NIDIG-congres was twee dagen Jessels produkt" „Natuurlijk enthousiasmemaakte indruk oh -4 firma éi«êèSf>e1Koc Voorzichtige start surfseizoen 1987 Turnsters-junioren GVT in A-finale Grote overwinning voor tafeltennisteam Programma zaalvoetbal „WAT IK ZEGGEN WOU.! Meedansen? Rondkijken op de Redmer IJskaschoc Voorspeeluur muziekschool PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 APRiittSPAG_ Wpb<ypi"es De beschermde gebieden op het Wad moeten gesloten worden gehouden en gedurende de periode dat zeehondenjongen worden geboren, mogen verstoringen absoluut niet worden toegestaan. Dat adviseert dr. N. Dan- kers van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN) aan de instanties die het over het Waddengebied voor het zeggen hebben. Met andere woor den: het beheer van de Waddenzee, in dit geval toegespitst op de zee hondenpopulatie, moet met doeltreffende maatregelen worden beheerst. De op Texel werkzame ecoloog gaf daarmee een afwijkende uiting van het thema Beheerst beheer", dat donderdag en vrijdag op het in Den Burg gehouden NIDIG-congres centraal stond. De interessante spreek beurt was één van de vele geslaagde programma-onderdelen die de bijna driehonderd congresgangers kregen voorgeschoteld. uitgang van de zeehondenstand was daarbij het meest sprekend. Optisch is er sprake van verbetering, maar het te gendeel is waar. Naar schatting verblijven momenteel 800 zeehonden in de Waddenzee, te gen tien jaar geleden vijfhonderd. Het grootste deel van de dieren is echter afkomstig uit het Duitse deel van de Waddenzee, waar het met de veron treiniging van het zeewater met PCB's meevalt. Deze stoffen zijn zoals be kend de oorzaak van de achteruitgang van de zeehondenstand. PCB's beper ken het aantal geboorten. Momenteel bedraagt het percentage zeehondenba by's slechts twaalf procent, terwijl het dubbele nodig is om een stabiele be volkingsomvang te verkrijgen. De komst van de Duitse zeehonden en de positieve invloed van de opvangcentra te Pieterburen en op Texel (het NRC) verdoezelen deze stand van zaken. Zonder deze inbreng zou het aantal zeehonden zijn gedaald tot circa 200. Verstoringen kunnen ertoe leiden dat een jong één van drie dagelijkse zoog- beurten misloopt en dientengevolge verzwakt raakt. Over de positie van de gemeenten met betrekking tot het beleid voor de Wad denzee stelt Dankers dat deze lagere overheden sterker staan dan zij door gaans denken. ,,De gemeenten moe ten hun macht niet onderschatten. De planologische wetgeving in Nederland zit zo in elkaar dat de gemeenten sinds de gemeentelijke herindeling van de Waddenzee van kracht is gewor den, vaak adequater op problemen kunnen inspelen dan Den Haag", aldus Dr. N Dankers (RIN) De organisatie, de Texelse dienst ge meentewerken onder leiding van direc teur Ton Doppenberg, kreeg veel lof toegezwaaid. Duidelijk was dat Texel op de deelnemers aan het vijftiende voorjaarscongres van het Nederlands Instituut van Directeuren en Ingenieurs van Gemeentewerken een onuitwisbaar positieve indruk had achtergelaten Met name de wijze waarop in het pro gramma het nuttige met het aangena me werd verenigd, werd geprezen. Desgevraagd zei NIDIG-voorzitter ir. C.J.M. van Unen onder de indruk te zijn van ,,het natuurlijk enthousiasme" en de trotse presentatie van de Texe laars. ,,De keuze voor Texel als lokatie is erg goed bevallen. Uitstekende ac commodaties, een voortreffelijk niveau van de lezingen over actuele onder werpen en en gezellige sfeer. Wat wil je nog meer?", verwoordde Van Unen de mening van velen. Volgens hem werd aangetoond dat Texel een ge schikte gelegenheid biedt voor het houden van grote congressen, waartoe deze jaarlijkse landelijke bijeenkomsten mogen worden gerekend. Centrale