen, zoals restaurant, sauna, zwembad, zonneterras e.d. Aan die e Oudheidskamer aan de Ko- lerstraat in Den Burg draait sinds aandag met vrijwilligers, want leid voor betaald personeel is er liet. De oudheidskamer is nu ook 's middags geopend. Vrijwillige krachten werden opgeroepen Jia de krant. ,,We kregen vijf reacties en alle vijf raak", aldus Jan Kuiper, di- icteur van de Stichting Texels Mu seum. Na het eerste kontakt in februa ri kregen de vijf een soort stoomcursus |an beheerder Biem Lap. Naast het prkopen van de kaartjes kunnen ze Jaardoor ook op verantwoorde wijze Kmdleidingen geven en daarbij wat ®ertellen over de collectie. Lap komt nu permanent in het Maritiem- en Juttersmuseum, maar is 'el het .toeziend voogd" over de udheidskamer. Dus als er iets is, kun- ien ze hem bellen", aldus Jan Kuiper. 'ee vrouwen en een man gaan de |oel om de beurt beheren en er zijn 'ee heren reserve. Overbrengen lik hou van antiek en van omgaan net mensen en zo kon ik allebei com bineren", aldus Hans Agter, één van de vrijwilligers. En Tine Traill-Rab wilde zich nuttig maken voor de Texelse ge meenschap nadat zij afgekeurd was voor een andere baan. En Klaasje ter Haar zegt: ,,Nu mijn kinderen uit huis zijn heb ik tijd om weer wat te gaan doen, in contact te komen met men sen. Hier kan ik proberen de geest van vroeger over te brengen". De twee reserveheren zijn Gijs Oskam en Paul van Sambeek. Toch is het be grip vrijwilligers niet helemaal nieuw voor de oudheidskamer. Al weer zo'n acht jaar verzorgt Connie Ambriola de kleinste kruidentuin van Nederland achter de oudheidskamer. Lekker werken in de tuin", zegt Connie, die wordt bijgestaan door Tineke Nijman Het tuintje is in 1956 aangelegd door Walter Kissing. Jan Kuiper is tevreden met zijn nieuwe werkkrachten. ,,We kijken gewoon hoe het dit jaar draait. Ik hoop dat ze het leuk blijven vinden. We hebben ook weer contacten met de historische ver eniging gelegd. Zij helpen ons met het verkrijgen van nieuwe spullen voor de collectie en vooral met de toelichting die erbij moet komen". centrale voorzieningen wordt momen teel de laatste hand gelegd, gelijk met een totale renovatie van het hotel, waardoor dit weer aan de eisen van de tijd beantwoordt. Volgens directeur J. Ris van Redespes is voor de nieuwe opzet gekozen, om dat het lucratiever lijkt. Hij ontkent dat het oorspronkelijk beoogde aantal ap partementen niet wordt gebouwd om dat men bang is dat daar geen gega digden voor zullen zijn. Jarino heeft inmiddels een begin gemaakt met de bouw van één van de twee vleugels van het appartementencomplex, recht achter het bestaande hotel. Beide vleugels zullen over ongeveer een jaar klaar moeten zijn. Tegen het eind van de zomer is de eerste vleugel glas- en waterdicht en er wordt vanuit gegaan dat alle 78 appartementen (dus van beide vleugels) dan ongeveer verkocht zullen zijn- Op dit moment is een tien tal appartementen al aan de man ge bracht, maar het afgelopen jaar is nau welijks verkoopactiviteit ontplooid. Coltof Vorig jaar was het nog de bedoeling dat de eenheden in hoog tempo zou den worden verkocht door René Coltof uit Zierikzee. Zijn naam en kleuren wa ren zelfs al aangebracht op het tijdelij ke verkoopgebouw op het terrein bij de Pelikaan, maar er ontstonden moei lijkheden, waardoor Ris en Coltof weer uit elkaar gingen; het had onder ande re te maken met de zomerhuizen in De Krim die Coltof eerst aan de man wil de brengen. De naam Coltof werd overgeschilderd en besloten werd dat Texel Vastgoed en de Duitse bemidde laar Inprojekt de verkoping zouden re gelen. De campagne gaat deze week van start, zowel in Nederland als Duistland. Dat betekent dat wel een forse vertraging is opgetreden, want op dit moment hadden alle eenheden verkocht moeten zijn. De appartementen worden in twee vleugels en in drie lagen gebouwd. Al le appartementen zijn verschillend, vijf tig tot zestig m2 groot en kosten f98.000,- f167.000,-. Er wordt 90% financiering geboden en een garantie van maximaal f10.000,— bruto verhuurinkomsten Opgeknapt De face-lift, die hotel De Pelikaan on dergaat is thans grotendeels voltooid. De lounge heeft nieuwe vloerbedek king, meubels, lampen, bloembakken, gordijnen en luxaflex gekregen. De storende steunpilaren uit de recreatie zaal zijn verdwenen en de buitengevel van dit deel van het gebouw heeft een houten betimmering gekregen. De bar- ruimte heeft nu verwarming en ook hier kwamen nieuwe gordijnen en vloerbedekking. Dergelijke vernieuwin gen werden ook