plaats was hotel De Linde boom, waar zich het officiële gedeelte afspeelde. Vijf lezingen, die ieder een aspect van het thema Beheerst be heer" belichtten, vormden de hoofd moot. Grote aandachttrekker op de eerste dag was Tweede Kamerlid drs. H. Eversdijk (CDA), terwijl RIN- ecoloog drs. N. Dankers op de tweede dag de aandacht op zich vestigde met een gloedvol betoog. Waar andere sprekers zich op theoretische paden begaven die over voor directeuren ge meentewerken bekend terrein voerden, gaf Dankers aan de hand van praktijk voorbeelden een uiteenzetting over het beheer van de Waddenzee. De achter- i 40-jar ht van uur s B,Jeks a Dankers. Zijn lezing was op de tweede congres dag voorafgegaan door die van prof. dr. ir. T. Goemans, directeur van de Stichting SI BAS. Deze instantie ver richtte in de jaren 1983 en '84 onder zoek naar de gunstigste wijze van kustverdediging voor Texel. Niette genstaande het interessante onder werp, waarnaar een deel van de con gresgangers had uitgezien, was Goe mans' optreden een dissonant in de rij sprekers en het programma in zijn to taliteit. Met een zekere desinteresse maakte Goemans plichtmatig zijn half uur vol. Aan de hand van schema's liet hij zien hoe de besluitvorming voor de huidige oplossing, zandsuppletie, tot stand was gekomen. Eversdijk De lezing van politiek kopstuk H. Eversdijk (CDA) op de eerste dag had in vergelijking met dit dorre cijfermate riaal heel wat meer te bieden. Zoals aangekondigd bleek de eerste onder voorzitter van de Tweede Kamer een vaardig spreker, die zijn lezing verluch tigde met anekdotes en kwinkslagen. Belangwekkende politieke uitspraken konden uit zijn mond niet worden op getekend. Het feit dat radio en tv niet aanwezig waren en de schrijvende pers beperkt was tot vertegenwoordigers van het vakblad „Gemeentewerken", het Noordhollands Dagblad en de Texelse Courant, zal daaraan mede schuldig zijn geweest. Eversdijk ging in op de planning op de langere termijn (veertig jaar), waarmee in het ruimte lijk beleid wordt gewerkt. De CDA'er vindt een dergelijke tijdsperiode te lang. Maatschappelijke processen laten zich niet sturen, waardoor tal van no ta's zijn achterhaald voordat de discus sies erover zijn uitgewoed. De in poli tiek Den Haag gehanteerde Notitie Ruimtelijke Perspectieven is volgens Eversdijk hiervan een voorbeeld. Zijns inziens is de nota te star en legt teveel de aandacht op de economische po tenties van de Randstad, terwijl woon- en leefklimaat worden vergeten. Noord-Holland-noord bijvoorbeeld ver- ILfc cestorey^ het v< en ver ld van Bert Koning uit Oudeschild had zo zijn eigen gedachten over het NIDIG-congres. Hadden de congresgangers niet beter een schop in h kunnen krijgen om Texels wegen weer snel begaanbaar te maken, zo vroeg Bert zich af. rondji slaan De sprekers Te Wechel en Eversdijk (rechts) kregen een Hoornder hart als dank. dient in de ogen van Eversdijk meer aandacht. Van meer belang dan het uitspreken van mooie woorden zijn de gesprekken met politici van het kaliber Eversdijk ,,in de wandelgangen" en „achter de schermen" om maar eens enkele uit drukkingen uit het politieke jargon te gebruiken. Burgemeester A. Schipper had dit goed begrepen en had donder dagochtend een onderhoud met de volksvertegenwoordiger. Of het gesprek vruchten zal afwerpen moet nog maar worden afgewacht. Wat betreft de lezingen werd donder dag de spits afgebeten door drs. G.J. te Wechel, hoofd van de afdeling fi nanciële en economische zaken bij de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Te Wechel wees er onder meer op dat Nederland in de toekomst (in het begin van de volgende eeuw) te ma ken zal krijgen met grote voorraden huizen en vele kilometers weg, die on derhoud vragen, terwijl de budgetten hiervoor steeds kleiner worden. Vol gens Te Wechel is op dit gebied op gemeentelijk niveau aanvankelijk rela tief méér bezuinigd dan in de welzijns sector, maar is de laatste jaren sprake van een kentering. C.J. van Kuijen verving te elfder ure ir. W.C. Reij (met familiebanden op Texel), de directeur-generaal voor de milieuhygiëne van het ministerie van VROM. Van Kuijen brak een lans voor het aanstellen van milieukundig ge schoolde arbeidskrachten bij de ge meenten, ook op vacatures voor bouw-technische ambtenaren. Dit kan het milieubeleid van de gemeenten ten goede komen. De heren spraken voor een halfgevulde zaal, want voor de op het programma staande excursies was veel belangstel ling. Donderdagochtend kon worden ingeschreven voor een busrit over het eiland en vrijdagochtend kon worden gekozen uit bezoekjes aan het Agra risch Museum, het Nioz en het Mari tiem Museum. Na afloop van deze laatste ontspanningsmogelijkheden werd een koffiestop gehouden bij strandpaviljoen Paal 9. Aan deze uit stapjes werd voornamelijk deelgeno men door de vrouwen van de congres gangers; een klein deel van de man nen liet lezinaen voor wat ze waren. Donderdagavond werd in hotel Opduin een diner-dansant gehouden, waarbij de stemming er door artieste Wieteke van Dort uitstekend werd ingehouden. Beide middagen waren er uitstapjes voor het hele gezelschap. Donderdag was het Natuurrecreatiecentrum aan de beurt en vrijdag werden de con gresdagen op prima wijze afgesloten met een vaartocht met de Teso- veerboot „Texelstroom". De tocht voerde onder meer langs het enige nog op de Texelse rede geparkeerde booreiland en als hoogtepunt werd een bezoek gebracht aan de marinehaven in Den Helder. Dit groeide uit tot een hoogtepunt dankzij het deskundige en onderhoudende commentaar van luite nant ter zee 1e klasse H. Cornelje, hoofd van de marinevoorlichtingsdienst in Den Helder. Eenmaal aan het woord was de man niet meer te stuiten en verzorgde als het ware een extra le zing. De helicopter-demonstratie die boven het Marsdiep had moeten plaatsvinden vond wegens materiaal- pech geen doorgang. Voor organisator Doppenberg en zijn medewerkers gaf dat echter weinig. Grif gaf ieder van hen toe opgelucht te zijn dat alles zo soepel was verlopen. Na alle inspan ningen zou het echter veel moeite kosten om weer in het normale werk- ritme te komen, zo werd gevreesd. Voorzitter Van Unen, die het congres had geopend, had aan boord ook het laatste woord. Hij dankte de gastvrij heid van de Texelaars, die ervoor had den gezorgd dat het derde lustrum van het NIDIG op feestelijke wijze kon worden beleefd. „Aan het NIDIG is een nieuwe identiteit toegevoegd: die van Texels produkt...", aldus Van Unen. In het dankwoord noemde hij speciaal medeorganisator Jan Fre een ve ci, die als bijnaam „crisiscommis ifschei had gekregen. De Texelaar wasc meer verantwoordelijk voor het y van en naar de diverse accommo Ij^js en excursieplaatsen. Vooraf werd als een van de grootste probleme >UV\/ schouwd, maar in de praktijk ble- onderdeel prima geregeld. Verder toonde Van Unen zich ver over de ontvangst donderdagmid; in De Lindeboom, na terugkeer v excursie naar het NRC. De ontval van het gemeentebestuur, dat tw dagen lang nadrukkelijk aanwezigl (burgemeester Schipper verwelkofj het congres), was opgeluisterd i de aanwezigheid van vele standjd producenten van „Echt Tesselsé'l dukten. De congresgangers en arl genodigden toonden veel interessj voor de waar van de Stichting Produkten Promotie. Van een ov aan reclame voor Texel was geen sprake, zo kon aan de I ervaringen van congresgangers i vastgesteld. De helft van hen knol er nog een paar stormachtige daoj aan vast. we c Uitblazen tijdens de vaartocht aan het eind