aangebracht in het restaurant. In diverse vertrekken is de schilder aan het werk geweest. De 29 tweepersoons kamers van het hotel hebben nu allemaal een bad met toilet, afgezien van de eenvoudig ge bleven drie éénpersoons kamers. Hier door kon het centrale sanitair verdwij nen. In deze ruimte is nu een sauna met dompelbad, whirlpool en zonne bank geïnstalleerd, dus bestemd voor zowel de hotelgasten als de toekomsti ge gebruikers van de appartementen. Er komt ook nog een overdekt zwem bad en aan de wegzijde van het ge bouw wordt thans de laatste hand ge legd aan een zonneterras, voorzien van windschermen met speciaal glas dat de bruinende UV-stralen doorlaat. Volgens hem is het tegendeel waar. Ten tijde van de bouw en nadien zou hij er alles aan hebben gedaan om de overlast letterlijk en figuurlijk binnen de perken te houden. Zelfs de bouw- aanvraag voor kleedruimte aan de ach terzijde van het gebouw aan de Weststraat werd om de goede vrede te bewaren, ingetrokken, hoewel goed keuring al was verkregen. De hoogte aan de aanbouw bleek echter een be zwaar te zijn voor de familie Virjk, Diens achtertuin zou hierdoor voor een groter deel van de dag van zonlicht zijn verstoken Volgens Vink waren ook andere omwonenden het niet eens met de bouw van de kleedkamer Hier op besloot Valkenburg vrijwillig, ,,om in goede harmonie met de buren te blijven", af te zien van de bouw. Een daad waar hij nu spijt van heeft, want De Vergulde Kikkert liep door het ont breken van een aan de eisen beant woordende kleedruimte, een provincia le subsidie van f30.000,— mis en moet maar afwachten of dit potje bij een volgende aanvraag nog steeds zal zijn gevuld. Ook de geluidsisolatie is volgens Val kenburg in orde. De bioscoopzaal is dusdanig geluiddicht gemaakt, dat bij de bouw de begroting voor deze post ruim werd overschreden. Het café is niet van extra isolatie voorzien, omdat Valkenburg de bestaande afscheiding (binnen- en buitenmuur, tussenruimte en en enkele muur van Vink's huis) voldoende acht. Verder isoleren is vol gens hem niet noodzakelijk. Enkelsteensmuur ,,Als Vink toch last blijft houden, kan hij beter zijn eigen huis eens isoleren Hoe kun je nu geen geluidje horen als je slechts een enkelsteens muur hebt en recht onder de dakpannen slaapt. Dan hoor je alles en heb je ook al last van het gewone straatverkeer", zegt Rob Valkenburg. Wat betreft de gelui den die via het dak van het cafége deelte doordringen tot de bovenverdie ping van de woning van de familie Vink, is Valkenburg zijn buren tege moetgekomen door het aanbrengen van isolatiemateriaal onder het café dak. Na dit karwei heeft Valkenburg in het huis van de buren gecontroleerd of de geluiden van de muziekinstallatie verminderd waren. Dat bleek zo te zijn. ,,Een heel stuk minder, beslist niet harder dan de verkeersgeluiden". Jan Kuiper, Biem Lap, Hans Agter, Klaasje ter Haar, Tine Trail-Rab en Connie Ambriola. In het schitterende gerestaureerde mo numentale pand De Goutsbergh in de Binnenburg heeft Fred van der werf woensdag zijn nieuwe zaak in confec tie, textiel, stoffen en aanverwante ar tikelen geopend. De winkel mag een aanwinst voor Den Burg worden ge noemd, want het gebouw dat er de laatste jaren nogal haveloos bijstond is nu weer een sieraad in het dorpscen trum, hoewel aan de restauratie de laatste hand nog moet worden gelegd De nu nog grauwe voorpui zal nog worden witgeschilderd, wat mogelijk is zodra de muren droog genoeg zijn. Ook aan de zijgevel in het Elle boogstraatje moet nog het een en an der gebeuren Het zestiende eeuwse pand, gesticht door de rijke koopman Jan Klaaszoon Goutsbergen uit Schagen is ,,terugge- restaureerd" in de staat waarin het zich bevond in het begin van de 19e eeuw. De oorspronkelijke trapgevel had toen al plaatsgemaakt voor de huidige gevelvorm en de voorpui werd be heerst door sierlijke rampen- en deu renpartijen met midden pilaartjes. Een concessie terwille van de moderne winkelbesterhming was dat de deuren en ramen nu niet tussen de pilaartjes zitten, maar een meter verdiept erach ter en geheel in glas zijn uitgevoerd. Voorbijgangers kunnen daardoor mak kelijk in de winkel kijken maar vanuit de winkel heeft men ook een ruime blik op straat. Het publiek loopt daar door makkelijk in en uit. De beroemde gevelstenen (voorstellen de Jan Goutbergen tot aan zijn nek in de goudstukken alsmede de wapens van Texel en Den Helder) zijn prachtig gerestaureerd en geschilderd. Dat is geen werk van experts (want dat be loofde veel te kostbaar te worden) maar van de heer Piet Graaf van het gelijknamige schippersbedrijf die er met veel liefde iets moois van heeft gemaakt. Het interieur van de winkel is modern uitgevoerd, afgezien van de kelder on der de etalage. Er is veel ruimte (175 m2) want praktisch de hele beneden verdieping van het zeer lange gebouw is benut. Alles is wit en grijs geschil derd waardoor, mede door de welge kozen vloerbedekking en de kasten met spiegels een gedistingeerd effect is bereikt. De collectie artikelen komt prima tot zijn recht. Er zijn de laatste weken nogal wat overuren gemaakt om de winkel op tijd klaar te krijgen Door de strenge winter was namelijk een maand vertra ging ontstaan, maar die is praktisch helemaal ingelopen. Voor Fred van der Werf is de eigen winkel in de Binnenburg een belangrij ke mijlpaal. Het gehuurde pand in de Warmoesstraat waar hij tot dusver zat bood voor hem onvoldoende mogelijk heden omdat het winkelende publiek nu eenmaal niet makkelijk deze straat inkomt Niemand twijfelt eraan dat het in het bruisende hart van Den Burg veel beter zal gaan en dat moet ook wel want ondanks de steun van monu mentenzorg heeft Van der Werf heel wat kapitaal op zijn kant gezet. volgens Valkenburg. ,,Een stukje min der, maar nog te veel", aldus Henk Vink. Hij is het er met mee eens dat hij zijn eigen woning beter moet isole ren. Dit huis is al meer dan honderd jaar zó. Al 19 jaar wonen we naast de bioscoop, maar nooit hebben we zo veel last gehad. Die verkeersgeluiden zijn niet zo erg, maar de geluiden uit dat café wél, die dreunen echt door. Nee, ik hoef toch zeker niet te isole ren, ik veroorzaak geen geluidsover last", meent Vink. Niet alleen de ge luidsinstallatie, maar ook de schoon- maakgeluiden na sluitingstijd dringen in zijn slaapkamer door. Praten, met krukken schuiven, over de houten trap naar boven lopen, we horen hier alles. En dat duurt soms tot diep in de nacht". Lapmiddelen De isolatie die Valkenburg tot dusver heeft laten aanbrengen, noemt Vink lapmiddelen. Hij verwijt B en W dat de bouwvergunning is afgegeven zon der dat is gelet op richtlijnen voor ge luidsisolatie. Een ander verwijt betreft de overtreding van de sluitingstijd door De Vergulde Kikkert. Tweemaal heeft hij de politie ingeschakeld. Valkenburg betreurt het dat nu de in druk wordt gewekt dat hij het met de sluitingstijden niet zo nauw neemt. In derdaad is de politie tweemaal ten to nele verschenen, bij de opening (,,maar dat was een extreme gebeurte nis) en een paar weken geleden na een drukbezochte toneelvoorstelling. De Vergulde Kikkert-exploitant heeft deze situatie inmiddels met de politie uitgepraat. Uiteraard moet hij zich aan de regels houden, maar een punt daarbij is dat het cafépersoneel met deze problematiek nog weinig ervaring heeft kunnen opdoen. Valkenburg: Eerst hielden we tien mi nuten voor tijd op met muziek en tap pen, nu zijn we er achtergekomen dat het een half uur in beslag neemt voor dat iedereen de deur uit is. Maar feite lijk gedragen wij ons heel netjes, als je dat vergelijkt met sommige andere ge legenheden, waarvan het gewoon be kend is dat die na sluitingstijd nog minstens een kwartier doorgaan". Val kenburg had enkele maanden geleden al eens bij de gemeente om ge luidsmetingen verzocht, maar het is er tot dusver niet van gekomen Wellicht dat Vink's brief aan de raad de uitvoe ring daarvan bespoedigt. Ook niet-leden zijn daarbij welkom. Wie wil meedansen betaalt f 12,50 In overleg met de dorpscommissie heeft Rijkswaterstaat besloten vanaf 17 april het hek van het terrein bij het reddingboothuis te openen, zodat ma teriaal kan worden gebracht voor de meierblis. Het hek zal tot die tijd dicht blijven en dan mag er dus mets wor den neergegooid. De dorpscommissie doet een beroep op iedereen alléén brandbaar materiaal te brengen en het nestjes op de stapel te leggen. ,,Als er een puinhoop van wordt gemaakt, gaat de goede verhouding met rijks waterstaat verloren en dus de toe komstige blissen ook. Dat zou jammer zijn", aldus de woordvoerder van de dorpscommissie. Het ontwerp voor de restauratie was van architect Jan Visser en het werd uitgevoerd door Elco Vermeulen als hoofdaannemer. Verder werkten mee: CVI (centrale verwarming), IBS (elec- trische installatie), fa. Z. Graaf (schil derwerk), Veltkamp (loodgieterswerk en sanitair) en S. Bosma (vloerbedekking). A Een blik in het ruime interieur van de winkel tijdens de openingsreceptie van woensdagmiddag.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7