van de tweede dag voor Ton Doppenberg en J Goedhart van de Texelse organisatie. Vrijdagavond vond in het clubge bouw op de dijk bij Dijkmanshui- zen de voorjaarsvergadering van Windsurfclub Texel plaats. Daarbij kwamen diverse zaken voor het nieuwe surfseizoen aan de orde. De belangrijkste punten: het vrijge ven bij wedstrijden van de zeil- grootte, bevordering van het re creatieve surfen en het veranderen van de leeftijdsgrens voor het jeugdsurfen. Voor de jeugd gold een leeftijdsgrens tot en met 18 jaar. Dit is teruggebracht tot en met het jaar waarin men 16 jaar wordt. De nog niet zo ervaren jeugdle den komen daarbij meer onder de aan dacht van de jeugdcommissie. Alhoe wel de zeewatertemperatuur rond de acht graden ligt, zijn toch al weer de eerste enthousiaste surfers op het wa ter gesignaleerd. Daarom begint de jeugdafdeling vrijdagavond om 18.00 uur in het clubhuis bij Dijkmanshuizen met een eerste hernieuwde kennisma kingsavond, waarbij de gang van za ken voor het komende seizoen bespro ken zal worden. Ook jeugdigen die het surfen wel enigszins onder de knie hebben, maar nog geen lid zijn van de vereniging zijn vanaf 18.00 tot 21.00 uur in de kantine op Dijkmanshuizen welkom. Wie nog geen surfplank be zit, kan er tijdens het jeugdsurfen op de vrijdagavond een verenigingsplank huren voor f2,50 per avond. Op deze manier wil de surfclub de surfsport voor iedereen bereikbaar maken. Wan neer de weersomstandigheden het jeugdsurfen onmogelijk maken, zorgt de jeugdcommissie voor een alternatief programma op zo'n vrijdagavond. Dit kan bestaan uit zeiltheorie, het bijbren gen van voldoende aandacht voor de veiligheidsaspecten bij het surfen of zo maar een avond gezellig kletsen over de favoriete sport. Vrijdagavond staat de jeugdcommissie voor ieder klaar. Zaterdag vonden in Edam de pro vinciale turnkampioenschappen in de D-lijn plaats. De zes geplaatste turnsters van GVT konden in het sterk aan elkaar gewaagde deelne mersveld niet tot bijzondere presta ties komen en eindigden allen met uitzondering van Martine Brüge- mann in de middenmoot. Bij de laatste competitiewedstrijd van de turnsters-junioren bracht een ge motiveerde ploeg het tot een over winning tegen Pro Patria uit Den Helder en hiermee werd de plaat sing in de A-finale van de turn kring bereikt. In de prachtige sportzaal in Edam wist slechts Martine Brügemann zich bij de eerste tien te plaatsen. Een gedeelde zesde plaats werd vooral door mooi, maar ook te gespannen turnen bereikt. De andere turnsters van GVT, Nienke Postma, Monique de Ridder, Marijke Eelman, Linda Moor en Hennieta Mulder maakten teveel fou ten om bij de eerste tien te kunnen eindigen. In de competitie ging het er zondag wat minder gespannen aan toe en werden de oefeningen veel beter uitge voerd. De turnsters-juniorenploeg bestaande uit Tascha Witte, Irene Wit te, Mariëlle Vonk, Esther Witte, Marti ne Brügemann en Hennieta Mulder draaiden een sterke wedstrijd waar een recordaantal punten (152.00) van dit seizoen door de ploeg bij elkaar werd geturnd. De overwinning tegen het sterke Pro Patria (146.40 punten) zorgt ervoor dat de ploeg op 2 mei in de A- finale staat tegen de sterkste ploegen van turnkring H.N.K. Ook de jongste meisjesploeg heeft de laatste wedstrijd vorige week winnend afgesloten tegen de ploeg van Burger- brug Petten. Door eerdere verlies- wedstrijden komen zij dit jaar in de B- finale. De GVT turners en turnsters zien het wedstrijdseizoen nu snel eindi gen Zaterdag zullen in de Burge meester De Koning-hal de Texelse kampioenschappen plaatsvinden. Daar na nog enkele finalewedstrijden en dan is er aan een lang wedstrijdseizoen een einde gekomen. Zaterdag speelden de senioren en jeugd van Tafeltennisver. Tetak te gen resp. Doko 3 en Doko 5 uit 't Zand. De spelers worden meestal alleen door verenigingen uit Den Helder en Julianadorp opgehaald. Maar ditmaal werden ze ook opge haald door de tegenstanders uit 't Zand. Dat scheelde dus een over tocht van twee auto's, die de spe lers zelf moeten bekostigen. De senioren Martin Janssen, Lieuwe v.d. Veen en Fred Mosk waren zater dag goed op dreef. Mosk speelde zijn eerste partij in drie sets. Hij won via 21-17, 18-21 en 13-21. V.d. Veen won in twee sets, 14—21 en 24—26. Janssen verloor zijn eerste partij nipt in twee sets (21—19 en 21—181. Het dubbelspel werd in twee sets bin nengehaald door Janssen en Mosk. Laatstgenoemde won ook zijn tweede partij in drie sets, met in de laatste set 8 21. Janssen won knap in drie sets zijn tweede partij, terwijl v.d. Veen in zijn tweede partij ongecontroleerd speelde en verloor in twee sets. De laatste drie wedstrijden werden al lemaal in drie sets gewonnen. Hier door kwam de einduitslag op 2 8 in het voordeel van Tetak. Bij winst vol gende week (18 april) kan het kampi oenschap binnengehaald worden. Jeugd Alexander Bakker, Bram Spitzer en Sil vio Roest waren uit op revanche. In de thuiswedstrijd werd destijds met 6—4 verloren. Alex begon zeer goed door zijn eerste partij met 13—21 en 10—21 te winnen. Bram en Silvio verloren hun eerste partij. Silvio Roest en Alex Bakker konden het belangrijke dubbel niet winnen. De eerste set verloren ze met 21—13, in de tweede set speelden ze erg goed, maar verloren toch met 21—19. Alex Bakker maakte 2—3 door zijn tweede partij in drie sets te win nen. Hierna maakte Doko het af en stootte door naar een 6—2 voor sprong. De eindstand werd 6—4 in het voordeel van Doko 5, door overwinnin- gen van Bram Spitzer en Alex Bakker. Zaterdag spelen beide teams thuis te gen Be Fair uit Breezand. Aanvang 14.30 uur. Degenen, die zin hebben om even een balletje te slaan, kunnen van half drie af terecht. Ook niet-leden zijn welkom. Woensdag 15 april 1987 17.15 u. junioren Texel 3-Nissan 17.55 u. junioren ZDH-Casino 2 18.40 u. dames Topido 1-Casino 2 19.30 u. Ver. Schilders 3-Rab 2 20.25 u. Albert Heijn-Gamma 5 21.15 u. Gamma 4-Casino 3 22.05 u. Mantje 3-A&0 2000 3 Zaaldienst: Oosterend. Donderdag 16 april 1987 17.15 u. junioren Gamma-Texel 2 17.55 u. junioren Oosterend-Topido 18.40 u. dames Casino 3-Casino 1 19.30 u. Casino 5-Oosterend 4 20.25 u. Oosterend 5-Gamma 6 21.15 u. Mantje 2-De Muy 22.05 u. Jelleboog 2-NIOZ Zaaldienst: Verenigde Schilders. Vrijdag 17 april 1987 17.00 u. junioren Texel 6-Oosterend 3 17.30 u. junioren Casino 4-Oosterend 2 18.15 u. Visser Bouw-ZDH 2 19.20 u. Gamma-Vesdo 20.10 u. Jelleboog-Gamma 3 21.00 u. Alkema-Gamma 3 21.55 u. Mantje-Oosterend 2 22.45 u. Casino-Nissan Zaaldienst: De Muy. BSKVEN van LEZERS BUITEN VERANTWOOnOElUXHEO WN OE WEWTj Volgens de Texelse Courant van j.l. vrijdag gaat het er bij de geluidsme-, ting door de gemeente vrolijk aan tc maar kunt u ook vermelden wannee er in de Vergulde Kikkert gedanst wordt. J. van der Kwaak, Den Burg NASCHRIFT: De twee zinnen aan het slot hoorder in het artikel niet thuis, een gevolg een fout bij het opmaken van de kra - Red. Donderdagmiddag staat de Redmer IJska-basisschool in De Waal open voor ieder die belangstelling heeft eer een kijkje te komen nemen. Hiervoor bestaat gelegenheid van 13.00 tot 15.00 uur. Er wordt onder meer een deofilm getoond, waardoor inzicht ka' worden verkregen hoe het reilt en zei! op de school. Donderdag van 19.30 tot 20.30 uur houdt de Texelse muziekschool een voorspeeluur in d'Ouwe ULO te Den Burg. Het programma bevat optredens van saxofoon; viool; piano- en spinet leerlingen. Alle belangstellenden zijn welkom.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2